علائم کیست تخمدان در دختر مجرد (عوارض)

علائم کیست تخمدان در دختر مجرد : کیست تخمدان در بسیاری از خانمها شایع است و گرچه بسیاری از آنها مشکل اساسی ایجاد نمی کنند ، اما توجه به علائم و نشانه های مکرر مهم است. 

کیست تخمدان چیست؟

زنان دارای دو تخمدان تقریباً به اندازه یک بادام هستند که در دو طرف رحم یافت می شود. کیست تخمدان کیسه های پر از مایعی است که در تخمدان یافت می شود یا در سطح آن رشد می کند.

بسیاری از زنان در برخی از دوره های زندگی خود به کیست تخمدان مبتلا هستند. بیشتر کیست های تخمدان بی خطر هستند و درد و ناراحتی ایجاد نمی کنند. اکثر کیست های تخمدان بدون نیاز به درمان طی چند ماه از بین می روند.

با این حال ، برخی از کیست های تخمدان ، به ویژه آنهایی که ممکن است پاره شده باشند ، می توانند منجر به علائم جدی و خطرات سلامتی شوند. 

علائم کیست تخمدان در دختر مجرد

علائم پارگی کیست تخمدان

در حالی که کیست های کوچکتر و مضر کمتر علائمی ایجاد نمی کنند و به طور کلی خود به خود از بین می روند ، به دنبال علائم زیر باشید که نشان می دهد کیست تخمدان بزرگتری دارید:

  • مقاربت دردناک
  • درد در ناحیه کمر / ران
  • حساسیت در پستانها
  • درد لگن قبل یا در طول چرخه قاعدگی
  • تهوع و استفراغ

بعضی اوقات ممکن است عوارض ناشی از کیست تخمدان باشد. در صورت بروز هر یک از این علائم شدید مطمئن شوید که به دنبال مراقبت های پزشکی فوری هستید:

  • تب
  • ضعف / سرگیجه
  • درد تیز لگن
  • تنفس سریع و پی در پی

با این حال ، بهتر است قبل از اینکه نگران ایجاد کیست تخمدان مضر باشید ، کمی بیشتر آنها را بشناسید و دلیل وقوع آنها را درک کنید. 

علت درد کیست تخمدان در دختران

در اکثر موارد ، کیست تخمدان به دلیل چرخه قاعدگی شما ایجاد می شود – این کیست ها به عنوان کیست های عملکردی شناخته می شوند.

کیست های عملکردی

تخمدان ها هر ماه ساختارهایی شبیه کیست می شناسند که به آنها فولیکول می گویند. فولیکول ها وظیفه تولید هورمون های استروژن و پروژسترون و آزاد سازی تخمک در حین تخمک گذاری را دارند.

هنگامی که یک فولیکول منظم ماهیانه به رشد خود ادامه می دهد ، به عنوان کیست عملکردی شناخته می شود. دو نوع کیست عملکردی وجود دارد:

1. کیست فولیکولی

هنگامی که فولیکول پاره نشده یا تخمک آزاد نمی کند اما به جای آن به رشد خود ادامه می دهد ، کیست فولیکولی در نقطه میانی قاعدگی ایجاد می شود.

2. کیست جسم زرد

فولیکول اکنون به عنوان جسم زرد شناخته می شود ، همزمان با ترشح تخمک ، تولید استروژن و پروژسترون را برای بارداری آغاز می کند. گاهی اوقات تجمع مایعات در داخل فولیکول باعث می شود که جسم زرد به کیست تبدیل شود.

خوب است به یاد داشته باشید که گرچه کلمه کیست دارای مفاهیم منفی زیادی است ، اما کیست های عملکردی معمولاً بی ضرر هستند ، درد ایجاد نمی کنند و به طور کلی بعد از چندین ماه خود به خود و بدون هیچ گونه مداخله ای از بین می روند.

علائم کیست تخمدان در دختر مجرد

متفاوت از کیست های عملکردی رایج ، این نوع کیست ها خطر بیشتری دارند و احتمالاً درد و ناراحتی ایجاد می کنند.

سیستادنوم: کیست های سیستادنوم در سطح تخمدان رشد می کنند و گاهی با مخاط آبکی پر می شوند.

کیست های درموئید: کیست های درموئید ، که بعضاً به تراتوم معروف می شوند ، می توانند شامل پوست ، مو ، یا حتی دندانهایی مانند بافت باشند. آنها سلولهای جنینی تشکیل می دهند و خوشبختانه بندرت سرطانی هستند.

آندومتریوم: آندومتریوم در نتیجه یک بیماری رشد می کند ، زمانی که سلولهای آندومتر رحم در خارج از رحم رشد می کنند (معروف به آندومتریوز). این بافت ها گاهی به تخمدان متصل می شوند و رشد شبیه کیست می کنند.

همیشه ایده خوبی است که از انواع دیگری از کیست ها که ممکن است ایجاد شده و منجر به عوارضی مانند سیستادنوم و کیست های درموئید شوند که می توانند بزرگ شوند و منجر به خارج شدن موقعیت تخمدان شوند ، آگاه باشید.

عوارض مرتبط با کیست تخمدان

در حالی که عوارض نادر است ، شما باید در مورد برخی از عوارض نادر بدانید.  

پارگی

کیست تخمدان که پاره می شود می تواند منجر به درد شدید و خونریزی داخلی شود. هرچه کیست بزرگتر شود ، خطر پارگی بیشتر است. مقاربت واژن و هر فعالیت لگنی دیگری نیز می تواند خطر پارگی کیست را افزایش دهد.

علائم کیست تخمدان در دختر مجرد :پیچ خوردگی تخمدان

کیست تخمدان که بزرگ می شود می تواند باعث حرکت تخمدان شود. این خطر پیچ خوردگی تخمدان شما را افزایش می دهد ، معروف به پیچ خوردگی تخمدان ، که می تواند جریان خون به تخمدان را کاهش یا متوقف کند. اگر علائمی مانند درد شدید لگن ، حالت تهوع و استفراغ دارید ، باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

جلوگیری از کیست تخمدان

در حالی که جلوگیری از کیست تخمدان غیرممکن است ، اما می توانید اطمینان حاصل کنید که در اسرع وقت تشخیص داده می شوید.

  • نسبت به هرگونه تغییر در چرخه ماهانه خود ، از جمله علائم غیرطبیعی قاعدگی ، به ویژه اگر برای چند دوره ادامه داشته باشد ، هوشیار باشید.

کیست های عملکردی تخمدان اغلب در رابطه با شیفت های هورمونی ایجاد و رشد می کنند. مسائل عدم تعادل هورمونی می تواند باعث بزرگ شدن این کیست ها و حتی پارگی دردناک آن شود. کیست تخمدان بدون جراحی یا دارو می تواند کوچک و از بین برود ، فقط با ایجاد یک محیط داخلی هورمونی که رشد آنها را کنترل و کنترل می کند.

در بیشتر موارد ، تا زمانی که علائم ناشی از بزرگتر شدن یا پارگی آنها شروع به بروز علائم نکند ، متوجه وجود کیست تخمدان نخواهید شد. گزینه هایی که امروز شروع به انتخاب می کنید می توانند به شما کمک کنند تا در صورت بروز کیست های کوچکتر ، از این اتفاق جلوگیری کنید. 

هر زنی که دچار اضافه بار استروژن یا غلبه استروژن باشد  – یکی از شایع ترین شرایط عدم تعادل هورمونی – در معرض خطر ابتلا به کیست تخمدان است که علامت دار می شود.

چه عواملی باعث ایجاد کیست تخمدان می شود؟


– چرخه های قاعدگی نامنظم
– عدم تعادل هورمونی
– کم کاری تیروئید
– سیگار کشیدن
– قاعدگی زودرس (11 سال یا کمتر)
– BMI بالای 30
– مشخص شده است که درمان ناباروری با گنادوتروپین ها باعث ایجاد کیست های بزرگ تخمدان در برخی از خانمها می شود
– استفاده از کلومیفن (کلومید ، سروفن) ) نشان داده شده است که خطر ابتلا به کیست های جسم زرد را افزایش می دهد
– استفاده از تاموکسیفن برای سرطان پستان

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.