درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن

درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن :عفونت واژن :

عفونت های باکتریایی واژن از معمول ترین عفونت های واژینال است  .

واژینیت ،التهاب وعفونت واژن است که شامل درد یا ناراحتی وافزایش ترشحات واژینال ، خارش ،بوی بد ویا  درد  در طول آمیزش جنسی نیز است .  واژینیت ممکن است به دلیل عفونت یا غیر عفونی باشد.

ممکن است بدلیل ارگانیسم باکتری قارچ یا انگلی باشد. برخی از عوامل عفونی واژینیت از انتقال بیماری‌ها ی جنسی هستند ( STDs ).باکتریها شایعترین عفونت واژینیت هستند.انگل تریکومونا از طریق تماس جنسی منتقل میشود.

اگر عفونتهای واژن درمان نشود ممکن است باعث ناراحتی های لگنی ونازایی شود وگاهی به چند دوره درمان نیاز دارد. واژینیت باکتریایی در نتیجه تغییرات در رشد باکتریهای واژن ایجاد می شود.

این عدم تعادل شیمیایی زمانی اتفاق می افتد که انواع مختلف باکتری ها بیشتر از حد باکتری هایی که خوب هستند و بایند باشند شوند. به جای لاکتوباسیل یک نوع باکتری طبیعی که می تواند به صورت طبیعی در واژن زندگی کند)، که تعداد آن زیاد است ،تعداد باکتریهای دیگری مانند گاردنلا واژینالیس تغییر میکند.

این عفونت فقط به زنان محدود نمی شود، بلکه می تواند شریک زندگی شما را نیز مبتلا کند. علائمی که باید مراقب آنها باشید ترشحات رقیق کف آلود، زرد یا سبز تناسلی و خارش ناحیه تناسلی است. اگر شریک مرد شما ترشحات سفیدی از آلت تناسلی خود دارد، یکی از علائم تریک است.

علائم عفونت واژن در دختر

با چه روشهایی خانم ها میتوانند این شرایط را در خانه درمان کنند؟ در ایالات متحده از هر 4 خانم یک نفر مبتلا به عفونت های باکتریایی واژن می باشد .

حفظ سلامت مطلوب واژن آنقدرها هم که به نظر می رسد دشوار نیست. با این حال، بسیاری از شما به دلیل رعایت نکردن بهداشت قاعدگی و عدم تغییر مکرر لباس های خود مقصر هستید.

یکی از شرایط بسیار رایجی که به دلیل رعایت نکردن بهداشت می تواند باعث دردسر شما شود، عفونت باکتریایی یا واژینوز باکتریایی است. این وضعیتی است که به دلیل رشد بیش از حد باکتری هایی که به طور طبیعی در واژن یافت می شود، باعث التهاب واژن می شود. بوی ماهی، احساس سوزش هنگام ادرار کردن از علائم شایع این بیماری است.

بسیاری از آنها هیچ علامتی ندارند و بعضی آن را با عفونت های دیگری چون عفونت های قارچی اشتباه میگیرند .

معمول ترین علامت عفونت های باکتریایی واژن بوی بد است که بوی ماهی از واژن به مشام میرسد .

بعضی خانم ها همچنین خارش ، سوزش یا ترشحات خاکستری رنگ غیر طبیعی را تجربه می کنند .

آنتی بیوتیک می تواند بسیاری از عفونت های باکتریایی واژن را درمان کند .

بعضی از خانم ها ترجیح می دهند در ابتدا درمانهای خانگی را امتحان کنند ، در حالی که دیگر افراد درمی یابند که بعد از چندین نوبت آنتی  بیوتیک همچنان عفونت های باکتریایی واژن ادامه می یابد .

این مقاله بعضی از درمانهای خانگی برای عفونت های باکتریایی واژن را بررسی میکند .اینها ممکن است کمک کنند به :

عفونت واژن

یکی از شایع ترین علایم عفونت قارچی، ترشحات سفیدرنگی است که از ناحیه واژن خارج می‌شود. هم چنین ممکن است به رنگ سبز یا زرد هم باشد. مقدار این ترشحات می‌تواند زیاد یا کم باشد.

در اغلب موارد ، واژینیت باکتریایی عارضه ای به جا نمی گذارد.خطرات اثبات شده ای در رابطه با واژینیت باکتریایی و ایجاد بیماریهای التهابی لگن(PID) وجود دارد.PID یک بیماری جدی در زنان است که می تواند موجب نازایی و حاملگی خارج از رحم (Ectopic)شود.
واژینیت باکتریایی همچنین می تواند ایجاد مسائل دیگری مانند زایمان زودرس، و بچه های با وزن تولد کم کند.

بنابراین بعضی از متخصصان زنان توصیه می کنند که تمام زنان حامله ،چه نشانه داشته باشند یا نداشته باشند، و قبلأ بچه نارس به دنیا آورده اند برای واژینیت باکتریایی چک شوند.

زن حامله ای که قبلأ بچه نارس به دنیا نیاورده است باید درمان شود ،اگر نشانه و دلایل آزمایشگاهی مبنی بر واژینیت باکتریایی دارد. واژینیت باکتریایی همچنین همراه با افزایش شانس گرفتن سوزاک یا عفونت اچ آی وی HIV است که موجب ایدز می شود.

علت طولانی شدن عفونت واژن

اگرچه که در بعضی موارد علائم عفونت های باکتریایی واژن ، نیاز به درمان فوری پزشکی دارد . خانم هایی که گمان می کنند عفونت باکتریایی وازن دارند باید به پزشک مراجعه کنند اگر :

– آنها باردار هستند : عفونت های باکتریایی واژن با زایمان زودرس ، سقط جنین ، وزن کم هنگام تولد و دیگر مشکلات بارداری مرتبط است .

– آنها علائم دیگری دارند : احساس سوزش در طی دفع ادرار، درد شدید ، ترشح خون یا علائم مشابه ممکن است چیزی غیر از عفونت باکتریایی واژن را نشان دهد .درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن

– آنها تب دارند : این همچنین نشانه ای برای عفونت های دیگر نیز می باشد .

آنها سوختگی یا خارش شدید دارند

– درمانهای خانگی ناموفق است : بعضی عفونت های دیگر می توانند علائم عفونت های باکتریایی واژن را تقلید کنند . این عفونت ها، بدون درمان بدتر می شوند .

– اگرچه مشکل عفونت های باکتریایی واژن است ولی آنها مطمئن نیستند : برای مثال خانم هایی با عفونت های قارچی راجعه ، باید قبل از شروع درمانهای خانگی به پزشک مراجعه کنند . بعضی شرکت ها در حال حاضر تست های واژینال را بدون نسخه می فروشند که ممکن است گزینه ای باشد برای خانم هایی که از علت علائم خودشان مطمئن نیستند .

علل غیر عفونی عفونت واژن :

در بسیاری از موارد پزشک به راحتی می تواند عفونت های باکتریایی وازن را تشخیص دهد . یک دوره کوتاه از انتی بیوتیک باید عفونت را رفع کند . این آنتی بیوتیک ها به ندرت اثرات جانبی قابل توجه ایجاد می کنند.

2- بدانید که رابطه  جنسی چگونه می تواند عفونت های باکتریایی واژن را ایجاد کند

عفونت های باکتریایی واژن می تواند بین شرکای جنسی گسترش پیدا کند . بنابراین خانمی که فکر می کند عفونت باکتریایی واژن دارد باید از رابطه  جنسی اجتناب کند یا با کاندوم رابطه جنسی ایمنی را امتحان کند تا اینکه عفونت از بین برود . اقدامات جنسی که توازن طبیعی باکتری های واژن را مختل می کند ، ممکن است باعث شیوع عفونت های باکتریایی واژن شوند . راهکارهایی که خطر ان را کاهش می دهد شامل :

-هرگز رابطه جنسی را از مقعد به واژن تغییر ندهید : این می تواند سبب انتقال مواد مدفوعی به واژن و عفونت باکتریایی واژن شود . قبل از انجام مقاربت از مقعد به واژن کاندوم را تعویض کنید و هرگز چیزی را که در مقعد بوده است ،  بدون شستن با صابون و اب گرم در واژن قرار ندهید .

– در طی رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید : زمانی که مایع منی با مایعات (ترشحات ) واژن مخلوط می شود ، ممکن است بویی بدتر از عفونت های باکتریایی واژن را تولید کند .درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن

 • صابون، یا عطرها
 • اسپرم
 • کاهش سطوح استروژن در زمان یائسگی
 • شرکای جنسی متعدد
 • سیگار کشیدن
 • ایودی داخل رحمی
 • پوشیدن شرت تنگ

یکی از شایعترین عفونتهایی است که از طریق تماس جنسی منتقل می شود(STIs) . بر اساس گفته مرکز کنترل بیماریهای امریکا، حدود5میلیون مورد جدید در مردان و زنان هر ساله در ایالات متحده اتفاق می افتد.

تریکوموناسیس به وسیله یک انگل به نام تریکوموناس واژینالیس ایجاد میشود.تریکوموناز ابتدا یک عفونت دستگاه مجاری ادراری است. واژن شایعترین محل برای عفونت در زنان ، و پیش آبراه شایعترین در مردان است.

خارش مزمن و طولانی مدت ناحیه تناسلی معمولا در اثر چندین عامل بوجود می آید. منظور این است که همزمان چند بیماری مختلف عامل خارش در یک فرد می باشند. بنابر این در درمان خارش ناحیه تناسلی چند عامل بودن علت خارش هرگز نباید فراموش شود.

عفونت قارچی واژن :

عفونت قارچی واژن یا کاندیدیاسیس یک علت شایع سوزش  واژن است . کاندیدا البیکانز را می توان از واژن 10 تا 60 درصد زنان سالم در سنین باروری  جدا نمود .

کاندیدا البیکنز (ارتباط نزدیک با استروژن ) دارد . و  به این دلیل عفونت قارچی در دختران قبل از بلوغ و در خانم های یائسه نادر است .

این بیماری بیشتر در زنان سالم و در سنین باروری ایجاد شده و گرفتاری آنها می شود . که قالبا ناشناخته می میاند . بنابراین بیمارانی که واژینیت مزمن دارند باید قطعا تشخیص داده شوند .

که شریاط ابتلا آنها به علت عفونت مجدد ، فرم عود کننده یا دائمی بوده و همچنین عامل اختصاصی آنها تعیین شود .
درمان دارویی
داروهای ضد قارچ مهبلی متنوعی برای درمان عفونت قارچی در دسترس است.زنان می توانند کرم های ضد قارچ را خریداری کرده و مستقیما در ناحیه درگیر استعمال کنند، قرصهای خوراکی ،یا شیاف های کلوتریمازول،میکونازول،بوتکونازول،تیوکونازو برای استفاده در واژن وجود دارند

نشانه های ترشحات غیر طبیعی:

واژینوز  :ترشحات واژن زرد، سبز و یا خاکستری می شود که نشان دهنده ی عفونت باکتریایی واژن است. یکی دیگر از نشانه های این عفونت، ترشحات همراه با بوی بد ماهی است.

عفونت قارچی: ترشحات سفید رنگ وبه صورت تکه های پنیر از علائم عفونت قارچی است. و فرد معمولاً در ناحیه واژن احساس خارش و تورم دارد.

تریکوموناسیس :ترشحات به صورت کف و همراه با بوی بسیار بد و شبیه به بوی تخم مرغ فاسد از نشانه های تریکوموناسیس است که یک بیماری مقاربتی است.

کلامیدیا یا سوزاک : اگر شما وقتی که حامله هستید و یا در وسط دوره قاعدگی خود، با یک افزایش ناگهانی در مقدار ترشحات مهبل مواجه شدی،د می تواند نشانه ی یکی از این بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک باشد که هنگام ادرار کردن، همراه با احساس سوزش  است. پزشک هرگونه تغییرات در ترشحات واژن را مورد ارزیابی قرار می دهد.

عفونت های واژن و بیماری های مقاربتی ، معمولاً قابل درمان هستند. برای پیشگیری از ترشحات غیر طبیعی واژن، همیشه واژن را تمیز و خشک نگه دارید، از دوش واژن (شست و شوی واژن با مایع) پرهیز کنید، هنگام مقاربت از کاندوم استفاده کنید، از محصولات بهداشتی زنانه، صابون و پد های معطر استفاده نمایید. رعایت بهداشت شخصی و روابط جنسی ایمن، بهترین راه برای حفظ سلامت ترشحات واژن است.

عفونت واژن

درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن

9 روش‌های گیاهی برای درمان واژینیت

1-روغن نارگیل

2-3 قاشق چایخوری روغن نارگیل باکره

کاری که باید بکنید

 1. دو یا سه قاشق چایخوری روغن نارگیل بردارید و چند دقیقه آنرا یخ بزنید.
 2. مقداری روغن نارگیل نیمه جامد مصرف کرده و آن را درون مهبل خود قرار دهید.
 3. بگذارید داخل شود و بگذارید درون آن ذوب شود.

2-سرکه سیب 

شما نیاز خواهید داشت

 • 1-2 فنجان سرکه سیب
 • آب گرم

کاری که باید بکنید

عفونت واژن

 1. سرکه سیب را به آب حمام خود اضافه کنید.
 2. به مدت 15 تا 20 دقیقه در حمام خیس کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

شما باید این کار را یک بار در روز انجام دهید تا نتایج کارآمد داشته باشید.

3-پراکسید هیدروژن

شما نیاز خواهید داشت

نوشته های مرتبط
 • 1 قاشق غذاخوری 3٪ پراکسید هیدروژن
 • 1 قاشق غذاخوری آب

کاری که باید بکنید

 1. مقادیر مساوی آب و پراکسید هیدروژن را مخلوط کرده و مخلوط را در مهبل خود اسپری کنید.
 2. این مخلوط را حدود 3 تا 4 دقیقه درون واژن نگه دارید و سپس آنرا تخلیه کنید.
 3. همچنین می توانید یک تامپون را در مخلوط خیس کرده و به مدت 30 دقیقه در مهبل خود قرار دهید.

4-سیر

شما نیاز خواهید داشت

یک میخک سیر

کاری که باید بکنید

 1. 1. میخک سیر را برداشته و نصف آن را خرد کنید.
 2. 2. میخک سیر برش خورده را قبل از رختخواب داخل مهبل خود قرار دهید.
 3. آن را یک شبه بگذارید و صبح روز بعد آن را بردارید.

5-روغن درخت چای

شما نیاز خواهید داشت

 • 3-4 قطره روغن درخت چای
 • 30 میلی لیتر روغن نارگیل
 • یک کاسه آب گرم
 • تامپون

کاری که باید بکنید

 1. چند قطره روغن درخت چای را در یک کاسه آب گرم اضافه کنید.
 2. روغن نارگیل را گرم کنید و آن را به کاسه آب اضافه کنید.
 3. خوب مخلوط کرده و یک تامپون را در این مخلوط خیس کنید.
 4. تامپون را در مهبل خود قرار دهید و 1 تا 2 ساعت آن را بگذارید.

6-ماست

یک کاسه ماست ساده

کاری که باید بکنید

 1. روزانه یک کاسه ماست ساده مصرف کنید.
 2. روش دیگر ، شما می توانید یک تامپون را در ماست خیس کنید و حداقل 30 دقیقه در مهبل خود قرار دهید.

7-شنبلیل

شما نیاز خواهید داشت

 • 2 قاشق چایخوری تخم شنبلیله
 • 1 لیوان آب

کاری که باید بکنید

 1. دو قاشق چایخوری تخم شنبلیله را به یک لیوان آب اضافه کنید.
 2. آنها را یک شبه خیس کنید.
 3. صبح روز بعد آب را صاف کنید و آن را با معده خالی بنوشید.

8-زردچوبه

شما نیاز خواهید داشت

 • 1 قاشق چایخوری پودر زردچوبه
 • 1 فنجان شیر داغ

کاری که باید بکنید

 1. پودر زردچوبه را به یک فنجان شیر داغ اضافه کرده و خوب هم بزنید.
 2. این مخلوط را مصرف کنید.

9-کمپرس سرد

شما نیاز خواهید داشت

 • تکه های یخ
 • یک دستشویی تمیز
 • یک پوشش پلاستیکی

کاری که باید بکنید

 1. چند حبه یخ بردارید و آنها را در یک دستشویی تمیز قرار دهید.
 2. روتختی را بپوشانید و درون یک پلاستیک پلاستیکی قرار دهید و آن را مهر و موم کنید.
 3. کمپرس سرد را مستقیماً روی واژن خود بمالید.
 4. بعد از هر چند دقیقه تکرار کنید.
 5. همچنین می توانید واژن خود را با آب سرد تمیز کنید.

درمان خانگی عفونت دخترانه

– بلافاصله پس از مقاربت ادرار کنید : پس از دفع ادرار واژن و پرینه را با آب تمیز بشویید. در بعضی از خانم ها مایعات و نرم کننده های جنسی که  توازن حساس PH واژن را تغییر می دهد، ممکن است آن را نسبت به عفونت های باکتریایی واژن آسیب پذیرتر کند .

3- از روش های بهداشتی ایمن استفاده کنید:درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن

پوشیدن لباس زیر نخی قابل تنفس به حفظ بهداشت مناسب واژن کمک خواهد کرد زیرا عفونت های باکتریایی واژن می تواند باعث بوی بد نیز شود، بسیاری از خانم ها به اشتباه معتقدند که این مربوط به بهداشت نامناسب است که یک باور نادرست است .

واژن یک ارگان خودپاکساز است که نیازی به پاک کننده ، صابون یا معطرکننده ها ندارد . در حقیقت استفاده از این محصولات می تواند PH واژن را تغییر دهد . این سبب افزایش آسیب پذیری به عفونت های باکتریایی واژن می شود و ممکن است به خودی خود بوی بد تولید کند .

برای کاهش خطر و اجتناب از تشدید عفونت ایجاد شده :درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن

– از استفاده از محصولات معطر برای واژن شامل تامپون و یا صابونهای خوشبوکننده اجتناب کنید .مارک های مختلف از صابونهای معطر و ایمن را می توانید به صورت آنلاین خریداری کنید .

– دوش (واژینال ) نکنید، چون می تواند توازن شیمیایی واژن را تغییر دهد و می تواند در آن از محصولات معطری استفاده شود که ممکن است باعث سوزش شود .

– واژن را فقط با آب بشویید و هرگز صابون وارد واژن نکنید . معمولا استفاده از صابونهای غیر معطر روی پرینه مانعی ندارد .

– لباس زیر نخی قابل تنفس بپوشید

– از جلو به عقب خشک کنید چون این  از فرستادن مواد مدفوعی به داخل واژن جلوگیری می کند . هرگز از اشیائی که داخل مقعد بوده است مثل ابزار جنسی در واژن استفاده نکنید

– اطراف واژن را خشک نگه دارید. از نشستن با مایو یا لباس زیر خیس اجتناب کنید و واژن را به آرامی پس از دوش گرفتن خشک کنید.

– قبل از دست زدن به واژن دستهای خود را بشویید مخصوصا اگر در حال وارد کردن اشیائی مثل تامپون یا فنجان قاعدگی هستید.

4- یک پروبیوتیک را امتحان کنید

پروبیوتیک به بدن کمک می کند که باکتری های مفید را رشد بدهد . اینها می توانند باکتری های غیر سالم و قارچ ها همچون مخمر ها را شکست بدهند .

پروبیوتیک های طبیعی می تواند کلونی باکتری ها را  که واژن را سالم نگه می دارد ، حمایت کند . اینها شامل :

ماست

غذاهای تخمیری

بعضی پنیر های دلمه شده

یک مکمل پروبیوتیکی ام ممکن است همچنین کمک کننده باشد .

خانم هایی که درد مرتبط با عفونت های باکتریایی واژن را تجربه می کنند ، می توانند از تامپونهای پروبیوتیک خنک کننده استفاده کنند . بدین منظور ، خانم ها می توانند ماست ساده بدون طعم را در یک اپلیکاتور تامپونی فریز کنند و سپس آن را وارد واژن کنند . احساس خنکی به صورت موقت درد را کاهش می دهد و پروبیوتیک ممکن است با عفونت های زمینه ای نیز مبارزه کند .

5- درمانهای جایگزین را امتحان کنید

محققان به طور گسترده، قدرت پزشک محلی را برای مبارزه با عفونت های باکتریایی واژن جدی میگیرند . هر فردی ممکن است  بخواهد یکی از راهکارهای زیر را در نظر بگیرد

-سرکه سیب :

سرکه سیب ممکن است به توازن   PH واژن کمک کند . شستن پرینه با محلولی از دو قاشق غذاخوری سرکه سیب و یک فنجان آب دو بار در روز ممکن است علائم را کاهش دهد .

– عسل ، که یک پروبیوتیک ضد میکروبی طبیعی است ، ممکن است اپرات سرکه سیب را افزایش دهد . سرکه سیب در اشکال مختلف از جمله مکمل در دسترس است .

– سیر : بعضی محقیقات نشان می دهد که سیر یک آنتی باکتریال طبیعی است . افزودن آن به رژیم غذایی یا مصرف یک مکمل حاوی سیر می تواند خطر عفونت های باکتریایی واژن را کاهش دهد . در هر حال مهم این است که خورده شود . افراد نباید سیر را وارد واژن کنند چون پوست نازک آن را خواهد سوزاند .

پاکسازی واژن از عفونت

–  بوریک اسید :

خوردن سیر خطر عفونت های باکتریایی واژن را می تواند کاهش دهد زیرا می تواند به عنوان یک آنتی باکتریال طبیعی عمل کند . تحقیقات نشان می دهد که بوریک اسید می تواند با عفونت های باکتریایی واژن، بویژه در خانم هایی که عفونتهای راجعه دارند،  مبارزه کند .

در تحقیقی در سال 2009 ، محققان درمان آنتی بیوتیکی را با 600 میلی گرم از اسید بوریک که به طور مستقیم وارد واژن کردند، جایگزین کردند . خانم هایی که اسید بوریک استفاده کردند نسبت به کسانی که استفاده نکردند، میزان درمان بالاتری داشتند . مطالعه هشدار می دهد که در هرحال تحقیقات بیشتری برای تایید این درمان خانگی برای عفونت های باکتریایی واژن مورد نیاز است .

قبل اینکه شیافهای اسید بوریک را خریداری کنید ، اگر تمایل داشتید با یک پزشک مشورت کنید .درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن

اینها شایع ترین عفونت ها هستند. با علائمی مانند خارش واژن، احساس سوزش، سوزش، ترشحات سفید رنگ و گاهی التهاب قابل تشخیص است. داروهای بدون نسخه برای عفونت های مخمری فراوانی وجود دارد. با این حال، در صورت تداوم علائم، مشورت با پزشک قابل درک است.

خانم های باردار نباید از درمانهای خانگی استفاده کنند .

-روغن درخت چای :

یک مجموعه محدود از تحقیقات نشان می دهد که استفاده زا روغن درخت چای ممکن است علائم عفونت های باکتریایی واژن را درمان کند . این ممکن است همچنین به برخی دیگر از عفونت ها مثل مخمر ها نیز کمک کند .

افراد می توانند به روغن درخت چای حساسیت داشته باشند. برای تست این واکنش، مقداری روی بازو بمالید اگر در طی 24 تا 48 ساعت واکنشی نداد ممکن است مفید باشد . در هر حال روغن می تواند بسوزاند . مهم است که مردم به خاطر داشته باشند که این برای خانم های باردار ایمن نیست . خانم هایی که قصد خرید درمان های درخت چای را دارند ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنند .درمان گیاهی عفونت باکتریایی واژن

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک