عادت ماهانه نامنظم دختر : درمان پریود نامنظم

عادت ماهیانه نامنظم:سیکل قاعدگی یک زن بخشی مهم از سلامت جسمانی و تناسلی اوست. عادات ماهیانه هر ماه بر اساس برنامه ی زمانی که گاهی اوقات می تواند از هم گسیخته باشد، رخ می دهد.

هنگامی که این فواصل منظم و دچار تاخیر می شوند یا موجب سخت تر شدن پیش بینی سیکل شما می گردند، این موضوع می تواند پیشامدی هراس انگیز باشد.

به همین دلیل است که آگاهی در مورد سیکل های قاعدگی نامنظم و حقیقت پشت آنها برای سلامت ذهنی، جسمانی، عاطفی و تناسلی شما ضروری است.

یک سیکل قاعدگی نامنظم چیست؟

یک سیکل قاعدگی نامنظم هنگامی است که برنامه ی زمانی عادت ماهیانه ی شما به برخی از دلایل به تاخیر می افتد. این موضوع اتفاقی شایع است که تقریبا هر زنی در مرحله ای از زندگی خود با آن رو به رو می شود. این امر ممکن است نتیجه ی برخی از مسائل دربردارنده ی استرس باشد، لیکن ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد.

این  دلایل می تواند تغییر  شدیدی در محیط باشد که بر بدنتان تاثیر گذاشته است یا هم چنین می تواند زندگی جنسی فعال باشد که سیکل شما را دچار تغییر کرده است. این دلایل متعدد می باشند و اکثر آنها خطرناک نیستند.

عادت ماهیانه نامنظم

دلایل عادات ماهیانه ی نامنظم پس از ازدواج

به منظور متقاعد ساختن شما برای آرامش یافتن در زمانی که عادات ماهیانه یتان به تاخیر می افتند، ضروری است تا ببینیم چه دلایلی ممکن است برای عادت ماهیانه ی به تاخیر افتاده یا نامنظم شما وجود داشته باشد. در این جا 10 دلیل که چرا عادات ماهیانه ی نامنظم پس از ازدواج می تواند رخ دهد، بیان می شود.

1-استرس هیجانی

ازدواج همواره پیوند سعادتمند دو جان می باشد که با هم یکی می شوند. این زمان می تواند یک زمان بسیار پراسترس نیز باشد. به هر حال در طول این مدت شما به این دلیل که برای جشن عروسی واقعیتان برنامه ریزی می کنید، زندگی پس از ازدواج را تنظیم می کنید و روال متعادلی را با همسرتان ترتیب می دهید، دائما بی تاب و بی قرار هستید.

گفتگوی ناراحت کننده در مورد زمان و این که آیا اصلا فرزند می خواهید، آسیب پذیری تعهد بزرگی که پذیرفته اید و استرس های هیجانی بسیار در طول این دوره از زندگیتان یکی از عواملی است که می تواند در موقعیت های افراطی منجر به عادات ماهیانه ی به تاخیر افتاده شود. همین که شما با شرایط جدید خو بگیرید و استرس فروکش کند، باید عادات ماهیانه ی شما به حالت طبیعی برگردد.

2- بارداری

اکثر زوج ها پس از ازدواج انتظار یک افزایش شدیدی در فعالیت جنسی دارند. این مسئله می تواند منجر به باردار شدنتان شود و یکی از نشانه های بارداری عادت ماهیانه ی به تاخیر افتاده یا نامنظم است.

عادت ماهیانه نامنظم

3- قرص های جلوگیری از بارداری

جلوگیری از بارداری دارای اثرات جانبی متعددی است. یکی از شایع ترین این اثرات که توسط زنان تجربه می گردد، تغییر در سیکل قاعدگی آنهاست. به منظور پیشگیری از این امر می توانید با پزشکتان مشورت کنید. اگر این مسئله به دلیل قرص های جلوگیری از بارداری است، می توانید روش های دیگر جلوگیری را که موجود بوده و دقیقا به همان اندازه موثرند، از پزشکتان درخواست کنید.

عادت ماهانه نامنظم دختر

4- PCOS

دلیل بسیار شایع دیگری برای عادات ماهیانه ی به تاخیر افتاده، سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. این یک بیماری بسیار خطرناک نیست و می تواند با تجویز دارو و تغییرات سبک زندگی مهار شود.

5- افزایش شدید وزن

تغییر سبک زندگی شما پس از ازدواج بسیار شایع است. در برخی موارد این بدین معنی است که شما چند پوند وزن اضافه کرده اید. یکی از اثرات جانبی افزایش وزن تغییر در سیکل قاعدگی است. چناچه وزن های اضافه را از دست بدهید، عادت ماهیانه یتان خود به خود باید مرتب شود.

6- کاهش شدید وزن

نوشته های مرتبط

از دست دادن وزن با یک سرعت بسیار نیز همانند افزایش وزن متداول می باشد. این امر یکی از شایع ترین و قابل بحث ترین دلیل برای عادات ماهیانه ی به تاخیر افتاده است.

7- اختلال تیروئید

در مواردی که یک مشکل تیروئیدی دارید، این مسئله می تواند سبب تاخیر در عادات ماهیانه یا عادات ماهیانه ی نامنظم شود. این یکی از دلایلی است که پزشکان توصیه می کنند تا هر 6 ماه تیروئیدتان را چک کنید. نتایجی مانند پرکاری تیروئید می تواند خطرناک باشد. بنابراین توصیه می شود که چنانچه دارای چنین نتیجه ای هستید یا گمان می کنید که این نتیجه را داشته باشید، این موضوع را توسط یک پزشک پیگیری کنید.

8- شیردهی

یک اثر جانبی بسیار شایع و کم ضررتر بارداری این واقعیت است که عادت ماهیانه ی شما به دلیل اینکه شما در حال شیردهی هستید، دچار تاخیر می شود. زمانی که از فرزند کوچک خود مراقبت می کنید، بدن شما هنوز در حال بهبود یابی از استرس جسمانی بسیار است و مواد شیمیایی هنوز به حالت تعادل نرسیده اند.

9- تغییرات سبک زندگی

در اکثر موارد عادات ماهیانه ی به تاخیر افتاده به دلیل شرایط غیر پزشکی است. علت آن تغییر شدید در محیط و سبک زندگی است. این امر شامل تغییر شدید در رژیم غذایی و افزایش یا کاهشی ناگهانی در فعالیت جسمانی است.

10- بی نظمی های خواب

فقدان خواب منجر به استرس جسمانی می شود و این موضوع می تواند موجب عادات ماهیانه ی نامنظم شود. توصیه می شود که به مدت حداقل 8-6 ساعت بخوابید. در صورتی که نمی توانید بخوابید، توصیه می شود که نزد پزشک بروید. زیرا این مسئله می تواند نشانه ای از آپنه ی انسدادی خواب تا افسردگی باشد. چنانچه این موضوع دلیل عادات ماهیانه ی نامنظم شما باشد هنگامی که یک چرخه ی خواب منظم داشته باشید، عادات ماهیانه یتان باید نرمال شود.

عادت ماهیانه نامنظم

ایا پریود نامنظم باعث نازایی میشود

چگونه عادات ماهیانه ی نامنظم می تواند بر شانس باردار شدن تاثیر بگذارد؟

نگرانی شایع در میان زنان این است که عادات ماهیانه ی به تاخیر افتاده پس از ازدواج می تواند بر شانس باردار شدن تاثیر بگذارد. این نگرانی از آن جایی که اگر دلیل عادت ماهیانه ی به تاخیر افتاده ی شما به دلایل پزشکی مانند PCOD باشد شانس باردار شدن می تواند پایین باشد، صحیح است. در اکثر موارد چنانچه عادت ماهیانه یتان به مدت یک یا دو ماه دچار تاخیر شود، جایی برای نگرانی وجود ندارد.

ایا پریود نامنظم خطرناک است

چگونه عادت ماهیانه ی نامنظم را در خانه درمان کرده و از آن پیشگیری کنیم؟

به هنگام بررسی چگونگی درمان عادات ماهیانه ی نامنظم پس از ازدواج در خانه، توجه به این نکته مهم است که چند معیار وجود دارد که در هنگام دانستن دلیل عادت ماهیانه ی نامنظم می توانید آنها را انتخاب کنید. ضروری است که پیش از شروع هر درمانی به دنبال توصیه ی پزشکی باشید. مراحل ذکر شده در زیر بی خطر می باشند و ممکن است در درمان عادات ماهیانه ی به تاخیر افتاده به شما کمک کنند.

 • خوردن غذای متعادل به طور منظم
 • پرهیز از الکل
 • پرهیز از مواد مخدر
 • اجتناب از سیگار
 • خوابیدن به مدت 8-6 ساعت به طور متوالی
 • انجام یوگا
 • ورزش کردن به طور منظم
 • مصرف ویتامین ها
 • مصرف داروهای لازم چنانچه PCOD دلیل آن است.

درمان پریود نامنظم دختر

 1. کنترل استرس
 2. حفظ وزن سالم
 3. مصرف کمتر غذاهای چرب
 4. انجام تمرینات با شدت متوسط
 5. مصرف کمتر قند و کربوهیدرات

همچنین دختران نوجوان خود را به رعایت سبک زندگی سالم ترغیب کرده و اهمیت عادت های خوب را برای آنها توضیح دهید.

حتی اگر دختر شما قاعدگی نامنظمی داشته باشد، برخی علائم و نشانه های زودرس به آنها کمک می کند که زمان تقریبی قاعدگی خود را تشخیص دهند. بنابراین از آنها بخواهید که به تغییرات بدنی خود مانند کمر درد، آکنه، سردرد، نفخ شکم، نوسانات خلقی و غیره توجه کنند تا از این طریق بفهمند که به چرخه قاعدگی نزدیک می شوند.

این کار باعث می شود دختران نوجوان بتوانند فعالیت های روزمره خود را بر اساس آن برنامه ریزی کنند.

یافتن فعالیت هایی که به شما کمک می کند تا استرس را حذف کرده یا کاهش دهید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک