از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم :

تبخال دستگاه تناسلی نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که باعث ایجاد زخم یا تاول آلوده می شود.

علت آن ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است که می تواند از طریق تماس نزدیک دستگاه تناسلی منتقل شود.

شما می توانید با استفاده از کاندوم یا سدهای دندانی در حین رابطه جنسی ، احتمال ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی را کاهش دهید.

اگر فکر می کنید علائم تبخال دستگاه تناسلی دارید ، باید به یک پزشک مامایی مراجعه کنید ، وی می تواند از تاول سواب گرفته و آزمایش کند .

درمان می تواند به عدم شیوع تبخال کمک کند ، اما ویروس قابل درمان نیست و در بدن باقی خواهد ماند. این بدان معنی است که تاول ها به طور معمول هر چند وقت یک بار برمی گردند.

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

چه عواملی باعث بروز تبخال تناسلی می شوند؟

دو ویروس باعث تبخال دستگاه تناسلی می شوند:

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1)

ویروس هرپس سیمپلز نوع 2 (HSV-2)

HSV-1 ویروس است که باعث ایجاد تبخال در اطراف دهان می شود. هنگامی که از طریق رابطه جنسی دهانی گسترش یابد می تواند باعث تبخال دستگاه تناسلی شود. اما بیشتر اوقات ، تبخال دستگاه تناسلی توسط HSV-2 ایجاد می شود.

برخی از افراد آلوده به ویروس ممکن است علائم بسیار خفیف داشته باشند یا علائمی نداشته باشند. آنها هنوز هم می توانند ویروس را پخش کنند. سایر افراد درد، خارش و زخم در ناحیه تناسلی، مقعد یا دهان دارند.

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد. علائم اغلب پس از اولین شیوع دوباره ظاهر می شوند. دارو می تواند علائم را کاهش دهد. همچنین خطر ابتلا به دیگران را کاهش می دهد. کاندوم می تواند به جلوگیری از گسترش عفونت تبخال تناسلی کمک کند.

تبخال تناسلی از چه راهی منتقل میشود؟

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

 • تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
  • تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
  • مردان هم جنس باز
  • نژاد سیاه پوست
  • جنس زن
  • سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.

در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

شکل ظاهری تبخال تناسلی در زنان

تاول های تبخال تناسلی روی آلت تناسلی

اکثر افراد آلوده به HSV نمی دانند که به آن مبتلا هستند. ممکن است علائمی نداشته باشند یا علائم بسیار خفیفی داشته باشند.

علائم حدود 2 تا 12 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس شروع می شود. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • درد یا خارش در اطراف اندام تناسلی
 • برجستگی ها یا تاول های کوچک در اطراف اندام تناسلی، مقعد یا دهان
 • زخم های دردناکی که هنگام پاره شدن تاول ها و ترشح یا خونریزی ایجاد می شوند
 • دلمه هایی که با بهبود زخم ها ایجاد می شوند
 • ادرار دردناک
 • ترشح از مجرای ادرار، لوله ای که ادرار را از بدن آزاد می کند
 • ترشح از واژن

در طول اولین شیوع، معمولاً ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشید مانند:

 • تب
 • سردرد
 • بدن درد
 • غدد لنفاوی متورم در کشاله ران

زخم ها در جایی ظاهر می شوند که عفونت وارد بدن می شود. شما می توانید عفونت را با لمس زخم و سپس مالش یا خاراندن ناحیه دیگری از بدن خود گسترش دهید. این شامل انگشتان یا چشمان شما می شود.

زخم می تواند در یا در موارد زیر ایجاد شود:

 • باسن
 • ران
 • رکتوم
 • مقعد
 • دهان
 • مجرای ادرار
 • ولووا
 • واژن
 • دهانه رحم
 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه

پس از اولین شیوع تبخال تناسلی، علائم اغلب دوباره ظاهر می شوند. به این موارد شیوع مکرر یا دوره های مکرر می گویند.

هر چند وقت یکبار شیوع مکرر اتفاق می افتد بسیار متفاوت است. شما معمولاً در سال اول پس از عفونت بیشترین شیوع را خواهید داشت. ممکن است در طول زمان کمتر ظاهر شوند. علائم شما در طول طغیان های مکرر معمولاً به مدت طولانی دوام نمی آورند و به شدت اولی نیستند.

ممکن است چند ساعت یا چند روز قبل از شروع شیوع جدید علائم هشدار دهنده داشته باشید. به این علائم پرودرومال می گویند. آنها عبارتند از:

 • درد ناحیه تناسلی
 • درد سوزن سوزن شدن یا تیراندازی در پاها، باسن یا باسن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر مشکوک به تبخال تناسلی یا هر بیماری مقاربتی دیگری هستید، به پزشک خود مراجعه کنید

تبخال تناسلی توسط دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود. این انواع شامل ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) و ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) می باشد. افراد مبتلا به عفونت HSV می توانند ویروس را حتی زمانی که هیچ علائم قابل مشاهده ای نداشته باشند منتقل کنند.

HSV-2

HSV-2 شایع ترین علت تبخال تناسلی است. ویروس ممکن است وجود داشته باشد:

در مورد تاول ها و زخم ها یا مایعات ناشی از زخم ها

پوشش مرطوب یا مایعات دهان

پوشش مرطوب یا مایعات واژن یا رکتوم

ویروس در طول فعالیت جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

HSV-1

HSV-1 نسخه ای از ویروس است که باعث تبخال یا تاول های تب می شود. افراد ممکن است در کودکی به دلیل تماس نزدیک پوست به پوست با فرد آلوده در معرض HSV-1 قرار بگیرند.

فرد مبتلا به HSV-1 در بافت های دهان می تواند ویروس را در حین رابطه جنسی دهانی به اندام تناسلی شریک جنسی منتقل کند. عفونت تازه گرفتار شده یک عفونت تبخال تناسلی است.

شیوع مکرر تبخال تناسلی ناشی از HSV-1 اغلب کمتر از شیوع ناشی از HSV-2 است.

نه HSV-1 و نه HSV-2 در دمای اتاق به خوبی زنده نمی مانند. بنابراین به احتمال زیاد ویروس از طریق سطوح مانند دسته شیر آب یا حوله پخش نمی شود. اما بوسیدن یا به اشتراک گذاشتن یک لیوان نوشیدنی یا ظروف نقره ممکن است باعث گسترش ویروس شود.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود.

2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

آیا تبخال تناسلی خطرناک است؟

شایعترین علائم تبخال ، تاولهای کوچکی است که ترکیده و زخمهای قرمز و باز را ترک می کند. می توانید تاول های تبخال را در آلت تناسلی ، واژن ، مقعد ، گلو ، بالای ران و باسن یا اطراف دهان مشاهده کنید.

بسیاری از افراد مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی هیچ علائمی نخواهند داشت ، یا ممکن است برای اولین بار ماه ها یا حتی سال ها پس از ابتلا به آنها علائم ایجاد شود.

برای بیشتر افراد ، تاول ها طی یک تا دو هفته برطرف می شوند. اگرچه شیوع به خودی خود پاک می شود ، ویروس در بدن باقی می ماند. این بدان معنی است که افراد معمولاً دوباره تاول می زنند – که به آن “شیوع مکرر” می گویند. شیوع معمولاً با گذشت زمان کوتاهتر و شدیدتر می شود.

 تاولها با گذشت زمان بهبود می یابند (معمولاً طی 2-3 هفته) ، اما ویروسی که باعث آنها می شود قابل درمان نیست و شیوع تبخال اغلب دوباره بروز می کند.از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

درمان ضد ویروسی زمانی موثر است که در پنج روز اول بروز علائم استفاده کنید. از دست زدن به تاول ها خودداری کنید زیرا این امر همچنین می تواند خطر گسترش عفونت را افزایش دهد. اگر برای درمان تبخال شما لازم است کرم را به محل زخم بمالید ، فقط به آرامی کرم را بزنید ، مواظب باشید که به اطراف آن مالیده نشود.

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

ایا تبخال تناسلی باعث سرطان میشود؟

خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

نوشته های مرتبط

جلوگیری از عود تبخال تناسلی؟

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند.

اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند.

گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

بهترین پماد برای درمان تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود. سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر.

کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد. گر به آسیکلوویر یا والاسیکلوویر ( والترکس ) حساسیت دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید 

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

علائم خود را می توانید با این موارد کاهش دهید:

 • تمیز نگه داشتن ناحیه آسیب دیده با استفاده از آب نمکی برای جلوگیری از آلودگی تاول یا زخم
 • استفاده از ژل ، مانند وازلین ، روی هرگونه تاول یا زخم برای کاهش درد هنگام دفع ادرار
 • اجتناب از لباس تنگ زیرا ممکن است باعث تاول و زخم شود.

تا زمانی که شما یا همسرتان درمان خود را تمام نکرده اید و تاول ها یا زخم ها برطرف نشده اند ، رابطه جنسی برقرار نکنید اگر اولین شیوع شما است ، گاهی اوقات توصیه می شود قبل از برقراری رابطه جنسی مجدداً با  پزشک تماس بگیرید تا اطمینان حاصل شود که علائم شما از بین رفته است.

تبخال دستگاه تناسلی یکی از رایج ترین عفونت های مشترک در افراد مبتلا به اچ آی وی است و در صورت ابتلا به اچ آی وی مثبت می تواند وضعیت جدی تری داشته باشد – به این معنی که شیوع ممکن است طولانی تر باشد و تاول ها شدیدتر باشند. 

اگر شیوع مکرر تبخال دستگاه تناسلی دارید ، باید آزمایش اچ آی وی دهید ، زیرا این ممکن است نشانه ضعف سیستم ایمنی بدن ناشی از اچ آی وی باشد.از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

طول درمان تبخال تناسلی

خطر بالاتر ابتلا به تبخال تناسلی با موارد زیر مرتبط است:

تماس با اندام تناسلی از طریق رابطه جنسی دهانی، واژینال یا مقعدی. داشتن تماس جنسی بدون استفاده از مانع، خطر ابتلا به تبخال تناسلی را افزایش می دهد. موانع شامل کاندوم و محافظ‌های کاندوم مانند به نام سدهای دندانی است که در طول رابطه جنسی دهانی استفاده می‌شوند. زنان بیشتر در معرض خطر ابتلا به تبخال تناسلی هستند. این ویروس می تواند راحت تر از مردان به زنان سرایت کند تا از زنان به مردان.

داشتن رابطه جنسی با چندین شریک تعداد افرادی که با آنها رابطه جنسی دارید یک عامل خطر قوی است. تماس با دستگاه تناسلی از طریق رابطه جنسی یا فعالیت جنسی شما را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد. اکثر افراد مبتلا به تبخال تناسلی نمی دانند که به آن مبتلا هستند.

داشتن همسری که مبتلا به این بیماری است اما برای درمان آن دارو مصرف نمی کند. هیچ درمانی برای وجود ندارد، اما دارو می تواند به محدود کردن شیوع کمک کند.

گروه های خاصی در جمعیت زنان، افراد با سابقه بیماری های مقاربتی، افراد مسن، سیاه پوستان در ایالات متحده و مردانی که با مردانی که مبتلا به تبخال تناسلی هستند با نرخ بالاتر از میانگین رابطه جنسی دارند. افراد در گروه های در معرض خطر بالاتر ممکن است تصمیم بگیرند که در مورد خطر شخصی خود با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنند.

عوارض

عوارض مرتبط با تبخال تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سایر عفونت های مقاربتی داشتن زخم های تناسلی خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی از جمله HIV/AIDS را افزایش می دهد.

عفونت نوزاد. نوزاد ممکن است در حین زایمان به HSV آلوده شود. در موارد کمتر، ویروس در دوران بارداری یا از طریق تماس نزدیک پس از زایمان منتقل می شود. نوزادان مبتلا به HSV اغلب دارای عفونت اندام های داخلی یا سیستم عصبی هستند. حتی با درمان، این نوزادان در معرض خطر بالای مشکلات رشدی یا جسمی و خطر مرگ هستند.

بیماری التهابی داخلی عفونت HSV می تواند باعث تورم و التهاب در اندام های مرتبط با فعالیت جنسی و ادرار شود. اینها عبارتند از حالب، راست روده، واژن، دهانه رحم و رحم.

عفونت انگشت. عفونت HSV می تواند از طریق شکستگی در پوست به انگشت گسترش یابد و باعث تغییر رنگ، تورم و زخم شود. به این عفونت ها هرپتیک ویتلو می گویند.

عفونت چشم. عفونت HSV چشم می تواند باعث درد، زخم، تاری دید و کوری شود.

تورم مغز. به ندرت، عفونت HSV منجر به التهاب و تورم مغز می شود که آنسفالیت نیز نامیده می شود.

عفونت اندام های داخلی. به ندرت، HSV در جریان خون می تواند باعث عفونت اندام های داخلی شود.

آنتی بیوتیک برای درمان تبخال تناسلی

از آنجايي که بيماريهايي که مانند اچ­اس­وي از طريق جنسي منتقل ميشوند در طول تماس جنسي انتقال مييابند شما ميتوانيد با داشتن روابط جنسي محافظت شده اين خطر را کاهش دهيد. از اقدامات حفاظتي جنسي براي کاهش خطر استفاده نماييد:

از کاندون و يا لينک استفاده کنيد:

 • يک پوشش محافظتي در طول رابطه جنسي از جمله روابط جنسي دهاني و مقعدی
 • تعداد شرکاء جنسي خود را کاهش دهيد
 • اگر در يک رابطه هستيد مونوگامي (داشتن يک شريک جنسي) را در پيش بگيريد.
 • داشتن روابط جنسي را به صورت کلي کنار بگذاريد

اگر از لحاظ جنسي فعال هستيد از پزشک خود بخواهيد تا آزمايشات اس­تي­آي را به صورت منظم انجام دهد اين آزمايشات منظم باعث ميشود شما و شرکاء جنسي­تان ايمن باشيد.

علايم درمان هرپس مقعدی چيست؟

هرپس از خانواده ويروسهايي ­ست که باعث ايجاد عفونت در انسانها ميشود.

هرپس مقعدی به وسيله ويروس هرپس ايجاد ميشود که باعث ايجاد زخم و تاول در اطراف مقعد و دهانه ميگردد که از طريق آن با حرکات روده انتقال مييابند. هرپس مقعدي به وسيله ويروس هرپس سيمپلکس (اچ­اس­وي) به خصوص نوعي از اچ­اس­وي با عناوين اچ­اس­وي 1 و 2 ايجاد ميشوند.

سفليس شانکروئيد و دونووانوزيس عفونت­هايي هستند که ميتوانند انواع مختلف لزيون­ها را در مقعد ايجاد کنند. تمام اين عفونتها از جمله اچ­اس­وي در اثر تماس جنسي ايجاد ميشوند.

علايم هرپس مقعدی عبارتند از:

 • جوشهاي قرمز و تاولهاي سفيد
 • درد و خارش در ناحيه مقعد
 • زخمهايي که در ناحيه تاول شکل ميگيرند
 • جربهايي که زخمهاي پاره شده و داراي خونريزي را ميپوشاند
 • تغييرات در عادات روده

هرپس چگونه منتقل ميشود؟

اچ­اس­وي مقعدی عفونتي­ست که از طريق جنسي منتقل ميشود (اس­تي­آي) و از طريق تماس و يا رابطه جنسي از فردي به فرد ديگر انتقال مي­يابد.

بنابر اعلام منبع قابل­اعتماد مرکز پيشگيري و کنترل بيماريها (سي­دي­سي) بيش از 424 ميليون آمريکايي در سال 2013 اچ­اس­وي داشتند و 776 هزار آمريکايي هر ساله اين تشخيص را دريافت ميکنند.

بر اساس اعلام سي­دي­سي در ايالات متحده آمريکا از هر  6نفر يک نفر هرپس تناسلی دارد همين ويروس که هرپس تناسلی را ايجاد ميکند باعث ايجاد لزيون در ناحيه تناسلي و مقعد و اطراف مقعد ميشود  اما تمام افرادي که مبتلا به هرپس تناسلی هستند هرپس مقعدی ندارند.

تشخيص هرپس چگونه است؟

اگر شما علايم مشخص هرپس مقعدي را داريد پزشک شما ممکن است تصميم بگيرد تا بعد از معاينه فيزيکي شما را درمان کند با اين حال اگر يک پزشک اطمينان ندارد ممکن است بخواهد آزمايشات بيشتري را نيز انجام دهد.

از آنجايي که ميکروارگانيسم­هاي متفاوتي که ميتوانند از طريق جنسي منتقل شوند علايم مقعدي دارند پزشک شما ممکن است عامل دقيق عفونت شما را قبل از آغاز درمان با آزمايش تعيين کند.

براي انجام اين کار پزشک ممکن است کشت تاول و يا زخم را انجام دهد و يا اين­که نمونه خون بگيرد. آن نمونه به آزمايشگاه فرستاده ميشود جايي که در آن تستهايي عامل اصلي علايم شما را تعيين خواهد کرد با اين اطلاعات پزشک شما ميتواند گزينه­هاي درماني را مورد بحث قرار دهد.

هرپس مقعدی چگونه درمان ميشود؟

درمان براي هرپس مقعدي ميتواند به کاهش زمان شيوع و شدت کمک کند و همچنين ميتواند خطر انتقال عفونت به شريک جنسي را نيز کاهش دهد.

درمان اصلي براي هرپس مقعدي درمان ضدويروسي­ست اچ­اس­وي يک ويروس است و داروهاي ضدويروسي با ويروس مبارزه ميکنند افراد مبتلا به اچ­اس­وي داروهاي ضدويروسي را براي کاهش علايم تا زماني که علايم ادامه يابد دريافت ميکنند علاوه بر اين پزشک ممکن است داروهاي ضدويروسي را تجويز کند تا به صورت منظم دريافت گردد.

استفاده طولاني­مدت از داروهاي ضدويرسي يک درمان سرکوب­گر شناخته ميشود افرادي که از درمان سرکوب­گر براي مديريت اچ­اس­وي استفاده ميکنند احتمال انتقال عفونت به شريک جنسی را کاهش ميدهند.

در موارد هرپس مقعدي شديد پزشک ممکن است درمان ويروسي درون­وريدي را پيشنهاد دهد که اين مسئله به اين معناست که داروهاي ضدويروسي به صورت مستقيم از طريق يک سرنگ به درون وريد شما تزريق خواهد شد.

عود هرپس مقعدی

داروهاي ضدويروسي به کاهش فراواني و شدت عود اچ­اس­وي مقعدي کمک ميکند زماني که اچ­اس­وي مجددا ايجاد شود درمان ضدويروسي ميتواند به کاهش اين طول دوره کمک کند.

در طول زمان ايجاد علايم هرپس در اطراف مقعد کاهش خواهد يافت و در نهايت شما و پزشکتان ميتوانيد تصميم بگيريد که درمان سرکوبگر را پايان دهيد اگر اينگونه است شما ممکن است مجددا زماني که علايم ايجاد شد داروهاي ضدويروسی را استفاده کنيد.

آيا اچ­اس­وی قابل ­درمان است؟

اچ­اس­وي قابل­درمان نيست و يک عفونت کل دوره زندگي محسوب ميشود بعد از اولين علايم ويروس به سلولهاي عصبي منتقل ميشود و در آنجا براي کل زندگي شما باقي خواهد ماند.

حتي با وجود اينکه ويروس همچنان در بدن شما وجود دارد و ممکن است به صورت نهفته و يا غيرفعال براي دوره­اي طولاني باقي بماند علايم معمولا از طريق فاکتورهاي خارجي مانند استرس بيماري و يا قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ايجاد ميشوند.

آيا هرپس مسري­ست؟

هرپس مقعدي مسري­ست و احتمالا زماني که لزيون­ها بر روي پوست و يا اطراف مقعد قرار ميگيرند قابل انتقال به فرد ديگر است.

اگر تماس جنسي با فردي آلوده داشته باشيد ويروس ميتواند به شما منتقل شود علاوه براين زماني که شما مبتلا به يک عفونت هستيد حتي قبل از بروز علايم ميتوانيد آن را به فرد ديگري منتقل کنيد.

اين احتمال وجود دارد که شما ندانيد مبتلا به اچ­اس­وي هستيد علايم هميشه مشخص نيستند بنابراين حتي زماني که آلوده به آن هستيد نيز ممکن است متوجه نباشيد در اين موراد احتمال انتقال عفونت به ديگران به صورت ناآگاهانه امکان­پذير است.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک