قرص اسپیرونولاکتون برای جوش و ریزش مو

قرص اسپیرونولاکتون برای جوش:

قرص اسپیرونولاکتون برای چیست

درمان آکنه برای زنان با آکنه هورمونی

اسپیرونولاکتون که با نام تجاری آلداکتون و سایرین فروخته می شود، یک داروی خوراکی است که برای درمان بسیاری از اختلالات از جمله فشار خون بالا و احتباس مایعات استفاده می شود. اسپیرونولاکتون نیز معمولاً برای درمان آکنه هورمونی در زنان بالغ استفاده می شود.

افرادی که در حوالی چرخه قاعدگی خود دچار اختلال می شوند ممکن است از این دارو بهره مند شوند.  همچنین می تواند برای زنان بزرگسالی که آکنه با مشکلات دیگری مانند موهای ناخواسته صورت دارند مفید باشد.

قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

سازمان غذا و داروی ایالات متحده به طور رسمی اسپیرونولاکتون را به عنوان درمان آکنه به رسمیت نمی شناسد. با این حال، اغلب برای این منظور خارج از برچسب تجویز می شود. فقط با نسخه در دسترس است.

این مقاله اسپیرونولاکتون را به عنوان یک درمان برای جوش صورت هورمونی مورد بحث قرار می دهد. همچنین نحوه مصرف آن و عوارض جانبی احتمالی را مورد بحث قرار می دهد.

اسپیرونولاکتون در گروهی از داروها به نام آنتی آندروژن قرار دارد. آندروژن ها اغلب به عنوان هورمون های مردانه در نظر گرفته می شوند، همه آنها را دارند.

آندروژن هایی مانند تستوسترون در بدن زن وجود دارد، اما در سطوح پایین تر. با این حال، برخی از زنان بیش از نیاز هورمون های آندروژن تولید می کنند.

هورمون ها، به ویژه آندروژن ها، با ایجاد آکنه مرتبط هستند. اسپیرونولاکتون با مسدود کردن گیرنده های آندروژن در بدن عمل می کند. این کار سلول ها را از پاسخ به هورمون های آندروژن باز می دارد.

به سادگی، اسپیرونولاکتون نوسانات هورمونی را که می تواند باعث ایجاد جوش شود، محدود می کند. فقط در خانم ها استفاده می شود. 1

چقدر طول میکشه اسپیرونولاکتون اثر کنه

بر خلاف اکثر درمان های آکنه، اسپیرونولاکتون روی پوست اعمال نمی شود. در عوض، به صورت خوراکی مصرف می شود. هنگامی که اسپیرونولاکتون به عنوان درمان آکنه استفاده می شود، رایج ترین دوز بین 50 تا 100 میلی گرم (میلی گرم) در روز است. 

متخصص پوست ممکن است شما را با دوز کمتر شروع کند. معمول است که با 25 میلی گرم در روز شروع شود و تا دوز هدف طی چند هفته ادامه یابد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دوز را بر اساس وضعیت شخصی شما تعیین می کند.

اگر جوش‌های شما فقط در حوالی چرخه قاعدگی شما اتفاق می‌افتد ، ممکن است فقط در طول هفته قبل از قاعدگی به اسپیرونولاکتون نیاز داشته باشید. این می تواند به یکنواخت شدن افزایش هورمونی که باعث آکنه می شود کمک کند.

اسپیرونولاکتون اغلب با داروهای ضد بارداری خوراکی (معروف به قرص های ضد بارداری ) تجویز می شود. احتمالاً در حین استفاده از اسپیرونولاکتون از داروهای موضعی آکنه استفاده خواهید کرد. این درمان در کنار سایر درمان‌های آکنه بهتر عمل می‌کند، نه به عنوان تنها درمان.

قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

عوارض جانبی اسپیرونولاکتون با دوز پایین به اندازه دوزهای بالاتر رایج نیست. وقتی اتفاق می‌افتند، اغلب شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سیکل قاعدگی نامنظم
 • حساسیت سینه

سایر عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

 • تشنگی یا خشکی دهان
 • گرفتگی معده، استفراغ، و/یا اسهال
 • سردرد
 • سرگیجه
 • افزایش سطح پتاسیم خون
 • فشار خون پایین
نوشته های مرتبط

هنگام مصرف این دارو، فشار خون باید به صورت دوره ای چک شود. برای برخی از زنان، سطح پتاسیم خون نیز باید بررسی شود. 1 زنان کمتر از 45 سال معمولاً نیازی به بررسی سطح پتاسیم هنگام مصرف اسپیرونولاکتون ندارند.

اگر اسپیرونولاکتون معده شما را ناراحت می کند، آن را با غذا مصرف کنید. از آنجایی که اسپیرونولاکتون به عنوان یک ادرار آور عمل می کند ، نوشیدن مقدار زیادی آب نیز مهم است.

هنگام مصرف این دارو نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. 

عوارض قطع ناگهانی قرص اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون می تواند با بسیاری از داروها تداخل داشته باشد و سطح پتاسیم را در بدن به سطوح ناامن برساند که به آن هایپرکالمی گفته می شود . داروهایی که بیشترین نگرانی را دارند عبارتند از:

 • Tekturna (aliskiren) که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود
 • مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) مانند Vasotec (انالاپریل) و Prinivil (لیسینوپریل) که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs) مانند کوزار (لوزارتان) و دیووان (والزارتان) که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.
 • هپارین ، به عنوان یک ضد انعقاد (رقیق کننده خون) استفاده می شود.
 • دیورتیک های نگهدارنده پتاسیم ، مانند Inspra (eplerenone) و Midamor (amiloride) که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.
 • مکمل های پتاسیم

هزینه اسپیرولاکتون

اسپیرونولاکتون (با نام تجاری آلداکتون) گاهی اوقات برای درمان آکنه هورمونی تجویز می شود. با مسدود کردن هورمون های آندروژن کار می کند. معمولا در کنار سایر درمان های آکنه استفاده می شود.

اسپیرونولاکتون به صورت خوراکی مصرف می شود. ممکن است عوارض جانبی مانند حساسیت سینه و پریودهای نامنظم داشته باشد.

این دارو فقط برای زنان بالغ است. افرادی که می خواهند باردار شوند یا سابقه مشکلات کلیوی یا سرطان های خاص دارند نباید اسپیرونولاکتون مصرف کنند.

اسپیرونولاکتون خط اول درمان آکنه نیست. متخصص پوست شما احتمالاً ابتدا از شما می خواهد داروهای معمولی آکنه را امتحان کنید. این شامل رتینوئیدهای موضعی ، آنتی بیوتیک های موضعی ، بنزوئیل پراکسید یا ترکیبی از این عوامل است.

اگر آکنه شما هورمونی است و این داروها به اندازه کافی خوب عمل نمی کنند، ممکن است پزشک شما اسپیرونولاکتون را تجویز کند.

سعی کنید در زمان انتظار برای نتایج صبور باشید. ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد تا متوجه بهبودی بزرگ در پوست خود شوید. درمان های خود را رها نکنید و به پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی که ممکن است داشته باشید اطلاع دهید.

پرسش و پاسخ قرص اسپیرونولاکتون

 • اسپیرونولاکتون چقدر سریع برای آکنه کار می کند؟

ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد تا بهبود پوست قابل توجه شود. به خاطر داشته باشید که اسپیرونولاکتون وقتی با سایر درمان‌های معمول آکنه مانند رتینوئیدهای موضعی، آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا بنزوئیل پراکسید همراه شود، بهترین عملکرد را دارد. 

 • آیا اسپیرونولاکتون برای استفاده طولانی مدت بی خطر است؟

استفاده طولانی مدت از اسپیرونولاکتون در درمان آکنه بی خطر به نظر می رسد. این توسط یک مطالعه شامل 210 زن که تا 8 سال برای درمان آکنه اسپیرونولاکتون دریافت کردند، نشان داده شده است. 

 • آیا اسپیرونولاکتون برای آکنه باعث افزایش وزن می شود؟

اسپیرونولاکتون در واقع گاهی اوقات برای کاهش وزن تجویز می شود ، اگرچه گزینه موثری در نظر گرفته نمی شود. هیچ مطالعه علمی که اثرات آن بر وزن را بررسی کرده باشد وجود ندارد. اگرچه ممکن است مقداری وزن آب را از بدن خارج کند، اما مستقیماً باعث کاهش چربی نمی شود.

 • هنگام مصرف اسپیرونولاکتون از چه غذاهایی اجتناب کنم؟

از آنجایی که اسپیرونولاکتون یک دیورتیک نگهدارنده پتاسیم است، ممکن است لازم باشد غذاهای پر پتاسیم مانند مارچوبه، موز، طالبی کلم بروکسل، خربزه عسلک، کیوی، انبه، پرتقال، پاپایا، سیب زمینی، آلو، آلو، و سیب زمینی شیرین را کاهش دهید یا از آن اجتناب کنید. قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

instagram banner
1 دیدگاه
 1. Fateme می گوید

  سلام،میشه در دوران پریود ک درد شدید دارم به فاصله تقریباً ۶ساعت که ایبوپروفن خوردم اسپیرونولاکتون بخورم یا باز تداخل داره

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک