جنین مرده ولی خونریزی ندارم

جنین مرده ولی خونریزی ندارم : سقط جنین از دست دادن حاملگی در 23 هفته اول بارداری است. علامت اصلی سقط جنین خونریزی واژینال است، که ممکن است همراه با دل درد در پایین شکم باشد. اگر شما خونریزی واژینال دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

بیشتر پزشکان توصیه می کنند مستقیم به بیمارستان مراجعه کنید. اگر در مراحل انتهایی بارداری باشید بلافاصله به بخش زایمان انتقال داده میشوید.

سقط خود به خودی، مرگ و میر جنینی یا تولد جنین قبل از 20 هفتگی بارداری است. سقط تهديد خونريزي واژينال بدون انقباض گردني در اين دوره زمانيست و نشان مي­دهد که سقط خودبه خودي ممکن است در يک زن با حاملگي درون رحم قابل اطمینان رخ دهد.

جنین مرده ولی خونریزی ندارم

علائم مردن جنین در شکم

نشانه‌های یک بیماری چیزهایی هستند که شخص دیگری می‌تواند درباره شما ببیند یا بداند، مانند بثورات پوستی یا سرفه کردن. علائم چیزهایی هستند که خودتان احساس می کنید که دیگران نمی توانند ببینند، مانند گلودرد یا احساس سرگیجه.

شایع‌ترین علامت مردن جنین در شکم زمانی است که از حرکت و لگد زدن جنین خبری نیست . سایر موارد شامل گرفتگی، درد یا خونریزی از واژن است . در صورت داشتن هر یک از این شرایط فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید. پزشک شما از سونوگرافی استفاده می کند تا ببیند آیا قلب جنین شما از کار افتاده است یا خیر. سونوگرافی از امواج صوتی و صفحه نمایش کامپیوتر برای نشان دادن تصویر کودک شما در رحم استفاده می کند.

ما تصمیم گرفتیم تعیین کنیم که آیا درمان پزشکی به خوبی یا بهتر از درمان جراحی یا مدیریت انتظاری (انتظار برای اخراج) است یا خیر. علاوه بر این، ما دوزهای مختلف و روش های تجویز را مقایسه کردیم تا تشخیص دهیم کدام رژیم اغلب باعث سقط جنین کامل با کمترین عوارض جانبی می شود.

تشخیص بر اساس معیارهای بالینی و سونوگرافی است. درمان معمولا برای پیشگیری از سقط جنین خطرناک است و اگر سقط خودبخودی اتفاق افتاده یا اجتناب­ناپذیر بوده، مراقبت یا تخلیه رحمی لازم است.

جنین مرده ولی خونریزی ندارم

سقط راحت جنین مرده

در گذشته، درمان خورده معمولاً با جراحی اتساع و کورتاژ (D&C) انجام می‌شد، اما اکنون داروهایی برای جایگزینی نیاز به جراحی ساخته شده‌اند که ممکن است برای انجام اخراج مفید باشد.

Misoprostol آنالوگ های مصنوعی پروستاگلاندین E هستند که می توانند خروج جنین/جنین را از رحم تحریک کنند.

میفپریستون از فعالیت پروژسترون، هورمونی که از بارداری حمایت می کند، جلوگیری می کند. این داروها و داروهای مشابه ممکن است در اخراج زنان با حاملگی غیرقابل دوام مفید باشد و می توان قبل از هفته 24 بارداری از آنها استفاده کرد.

مرگ جنینی و زایمان زودرس به شرح زیر طبقه­بندی می­شوند:

 • سقط جنین: مرگ جنین یا تولد جنین (جنین و جفت) قبل از هفته­ی بیستم بارداری.
 • مردن جنین (تولد جنین مرده): مرگ جنین پس از 20 هفتگی.
 • زایمان زودرس: تولد جنین زنده بین 20 تا 37 هفتگی.

سقط جنین ممکن است به شرح زیر طبقه بندی شود

 • در اوایل یا دیرهنگام
 • خود به خودی یا القاء شده به دلایل درمانی یا انتخابی
 • تهدیدی یا اجتناب­ناپذیر
 • ناتمام یا کامل
 • تکرار شونده (همچنین از دست دادن حاملگی مجدد نامیده می­شود)
 • گم شده
 • سپتیک
جنین مرده ولی خونریزی ندارم

جنین مرده کی سقط میشه

حدود 20 تا 30 درصد زنان با حاملگی تایید شده در طی 20 هفته­ی اول بارداری خونریزی می­کنند؛ جنین نیمی از این زنان به طور خودبه خود سقط می­شود. بنابراین، میزان بروز سقط خود به خودی در حدود 20٪ در حاملگی تایید شده است. احتمال بروز سقط در همه­ی حاملگی­ها بیشتر است، زیرا سقط­های بسیار زود با دوره­ی قاعدگی به تاخیر افتاده اشتباه گرفته می­شوند.

تصوراتی وجود دارد که بیشتر سقط جنین ها به خاطر کروموزوم های غیر طبیعی در نوزاد ایجاد می شود. کروموزوم های “بلوک های سازنده” ژنتیکی هستند که به رشد کودک کمک می کنند.

اگر کودک بیش از حد کروموزوم داشته باشد یا به قدر کافی نداشته باشد رشد به درستی انجام نمی شود.
اگر سقط جنین در طول سه ماهه دوم بارداری اتفاق بیفتد (بین هفته 14 و 26)، معمولا نتیجه بیمار بودن مادر است. برای بسیاری از زنان، سقط جنین یک واقعه است و پس از آن در آینده بارداری موفقی خواهند داشت.

انتظار برای اخراج خود به خود نیز امکان پذیر است. زنانی که جنین/جنین مرده را حفظ می کنند ممکن است از دست دادن خون شدید یا عفونت رحم را تجربه کنند. اینها عوارض نادری هستند. عوارض جانبی گوارشی مانند تهوع و اسهال، گرفتگی عضلات یا درد شکم و تب با مصرف میزوپروستول گزارش شده است.

برای دفع جنین مرده چه بخوریم

در بسیاری از موارد، علت سقط جنین شناخته شده نیست و نمی توان از آن جلوگیری کرد.
با این حال، راه هایی برای کاهش خطر ابتلا به سقط جنین وجود دارد از جمله:
• در دوران بارداری سیگار نکشید
• نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر در دوران بارداری مجاز نیست
• رژیم غذایی سالم و متعادل با حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات در روز داشته باشید
• از عفونت های دوران بارداری مانند سرخجه جلوگیری کنید
• از غذاهای خاص در دوران بارداری اجتناب کنید زیرا به جنین آسیب می رساند و باعث بیمار شدن مادر می شود.
• قبل از بارداری وزن مناسبی داشته باشید

سقط جنین عبارت است از مرگ خود به خود و/یا بیرون راندن جنین یا جنین از رحم قبل از اینکه بتواند به تنهایی زنده بماند. این مرگ طبیعی جنین یا جنین (“بارداری غیرقابل دوام” یا “مرگ داخل رحمی جنین، بسته به مدت بارداری”) را می توان قبل از بروز علائمی مانند از دست دادن خون و درد شکم با سونوگرافی شناسایی کرد.

گاهی اوقات ممکن است جنین حتی رشد نکرده باشد (“کیسه خالی”).

دارو برای سقط جنین مرده

دارو هایی وجود دارند که سرعت فرایند عبور بافت بارداری را افزایش می دهند. برای سقط جنین ناقص، دارو معمولا بافت بارداری را تشویق می کند در عرض چند ساعت از بدن خارج شود.

نوشته های مرتبط

میزوپروستول واژینال ممکن است در مقایسه با دارونما سقط جنین را تسریع کند، اما تفاوت چندانی در میزان تهوع، اسهال یا رضایت زنان از مقبولیت این روش ندارد. مشخص نیست که آیا میزوپروستول واژینال در مقایسه با دارونما از دست دادن خون یا درد را کاهش می دهد، زیرا کیفیت شواهد برای این پیامدها بسیار پایین است.

در بسیاری از موارد این کار یک یا دو روز طول می کشد. برای سقط جنین از دست رفته، معمولا این روند سریع تر اتفاق می افتد اما می تواند دو هفته و یا طولانی تر نیز بشود.
• اگر خونریزی خیلی سنگین باشد و یا نشانه ای از عفونت وجود داشته باشد دارو مناسب نیست. دارو برای حاملگی که بیش از نه هفته باشد توصیه نمی شود.
• اگر بافت به طور طبیعی خارج نشود، در نهایت دکتر دیلاتاسیون و کورتاژ توصیه می کند.

پزشک شما به احتمال زیاد توصیه می کند که از رابطه جنسی، تامپون و دوش واژینال به مدت دو هفته اجتناب کنید. این موضوع می تواند از عفونت جلوگیری کند.

آن ها هم چنین از شما می خواهند که بعد از 2 هفته آزمایش بارداری بدهید. این مورد به آن ها کمک می کند، تعیین کنند که آیا سطح هورمون های شما به میزان نرمال بازگشته است.

ضمنا در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:جنین مرده ولی خونریزی ندارم

 • خون ریزی سنگین تر از میزان مورد انتظار باشد یا متوجه شوید که خون به رنگ قرمز روشن باقی مانده است
 • بیشتر از 2 عدد پد بزرگ را در هر یک ساعت خیس کنید و این اتفاق بیشتر از 2 ساعت ادامه داشته باشد.
 • ترشحات بدبو داشته باشید
 • حساسیت شکمی یا دردی شدید را تجربه کنید
 • گرفتگی های مداوم داشته باشید
 • دچار تب و لرز شوید

در روز های اول ممکن است لخته های خون و بافت در  حال خروج را مشاهده کنید. اما این موضوع باید با گذشت حدود یک هفته متوقف شود. حدود چهار تا هشت هفته طول می کشد تا قاعدگی منظم شما بازگردد.

فعالیت بدنی سبک پس از سقط جنین اولیه به طور معمول مشکلی ندارد اما قبل از آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

جنین مرده ولی خونریزی ندارم

• بعد از سقط جنین، خونریزی و درد طبیعی است. این حالت شبیه پریودی است و معمولا دو هفته طول می کشد. می توانید مسکن های معمولی برای درد بخورید. پریودی بعدی شما معمولا چهار تا شش هفته بعد از سقط جنین است.
• اگر درد و خونریزی شما شدید است (شدیدتر از پریودی)، ترشحات غیر طبیعی می بینید (به خصوص اگر ترشحات بو دارند) یا تب دارید به دکتر مراجعه کنید و یا به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید. این علائم ممکن است نشانه عفونت باشد یا به معنی باقی ماندن بافت ها باشد.
• تا توقف خونریزی از نزدیکی جنسی بپرهیزید.
• توقف خونریزی (تامپون استفاده نکنید) از نوار بهداشتی استفاده کنید.
• همه روشهای پیشگیری از بارداری بعد از سقط جنین بی خطر هستند.
• چهار تا شش هفته بعد برای چک آپ به پزشک عمومی مراجعه کنید.جنین مرده ولی خونریزی ندارم

تزریق آنتی D بعد از سقط جنین

دانستن گروه خون مهم است. اگر RhD شما منفی و RhD جنین مثبت است، امکان ایجاد مشکل برای حاملگی های آینده وجود دارد.

زیرا سلول های خونی جنین آنتی ژن RhD دارد در حالی که سلول های خونی شما ندارد. اگر مقدار کمی از خون جنین با خون شما مخلوط شود، سیستم ایمنی بدن شما این تفاوت در سلول های خونی را به عنوان یک تهدید در نظر می گیرد و پادتن هایی برای مبارزه با خون جنین تولید می کند.

هنگامی که بدن شما این پادتن ها را تولید کند آنها حذف نمی شود. این مسئله باعث سقط جنین نمی شود بلکه بیشتر بر حاملگی های آینده تاثیر می گذارد. خانم هایی که گروه خون منفی دارند معمولا به تزریق ضد-D نیاز دارند که تشکیل پادتن ها را متوقف می کند.جنین مرده ولی خونریزی ندارم

عوارض ماندن جنین مرده در شکم مادر

• بافت بارداری بین چهار تا شش ساعت پس از مصرف دارو، که در طی آن زمان شما در بیمارستان هستید، خارج می شود. بعد از چند ساعت، اگر حاملگی از بین نرفت، به منزل فرستاده می شوید تا صبر کنید. این مسئله به بیمارستانی که هستید بستگی دارد.
• دارو دارای عوارض جانبی است که معمولا در عرض چند ساعت از بین می رود مانند تهوع، استفراغ، اسهال، تب و لرز.
• پس از دریافت دارو ممکن است لکه بینی یا خونریزی مانند پریودی دیده شود. هنگامی که بافت بارداری خارج می شود، خونریزی و لخته شدن شدید همراه با گرفتگی عضلات و درد مانند پریودی دیده می شود. می توانید نوار بهداشتی استفاده کنید و قرص هایی مانند پاراستامول مصرف کنید.
• برخی از خانم ها ممکن است مسکن های قوی تری نیاز داشته باشند و یا به تزریق مسکن نیاز دارند.
• اگر عفونت و خونریزی شدید باشد و یا بافت خارج نشده باشد، به عمل جراحی نیاز است.با این حال، به یاد داشته باشید خونریزی کم واژینال در طول سه ماهه اول بارداری (12 هفته اول) امری شایع است و لزوما به معنی سقط جنین نیست.جنین مرده ولی خونریزی ندارم

درمان خانگی برای سقط جنین مرده

سقط جنین گیاهی با استفاده از گیاهان می تواند باعث خونریزی و انقباضات رحمی شود. این یک روش سقط جنین است که نیاز به مقادیر زیادی از گیاهان خاص دارد. بیشتر این گیاهان را به صورت چای دم کرده و مصرف می کنند. این گیاهان عبارتند از:

پنی رویال: پوشش رحم ممکن است به دلیل مواد شیمیایی موجود در گیاه پنی رویال منقبض شود. چای پنی رویال می تواند باعث شروع قاعدگی زودرس شود.

ماگورت: گیاهی است که به طور سنتی برای تحریک قاعدگی استفاده می شود و ممکن است باعث انقباضات رحمی شود. شواهد علمی محدودی در مورد بی خطر بودن ماگ در دوران بارداری وجود دارد.

به طور کلی توصیه می شود برای جلوگیری از عوارض احتمالی از جمله سقط جنین از مصرف آن خودداری کنید.

ریشه سیاه کوهوش: به عنوان چای برای القای زایمان زودرس در سه ماهه اول مصرف می شود. این ریشه به عنوان یک استروژن گیاهی شناخته می شود.

Tansy: یک ماده سمی به نام thujone در این گیاه وجود دارد. با این حال، همچنین می تواند سمی و به طور بالقوه مضر باشد و منجر به اشتباه شود

مهر طلایی: بر اساس تحقیقات، ماده حیاتی موجود در گلدن سیل با کاهش وزن مادر و نوزاد مرتبط بوده است. ممکن است رحم را منقبض کند که می تواند باعث سقط طبیعی شود.

کولئوس: گزارش شده است که مصرف کولئوس می تواند باعث سقط جنین طبیعی شود. در لانه گزینی جنین اختلال ایجاد می کند و باعث خونریزی واژینال در اوایل بارداری می شود.

اکالیپتوس: اسانس حاوی اکالیپتوس با ایجاد سقط طبیعی در اوایل بارداری مرتبط است، زیرا دارای کتون بالایی است.

بومادران: احتمالا برای زنان باردار خطرناک است. این ممکن است به دلیل ترکیبی که رحم را منقبض می کند، منجر به سقط جنین شود.

گلرنگ: مصرف گلرنگ می تواند باعث زود قاعدگی شود. حاوی ترکیباتی است که ممکن است خون را برای جلوگیری از لخته شدن رقیق کند. سقط جنین ممکن است خود به خود رخ دهد

زنانی که در دوران بارداری از این گیاهان استفاده می کنند ممکن است در معرض مسمومیت قرار گیرند که در نتیجه آسیب کلیه و کبد، آسیب بافتی، خونریزی داخلی و حتی مرگ در پی خواهد داشت.

آنها اغلب بی اثر هستند و ممکن است افراد تا زمانی که برای سقط جنین در کلینیک خیلی دیر نشده است متوجه این موضوع نشوند. هنگامی که از گیاهان برای پایان دادن به بارداری استفاده می شود ممکن است خطرناک باشد. به عنوان مثال، نارسایی کبد ممکن است در نتیجه مصرف بیش از حد پنی رویال و ماگورت ایجاد شود.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک