درمان زگیل تناسلی در خانه (واکسن گارداسیل)

درمان زگیل تناسلی :زگیل تناسلی برجستگیهای  گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوندعامل اين بيماري ويروس پاپيلوماي انسـاني(Human Papillomm Virus) hpv  ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس و بیشتر از طریق ارتباط جنسی، منتقل می شود .

زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد

ممکن است هفته ها یا مدتها طول بکشد تا علایم زگیل اشکار شود و گاهی اصلا بروز نمیکند وفرد فقط ناقل بدون علامت است.

زگیلهای تناسلی به صورت بر جستگی های کوچک تا متوسط گوشتی به رنگ پوست یا کم رنگ تر ویا پر رنگ تر روی سطح خارجی ولو  ویا دیواره های داخلی واژن ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم رشد می کنند .

در آقایان ، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند سطح آنها ممکن است صاف و یا کمی زبر باشد. گاهی ممکن است به هم پیوند بخورند و ضایعات بزرگ گل کلمی تشکیل دهند.

زگيلهاي تناسلي از شايعترين عفونتهاي آميزشي به شمار ميروند و ۶۶۰ ميليون نفر در جهان مبتلا به شايع ترين عفونت ويروسي مجاري تناسلي يعني عفونت هاي HPV تناسلي هستند و متاسفانه این بیماری در ایران نیز به سرعت در حال انتشار است .

زگیل تناسلی چیست؟

زگیلها برآمدگی های کوچکی و برآمدگی روی سطح پوست شما دارند. آنها در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این لمس ها می توانند دردناک ، خوش خیم و معمولاً خشن باشند. زگیل ها می توانند از رنگی نزدیک به پوست شما باشند. آنها می توانند در صورت ، گردن و اندام شما ایجاد شوند.

زگیل بسته به بخشی از بدن که روی آن ظاهر می شود و ظاهر آنها متفاوت است. در مورد انواع زگیل در زیر بحث شده است.

انواع زگیل چیست؟

 • زگیل مشترک: این زگیل ها معمولاً در انگشتان و انگشتان پا ظاهر می شوند. زگیلهای متداول دارای بافتی زبر هستند و در بالای آن با یک رنگ مایل به خاکستری گرد می شوند.
 • زگیل های پلانتار: اگر زگیل روی کف پای خود دارید ، زگیل پلانتار دارید. آنچه این زگیل ها را متفاوت می کند این است که آنها به پوست شما رشد می کنند. این زگیل ها می توانند مانند سوراخی در پای شما باشند که با لایه ای از پوست سخت احاطه شده و هنگام راه رفتن می توانند صدمه ببینند.
 • زگیل مسطح: اگر زگیل روی صورت یا بازوهای خود دارید ، احتمالاً زگیل صاف است. این زگیل ها به راحتی قابل توجه نیستند و بسیار کوچکتر هستند. زگیل های مسطح ظاهری مسطح تر دارند و ممکن است صورتی یا زرد به نظر برسند.
 • زگیل های شکل: گاهی اوقات ، زگیل ها می توانند در اطراف دهان ، بینی و یا در نزدیکی گردن شما رشد کنند. این زگیل ها مانند یک پوسته پوستی به نظر می رسند و معمولاً از همان رنگ پوست شما برخوردار هستند.
 • زگیل های دوره ای: زگیل هایی که در زیر ناخن ها و ناخن های پا رشد می کنند ، زگیل های دوره ای نامیده می شوند و می توانند کاملاً دردناک باشند. زگیل های دوره ای می توانند بر رشد ناخن تأثیر بگذارند.

درمان خانگی زگیل تناسلی در دختر باکره

هیچ محصول بدون نسخه ی حذف کننده زگیل،  حاوی نیتروژن مایع نیست. در عوض، آنها حاوی مخلوطی از دی متیل اتر، پروپان و گاهی ایزوبوتان هستند.

محصولات منجمد کننده خانگی ممکن است به اندازه عمل جراحی موثر نباشد. اگرچه آنها حاوی همان اسیدهایی هستند که پزشکان استفاده می کنند، اما غلظت این اسیدها بسیار کمتر است و مواد شیمیایی منجمد کننده در آنها نیز از قدرت کمتری برخوردار هستند.

محصولات دارویی خانگی ممکن است قادر به از بین بردن زگیل های کوچک باشند اما ممکن است فقط به طور موقت از اندازه یا ظاهر زگیل های رشدکرده بزرگتر بکاهند.

افراد گاهی اوقات از روش های دیگری استفاده می کنند، مانند استفاده از چسب لوله ای برای چند هفته در محل زگیل. با این حال، این رویکردها پشتوانه علمی دقیقی ندارند.

قرص شیتاکه برای زگیل تناسلی

قارچ شییتاکه دو کاربرد اصلی دارد – به عنوان غذا و به عنوان مکمل.

شیتاکه به عنوان غذاهای کامل

شما می توانید قارچ شیتاکه را تازه و خشک بپزید ، اگرچه غذاهای خشک کمی محبوب تر هستند.

هر دو قارچ  خشک و تازه در غذاهای سیب زمینی سرخ شده ، سوپ ها ، خورش ها استفاده می شود.

قارچ شیتاکه به عنوان مکمل ها

قارچ شیتاكه مدتهاست كه در طب سنتی چینی مورد استفاده قرار می گیرد. آنها همچنین بخشی از سنتهای پزشکی ژاپن ، کره و روسیه شرقی هستند.

ممکن است به سلامت قلب کمک کند

قارچ شیتاکه ممکن است سلامت قلب را تقویت کند . به عنوان مثال ، آنها سه ترکیب دارند که به کاهش کلسترول کمک می کنند.

 • اریتادینین این ترکیب آنزیمی را در تولید کلسترول مهار می کند.
 • استرول ها این مولکولها به انسداد کلسترول در روده شما کمک می کنند.
 • گلوکان های بتااین نوع فیبر می تواند کلسترول را کاهش دهد .

ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند

قارچ شیتاکه همچنین ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک کند.

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی بسیارمسری می باشد .احتمال ابتلا به زگیل تناسلی ،تنها با یک بار ارتباط جنسی با فرد دارای زگیل تناسلی ۶۰% می باشد.و معمولا در حدود ۶۵% افرادی که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی ،ارتباط جنسی دارند در مدت ۳ ماه مبتلا خواهند شد .بیماری حتی با تماس سطحی پوستی ناحیه تناسلی نیز منتقل میشود.

بندرت بیماری بوسیله اپیلاسیون وسونا ویا از مادر به نوزاد منتقل میشود.ویروس hpvداری تیپهای متنوعی میباشد که درمیان انها تیپ 16و18بسیار پرخطر برای ایجاد سرطان هستند.بدلیل ایجاد زخم که میکنند باعث بالا رفتن احتمال سرایت عفونتهای دیگر میشوند.درمان زگیل تناسلی

دربسیاری ازموارد با معاینه ناحیه تناسلی ودیدن زگیلها میتوان تشخیص دادولی درنهایت با یک تست پاپ اسمیر میتوان به تشخیص قطعی رسید.درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی چیست؟

درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد ولی از میان درمانهایی مانند :

پدوفیلین که به هیچ عنوان نباید در خانه وتوسط بیمار مصرف شود یا تری کلرواستیک ولیزر(که دربیشتر موارد باعث عود میشود)کرایوتراپی بهترین درمان در حال حاضر میباشد.استفاده از کاندوم میزان سرایت وابتلا به زگیل تناسلی را بسیار کاهش میدهد.

درمان زگیل تناسلی

داروهای خانگی برای رهایی از زگیل تناسلی

1.سیر

سیر حاوی ترکیباتی است که خاصیت ضد ویروسی را نشان می دهد و تکثیر سلول های آلوده به ویروسی را مهار می  کند.این ممکن است در درمان عفونت ویروسی که باعث ایجاد زگیل می شود ، کمک کند.

 1. میخک سیر را خرد کنید و خمیر را روی زگیل بمالید.
 2. می توانید زگیل را با یک باند پوشانده نگه دارید.

درمان زگیل تناسلی

2.روغن کرچک

اسید ricinoleic در روغن کرچک خاصیت ضد درد  دارد. این خاصیت ممکن است به کاهش درد ناشی از زگیل کمک کند.

 • 1 قاشق چایخوری روغن کرچک
 • 2-3 قطره روغن حامل
 1. یک قاشق چایخوری روغن کرچک را با دو تا سه قطره روغن حامل مانند روغن نارگیل در یک کاسه مخلوط کنید.
 2. آن را با یک توپ نخی استریل روی زگیل بمالید.
 3. ترکش کن

درمان قطعی زگیل تناسلی در خانه

درمان زگیل تناسلی

3.لیمو

اسید سیتریک یکی از اصلی ترین ترکیبات فعال زیستی آب لیمو است. اسید سیتریک دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است که می تواند در جلوگیری از عفونت بیشتر زگیل و کاهش التهاب (در صورت وجود) در اطراف منطقه آسیب دیده کمک کند .

 • 1 لیمو
 • چند قطره آب
 1. یک لیمو را فشار دهید تا آب آن بیرون بیاید.
 2. آن را با استفاده از چند قطره آب رقیق کنید.
 3. این محلول را با استفاده از یک پد پنبه تمیز روی زگیل بمالید.

4.روغن درخت چای

روغن درخت چای یکی از قدیمی ترین روغنهای اساسی است که برای خواص ضد میکروبی آن استفاده می). 2-3 قطره روغن درخت چای

 1. یک پنبه استریل استریل بگیرید و دو یا سه قطره روغن درخت چای را روی آن آغشته کنید.
 2. این را روی زگیل قرار دهید.

زگیل تناسلی در زنان چه علائمی دارد

5.زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است که دارای خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی است که می تواند در پاکسازی عفونت HPV کمک کند (

 • 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه
 • چند قطره روغن حامل
 1. چند قطره روغن حامل را به یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه اضافه کنید تا خمیر غلیظ شود.
 2. این خمیر را سخاوتمندانه در سایت زگیل بمالید.
 3. می توانید آن را پوشانده و از یک سنگ سنگفرش روی زگیل استفاده کنید.

درمان زگیل تناسلی

6.ویتامین A

یک روش موثر و غیر تهاجمی برای درمان زگیل استفاده از ویتامین A به صورت موضعی است. کاربرد موضعی ویتامین A می تواند با تقویت رشد سلول های بافتی پوست ، مانع از تکثیر HPV شود. با این وجود ، مطالعات بیشتری لازم است تا اثربخشی آن در درمان زگیلهای متداول برقرار شود.

7.پوست موز رسیده

مطالعات متعددی نشان داده است که پوست موز سرشار از ترکیبات فنلی است). این ترکیبات فعال زیستی دارای خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی هستند که می توانند در درمان زگیل کمک کنند.درمان زگیل تناسلی

سوال و جواب در مورد زگیل تناسلی نی نی سایت

چگونه می توان از بروز زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟درمان زگیل تناسلی 

شما نمی توانید از زگیل جلوگیری کنید ، اما همیشه می توانید اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا احتمال ابتلا به زگیل کاهش یابد. اینجا نکاتی وجود دارد:درمان زگیل تناسلی

 1. دستان خود را مرتبا بشویید.
 2. از گاز گرفتن ناخن یا کوتیکول خودداری کنید.
 3. مواظب باشید وسایل شخصی مانند حوله و کفش را به اشتراک نگذارید.
 4. پوست خود را مرطوب و بدون بریدگی نگه دارید.
 5. همیشه پای خود را در فضاهای عمومی مانند دوش عمومی یا اتاق قفل پوشانده کنید.

مطمئناً با استفاده از روشهای درمانی آسان و پیروی از نکاتی که در بالا پیشنهاد کردیم ، از زگیل چشم احترام خواهید گذاشت. با این حال ، در مورد زگیل تناسلی یا در صورت عود مجدد زگیل ، با متخصص پوست خود مشورت کنید.

درمان زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل چیست؟درمان زگیل تناسلی 

واکسن گارداسیل باعث تحریک سیستم ایمنی بدن برعلیه ویروس میشود و برای زگیل ناحیه تناسلی تزریق میشود . ویروسهای HPV نوع ۱۶ و ۱۸در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان دهانه  رحم ، واژن ،و مقعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش میدهند،

این واکسن از اهمیت بسیاری برخوردار است توصیه به خانمها و آقایان به خصوص کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند اینست که این واکسن را تزریق کنند.بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰سال می باشد.

مراکز درمان زگیل تناسلی در غرب تهران

این واکسن بیشتر برعلیه دو تیپ 16و18ویروس hpvودو تیپ با ریسک کمتر 11و6 فقط درافرادیکه هنوز الوده نشده اند مصونیت ایجاد میکند.واکسن گارداسیل درایران وجود دارد ودر3نوبت تزریق عضلانی میشود.

بار اول وبعد 2ماه بعد و 6ماه بعد از اولین تزریق.بهترین سن برای تزریق واکسن 9تا 24سالگی قبل شروع ارتباط جنسی میباشد.

چه کسانی نباید از واکسن گارداسیل استفاده کنند؟

 1. زنان شیرده وباردار
 2. دارای ضعف سیستم ایمنی
 3. این واکسن برای آقایان اصلاً توصیه نمی شود.
 4. تنها اثر واکسن، تحریک سیستم ایمنی زنان غیر آلوده و جلوگیری از ایجاد سرطان دهانه رحم است نه جلوگیری کننده از آلودگی به ویروس واکسن باید حتماً با نظر پزشک تجویز شود.
 5. پس از تزریق واکسن در صورت حساسیت شدید و تورم غیر طبیعی محل به بیمارستان مراجعه نمایید.

**- اهمیت موضوع به علت گسترش سریع  بیماری ، ارتباط انواعی از ویروس پاپیلوم انسانی که با سرطان دهانه رحم، واژن، مقعد و آلت در ارتباط است واطلاعات کم جامعه به خصوص دختران و پسران جوان در این رابطه می باشد..**

بنابراین از تمام کسانیکه از داشتن این ویروس در بدن خود اطلاع دارند تقاضا میشود که به هیچ عنوان بدون داشتن کاندوم ارتباط جنسی نداشته باشند.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش

برخی از گونه های HPV تناسلی می توانند باعث زگیل تناسلی شوند، در حالی که برخی دیگر می توانند باعث سرطان شوند. واکسن ها می توانند به محافظت در برابر گونه های خاصی از HPV دستگاه تناسلی کمک کنند.

در زنان، زگیل تناسلی می‌تواند روی فرج، دیواره‌های واژن، ناحیه بین دستگاه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم رشد کند. در مردان، ممکن است در نوک یا ساقه آلت تناسلی، کیسه بیضه یا مقعد ایجاد شوند.

زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلوی فردی که با فرد مبتلا تماس جنسی دهانی داشته است ایجاد شود.

نوشته های مرتبط

علائم و نشانه های زگیل تناسلی عبارتند از:

 • تورم های کوچک، گوشتی، قهوه ای یا صورتی در ناحیه تناسلی شما
 • شکلی شبیه گل کلم که در اثر نزدیکی چند زگیل به هم ایجاد می شود
 • خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی شما
 • خونریزی با مقاربت

زگیل تناسلی می تواند آنقدر کوچک و مسطح باشد که نامرئی باشد. با این حال، به ندرت، زگیل تناسلی می‌تواند در افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده به خوشه‌های بزرگ تکثیر شود.

درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی زنان با داروی گیاهی

اگر به دنبال درمان های طبیعی هستید ، گیاهان یکی از راه های کمک به درمان HPV هستند. این گیاهان نه تنها در برابر HPV موثر هستند بلکه تقریباً همه انواع ویروس ها می توانند از داروهای گیاهی بهره مند شوند زیرا بیشتر آنها دارای خواص ضد ویروسی قوی هستند.

داروهای گیاهی ضد ویروسی زیادی برای HPV وجود دارد که می توانند سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت کنند. 

ما برخی از بهترین موارد مطالعه شده را در زیر آورده ایم: 

روغن توجا و روغن درخت چای 

روغن چای و روغن های توجا طبیعی ضد باکتری ، ضد قارچ و ضد ویروس هستند. از خواص طیف گسترده روغن می توان برای درمان تعدادی از بیماری های پوستی ، از جمله زگیل های HPV استفاده کرد.

مشخص شده است که یک قطره روغن درخت چای خالص که روزانه به مناطق آسیب دیده وارد می شود ، یک  درمان موضعی موثر برای پاکسازی زگیل است .

Goldenseal یکی از بهترین ضد میکروبی ها است که معمولاً به عنوان آنتی بیوتیک طبیعی شناخته می شود. این گیاه یکی از پرفروش ترین داروهای گیاهی در آمریکای شمالی است که اغلب برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا مصرف می شود.

تحقیقات بیشتری در مورد تأثیر مستقیم بربرین بر عفونتهای HPV لازم است اما تصور می شود اقدامات آن در تحریک سیستم ایمنی باعث بهبود پاکسازی ویروس می شود.

گون:  به نظر می رسد این گیاه باعث افزایش آنتی بادی ها و سطح اینترفرون در بدن می شود. این ماده با تحریک فعالیت سلولهای T کمکی ، فعالیت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد و بنابراین در درمان مشکلات مربوط به کمبود ایمنی بدن مفید است.

درمان زگیل تناسلی در طب اسلامی

آنقدر خوب کار می کند که طولانی مدت توصیه نمی شود زیرا می تواند سیستم ایمنی بدن شما را بیش از حد تحریک کند. این ماده به صورت مکمل های روزانه برای فواید کل بدن در دسترس است و همچنین می تواند به صورت موضعی استفاده شود.

عصاره قارچ Reishi:ریشی  قارچ دارویی فعالیت سلول های T-helper یا سلول های CD4 را افزایش می دهد ، که هر دو برای عملکرد ایمنی بدن بسیار مهم هستند.

همچنین باعث تولید اینترفرون ها ، IL-1 و IL-2 می شود که در شروع سریع سیستم ایمنی بدن برای واکنش دخیل هستند. این امر نه تنها با پشتیبانی بلکه با تنظیم سیستم ایمنی بدن به مبارزه با شرایط جدی کمک می کند.

عصاره چای سبز:  این گیاه حاوی پلی فنول ، کاتچین و فلاوانوئید است. اینها ترکیبات ضد سرطانی قوی هستند. نتایج یک مطالعه کنترل شده تایید کرد که یک مکمل گیاهی حاوی عصاره چای سبز یک درمان موثر و قابل تحمل برای زگیل های تناسلی و مقعدی خارجی است.

اکیناسه:  یک گیاه گیاه محبوب که برای مقابله با سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود دارای خواص ضد التهابی و تحریک ایمنی است. مطالعات متعدد همچنین نشان داده است که این عصاره دارای فعالیت ضد ویروسی قابل توجهی با اثر ویروس کش علیه آنفلوانزا ، تبخال و ویروس های کرونا است.

گیاه با جلوگیری از تماس اولیه با ویروس در ابتدای آلودگی و جلوگیری از انتقال بیشتر به سلولهای آلوده ، کار می کند.

مشخص شده است که گیاه اکیناسه خطر عود را کاهش می دهد و باعث ایجاد پاسخ ایمنی محافظتی نسبت به ترشحات ویروسی در بیماران مبتلا به ضایعات HPV در طی 12 ماه می شود.

گیاه اکیناسه را می توان به عنوان مکمل ، مقوی مصرف کرد و همچنین می توان از آن برای مصارف موضعی استفاده کرد.

کورکومین:  این ماده موثره در زردچوبه ادویه ای هند است. این ماده حاوی دسته ای از ترکیبات به نام کورکومینوئیدها است که با سرکوب مولکول های تنظیم کننده و مسیرهای سیگنالینگ در تنظیم مجدد سرطان ها و سایر بیماری ها عمل می کنند.

یافته شده است که این ترکیب رشد سلولی و تشکیل تومور را سرکوب می کند و باعث ایجاد آنزیم های متابولیسم فاز II و اثرات ضد سرطانی می شود .

کورکومین در افزایش میزان پاکسازی HPV 16 با خطر بالا و کاهش تنظیم بیان انکوژن HPV در برابر سرطان ها تأثیر دارد.

پرسش و پاسخ درباره واکسن گارداسیل

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) واکسیناسیون روتین HPV را برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می‌کند، اگرچه می‌توان آن را از سن 9 سالگی نیز انجام داد.

برای دختران و پسران ایده آل است که واکسن را قبل از تماس جنسی دریافت کنند.

عوارض جانبی واکسن ها معمولاً خفیف است و شامل درد در محل تزریق، سردرد، تب خفیف یا علائم شبیه آنفولانزا می باشد.

CDC اکنون توصیه می کند که همه کودکان 11 و 12 ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله حداقل 6 ماه دریافت کنند، به جای برنامه سه دوز قبلی توصیه شده بود. نوجوانان جوان 9 و 10 ساله و نوجوانان 13 و 14 ساله نیز می توانند واکسیناسیون را در برنامه به روز شده دو دوز دریافت کنند. تحقیقات نشان داده است که برنامه دو دوز برای کودکان زیر 15 سال موثر است.

نوجوانان و بزرگسالان جوانی که بعداً در سنین 15 تا 26 سالگی واکسن را شروع می کنند، باید سه دوز از واکسن را دریافت کنند.

سوال و جواب در مورد زگیل تناسلی نی نی سایت

هنگامی که اشخاص وارد بزرگسالی می شوند، ممکن است متوجه شوند که برطرف کردن زگیل ها به مداخله پزشکی نیاز دارد، به خصوص اگرآنها:

 • باعث ناراحتی یا درد شوند
 • باعث سایش یا فشار شوند
 • به مدت بیش از چند سال، پایدار مانده باشند
 • باعث اعتماد به نفس کم، اضطراب یا افسردگی شوند یا به ایجاد این حالتها کمک کنند
 • از راه رفتنِ راحت فرد یا در دست گرفتن اشیا ممانعت کنند و یا باعث نقصان دیگری شوند
 • زگیل کف پایی باشند که در کف پا ایجاد می شوند.

در موارد دیگر، مسائل بهداشتی ایجاب می کند که فرد توسط یک متخصص ویزیت شود. آکادمی امراض پوستی آمریکا توصیه می کند افرادی که هر یک از موارد زیررا دارند، برای برداشتن زگیل به یک متخصص پوست مراجعه کنند:

 • دیابت
 • سیستم دفاعی خود ایمنی
 • زگیل های متعدد در سراسر بدن
 • زگلیهایی که خونریزی، خارش یا درد دارند
 • زگیل های روی صورت یا اندامهای تناسلی

مراکز درمان زگیل تناسلی در غرب تهران

ممکن است در زمان درمان حس خفيف تا متوسطي از سوزش را احساس کنيد.

زگيلهاي تناسلي در ميزراه و مقعد معمولا به دليل اينکه زگيلها ممکن است بر روي دهانه قرار گرفته باشند به درمان بيشتري نياز دارند. سرمادرماني معمولا در مطب پزشک و يا کلينيک انجام ميشود ممکن است به يک ابزار بزرگما براي بررسي اين موضوع نياز باشد که آيا بافتهاي غيرطبيعي بهتر شده­اند يا خير.

کرایوتراپی زگیل تناسلی چيست؟

در سالهاي اخير سرمادرماني به يک روش پرطرفدار براي از بين بردن زگيل تبديل شده و به صورت خاص براي افرادي به کار ميرود که زگيل در صورت آنها ايجاد ميگردد.

آتکينز بيان ميدارد: از آنجايي که اين نوع از از بين بردن زگيل معمولا جاي زخم بر جاي نميگذارد بسياري از افرادي که اقدام به درمان زگيل ميکنند معمولا روش کرایوتراپی را انتخاب مينمايد.

با اين حال دانست اين نکته حائز اهميت است که اين روش ميتواند باعث شود در منطقه درمان به صورت دائمي موي خود را از دست بدهيد در نتيجه اين فاکتوري­ست که ممکن است بر تصميم شما تاثير بگذارد.

کرایوتراپی که جراحي سرما نيز ناميده ميشود يک روش موثر ساده و غيرتهاجمي­ست و به صورت خاص براي زگيل و برجستگي­هاي پوستي مفيد است از نيتروژن مايع براي انجماد استفاده ميشود و رشد آنها متوقف ميگردد و در سطح سلولي نابود ميشوند و ديگر امکان رشد نخواهند داشت.

برخي از مزاياي کرایوتراپی  زگیل تناسلی عبارتند از:

 1. معمولا يک و يا چند جلسه درماني به صورت کامل زگيل را از بين ميبرد.
 2. سطح درد و ناراحتي پايين است.
 3. کاملا ايمن ميباشد
 4. هزينه پاييني دارد

بيشتر افراد کانديداهاي خوبي براي سرمادرماني به منظور حذف زگيل هستند اگرچه اين روش براي کودکاني که نميتوانند آرام جايي بنشينند توصيه نميشود.

مراقبت بعد از کرایو زگیل تناسلی

در طيکرایوتراپی زگیل تناسلی چه اتفاقي مي­افتد؟

سرماردماني به سرعت در مطب پزشک قابل­انجام است ممکن است به شما اسيد ساليسيليک داده شود تا در روز قبل از انجام اين درمان بر روي پوست قرار دهيد تا منطقه آماده شود ساليسيک اسيد به کاهش اندازه زگيل کمک ميکند تا سرمادرماني موثرتر باشد.

قبل از انجام سرمادرماني پزشک شما ميتواند از يک چاقوي جراحي براي برداشن بافتي که در اثر ساليسيليک اسيد تخريب شده استفاده کند.

اگر ناحيه تحت درمان کوچک است پزشک احتمالا از قطعه کوچکي فوم و يا سوآب پنبه­اي براي قرار دادن نيتروژن مايع بر روي زگيل استفاده ميکند براي نواحي بزرگ­تر او از ابزاري براي اسپري کردن نيتروژن بر روي ناحيه تحت تاثير استفاده مينمايد.

نيتروژن بافت پوست را بلافاصله منجمد ميکند و بعد در زمان آب شدن سلول­هاي آلوده به زگيل مي­ميرند ممکن است کمي بسوزاند اما احتمالا کمي احساس سرما ايجاد شده و بعد بي­حس ميگردد.

عموما شما به يک جلسه درماني نياز داريد تا از زگيل هاي کوچک تا متوسط خلاص شويد اما اگر زگيل هاي شما بزرگ هستند ممکن است به درمان بيشتري نياز داشته باشند اگر شما به بيش از يک جلسه درماني نياز داشته باشيد قرار بعدي 2 تا 3 هفته بعد تعيين ميگردد.

بهبود بعد ازکرایوتراپی زگیل تناسلی

زماني که زگيل شما در اثر سرمادرماني منجمد شد آن بافت دچار  تاول ميشود و در طي چند روز آينده پوسته پوسته ميشود و بدن شما فرايند بهبود و ترميم را خود آغاز ميکند و احتمالا بايستي محل پوست آسيب شده را بپوشانيد تا از تحريک و باز شدن مجدد آن جلوگيري کنيد(دقت نمايد که آن را نخارانيد حتي اگر خارش زياد باشد تا زخم درمان شود).

کرایوتراپی زگیل تناسلی در تهران

به غير از کسب اطمينان از اينکه محل زخم حفاظت شده و عفوني نميشود شما آماده خواهيد بود تا تمام فعاليت­هاي روزانه نرمال خود را بلافاصله داشته باشيد( از جمله دوش و حمام) با اين حال اگر آن ناحيه قرمز و متورم شده با پزشک خود تماس بگيريد. زيرا ممکن است نشان عفونت باشد.

ديگر گزينه­ ها براي درمان زگيل تناسلی

در حالي که سرمادرماني سريع­ترين و يکي از موثرترين درمان­هاي زگيل محسوب ميشود مطمئنا تنها راه نيست و برخي ديگر از متدهاي درمان زگيل عبارتند از:

کانتاريدين: که ماده شيميايي­ست که پزشک آن را بر روي زگيل شما قرار ميدهد اين ماده شيميايي باعث ميشود پوست زير زگيل تاول بزند که زگيل را از روي پوست بلند ميکند و بعد از خشک شدن تاول زگيل ميافتد.

جراحي الکتريک : براي انجام اين جراحي پزشک پوست زير زگيل را با فرستادن بار الکتريکي از طريق سوزن و يا کاوشگر ميسوزاند که باعث خشک شدن و سوختن بافت زگيل ميشود اگرچه اغلب جاي آن باقي ميماند و به يک تزريق براي بيهوشي قبل از درمان نيز نياز است.

بافت­برداري: با استفاده از چاقوي جراحي پزشک در جراحي زگيل را از روي پوست ميبرد اين متد به بي­حسي موضعي نياز دارد و ممکن است باعث شود جاي زخم باقي بماند.

برش: اين متد مستلزم اين است که پزشک زگيل را از روي پوست ببرد.

جراحي ليزر: درمان با ليزر معمولا اولين متد پيشنهادي نيست اما زماني که درمان زگيلها دشوار باشد و به ديگر درمانها نيز پاسخ داده نشود ميتواند يک گزينه در نظر گرفته شود قبل از استفاده از ليزر با نور شديد براي سوزاندن بافت زگيل شما يک تزريق ماده بي­حسي را دريافت خواهيد کرد.

دکتر زگیل تناسلی در تهران

بررسي مراجعه به درماتولوژيست و يا متخصص پوست براي برداشتن زگيل­ ها

اگرچه شما در زمان برداشتن زگيلها گزينه ­هاي متفاوتي داريد ممکن است بخواهيد اطمينان حاصل کنيد که متدي را بر ميگزينيد که براي­تان مناسب است در بسياري از موارد سرمادرماني بهترين شيوه براي درمان زگيل به دليل اين واقعيت است که راه­حلي سريع و موثر و نسبتا ارزان را ارائه ميدهد براي اينکه بدانيد که آيا سرمادرماني براي شما مناسب است با خير.

نزد يکي از درماتولوژيست داراي مجوز برويد چندين محل براي اين موضوع در کشور وجود دارد پس فرم آنلاين ساده خود را پر کنيد تا با ما در تماس باشيد. يکي از اعضاء تيم محلي با شما ارتباط برقرار خواهد کرد و به پرسشهاي شما پاسخ ميدهد و يا اينکه قرارملاقاتي را براي ويزيت تعيين خواهد کرد.

دورنماي کلي درمان کرایوتراپی زگیل تناسلی

سرمادرماني ( يا جراحي سرمايي)زگيل تناسلي را با انجماد آنها با استفاده از نيتروژن مايع نابود ميکند.

پزشک نيتروژن مايع را برروي زگيلها و اطراف آنها قرار ميدهد. در ابتدا بافت با نيتروژن مايع انجماد مي­يابد و سپس بافت آب ميشود در صورت نياز مجددا اين کار تکرار ميشود زمان قرار دادن نيتروژن مايع بنا بر تشخيص پزشکي که از ‌آن استفاده ميکند و همچنين اندازه زگيلها متفاوت است  اندازه و قطر زگيلها تعداد و طول چرخه­هاي انجماد و ذوب را مشخص ميکند ممکن است تا سه بار درمان لازم باشد.

بعد از درمان چه انتظاري بايد داشت

زمان بهبود به محل و تعداد زگيلهاي برداشه شده بستگي دارد بهبود معمولا بين 1 تا 3 هفته بعد رخ ميدهد بعد از درمان مشکلات زير ممکن است ايجاد شود:

 1. تحريک و درد زخم ممکن است ايجاد شود
 2. ممکن است دچار تورم شويد
 3. ممکن است بافتهاي مرده پوسته­پوسته شوند.
 4. زخم و تاول ممکن است مشاهده شود

زنان و مردان

براي مردان و زناني که  از سرمادرماني براي زگيلهاي تناسلي خارجي استفاده کرده­اند در صورت وقوع موارد زير به پزشک رجوع شود:

 • تب
 • خونريزي ادامه­ دار
 • بوي بد و يا ترشحات زردي که ممکن است نشان­دهنده عفونت باشد
 • ادامه درد
 • تا زماني که ناحيه درمان شده بهبود يابد و زخم از بين برود از داشتن روابط جنسي خودداري شود.

زنان

بعد از درمان براي زگيل دهانه رحم و يا ناحيه تناسلي نسبت به موارد زير هوشيار باشيد:

 • ترشح واژني آبکي ممکن است  1 تا 3 هفته رخ دهد.
 • نوار بهداشتي به جاي تامپون براي دو تا سه هفته استفاده شود
 • از دوش گرفتن و يا روابط جنسي تا بهبود ناحيه درمان­شده معمولا 1 تا 3 هفته خودداري شود.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک