10 مرحله از سقط جنین که نمی دانستيد:چه کنم؟

مرحله سقط جنین:سقط جنین از دست رفتن بارداری ست که در 20 هفته اوليه بارداری رخ ميدهد و اکثريت قابل­توجه آن در سه ماهه اول (اولين 12 هفته بارداري) رخ ميدهد در حالي که سقط نسبتا رايج ميباشد فرايندي­ست که ميتواند براي مادر از نظر فيزيکي و احساسي دردناک باشد.

موارد زير 10 چيزي­ست که شما در صورت داشتن علايم سقط و يا تشخيص اخير براي آن بايستي بدانيد:

1 ـ خونريزي در بارداری هميشه به معنای سقط نيست

سقط جنين ميتواند صرف­نظر از دليل و زمان آن بسيار دردناک باشد فراتر از دردهاي شکمي و بيرون کردن بافتها (جفت و کيسه بارداري) از طريق واژن يکي از شايع­ترين علامي سقط خونريزي واژن است با اين وجود خونريزي در مراحل اوليه بارداري هميشه به معناي سقط نيست.

مرحله سقط جنین

تنها روش براي اطمينان از اين مسئله که آيا خونريزي در نتيجه سقط رخ داده يا خير ارزيابي توسط پزشک ميباشد اگر پزشک تشخيص دهد که شما دچار سقط شده­ايد اندازه­گيري ميزان خونريزي حائز اهميت است.

اگر خون دو پد بزرگ را در هر ساعت براي دو ساعت متوالي آغشته سازد بلافاصله با پزشک خود تماس بگيريد زيرا اين مسئله ميتواند نشانه­اي مبني بر اين موضوع باشد که شما دچار خونريزي شده­ايد و ممکن است به عملي به نام اتساع و کورتاژ (دي و سي) نياز داشته باشيد تا خونريزي متوقف گردد.

اگر خونريزي شما تا اين اندازه شديد نيست اما شما نگرانيد که خونريزي مدت زيادي ادامه داشته (به عنوان مثال اگر خونريزي شديد 2 و يا 2 روز ادامه داشته باشد) ديدن پزشک براي رد کردن احتمال عوارض ايده خوبي­ست.

10مرحله سقط جنین

2 ـ تشخيص سقط ممکن است تا يک هفته طول بکشد

مرحله سقط جنین

گاهي اوقات پزشکان ميتوانند سقط را قبل از آغاز علايم تشخيص دهند به عنوان نمونه در مراحل اوليه بارداري پزشک يک آزمايش خون از شما ميگيرد که سطح هورمون گونادوتروپين جفت (اچ­سي­جي) را اندازه ميگيرد که در طي بارداري توليد شده است اگر اين سطح هر دو تا سه روز در اولين سه ماهه دو برابر نشود و يا کاهش يابد متاسفانه يک نشانه بديهي از سقط جنین قريب­الوقوع ميباشد حتي اگر علايم سقط را داريد پزشکان اغلب نميتوانند سقط را در يک روز تاييد کنند.

شما ممکن است حداقل به دو آزمايش خون براي سطح اچ­سي­جي و اسکن­هاي سونوگرافي با فاصله چند روزه نياز داشته باشيد تا پزشک اطلاعات لازم را براي تشخيص وضعيت بارداري به دست بياورد.

3 ـ بخش اورژانس هميشه بهترين محل مراجعه بعد از مشاهده علايم محسوب نميشود

در اولين سه ماهه بارداري پزشک نميتواند کاري براي توقف سقط انجام دهد همان­طور که در بالا ذکر شد شما ممکن است در يک ويزيت تشخيص سقط را دريافت نکنيد.

البته سعي کنيد در موراد زير بلافاصله کمک پزشکي فوري را دريافت نماييد:

شما درباره بارداري خارج­رحمي نگران هستيد.

خونريزي شما به شدت زياد است(آغشته کردن کامل پد قائدگي در کمتر از يک ساعت)

اگر به صورت کلي درباره سلامت خود نگرانيد.

اما صرف نظر اين مشکلات بخش اورژانس احتمالا قادر نخواهد بود به شما کمک چنداني کند در نتيجه بهترين کار تماس با پزشک خودتان است.

4 ـ بارداری خارج رحمی هميشه يک فوريت پزشکی نيست

کاملا درست است که باردراي خارج­رحمي گاهي اوقات يک فوريت پزشکي­ست زيرا ميتواند کشنده باشد.

زماني که پزشکان بارداري خارج رحمي را در مراحل اوليه تشخيص دهند به نظر نميرسد که خطر جراحت وجود داشته باشد و شرايط خيلي خطرناک نيست.

درمان ميتواند دارو براي پايان بارداری به صورت سرپايي و يا نظارت در سطح اچ­سي­جي باشد اگر به نظر ميرسد که بارداري خارج رحمي به صورت طبيعي در مراحل انتهايي قرار دارد.

5 ـ سقط جنين بدون علايم امکان­پذير است

نوشته های مرتبط

گاهي اوقات رشد جنين متوقف ميشود اما هيچ علايم مشخصي از سقط مانند درد و انقباض و خون­ريزي و خارج شدن بافتها مشاهده نميشود اين سقط از دست رفته نام دارد.

در مورد سقط از دست رفته پايان بارداری اغلب به صورت تصادفي در يک سونوگرافي روتين و يا عدم شنيدن ضربان قلب در داپلر دستي در آغاز سه­ماهه دوم مشخص ميگردد.

زماني که سقط از دست رفته تشخيص داده شد يک خانم و پزشکش تصميم ميگيرند که چگونه درباره اين سقط عمل کنند به عنوان نمونه يک خانم ممکن است تصميم بگيرد که سقط به صورت طبيعي صورت گيرد که بدين معناست که منتظر ميماند تا علايم آغاز شود و بافت جنيني به صورت خودبه­خود خارج گردد خانمهاي ديگر ممکن است يک مداخله پزشکي به صورت مصرف دارو و يا انجام کورتاژ را ترجيح دهند.

6 ـ فرايند فيزيکی سقط ميتواند چند روز طول بکشد

علي­رغم آنچه که رسانه­ها به تصوير ميکشند سقط سه ماهه اول معمولا به يک باره رخ نمي­دهد جنين معمولا قبل از آغاز علايم فيزيکي گاهي اوقات حتي يک هفته قبل مرده است و خونريزی سقط ممکن است به صورت لکه­بيني آغاز گردد و بعد با جريان سنگين­تر خون و مشاهده لخته بعد از چند روز ادامه يابد ممکن است سطح خونريزی شما تا دو هفته ادامه يابد اگرچه ممکن است تمام مدت شديد نباشد.

به صورت کلي زمان دقيق سقط براي هر خانم منحصر به فرد است و به دو فاکتور بستگي دارد.

به عنوان نمونه در يک سناريو يک خانم ممکن است ظرف چند ساعت بعد از تشخيص دچار خونريزي شود و در يک سناريو ديگر فرايند سقط ممکن است هفته­ها بعد حتي با وجود پايان بارداري آغاز نگردد.

با اين وجود تحقيقات نشان ميدهد که احتمالا ظرف دو هفته بعدا از تشخيص خونريزي شما آغاز شده و به اتمام ميرسد.

ذکر اين نکته حائز اهميت است که بعد از تشخيص سقط يک خانم ممکن است انتخاب کند که سقط او به صورت پزشکي و يا جراحي مديريت گردد (به عنوان مثال دي و سي) و اين مسئله بر طول دوره علايم نيز تاثيرگذار است به عنوان نمونه بعد از دي­سي براي مديريت سقط يک خانم ممکن است دچار خونريزي خفيف و يا درد ملايمي شود اما خونريزي شديد و يا دردهاي شکمي وجود نخواهند داشت اگر اين مسئله اتفاق بيافتد يک خانم بايستي بلافاصله با پزشک خود تماس بگيرد.

7 ـ سقط  جنین طبيعی ميتواند شامل انقباضات شديد باشد

بسياري از افراد سقط زودهنگام را مانند يک درد قائدگي شديد توصيه ميکنند براي برخي از خانمها حقيقت اين است که اين پديده چيزي بيش از يک انقباض جزئي­ست ممکن است دردهاي شديد کمر و شکم وجود داشته باشد که در توانايي شما براي انجام فعاليت­هاي روزمره تداخل ايجاد ميکند.

در صورت داشتن اين انقباضات شديد با پزشک خود تماس بگيريد تا اطمينان حاصل کنيد که بارداري خارج از رحم رد ميشود و شايد بتوانيد تجويز يک مسکن را نيز دريافت کنيد.

اما درد شديد با سقط لزوما به اين معنا نيست اتفاقی غيرعادی در حال وقوع است.

8 ـ باروری شما ممکن است بلافاصله برگردد و يا اينکه اين طور نباشد

برخي از خانمها تخمک­گذاري را دو هفته بعد از سقط آغاز ميکنند در حالي که برخي ديگر ممکن است سه ماه منتظر بمانند تا مجددا چرخه قائدگي آنها به حالت عادي برگدد.

تنوع فردي فراواني وجود دارد اما پيش­بيني زمان بازگشت بارداري شما امکان­پذير نيست.مرحله سقط جنین

در نتيجه ايده خوب اين است  که در زمان داشتن روابط جنسي از روش­هاي محافظتي استفاده کنيد مگر اينکه بخواهيد مجددا باردار شويد.

9 ـ ممکن است نيازی به صبر کردن برای تلاش مجدد نباشد

پزشکان گاهي توصيه ميکنند قبل از بارداري مجدد بعد از يک سقط مدتي صبر کنيد اما به غير از شرايط پزشکي خاص هيچ شواهد مشخصي مبني بر اين موضوع وجود ندارد که ريسک حامله شدن مجدد بلافاصله افزايش يافته است.

10 ـ دلايل برای سقط  جنین به خوبی مشخص نشده ­اند

ميتوان به سادگي فرض را بر اين گذاشت که پزشکي مدرن تمام پاسخها را دارد اما متاسفانه اين­گونه نيست گاهي­اوقات حتي معتبرترين منابع نيز اطلاعات متضادي درباره دلايل  سقط ارائه داده­اند و به شکل نااميدکننده­اي سوالات نسبت به پاسخها بيشتر هستند که پذيرش اين موضوع دشوار است.

يک نکته مهم مرحله سقط جنین

ذکر اين نکته حائز اهميت است که علاوه بر دلايل فيزيکي سقط مانند خونريزي واژن تجربه ناراحتي احساسي نيز شايع است آنچه که مسائل را پيچيده­تر ميکند اين است که اطرافيان اغلب اين سقط را به عنوان يک سوگ و خسران تلقي نميکنند که ميگويند اين به نفع تو بوده و يا اينکه ميتواني مجددا تلاش کني.

اگر شما سقط جنين را تجربه کرده­ايد به جاي پنهان کردن احساسات و تفکرات خود از پزشک­تان بخواهيد که در صورت وجود يک گروه حمايتي در منطقه به شما اطلاع دهند و يا اينکه ميتوانيد به يک روان­درمانگر مراجعه نماييد.مرحله سقط جنین

به صورت خصوصي با ديگر خانمها درباره تجربه­شان در اين حوزه صحبت کنيد و از متخصصان سلامت کمک بگيريد که تجربه کار کردن با زناني داشته­اند که سقط جنين داشته­اند و نکات ميتواند به شما براي کنار آمدن با اين تجربه ناراحت­کننده کمک کند و احساس کنيد که در اين­جا تنها نيستيد.مرحله سقط جنین

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک