طریقه | زمان مصرف قرص ضد بارداری ال دی

طریقه زمان مصرف قرص ضد بارداری : قرص ضدبارداری خوراکی ، که معمولاً با عنوان “قرص” شناخته می شود ، یک روش مبتنی بر هورمون برای جلوگیری از بارداری است. همچنین می تواند به برطرف شدن قاعدگی نامنظم ، دوره های دردناک یا سنگین ، آندومتریوز ، آکنه و سندرم قبل از قاعدگی (PMS) کمک کند.

“قرص”ضد بارداری توسط تقریباً 16 درصد از زنان 15 تا 44 ساله در ایالات متحده استفاده می شود و هم مزایا و هم مضراتی دارد. ممکن است به افرادی که فاکتورهای خطر مختلفی دارند استفاده از نوعی قرص توصیه شود.

قرص های ضد بارداری انواع مختلفی دارند. همه آنها حاوی اشکال مصنوعی هورمونهای استروژن ، پروژسترون یا هردو هستند. پروژسترون مصنوعی پروژستین نامیده می شود. قرص های ترکیبی حاوی پروژستین و استروژن هستند. “قرص کوچک” فقط شامل پروژستین است.

قرص های ضد بارداری چگونه عمل می کنند؟
همانطور که می دانید دو نوع مختلف از قرص های ضد بارداری وجود دارد. اولین ترکیب ، فرم دست ساز بشر از هورمون زنانه استروژن و پروژسترون است. نوع دوم تنها پروژستین دارد. اگرچه بیشتر زنان قرص های ضد بارداری را برای پیشگیری از بارداری مورد استفاده قرار می دهند اما این قرص ها می توانند در مورد مشکلات قاعدگی همچون گرفتگی های شدید و خونریزی سنگین نیز مفید باشند. قرص های ضد بارداری را می توان برای حل مشکلات پوستی همچون آکنه مورد استفاده قرار داد. این قرص ها برای پیشگیری از بارداری به چند روش مختلف کار می کنند. این روش ها شامل موارد زیر است:
• پیشگیری از تخمک گذاری
• ضخیم کردن مخاط گردن رحم. در این شرایط اسپرم نمی تواند به راحتی به تخمک برسد
• نازک کردن دیواره رحم. این موضوع مانع از کاشته شدن تخمک بارور شده می شود.
بیشتر قرص های ضد بارداری در بسته بندی 28 تایی روانه بازار می شوند. سه هفته اول در برگیرنده هورمون هاست. قرص های هفته آخر در برگیرنده دارونماهاست. مصرف منظم قرص ها می تواند سطح هورمون های بدن را به خوبی نگه دارد. دارونماها به شما کمک می کنند مصرف داروها را به صورت روزانه به خاطر داشته باشید. تاثیر قرص های ضد بارداری با مصرف مداوم آن افزایش پیدا می کند. به عبارت دیگر، این قرص ها می تواند در بیشتر موارد 99 درصد موثر باشد. باید هر ماه یک بسته جدید را مصرف نمایید. اگر اسهال و استفراغ دارید ممکن است بر روی موثر بودن دارو تاثیر بگذارد. برخی از داروها با موثر بودن قرص های ضد بارداری تداخل دارند. زمانی که مصرف دوزی از دارو را فراموش می کنید ممکن است لکه بینی داشته باشید یا خونریزی های نامنظمی را تجربه نمایید. از آن جایی که بیشتر زنان دوز دارو را فراموش می کنند، موثر بودن آن حدود 91 تا 99 درصد خواهد بود.


طریقه زمان مصرف قرص ضد بارداری

قرص های مونوفیزیک همگی تعادل یکسانی هورمون ها را دارند. با قرصهای فازی ، هر ماه دو یا سه نوع قرص مختلف مصرف می شود که هرکدام تعادل متفاوتی از هورمون ها دارند.

قرص های ضد بارداری از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند . فقط کاندوم می تواند به جلوگیری از بروز این نوع عفونت کمک کند.

عوارض جانبی قرص ضد بارداری

عوارض جانبی قرص ضد بارداری خوراکی شامل موارد زیر است:

 • لکه بینی بین قاعدگی
 • حالت تهوع
 • حساسیت به پستان
 • سردرد و میگرن
 • افزایش وزن
 • تغییرات خلق و خوی
 • دوره های از دست رفته
 • کاهش میل جنسی
 • ترشحات واژن
 • تغییر در بینایی برای کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند

در ادامه به بررسی هر یک از این عوارض جانبی می پردازیم.

1. لکه بینی بین قاعدگی

پیشرفت خونریزی واژن بین دوره های مورد انتظار مشترک است. این معمولاً ظرف 3 ماه از شروع مصرف قرص برطرف می شود.طریقه زمان مصرف قرص ضد بارداری

در حین لکه بینی ، قرص هنوز موثر است ، تا زمانی که به طور صحیح مصرف شده باشد و هیچگونه دوز مصرفی از دست نرود. 

هرکسی که  5 روز  یا بیشتر خونریزی را هنگام قرص های فعال یا خونریزی شدید به مدت 3 یا بیشتر تجربه کرده باشد ، برای مشاوره باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرد.

ممکن است این خونریزی اتفاق بیفتد زیرا رحم با داشتن یک لایه نازک تر آندومتر تنظیم می شود یا به این دلیل که بدن در داشتن سطوح مختلف هورمون تنظیم می شود.طریقه زمان مصرف قرص ضد بارداری

طریقه زمان مصرف قرص ضد بارداری

2. حالت تهوع

بعضی از افراد هنگام مصرف قرص ، حالت تهوع ملایم را تجربه می کنند ، اما علائم معمولاً پس از مدتی فروکش می کنند. مصرف قرص با غذا یا هنگام خواب ممکن است کمک کند. اگر حالت تهوع شدید باشد یا بیش از 3 ماه ادامه یابد ، باید به دنبال راهنمایی پزشکی باشید.

3. حساسیت به پستان

قرص های ضد بارداری ممکن است باعث بزرگ شدن یا حساسیت به پستان شوند. این به طور معمول چند هفته پس از شروع قرص برطرف می شود. هرکسی که توده ای در پستان پیدا کند یا دچار درد مداوم یا حساسیت یا درد شدید پستان باشد ، باید از پزشک کمک بخواهد.

نکاتی در مورد رفع حساسیت به پستان شامل کاهش کافئین و نمک و پوشیدن یک سینه بند پشتیبان است.

4- سردرد و میگرن

برخی از افراد عوارض جانبی با “قرص” ضد بارداری مانند دوره های نامنظم ، حالت تهوع ، سردرد یا تغییر وزن را تجربه می کنند.

هورمون های موجود در قرص های ضد بارداری می توانند احتمال سردرد و میگرن را افزایش دهند.

قرص هایی با انواع مختلف و دوزهای هورمون ممکن است علائم مختلفی را ایجاد کنند.

استفاده از قرص با دوز پایین ممکن است باعث کاهش سردردها شود.

نوشته های مرتبط

علائم معمولاً با گذشت زمان بهبود می یابد ، اما اگر سردردهای شدید هنگام شروع مصرف قرص شروع می شود ، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

5. افزایش وزن

مطالعات بالینی ارتباط مستقیمی بین استفاده از قرص های ضد بارداری و نوسانات وزن پیدا نکرده است. با این حال ، احتباس مایعات به خصوص در اطراف پستان و باسن ممکن است رخ دهد.

برخی از انواع داروهای ضد بارداری هورمونی با کاهش توده بدن لاغر مرتبط هستند.

6. تغییر خلق و خو

مطالعات نشان می دهد که قرص های ضد بارداری ممکن است خلق و خوی کاربر تاثیر می گذارد و خطر را افزایش دهد از افسردگی و یا دیگر تغییرات عاطفی. هرکسی که هنگام استفاده از قرص دچار تغییر خلق و خوی می شود باید با ارائه دهنده خدمات پزشکی خود تماس بگیرد.

7. دوره های قاعدگی از دست رفته

حتی با استفاده مناسب از قرص ، ممکن است بعضی اوقات یک دوره قاعدگی از دست برود. عواملی که می توانند در این امر تأثیر بگذارند شامل استرس ، بیماری ، مسافرت و ناهنجاری های هورمونی یا تیروئید است.

اگر یک دوره از دست رفته یا هنگام استفاده از قرص بسیار سبک باشد ، قبل از شروع بسته بعدی ، آزمایش بارداری توصیه می شود. عجیب نیست که یک جریان به هر مناسبت بسیار سبک یا کاملاً از دست رفته باشد. در صورت نگرانی ، مشاوره پزشکی را جویا شوید.

8. کاهش میل جنسی

هورمون یا هورمونهای موجود در قرص ضدبارداری می توانند در برخی از افراد بر میل جنسی تأثیر بگذارند . اگر کاهش میل جنسی ادامه یابد و نگران کننده باشد ، باید در مورد ارائه دهنده پزشکی بحث شود.

در برخی موارد ، قرص ضد بارداری می تواند میل جنسی را افزایش دهد ، به عنوان مثال با رفع نگرانی در مورد بارداری و کاهش علائم دردناک گرفتگی قاعدگی ، سندرم قبل از قاعدگی ، آندومتریوز و فیبرومهای رحمی .

9- ترشحات واژن

ممکن است هنگام مصرف قرص تغییراتی در ترشحات واژن ایجاد شود. این ممکن است افزایش یا کاهش روانکاری واژن یا تغییر ماهیت ترشح باشد.  این تغییرات معمولاً مضر نیستند ، اما گزینه های تغییر رنگ و بو می توانند نشان دهنده عفونت باشند. هرکسی که نگران چنین تغییراتی است باید با ارائه دهنده خدمات پزشکی خود صحبت کند.

10. تغییر چشم

تغییرات هورمونی ناشی از قرص ضد بارداری با ضخیم شدن قرنیه در چشم ها پیوند خورده است . استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی با خطر بیشتر بیماری چشمی همراه نیست ، اما ممکن است به این معنی باشد که لنزهای تماسی دیگر به راحتی مناسب نیستند.

بهترین قرص ضد بارداری برای جوش صورت

اگر کنترل بارداری یک درمان مناسب برای آکنه برای شما نیست، چندین گزینه دیگر وجود دارد که می توانید برای درمان و جلوگیری از بروز آکنه ناخواسته امتحان کنید. 

رتینوئیدهای موضعی

اینها کرم ها یا ژل های ساخته شده از ویتامین A هستند که مستقیماً روی پوست می روند. چهار رتینوئید موضعی مورد تایید FDA وجود دارد: ترتینوئین (با نام تجاری Retin-A)، تازاروتن (با نام های تجاری Zorac، Tazorac و Fabior)، adapalene (نام های تجاری Differin و Epiduo)، و تریفاروتن (با نام تجاری Aklief). رتینوئیدهای موضعی با برخی عوارض جانبی مانند قرمزی و لایه برداری همراه هستند، اما آنها خط اول درمان برای آکنه خفیف هستند .

بنزوئیل پراکسید  این یکی از رایج ترین درمان های موضعی توصیه شده برای آکنه است زیرا خفیف، ایمن و بدون نسخه در دسترس است. بنزوئیل پراکسید در چند شکل مختلف از جمله پاک کننده ها وجود دارد و در چندین قدرت مختلف موجود است .

 

ایزوترتینوئین (با نام تجاری Accutane) 

ایزوترتینوئین (با نام تجاری Accutane) تنها در موارد شدید آکنه التهابی زمانی استفاده می شود که هیچ درمان دیگری به خوبی جواب نداده باشد. بسیار موثر است اما دارای برخی عوارض جانبی بالقوه شدید است. این داروی خوراکی تراتوژن است، به این معنی که اگر در دوران بارداری مصرف شود، می تواند باعث نقص مادرزادی جدی شود. به همین دلیل، بیماران زن باید رضایت نامه ای را امضا کنند که در حین مصرف ایزوترتینوئین بر روی دو نوع کنترل بارداری توافق کنند.

اسپیرونولاکتون 

اسپیرونولاکتون یک داروی خوراکی است که اغلب برای درمان آکنه با الگوهای هورمونی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم (جوش در امتداد خط فک و قفسه سینه) استفاده می شود. با این حال، این یک درمان خط اول نیست و معمولاً برای موارد دشوارتر آکنه در نظر گرفته می شود. از آنجایی که اسپیرونولاکتون دارای اثرات ضد آندروژنیک است (به این معنی که هورمون های مردانه را در بدن سرکوب می کند)، اسپیرونولاکتون در دوران بارداری ناامن تلقی می شود. بنابراین در حین مصرف این دارو باید از بارداری خودداری کرد.

طریقه زمان مصرف قرص ضد بارداری

زمان مصرف قرص ضد بارداری چه زمانیست؟


بهترین زمان در اولین روز قاعدگی: میتوانید قرص های جلوگیری از بارداری را در اولین روز قاعدگیتان و هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید، در این روش نیازی به استفاده از روش دیگری برای جلوگیری از بارداری نیست.
میتوانید قرص را در روزی که برایتان مقدور و خوب بود مصرف کنید. اگر قرصتان را امروز خوردید، به مصرف روزانه و در یک زمان مشخص ادامه دهید.
با این روش، نیازمند یک روش دیگر برای جلوگیری از بارداری هستید، چرا که 7 روز اول مصرف قرص، احتمال وجود دارد.

مصرف همزمان قرص ضد بارداری ال دی و اورژانسی چگونه است؟

قرص ال دی و قرص اچ دی در دسته قرص‌های اورژانسی قرار گرفته که بایستی بلافاصله پس از رابطه کنترل نشده و مشکوک مصرف گردند. ۷۲ ساعت اولیه پس از مقاربت در میزان تاثیرگذاری این نوع قرص‌های اورژانسی حیاتی است.

طریقه مصرف قرص ال دی برای پریود شدن ؟

برای به تاخیر انداختن قاعدگی میتوان از قرصهای ال دی، اچ دی،تری فازیک،دزوسپتیو استفاده کرد که البته با توجه به عوارض آن و وضعیت فعلی خود می بایست نوع قرص را انتخاب کنید مثلا تری فازیک نسبت به ال دی و اچ دی عوارض کمتری دارد ولی باعث افزایش لکه بینی بین قاعدگی میشود و برای کسانیکه دچار مشکل لکه بینی هستند توصیه نمیشود.
عقب انداختن یا جلوگیری از بارداری با استفاده مداوم از قرص ضد بارداری ال دی امکان پذیر است. استفاده مداوم به معنی مصرف نکردن قرصهای غیرفعال و شروع به مصرف بسته جدید پس از اتمام بسته اول است.

طریقه مصرف قرص ضد بارداری ال دی چیست؟

هر بسته21 قرص ضد بارداری مشاهده می‌شود که بایستی اولین قرص را از روز سوم تا پنجم قاعدگی مصرف نمایید. طریقه زمان مصرف قرص ضد بارداری
در صورت اتمام خونریزی و یا ادامه خونریزی، در هر دو حال روزانه یک قرص مصرف کنید، تا بسته قرص تمام شود. بهتر است قرص را پس از شام و پیش از خواب میل نمایید تا عوارض گوارشی ایجاد نکند.

instagram banner
1 دیدگاه
 1. Nadi می گوید

  اگه برای بار اول ،یک روز بعد از اتمام پریود قرص (۲عدد) بخورم،اشتباه هست؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک