مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته (فیلم)

مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته : جنین شما در دوران بارداری معمولی تغییرات زیادی خواهد داشت. این زمان به سه مرحله تقسیم می شود که سه ماهه نامیده می شود. هر سه ماهه مجموعه ای حدود سه ماه است. احتمالاً ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در مورد رشد نوزاد در هفته ها با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، اگر سه ماهه بارداری هستید ، حدود 12 هفته هستید.

مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته

در هر سه ماهه ، تغییرات متمایزی را در نوزاد و خود مشاهده خواهید کرد.

به طور سنتی ، ما بارداری را یک فرایند نه ماهه می دانیم. با این حال ، همیشه اینطور نیست. بارداری کامل 40 هفته یا 280 روز است. بسته به اینکه در چه ماههایی باردار هستید (برخی کوتاه تر و برخی دیگر طولانی تر هستند) و در چه هفته ای زایمان می کنید ، ممکن است نه ماه یا 10 ماه باردار باشید. این کاملا طبیعی و سالم است.

هنگامی که به پایان دوران بارداری خود نزدیک می شوید ، ممکن است در هنگام زایمان نام چند دسته را بشنوید. این برچسب ها در چند هفته آخر بارداری تقسیم می شوند. آنها همچنین برای مراقبت از عوارض خاصی در نوزادان استفاده می شوند. نوزادانی که در دوره های اولیه ترم یا قبل از آن متولد می شوند ، نسبت به نوزادانی که چند هفته بعد در بازه زمانی کامل متولد می شوند ، بیشتر در معرض مشکلات تنفسی ، شنوایی یا یادگیری هستند.

مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته

چند هفته آخر بارداری به گروه های زیر تقسیم می شود:

  • ترم اولیه : 37 هفته 0/07 تا 38 هفته 6/7.
  • دوره کامل : 39 هفته 0/7 تا 40 هفته 6/7.
  • ترم آخر : 41 هفته 0/7 تا 41 هفته 6/7.
  • مدت ارسال : 42 هفته 0/7 به بعد.

سه ماهه اول

سه ماهه اول بارداری تا 12 هفته طول می کشد. این به طور کلی سه ماه اول بارداری است. در طول این سه ماهه ، کودک شما از گروه کوچکی از سلولها به جنین تبدیل می شود که دارای ویژگی های نوزاد است.

مراحل رشد جنین در شکم مادر

ماه 1 (هفته های 1 تا 4)

با رشد تخم بارور ، یک کیسه ضد آب در اطراف آن ایجاد می شود و به تدریج با مایع پر می شود. این کیسه آمنیوتیک نامیده می شود و به تقویت جنین در حال رشد کمک می کند.

در این مدت ، جفت نیز توسعه می یابد. جفت یک اندام گرد و مسطح است که مواد مغذی را از مادر به نوزاد منتقل می کند و مواد زائد را از نوزاد منتقل می کند. جفت را به عنوان یک منبع غذایی برای کودک خود در طول بارداری در نظر بگیرید.

در چند هفته اول ، یک صورت اولیه با حلقه های تیره بزرگ برای چشم ها شکل می گیرد. دهان ، فک پایین و گلو در حال توسعه هستند. سلول های خونی در حال شکل گیری هستند و گردش خون آغاز می شود. لوله کوچک “قلب” تا پایان هفته چهارم 65 بار در دقیقه می زند.

در پایان ماه اول ، طول نوزاد شما حدود 1/4 اینچ است – کوچکتر از یک دانه برنج. مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته

ماه 2 (هفته های 5 تا 8)

ویژگی های صورت نوزاد شما همچنان در حال رشد است. هر گوش به عنوان یک چین کوچک پوست در کنار سر شروع می شود. جوانه های کوچکی که در نهایت به بازوها و پاها تبدیل می شوند ، در حال شکل گیری هستند. انگشتان دست ، انگشتان پا و چشم نیز در حال شکل گیری هستند.

لوله عصبی (مغز ، نخاع و سایر بافتهای عصبی سیستم عصبی مرکزی) اکنون به خوبی شکل گرفته است. دستگاه گوارش و اندام های حسی نیز شروع به رشد می کنند. استخوان شروع به جایگزینی غضروف می کند.

سر نوزاد شما نسبت به بقیه بدنش در این مرحله بزرگ است. در حدود 6 هفته ، ضربان قلب نوزاد شما معمولاً قابل تشخیص است.

پس از هفته هشتم ، نوزاد شما به جای جنین ، جنین نامیده می شود.

در پایان ماه دوم ، طول نوزاد شما حدود 1 اینچ و وزن آن حدود 1/30 اونس است.

عکس مراحل رشد جنین

ماه 3 (هفته های 9 تا 12)

بازوها ، دستها ، انگشتان ، پا و انگشتان پای کودک کاملاً شکل گرفته است. در این مرحله ، کودک شما با انجام کارهایی مانند باز و بسته کردن مشت و دهان خود کمی شروع به کاوش می کند. ناخن های دست و پا شروع به رشد می کنند و گوش های خارجی شکل می گیرند. شروع دندانها در زیر لثه ها شکل می گیرد. اندام های تناسلی نوزاد شما نیز رشد می کند ، اما تشخیص جنسیت نوزاد در سونوگرافی دشوار است.

در پایان ماه سوم ، نوزاد شما به طور کامل شکل گرفته است. تمام اندامها و اندامها (اندامها) در حال حاضر هستند و به منظور کارکردن به رشد خود ادامه می دهند. سیستم گردش خون و ادرار نوزاد نیز کار می کند و کبد صفرا تولید می کند.

مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته

در پایان ماه سوم ، طول نوزاد شما حدود 4 اینچ و وزن آن حدود 1 اونس است.

از آنجا که مهمترین رشد کودک شما اتفاق افتاده است ، احتمال سقط جنین شما پس از سه ماه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

سه ماهه دوم

این قسمت میانی بارداری اغلب به عنوان بهترین بخش تجربه در نظر گرفته می شود. در این زمان ، احتمالاً هرگونه تهوع صبحگاهی از بین رفته و ناراحتی های اولیه بارداری کم رنگ شده است. نوزاد در این ماه شروع به توسعه ویژگی های صورت می کند. همچنین ممکن است با حرکت و چرخش نوزاد به داخل رحم ، احساس حرکت کنید. در این سه ماهه ، بسیاری از افراد جنسیت نوزاد را می فهمند. این به طور معمول در طی یک اسکن آناتومی (سونوگرافی که رشد جسمانی کودک شما را بررسی می کند) در حدود 20 هفته انجام می شود.

مراحل رشد جنین از لقاح تا تولد

ماه 4 (هفته های 13 تا 16) : مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته

ضربان قلب نوزاد شما ممکن است از طریق وسیله ای به نام داپلر شنیده شود. انگشتان دست و پا به خوبی مشخص شده اند. پلک ، ابرو ، مژه ، ناخن و مو شکل می گیرد. دندان ها و استخوان ها متراکم تر می شوند. نوزاد شما حتی می تواند انگشت شست خود را بمکد ، خمیازه بکشد ، کشش پیدا کند و صورت ایجاد کند.

سیستم عصبی شروع به کار می کند. اندام های تناسلی و دستگاه تناسلی در حال حاضر به طور کامل رشد کرده اند و اگر شما پسر یا دختر دارید ، پزشک می تواند در سونوگرافی مشاهده کند.

در پایان ماه چهارم ، طول نوزاد شما حدود 6 اینچ و وزن آن حدود 4 اونس است.

ماه 5 (هفته های 17 تا 20)

در این مرحله ، ممکن است احساس کنید کودک شما در حال حرکت است. کودک شما در حال رشد عضلات است و آنها را تمرین می دهد. این اولین حرکت سریع نامیده می شود و می تواند مانند یک بال زدن احساس شود.

موها روی سر نوزاد شروع به رشد می کنند. شانه ها ، پشت و شقیقه های نوزاد شما توسط موهای نرم و لطیفی به نام لانگو پوشانده شده است. این مو از نوزاد شما محافظت می کند و معمولاً در پایان هفته اول زندگی نوزاد ریخته می شود.

پوست نوزاد با پوششی سفید رنگ به نام vernix caseosa پوشانده شده است. تصور می شود که این ماده “پنیری” از پوست نوزاد شما در برابر تماس طولانی مدت با مایع آمنیوتیک محافظت می کند. این پوشش درست قبل از تولد ریخته می شود.

در پایان ماه پنجم ، طول نوزاد شما حدود 10 اینچ و وزن آن 1/2 تا 1 پوند است.

چگونگی تشکیل جنین

ماه 6 (هفته های 21 تا 24)

اگر می توانید همین الان داخل رحم به نوزاد خود نگاه کنید ، می بینید که پوست نوزاد شما قرمز رنگ شده ، چین خورده و رگ ها از طریق پوست شفاف نوزاد قابل مشاهده است. انگشتان دست و پا نوزاد قابل مشاهده است. در این مرحله پلک ها شروع به جدا شدن کرده و چشم ها باز می شوند.

نوزاد با حرکت دادن یا افزایش نبض به صداها پاسخ می دهد. در صورت سکسکه نوزاد ممکن است متوجه حرکات تکان دهنده شوید.

در صورت تولد زودرس ، نوزاد شما ممکن است بعد از هفته 23 با مراقبت های ویژه زنده بماند.

در پایان ماه ششم ، طول نوزاد شما حدود 12 اینچ و وزن آن حدود 2 پوند است.

ماه 7 (هفته های 25 تا 28)

کودک شما به بلوغ ادامه می دهد و ذخایر چربی بدن را ایجاد می کند. در این مرحله ، شنوایی نوزاد کاملاً تکامل یافته است. نوزاد به طور مکرر موقعیت خود را تغییر می دهد و به محرک ها از جمله صدا ، درد و نور واکنش نشان می دهد. مایع آمنیوتیک شروع به کاهش می کند.

اگر نوزاد نارس به دنیا بیاید ، احتمال دارد نوزاد شما بعد از ماه هفتم زنده بماند.

در پایان ماه هفتم ، طول نوزاد شما حدود 14 اینچ و وزن آن بین 2 تا 4 پوند است.

سه ماهه سوم : مراحل رشد جنین انسان هفته به هفته

این آخرین قسمت بارداری شما است. ممکن است وسوسه شوید که شمارش معکوس را تا سررسید خود شروع کنید و امیدوار باشید که زودتر از موعد فرا برسد ، اما هر هفته از این آخرین مرحله رشد به کودک شما کمک می کند تا خود را برای زایمان آماده کند. در طول سه ماهه سوم ، نوزاد شما سریع وزن خود را افزایش می دهد و چربی بدن را به آن اضافه می کند که پس از تولد کمک می کند.

به یاد داشته باشید ، حتی اگر فرهنگ عامه تنها به 9 ماه بارداری اشاره کرده باشد ، شما در واقع ممکن است 10 ماه باردار باشید. حاملگی معمولی و کامل 40 هفته است که می تواند شما را به دهمین ماه برساند. همچنین ممکن است بتوانید یک یا دو هفته (41 یا 42 هفته) از سررسید خود فراتر بروید. 

مراحل تکامل جنین

ماه 8 (هفته های 29 تا 32)

کودک شما به بلوغ ادامه می دهد و ذخایر چربی بدن را ایجاد می کند. ممکن است متوجه شوید که کودک شما بیشتر لگد می زند. مغز نوزاد در این زمان به سرعت در حال رشد است و کودک شما می تواند ببیند و بشنود. اکثر سیستم های داخلی به خوبی توسعه یافته اند ، اما ریه ها هنوز ممکن است نابالغ باشند.

طول نوزاد شما حدود 18 اینچ و وزن آن تا 5 پوند است.

ماه 9 (هفته های 33 تا 36)

در این مرحله ،جنین  شما به رشد و بلوغ خود ادامه می دهد. ریه ها در این مرحله نزدیک به تکامل کامل هستند.

رفلکس های کودک شما هماهنگ هستند تا بتواند پلک بزند ، چشم ها را ببندد ، سر را بچرخاند ، محکم بگیرد و به صداها ، نور و لمس پاسخ دهد.

طول نوزاد شما حدود 17 تا 19 اینچ است و وزن آن از 5 ½ پوند تا 6 ½ پوند است.

ماه 10 (هفته های 37 تا 40)

در این ماه آخر ، شما می توانید در هر زمان زایمان کنید. ممکن است متوجه شوید که کودک شما به دلیل تنگ بودن فضا کمتر حرکت می کند. در این مرحله ، موقعیت نوزاد شما ممکن است تغییر کند تا برای تولد آماده شود. در حالت ایده آل ، کودک سرش را در رحم شما قرار داده است. ممکن است در این آخرین بازه زمانی که نوزاد به داخل لگن شما می افتد و برای زایمان آماده می شود احساس ناراحتی کنید.

کودک شما در این مرحله آماده دیدار با جهان است.

طول نوزاد شما حدود 18 تا 20 اینچ و وزن آن حدود 7 پوند است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.