اولین پریود بعد از سقط جنین

اولین پریود بعد از سقط  :اولین دوره پریود نسبت به حالتهای عادی شدیدتر میباشد. و با گرفتگی عضلانی شدیدی همراه است. البته شاید تمامی خانمها این گرفتگی عضلانی را تجربه نکنند. شما همچنین ممکن است با لخته های خون مواجه و پریود شما 4 تا 7 روز به طول انجامد.

اولین پریود بعد از سقط

اما این مساله نیز درتمام خانم ها صادق نیست.تفاوتی بین اولین پریودها بعداز یک سقط جنین طبیعی (مرگ جنین)و یک سقط جنین وجوددارد.تشخیص اینکه چطور اولین پریود چگونه خواهد بود و چه موقع اتفاق می ا فتد سخت ا ست.

اولین پریود بعد از سقط

خونریزی به دلیل مرگ جنین ظرف یک هفته کند می شود ، ولی لکه بینی تا یک هفته تقریبا” بعد از پایان خونریزی اتفاق می افتد.سطوح hCG به صفر می رسد تا پایان لکه بینی یا ظرف ده روز بعد از مرگ جنین(سقط جنین) یا کورتاژ (D &C)  شما می توانید اولین قاعدگی را ظرف چهار تا پنج هفته داشته باشید، یا گاهی بیشتر از هفت هفته.

بطور اتفاقی، پریود شما برمی گردد که می تواند سخت یا سبک باشد ، و فعلا” طبیعی نخواهد بود. خونریزی و لکه بینی سریعا” کاهش پیدا می کند. این پریود شما نیست( شما نباید تا 20 روز پریود طبیعی داشته باشید).

بدلیل اینکه بخش کوچکی بافت placental در طی سقط طبیعی یا D &c ازبین می رود . این بافت، که به رحم متصل است به تولید خون ادامه می هد و هورمون های بارداری را تولید می کند.

برحسب اتفاق سطوح hCG به صفر می رسد درنتیجه سیکل جدیدی شروع می شود.  شما نمی توانید انتظار چنین جریانی راقبل از چهار تا هفت هفته داشته باشید .اززمان مرگ جنین تا اولین پریود ، دراین سناریو، نه یا ده هفته خواهد بود.

خونریزی بدلیل مرگ جنین به اتمام می رسد و شما بمدت سه هفته لکه بینی می کنید بعد ازاتمام لکه بینی ممکن است دوباره ظرف چند روز خونریزی شروع شود . گاهی ممکن است شدیدتر باشد و شما احتمال دهید که پریود هستید.

شما باید سطوح hCG تان را چک کنید . این سطوح باید صفر باشند تااین زمان ولی آنها 100 یا بالاتر را نشان می دهند، و دکترتان به شما می گوید که منتظر بمانید. اگر این سطوح بالا بمانند و همه چیز درست پیش برود ، شما خونریزی همراه با خروج مقداری بافت خواهید داشت.

میزان خونریزی اولین پریود بعد از سقط

اگر این الگو ادامه پیدا کند، شما به D & C یا تجویز داروی Cytotec توسط پزشکتان نیاز دارید تا با کاهش انقباضات مانع بیرون زدگی بافت  شود. افرادیکه لکه بینی دارند حتی پس از چند هفته، ولی سطوح هورمون های hCG شان صفر یا پایین است ، بدلیل عدم توازن هورمونی است .

اگر اینمورد باشد، دکترتان یک دوز پروژسترون (مقداری از Provera) تجویز خواهد کردکه بدنتان را وادار به عمل کند و دوره پریودش را به اتمام برساند. زمانیکه دارو اثرش می رود افت ناگهانی پروژسترون به بدن شوک میدهد که الان زمان ترشح مخاطی است و شما خونریزی می کنید.ممکن است شدید یا خفیف باشد ،ولی پریود محسوب می شود.

چیکار کنم بعد از سقط زود پریود بشم

سیکلی که یک مشکل اساسی را نشان می دهد:اولین پریود بعد از سقط 

خونریزی به آهستگی کاهش پیدا می کند تا شدیدترشود. شما ممکن است از پدهای متعددی دریک روز استفاده کنید و خسته شوید و حتی بیمارشوید و با موقعیت دردناکی که پایان ندارد مواجه شوید . سطوح hCG باید 500 یا بیشتر باشد. پزشکتان ازشما می خواهد منتظر باشید ، چک کنید و تستی را طبق برنامه به شما بدهد.

خونریزی ممکن است شدید و همراه با تکه هایی ازبافتهای سیاه رنگ باشد. این باعث نگرانی می شود . تست دیگر hCG ممکن است سطح بالاتر یا پایین تر را نشان دهد .شما ممکن است یک بافت باقیمانده در سیستم تولیدمثلی داشته باشید که احتمالا” باید خارج یا کورتاژ شود (D & C)یا درمان های methotrexate برای ازبین بردن آن انجام شود. پزشک شما می تواند بهترین درمان را پیشنهاد کند برای ازبین بردن این بافت .

درابتدا شما تحت درمان قرار می گیرید بدور ازهرگونه ریسک ناشی ازخونریزی، ازدست دادن هوشیاری یا فقر آهن. بافت باقیمانده دربعضی موارد دچار عفونت می شود.

اولین پریود بعد از سقط

آیا پریودی بعد از یک سقط جنین طبیعی هست؟

دراکثر موارد، هیچ علتی برای آگاهی بیش از دوماه وجودندارد، چون شما پس از سقط جنین پریود خواهیدشد.گرچه بعضی خانم ها با علائم Asherman  (زخم یا چسبندگی در رحم) بهمراه عواملی از سقط جنین های مکرر و نازایی روبرو می شوند.

اگر پریودها نامنظم باشند چطور؟

پریودهای نامنظم بعد از سقط جنین سخت اتفاق می افتد . شما احساس فشار روانی شدیدی از بارداری خواهید داشت. این جریان روشن، سنگین غیرقابل تعیین است وقتی شما خونریزی داشته باشید

دلایل پریود های نامنظم پس از سقط جنین: اولین پریود بعد از سقط

1)بدن شما سعی دارد از لخته یا بافت باقیمانده در رحم خلاص شود. اگر شما سقط داشته باشید در مرحله اول بارداری اگر آن به شکل پریود عادی باشد شما متوجه نخواهید شد که آن سقط است. ولی اگر سقط در مرحله آخر بارداری باشد ، پریود همراه با خروج لخته و بافت یا جفت است.

2)شما پریود غیرعادی قبل از بارداری داشتید. درصورتیکه دوره پریودتان قبل از بارداری نامنظم بوده باشد، شانس زیادی است که بعد از سقط به همین منوال باشد. ولی، اگر پریود شما قبل از بارداری منظم بوده  فورا” با پزشکتان مشورت کنید.

3)دیگر تخمک گذاری نمی کنید. معمولا” هنگام تخمک گذاری لایه رحم نازک می شود . اگر تخمگ گذاری انجام نشود ، جداره رحم ضخیم می شود و باعث خونریزی می گردد دقیقا” مانند پریودضعیف یا شدید.

4)شما لاغر یا چاق و فربه باشید. پریود غرعادی /نامنظم ممکن است به وزن شما بستگی داشته باشد. اگر خانمی بدلیل رژیم یا ورزش للاغر باشد ممکن است دیگر پریود نداشته باشد.

علت دیر پریود شدن بعد از سقط

5)ممکن است دوباره پریود شوید. درصورتیکه بعد از دوماه پریود نشوید، ممکن است دوباره پریود شوید. دراین مورد با پزشکتان مشورت کنید.

کنار آمدن با ناملایمات احساسی حین انتظار برای قاعدگی بعد از سقط جنین طبیعی است که ازنظر احساسی بعد از سقط تزلزل داشته باشید و این مخرب است .

1)پذیرفتن علائمPMS : شما علائم قبل از پریود یا قاعدگی را خواهید داشت مثل کج خلقی، سستی ، که طی این دوره بسیار متداول است . شما با دقت به این علائم احساس می کنید زمان پریود است.

2)بدنتان را دراختیار بگیرید: مهم است بدنتان را وادارکنید پس از سقط جنین پریود داشته باشد. شکم و رحم -تان را با روغن نارگیل ماساژ بدهید. از بدنتان مراقبت کنید درچنین شرایط سختی، بهترین راه را برای اختیار گرفتن بدنتان پیدا کنید. وادارش کنید شروع به پریود نماید و آن می شنود زمانیکه شما با آرامش به او بگویید.

3)به رویاهایتان بنگرید: قبل از پریود ،پس از سقط به آرزوها یا رویاهایتان توجه کنید که کمک می کند ازنظر جسمی و فکری قوی شوید. رویا هایتان روشن باشند و شما می توانید تحقق ببخشید به آنها.

بارداری بعد از سقط بدون پریود شدن

بعد از سقط به خودتان کمک کنید: زمان می برد تا بدنتان پس از سقط بهبود پیدا کند. گرچه، شما به تسریع بهبودی می توانید کمک کنید.

1)قبل از تلاش مجدد به بدنتان فرصت دهید . چند هفته به بدنتان فرصت دهید قبل از بارداری مجدد. این کار احتمال سقط دوباره را پایین می آورد .

2)استراحت و رژیم تان را متعادل کنید: به بدنتان رژیم لازم را بدهید تا سریعتر بهبود پیدا کند. شما می توانید از ویتامین های تجویز شده پزشکتان استفاده کنید. و به اندازه کافی استراحت داشته باشید.

3)پس از سقط با دکتر در تماس باشید. پزشکتان تمریناتی فیزیکی می دهد تا علل سقط را چک کند. این کار کمک بزرگی به  بارداری دوباره می کند.شمما ابتدا باید علت سقط را پیدا کنید و دوباره تصمیم به مادر شدن بگیرید.

باردارشدن پس ازسقط :

اکثر خانم ها بارداری سالم دارند بعد از سقط جنین درصورتیکه سقط علت جدی ای نداشته باشد. حدود 1% یا 2% خانم ها دوبار سقط دارند . برای افرادیکه بیش از دوبار سقط داشته باشند پزشک  آزمایشات مخصوصی می دهد . بدن شما سریعا” بهبود پیدا می کند بعد از سقط. ولی زمانیکه سعی می کنید باردار شویدحالت احساسی شما بیشتر کمک می کند تا حالت جسمانی .حالت احساسی مثل غمگینی، عصبانیت و گناه ودرنهایت با پزشکتان در مورد زمان مناسب بارداری مشورت کنید.

اگر یکبار سقط داشتید طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی زن باید شش ماه قبل از بارداری مجدد ، منتظر بماند. گرچه هیچ گواه روشنی دراین مورد نیست، ولی خانم هایی که زودتر باردر می شوند احتمال سقط بیشتری دارند .

درصورتیکه دوبار یا دفعات  سقط داشته باشید باید علل آن و زمان مناسب بارداری دوباره ، مشخص شود . دکتر تستهای خاصی انجام خواهد داد مثل تستهای ژنتیک کروموزومی و تستهای تصویری (برای مشکلات رحمی ) .اولین پریود بعد از سقط

اگر بارداری مولار داشته باشید- در بارداری مولار رحم یک تومور را پرورش می دهد ، و جفت سریعا”با تعدادی سلول یا سیست رشد می کند . با پزشکتان مشورت کنید . دراینصورت شاید لازم باشد شش ماه تا یکسال بعد از سقط جنین ،منتظر بمانید.

نوشته های مرتبط

آیا می شود درحین بارداری پریود شد؟

اولین پریود بعد از سقط

به احتمال زیاد امکان پریود درحین بارداری هست. این بدلیل این است که  جنین  درحال رشد نیاز به خون و مواد مغذی دارد تا رشد کند. تنها درمورد بارداری اکتوپیک /ectopic جاییکه تخمک به جداره رحم نچسبیده باشد ، اتفاق می افتد، درنتیجه جنین به دیواره رحم نچسبیده و این باعث قاعدگی می شود.

تست بارداری مثبت بعد سقط جنین

تست های بارداری وجود هورمون بارداری hCG (گنادوتروپین جفتی انسان) را در خون یا ادرار تشخیص میدهند. اغلب اوقات، hCG تنها در دوران بارداری در بدن یک زن وجود دارد؛ بنابراین این آزمایش معمولا برای بارداری، قابل قبول است. برخی از تومورهای نادر در تخمدان وجود دارند که hCG ترشح میکنند؛ اما این تومورها بسیار غیرعادی هستند.

با این حال، بعد از اینکه رشد جنین متوقف میشود و سقط جنین اتفاق میافتد؛ هورمون بلافاصله در بدن زن ناپدید نمی-شود. سطح hCG به تدریج کاهش مییابد و در طی چند روز یا چند هفته بسته به اینکه بارداری چه مدت بعد از سقط جنین اتفاق افتاده است؛ به صفر میرسد.

از آنجایی که آزمایشات بارداری امروزی معمولا حتی مقادیر بسیار پایین hCG را تشخیص میدهند؛ انجام تست بارداری در روزها یا هفته های بعد از سقط جنین همچنان میتواند نتایج مثبت را نشان دهد. شما همچنین ممکن است بعد از سقط، علائم بارداری را احساس کنید؛ حتی زمانی که 100 درصد مطمئن باشید که جنین شما سقط شده است.

چارچوب زمانی برای اینکه hCG به حالت عادی برگردد

به طور متوسط 12 تا 16 روز طول میکشد تا hCG در بدن ناپدید شود؛ اما این زمان بسته به اینکه سطح hCG در زمان سقط جنین چقدر بالا است؛ میتواند متفاوت باشد. در بارداری شیمیایی (سقط جنین بسیار زودهنگام)، حدودا یک هفته طول میکشد تا hCG به صفر برگردد و در سقط جنینی که بعدا اتفاق می¬افتد؛ تا یک ماه حتی بیشتر طول می¬کشد به صفر برسد. پس از آن، تست بارداری مثبت نخواهد بود.

علل تست بارداری مثبت  بعد سقط جنین

چنانچه بیش از دو هفته از سقط شما می¬گذرد و تست بارداری شما همچنان مثبت است؛ باید با پزشک خود تماس بگیرید. در این وضعیت، پزشک شما ممکن است بخواهد سطح hCG شما را با آزمایش خون (یک بررسی کمّی hCG) کنترل کند. اگر همچنان یک تست خون بارداری مثبت دارید؛ این احتمال وجود دارد که شما:

1-    یک سقط ناقص  را تجربه کرده باشید.

2-    دوباره باردار باشید.

اگر بلافاصله بعد از سقط جنین، از نظر جنسی فعال باشید و یک تست بارداری مثبت داشته اید؛ ممکن است دوباره باردار شده باشید. دکتر شما می¬تواند راهی را برای اطمینان شما پیشنهاد دهد؛ هرچند ممکن است لازم باشد شما برای اطمینان آزمایشات hCG خون را انجام دهید.

اگرچه بسیاری از زنان از این موضوع آگاه نیستند؛ اما این احتمال وجود دارد که در اولین چرخه¬ی قاعدگی بعد از سقط جنین، شما باردار شوید. اگر بعد از سقط جنین، نمی¬خواهید باردار شوید؛ شما باید برای جلوگیری از بارداری تا زمانی که آمادگی پیدا کنید؛ از روش¬های جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

سقط ناقص

در سقط ناقص، همچنان بافت حاملگی در رحم شما وجود دارد. متاسفانه، این بدان معنا نیست که بارداری شما ادامه دارد یا جنین زنده است.

شما ممکن است به یک روش جراحی ساده به نام D&C (اتساع و کورتاژ) برای حذف اجزای باقیمانده¬ی مربوط به حاملگی که معمولا قطعات کوچکی از جفت است؛ نیاز داشته باشید. این بافت¬ها احتمالا به موقع توسط بدن دوباره جذب می¬شوند (شکسته می¬شوند)؛ اما جراحی می¬تواند زودتر خونریزی شدید را متوقف کند؛ زیرا خونریزی یکی از علائم رایج سقط ناقص است.

حاملگی مولار

به ندرت یک آزمایش بارداری مثبت ممکن است با بیماری تروفوبلاستیک بارداری- اصطلاح مورد استفاده برای توصیف بیماری¬های مختلف (مانند حاملگی مولار) که در آن رشد غیر طبیعی بافت جفت وجود دارد؛ رخ دهد. علائم حاملگی مولار چگونه درمان میشود؟

چه زمانی  بعد سقط جنین دوباره باردار می شوم؟

تحقیقات در حال حاضر نشان می¬دهند که اگر زنان بلافاصله بعد از سقط، باردار شوند؛ هیچ افزایش خطری وجود ندارد. در گذشته، تصور می¬شد که باردار شدن در عرض 6 ماه بعد از سقط جنین، خطر عوارضی مانند مسمومیت خونی را تا تولد نوزاد افزایش می¬دهد و در واقع، پزشکان اغلب توصیه می¬کنند که زنان منتظر بمانند. تحقیقات این نگرانیها را از بین برده اند.

بعد از تجربه¬ی سقط جنین، زوج¬ها نمی¬خواهند دوباره بچه¬دار شوند. در برخی از موارد، آنها ممکن است بخواهند چند ماه صبر کنند. در موارد دیگر، زن و شوهر ممکن است احساس کنند می¬توانند بلافاصله بچه¬دار شوند. روی هم رفته، هیچ مانعی بر سر راه زوجین برای بچه¬دار شدن وجود ندارد.

ورزش کردن بعد سقط جنین

به سرعت به باشگاه برگردید.

زنان زیادی از ورزش کردن در طی بارداری، میترسند. اما ورزش کردن بعد از سقط به چه صورت است؟ بعد از سقط جنین قبل از بازگشت به ورزش¬های روتین، چقدر باید منتظر بمانید؟

درست همانطور که ورزش کردن در حین حاملگی (در اغلب موارد) بی¬خطر است؛ ورزش کردن بعد از سقط جنین هم خطری ندارد. پزشک شما به احتمال زیاد توصیه می¬کند که تمرینات عادی یا تمرینات سبک¬تر و اصلاح شده¬ی قبل از بارداری را انجام دهید. به عبارت دیگر، اگر قبل از بارداری دونده¬ی ماراتن نبودید؛ در طول بارداری یا بلافاصله بعد از بارداری، لازم نیست چندین مایل بدوید.

بدن شما بعد سقط جنین

بعد از سقط جنین در سه ماهه¬ی اول، بدن شما نسبتا سریع به حالت عادی برمی¬گردد. هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید به باشگاه برگردید یا تمرینات عادی خود را انجام دهید؛ مگر اینکه پزشک شما توصیه کرده باشد.

اگر شما در اواخر دوران بارداری، جنین خود را سقط کرده باشید؛ پزشک شما ممکن است توصیه کند چند هفته منتظر بمانید. این به این دلیل است که بدن شما بعد از یک بارداری طولانی تر، به زمان بیشتری نیاز دارد تا ریکاوری شود. اگر دکتر شما می¬خواهد که منتظر بمانید؛ شما می-توانید تمرینات ذهنی و تنفسی را انجام دهید تا هر گونه اضطرابی که ممکن است احساس کنید را تسکین دهید.

بازگشت به باشگاه

درست همانطور که هر گونه تمرین دیگری را انجام می¬دهید؛ هنگام بازگشت به تمرینات ورزشی، به ندای بدن خود گوش دهید. در عین حال ممکن است به طمع بیفتید و فشار بیشتری بر خود وارد کنید؛ اما اجازه دهید بدنتان به حالت عادی برگردد. به آرامی شروع کنید و به مرور پیشرفت کنید.

هدف شما باید این باشد که در هفته حداقل 150 دقیقه، تمرینات ورزشی با شدت متوسط انجام دهید. این تمرینات روتین را میتوان به چند بخش تقسیم کرد (به عنوان مثال، 5 جلسه¬ی 30 دقیقه¬ای در هفته).

نمونه¬هایی از تمرینات با شدت متوسط شامل پیاده¬روی سریع، دوچرخه¬سواری بر روی زمین صاف، گلف یا رقص باله. علاوه بر این، حداقل دو روز در هفته، شما باید در فعالیت¬هایی شرکت کنید که عضلات شما را تقویت می¬کنند؛ مانند وزنه برداری یا یوگا.اولین پریود بعد از سقط

البته، اگر در حین ورزش کردن، نفس نفس می¬زنید و نمی-توانید صحبت کنید؛ سرعت را کم کنید. اگر احساس ضعیف یا بیماری دارید؛ مقداری آب بخورید و به بدنتان استراحت دهید. اگر احساس درد دارید؛ ورزش کردن را متوقف کنید. اگر در طول ورزش، متوجه علائمی شده¬اید که شما را نگران می¬کند؛ با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد این علائم با او بحث کنید.اولین پریود بعد از سقط

اگر می¬خواهید ورزش کردن را شروع کنید؛ اما از اینکه فشار زیادی را به بدن خود وارد کنید؛ می¬ترسید، می¬توانید با برخی از تمرینات کم اثر شروع کنید. در اینجا اسامی برخی از تمرینات کم اثر که شما می¬توانید انجام دهید؛ ذکر شده است:

پیاده روی: قدم زدن کوتاه مدت یا آهسته می¬تواند به شما کمک کند تا شروع کنید. جایی را برای قدم زدن انتخاب کنید که اثر آرام¬بخش بر شما دارد. شما همچنین می¬توانید برای دلگرمی، دوستتان را همراه خود ببرید.

یوگا: یوگا و سایر تمرینات کششی می¬تواند به حفظ تونیسیته بدن شما کمک کند و انعطاف پذیری بدن را بهبود بخشد. چراغها را خاموش کنید و موسیقی آرام¬بخش پخش کنید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

اروبیک آبی: شما مجبور نیستید که بیش از حد تلاش کنید؛ اما شناور بودن در آب به جای انجام حرکات ورزشی روی زمین می¬تواند به برداشتن فشار از روی بدن و مفاصل شما کمک کند. اگر احساس نمی¬کنید که حرکت می¬کنید؛ شروع به شناور شدن کنید و موقعیت بهتری پیدا کنید.

اگر هنوز هم در مورد توانایی خود برای ورزش کردن نگران هستید؛ دوستتان را همراه خود ببرید یا یک مربی استخدام کنید تا همراه شما باشد و بر نحوه ورزش کردن شما نظارت کند.اولین پریود بعد از سقط

تخمک گذاری بعدسقط جنین

برای آماده شدن جهت بارداری، شما باید زمان تخمک¬گذاری خود را توسط یک تست پیش¬بینی تخمک‌گذاری که شما میتوانید از داروخانه¬ی محل خود خریداری کنید؛ پیگیری نمایید. این تست وجود هورمون لوتئینی‌کننده (LH) را در ادرار شما تشخیص می¬دهد. زمانی که LH به غلظت مشخصی می¬رسد؛ نتیجه¬ی تست مثبت خواهد شد. شما این نتیجه را درست قبل از تخمک-گذاری زمانی که سطوح LH ناگهان افزایش پیدا می¬کند؛ خواهید دید.

بسته به اینکه شما کدام تست را خریداری می¬کنید یا باید چند قطره از ادرار خود را به طور مستقیم بر روی نوار تست قرار دهید یا نوار را برای یک مدت زمان معین درون ادرار غوطه ور کنید.

هنگام آزمایش، شما باید از عوامل خاصی که دقت نتایج را تحت تاثیر قرار می¬دهند؛ آگاهی داشته باشید. یکی از مهم-ترین این عوامل، هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسان (hCG) است که توسط بدن شما در طول بارداری تولید می¬شود و بعد از سقط جنین می¬تواند همچنان بالا باقی می¬ماند. در حالت ایده¬ال، شما می¬توانید قبل از آزمایش، سطح این هورمون را تا سطح غیر قابل تشخیصی کاهش دهید. اگر این کار را نکنید؛ تست ممکن است نتایج مثبت کاذب را نشان دهد.

همانطور که در زنان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک  مشاهده می¬شود؛ سایر زنان نیز ممکن است اوج کاذب هورمون LH را قبل از اینکه کاملا به اوج برسد؛ تجربه کنند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با مشاور