سرطان ها وبیماری های زنان

سرطان ها وبیماری های زنان:مشکل سلامتی که زنان با آن سروکار دارند:همه ما نگرانی هایی داریم. برخی از اوقات این نگرانی ها در مورد کار، پول، بچه دار شدن یا مدرسه است. اما زمانی که صحبت از سلامت به میان می آید زنان مشکلات و نیازهای منحصر به فردی دارند. این مشکلات با مردان یکسان نیست.

سرطان های رایج در زنان

در طول زندگی یک زن، نیازهای او نیز به دلایل متعدد تغییر پیدا می کند. سپس اثرات پیری و یائسگی در او پدیدار می شود. یک زن در زندگی خود با انتخاب های متعددی روبرو می شود. موارد زیادی وجود دارد که خارج از کنترل او هستند. آگاه بودن از این تغییرات مرتبط با سلامتی و نحوه تاثیر این موارد بر روی زندگی می تواند بسیار مفید باشد. در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا مشکلات منحصر به فرد زنان و نحوه پاسخ به آن را با هم مرور کنیم.

سرطان ها وبیماری های زنان
1. سرطان دهانه رحم:سرطان ها وبیماری های زنان
هر سال حدود 12000 زن در ایالت متحده امریکا با سرطان دهانه رحم شناسایی می شوند. تست پاپ اسمیر که یک تست غربالگری برای سرطان دهانه رحم است می تواند مفید باشد. این ازمون در برگیرنده خراشیدن سلول ها از دهانه رحم و بررسی آن برای یافتن موارد غیر طبیعی است.

بر اساس موسسه ملی سرطان، تست پاپ اسمیر به صورت منظم می تواند شدت بروز سرطان دهانه رحم و مرگ و میر ناشی از آن را تا 80 درصد کاهش دهد. تحقیقات نشان می دهد تست پاپ اسمیر می تواند در شناسایی سرطان یا سایر شرایط در زنانی که بالای 30 سال سن دارند مهم باشد.

سرطان دهانه رحم توسط ویروس پاپیلوم انسانی یا HPV ایجاد می شود که از راه جنسی انتقال پیدا می کند . علاوه بر تست پاپ اسمیر شما می توانید تست HPV را انجام دهید. این تست HPV نوع پرخطر را بررسی می کند.

چه کاری می توان در این مورد انجام داد؟سرطان ها وبیماری های زنان
زنانی که بالای 21 سال سن دارند باید به طور منظم تست پاپ اسمیر انجام دهند. زنانی که بالای 30 سال سن دارند باید تست پاپ و HPV را به صورت ترکیبی انجام دهند.

2.سرطان  سینه ها:سرطان ها وبیماری های زنان
سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان است. این نوع سرطان به طور تقریبی می تواند از هر هشت زن یک نفر را تحت تاثیر خود قرار دهد. تنها در سال 2017، این موضوع به معنای 252710 مورد جدید بوده است.

سرطان ها وبیماری های زنان

ازمایش سینه همچون معاینه بالینی سینه و ماموگرافی می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. اینگونه موارد به پیگیری تغییرات در بدن کمک می کنند و می توانند سرطان را در مراحل اولیه شناسایی نمایند. همچنین به کمک این موارد زنان و دختران می توانند بفهمند چه چیزی در سینه شان طبیعی است.

نوشته های مرتبط

تشخیص زودهنگام سرطان می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند و جلوی درمان های تهاجمی را بگیرد.
در این مورد چه کاری می توان انجام داد؟؟؟
اگر بالای 40 سال سن دارید باید ماموگرافی را به طور منظم انجام دهید. زنان در همه سنین باید در مورد ظاهر و احساسی که در سینه های خود دارند آگاه باشند. در مورد روش های پیشگیری از سرطان می توانید با پزشک مشورت نمایید.

3. برخی از بیماری های مقاربتی خاص:سرطان ها وبیماری های زنان
بیماری های مقاربتی مختص زنان نیست اما اثر آن بر روی زنان بیشتر است. این نوع بیماری ها می تواند عواقب حاد و شدیدی بر روی زنان داشته باشد. یکی از چالش هایی که زنان با آن مواجه هستند این است که بیشتر این بیماری ها نشانه ای ندارند.

سایر بیماری های مقاربتی نشانه و علامت دارند اما ممکن است نشانه هایی همچون خونریزی شدید یا خونریزی بین دوره های قاعدگی با سایر شرایط مشابه باشد. به عنوان مثال این دو نشانه ی بیماری کلامیدیا و سوزاک هستند.

انواع سرطان های زنانه

برای اینکه بتوانید تشخیص دقیقی را انجام دهید و درمان مناسبی دریافت نمایید باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. اگر سوزاک و کلامیدیا به صورت درمان نشده رها شود می تواند به بیماری التهابی لگن منجر شود. این بیماری باعث ایجاد درد مزمن لگن ، حاملگی خارج از رحم و حتی ناباروری می شود.
در این مورد چه کاری می توان انجام داد؟سرطان ها وبیماری های زنان
آیا دوست دارید این موضوع را به صورت خصوصی مورد بررسی قرار دهید؟ معمولا خدمات آنلاینی در این زمینه وجود دارد که می تواند اطلاعات شما را به صورت محرمانه حفظ کند. البته بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.

زنانی که پایین تر از 25 سال سن دارند و از لحاظ جنسی فعال هستند باید به صورت سالانه وجود بیماری سوزاک و کلامیدیا را بررسی کنند. اگر باردار هستید، از پزشک خود بخواهید تست و ازمایش های موجود درباره بیماری مقاربتی را زودتر انجام دهد.

4.روش های کنترل بارداری:سرطان ها وبیماری های زنان
مراقبت و پیشگیری از بارداری تنها مسئولیت زنان نیست اما گزینه های موجود برای زنان بیشتر از مردان است. بر اساس گفته های CDC؛ تقریبا 87 درصد ز زنان ایالت متحده آمریکا که بین 15 و 44 سال قرار دارند از لحاظ جنسی فعال هستند.

در این میان 99 درصد از روش های پیشگیرانه استفاده می کنند. با اینکه بیشتر افراد از کاندوم استفاده می کنند تنها 15 درصد از زنان فعال جنسی تنها به کاندوم تکیه دارند. برای بیشتر افراد روش های پیشگیرانه همچون قرص های هورمونی و IUD ها موثرترین روش برای مدیریت بارداری است.

شایع ترین سرطان در زنان ایران

در این شرایط چه کاری می توان انجام داد؟سرطان ها وبیماری های زنان
با وجود گزینه های متعددی که در دسترس افراد قرار دارد، یافتن روش مناسب بر اساس نیازهای موجود کمی دشوار خواهد بود. بهترین روش برای کنترل بارداری چیزی است که برای شما و سبک زندگیتان مناسب باشد.

بهتر است گزینه های موجود را با پزشک مورد بررسی قرار دهید. از آنجایی که بیشتر روش های پیشگیری از بارداری بر روی هورمون ها تکیه دارند، کنترل بارداری می تواند بر روی قاعدگی شما تاثیر بگذارد.
نتیجه گیری:
داشتن اطلاعات کافی برای بررسی و نگهداری سلامت بدن می تواند خسته کننده باشد اما افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه وجود دارد که به شما کمک میکنند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک