3 دلیل سطوح پایین استروژن

استروژن:از آنجایی که استروژن قاعدگی را به صورت ماهیانه هدایت می کند، نوسان آن در زنان طبیعی است. با این حال، چیزی که مشکل ایجاد می کند زمانی است که سطوح استروژن به شدت از حالت نرمال پایین تر است و باعث ایجاد نشانه های ناخواسته فراوانی می شود. در ادامه در سایت مشاوره پزشک زنان در خدمت شما هستیم تا سه دلیل سطوح پایین استروژن را بررسی کنیم.

3 دلیل سطوح پایین استروژن :ازبلوغ تا یائسگی:30 تا 400 pg/ml.in

برای آموختن بیشتر در مورد سطوح پایین استروژن و اینکه چه چیزی می تواند نوسان های غیر طبیعی (از جمله علل مرتبط با سبک زندگی و هورمونی) را باعث شود به خواندن ادامه دهید.

در مورد سطوح پایین استروژن

استروژن پایین چیست

در طول چرخه قاعدگی، استروژن به شکل یک نواختی در طول مرحله فولیکولی افزایش می یابد. یک افزایش در استروژن باعث شروع تخمک گذاری می شود (زمانی که تخمک از فولیکول بالغ آزاد می شود). پس از آن، سطوح استروژن تا قاعده گی بعدی کاهش می یابد.

استروژن

در بزرگسالی، سطوح  ماهیانه از 30 تا 400 pg/ml بسته به سن و مرحله چرخه قاعده گی طبیعی است. با این حال، بیشتر زنان برخی اوقات در طول زندگی خود کاهش های غیر طبیعی استروژن را تجربه می کنند و این کاهش می تواند به دلایل مختلف رخ دهد.

3 دلایل القا شده سطوح پایین استروژن

درمان ها و روندهای مختلفی می توانند باعث سطوح پایین تر  باشند (از جمله هیسترکتومی، درمان های تابشی و برخی داروهای مشخص).

هیتسرکتومی شامل برداشتن ارگان های باروری بوسیله عمل جراحی می شود. زنانی که تخمدان خود را بر می دارند (به عنوان بخشی از هیسترکتومی یا “یائسگی جراحی شده”) ممکن است از سطوح پایین رنج ببرند چون این روند تولید هورمون تخمدان را متوقف می کند.

بدنبال یک هیسترکتومی جزئی که در ان تنها رحم برداشته شده است می تواند زن را به یائسگی القا شده توسط جراحی وارد کند. معمولا، تخمدان ها در محدوده یک تا سه سال پس از خون نرسیدن به خود، کار را متوقف می کنند.

همچنین از دست رفتن عملکرد تخمدان در نتیجه شیمی درمانی یا درمان تابشی می تواند دائمی یا موقتی باشد. عملکردها می توانند به زودی دو یا سه هفته پس از شروع درمان متوقف شوند. این مسئله به نوع شیمی درمانی دریافت شده و اینکه آیا تابش بر روی تخمدان ها انجام شده است یا خیر بستگی دارد.

علاوه بر این، استفاده از هورمون های بیرونی و داورها برای سایر شرایط پزشکی می تواند باعث بوجود آمدن سطوح پایین استروژن شود. داروهایی مانند ریفامپین، باربیتورات ها، وارفارین، پریمیدون و سطوح پایین تر  بوسیله افزایش متابولیسم هورمون در جگر).

سطوح استروژن

حفظ سطوح نرمال استروژن نه تنها برای سلامت باروی حیاتی است بلکه برای تعدادی از عملکردهای حیاتی بدن نیز حیاتی می باشد. سطوح نامتعادل هورمون در طول هر مرحله از زندگی می تواند هماهنگی بدن را خراب کند.

استروژن

برای آموختن بیشتر در مورد داشتن سطوح سالم و اینکه دقیقا برای زنان چه معنایی دارد به خواندن ادامه دهید.

طیف هایی از سطوح نرمال استروژن

سطوح میانگین روزانه استروژن

 • سطوح روزانه استروژن
 • بلوغ
 • 15 تا 35 سالگی
 • بزرگسالی
 • 30 تا 40 سال
 • حاملگی
 • 5.500 – 30000
 • پسا یائسگی

این جدول سطوح میانگین روزانه استروژن برای زن در طول و پس از سال های باروری را نشان می دهد. اندازه گیری ها از سروم خون صورت گرفته اند (جز برای ارزش های حاملگی که از پلاسما بدست می آیند) و دادن بخش هایی از استرادیول. به یاد داشته باشید که سطوح اندازه گیری شده بسته به نوع تست اجرا شده متفاوت هستند.

طیف های سطوح نرمال استروژن

در طول بزرگسالی

زنی در سن باروی باید سطح استرادیولی بین 30 تا 400 pg/ml.in داشته باشد. در چرخه قاعده گی،  در طول مرحله فولیکولی افزایش می یابد، در تخمک گذاری به اوج می رسد و سپس در طول مرحله لوتِئال مجددا تکرار می شود.

در طول حاملگی

در زنان حامله، سطوح استرادیول پلاسما خون می تواند بین 5500 – 30000 pg/ml قرار گیرد. پژوهش ها اشاره دارند که در طول این زمان، سطوح استرادیول به 50 تا 180 برابر افزایش می یابد. با این حال، استروژن اصلی تولید شده توسط جفت در واقع استردیول است که از 60 تا 70 درصد از میزان کلی استروژن تولید شده را تشکیل می دهد.

در طول پسا یائسگی

سطوح استردیول معمولا زیر 30 pg/ml قرار می گیرد. پس از پایان یافتن سال های باروری، استرون، عمده استروژن تولید شده است. بنابراین، سطح آن نیز باید در نظر گرفته شود. با HRT یا سایر درمان ها، سطوح کلی استروژن می تواند به شکل قابل توجهی افزایش یابد.

استروژن

نوشته های مرتبط

اهمیت سطوح نرمال استروژن

تاثیرات سطوح سالم استروژن در زنان با شروع اولین قاعده گی  احساس و تا پسا یائسگی ادامه پیدا می کند. در ادامه نمونه های مختلف عملکردهای هورمون را مشاهده می کنید.

در طول بزرگسالی:

 • در همکاری با سایر هورمون ها برای آغاز قاعده گی
 • تحریک توسعه سینه ها
 • بالغ کردن بخش های تولید مثل
 • آماده سازی غدد سینه برای تولید شیر در آینده
 • حفظ ضخامت و روانی غشاهای موکوز و دهانه های واژنی

در طول حاملگی:

 • باعث رشد و تغییر در سیستم تولید مثل مادر و متابولیسم می شود
 • به تحریک ترشح پرولاکتین کمک می کند
 • انقباض رحم در هنگامی که کودک در زمان به دنیا آمدن است

در طول پسایائسگی:

 • تنظیم حجم و قدرت استخوان
 • حفظ کشش پوست و قدرت عضلات لگنی
 • افزایش مقاومت پیشاب راه
 • به تعویق انداختن احتمالی از دست رفتن حافظه
 • حفظ دمای بدن

به خاطر داشته باشید که حتی گرچه بسیاری از عملکردهای مورد اشاره در مراحل مختلف زندگی قرار می گیرند، بسیاری از آنها در طول زندگی یک زن حضور دارند.

در مورد نقش و تاثیرات استروژن برای درک بهتر چگونگی تاثیر هورمون بر روی کل بدن به خواندن ادامه دهید.

دلایل سطوح پایین استروژن

دلایل سطوح پایین استروژن می تواند به چهار دسته تقسیم شود: دلایل طبیعی، فاکتورهای سبک زندگی، دلایل القا شده و سایر دلایل.

به خواندن ادامه دهید تا در جهت بهبود نشانه ها و نهایتا رسیدن به سلامت کامل اطلاعات بیشتری را در مورد منشاء های عدم توازن کسب کنید.

 1. دلایل طبیعی سطوح پایین استروژن

چه چیزی باعث بوجود آمدن سطوح پایین استروژن می شود

در طول بزرگسالی (20 تا 40 سالگی)

به خاطر د اشته باشید که استروژن در محدوده چرخه قاعدگی به صورت ماهیانه نوسان دارد. با این حال، استروژن پایین در زنان به صورت طبیعی در طول زایمان و شیردهی رخ می دهد.

زمانی که یک زن حامله است، جفت اغلب  را تولید می کند (استریول). این عمل در حدود هفته نهم حاملگی تا حالت کامل شروع می شود. پس از وضع حمل جفت، در طول 24 تا 48 ساعت بعدی سطوح استروژن به شدت کاهش می یابد.

در بیش از نیمی از زنان، این سطوح آنقدر پایین هستند که شبیه زنان یائسه هستند. بسته به زن، سطوح می تواند برای چند ماه پس از زایمان _بویژه در صورت شیردهی) پایین بماند.

شیردهی زمانی است که سطوح استروژن اغلب بدلیل رابطه معمول بین سطوح پرولاکتین و فقدان فعالیت تخمدان پایین است. سطوح خون پرولاکتین بالا می ماند و بدین ترتیب، سطوح سرکوب شده استروژن می تواند به عنوان شکلی از کنترل زایمان برای بسیاری از زنان عمل کند.

در طول این زمان ها، نشانه های استروژن پایین می تواند تحت تاثیر قرار گیرد چون اندوکرین و سلامت سیستم باروری تحت تاثیر قرار می گیرد. نشانه های شامل میگرن، کج خلقی، تمایل جنسی پایین و غیره شود.

در طول پیش یائسگی و پس از یائسگی (40 سال به بالا)

در حالی که تخمک ها در طول سالیان مورد استفاده قرار می گیرند، یک کاهش مرتبط در ترشح استروژن مشاهده می شود. این مسئله تا پایان قاعدگی ادامه پیدا می کند و دوره پسا یائسگی شروع می شود.

این کاهش در سطوح استروژن عمدتا چیزی است که باعث می شود زن نشانه هایی را تجربه کند (از جمله تعریق شبانه، خشکی واژن ، سردرگمی روانی، گُرگرفتگی و غیره).

برای یک افزایش هورمونی مورد نیاز، شاید زنانی که در دوره پسا یائسگی قرار دارند دنبال کردن HRT را انتخاب کنند (با خطرات موجود) یا آن را با محصولات استروژن مکمل کنند (قرص ها، کرم ها، برچسب ها و ژل ها). درمان های طبیعی در شکل مکل های گیاهی که غدد هورمونی را تغذیه می کنند نیز از گزینه های کاربردی هستند.

2 فاکتورهای سبک زندگی که سطوح پایین استروژن را باعث می شوند

همچنین انواع مختلف فاکتورهای سبک زندگی وجود دارند که می توانند سطوح پایین استروژن را باعث شوند. برخی از آنها شامل موارد زیر می شوند (گرچه به آنها محدود نمی شوند):

تغذیه: غذاهای چرب بر روی فعالیت هورمونی در بدن تاثیر بسیار زیادی دارند. مشخص شده است که با تغذیه چرب، سطوح  افزایش می یابد. با این حال، خلاف این نیز صادق است. تغذیه های کم چرب نیز باعث کاهش شدید سطوح استروژن در مدت زمان کوتاه می شود.

استرس: استرس بیش از حد می تواند عملکرد هیپوتالاموس که فعالیت های غده درون ریز را تحریک و تنظیم می کند را مختل کند و باعث کمبود استروژن شود. علاوه بر این، پژوهش ها ثابت کرده اند که روزهای دارای میزان استرس بالا با سطح پایین استرادیول در بزاق دهان زنان شناخته می شود.

ناهنجاری مربوط به غذا خوردن: این ناهنجاری ها مانند بی اشتهایی عصبی و رژیم شدید می تواند به کمبود استروژن منجر شود. وزن پایین بدن زن می تواند بدن را به سمتی سوق دهد که تولید استروژن را متوقف کند (به آمنوره (فقدان قاعدگی) و نگرانی پزشکی بیشتر ختم می شود).

ورزش شدید: آمنوره ناشی از استرس و ورزش باعث می شود در بدنی با چربی ناکافی باعث می شود بدن تصور کند “در وضعیت گرسنگی” است. این مسئله عملکردهای بدنی که برای زنده ماندن غیر ضروری (مانند موارد مربوط به سیستم باروری) تصور می شود را متوقف می کند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.