علت درد تخمدان راست و کشاله ران

علت درد تخمدان راست و کشاله ران :بسیاری از زنان در طول زندگی خود درد تخمدان را احساس می کنند و به طور قابل درک ممکن است باعث نگرانی شود. در اینجا اطلاعاتی وجود دارد که می‌تواند به توضیح اینکه درد تخمدان چه احساسی دارد، چه چیزی باعث آن می‌شود و چه اقدامات بعدی ممکن است بخواهید انجام دهید، آورده شده است.

درد تخمدان چه حسی دارد؟

درد تخمدان ممکن است در قسمت تحتانی شکم، زیر ناف و لگن احساس شود. می تواند خود را به صورت کسل کننده و ثابت یا به صورت انفجارهای تیز احساس نشان دهد. درد تخمدان در حالی که ناراحت کننده است، غیر معمول نیست.

علت درد تخمدان راست و کشاله ران

علت درد در تخمدان چیست؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فردی درد تخمدان را تجربه کند، از جمله کیست تخمدان، درد تخمک گذاری، اندومتریوز، بیماری التهابی لگن یا سرطان تخمدان.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

دلایلی که کسی درد تخمدان را تجربه می کند ممکن است جدی باشد یا نباشد. بسته به علت ایجاد مشکل، درمان متفاوت خواهد بود و با ردیابی درد تخمدان، پزشک متخصص بهتر می‌تواند علت را تشخیص دهد.

حتی اگر درد ناتوان کننده نباشد، مهم است که با یک متخصص پزشکی، ترجیحا یک متخصص زنان صحبت کنید، بنابراین می توان آن را بررسی و درمان کرد. پزشک ممکن است یک معاینه کامل لگنی، از جمله سونوگرافی ترانس واژینال یا لگن، آزمایشات رادیولوژیک، سی تی اسکن و/ یا آزمایش خون CA-125 را برای بررسی علت درد تخمدان انجام دهد.

کیست های تخمدان

کیست‌های تخمدان توده‌های پر از مایع هستند (برخلاف تومورهای تخمدان که جامد هستند) که روی یک یا هر دو تخمدان رشد می‌کنند. اکثر کیست های تخمدان مضر نیستند و علائمی را ایجاد نمی کنند.

علائم کیست تخمدان:

 • درد لگن یا شکم (از جمله درد تخمدان)
 • پری یا سنگینی در شکم
 • نفخ

Ovary pain before period

درد تخمک گذاری

درد در حین تخمک گذاری، که به عنوان میتلشمرز نیز شناخته می شود، زمانی تجربه می شود که تخمدان یک تخمک را آزاد می کند. به طور کلی این اتفاق حدود چهارده روز قبل از قاعدگی بعدی رخ می دهد.

علائم درد تخمک گذاری:

درد تخمدان معمولا فقط در یک طرف لگن اتفاق می افتد و می تواند طرف های متناوب را تغییر دهد یا ماه به ماه ثابت بماند.

شدت درد از مبهم تا تیز متغیر است.

اندومتریوز

اندومتریوز زمانی اتفاق می افتد که بافتی که شبیه بافت آندومتر به نظر می رسد و عمل می کند در خارج از رحم ایجاد می شود.

بافت آندومتر هر ماه به طور منظم ساخته می شود و با چرخه قاعدگی فرد ریزش می کند. اما برای مبتلایان به آندومتریوز، بافت آندومتر که خارج از رحم است، هنوز به نوسانات هورمونی واکنش نشان می دهد و منجر به خونریزی کوچک در داخل لگن، خارج از رحم، جایی که بافت رشد کرده است، می شود.

هنگامی که به طور خاص به درد تخمدان می رسد، تجزیه ماهانه این بافت می تواند در بافت طبیعی تخمدان جاسازی شود و یک “تاول خونی” ایجاد کند که توسط یک کیست فیبری احاطه شده است که به آن اندومتریوم معروف است.

علائم اندومتریوز:

 • درد لگن (از جمله درد تخمدان)
 • درد هنگام مقاربت
 • جریان قاعدگی غیر طبیعی یا سنگین
 • ادرار دردناک در دوره های قاعدگی
 • حرکات دردناک روده در دوران قاعدگی
 • سایر مشکلات گوارشی

بیماری التهابی لگن

بیماری التهابی لگن عفونتی است که در اندام های تناسلی زنانه یافت می شود. این بیماری می تواند توسط بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک یا سایر عفونت هایی که از راه جنسی منتقل نمی شوند ایجاد شود.

درد تخمدان قبل از پریود نشانه چیست

علائم بیماری التهابی لگن:

 • درد در قسمت پایین شکم (از جمله درد تخمدان)
 • تب
 • ترشح غیر معمول با بوی بد از واژن
 • درد و/یا خونریزی در حین رابطه جنسی
 • احساس سوزش در هنگام ادرار کردن
 • خونریزی بین پریود

سرطان تخمدان

انواع مختلفی از سرطان تخمدان وجود دارد که می تواند منجر به درد تخمدان شود، از جمله سرطان تخمدان اپیتلیال، سرطان تخمدان سلول زایا، سرطان تخمدان سلول استرومایی و کارسینوم سلول کوچک (SCCO). در حالی که همه آنها به عنوان “تخمدان” طبقه بندی می شوند زیرا مربوط به تخمدان ها هستند، اما در منشاء، درمان و پیش آگهی متفاوت هستند.

با توسعه این سرطان های تخمدان، تومورها روی یک یا هر دو تخمدان رشد می کنند. در برخی موارد نادر، سرطان‌های تخمدان در مراحل اولیه ممکن است علائمی ایجاد کنند، اما در اکثر بیماران، این علائم تا زمانی که سرطان و رشد تومور پیشرفت نکرده است، ظاهر نمی‌شوند و باعث شروع علائم می‌شوند.

علت درد تخمدان راست وکشاله ران

علائم سرطان تخمدان:

نوشته های مرتبط
 • درد تخمدانی که شدیدتر یا ماندگارتر از ناراحتی مرتبط با چرخه قاعدگی است
 • نفخ
 • درد لگن یا شکم (از جمله درد تخمدان)
 • مشکل در خوردن یا احساس سیری سریع
 • علائم ادراری (فوریت یا تکرر)

اگر درد تخمدان را تجربه می کنید، با یک متخصص پزشکی، ترجیحا متخصص زنان، تماس بگیرید تا علت را تعیین کند.

تشخیص درد تخمدان راست

تشخیص علت درد تخمدان شما ساده نیست، زیرا ممکن است مشکلات مربوط به سایر اندام‌های تناسلی مانند رحم یا دهانه رحم یا حتی سایر سیستم‌های بدن درگیر باشد. (تخمدان ها در همان ناحیه عمومی بسیاری از اندام های دیگر قرار دارند.)

اگر برای درد تخمدان به پزشک خود مراجعه می کنید، اولین کاری که او انجام می دهد شرح حال پزشکی و معاینه فیزیکی است.

تاریخچه پزشکی و جنسی

در طول تاریخچه پزشکی شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما چندین سوال در مورد درد شما می پرسد، مانند زمانی که شروع شد، چه احساسی دارد، چه چیزی باعث بهتر و بدتر شدن آن می شود، و اینکه آیا علائم دیگری مانند خونریزی واژینال، ترشحات واژن یا تب دارید یا خیر. .

او همچنین از شما می پرسد که آیا تا به حال به یک بیماری زنان مانند آندومتریوز یا فیبروم رحم مبتلا شده اید و آیا قبلاً تحت عمل جراحی شکم یا لگن قرار گرفته اید یا خیر.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما همچنین ممکن است درباره سابقه جنسی شما، مانند تعداد شریک زندگی‌تان یا اینکه آیا تا به حال عفونت مقاربتی داشته‌اید، سؤال کند.

معاینه جسمی

برای درد تخمدان، پزشک شکم، کمر و پهلوهای شما را معاینه می‌کند. علاوه بر بازرسی و فشار بر روی این نواحی برای بررسی حساسیت، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما معاینه لگن را نیز انجام می دهد.

در طول معاینه لگن، نمونه هایی از مایع واژن یا دهانه رحم شما ممکن است از طریق پاپ اسمیر برای بررسی عفونت یا سلول های غیر طبیعی گرفته شود.

آزمایشگاه و آزمایش خون

ممکن است آزمایش‌های مختلفی برای تأیید یا رد کردن تشخیص تجویز شود که شاید مهم‌ترین آنها آزمایش بارداری برای رد حاملگی خارج از رحم باشد.

علاوه بر آزمایش بارداری، ممکن است آزمایش ادرار برای بررسی خون یا عفونت تجویز شود. به همین ترتیب، برای PID، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است نشانگرهای خون التهابی، مانند پروتئین واکنشی C (CRP) یا سرعت رسوب گلبول های قرمز (ESR)، یا شمارش کامل خون را برای بررسی افزایش تعداد گلبول های سفید خون (نشانه عفونت) سفارش دهد. .علت درد تخمدان راست و کشاله ران

تصویربرداری

از آنجایی که ممکن است دلایل پزشکی مختلفی برای درد شما وجود داشته باشد، اگر پزشک شما آزمایش های تصویربرداری مانند سونوگرافی لگن یا سی تی اسکن شکم و لگن شما را درخواست کند، تعجب نکنید.

لاپاراسکوپی لگن

لاپاراسکوپی لگن یک روش جراحی است که گاهی اوقات برای تعیین علت درد لگن زنان استفاده می شود. در طول لاپاراسکوپی لگن، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک نمونه بافت (بیوپسی) بگیرد.

تشخیص های افتراقی

مشکلات گوارشی، مانند یبوست یا حتی شرایط جدی تر، مانند آپاندیسیت یا دیورتیکولیت، می تواند منجر به درد یا ناراحتی شود که ممکن است با درد تخمدان اشتباه گرفته شود.

اگر پزشک شما به جای مشکل لگنی به مشکل گوارشی مشکوک شود (مثلاً اگر بارداری و معاینه لگن طبیعی باشد و معاینه شکم شما حساسیت کانونی را نشان دهد)، آزمایش‌های مناسب تجویز می‌شود. به عنوان مثال، سی تی اسکن شکم می تواند آپاندیسیت و دیورتیکولیت را تشخیص دهد.

اغلب، یک تاریخچه بالینی و معاینه دیجیتال رکتوم می تواند یبوست را تشخیص دهد.

به همین ترتیب، عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا سنگ کلیه می تواند باعث دردی شود که شبیه درد تخمدان است. اغلب می توان این شرایط را نسبتاً زود با یک آزمایش ادرار معمولی که هیچ نشانه ای از عفونت و هیچ شواهدی از خون نشان نمی دهد رد کرد. اگر هنوز مشکوک به سنگ کلیه باشد، می توان از سی تی اسکن برای تشخیص سنگ کلیه استفاده کرد.

درمان خانگی درد تخمدان

روش های درمانی سبک زندگی

اگر درد تخمدان شما به چرخه ماهانه شما مربوط می شود، تغییرات سبک زندگی مانند خواب کافی، ورزش، استفاده از تکنیک های آرامش بخش، و استفاده از پد گرم کننده اغلب می تواند به تسکین ناراحتی شما کمک کند.

داروها

بسته به تشخیص شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دارو را توصیه یا تجویز کند.

به عنوان مثال، اگر داروهای خانگی مانند گرما و استراحت دردهای قاعدگی شما را کاهش نمی دهند، یک داروی ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) که سطح پروستاگلاندین را در بدن شما کاهش می دهد، اغلب کمک می کند. قبل از مصرف NSAID با پزشک خود مشورت کنید. افراد مبتلا به شرایط خاصی مانند اختلالات خونریزی، آلرژی های خاص یا مشکلات گوارشی، یا بیماری کلیوی یا کبدی باید از این داروها اجتناب کنند.

روش های کنترل بارداری مانند قرص، چسب، حلقه یا دستگاه داخل رحمی (IUD) نیز می توانند دردهای قاعدگی را کاهش دهند.

یکی دیگر از بیماری های زنان که نیاز به دارو دارد، بیماری التهابی لگن است. اگر PID تشخیص داده شود، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. در موارد شدیدتر، ممکن است فرد نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دریافت آنتی بیوتیک به صورت داخل وریدی (از طریق ورید) داشته باشد.

عمل جراحي

برای شرایط اورژانسی، مانند پیچ ​​خوردگی تخمدان یا حاملگی خارج از رحم، جراحی ضروری است. جراحی نیز اغلب به عنوان بخشی از درمان سرطان تخمدان انجام می شود و ممکن است برای برداشتن فیبروم رحم یا بافت آندومتر در اندومتریوز شدید استفاده شود.

علاوه بر این، حتماً معاینات فیزیکی و زنان را به طور منظم دنبال کنید و در صورت بروز درد تخمدان به پزشک خود اطلاع دهید تا یک بیماری، سرطان تخمدان یا موارد دیگر، در مراحل اولیه تشخیص و درمان شود. احتمال موفقیت بیشتر است.علت درد تخمدان راست و کشاله ران

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک