علت علائم سقط جنین هفته ششم 6*

علت علائم سقط جنین هفته ششم : سقط جنین یعنی مرگ جنین قبل از هفته 20 بارداری است. همه خانم‌ها کم و بیش با عمل سقط جنین آشنا هستند اما شاید تعداد کمی از خانم‌ها علائم سقط را بشناسند و یا درباره شرایط آن بدانند. در صورتی که آگاهی از این عمل برای زنان باردار بسیار لازم است. چون شاید بعضی از آنها شرایط سقط را داشته باشند اما هنوز برای آن اقدام نکرده‌اند.

علت علائم سقط جنین هفته ششم

اکثر موارد سقط جنین توسط مشکلات کروموزومی تصادفی ایجاد میشوند. اگر سلول های موجود در جنین دارای تعداد زیادی کروموزوم باشند یا اگر تعداد کمی از آنها ناهنجاری های ساختاری داشته باشند؛ سقط جنین ممکن است رخ دهد.

علت علائم سقط جنین هفته ششم

سقط جنین همچنین ممکن است به دلیل بارداری پوچ  (زمانی که تخمک بارور شده در رحم لانه گزینی میکند؛ اما هرگز یک بچه را به وجود نمی آورد)، مصرف دارو، الکل، سیگار کشیدن و احتمالا مصرف بیش از حد کافئین در طول بارداری اتفاق بیفتد.

گاهی اوقات بیماری هایی که مادر دارد هم موجب سقط جنین می شوند؛ مانند لوپوس، بیماری تیروئید، دیابت، عفونت ها و مشکلات هورمونی.

هیچ علت خاصی برای سقط جنین در سه ماهه اول وجود ندارد. با این حال، نزدیک به 70 درصد از سقط جنین در طول سه ماهه اول معمولا با ناهنجاری کروموزومی ایجاد می شود.

برخی از علل دیگر از سقط جنین در سه ماهه اول ممکن است شامل یک عفونت و یا قرار گرفتن در معرض سموم صنعتی و یا محیط زیست ،دیابت، اختلال خود ایمنی یا حتی بیماری تیروئید،سیگار کشیدن و یا سوء مصرف مواد  می تواند علل احتمالی سقط جنین در سه ماهه اول باشد.

سقط جنین پزشکی در حال حاضر برای بارداری های تا 70 روز (10 هفته) تایید شده است، اگرچه در برخی مکان ها ممکن است بتوانید آن را تا 77 روز (11 هفته) داشته باشید. با پیشرفت بارداری، سقط جنین دارویی کمتر موثر می شود.

علت علائم سقط جنین هفته ششم

ضربه های فیزیکی مثل تصادف یا سقوط از پله ها می تواند در سقط جنین دست داشته باشد.

 • اکثر زنان بافت را در خانه منتقل می کنند. در این حالت مقدماتی برای انجام آزمایش خون و احتمالاً آزمایش سونوگرافی دیگری برای تأیید کامل سقط جنین در نظر گرفته خواهد شد. به شما توصیه می شود برای بررسی نهایی در طی 10-14 روز برای هر گونه مشکل و مراقبت های مکرر از پیشگیری از بارداری ، به پزشک مراجعه کنید.
 • اگر بافت حاملگی در کلینیک رد شده باشد ، برای اطمینان از خوب بودن و عدم عارضه بودن ، برای معاینه نهایی در طی 10-14 روز به شما یک دکتر ملاقات می دهند.
 • آزمایشات پیگیری برای تأیید پایان بارداری مهمترین هستند. در صورت عدم شرکت در آزمایشات ، کلینیک تلاش می کند تا با شما تماس بگیرد. خونریزی و گرفتگی عضلانی اثبات کامل سقط جنین نیست.

علت سقط جنین در دو ماهگی

در صورتی که حاملگی منجر به سقط جنین در سه ماهه دوم شود، می توان آن را به مشکلات کروموزومی که در جنین  رخ میدهد نسبت داده شود.برخی از علل دیگر از سقط جنین در سه ماهه دوم  ضربه شدید شکمی، دهانه رحم بی کفایت، عفونت  لگنی یا سایر نقاط بدن، نقص قلبی جنین، جداشدن زودرس جفت، و همچنین جفت سرراهی است.

علت سقط جنین در  5ماهگی

در سه ماهه سوم، کودک رشد می کند و اعضای آن بالغ است. در واقع، در طول دو ماه گذشته، جنین بطور قابل توجهی رشد کرده و فضای کمی را برای حرکت در اطراف دارد.

این باعث می شود مقدار زیادی از ناراحتی است. در حالی که علل سقط جنین سوم سه ماهه وجود دارد، نوزاد مرده هم می تواند انجام گیرد.

برخی از علل سقط جنین در طی سه ماهه سوم عبارتند از:

جنین آلوده به آنفلوانزا،/آسیب اعصاب مرکزی و/ یا سرخک وپیچیدن بندناف دور گردن/ می تواندمنجر به تولد نوزاد مرده در سه ماهه 3  شود.

سبک زندگی

شما نیاز به تغییر  در عادت زندگی خود هستید اگر شما یک مادر باردار می باشید. مثل :سیگار کشیدن، الکل، ورزش کردن ، (تمرین شدید و بلند کردن اجسام سنگین) ،اجتناب از دراز و نشست در دوران بارداری،تمرینات کششی سنگین،پرس سینه،ضربه سنگین ورزشی ( ترومای شکم باعث سقط جنین منجر شود)اجتناب از یوگا ، (تمرینات یوگا که شما نیاز به نگه داشتن نفس خوددارید باید اجتناب شود).

اختلال تیروئید

کمکاری (خیلی کم) و یا بیش از حد تیروئید (بیش از حد بالا) می تواند مشکلات ناباروری و سقط مکرر منجر شود. مطالعات نشان می دهد که زمانی عملکرد تیروئید شما کم است، بدن سعی خواهد کرد تا تولید هورمون را جبران کند، در نتیجه تخمک گذاری سرکوب میشود.

در برخی موارد، تیروئید نیز ممکن است هورمون بیش از حد بسیاری که می تواند توانایی استروژن را به لانه گزینی تحت تاثیر قرار دهد تولید کند.

دیابت

دیابت کنترل نشده منجر به سقط جنین میشود. شما باید با دکتر خود برای  کنترل قند خون صحبت کنید.

عوارض جسمی

سقط جنین نیز می تواند با عوارض جسمی مانند اختلالات رحم که شامل سپتوم یا پولیپ ایجاد شود. سقط جنین ناشی از عوارض جسمی معمولا  در سه ماهه 2 یا 3 رخ می دهد.

نوشته های مرتبط

لخته شدن خون

سقط جنین نیز می تواند با لخته شدن خون مانند فاکتور V لیدن ایجاد شود. برخی از اختلالات لخته شدن خون نادر هستند اما آنها رخ می دهد.

علت علائم سقط جنین هفته ششم

عوامل دیگر می توانند موجب سقط جنین شوند. این شامل:

سقط جنین در هفته ششم چه حکمی دارد

 • مشکلات هورمون
 • اختلالات سیستم ایمنی، از جمله سندرم آنتی فسفولیپید (APS)
 • برخی از عفونت های باکتریایی که می توانند بر روی رحم قرار گیرند
 • برخی بیماری های مزمن مانند دیابت و مشکلات تیروئید
 • سقط جنین قبلی یا
 • سن سالمند (از آنجا که ناهنجاری های کروموزومی بیشتر در والدین بیش از 35 سال رخ می دهد)
 • سیگار کشیدن
 • مصرف بیش از حد مواد مخدر یا الکل
 • لانه گزینی بد جنین

زمانی که تخمک توسط اسپرم بارور شد این مجموعه سلولها شروع به مهاجرت می کنند. از لوله فالوپ شروع می شود و مسیر نهایی به رحم ختم می شود. از آن جا به بعد، جنین، در بدن مادر آینده اش قرار می گیرد.

بارداری خارج رحمی

گاهی تخمک بارور شده نمی تواند به محل صحیح خود برای لانه گزینی برسد. در این موارد، بارداری نابه جا یا خارج رحمی رخ می دهد. زمانی این مشکل ایجاد می شود که لانه گزینی در جایی به غیر از رحم انجام شود. در بیشتر موارد لانه گزینی در لوله فالوپ  اتفاق می افتد.

به همین دلیل، سقط جنین ناخواسته یا خود به خودی   در 6 هفته اول بارداری رخ می دهد.

عدم مطابقت کروموزمها

اگر در زمان جور شدن کروموزومها خطا یا اشتباهی رخ دهد، امکان سقط جنین بالا می رود.

علاوه بر این خطر عدم تطابق دو فرد را هم اضافه کنید. با این سناریوی ناخوشایند امکان آن هست که بارداری به طور موفقیت آمیز به سرانجام نرسد.

حالا اگر بارداری روند خود را به طور کامل طی کند کودک ممکن است دچار بیماریهای وراثتی شود.

علائم سقط  جنین در هفته ششم

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر، فرد ممکن است دچار سقط جنین شده باشد و هرچه سریع‌ تر باید برای تشخیص زودتر مشکل به پزشک مراجعه کند؛

علت علائم سقط جنین هفته ششم : هرچند این علائم لزوماً به معنای سقط جنین نیست:

 • خونریزی یا لکه‌بینی: خونریزی یا لکه‌بینی از طریق واژن معمولاً اولین علامت سقط ناخواسته است
 • درد در ناحیۀ شکم: درد شکمی معمولاً پس از شروع خونریزی آغاز می‌شود.
 • درد ممکن است به صورت گرفتگی عضلانی یا مداوم، تیز یا ملایم باشد و ممکن است حس کمردرد ضعیف یا افزایش فشار در ناحیۀ لگنی وجود داشته باشد..

بعد از هفته هشتم، از بین رفتن حاملگی دیگر به عنوان یک سقط جنین محسوب نمی شود، بلکه به عنوان یک تولد نوزاد خوانده می شود .

اگر فکر می کنید که سقط جنین دارید، بلافاصله به بیمارستان یا به نزدیکترین اتاق اورژانسی خود بروید. این امر مخصوصا اگر خونریزی شدید باشد، درد شدید است، یا دچار سرگیجه می شوید و یا از بین رفته اید.

اگر میزان خون از دست رفته کمتر از یک خونریزی ماهیانه نرمال باشد و همراه با دردهای ناشی از انقباضات رحمی نباشد، شانس معقولی برای ادامه یافتن بارداری وجود دارد. این مورد در 50% از موارد رخ می دهد درحالی که نیم دیگر موارد به سمت سقط قطعی و جنین مرده پیش خواهد رفت.

سقط جنین ۶ هفته درد دارد

به عنوان یک قاعده کلی، هر چه جنین بزرگتر باشد، روش سقط جنین، چه پزشکی و چه جراحی، خطرناک تر است. هرچه دوران بارداری دورتر باشد، خطر بیشتر است.

 • عوارض جانبی شایع عبارتند از: گرفتگی عضلات، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، خونریزی شدید. در موارد نادر، عفونت جدی و مرگ ممکن است رخ دهد.

خونریزی ممکن است خفیف تر باشد، در حالی که گرفتگی ممکن است چندان شدید احساس نشود. سایر عوارض جانبی مانند تب یا حالت تهوع نیز باید ناپدید شوند.

ممکن است چند روز طول بکشد تا شما به روال عادی خود بازگردید، زیرا این روند می تواند شما را خسته کند.

طبیعی است که تا چند هفته پس از مصرف قرص سقط جنین، خونریزی خفیف‌تری داشته باشید، بنابراین اگر بعد از قرار ملاقات بعدی همچنان لکه بینی دارید، نگران نباشید.محدودیت قانونی سقط جنین در انگلیس 24 هفته است ،.

اما اکثر فسخ ها خیلی زودتر انجام می شود. حدود 90٪ سقط جنین قبل از 13 هفته انجام می شود. سقط جنین بعدی معمولاً فقط به دلایل پزشکی انجام می شود.علت علائم سقط جنین هفته ششم

یک سونوگرافی بعدی باید طی 1 تا 2 هفته پس از مصرف دارو انجام شود تا تأیید شود که میزوپروستول در دفع سقط جنین شما مؤثر بوده و تمام بافت حاملگی از بین رفته است.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک