عوارض قرص اورژانسی تا چند روز ادامه دارد

قرص اورژانسی:کاندوم پاره شد و شما در حال مصرف قرص ضد حاملگی نیستید.کاری که شما می کنید: به داروخانه می روید و قرص اورژانسی می خرید. اما اگر قبلا هرگز از روش پیشگیری اضطراری از بارداری استفاده نکردید، ممکن است از خود بپرسید: آیا این  قرص ها عوارض جانبی دارند؟در اینجا عوارض جانبی قرص اورژانسی آورده شده است:

عوارض قرص اورژانسی تا چند روز ادامه دارد

 

پیشگیری از بارداری اورژانسی به طور کلی تقریباً برای همه زنان بی خطر است. اکثر مردم هیچ گونه عوارض جانبی از قرص ها ندارند. اما ممکن است موارد خفیفی مانند حالت تهوع ، معده درد خفیف و سردرد داشته باشید . اگر حالت تهوع شدید دارید ، پزشک ممکن است بتواند دارویی به شما بدهد که کمک می کند. همچنین ممکن است لکه بینی داشته باشید و قاعدگی بعدی ممکن است چند روز زودتر یا دیرتر بیاید.

اگر مشکلات پزشکی دارید و نگران این هستید که مصرف اورژانس پیشگیری از بارداری خطرناک باشد، با پزشک یا داروساز صحبت کنید. علاوه بر این، اگر یک بیماری مزمن دارید، قبل از استفاده از Ella با پزشک خود مشورت کنید.

اگر بعد از مصرف دارو پرفشار شوم چه می شود؟ آیا من هنوز محافظت می کنم؟

قرص های پیشگیری از بارداری اورژانسی گاهی اوقات باعث استفراغ می شوند. اگر در عرض 2 ساعت پس از مصرف آن استفراغ کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید. ممکن است نیاز به مصرف دارویی برای تهوع معده داشته باشید و سپس دوز دوم پیشگیری از بارداری اضطراری را مصرف کنید.

اگر بیش از 2 ساعت پس از مصرف آن بیفزایید، خوب هستید. دارو باید در سیستم شما باشد.

تغییر در پریودتان

مصرف یک قرص اورژانسی بعد می تواند پریودتان را خفیف تر یا شدید تر کند، یا سبب زودتر از موعد رخ دادن یا تاخیر آن گردد. هوسکینز می گوید: “این عوارض جانبی ناشی از دز بالای پروژسترون است که بر روی اندومتر رحم در زمان های مختلف طول چرخه ی قاعدگی تاثیر می گذارد.

این که این قرص چطور چرخه ی شما را تحت تاثیر قرار دهد، دقیقا بستگی به جایی از چرخه که هنگام مصرف قرص در آن قرار دارید، دارد. هوسکینز می گوید “این تغییرات همیشه موقت هستند، به ویژه هنگامی که قرص به درستی استفاده شود، یعنی به ندرت/گاهی اوقات مصرف شود و نه به طور مرتب و همیشگی”.

قرص اورژانسی

دوره بعدی شما باید طبیعی باشد و در زمان مورد انتظار یا در عرض یک هفته از زمان مورد انتظار باشد.

تهوع و استفراغ

یکی از عوارض ناخوشایند قرص اورژانسی بعد احساس تهوع و ناراحتی معده است. هوسکینز می گوید: “باز هم این به خاطر دز بالای پروژسترون قرص ها است.”

هورمون اضافی می تواند کمی بدن شما را ضعیف کند، تا زمانی که بدن به سطح بالاتر هورمون عادت کند.

هوسکینز می گوید “به طور کلی، این عارضه خفیف تا متوسط است، اما مانند بسیاری چیزهای دیگر در پزشکی، ممکن است چند مورد وخیم، حالت تهوع و استفراغ مداوم وجود داشته باشد. در این موارد، شما باید تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید. ”

همچنین، اگر در عرض دو ساعت پس از مصرف دارو، استفراغ کردید از آنجایی که ممکن است دارو به طور کامل جذب  بدنتان نشده باشد شما باید با پزشک خود تماس بگیرید تا ببینید آیا نیاز است که دز دیگری از قرص مصرف کنید.

قرص اورژانسی سرگیجه

اگر پس از مصرف  قرص اورژانسی بعد دچار سبکی سر یا سرگیجه شدید، فورا وحشت نکنید. هوسکینز می گوید: “علت اصلی در اینجا این است که پروژسترون باعث استراحت (انبساط) سلول های عضلانی در جداره ی رگ های خونی می شود؛ به همین دلیل، خون تمایل دارد که در رگ های خونی اندام تحتانی باقی بماند، و درنتیجه جریان خون کمتری به سر می رسد “، “این می تواند سبکی سر و سرگیجه ایجاد کند.” مجددا، این علائم نیز باید موقتی باشند، واگر پایدار باقی ماندند با پزشک خود تماس بگیرید.

درد و گرفتگی پایین شکم

آه، ما هرگز نمی توانیم از درد و گرفتگی خلاص شویم، می توانیم؟

هوسکینز می گوید: “پروژسترون عضلات رحم را تحت تاثیر قرار می دهد، بنابراین ممکن است درد و گرفتگی های خفیف تا متوسطی ایجاد شود.” مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه ای که برای کاهش درد و گرفتگی در هنگام قاعدگی مصرف می کنید، ممکن است در این حالت برای کاهش درد کمک کننده باشد.

“اما در هر زمانی که درد شدید شد؛ هر سطحی از درد که باعث شود دو برابر داروی ضد درد مصرف کنید و / یا درد با خونریزی متوسط ​​تا شدید همراه است، باید برای دریافت مراقبت های پزشکی درخواست آمبولانس کنید.

حساسیت پستان ها

حساسیت پستان ها نیز به قرص اورژانسی مرتبط است. هوسکینز می گوید: “این در واقع فقط یک اثر جانبی شناخته شده از پروژسترون است.”  “در یک چرخه طبیعی قاعدگی، نیمه دوم پروژسترون بیشتری در خون وجود دارد و در طول این زمان سردرد و حساسیت پستان ها رخ می دهد.”

با توجه به این واقعیت که مصرف این دارو دز اضافی پروژسترون را وارد بدن می کند، چندان غافلگیر کننده نیست اگر پس از مصرف قرص صبح در قفسه سینه تان احساس درد کنید.

سردرد

به همان دلیل که در نیمه دوم چرخه قاعدگی ممکن است سردرد داشته باشید، این عارضه جانبی ممکن است بعد از قرص صبح بعد نیز رخ دهد. هوسکینز می گوید:  “باز هم پروژسترون این علامت را ایجاد می کند. سر درد معمولا شدید نیست و بعد از چند روز از بین می رود.”

“اما اگر سردرد شدید باشد، چندین روز طول بکشد و / یا با تغییرات بینایی همراه باشد، شما باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید.”

خستگی

کسی هست که گاهی اوقات در طول چرخه قاعدگی خسته نباشد؟ هورمون ها نیز در ایجاد این قضیه مقصرند، به همین دلیل هم شما بعد از مصرف قرص صبح بعد همان احساس را تجربه خواهید کرد. هوسکینز توضیح می دهد که “پروژسترون باعث خستگی و احساس بی حالی می شود.”

نوشته های مرتبط

مصرف چند وقت یکبار زیاد محسوب می شود؟

اگر متوجه شوید که باید قرص صبح بعد را ماهی یکبار یا حتی چند بار در یک ماه استفاده کنید، باید با پزشک عمومی خود در مورد گزینه های پیشگیری از بارداری مشورت کنید. به عنوان یک قاعده کلی، اگر متوجه شوید که باید از قرص صبح بعد در فواصل منظم استفاده کنید، باید یک روش ضد بارداری مناسب برای خودتان پیدا کنید.

بسیاری از روش های پیشگیری از بارداری در NHS رایگان هستند و با قرص های ضد بارداری، تزریق های ضد بارداری و بسیاری از انواع دیگر از روش های جلوگیری از بارداری که برای انتخاب موجود هستند، قادر به یافتن یک روش مناسب با سبک زندگی خود خواهید بود.

 

چگونه عوارض قرص اورژانسی را از بین ببریم

 

چرا نمی توانم آن را به طور منظم استفاده کنم؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما نباید به طور منظم از قرص صبح بعد استفاده کنید. یکی از این دلایل این است که، قرص صبح بعد اثربخشی پایین تری نسبت به قرص ضد بارداری معمول یا کاندوم دارد. داشتن رابطه جنسی بدون حفاظت و مصرف قرص های ضد بارداری اضطراری بیش از استفاده از روش های جلوگیری از بارداری خطرناک هستند.

همچنین رابطه جنسی حفاظت نشده  شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری های منتقله از راه جنسی قرار می دهد. اگر شما رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید و مجبورید از قرص صبح بعد استفاده کنید، ممکن است لازم باشد آزمایشات برای بررسی ابتلا به بیماری های منتقله از راه جنسی را انجام بدهید.

همچنین این که قرص صبح بعد از دیگر روش های ضد بارداری بسیار گرانتر است قابل توجه می باشد. استفاده بیش از حد از آن هزینه بیشتری نسبت به مصرف قرص یا خرید کاندوم به دنبال دارد. شما باید از چندین بار استفاده در یک ماه بپرهیزید، چرا که باعث تغییرات پریود و نارسایی چرخه قاعدگیتان می گردد.

چند وقت یکبار می توانید قرص اورژانسی بعد مصرف کنید؟

قرص صبح بعد، به بسیاری از زنان برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته کمک کرده است. اکثر زنان می دانند که این قرص وجود دارد و از کجا می توانند آن را خریداری کنند. با این حال، همه آنها نمی دانند چگونه باید استفاده کنند.

براساس نظرسنجی اخیر، یکی از پنج زن بریتانیایی که بین ۱۸ تا ۳۵ سال سن دارند قرص صبح بعد را هر ساله مصرف می کنند.. در حالی که اکثر زنان از آن به عنوان راه حل برای یک بار جلوگیری از بارداری استفاده می کنند، گزارش ها حاکی از آن است که برخی از زنان از آن به عنوان یک روش منظم و مداوم برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند. چند بار مصرف قرص صبح بعد به سلامتی شما آسیب می رساند؟

چه زمانی باید از آن استفاده کنم؟

قرص صبح بعد برای استفاده در شرایط اضطراری در دسترس قرار گرفته است. برای مثال زمانی که فراموش کرده اید قرص بخورید یا کاندوم استفاده کنید. این قرص ها حاوی دزهای بسیار بالای هورمون نسبت به قرص های ضد بارداری معمول هستند، و این به این معنی است که نباید از آن ها به طور منظم استفاده کنید. از آن جایی که برای استفاده مداوم طراحی نشده بودند، آزمایشات پزشکی بی خطر بودن آن را تنها هنگام استفاده به عنوان یک روش اضطراری و موقت اثبات کردند. این که آیا مصرف قرص صبح بعد به طور منظم پیامدی برای سلامت شما داشته باشد شناخته نشده است.

قرص اورژانسی بی خطر است؟

قرص های صبح بعد در شرایطی که به پیشگیری اضطراری از بارداری نیاز دارید، ایمن هستند. هر دو  برند قرص صبح بعد در آزمایشات پزشکی بی خطر بودند.

در موارد بسیار نادر، برخی از بیماران به هورمون قرص صبح بعد واکنش آلرژیک نشان دادند. اگر دچار علائم واکنش آلرژیک شدید، بدون تاخیر به پزشک مراجعه کنید. علائم واکنش آلرژیک می تواند شامل بثورات پوستی خارش دار یا تورم صورت باشد.

آیا قرص اورژانسی برای شما مضر است؟

قرص صبح بعد می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، اما این که برای سلامتی مشکل جدی ایجاد کند، بسیار نادر است. با این حال، برای استفاده منظم و دائمی مناسب نیست و شما باید از استفاده منظم و مداوم آن خودداری کنید.

قرص اورژانسی و خونریزی

این که قرص صبح بعد باعث خونریزی نامنظم شود غیر معمول نیست. ممکن است خونریزی های لکه ای یا غیر معمول را مشاهده کنید که ممکن است تا پریود بعدی شما همچنان ادامه داشته باشد. لازم نیست که در مورد خونریزی نگران باشید مگر اینکه بیش حد باشد یا متوقف نشود.

آیا قرص اورژانسی بر پریود من تاثیر می گذارد؟

قرص صبح بعد نه تنها ممکن است لکه بینی و خونریزی نامنظم ایجاد کند، بلکه ممکن است در پریود بعدی شما نیز تاثیر بگذارد. اگرچه اکثر زنان پریود خود را سر وقت دارند، ممکن است آن را چند روز دیرتر یا زودتر از معمول تجربه کنند. اگر پریود شما بیش از پنج روز تاخیر داشت، باید با پزشک صحبت کنید تا بررسی کند که آیا شما حامله شده اید یا نه. اگر پریود بسیار خفیف یا شدید داشتید باز هم همین کار را (صحبت با پزشک) بکنید.

اثرات قرص اورژانسی تا چند روز در بدن باقی میماند

آیا پیشگیری از بارداری اضطراری بر باروری من در آینده تأثیر می گذارد؟

خیر. مصرف اورژانس پیشگیری از بارداری تأثیری بر توانایی شما برای بچه دار شدن در آینده ندارد. اگر برای پیشگیری از بارداری اورژانسی IUD دریافت کردید، پزشک باید قبل از بارداری آن را خارج کند.

 

آیا پیشگیری از بارداری اضطراری در برابر بیماری های مقاربتی (STD) محافظت می کند؟

نه. پیشگیری از بارداری اضطراری شما را از ابتلا به یک بیماری مقاربتی ، مانند HIV ، ویروسی که باعث ایدز می شود، محافظت نمی کند . بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی محدود کردن تماس جنسی به یک شریک غیر آلوده است. اگر

این گزینه نیست، هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم لاتکس به درستی استفاده کنید.

پس از مصرف قرص های اورژانسی پیشگیری از بارداری، چه زمانی باید دوباره استفاده از کنترل بارداری منظم را شروع کنم؟

برای کاندوم ، دیافراگم یا نوع مشابهی از پیشگیری از بارداری، فوراً از آن استفاده کنید. اگر قرص های ضد بارداری مصرف می کنید یا از چسب یا حلقه واژینال استفاده می کنید – اما مقداری از دوز را فراموش کرده اید – از روز بعد شروع به استفاده از آنها کنید. اما

برای حداقل یک هفته باید از یک نسخه پشتیبان مانند کاندوم استفاده کنید

 

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.