راهنمای کامل بارداری: قبل بارداری تا پس از زایمان

راهنمای کامل بارداری:مادر شدن به عنوان یکی از زیباترین تجربه های زندگی یک زن محسوب می شود. مطالعات نشان داده اند که بهینه ترین شیوه برای داشتن حاملگی امن و کودکی سالم فراتر از نه ماه حاملگی قرار می گیرد.

آماده شدن برای حاملگی از قبل به زن شانس بهبود سلامت اش و ایجاد عادات عمده ای را بوجود می آورد که می تواند در طول آبستنی و پس از زایمان نیز ادامه پیدا کند. پیش حاملگی مربوط به سلامت مناسب نیز کاهش خطر و بهبود کلی نتیجه حاملگی را نشان داده اند.

در قسمت زیر، همه چیز مربوط به حامله شدن (از زمان فکر کردن به اینکه می خواهید مادر شوید تا اینکه نهایتا بتوانید کودک تان را در آغوش بگیرید). صفحات پیشرو را به عنوان راهنمای حاملگی به سمت مادری خوشحال و سالم بدانید.

قبل از بارداری

راهنمای کامل بارداری

مراقبت پیش حاملگی بخش حیاتی آماده سازی حاملگی است. این شانس شما است تا بدن و ذهن خود را تقویت کنید و آنها را پیش از آبستن شدن به سلامت حداکثری خود برسانید. برنامه ریزی پیش حاملگی می تواند خطر عوارض احتمالی در طول حاملگی (همانند سقط یا تولد پیس از موعد) را کاهش داده و به شما برای آماده سازی در جهت حامله شدن پس از سختی هایی مانند حاملگی خارج رحمی[1] کمک می کند.

به صورت ایده ال یک زن باید سه تا شش ماه پیش از تلاش برای آبستن شدن برنامه ریزی را آغاز کند. گرچه این روند ممکن است از یک نفر به نفر دیگر متفاوت باشد، می تواند شامل موارد زیر باشد:

تنظیم چرخه قاعده گی

بهبود تخمک گذاری

مدیریت باروری

کنترل کردن شرایط مزمن مانند دیابت، چاقی یا سندروم تخمدان پلی سیستیک (PCOS)

این اهداف پیش حاملگی می توانند با کمک ویتامین های دوره بارداری و مکمل های گیاهی، یک رژیم متعادل، ورزش منظم و سایر عادات سالم که همگی می توانند از یک حاملگی سالم اطمینان حاصل کنند بدست بیایند.

راهنمای کامل بارداری

راهنمای کامل بارداری

:باردار شدن

برخی از زوج ها در اولین تلاش به نتیجه می رسند در حالی که ممکن است تلاش سایرین چند چرخه قاعده گی به طول بیانجامد. با این حال، بیشتر زوج ها در محدوده 12 چرخه با 70 درصد در صد موفقیت در محدوده سه ماه موفق می شوند.

درک چگونگی کارکرد آبستن شدن می تواند در پی بردن به اهمیت فاکتورهای مختلف که می توانند بر روی آبستن شدن تاثیر گذاشته و آن را امکان پذیر کنند سودمند باشد. این موارد شامل راه های موثر افزایش شانس حامله شدن (از رژیم غذایی باروری تا بهترین وضعیت های سکس) شود.

تکنولوژی های تولید مثل کمکی (ARTs)

برای زوج هایی که از عدم باروری یا سایر شرایط جلوگیری کننده از تلاش های آبستن کردن رنج می برند، تعدادی ARTs وجود دارد. با کمک آنها بسیاری از زنان با سنین مختلف یا وضعیت سلامتی متفاوت می توانند به رویا داشتن فرزند برسند. معمول ترین ARTs شامل این موارد می شوند:

 • باروری مصنوعی
 • باروری درون رایانه ای
 • رحم اجاره ای

برای اطلاعات بیشتر در مورد تلاش برای آبستن شدن به خواندن ادامه دهید. بخش بعدی اطلاعات بیشتری در مورد حاملگی را ارائه می کند.

حاملگی

حاملگی که بارداری نیز نامیده می شود معمولا 40 هفته طول می شکد (از اولین روز تا آخرین دوره). دوره حاملگی به سه دوره سه ماهه تقسیم می شود که هرکدا ویژگی های منحصر به فردی دارند:

 • اولین دوره سه ماهه: هفته 0 تا 12
 • دومین دوره سه ماهه: هفته 13 تا 27
 • سومین دوره سه ماهه: هفته 28 تا 40

تست های بارداری

تست های مختلفی وجود دارند که زنان می توانند در منزل یا مرکز پزشکی انجام دهند از جمله تست های ادرار یا خون که حضور گونادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) را شناسایی می کنند.

نشانه های بارداری

نوشته های مرتبط

زنان معمولا تعدادی از نشانه ها را تجربه می کنند (بویژه در مراحل ابتدایی):

 • خستگی
 • حالت تهوع
 • تغییر حالت
 • اشتهای غیرعادی به غذا

بارداری با خطر بالا

برخی مادران آتی وارد چیزی می شوند که حاملگی با ریسک بالا نام دارد (بدلیل احتمال بالای عوارض احتمالی مانند دیابت بارداری یا پره اکلامپسی[2]). فاکتورهای خطری که ممکن است نیاز به مراقبت بیشتر را باعث شوند:

 • حاملگی در سن بالا
 • شرایط موجود
 • بارداری های متعدد

خوشبختانه با توصیه های مربوط به سلامت حاملگی مانند رژیم غذایی مقوی یا کاهش استرس در طول حاملگی، مادران می توانند به شکل موثری خطرات را کاهش دهند.

برای درک بهتر از حامله بودن به خواندن ادامه دهید یا برای اطلاعات بیشتر در مورد زایمان به بخش بعدی بروید.

زایمان

یک حاملگی سالم و کامل معمولا به زایمان بین 39 تا 40 هفته و 6 روز منجر می شود. در موارد اضطراری که جان بچه در خطر است، زایمان پیش از موعد می تواند در 28 هفته نیز رخ دهد. پس از 42 هفته، حاملگی دیر شده است و باید برای اجتناب از عوارض، تقلا القا شود.

نشانه های  زایمان

انقباض یا شکستن آب بسیار مشخص و قابل شناسایی هستند. سه مرحله وجود دارد که شامل موارد زیر می شود و در حدود چند ساعت طول می کشد:

 • انقباض ها
 • زایمان بچه
 • زایمان جفت

راهنمای بارداری

انواع زایمان

معمول ترین نوع زایمان شامل سزارین و زایمان طبیعی و سایر شیوه ها می شود.

در کنار زایمان در بیمارستان، زنان معمولا شیوه های زایمان جایگزین مانند زایمان آبی یا خانگی را انتخاب می کنند که هر کدام مزیت ها و معایب خود را دارد.

کلاس های زایمانی متفاوتی در دسترس مادران آتی است و آنها می توانند تکنیک های متفاوت و موقعیت های زایمانی متفاوتی را آموخته تا به آنها در زایمان کمک کند.

پس ا ز زایمان

این واژه به دوره پس از زایمان اشاره دارد و می تواند به سه مرحله تقسیم شود که حدود شش ماه طول می کشند. با این حال حیاتی ترین زمان شش تا 12 ساعت اول پس از زایمان است که در آن عوارض بالقوه پسا زایمان می تواند سلامت مادر را به خطر بیاندازد.

راهنمای کامل بارداری:نشانه های پس ا ززایمان

در حالی که زن در دوره پس از زایمان به سر می برد و در حال بهبود است، می تواند انواع نشانه های پسا زایمان را تجربه کند. معمول ترین آنها عبارتند از:

 • خطر بالای عفونت
 • خونریزی پس ا ز زایمان
 • مشکل کم شدن وزن
 • مشکلات اعتماد به نفس
 • افسردگی پسا زایمان

افسردگی پسا زایمان یک چالش جدی برای مادران جدید است و با احساس شدید غم، خستگی بیش از حد و اضطراب مداوم شناخته می شود که همگی آنها می توانند باعث شوند که توجه زن به خودش یا فرزندش دچار مشکل شود.

بازیابی پسازایمان

بازیابی معمول پسا زایمان ممکن است چند ماهی طول بکشد، گرچه در افراد مختلف بسیار متفاوت است .این بازیابی برای سلامت کلی زن (فیزیکی و ذهنی) و همچنین بارداری های بالقوه بعدی حیاتی است.

جمع بندی راهنمای کامل بارداری

بدون شک، روند بوجود آوردن یک بچه زمان تغییرات فراوان فیزیولوژیکی و روانی است. علاوه بر اطلاعات علمی گسترده در مورد مکانیسم های بیولوژیکی پشت تولید مثل انسان، حاملگی به عنوان معجزه زندگی باقی مانده است. بنابراین آماده سازی همه جانبه برای حاملگی ارزشش را دارد. با استفاده از توصیه های موجود در راهنمای حاملگی ما این امکان برای شما فراهم می شود تا به خاطر خود و فرزندتان از طریق سالم ترین و بهینه ترین مسیر به این سفر خارق العاده بروید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک