قرص اسپیرونولاکتون برای جوش و ریزش مو

قرص اسپیرونولاکتون برای جوش:

قرص اسپیرونولاکتون برای چیست

Spironolactone 100 mg

اسپیرونولاکتون (با نام تجاری آلداکتون) یک دیورتیک تجویزی (“قرص آب”) است که معمولا برای درمان نارسایی قلبی استفاده می شود. همچنین می تواند به علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، به ویژه رشد بیش از حد مو کمک کند. اسپیرونولاکتون اغلب همراه با کنترل بارداری هورمونی تجویز می‌شود که نتایج را بهبود می‌بخشد و از بارداری جلوگیری می‌کند .

از آنجایی که اسپیرونولاکتون می‌تواند برای نوزاد در حال رشد مشکلاتی ایجاد کند بسیار مهم است. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما احتمالاً سطوح پتاسیم شما را کنترل می‌کند، زیرا گاهی اوقات ممکن است هنگام مصرف اسپیرونولاکتون بیش از حد بالا برود.

اگر سؤال یا نگرانی پزشکی دارید، لطفاً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. مقاله‌های راهنمای سلامتی بر اساس تحقیقات و اطلاعاتی که توسط انجمن‌های پزشکی و سازمان‌های دولتی گرفته شده است، بررسی شده است. با این حال، آنها جایگزین توصیه های پزشکی حرفه ای، تشخیص یا درمان نیستند.

اگر سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارید و با رشد بیش از حد مو در مکان‌های غیرمعمول مبارزه می‌کنید، تنها نیستید—تا 80 درصد افراد مبتلا به PCOS این علامت را تجربه می‌کنند .

اسپیرونولاکتون یکی از داروهایی است که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است برای مبارزه با آن تجویز کند. در اینجا آنچه شما باید در مورد نقش اسپیرونولاکتون در درمان PCOS بدانید و اینکه آیا می تواند گزینه ای برای شما باشد، آورده شده است.

درمان آکنه برای زنان با آکنه هورمونی

اسپیرونولاکتون که با نام تجاری آلداکتون و سایرین فروخته می شود، یک داروی خوراکی است که برای درمان بسیاری از اختلالات از جمله فشار خون بالا و احتباس مایعات استفاده می شود. اسپیرونولاکتون نیز معمولاً برای درمان آکنه هورمونی در زنان بالغ استفاده می شود.

افرادی که در حوالی چرخه قاعدگی خود دچار اختلال می شوند ممکن است از این دارو بهره مند شوند.  همچنین می تواند برای زنان بزرگسالی که آکنه با مشکلات دیگری مانند موهای ناخواسته صورت دارند مفید باشد.

قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

سازمان غذا و داروی ایالات متحده به طور رسمی اسپیرونولاکتون را به عنوان درمان آکنه به رسمیت نمی شناسد. با این حال، اغلب برای این منظور خارج از برچسب تجویز می شود. فقط با نسخه در دسترس است.

این مقاله اسپیرونولاکتون را به عنوان یک درمان برای جوش صورت هورمونی مورد بحث قرار می دهد. همچنین نحوه مصرف آن و عوارض جانبی احتمالی را مورد بحث قرار می دهد.

اسپیرونولاکتون در گروهی از داروها به نام آنتی آندروژن قرار دارد. آندروژن ها اغلب به عنوان هورمون های مردانه در نظر گرفته می شوند، همه آنها را دارند.

آندروژن هایی مانند تستوسترون در بدن زن وجود دارد، اما در سطوح پایین تر. با این حال، برخی از زنان بیش از نیاز هورمون های آندروژن تولید می کنند.

هورمون ها، به ویژه آندروژن ها، با ایجاد آکنه مرتبط هستند. اسپیرونولاکتون با مسدود کردن گیرنده های آندروژن در بدن عمل می کند. این کار سلول ها را از پاسخ به هورمون های آندروژن باز می دارد.

به سادگی، اسپیرونولاکتون نوسانات هورمونی را که می تواند باعث ایجاد جوش شود، محدود می کند. فقط در خانم ها استفاده می شود. 1

چقدر طول میکشه اسپیرونولاکتون اثر کنه

فواید و اثربخشی اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون در درجه اول برای درمان هیرسوتیسم در افراد مبتلا به PCOS پس از شکست سایر گزینه های درمانی استفاده می شود.

هیرسوتیسم زمانی است که زنان رشد بیش از حد مو را در یک الگوی معمولی مردانه تجربه می کنند. موها ضخیم، درشت و تیره هستند و اغلب روی چانه، گردن، قسمت پایین صورت و ساقه‌ها رشد می‌کنند. سایر نواحی بدن نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، از جمله قفسه سینه و پشت .

بر خلاف اکثر درمان های آکنه، اسپیرونولاکتون روی پوست اعمال نمی شود. در عوض، به صورت خوراکی مصرف می شود. هنگامی که اسپیرونولاکتون به عنوان درمان آکنه استفاده می شود، رایج ترین دوز بین 50 تا 100 میلی گرم (میلی گرم) در روز است. 

متخصص پوست ممکن است شما را با دوز کمتر شروع کند. معمول است که با 25 میلی گرم در روز شروع شود و تا دوز هدف طی چند هفته ادامه یابد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دوز را بر اساس وضعیت شخصی شما تعیین می کند.

اگر جوش‌های شما فقط در حوالی چرخه قاعدگی شما اتفاق می‌افتد ، ممکن است فقط در طول هفته قبل از قاعدگی به اسپیرونولاکتون نیاز داشته باشید. این می تواند به یکنواخت شدن افزایش هورمونی که باعث آکنه می شود کمک کند.

اسپیرونولاکتون اغلب با داروهای ضد بارداری خوراکی (معروف به قرص های ضد بارداری ) تجویز می شود. احتمالاً در حین استفاده از اسپیرونولاکتون از داروهای موضعی آکنه استفاده خواهید کرد. این درمان در کنار سایر درمان‌های آکنه بهتر عمل می‌کند، نه به عنوان تنها درمان.

قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

عوارض جانبی اسپیرونولاکتون با دوز پایین به اندازه دوزهای بالاتر رایج نیست. وقتی اتفاق می‌افتند، اغلب شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سیکل قاعدگی نامنظم
 • حساسیت سینه

سایر عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

 • تشنگی یا خشکی دهان
 • گرفتگی معده، استفراغ، و/یا اسهال
 • سردرد
 • سرگیجه
 • افزایش سطح پتاسیم خون
 • فشار خون پایین

هنگام مصرف این دارو، فشار خون باید به صورت دوره ای چک شود. برای برخی از زنان، سطح پتاسیم خون نیز باید بررسی شود. 1 زنان کمتر از 45 سال معمولاً نیازی به بررسی سطح پتاسیم هنگام مصرف اسپیرونولاکتون ندارند.

اگر اسپیرونولاکتون معده شما را ناراحت می کند، آن را با غذا مصرف کنید. از آنجایی که اسپیرونولاکتون به عنوان یک ادرار آور عمل می کند ، نوشیدن مقدار زیادی آب نیز مهم است.

هنگام مصرف این دارو نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. 

نوشته های مرتبط

عوارض قطع ناگهانی قرص اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون می تواند با بسیاری از داروها تداخل داشته باشد و سطح پتاسیم را در بدن به سطوح ناامن برساند که به آن هایپرکالمی گفته می شود . داروهایی که بیشترین نگرانی را دارند عبارتند از:

 • Tekturna (aliskiren) که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود
 • مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) مانند Vasotec (انالاپریل) و Prinivil (لیسینوپریل) که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.
 • مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs) مانند کوزار (لوزارتان) و دیووان (والزارتان) که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.
 • هپارین ، به عنوان یک ضد انعقاد (رقیق کننده خون) استفاده می شود.
 • دیورتیک های نگهدارنده پتاسیم ، مانند Inspra (eplerenone) و Midamor (amiloride) که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.
 • مکمل های پتاسیم

هزینه اسپیرولاکتون

اسپیرونولاکتون (با نام تجاری آلداکتون) گاهی اوقات برای درمان آکنه هورمونی تجویز می شود. با مسدود کردن هورمون های آندروژن کار می کند. معمولا در کنار سایر درمان های آکنه استفاده می شود.

اسپیرونولاکتون به صورت خوراکی مصرف می شود. ممکن است عوارض جانبی مانند حساسیت سینه و پریودهای نامنظم داشته باشد.

این دارو فقط برای زنان بالغ است. افرادی که می خواهند باردار شوند یا سابقه مشکلات کلیوی یا سرطان های خاص دارند نباید اسپیرونولاکتون مصرف کنند.

اسپیرونولاکتون خط اول درمان آکنه نیست. متخصص پوست شما احتمالاً ابتدا از شما می خواهد داروهای معمولی آکنه را امتحان کنید. این شامل رتینوئیدهای موضعی ، آنتی بیوتیک های موضعی ، بنزوئیل پراکسید یا ترکیبی از این عوامل است.

اگر آکنه شما هورمونی است و این داروها به اندازه کافی خوب عمل نمی کنند، ممکن است پزشک شما اسپیرونولاکتون را تجویز کند.

سعی کنید در زمان انتظار برای نتایج صبور باشید. ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد تا متوجه بهبودی بزرگ در پوست خود شوید. درمان های خود را رها نکنید و به پزشک خود در مورد هر گونه عوارض جانبی که ممکن است داشته باشید اطلاع دهید.

پرسش و پاسخ قرص اسپیرونولاکتون

 • اسپیرونولاکتون چقدر سریع برای آکنه کار می کند؟

ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد تا بهبود پوست قابل توجه شود. به خاطر داشته باشید که اسپیرونولاکتون وقتی با سایر درمان‌های معمول آکنه مانند رتینوئیدهای موضعی، آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا بنزوئیل پراکسید همراه شود، بهترین عملکرد را دارد. 

 • آیا اسپیرونولاکتون برای استفاده طولانی مدت بی خطر است؟

استفاده طولانی مدت از اسپیرونولاکتون در درمان آکنه بی خطر به نظر می رسد. این توسط یک مطالعه شامل 210 زن که تا 8 سال برای درمان آکنه اسپیرونولاکتون دریافت کردند، نشان داده شده است. 

 • آیا اسپیرونولاکتون برای آکنه باعث افزایش وزن می شود؟

اسپیرونولاکتون در واقع گاهی اوقات برای کاهش وزن تجویز می شود ، اگرچه گزینه موثری در نظر گرفته نمی شود. هیچ مطالعه علمی که اثرات آن بر وزن را بررسی کرده باشد وجود ندارد. اگرچه ممکن است مقداری وزن آب را از بدن خارج کند، اما مستقیماً باعث کاهش چربی نمی شود.

 • هنگام مصرف اسپیرونولاکتون از چه غذاهایی اجتناب کنم؟

از آنجایی که اسپیرونولاکتون یک دیورتیک نگهدارنده پتاسیم است، ممکن است لازم باشد غذاهای پر پتاسیم مانند مارچوبه، موز، طالبی کلم بروکسل، خربزه عسلک، کیوی، انبه، پرتقال، پاپایا، سیب زمینی، آلو، آلو، و سیب زمینی شیرین را کاهش دهید یا از آن اجتناب کنید. قرص اسپیرونولاکتون برای جوش

عوارض قرص اسپیرونولاکتون در زنان

عوارض جانبی بالقوه و خطرات اسپیرونولاکتون

مانند هر دارویی، اسپیرونولاکتون پتانسیل ایجاد عوارض جانبی را دارد. اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، حتما با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید

 • کم آبی بدن
 • اسهال
 • سرگیجه
 • سردرد
 • پریودهای نامنظم (اگر از داروهای ضد بارداری نیز استفاده می کنید، بعید است اتفاق بیفتد)
 • حالت تهوع
 • استفراغ

عدم تعادل الکترولیت

اسپیرونولاکتون می تواند بر سطوح الکترولیت های مختلف بدن شما، به ویژه پتاسیم تأثیر بگذارد.. سطوح بسیار بالای پتاسیم می تواند باعث مشکلات ریتم قلب شود (

ممکن است در معرض خطر افزایش سطح پتاسیم با اسپیرونولاکتون باشید اگر :

 • مشکلات کلیوی دارند
 • دیابت دارند
 • سایر داروهایی که سطح پتاسیم را افزایش می‌دهند، مانند مهارکننده‌های ACE (مثلاً لیزینوپریل) یا ARBs (مثلاً والزارتان) مصرف کنید.
 • مکمل های پتاسیم مصرف کنید یا از جایگزین های نمک حاوی پتاسیم استفاده کنید

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما احتمالاً سطوح پتاسیم شما را پس از شروع اسپیرونولاکتون کنترل می‌کند تا مطمئن شود که خیلی زیاد نمی‌شود.

بارداری اسپیرونولاکتون می تواند باعث نقص مادرزادی شود و در صورت مصرف در دوران بارداری از رشد مناسب اندام های جنسی در نوزادان پسر جلوگیری کند. توصیه می‌شود در حین مصرف اسپیرونولاکتون از کنترل بارداری استفاده کنید تا مطمئن شوید که باردار نمی‌شوید .

 اگر قصد باردار شدن دارید، به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود اطلاع دهید تا بتواند درمانی مناسب تر برای شما پیدا کند.

طریقه مصرف قرص اسپیرونولاکتون

دوز اسپیرونولاکتون

اسپیرونولاکتون در دوزهای 25، 50، و 100 میلی گرم قرص، و همچنین در صورت مشکل در بلع قرص، مایع خوراکی موجود است .قرص اسپیرونولاکتون برای چیست؟

دوز شروع برای درمان هیرسوتیسم 50 میلی گرم دو بار در روز است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است دوز شما را بسته به علائم شما تا 100 میلی گرم دو بار در روز افزایش دهد.

اگر علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک روی ظاهر فیزیکی شما تأثیر می گذارد، ممکن است احساس ناراحتی کنید یا با اعتماد به نفس دست و پنجه نرم کنید. در گفتگو با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود دریغ نکنید. گزینه های درمانی موثر، از جمله اسپیرونولاکتون، در دسترس هستند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما احتمالاً ترکیبی از داروها، اصلاح شیوه زندگی و کاهش وزن را برای کمک به هدف قرار دادن تمام علائم PCOS و ایجاد بهترین احساس در شما توصیه می کند.

instagram banner
1 دیدگاه
 1. Fateme می گوید

  سلام،میشه در دوران پریود ک درد شدید دارم به فاصله تقریباً ۶ساعت که ایبوپروفن خوردم اسپیرونولاکتون بخورم یا باز تداخل داره

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک