سه ماهه سوم اخر بارداری : غربالگری ،علائم خطر

سه ماهه سوم اخر بارداری غربالگری : مادران باردار در سه ماهه آخر بارداری خود تجربه می کنند.

اگرچه از این که از شر تهوع صبحگاهی سه ماهه اول خلاص شده اید خوشحال هستید و سه ماهه دوم را نیز تا حدودی به آرامی پشت سر گذاشته اید؛ اما در طول سه ماهه سوم برای دیدن نوزاد خود لحظه شماری می کنید. این یک بازی انتظار است زیرا این روزها روی تقویم را خط می کشید و حالا در سه ماهه سوم در حال شمارش روزهای طولانی خود هستید.

احتمالا هر کاری می کنید که پروسه زایمانتان شروع شود، راه می روید، غذاهای تند می خورید، چمباتمه می زنید یا هر کار دیگری که از زنان دیگر شنیده اید را انجام می دهید. در آخرین روزهای بارداری، مثل اردک راه می روید.

بایدها و نبایدهای سه ماهه سوم بارداری

مادران باید در سه ماهه سوم بارداری این ده مورد را رعایت کنند: سه ماهه سوم اخر بارداری غربالگری

1- هرگز بدون برنامه ریزی قبلی برای بلند شدن ننشینید یا نخوابید. آیا تکیه گاه مناسبی برای بلند شدن در کنار شما وجود دارد؟ آیا می توانید به راحتی بچرخید؟ آیا کسی برای کمک کردن و بلند کردن شما در اطرافتان هست؟ این ها سوالات بسیار مهمی هستند زیرا اگر برنامه ای روی این مسائل نداشته باشید و خودتان تصمیم به نشستن و بلند شدن بگیرید، زمان زیادی طول می کشد. یا سیگنال SOS برای دریافت کمک وجود دارد.

2- مغز در زمان بارداری- این یک مبارزه واقعی است. مسائلی در بارداری بوجود می آید که باعث می شود مغز شما مثل قبل از بارداری کار نکند. مثلا ممکن است در حال قدم زدن در اتاق یا در حال بالا رفتن از پله باشید و ناگهان فراموش کنید که چرا در این مکان هستید. سه ماهه سوم اخر بارداری غربالگری

این موضوع خانم باردار را ناراحت می کند زیرا انجام کارهای آسان نیز برای او زمانبر می شود چرا که همه چیز را فراموش می کند. حافظه کوتاه مدت شما ناگهان از بین می رود.

3- تلاش برای پیدا کردن لباسی مناسب، بسیار دردناک است. بله، لباس های بارداری جدیدی که در طول سه ماهه دوم خریده اید بسیار زیبا هستند اما حالا شما اندازه یک قایق کوچک هستید، و احساس می کنید که لیاقت هیچ چیز جدیدی را ندارید.

و اگر خوب هم به نظر بیایند، تنگ بوده و برای استفاده طولانی مدت بسیار گرم و ناراحت کننده هستند. احساس راحتی نمی کنید و ترجیح می دهید که هر روز حتی در زمستان، لباس ماکسی بلند بپوشید.

4- خواب شبانه اصلا وجود ندارد. دوست دارید با مشت روی صورت هر کسی که به شما می گوید تا جایی که می توانی بخواب چون وقتی کودکت به دنیا بیاید فرصت خواب نداری، بکوبید. نمی توانید بخوابید.

نه تنها خوابیدن راحت نیست بلکه همسر خود را نیز نمی توانید ببینید زیرا اطراف شما پر است از بالش. دو بار در شب برای رفتن به دستشویی بیدار می شوید و اگر هم یک پوزیشن راحت پیدا کنید، ناگزیرید که به خاطر رقصی که موجود کوچک درون شما به راه انداخته است از خواب بیدار شوید.

5- بدون دانستن موقعیت دستشویی هیج جا نمی روید. هر 15 دقیقه رفتن به دستشویی امری عادی در سه ماهه سوم بارداری است. اگر دستشویی راحتی در آن مکان نباشد، قطعا به آن جا نمی روید.

هر جایی که می روید، اول موقعیت دستشویی را پیدا می کنید. این موضوع، به تشنگی دائمی و فشاری که جنین همیشه به مثانه شما وارد می آورد کمکی نمی کند. احساس می کنید که مثانه شما در حال فشرده شدن است و به اندازه دو نفر دفع دارید.

سه ماهه سوم اخر بارداری غربالگری

6- آن چه که از نظر فیزیکی قادر به انجام یا عدم انجام آن هستید را فراموش کرده اید. بله، وقتی باردار نیستید، پایین رفتن از چند پله کار سختی نیست اما حالا که باردار هستید، پایین رفتن از چند پله درست مثل دوی ماراتن است.

تحمل وزن بدن کاری سخت و طاقت فرساست. یک نقطه مناسب را پیدا کرده و همیشه در همان جا می نشینید.

7- خم شدن بیش از حد، هرگز اتفاق نمی افتد. این کار عملا امکان پذیر نیست. کفش و لباس راحتی جزء واجبات زندگی است.

حتی آخرین باری که پای خود را دیده اید فراموش کردید. توپ بزرگی در میان بدن شما وجود دارد که خم شدن و حتی تلاش برای انجام آن را غیر ممکن می سازد. گرفتن دو کفش مشابه این روزها درست مثل یک جنگ است.

8- خوردن یک بازی ظالمانه است. همیشه گرسنه هستید اما تمام کردن غذا نیز امکان پذیر نیست. غذاها خوشمزه هستند اما با کودک در حال رشدی که در بدن خود دارید، مثل این است که شکم شما در حال چروک شدن است. بنابراین تمایلی به خوردن غذای بیشتر ندارید زیرا از نظر یک خانم باردار این کار بسیار ظالمانه است.

نوشته های مرتبط

9- همه طوری به شما نگاه می کنند که انگار یک بمب در حال ترکیدن هستید. مردم از اینکه در یک محیط سربسته مثل آسانسور با شما قرار گیرند هراس دارند چرا که ممکن است آسانسور خراب شده و درد زایمان شما شروع شود.

همه فکر می کنند که درد زایمان ممکن است هر لحظه شروع شود و اصلا نمی خواهند در نزدیکی شما باشند.

10- تمایل شدید به بچه داری. وقتی به مراحل آخر بارداری خود نزدیک می شوید، به دنبال انگیزه ای برای ادامه بارداری هستید. انرژی کمی که دارید را صرف قرار دادن لباس های کوچک داخل کشو و مرتب کردن اتاق نوزاد می کنید.

به همسر خود فشار می آورید که تخت خواب بچه را سر هم کرده و صندلی و میز اتاق بچه را جابجا کند. هیچ چیز به اندازه بچه داری شما را آرام و خوشحال نمی کند.

غربالگری سه ماهه سوم بارداری

غربالگری سه ماهه سوم شامل مواردی ازجمله غربالگری بیماری های جنسی، غربالگری استرپتوکوک های گروه B و غربالگری محدودیت رشد جنینی می باشد که در ادامه به توضیح هر مورد می پردازیم:

 1. تست بیوفیزیک:

این تست می تواند فقط با سونوگرافی یا ترکیب تست غیر استرسی و سونوگرافی انجام شود.

 • تست استرس انقباضی:

این تست هم در بارداری های پرخطر انجام می شود. یک مانیتور ضربان قلب جنین را در پاسخ به تحریک انقباضی با اکسی توسین (پیتوسین) یا تحریک نوک پستان اندازه گیری می کند. پزشک از اندازه گیری ها برای پیش بینی اینکه جنین تا چه اندازه میتواند از عهده ی استرس زایمان برآید استفاده میکند.

 • غربالگری استرپتوکوک گروه B

نمونه های مقعدی و واژنی از طریق سواب در هفته ۳۵-۳۷ بارداری گرفته میشود تا نوعی باکتری به نام استرپتوکوک گروه B را شناسایی کنند. هرچند این باکتری 30 %درصد زنان سالم وجود دارد ولی علت اصلی عفونت های تهدید کننده زندگی در نوزادان است و میتواند منجر به عقب افتادگی ذهنی، نقص بینایی و از دست دادن شنوایی شود. زنانی که نتیجه تست استرپتوکوک B شان مثبت شود حین زایمان با آنتی بیوتیک درمان میشوند تا نوزاد را از عفونت زایمانی حفظ کنند.

 • داپلر قلب جنین:

داپلر قلب جنین حین بارداری، قبل از زایمان، و در حین زایمان انجام میشود تا ضربان قلب جنین را نظارت کنند که نشان می دهد که جنین سالم است یا اینکه مشکلی دارد و میتوان هر زمان بعد از 20 هفتگی انجام داد.

 • تست غیر استرسی (NST):

تست NST در بارداری های پرخطر همانند چندقلویی، دیابت یا فشار خون بالا به صورت هفتگی انجام می شود. این تست شامل یک مانیتور است که دور شکم مادر بسته میشود تا ضربان قلب جنین هنگام تکان خوردن اندازه گیری شود. از این تست هم برای نظارت بر نوزادان دیررس استفاده میشود.

 • تست استرس انقباضی:

این تست هم در بارداری های پرخطر انجام می شود. یک مانیتور ضربان قلب جنین را در پاسخ به تحریک انقباضی با اکسی توسین (پیتوسین) یا تحریک نوک پستان اندازه گیری می کند. پزشک از اندازه گیری ها برای پیش بینی اینکه جنین تا چه اندازه میتواند از عهده ی استرس زایمان برآید استفاده میشود.

ترشح واژن در سه ماهه سوم اخر بارداری غربالگری

 • حین بارداری، سلول های واژن تغییر کرده و بافت طبیعی آن مقادیر زیادی مایع ترشح می کند.
 • در نتیجه واژن ، مرطوب ، قرمز ، ضخیم و قابل انعطاف تر از زمان غیر حاملگی می شود.
 • در صورتی که ترشحات زیاد واژن همراه با سوزش و خارش باشد ، ویزیت پزشک متخصص ضروری است .
 • شایع ترین عفونت واژینال دوران بارداری، واژینوز باکتریال است.
 • واژینوز باکتریال با زایمان زودرس و وزن کم نوزاد حین تولد ارتباط دارد.
 • این نوع عفونت شامل ترشحات بسیار بد بو شبیه بوی ماهی است.
 • ترشحات قارچی واژن نیز به شکل سفید پنیری، بدون بو و خارش دار در حاملگی شایع است.
 • برای پیشگیری از زایمان زودرس و عفونت نوزاد ، درمان مناسب این عفونت ها توصیه می شود.
 • در ضمن بهتر است از پوشیدن لباس های تنگ ، جین ، استرچ و نایلونی خودداری کنید.
 • پس از هر اجابت مزاج ، ناحیه مزبور را با دستمال کاغذی خشک کنید .
 • استفاده از دوش واژینال در بارداری ممنوع است.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک