درمان تنظیم قاعدگی ( چه بخوریم )

قاعدگی نامنظم:آیا درمان های خانگی می توانند به تنظیم پریود شما کمک کنند؟

بی نظمی عادت ماهیانه چیست؟ کاهش استرس، مراقبه، تمرین یوگا یا کاهش یا افزایش وزن، تنظیم سطح فعالیتها، ویتامین D، ایده های دیگر و خلاصه

بی نظمی عادت ماهیانه به زمانی گفته می شود که خونریزی ماهیانه غیر قابل پیش بینی باشد یا برای فردی که عادت منظم دارد اغلب کمتر یا بیشتر است.قاعدگی نامنظم

تحقیقات علمی نشان داده اند که افراد می توانند بی نظمی عادت ماهیانه خود را با درمانهای خانگی و تغییر سبک زندگی تنظیم کنند مثل تغییر رژیم غذایی و فعالیتها.

افراد می توانند سایر درمانهای طبیعی مثل خوردن زردچوبه یا آناناس را امتحان کنند اما به لحاظ علمی شواهدی وجود ندارد که این درمانها را تایید کند.قاعدگی نامنظم

این مقاله به درمانهای خانگی می پردازد که به تنظیم عادت ماهیانه کمک می کنند البته شواهد علمی برای تایید آنها یا چگونگی مصرف آنها وجود ندارد.

قاعدگی نامنظمبی نظمی عادت ماهیانه چیست؟قاعدگی نامنظم

سیکل عادت ماهیانه تعداد روزهای بین اول هر پریود است. به طور متوسط 28 روز است. برخی افراد دوره عادت ماهیانه طولانی تر برخی کوتاهتر دارند. معمولا بین 21 تا 35 روز است.

بی نظمی عادت ماهیانه زمانی اتفاق می افتد که عادت ماهیانه کمتر یا بیشتر از 21 تا 35 روز اتفاق بیفتد یا زمانی که پریود غیر قابل پیش بینی باشد و مرتب تغییر کند. زمانی که شخص عادت ماهیانه بی نظم دارد ممکن است طول دوره آن هر ماه فرق کند.

برای تنظیم قاعدگی چه بخوریم

در بخش بعدی 6 درمان خانگی و تغییر سبک زندگی را آورده ایم که بنا بر تحقیقات، این درمانها می توانند بی نظمی دوره های ماهیانه را اصلاح کنند.

 1. استرستان را کاهش دهید.

زنی روی بستری نشسته است و در حال مراقبه است که این مراقبه می تواند به تنظیم عادت ماهیانه کمک کندقاعدگی نامنظم

با کاهش  استرس می توانید سیکل عادت ماهیانه خود را منظم کنید.

تحقیقات نشان داده اند که سطح بالای استرس با بی نظمی عادت ماهیانه ارتباط دارد.

راههایی پیدا کنید که استرستان را کاهش دهد و سیکل عادت ماهیانه تان را تنظیم کند.  دوری کردن از شرایط پر استرس، اعضای خانواده کنترلگر یا انتظارات محیط کار می تواند به شما کمک کند.

اگر امکان دوری کردن از استرس برای شما وجود ندارد سعی کنید فعالیتهایی انجام دهید که تاثیرات استرس روی بدن شما را کاهش می دهند.

 1. مراقبه

مراقبه کردن یک روش ساده و رایگان برای کاهش استرس در خانه یا محیط کار است. از آنجایی که استرس و بی نظمی عادت ماهیانه با هم ارتباط دارند کاهش استرس می تواند به تنظیم دوباره آن کمک کند.

محققان پیشنهاد کرده اند که مراقبه می تواند تاثیرات معکوس چندی روی استرسهای فیزیولوژیکی بگذارد.

قاعدگی نامنظم

سعی کنید مراقبه انجام دهید:

برای تنظیم عادت ماهانه چه باید کرد

 • یک مکان ساکت پیدا کنید و آنجا بنشینید
 • راست بنشینید و به بازوهایتان استراحت بدهید و دستهایتان را روی زانوهایتان بگذارید
 • نفس عمیق به صورت دم و بازدم عمیق بکشید
 • روی صدای نفسهای خود تمرکز کنید
 • به سایر صداهای محیط اطراف گوش کنید
 • متوجه افکاری که ذهنتان را پر می کنند باشید اما اجازه بدهید بگذرند
 • در ابتدا برای چند دقیقه مراقبه کنید و هر روز یک دقیقه به زمان مراقبه اضافه کنید
 • راجع به بی نظمی عادت ماهیانه چه چیزهایی لازم است بدانید.
 1. یوگا تمرین کنید

یوگا شکل فیزیکی مراقبه است که بیشتر افراد می توانند در خانه آن را انجام دهند. بیشتر مردم در سراسر دنیا روزانه از این تمرین باستانی برای بهبودی سلامتی خود استفاده می کنند.

تمرین یوگا می تواند روشی موثر برای تنظیم عادت ماهیانه باشد. یک تحقیق مقیاس کوچک در سال 2013 دریافت که تمرین روزانه یوگا به تعادل هورمونهایی که با بی نظمی عادت ماهیانه ارتباط دارند کمک می کند.

 1. کاهش یا افزایش وزن

تغییر وزن بدن می تواند روی سیکل عادت ماهیانه افراد اثر بگذارد.

نوشته های مرتبط

داشتن وزن پایین ممکن است به این معنی باشد که سیکل عادت ماهیانه بی نظم شده یا حتی متوقف شده است. بدن نیاز به مقداری چربی دارد تا برای سیکل عادت ماهیانه هورمون تولید کند بنابراین، افزایش وزن می تواند به تنظیم عادت ماهیانه شما کمک کند.

همین طور چاقی مفرط یا اضافه وزن بالا نیز ممکن است باعث بی نظمی عادت ماهیانه شود. کاهش وزن به تنظیم بیشتر پریود کمک می کند.

برای سلامتی سیستم تناسلی بدن لازم است وزن سالم و نرمالی داشته باشید. غذاهای سالم، رژیم غذایی با کالری کنترل شده و ورزش منظم می تواند به اشخاص کمک کند تا وزنشان را کنترل کنند.

دمنوش برای تنظیم قاعدگی

 1. میزان فعالیتهای ورزشی خود را کنترل کنید

زنی را نشان می دهد که به هنگام دویدن در مسیر مسابقه مکمل بی کاس bcaas مصرف می کند.

هر چند ورزشهای منظم، فوائد زیادی برای سلامتی دارد اما افراط در آنها می تواند باعث به هم خوردن تنظیم عادت ماهیانه شود.

ورزش برای سلامتی ذهن و جسم شما لازم است. تحقیقات نشان داده اند که تمرینات ایروبیک منظم می تواند اختلالات عادت ماهیانه را بهبود بخشد.

ورزش روشی موثر برای داشتن وزنی سالم است. زیرا وزن زیاد می تواند باعث بی نظمی عادت ماهیانه شود و ممکن است کاهش وزن آن را منظم تر کند.

هرچند، وقتی بحث ورزش و عادت ماهیانه در میان باشد، لازم است تعادل حفظ شود. تمرین خیلی زیاد ممکن است در سیکل عادت ماهیانه اختلال ایجاد کند. ورزش زیاد حتی می تواند باعث توقف عادت ماهیانه شود.

اداره بهداشت و خدمات انسانی پیشنهاد می کند که بزرگسالان دست کم باید 2.5 تا 5 ساعت برای ورزش سبک یا نصف این اندازه را برای ورزشهای سنگین در هفته وقت بگذارند.

قاعدگی نامنظم

 1. ویتامین D را فراموش نکنید

ویتامین D به جذب کلسیم در روده ها کمک می کند که برای سلامتی استخوانها بسیار ضروری است.

تحقیقات نشان می دهند که ویتامین D می تواند به تنظیم تخمک گذاری کمک کند. در یک تحقیق در سال 2015 دریافتند که بین سطح پایین ویتامین D و بی نظمی عادت ماهانه ارتباط وجود دارد.

بی نظمی عادت ماهانه از علائم شایع سندروم تخمدان  پلی سیستیک (PCOS) است. یک آزمایش بالینی در مقیاس کوچک در سال 2014 نشان داد که خوردن مکملهای ویتامین D و کلسیم همراه با متفورمین به تنظیم عادت ماهانه افرادی که مشکل PCOS دارند کمک می کند.

نور آفتاب به بدن انسان کمک می کند تا ویتامین D بسازد. پس ویتامین D را فراموش نکنید و در فضای آزاد زمانی را در نور خورشید سپری کنید.

همچنین می توانید ویتامین D از ماهی های چرب مانند سالمون و ماهی تون به دست آورید. برخی از تولید کنندگان ویتامین D را به شیر گیاهی تقویت شده و غلات اضافه می کنند. خوردن مکمل راه دیگری برای رساندن ویتامین D به بدن شما است.

راه حلهای دیگر تنظیم قاعدگی (عادت )نامنظم 

برخی از شواهد علمی شش راه حل گفته شده در بالا را تایید می کنند. هر چند درمانهای خانگی در قسمت بعدی پشتوانه علمی کمتری دارند با این حال ممکن است برای برخی افراد مفید واقع شوند.

سرکه سیب

تحقیقات اولیه نشان دادند که نوشیدن سرکه سیب می تواند تخمک گذاری افرادی را که مشکل PCOS دارند تنظیم کند. هرچند، لازم است تحقیقات دیگری برای تایید فواید آن انجام شود. تحقیق مورد نظر تنها 7 شرکت کننده داشت و برای نتیجه گیری کافی نبود.

آناناس

آناناس دارای آنزیمی موسوم به بروملاین است که التهاب را کاهش می دهد. برخی از دلایل بی نظمی عادت ماهانه شامل التهاب می شوند.

برخی از افراد بر این باورند که خوردن آناناس ممکن است به تنظیم عادت ماهانه اشان کمک کند، هر چند، تحقیقات بین این دو ارتباطی پیدا نکرده اند. لازم است محققان تحقیقات بیشتری انجام دهند تا ببینند که آیا آناناس می تواند بی نظمی های عادت ماهانه را اصلاح کند یا خیر.

آب میوه آناناس همانند سایر آب میوه ها دارای مقدار زیادی قند است و انتخاب خوبی برای افراد دیابتی نیست.

زردچوبه

زردچوبه یک درمان خانگی محبوب برای مشکلات سلامتی مختلف است از جمله تنظیم عادت ماهانه. هرچند، قابلیت آن برای تنظیم عادت ماهانه هنوز تایید نشده است.

مهمترین فایده زردچوبه که محققان کشف کرده اند در قدرت کاهش التهاب آن نهفته است. تحقیقات نشان داده اند که کارکامین ماده تشکیل دهنده فعال آن دارای خواص ضد التهابی است.قاعدگی نامنظم

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.