10مشکلات دوران مادران شیردهی وپاسخ به انها

شیردهی:زمانی که بچه نمی تواند خوب شیر را بمکد، مسائلی پیش می آید. برای مثال، در این حالت، روند وزن گرفتن نوزادان کند می شود یا حتی ممکن است وزن از دست بدهند. مادران نیز دچار مشکلاتی می شود از جمله احتقان پستان یا ماستیت. علاوه بر این، این حالت می تواند منجر به کاهش شیر مادر شود.

1-در هنگام بیماری نوزاد، چه زمانی شیردهی باید متوقف شود؟

موارد منع شیردهی در این خصوص خیلی کم هستند. مهم ترین مورد، زمانی است که کودک مبتلا به گالاکتوزمی کلاسیک شده باشد. اگرچه معمولا روی شیردهی زمانی که کودک ویروس معده دارد تاکید می شود (حتی اگر موجب استفراغ کودک شود)، اما بهتر است که در هنگام بستری شدن او یا مریضی شدید او شیر دادن متوقف شود. در طول این ایام، عمل پمپ را انجام دهید تا برای تولید شیر مشکلی پیش نیاید و زمانی که نوزاد دیگر مایعات داخل وریدی دریافت نمی کرد، بتوانید شیردهی را مجددا شروع کنید

شیردهی

2-تکنیک فشردن پستان چیست و چطور می تواند به من بعنوان مادر شیرده کمک کند؟

فشردن پستان، تکنیکی است که به نوزاد شما کمک می کند شیر بیشتری بخورد. اگر نوزاد شما خوب وزن اضافه نمی کند یا در حین خوردن شیر، می خوابد، فشردن پستان روش خوبی برای شما محسوب می شود. اطمینان حاصل کنید که نوزاد بخوبی پستان را در دهان دارد و زمانی که دیدید پستان را نمی مکد، پستان را محکم فشار دهید تا او مجددا شروع به خوردن شیر کند.  وقتی که او مکیدن را متوقف کرد، عمل فشردن پستان را متوقف کنید و کمی صبر کنید و مجددا انجام دهید. مشاور شیردهی می تواند به شما در خصوص این تکنیک کمک کنید.

3-چالش های مادرهای شاغل برای شیردهی کدامند؟

علاوه بر اینکه این مادران معمولا از نوزاد خود جدا می شوند، چالش های دیگری نیز قابل تصور است:

پمپ مناسب  پستان سخت است

پیدا کردن مکانی امن و خلوت برای پمپ کردن در محل کار سخت است

زمان داشتن برای پمپ کردن 2 یا 3 بار در محیط کار سخت است

نگه داری شیر پمپ شده در محیط کار سخت است

می توانید با مسئول دپارتمان منابع انسانی صحبت کنید و حمایت های ارائه شده بر حسب قانون مراقبت ها برای مادران شیرده ارائه شده را بررسی کنید.

4-در مورد کسانی که از شیردهی حمایت نمی کنند چکار می توان کرد؟

اگر ممکن است بتوانید این افراد را آگاه کنید، اما ممکن است نیاز شود افرادی را پیدا کنید که حمایت بیشتری از شیردهی می کنند از جمله:

شیردهی

گروه حمایت از شیردهی

مشاور شیردهی اگر به کمک در زمینه شیردهی نیاز دارید

متخصص اطفال

همچنین خوب است که در مورد قوانین شیردهی فدرالی و ایالتی اطلاعات کسب کنید.

5-می توانم از دامپریدون برای افزایش شیر خود استفاده کنم؟

نوشته های مرتبط

از قدیم الایام این باور وجود داشت که دامپریدون می تواند موجب افزایش شیر مادران شود مثلا در مواقع زیر: استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری، پمپ کردن شیر برای یک نوزاد مریض یا زودرس، زمانیکه نوزاد سه تا چهار ماهه است.

باید بدانیم که سازمان جهانی بهداشت (WHO) و نهاد غذا و دارو (FDA) نسبت به استفاده از دامپریدون هشدار داده اند. در واکنش به گزارش هایی که نشان می داد زنان از این داروی تایید نشده برای افزایش شیرشان استفاده می کنند، این دو سازمان به زنان شیرده چنین هشدار دادند، “گزارش های منتشرشده و مطالعات موردی وجود دارد که نشان می دهد بیمارانی که فرم درون وریدی دامپریدون را استفاده کرده اند دچار آریتمی قلبی ، ایست قلبی و مرگ ناگهانی شده اند لذا می بینیم که این محصول از بازار چندین کشور حذف شده است”.

همچنین، FDA هشدار می دهد که ” دامپریدون در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است نوزاد شیرخوار را در معرض ریسک های نامعلومی کند”. پس جواب ما به شما مشخص است. برای افزایش شیر، دامپریدون استفاده نکنید.

»»بیشتر بخوانید : علایم احتمالی بارداری در دوران شیردهی

6-نظراتان در مورد شیردهی به یک کودک نوپا چیست؟

چرا مادری باید چنین کند؟

چرا نکند؟

دستورالعمل فعلی آکادمی اطفال آمریکا اعلام کرده است که شیردهی باید برای حداقل 12 ماه ادامه پیدا کند و زمان پایان آن را طرفین مشخص میکنند”.

7-نکته ای در مورد شیردهی به یک کودک به سرپرستی گرفته شده دارید؟

چند روش برای شیردهی به این چنین کودکی وجود دارد:

بخشی از شیر را از بانک اهدای شیر بگیرید

با مشاور شیردهی مشورت کنید تا شیردهی را از طریق پمپ کردن منظم تحریک کند (ترجیحا قبل از اینکه بچه را بعنوان ولی بپذیرید)

گاهی، امکان شیردهی مجدد هم وجود دارد یعنی مادری که شیردهی را قبلا تجربه کرده را مجددا کاری کنیم که شیرده شود.

8-اعتصاب شیرخوردن چیست؟

دانستن در مورد این مفهوم خیلی مهم است چرا که برخی از مادران شیرده آن را به اشتباه زمانی تفسیر می کنند که کودک آماده کنار گذاشتن شیر است. اعتصاب شیر خوردن زمانی رخ می دهد که نوزاد شما بصورت موقت از خوردن شیر امتناع می ورزد که معمولا چند روز طول می کشد. این امر ممکن است زمانی رخ بدهد که بچه در حال دندان درآوردن است یا زمانی که سرما خورده یا تغییری در برنامه روتین او روی داده است.

9-آیا ممکن است که نوزادم به شیر من حساسیت پیدا کند؟

تقریبا قطعا خیر. اگر نوزاد در حین نوشیدن شیر، واکنش آلرژیک نشان می دهد، ممکن است واکنشی به چیزی باشد که شما خورده اید و وارد شیر شده است. برای مثال، اگر نوزاد شما مدفوع خونی داشته باشد، که نشانه کولیت آلرژیک (آلرژی به پروتئین شیر) است، احتمالا بخاطر پروتئین های شیر گاوی است که شما نوشیده اید. این پروتئین ها وارد شیر مادر می شوند و سپس به بچه منتقل می شود و موجب واکنش می شوند. راه حل ساده است: شیر و محصولات لبنی نخورید و به شیردهی خود ادامه دهید.

نوزادان ممکن است به بادام زمینی و مواد غذایی دیگر که مادرشیرده می خورد واکنش آلرژیک داشته باشد اما این واکنش ها معمولا خیلی سریع بعد از شیر خوردن رخ می دهند مثلا در عرض چند دقیقه تا چند ساعت.

10-آیا ممکن است که بدن من بیش از حد شیر تولید کند؟

چنین حالتی خوب نیست، اگرچه ممکن است پستان بیش از حد پر و همراه با درد شود. این حالت می تواند منجر به رفلکس ترشح شیر بیش فعال شود. در این حالت، نوزاد به راحتی نمی تواند پستان را به دهان بگیرد و ممکن است در حین شیرخوردن خفه شود. مادران گاهی نزد متخصصان اطفال شکایت می کنند که احساس می کنند که کودکشان رفلاکس دارد درحالیکه در واقع ترشح شیر بیش فعال یا اجباری است. اگر این حالت،علائمی بجا گذاشته است، برای یک یا دو دقیقه پمپ کنید و بعد به بچه شیر دهید.

مشاوره پزشکی زنان در تهران با عنوان زنان 909 سعی در بالا بردن اطلاعات شما داشته و تمام تلاش خود را برای خدمت به شما در این راستا می کند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.