عوارض تزریق امپول سقط جنین پروستاگلاندین (e2)

عوارض تزریق امپول سقط جنین : امپول پروستاگلاندین درسقط جنین Prostodin پروستاگلاندین ترکیبی است از آنالوگ PGF2α به ویژه , 15 -متیل – PGF2α )باخواص اکسیتوسیک نام تجاری Prostodin tromethamine Hemabate است .

نام عمومی: کاربوپروست ترومتامین
فرم مصرف: تزریق ، محلول

عوارض تزریق امپول سقط جنین

نحوه تزریق امپول پروستاگلاندین e2درسقط جنین

ترومتامین کربوپروست که به صورت عضلانی تجویز می شود ، انقباضات میومتری رحم را مانند انقباضات زایمان در پایان یک دوره کامل بارداری تحریک می کند. این که آیا این انقباضات ناشی از اثر مستقیم کربوپروست بر روی میومتر است یا خیر ، مشخص نشده است. با این وجود ، آنها در اغلب موارد محصولات بارداری را از رحم تخلیه می کنند.

عوارض تزریق امپول سقط جنین

پس از زایمان ، انقباضات میومتری ناشی از ایجاد هموستاز در محل جفت شدن است.

کربوپروست ترومتامین همچنین عضلات صاف دستگاه گوارش انسان را تحریک می کند. این فعالیت ممکن است باعث استفراغ یا اسهال یا هر دو شود که معمولاً هنگامی که از کاربوپروست ترومتامین برای خاتمه بارداری و برای استفاده پس از زایمان استفاده می شود ، رایج است.

هنگام سقط جنین ، جنین شما قبل از 20 هفته بارداری خود به خود از رحم خارج می شود. علائمی از جمله خونریزی شدید و گرفتگی شکم ، گاهی اوقات برای چند روز یا بیشتر ، خواهید داشت.

علائم سقط جنین در هر زن متفاوت است و حتی اگر یک زن با گذشت زمان چندین سقط جنین را تجربه کند ، حتی می تواند کاملاً متفاوت باشد. اما رایج ترین علائم عبارتند از:

 • گرفتگی یا درد در ناحیه کمر یا شکم
 • خونریزی شدید ، احتمالاً همراه با لخته یا بافت ، که مشابه پریود است
 • خونریزی سبک تر که بیش از سه روز طول می کشد
 • از بین رفتن علائم بارداری مانند تهوع و حساسیت به پستان

به خاطر داشته باشید ،  لکه بینی کوتاه و سبک  معمولاً کاملاً طبیعی است – و هیچ دلیلی برای نگرانی فوری وجود ندارد.

پروستاگلاندین باعث انقباضات امپول سقط جنینمی‌تواند باعث سقط جنین و پایان دادن به بارداری در اوایل دوران بارداری  مخصوصا بین 4تا 5 هفته بارداری شود و همچنین خونریزی پس از زایمان را نیز کاهش می‌دهد یا باعث دفع بقایای جفتی میشود .

یک محلول استریل است که شکلی از پروستاگلندین ( ماده ای هورمون مانند که بدن را معطرمی کند) دارد برای درمان خونریزی شدید پس از زایمان (postpartum)استفاده می شود.

بخوانید : قرص سقط جنین چیست

پروستاگلاندین  برای تولید انقباضات شکمی بکارمی روند.آن معمولا” بین سیزدهمین و بیستمین هفته بارداری ترشح می شود. ولی ممکن است بنا به دلایل پزشکی باشد. پرستاگلاندین اغلب زمانی استفاده می شود که روش دیگر سقط جنین کاملا” عوارض بارداری را برطرف نکرده است و باعث زود بدنیا آمدن جنین می شود.

تاثیرات جانبی متداول شامل تب خفیف که ممکن است بیاید وبرود، احساس سرما یالرزش، بیحسی، احساس خارش و سوزش ،تهوع ، اسهال ، سرفه ،سرگیجه، درد قاعدگی مانند یا صدای زنگ در گوش ،است .

برای درمان خونریزی بطی /شکمی بعدازوضع حمل شدید، یک دوز 250 mcg ازمحلول استریل امپول پروستاگلندین  درون عضله ای توصیه می شود.

برای سقط جنین و دیگر علائم، یک دوز اولیه 1ml(250 mcg)به عضله زده می شود. دوزهای بعدی 250mcg هر یک ساعت ونیم تا سه ساعت و نیم فاصله استفاده می شود.به دکترتان تمام موارد سوء استفاده را بگویید. درمدت بارداری، پروستاگلاندین باید تنها درصورت تجویز استفاده شود.

هیچ اطلاعاتی درمورد اینکه آیا آن وارد شیر سینه می شود یا خیر، وجود ندارد.قبل از شیردهی با دکترمشورت کنید.مرکزدارویی عوارض جانبی (carboprost tromethamine) دیدی جامع از اطلاعات درمورد عوارض جانبی ارائه می کند.

درصورت بروز هرگونه علائم آلرژی ،کهیر،مشکلات تنفسی، صورت،زبان، لبها یا گلودرد ،لرزش؛ با اورژانس دارویی تماس بگیرید.

درصورت بروزعوارض جدی و شدید مثل درد شدید لگن ،التهاب یا خونریزی واژن ،تب بالا، احساس گیجی، تنفس کوتاه اسهال شدید ،فشار خون بالا (سردرد شدید، کدورت دید ، مشکل تمرکز، درد شدید قفسه سینه )با پزشکتان تماس بگیرید .

نوشته های مرتبط

 امپول سقط جنین

خرید اینترنتی آمپول پروستاگلاندین

عوارض جانبی خفیف شامل:امپول پروستاگلاندین درسقط جنین

تب خفیف که می آید و قطع می شود ،احساس سرما و لرزش، بیحسی، احساس خارش و سوزش ،تهوع، اسهال، سرفه ،سرگیجه، درد قاعدگی مانند یا صدای زنگ در گوش،است. این لیست کاملی از عوارض جانبی و عوارض دیگر که ممکن است اتفاق بیفتد، نیست. به دکترتان درمورد عوارض غیرطبیعی اطلاع دهید.

اطلاعات تجویز : عوارض جانبی (واکنش های مغایر).عوارض مغایر(معکوس)محلول استریل بطورکلی ناپایدار و واکنش پذیرهستند وقتی درمان واکنش -های مغایر مکرر مشاهده شده به تاثیرانقباضی آن روی ماهیچه نرم مربوط می شود.

دربیماران مطالعه شده ،تقریبا” دو سوم اسهال و استفراغ تجربه شده ،تقریبا” یک سوم دمای بیش از 2 درجه فارنهایت داشتند و یک چهاردهم تب و التهاب را تجربه کردند.

پیش درمانی یا استفاده توافقی ازداروهای ضد اسهال عوارض جانبی معد ه ای/مربوط به معده و روده با تمام پروستا گلندین های استفاده شده برای سقط جنین را کاهش می دهد.

دربیمارانی که دمای بالا را تجربه کردند، تقریبا” یک شانزدهم دارای تشخیص بیماری آندومتری کلینیکی بودند. بقیه افزایش دماها ظرف چندساعت به حالت طبیعی برمی گردد پس از عوارض مغایر مشاهده شده در مدت استفاده ازامپول پروستاگلندین برای سقط جنین و برای خونریزی ، تمام آنها با کاهش فرمان تکرارمربوط نمی شوند:

عوارض تزریق امپول سقط جنین

استفراغ،عصبانیت، اسهال، خون دماغ شدن، سرگیجه، اختلال خواب خونریزی یا سوء هاضمه شدید ،لرزش یا اختلال سرفه و قفسه سینه ، وزوزسر ،سردرد، اندومتریت ، سکسکه، درد عضلانی شدید ، چلک زدن های مکرر، خشکی گلو، اغ زدن ، سرگیجه، تعریق بیش ازحد ،عفونت دهان ،بی اختیاری ادرار، احساس خفگی، غش تورم درسر.

بیشترین کاربرد ان زمانیکه برای سقط جنین استفاده می شود درمراقبت پس از مرخص شدن ازبیمارستان, ادرار شدید درهر 50 بیمار مشاهده می شود. واکنش های حساسیتی شدید (مثل واکنش Anaphylactic ،شوک انافیلاکتیک، واکنش. امپول پروستاگلندین برای درمان خونریزی های شدید بعداز زایمان و برای سقط جنین بدلیل اختلالات ادراری استفاده می شود.

این معمولا” بین بیستمین هفته بارداری توصیه می شود ولی ممکن است درزمانهای دیگرهم برای درمان دارویی استفاده شود. امپول ،اغلب وقتی سقط جنین کامل تخلیه نمی شود کمک میکند یا درزمان زایمان زودتراز موعد.پروستاگلندین ممکن مصارف دیگری هم داشته باشد . بیماری تورم لگن ،بیمار ریوی، اختلال کلیوی  و کبدغیره.امپول پروستاگلاندین درسقط جنین

قیمت آمپول پروستاگلاندین سقط جنین

این دارو دربیمارستان یا کلینیک برای سرعت دردرمان استفاده می شود درصورت آلرژی داشتن نباید استفاده شود یا درموقع شیردهی.

درصورت ابتلا به دیابت ،فشارخون پایین و بالا ، صرع یا اختلالات دیگر با دکتر مشورت کنیدیا حتی بیماری قلبی، کلیوی، ریوی و کبدی .

ورود این دارو درشیر مادر معلوم نیست .عوارض تزریق امپول سقط جنین

عوارض جانبی: درصورت بروز هرگونه مشکل تنگی نفس،  واکنش آلرژیکی و غیره و علائم نامبرده دربالا فوری با پزشک تماس گرفته و طبق دستور پزشک شاید با محدودیت درمصرف غذا، نوشیدنی یا دارو این علائم کنترل شوند.

پروستاگلندین بصورت تزریق درعضله هم استفاده می شود .طبق برنامه پزشک عمل کنید. دربعضی موارد، پروستاگلندین شاید باعث تخلیه بعدازسقط نشود و مصرف آن تکرارشود، درصورت مصرف بیش ازحد اووووردوز اتفاق می افتد. این دارو باید به اندازه طبق دستور مصرف شود.عوارض تزریق امپول سقط جنین

در صورت بروز هر یک از این علائم پس از سقط جنین ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید :

امپول سقط جنین بدون نسخه

 • خونریزی شدید. سقط جنین پزشکی و جراحی معمولاً باعث خونریزی متفاوتی با دوره قاعدگی طبیعی می شود. خونریزی شدید می تواند به معنی:
  • عبور لخته هایی که بزرگتر از یک توپ گلف هستند ، 2 ساعت یا بیشتر طول می کشد.
  • خیساندن بیش از 2 نوار بهداشتی بزرگ در یک ساعت ، به مدت 2 ساعت متوالی.
  • به مدت 12 ساعت متوالی خونریزی شدید.
 • علائم عفونت در کل بدن شما مانند سردرد ، دردهای عضلانی ، سرگیجه یا احساس بیماری به طور کلی. عفونت شدید بدون تب امکان پذیر است.
 • درد شدید در شکم که با داروی درد ، استراحت یا گرما برطرف نمی شود
 • گرگرفتگی یا تب  (38 درجه سانتیگراد) یا بالاتر که بیش از 4 ساعت طول بکشد.
 • استفراغ بیش از 4 تا 6 ساعت طول می کشد.
 • تورم ناگهانی شکم یا ضربان قلب سریع
 • ترشحات واژن که مقدار آن زیاد شده یا بوی بد می دهد
 • درد ، تورم یا قرمزی در ناحیه تناسلی

در صورت داشتن هر یک از این علائم پس از سقط جنین اخیر ، برای تعیین وقت با پزشک خود تماس بگیرید :

 • خونریزی ندارد اگر خونریزی اتفاق نیفتد ، ممکن است داروها موثر نباشند. دوز دوم میزوپروستول ممکن است لازم باشد. موثرتر بودن متوترکسات و میزوپروستول ممکن است 3 هفته طول بکشد.
 • خونریزی بیش از 2 هفته (لکه بینی نیست)
 • علائم جدید و غیرقابل توجیهی که ممکن است به دلیل داروهای مورد استفاده در درمان شما ایجاد شود
 • در طی 6 هفته پس از عمل هیچ دوره قاعدگی وجود ندارد
 • علائم و نشانه های افسردگی . تغییرات هورمونی پس از بارداری می تواند افسردگی ایجاد کند که نیاز به درمان دارد.
instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک