لکه بینی (علت بعد از پریود در دختر مجرد)

لکه بینی:  بررسی علل خون ریزی بین دوره قاعدگی، و اگر برای شما اتفاق بیافتد چه کار باید کرد.خونریزی واژینال غیر قابل توضیح در بین دوره های قاعدگی نشانه ای است که زنان همیشه باید در مورد آن بسیار جدی باشند.

علت لکه بینی بعد از پریود

هر زنی که در وسط سیکل قاعدگی خود، هنگامی که عادت ماهانه نمی باشد، شروع به خون ریزی کرد، صرف نظر از اینکه خون ریزی شدید یا فقط لکه بینی باشد باید با مرکز مراقبت های اولیه تماس بگیرد.

لکه بینی

علت خونریزی بین دوره قاعدگی وپریودی 

قبل از اینکه شما به دکتر خود مراجعه کنید، باید مشاهده کنید که آیا منشاء خون ریزی واقعا از واژن است یا از راست روده یا مجرای ادرار می باشد. شما به راحتی می توانید این کار را با وارد کردن یک تامپون انجام دهید؛ اگر حاوی خون شد، شما متوجه خواهید شد که با خون ریزی واژینال مواجه هستید.

هنگامی که زنان در طول دوره قاعدگی خونریزی کمی را تجربه می کنند، به آن لکه بینی می گویند. این خونریزی کافی نیست تا دوره ای در نظر گرفته شود که معمولاً شامل خونریزی قاعدگی در طول 5-6 روز است.

در حالی که لکه بینی ممکن است نشان دهنده شروع پریود باشد، ممکن است در طول چرخه رخ دهد. علاوه بر این، لکه بینی می تواند نشانه شروع بارداری یا نشانه ای از استرس باشد.

نقطه یابی در مقابل عادت زنانه

چگونه می توانید تشخیص دهید که آیا پریود معمولی دارید یا لکه بینی دارید؟ چند ویژگی وجود دارد که می توانید بر اساس آنها تمایز قائل شوید. بیایید دریابیم که این ویژگی ها چیست.

مشخصات  لکه بینی  عادت زنانه 
خون ریزی خیلی سبک روزهای سبک، متوسط ​​و سنگین.
رنگ قرمز روشن، قهوه ای یا صورتی. قرمز روشن، قرمز تیره، قهوه ای یا صورتی.
حفاظت جوراب شلواری فنجان، تامپون یا پد.
مدت زمان می تواند متفاوت باشد معمولا 3 تا 7 روز
زمان سنجی هر زمانی از ماه جریان ماهیانه هر 24 تا 38 روز
علائم بستگی به علت دارد اما ممکن است علائم دیگری نداشته باشد آکنه، نفخ، بی خوابی، نوسانات خلقی، کاهش میل جنسی، اضطراب، یبوست، حساس شدن سینه ها و غیره

علت غیر نگران کننده از خونریزی واژینال در بین دوره های قاعدگی

بسیار مهم است که اگر شما خون ریزی یا لکه بینی بین قاعدگی  دارید به پزشک خود مراجعه کنید زیرا که چنین خون ریزی هایی می تواند نشان دهنده مشکلات پزشکی زمینه ای جدی باشد، اگرچه همه خون ریزی های بین دوره نگران کننده نیستند. در زیر علل شایع خون ریزی بین دوره های قاعدگی به دلیل شرایط غیر جدی از نظر پزشکی ارائه شده است.

۲۲ دلیل برای لکه بینی قبل از قاعدگی

زنان 40 سال به بالا ممکن است در خارج از دوره قاعدگی طبیعی خود خون ریزی داشته باشند چرا که آنها در حال ورود به یائسگی هستند. تغییر سطح هورمون در طول یائسگی می تواند باعث بی نظمی و غیر قابل پیش بینی شدن دوره قاعدگی شود. کاهش سطح استروژن و خشکی واژن نیز می تواند منجر به خون ریزی بعد از مقاربت شود. توجه داشته باشید که برخی از زنان خیلی زود وارد مرحله یائسگی می شوند که باید هنگام تشخیص علت خون ریزی در چنین زنان جوانی دقت شود.

لکه بینی

روش های کنترل بارداری ممکن است یکی دیگر از علت خون ریزی در بین دوره قاعدگی باشد. برخی از خون ریزی ها در بین دوره قاعدگی را اگر شما به تازگی شروع به مصرف قرص ضد بارداری کرده، یا از سوی دیگر مصرف آن را متوقف کرده اید؛ می توان انتظار داشت. زنانی که دستگاه درون رحمی دارند نیز بیشتر مستعد ابتلا به خون ریزی در بین دوره های قاعدگی هستند.

لکه بینی روز ۱۲ پریودی نی نی سایت

برخی از زنان لکه بینی کمی را بلافاصله پس از تخمک گذاری تجربه می کنند که به نام خون ریزی تخمک گذاری شناخته شده است، و هیچ جای نگرانی وجود ندارد. چنین خون ریزیی ممکن است با گرفتگی جزئی عضلات همراه باشد.

زنانی که اخیرا زایمان داشته اند، کسانی که دچار سقط جنین بوده و کسانی که بیوپسی سرویکس، بیوپسی آندومتر و یا سایر روش های جراحی لگنی را داشته اند ، نیز می توانند خون ریزی را تجربه کنند.

لکه بینی

علت جدی تر خونریزی خارج از دوره قاعدگی

عدم تعادل هورمونی، کم کاری تیروئید، فیبروم رحمی، پولیپ گردن رحم یا رحم و استفاده از رقیق کننده های خون مانند آسپیرین همه علل احتمالی خون ریزی بین دوره قاعدگی هستند. علاوه بر این، در زنان در سن باروری، عوارض بارداری، سقط جنین، حاملگی خارج رحمی همیشه باید به عنوان علل خون ریزی در نظر گرفته شوند.

خون ریزی می تواند به دلیل یک آسیب یا بیماری در اندام های تناسلی باشد. وریدهای واریسی یا مقاربت خشن می تواند مقصر باشد، اما بیماری های منتقله از راه جنسی و یا بیماری التهابی لگن نیز می تواند عامل خون ریزی باشند.

در برخی از موارد، خون ریزی از واژن بین دوره قاعدگی ناشی از سرطان یا پیش سرطان دهانه رحم، رحم، و به ندرت مربوط به لوله های فالوپ است.

همه ی این شرایط باید جدی گرفته شوند و به همین دلیل زنان هرگز نباید علائم خون ریزی خارج از دوره قاعدگی خود را نادیده بگیرند.

علت  لکه بینی بین دوره قاعدگی

در حالی که توصیه ی شود هر زنی که به علت ناشناخته ای خون ریزی در بین دوره قاعدگی خود دارد، به دکتر مراجعه کند، اما اگر حامله هستید، اگر تازه وارد یائسگی شده اید، اگر خون ریزی شما بسیار زیاد است و یا اگر خون ریزی با علائمی مانند لخته شدن، بوی بد، سرگیجه و تب همراه است، باید به طور اورژانسی این کار را انجام دهید.

نوشته های مرتبط

دکتر از شما خواهد پرسید که چه زمانی خون ریزی شروع شده و همچنین شما چه چیزی درباره آن قبل از انجام آزمایشاتی مانند سونوگرافی، تست حاملگی، پاپ اسمیر، تست STD، بیوپسی گردن رحم و آندومتر و همچنین آزمایش خون برای ارزیابی تیروئید و عملکرد تخمدان، می دانید.

لکه بینی واژینال بین دوره قاعدگی

خون ریزی غیر طبیعی واژینال بین دوره می تواند به دلایل مختلف، که اکثر آنها جدی نیستند، رخ دهد. لکه بینی واژینال، برای مثال، ممکن است به علت تغییر در برنامه روتین ورزشی اتفاق بیافتد.

سایر زنان، به ویژه دختران جوان، ممکن است بی نظمی های قاعدگی، که شامل لکه بینی واژینال بین قاعدگی است را به دلیل ورزش شدید تجربه کنند. مطالعات نشان می دهد که تمرین سنگین می تواند موجب تاخیر در قاعدگی (از شروع قاعدگی)، سیکل های نامنظم و خون ریزی واژینال شود. با این حال، بسیاری از عوامل دیگر می تواند موجب خون ریزی واژینال جدای از ورزش شود، حتی اگر برخی لکه بینی خود را به ورزش های سنگین و منظم نسبت دهند.

علل احتمالی لکه بینی واژینال

برای زنان بسیار مهم است که به علت خون ریزی واژینال نامنظم، به ویژه اگر خون ریزی شدید یا طولانی مدت است، مشاوره پزشکی داشته باشند. اگر چه علت ممکن است جدی نباشد؛ ولی برای به دست آوردن تشخیص و درمان مناسب مورد نیاز است.

لکه بینی وسط سیکل و بارداری

هرگز تصور نکنید که خون ریزی شما فقط مربوط به ورزش می تواند باشد.

علل احتمالی لکه بینی واژینال عبارتند از:

 • تغییرات هورمونی که باعث اختلال در خون ریزی رحم می شود
 • استفاده از قرص های ضد بارداری و یا دیگر داروهای هورمونی
 • استفاده از (دستگاه IUD داخل رحمی) برای کنترل بارداری
 • تغییر در رژیم غذایی
 • استرس
 • عفونت در رحم (مانند بیماری التهابی لگن)
 • ضخیم شدن دیواره رحم (همچنین به عنوان هیپرپلازی آندومتر شناخته می شود)
 • افزایش یا کاهش وزن
 • جراحی اخیر یا آسیب به رحم
 • استفاده از برخی از داروها مانند رقیق کننده های خون (وارفارین یا کومادین) و یا داروهای استروئیدی
 • عوارض بارداری (سقط جنین، حاملگی خارج از رحم)
 • شرایط خاص پزشکی مانند اختلالات هیپوفیز یا تیروئید، دیابت، بیماری مزمن کبدی، یا لوپوس اریتماتوی سیستمیک
 • رشد غیر سرطانی (خوش خیم) در رحم، مانند آدنومیوزیس، پولیپ رحم و فیبروئیدهای رحمی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • سرطان رحم
 • سایر اختلالات منجر به خون ریزی

گاهی اوقات شما ممکن است تجربه لکه بینی بعد از رابطه جنسی را داشته باشید. همچنین ممکن است خون ریزی از رکتوم، مقعد یا دستگاه ادراری را با خون ریزی از واژن اشتباه بگیرید. اگر حامله هستید و یا اگر خون ریزی با درد شکم، تب، ضعف و سرگیجه همراه است، بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید. همچنین اگر خون ریزی شدید یا طولانی مدت دارید، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

تشخیص لکه بینی

علت خونریزی واژینال ممکن است بعد از اینکه دکتر یک تاریخچه پزشکی دقیق را تهیه کرد و معاینات فیزیکی کاملی را انجام داد، به دست آید. تست بالینی و آزمایشگاهی نیز ممکن است انجام شود که شامل آزمایش ادرار، آزمایش پاپ اسمیر، تست حاملگی و دیگر آزمایشات خونی مانند شمارش کامل خون، آزمایش عملکرد تیروئید، و مقدار آهن می باشند.

یک نمونه بافت از رحم (بیوپسی آندومتر) به همراه سونوگرافی نیز ممکن است لازم باشد.

نوسانات هورمونی عامل شروع قاعدگی است.

عوامل زیادی می توانند این تعادل را به هم بزنند و در نتیجه پریود از دست رفته و به جای پریود لکه بینی ایجاد شود. تف به خونریزی کمتر از حد معمول اشاره دارد. در بیشتر مواقع به محافظت زیادی در برابر پد یا تامپون نیاز ندارد.

سوال و جواب در مورد لکه بینی

چگونه می توان از لکه بینی واژینال جلوگیری کرد

شما ممکن است به وسیله موارد زیر از لکه بینی واژینال جلوگیری کنید:

 • حفظ وزن مناسب. خون ریزی واژینال در زنان مبتلا به اضافه وزن و کم وزنی شایع تر است.
 • مصرف قرص های ضد بارداری طبق دستور، ترجیحا در زمان یکسان در هر روز، برای جلوگیری از نوسانات سطح هورمون.
 • انجام هورمون درمانی طبق دستور، در زمان یکسان در هر ماه.
 • آموزش مقابله با استرس و انجام تمرینات آرامش بخش.
 • مصرف داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن، که تولید پروستاگلاندین را کاهش می دهد و باعث کاهش خون ریزی قاعدگی می شوند.

درخواست از دکتر خود برای مشاوره در مورد ورزش و رژیم غذایی با توجه به شرایطتان.

آیا لکه بینی طبیعی است و پریود حساب نمی شود؟

زنان اغلب در بین دوره های قاعدگی لکه بینی را تجربه می کنند. با این حال، لکه بینی مکرر ممکن است نشانه یک مشکل پزشکی باشد که باید برطرف شود.

2) آیا می توانم لکه بینی را به عنوان یک دوره در نظر بگیرم؟

نه، لکه بینی و پریود دو چیز کاملا متفاوت هستند. در لکه‌ها جریان خون سبک‌تر است و دو روز بیشتر طول نمی‌کشد. نمی توان آن را برای دوره ای که 4-7 روز طول می کشد و سیکل منظم 21 تا 35 روزه دارد جایگزین کرد.

3) چه زمانی باید نگران لکه بینی باشم؟

معمولاً لکه بینی به جای دوره قاعدگی اتفاق می افتد. اگر به دلیل یک مشکل پزشکی مانند PCOS، مشکلات تیروئید یا بیماری های مقاربتی، یا باردار هستید، باید به دنبال درمان باشید.

مشاوره پزشکی زنان در تهران اماده خدمت رسانی به شما عزیزان .

instagram banner
1 دیدگاه
 1. نسرین می گوید

  آیا میتونم با شما به انترنیت در تماس شوم یک سوالی شخصی دارم

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.