( از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم )* درمان *

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم :

تبخال دستگاه تناسلی نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که باعث ایجاد زخم یا تاول آلوده می شود.

علت آن ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است که می تواند از طریق تماس نزدیک دستگاه تناسلی منتقل شود.

شما می توانید با استفاده از کاندوم یا سدهای دندانی در حین رابطه جنسی ، احتمال ابتلا به تبخال دستگاه تناسلی را کاهش دهید.

اگر فکر می کنید علائم تبخال دستگاه تناسلی دارید ، باید به یک پزشک مامایی مراجعه کنید ، وی می تواند از تاول سواب گرفته و آزمایش کند .

درمان می تواند به عدم شیوع تبخال کمک کند ، اما ویروس قابل درمان نیست و در بدن باقی خواهد ماند. این بدان معنی است که تاول ها به طور معمول هر چند وقت یک بار برمی گردند.

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

چه عواملی باعث بروز تبخال تناسلی می شوند؟

دو ویروس باعث تبخال دستگاه تناسلی می شوند:

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1)

ویروس هرپس سیمپلز نوع 2 (HSV-2)

HSV-1 ویروس است که باعث ایجاد تبخال در اطراف دهان می شود. هنگامی که از طریق رابطه جنسی دهانی گسترش یابد می تواند باعث تبخال دستگاه تناسلی شود. اما بیشتر اوقات ، تبخال دستگاه تناسلی توسط HSV-2 ایجاد می شود.

تبخال تناسلی از چه راهی منتقل میشود؟

عواملی که باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری تبخال تناسلی می شود عبارتند از:

 • تعداد شرکای جنسی درتمام طول زندگی
  • تعداد سال هایی که فرد فعالیت جنسی داشته است.
  • مردان هم جنس باز
  • نژاد سیاه پوست
  • جنس زن
  • سابقه ی ابتلا به دیگر بیماری های عفونی که از طریق جنسی منتقل می شود.

انتقال ویروس هم از طریق جوش های تاول مانند و هم از طریق رهاسازی بدون علامت ویروس صورت می گیرد. احتمال انتقال ویروس تبخال تناسلی از طریق جوش های تاول مانند بیشتر است. احتمال انتقال از مرد به زن بیشتر از انتقال زن به مرد است.

در افرادی که در گذشته به ویروس HSV نوع یک مبتلا شده اند احتمال ابتلا به عفونت با ویروس HSV نوع دو کمتر بوده و شدت بیماری اولیه نیز کاهش می یابد. حتی ممکن است این افراد به صورت بدون علامت بیماری مبتلا شوند.

تبخال تناسلی چند روز طول میکشد؟

دوره تبخال تناسلی معمولا 10 تا 14 روز می باشد تبخال بصورت سوزش یا خارش خفیف در یک نقطه ای از پوست تناسلی شروع می شود و فردای آن جوش هایی بصورت تاول های کوچک کنار هم با حاشیه قرمز بروز می کند و سوزش و خارش بیشتر می شود.

2 تا 3 روز بعد تاول ها ترکیده و بصورت زخم ظاهر می شود و زخم هم ظرف مدت 7 تا 10 روز بتدریج بهبود می یابد.

آیا تبخال تناسلی خطرناک است؟

شایعترین علائم تبخال ، تاولهای کوچکی است که ترکیده و زخمهای قرمز و باز را ترک می کند. می توانید تاول های تبخال را در آلت تناسلی ، واژن ، مقعد ، گلو ، بالای ران و باسن یا اطراف دهان مشاهده کنید.

بسیاری از افراد مبتلا به تبخال دستگاه تناسلی هیچ علائمی نخواهند داشت ، یا ممکن است برای اولین بار ماه ها یا حتی سال ها پس از ابتلا به آنها علائم ایجاد شود.

برای بیشتر افراد ، تاول ها طی یک تا دو هفته برطرف می شوند. اگرچه شیوع به خودی خود پاک می شود ، ویروس در بدن باقی می ماند. این بدان معنی است که افراد معمولاً دوباره تاول می زنند – که به آن “شیوع مکرر” می گویند. شیوع معمولاً با گذشت زمان کوتاهتر و شدیدتر می شود.

 تاولها با گذشت زمان بهبود می یابند (معمولاً طی 2-3 هفته) ، اما ویروسی که باعث آنها می شود قابل درمان نیست و شیوع تبخال اغلب دوباره بروز می کند.از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

نوشته های مرتبط

درمان ضد ویروسی زمانی موثر است که در پنج روز اول بروز علائم استفاده کنید. از دست زدن به تاول ها خودداری کنید زیرا این امر همچنین می تواند خطر گسترش عفونت را افزایش دهد. اگر برای درمان تبخال شما لازم است کرم را به محل زخم بمالید ، فقط به آرامی کرم را بزنید ، مواظب باشید که به اطراف آن مالیده نشود.

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

پیشگیری از تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال بیماری تا بهبود کامل جوش ها بایستی از تماس جنسی پرهیز کرد. مجرای ادراری مردان و گردن رحم در زنانی که علامت ندارند می تواند عفونت را در هر زمانی منتقل کند. استفاده از کاندوم یا فوم های اسپرم کش در افرادی که سابقه عود تبخال تناسلی دارند توصیه می شود.

اگر هر دو شریک جنسی مبتلا به یک نوع ویروس HSV هستند نیازی به استفاده از کاندوم نیست.

یادتان باشد داشتن تبخال در یک ناحیه تضمین کننده ی عدم ابتلا به تبخال در نواحی دیگر نیست لذا از رابطه ی جنسی در زمانی که ضایعه ی فعال بصورت جوش وجود دارد بایستی پرهیز کرد.

ایا تبخال تناسلی باعث سرطان میشود؟

خطر ابتلا به سرطان وجود ندارد.

جلوگیری از عود تبخال تناسلی؟

عود عفونت در زنان ممکن است خفیف و بی سر و صدا باشد و فقط نواحی واژن و گردن رحم را درگیر کند. به همین دلیل مردانی که برای بار اول به تبخال تناسلی مبتلا می شوند از اینکه از چه کسی بیماری را گرفته اند اطلاعی ندارند.

اینکه بیماری چه زمانی عود می کند قابل پیش بینی نیست ولی اغلب بدنبال رابطه ی جنسی عود می کند. معمولا خارش و درد قبل از ظهور جوش ها ایجاد می شوند.

گروه کوچکی از جوش های تاول مانند با حاشیه ی قرمز و مرکز سفید ظاهر شده، ظرف یک تا دو روز مرکز آنها فرو رفته شده و سپس تاول ترکیده و خشک می شوند و ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز از بین می روند.

بهترین پماد برای درمان تبخال تناسلی

پمادی که برای کنترل تبخال تناسلی استفاده می شود کرم آسیکلوویر است که روزانه 2 بار صبح و شب بمدت 5 تا 7 روز بر روی جوش و زخم تبخال تناسلی بکار می رود. سه نوع داروی ضد ویروس در درمان تبخال تاثیر دارند. آسیکلوویر، والاسیکلوویر، و فامسیکلوویر.

کرم آسیکلوویر کمتر از قرص آن موثر بوده و استفاده از آن چندان توصیه نمی شود. آسیکلوویر، والاسیکلوویر و فامسیکلوویر مدت زمان ریزش ویروس و زمان بهبودی و بروز ضایعات جدید را کاهش می دهد. گر به آسیکلوویر یا والاسیکلوویر ( والترکس ) حساسیت دارید ، نباید از این دارو استفاده کنید 

روش های تشخیصی تبخال تناسلی

سه روش تشخیصی وجود دارد:از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

1. روش PCR با نمونه برداری از جوش های تاولی
2. روش سرولوژیک که آنتی بادی ویروس را در خون تشخیص می دهد
3. کشت ویروس که امروزه کمتر استفاده می شود.

علائم خود را می توانید با این موارد کاهش دهید:

 • تمیز نگه داشتن ناحیه آسیب دیده با استفاده از آب نمکی برای جلوگیری از آلودگی تاول یا زخم
 • استفاده از ژل ، مانند وازلین ، روی هرگونه تاول یا زخم برای کاهش درد هنگام دفع ادرار
 • اجتناب از لباس تنگ زیرا ممکن است باعث تاول و زخم شود.

تا زمانی که شما یا همسرتان درمان خود را تمام نکرده اید و تاول ها یا زخم ها برطرف نشده اند ، رابطه جنسی برقرار نکنید اگر اولین شیوع شما است ، گاهی اوقات توصیه می شود قبل از برقراری رابطه جنسی مجدداً با  پزشک تماس بگیرید تا اطمینان حاصل شود که علائم شما از بین رفته است.

تبخال دستگاه تناسلی یکی از رایج ترین عفونت های مشترک در افراد مبتلا به اچ آی وی است و در صورت ابتلا به اچ آی وی مثبت می تواند وضعیت جدی تری داشته باشد – به این معنی که شیوع ممکن است طولانی تر باشد و تاول ها شدیدتر باشند. 

اگر شیوع مکرر تبخال دستگاه تناسلی دارید ، باید آزمایش اچ آی وی دهید ، زیرا این ممکن است نشانه ضعف سیستم ایمنی بدن ناشی از اچ آی وی باشد.از کجا بفهمیم تبخال تناسلی داریم

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک