درمان عفونت ادراری زنان در خانه

درمان عفونت ادراری زنان در خانه : عفونت‌های دستگاه ادراری از رایج‌ترین عفونت‌های باکتریایی در زنان می‌باشد که تقریباً ۲۵ درصد تمام عفونت‌ها را شامل می‌شود.

بیش از ۵۰ درصد زنان در طول عمر خود دچار UTI و علائم مربوط به آن می‌شوند و به دلیل اینکه مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها رایج‌ترین روش درمان آن هستند، باکتری‌ها به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شدند و عود عفونت‌ها یکی از مشکلات مهم است .

به همین دلیل استفاده از درمان‌های خانگی که کاملاً باکتری را از بین می‌برند و خطر عود مجدد عفونت‌های دستگاه ادراری را کاهش می‌دهند، برای درمان آن اهمیت دارد.

بعضی از بهترین درمان‌های خانگی UTI، شامل نوشیدن مایعات کافی، تمیز و خشک بودن و مصرف چیزهایی مانند کرنبری، پروبیوتیک، ویتامین C و اسانس‌ها هستند. دوازده درمان خوب خانگی برای UTI را بخوانید.

درمان عفونت ادراری زنان در خانه

12 درمان عفونت ادراری زنان در خانه

۱. مایعات کافی بنوشید.

نوشیدن آب و مایعات در طول روز به متعادل شدن باکتری‌های دستگاه ادراری کمک می‌کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ در دانشگاه تگزاس جنوب غربی مرکز پزشکی دالاس گزارش کرد: جذب مایعات کم به مدت طولانی می‌تواند فاکتور مهمی در پاتوژنز عفونت‌های دستگاه ادراری باشد-

این فقط یکی از چندین دلیل هیدراته ماندن است . در هر وعده غذایی و میان وعده‌های روزانه حداقل یک لیوان آب بنوشید تا باکتری‌های عفونت‌زا را از بین ببرید.

۲. به‌کرات ادرار کنید.

به‌کرات ادرار کنید و در صورت لزوم مطمئن شوید که باکتری‌های موجود در ادرار در مثانه باقی نماندند و رشد نمی‌کنند.

همچنین، ادرار کردن بلافاصله پس از رابطه‌ی جنسی با دخول ضروری است زیرا باکتری‌هایی که می‌توانند به مثانه وارد شوند را خارج می‌کند.

مطالعات می‌گویند  نگه‌داشتن ادرار برای زمان طولانی باعث تکثیر باکتری‌ها درون دستگاه ادراری و درنتیجه بروز عفونت ادراری می‌شود .

۳. تمیز و خشک بمانید.

زنان باید از جلو به عقب خود را خشک کنند، مخصوصاً پس از دفع مدفوع. این کار اطمینان می‌دهد که باکتری به مثانه وارد نشده است. همچنین پوشیدن لباس‌زیر مناسب و گشاد که باعث عبور هوا و خشک ماندن مجاری ادرار می‌شود اهمیت دارد‌.

پوشیدن جین‌های تنگ یا لباس‌هایی از جنس پلاستیک می‌تواند مشکل‌ساز باشد زیرا رطوبت می‌ماند و باعث رشد باکتری‌ها می‌شود.

۴. از اسپرم‌کش‌ها  استفاده نکنید.

اسپرم‌کش‌ها می‌توانند باعث افزایش رشد باکتری‌ها شوند. استفاده از کاندوم‌های غیر روغنی باعث سوزش می‌شود؛ بنابراین کاندوم‌های روغنی انتخاب کنید که اسپرم‌کش‌ ندارند.

درمان عفونت ادراری در زنان

یک مطالعه آینده‌نگر در سال ۱۹۹۶ که در ژورنال پزشکی انگلستان جدید منتشر شد، گزارش داد که در میان زنان جوان فعال از نظر جنسی، شیوع UTI زیاد است و خطر آن به‌طور مستقل و به‌شدت با رابطه جنسی اخیر به همراه استفاده از دیافراگم یا اسپرم‌کش‌ ارتباط دارد .

۵. پروبیوتیک‌ها

به دلیل افزایش مقاومت باکتریایی یکی از درمان‌های خانگی امیدوارکننده برای UTI مخصوصاً عود آن پروبیوتیک‌ها هستند. مطالعات منتشرشده در ژورنال هندی اورولوژی می‌گویند  فلور باکتریایی خوش‌خیم برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا بسیار مهم هستند.

 استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها فلور باکتریایی مفید را از بین می‌برد درنتیجه باکتری‌های بیماری‌زا به‌طور انتخابی قادر به رشد روی سطوح داخلی و خارجی بدن هستند.

 پروبیوتیک‌ها به فلور طبیعی بدن انسان که یکی از خطوط دفاعی آن است کمک می‌کنند.

همچنین خوردن غذاهای تخمیر شده به ترمیم فلور طبیعی بدن و تجدید باکتری‌های مفید مثانه کمک می‌کند.

 برخی از سالم‌ترین غذاهای تخمیر شده عبارت‌اند از: کفیر، کیمچی، ماست پروبیوتیک، پنیر خام، کلم‌ترش و نوشیدنی کامبوچا .

درمان عفونت ادراری زنان در خانه

۶. کرنبری

برخی از مطالعات می‌گویند که آب کرنبری می‌تواند تعداد UTI هایی که یک فرد در طی یک دوره یک‌ساله تجربه می‌کند، بخصوص در زنان مبتلا به UTI عودکننده را کاهش دهد .

عرقیات گیاهی برای عفونت ادراری

اگرچه شواهد محدود یا مختلطی در مورد توانایی کرنبری در بهبود علائم UTI وجود دارد، شواهدی هست که می‌توان از کرنبری به‌عنوان یک روش پیشگیرانه استفاده کرد.

مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که محصولات کرنبری باعث مهار رشد و کلونیزاسیون باکتری‌های عفونت‌زا مانند  E. coli، رایج‌ترین باکتری در عفونت‌های ادراری شود.

۷. سیر

آلیسین، یکی از مواد فعال موجود در سیر خام تازه‌ی خردشده است که فعالیت‌های ضد میکروبی مختلفی دارد. آلیسینِ خالص در برابر طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها، ازجمله سویه‌های مقاوم به چند دارو E. coli فعالیت ضد باکتریایی دارد.

همچنین، سیر خاصیت ضد قارچی به‌ویژه در برابر کاندیدا آلبیکنس دارد که باعث عفونت مخمری می‌شود .

۸. دیمانوز

 دی‌مانوز نوعی قند است که با گلوکز ارتباط دارد و به این دلیل در فهرست درمان‌های خانگی UTI قرار دارد که می‌تواند از چسبیدن برخی باکتری‌ها به دیواره دستگاه ادراری جلوگیری کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در ژورنال جهانی اورولوژی منتشر شد، بررسی کرد که آیا پودر دی‌مانوز برای جلوگیری از عفونت مکرر مجاری ادراری مؤثر است یا خیر.

در این مطالعه، ۳۰۸ زن با سابقه UTI های مکرر به سه گروه تقسیم شدند: گروه اول، شش ماه پودر دی‌مانوز را در آب دریافت کردند، دیگری روزانه نیتروفورانتوئین (نوعی آنتی‌بیوتیک) مصرف کرده و سومی درمان نشدند.

برای عفونت ادراری چی بخوریم

نوشته های مرتبط
درمان عفونت ادراری زنان در خانه

به‌طورکلی، ۹۸ بیمار UTI مکرر داشتند: ۱۵ نفر در گروه دی‌مانوز، ۲۱ نفر در گروه نیتروفورانتوئین و ۶۲ نفر در گروهی که درمان نشدند. پودر دی‌مانوز به‌شدت ابتلا به UTI های مکرر را کاهش داد و بیماران گروه دی‌مانوز در مقایسه با بیماران گروه نیتروفورانتوئین عوارض جانبی کمتری داشتند.

. ویتامین  C

ویتامین C ادرار را اسیدی و رشد  E. coli را مهار می‌کند و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد. یک مطالعه در سال ۲۰۰۷، نقش مصرف روزانه صد میلی‌گرم ویتامین C را در درمان عفونت ادراری در دوران بارداری بررسی کرد.

محققان دریافتند که ویتامین C در یک دوره سه‌ماهه می‌تواند عفونت ادراری را کاهش و سطح سلامتی زنان باردار را بهبود دهد .

۱۰. روغن میخک

مطالعات منتشرشده در ژورنال تحقیقات فیتوتراپی می‌گویند که روغن میخک فعالیت ضد میکروبی، ضد قارچ و ضدویروسی دارد. یکی دیگر از فواید روغن میخک این است که خاصیت ضدالتهابی دارد و از آن برای تسکین درد و افزایش بهبودی استفاده می‌شود .

میخک را می‌توانید به مدت دو هفته به‌صورت درونی مصرف کنید. اما توصیه می‌کنم که این کار را تحت نظر یک پزشک یا متخصص تغذیه انجام دهید.

۱۱. روغن مُرّ

چند مطالعه انسانی و حیوانی گزارش داده‌اند که روغن مُرّ خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد انگلی دارد. در طول تاریخ، از آن برای درمان زخم‌ها و جلوگیری از عفونت‌ها استفاده‌شده است .

می‌توان آن را به‌صورت موضعی با کمپرس گرم یا سرد استفاده کرد و یا به پوست مالید. هنگام استفاده درونی آن، احتیاط کنید. حتماً از یک محصول خالص، باکیفیت و تحت نظر پزشک استفاده کنید.

 ۱۲. روغن پونه کوهی

یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ میزان فعالیت ضد باکتریایی روغن پونه کوهی را ارزیابی کرد. محققان دریافتند که این گیاه در برابر تمام سوش‌های بالینی باکتری‌های مورد آزمایش، فعالیت دارد و از رشد E. coli که بیشتر در UTI نقش دارد، با موفقیت جلوگیری می‌کند.

محققان معتقدند كه روغن اسانس پونه کوهی می‌تواند يك داروي ضد باكتريايي جايگزين براي تقویت فرایند بهبودي عفونت‌هاي باكتريايي باشد و اين ماده يك ابزار مؤثر براي جلوگيري از پیشرفت مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها است. درواقع، مزایای روغن پونه کوهی برتر از آنتی‌بیوتیک‌های تجویزشده است زیرا پونه کوهی باعث مقاومت آنتی‌بیوتیکی نمی‌شود و عوارض جانبی خطرناک ندارد .

هنگام مصرف روغن پونه کوهی آن را با آب یا روغن نارگیل مخلوط کنید. روغن پونه کوهی را بیش از دو هفته مصرف نکنید. این روغن باید تحت نظر پزشک ارائه‌دهنده خدمات درمانی مصرف شود.

درمان عفونت ادراری زنان در خانه

 دلایل و علائم  UTI

عفونت دستگاه ادراری یا UTI توسط ارگانیسم‌های بسیار کوچک مانند قارچ‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها رخ می‌دهد که بدون میکروسکوپ قابل‌مشاهده نیستند.

باوجود بسیاری از مکانیسم‌های دفاعی طبیعی بدن، برخی باکتری‌ها می‌توانند خود را به مجاری ادراری وصل کرده و در مجرای ادرار، مثانه و کلیه کلونیزه شوند. بیشتر موارد UTI ناشی از باکتری E. coli است که می‌تواند در روده، واژن، اطراف دهانه مجرای ادراری و تناسلی زندگی کند .

سایر عوامل بیماری‌زای مهم UTI شامل پروتئوس میرابیلیس، استافیلوکوکوس ساپروفیتیکوس، استرپتوکوکوس اپیدرمیس و کلبسیلا پنومونی است.

در بیماران دیابتی، عفونت کلبسیلا و استرپتوکوک گروه B  شایع‌تر است. عفونت‌های مزمن سودوموناس در بیماران دارای سوند شایع‌تر است.

عفونت ادراری به‌ویژه در زنان ۱۸ تا ۲۴ ساله فعال از نظر جنسی بسیار متداول است. اگرچه UTI معمولاً پیچیده یا تهدیدکننده زندگی نیست، باعث درد و رنج می‌شود و بر کیفیت زندگی فرد تأثیر منفی می‌گذارد.

 به‌طورکلی، علائم UTI در بزرگ‌سالان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. ۱. درد هنگام دفع ادرار
 2.  ۲. احساس سوزش در مثانه یا مجرای ادرار هنگام دفع ادرار
 3.  ۳. فشار زیاد و تکرر ادرار، اما دفع مقادیر اندک
 4.  ۴. درد عضلانی
 5.  ۵. درد شکم
 6.  ۶. احساس خستگی و ضعف
 7.  ۷. ادرار با ظاهر ابری
 8.  ۸. ادرار به رنگ قرمز یا صورتی روشن (نشانه خون در ادرار)
 9.  ۹. ادرار با بوی تند
 10.  ۱۰. درد لگن در زنان
 11. ۱۱. سردرگمی یا هذیان (در بیماران مسن)

معمولاً UTI بدون عارضه است و طی دو تا سه روز پس از شروع درمان رفع می‌شود. دلایل مهم‌تری که گاهی اوقات در افراد مسن، افرادی که سیستم ایمنی‌شان سرکوب‌شده یا زنان باردار دیده می‌شود، آن‌ها را نیازمند به آنتی‌بیوتیک می‌کند و به مدت هفت تا ۱۴ روز درمان می‌شوند.

چندین عامل خطر وجود دارد که احتمال ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می‌دهد. این عوامل و گروه‌های پرخطر شامل موارد زیر هستند:

 • ۱. رابطه جنسی با دخول
 • ۲. استفاده از اسپرم‌کش‌ها
 • ۳. استفاده از دیافراگم
 • ۴. استفاده از سوند
 • ۵. زنان حامله
 • ۶. زنان یائسه
 • ۷. افرادی که سیستم ایمنی‌شان سرکوب‌شده
 • ۸. افراد دیابتی

یکی از چالش‌های UTI این است که دوباره عود می‌کند. بیشتر موارد عودکننده توسط یک پاتوژن یکسان اتفاق می‌افتد. در هر بار UTI، خطر اینکه یک زن دوباره این عفونت را تجربه کنند، افزایش می‌یابد.

تحقیقات نشان می‌دهند، پیگیری UTI در مراحل اولیه، در یک زن از هر پنج زن باعث بروز عفونت در شش ماه آینده می‌شود.

موارد احتیاطی در UTI و داروهای خانگی برای آن

اگرچه روش‌های خانگی درمان UTI مطالعه و اثبات‌شده اما به‌کارگیری این روش‌های درمانی طبیعی باید با راهنمایی یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی انجام شود.

UTI های بدون عارضه باید در دو تا سه روز درمان شوند. اگر علائم در این مدت فروکش نکرد، به پزشک معالج مراجعه کنید تا مطمئن شوید که عوارضی ندارد.

نکات نهایی در مورد داروهای خانگی UTI : درمان عفونت ادراری زنان در خانه

۱‌. یک عفونت دستگاه ادراری توسط ارگانیسم‌های کوچکی مانند قارچ ویروس و باکتری ایجاد می‌شوند که با چشم غیرمسلح قابل‌دیدن نیستند.

۲. علائم آن شامل درد، احساس سوزش در زمان دفع ادرار، درد ماهیچه، ادرار ابری و درد شکم.

۳‌. گروه‌های پرخطر در معرض ابتلا به آن شامل زنانی هستند که از نظر جنسی فعال هستند یا از دیافراگم استفاده می‌کنند، زنان حامله یا یائسه، افرادی که سوند دارند و افزایش سیستم ایمنی‌شان سرکوب‌شده است.

۴. درمان‌های خانگی مختلفی برای عفونت دستگاه ادراری وجود دارد مانند کرنبری، سیر خام، پروبیوتیک‌ها، ویتامین  C، دی‌مانوز، اسانس‌های پونه کوهی، مُرّ و میخک که از رشد باکتری جلوگیری می‌کنند.

۵. عادت‌های توالت رفتن مانند اطمینان از تمیز شدن پس از رفتن به توالت، رابطه‌ی جنسی با دخول و پوشیدن لباس‌های مناسب و گشاد می‌تواند از UTI جلوگیری کند. درمان عفونت ادراری زنان در خانه

قوی ترین انتی بیوتیک برای عفونت ادراری

 • قرص مترونیدازول
  -دارو را میتوانید قبل یا بعد غذا مصرف کنید و در صورت مشکل در بلع میتوانید دارو را خرد کرده یا بجوید.
  -تا ۲ ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.
  -مصرف این دارو ممکن است باعث احساس طعم تلخ یا فلزی در دهان شما شود.
  -مصرف این دارو ممکن است باعث تغییر رنگ ادرار به قرمز یا آجری شود.
  -شیردهی به کودک درحین مصرف این دارو توصیه نمی شود.

درمان عفونت ادراری با مترونیدازول

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک