عوارض الکل : بر مغز و کبد

عوارض الکل: بر کلیه،کبد،و تمامی بدن شما

عوارض الکل بر مغز

 1. مستقیم روی سر شما

الکل بعد از اولین باری که آن را می‌نوشید روی اخلاق و ذهن شما تأثیر می‌گذارد.

سی‌ثانیه بعد از اولین جرعه، الکل به سمت مغز شما حرکت می‌کند. الکل مواد شیمیایی و مسیرهایی را کند می‌کند که سلول‌های مغزی شما از آن‌ها برای ارسال پیام استفاده می‌کنند. الکل اخلاق شما را تغییر می‌دهد، واکنش‌های شما را کند می‌کند و تعادل شما را از بین می‌برد. شما نمی‌توانید درست فکر کنید که ممکن است بعداً آن را به خاطر نیاورید زیرا شما برای نگهداری چیزها در حافظه‌ی بلند-مدت خودتان تقلا خواهید کرد.

عوارض الکل

 1. مغز شما کوچک می‌شود

مصرف شدید الکل ممکن است باعث تغییرات فیزیکی در مغز شما شود.

اگر شما برای مدتی طولانی میزان زیادی الکل بنوشید، مشروب می‌تواند روی ظاهر و عملکرد مغز شما تأثیر بگذارد. سلول‌های مغز شروع به تغییرکردن می‌کنند و حتی کوچک‌تر می‌شوند. الکل خیلی زیاد می‌تواند واقعاً مغز شما را کوچک کند. و اثرات زیادی روی توانایی شما برای فکرکردن، یادگیری و یادآوری می‌گذارد. این می‌تواند ثابت‌ نگهداشتن دمای بدن و کنترل حرکات شما را نیز سخت‌تر می‌کند.

 1. آیا به خواب شما کمک می‌کند؟

الکل شما را خواب‌آلود می‌کند ولی باعث اختلالات خواب نیز می‌شود.

اثر کندکردن الکل روی مغز شما می‌تواند شما را خواب‌آلود کند پس ممکن است شما به راحتی خواب‌آلود شوید. اما شما نمی‌توانید به خوبی بخوابید. بدن شما الکل را در طول شب پردازش می‌کند. وقتی اثرات آن از بین می‌رود، الکل شما را در حال تلاطم و تغییر رها می‌کند. شما نمی‌توانید خواب REM خوبی داشته باشید به بدن شما برای بازسازی خودش به آن نیاز دارد. و ما به احتمال زیاد کابوس و رویاهای زنده می‌بینید. شما احتمالاً اغلب در حال رفتن به حمام بیدار می‌شوید.

 1. اسید معده‌ی بیش‌تر

الکل آستر معده‌ی شما را می‌سوزاند و ممکن است باعث زخم معده شود.

الکل آستر معده‌ی شما را می‌سوزاند و باعث ایجاد ترشحات گوارشی شما می‌شود. وقتی اسید و الکل به اندازه‌ی کافی وجود داشته باشند، شما احساس تهوع می‌کنید و ممکن است بالا بیاورید. سال‌ها نوشیدن سنگین می‌تواند باعث زخم‌های دردناکی به نام زخم‌معده در معده‌ی شما شود. و سطوح بالای ترشحات معده یعنی شما احساس گرسنگی نمی‌کنید. این یکی از دلایلی است که اغلب همه‌ی مواد مغذی را که نیاز دارید دریافت نمی‌کنید.عوارض الکل

تاثیر الکل بر اعصاب و روان

عوارض الکل

 1. اسهال و سوزش سر دل

اسهال و سوزش سر دل ممکن است نتیجه‌ی نوشیدن الکل باشد.

روده‌ی کوچک و کولون شما تحریک می‌شوند. الکل سرعت طبیعی که غذا در طول آن‌ها حرکت می‌کند را تغییر می‌دهد. به همین علت نوشیدن زیاد می‌تواند منجر به اسهال شود که به نوبه‌ی خود می‌تواند به یک مشکل بلند-مدت تبدیل شود. این به احتمال زیاد باعث سوزش سر دل نیز می‌شود – الکل عضله‌ای را که اسید را بیرون از مری شما نگه می‌دارد و لوله‌ای را شل می‌کند که دهان و معده‌ی شما را به هم مرتبط می‌کند.

 1. چرا مجبور به ادرارکردن پی در پی می‌شوید

الکل شما را دهیدراته می‌کند و به کلیه‌ها فشار وارد می‌کند.

مغز شما هورمونی ایجاد می‌کند که کلیه‌های شما را از ادرارکردن بیش از حد حفظ می‌کند. اما وقتی الکل دست به کار می‌شود، به مغز شما می‌گوید که این کار را به تعویق بیاندازد. این یعنی شما باید بیش‌تر بروید که می‌تواند شما را دهیدراته کند. وقتی شما به مدت چند سال بیش از حد می‌نوشید، این بار اضافی و اثرات سمی الکل می‌تواند کلیه‌های شما را از پا در آورد.

 1. مراحل بیماری کبدی

مصرف زیادی الکل به مرور زمان به کبد آسیب می‌زند.عوارض الکل

نوشته های مرتبط

کبد شما تقریباً تمام الکلی را که شما می‌نوشید می‌شکند. در این فرایند، کبد مقدار زیادی از سموم را مدیریت می‌کند. به مرور زمان، نوشیدن زیاد این اندام را چرب و ضخیم‌تر می‌کند و باعث ایجاد بافت فیبروز می‌شود. الکل جریان خون را محدود کرده و بنابراین سلول‌های کبدی چیزی را که برای بقا به آن نیاز دارند دریافت نمی‌کنند. همین‌طورکه سلول‌ها می‌میرند، کبد زخمی شده و کارش را متوقف می‌کند که به آن بیماری سیروز می‌گویند.عوارض الکل

افسردگی بعد از مصرف الکل

عوارض الکل

 1. آسیب پانکراس و دیابت

الکل ممکن است به پانکراس آسیب بزند و خطر دیابت را افزایش بدهد.

در حالت طبیعی، این اندام انسولین و سایر ترکیبات شیمیایی را تولید می‌کند که به روده‌های شما در هضم غذا کمک می کنند. اما الکل این فرایند را مسدود می‌کند. ترکیبات شیمیایی درون پانکراس می‌مانند. همراه با سموم حاصل از الکل، آن‌ها باعث التهاب این اندام می‌شوند که می‌تواند منجر به آسیب جدی شود. بعد از سال‌ها، یعنی شما قادر نیستید انسولین مورد نیازتان را بسازید این وضعیت می‌تواند منجر به دیابت شود. همچنین به احتمال زیاد دچار سرطان پانکراس می‌شوید.

 1. خماری چیست؟

کمبود آب بدن، استرس کبد و ناراحتی‌های معده باعث خماری می‌شوند.

دهان-پنبه‌ای، چشمان-خواب‌آلوده بعد از صبح تصادفی نیست. الکل شما را دهیدراته می‌کند و عروق خونی بدن شما و مغزتان گشاد می‌شوند. این باعث سردرد شما می‌شود. معده‌ی شما می‌خواهد سموم و اسید را از بین ببرد و باعث تهوع و استفراغ می‌شود. و چون کبد شما به شدت مشغول پردازش الکل است، به اندازه‌ی کافی شکر را به خون شما آزاد نمی‌کند و باعث ضعف و تلوتلو خوردن شما می‌شود.

 1. ضربان ناهماهنگ قلب

مصرف الکل ممکن است به قلب و ریتم قلب صدمه بزند.

یک شب نوشیدن الکل ممکن است سیگنال‌های الکتریکی را که ریتم قلب شما را ثابت نگه می‌دارند به هم بریزد. اگر شما این کار را سال‌ها انجام بدهید، می‌توانید این تغییرات را دائمی کنید. و الکل می‌تواند به معنی واقعی کلمه قلب شما را در بر بگیرد. با گذشت زمان، این باعث می‌شود که ماهیچه‌های قلب سست و منبسط شوند مانند یک باند لاستیکی قدیمی. قلب نمی‌تواند خون را به خوبی پمپاژ کند و این روی همه‌ی بخش‌های بدن شما تأثیر می‌گذارد.

 1. تغییر دمای بدن

مصرف الکل باعث تغییر عروق خونی می‌شود که روی دمای بدن شما تأثیر می‌گذارد.

الکل عروق خونی شما را گشادتر می‌کند و جریان خون بیش‌ترین به پوست شما می‌رسد. این باعث سرخی شما و احساس گرما و احساس مطبوعی می‌شود. اما نه برای یک مدت طولانی. گرمای حاصل از عبور جریان بیش از حد خون که از بد شما عبور می‌کند باعث افت دمای بدن شما می‌شود. از طرف دیگر، در بلند مدت، مصرف سنگین الکل فشار خون شما را افزایش می‌دهد. الکل باعث ترشح هورمون‌های استرس می‌شود که عروق خونی را باریک می‌کنند و بنابراین، قلب شما برای هل‌دادن خون سخت‌تر پمپاژ می‌کند.عوارض الکل

 1. سیستم ایمنی ضعیف‌تر

الکل تعداد سلول‌های سفید خون را کاهش می‌دهد و بنابراین شما بیش‌تر مستعد عفونت می‌شوید.

امکان ندارد شما یک شب نوشیدن را با سرماخوردگی مرتبط کنید، اما ممکن است ارتباطی وجود داشته باشد. الکل ترمز سیستم ایمنی شما را می‌گیرد. بدن شما نمی‌تواند تعدادی از سلول‌های سفید خون را که برای مبارزه با میکروب‌ها به آن‌ها نیاز دارد تولید کند. بنابراین 24 ساعت بعد از نوشیدن، احتمال دارد که شما بیمار شوید. در بلند مدت، مصرف سنگین الکل به احتمال زیاد بیماری مانند پنومونی و سل را ایجاد می‌کند.

 1. اختلال هورمونی

الکل روی سطوح هورمون تأثیر می‌گذارد و ممکن است منجر به چالش‌هایی در تولیدمثل شود.

این ترکیبات شیمیایی قوی همه چیز بدن شما را مدیریت می‌کنند از تحریک رابطه‌ی جنسی تا این‌که شما چطور غذا را سریع هضم می‌کنید. برای این‌که همه‌چیز روی هم رفته ثابت باشد، شما به تعادل مناسب آن‌ها نیاز دارید. در زنان، الکل می‌تواند باعث توقف چرخه‌ی ماهانه و ایجاد مشکلاتی در بارداری شود. در مردان، الکل می‌تواند مشکلاتی برای نعوظ، کم‌شدن تعداد اسپرم‌ها، تحلیل بیضه‌ها و رشد سینه‌ها شود.

 1. کاهش شنوایی

نوشیدن طولانی‌مدت ممکن است منجر به کاهش شنوایی شود.

الکل روش شنوایی شما تأثیر می‌گذارد اما هیچ‌کس مطمئن نیست دقیقاً چطور. این مشکل می‌تواند به این خاطر باشد که بخشی از مغز شما که صدا را پردازش می‌کند از بین می‌رود. یا ممکن است به اعصاب آسیب زند و موهای کوچک درون گوش داخلی شما که به شنوایی کمک می‌کنند صدمه ببینند. بااین‌حال، این مشکل رخ می‌دهد و نوشیدن به معنای این است که صدا باید بلندتر باشد تا شما بتوانید آن را بشنوید. و این مشکل می‌تواند به مشکلی دائمی تبدیل شود. مصرف‌کنندگان بلند-مدت الکل اغلب شنوایی را از دست می‌دهند.

 1. استخوان‌های نازک، عضلات کم‌تر

استخوان‌های نازک و توده‌ی عضلانی کم‌تر پیامدهای بالقوه‌ی مصرف الکل هستند. نوشیدن سنگین می‌تواند سطح کلسیم شما را کاهش بدهد. همراه با تغییرات هورمون‌هایی که الکل آن‌ها را تحریک می‌کند، می تواند بدن شما را از ساختن استخوان جدید بازدارد. آن‌ها نازک‌تر و شکننده‌تر می‌شوند که به این وضعیت پوکی استخوان می‌گویند. الکل جریان خون به ماهیچه‌های شما را محدود کرده و سد راه پروتئین‌هایی می‌شود که آن‌ها را می‌سازند. به مرور زمان، شما توده‌ی عضلانی کم‌تر و قدرت پایین‌تری خواهید داشت.عوارض الکل

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.