کمبود هورمون استروژن(درمان سنتی)

هورمون استروژن:برخی از تغییرات هورمونی طبیعی هستند مانند نوسانات ماهانه‌ی هورمون‌های جنسی مسئول قاعدگی و تخمک‌گذاری یا تغییراتی که در طول بارداری رخ می‌دهند. یائسگی زمان دیگری برای تغییر طبیعی هورمون در زندگی یک زن است. بسیاری از زنان ممکن است اضافه‌وزن، نوسانات خلقی، تعریق شبانه و کاهش میل جنسی را تجربه کنند. سایر زمان‌ها این نوسانات ممکن است ناشی از دارو یا یک مشکل پزشکی باشد.

کمبود هورمون استروژن

برخی از زنانی که دوره‌های نامنظمی دارند ممکن است دردهای شکمی یا عدم تخمک‌گذاری را تجربه کنند. آمنوره  (قطع کامل قاعدگی) یک اصطلاح پزشکی است که به نبود دوره‌ها حداقل به مدت 3 ماه اشاره می‌کند حتی اگر یک زن باردار نباشد. منوراژی  (دفع بیش از حد خون در قاعدگی) اصطلاحی است که به معنی خون‌ریزی بیش از حد قاعدگی است. دیسمنوره  به درد و شکم درد در طول قاعدگی گفته می‌شود.

هورمون استروژن

خون‌ریزی طولانی‌مدت قاعدگی شامل دوره‌هایی می‌شود که در آن، خونریزی به طور عادی به مدت 8 روز یا بیش‌تر طول می‌کشد. الیگومنوره  شرایطی است که در آن دوره‌ها اغلب یا بیش‌تر از هر 35 روز رخ می‌دهند. اگر معتقدید عدم‌تعادل هورمونی چرخه‌ی قاعدگی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد با پزشک خودتان ملاقات کنید.

سطوح استروژن در پیش از یائسگی و یائسگی کاهش پیدا می‌کند. این ممکن است در تعرق شبانه و گرگرفتگی دخیل باشد که اغلب موجب اختلال در توانایی زنان برای خوابیدن می‌شود. اگر معتقدید عدم‌تعادل هورمونی در مشکلات خواب شما دخیل است با پزشک خودتان ملاقات کنید.

گاهی‌اوقات ممکن است سطوح بالای آندروژن نشان‌دهنده‌ی سندرم تخمدان پلی‌کیستیک  (PCOS) باشد. زنان مبتلا به PCOS ممکن است ناباروری را تجربه کنند. سطوح بالای انسولین می‌توانند تولید آندروژن‌ها را تحریک کرده و ممکن است با مقاومت به انسولین همراه باشند. کاهش وزن می‌تواند به رفع مقاومت به انسولین کمک کند.

زنان اغلب در دوران یائسگی و پس از آن مشکلات خواب دارند و گرگرفتگی و افزایش افسردگی را تجربه می‌کنند. این‌ها به نوبه‌ی خود ممکن است در مغز مه‌آلود دخیل باشند. بیماری تیروئید یکی دیگر از علل شایع مغز مه‌آلود است.

اگر مغز مه‌آلود را تجربه می‌کنید به دیدن پزشکتان بروید تا بتوانید دلیل ریشه‌ای آن را پیدا یا درمان کنید. اگر کاهش سطح استروژن مشکل‌زا شده باشد، ممکن است درمان هورمونی باعث تسکین و برگرداندن تعادل هورمونی شود.

هورمون استروژن

 هورمون استروژن و مشکل معده

درمان کمبود استروژن در طب سنتی

سلول‌های متعلق به مجاری روده‌ای-معده‌ای گیرنده‌هایی برای استروژن و پروژسترون دارند. سطوح این هورمون‌ها در طول چرخه‌ی قاعدگی ماهانه‌ی زنان تغییر می‌کنند. آن‌ها روی عملکرد سیستم گوارشی تأثیر می‌گذارند. اغلب زنان درد شکمی، نفخ، اسهال، یبوست، استفراغ و حالت تهوع را قبل و بعد از آن تجربه می‌کنند. این علایم می‌توانند همراه با مشکلات دیگر هم رخ بدهند.

اگر یک زن این علایم را همراه با تغییرات خلقی یا در طول دوره‌ی خود تجربه می‌کند، به احتمال زیاد ممکن است به این خاطر باشد که اختلالات GI ناشی از نوسانات هورمونی رخ می‌دهند.

اگر سطح تیروئید شما پایین است، می‌توانید از داروهای تجیوزی خودتان استفاده کنید تا سطوح خودتان را تا حد نرمال بالا ببرید. صرف‌نظر از هر گونه اختلال هورومونی که ممکن است وجود داشته باشند، بهداشت خواب را برای بهینه‌کردن خواب خودتان خوب تمرین کنید. این شامل رفتن به رختخواب و بیدار از خواب در ساعت مشخصی از روز حتی در تعطیلات آخر هسته می‌شود.

از الکل، قهوه و از ورزش در اواخر بعد از ظهر اجتناب کنید تا با خوابتان تداخل نداشته باشد. یک برنامه‌‌ی ریلکس‌کردن برای شب ترتیب بدهید تا به بدنتان این پیام را بدهید که الان زمان خواب است. حما گرم بگیرید، یک فنجان چای بابونه بخورید یا به موسیقی آرام‌بخش گوش کنید.

نوشته های مرتبط

به نظر می‌رسد زنانی که PMS یا PMDD دارند نسبت به تغییر سطوح هورمونی حساس‌تر هستند. استروژن روی انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند دوپامین، سروتونین و نوراپی‌نفرین تأثیر می‌گذارد. سیگارنکشیدن یا مصرف‌نکردن الکل می‌تواند به این علایم کمک کند.

هورمون استروژن

بدون مصرف کافئین، قند و سدیم پیش بروید. مقدار زیادی ورزش، خواب کافی و کلسیم کافی دریافت کنید. ممکن است برخی از زنان از دریافت قرص‌های ضدبارداری یا مهارکننده‌ی انتخابی بازجذب سروتونین  (SSRI) سود ببرند. گفتار درمانی نیز ممکن است مفید باشد.

قند، چربی و کالری اضافی منجر به اضافه وزن شما می‌شود. افت استروژن روی لپتین هم تأثیر می‌گذارد که هورمونی است که گرسنگی را مهار می‌کند. با اتخاذ رژیم‌غذایی سالم و برنامه‌ی ورزشی با افزایش وزن هورمونی مبارزه کنید.

چگونه استروژن را افزایش دهیم نی نی سایت

گوشت کم، چربی‌های سالم، کربوهیدرات‌های پیچیده، غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات تازه به جلوگیری از PMS کمک می‌کنند و در میزان قند خون سالم و کاهش وزن دخیل هستند.

زنواستروژن‌ها  ترکیباتی هستند که از عملکرد استروژن در بدن تقلید می‌کنند. آن‌ها به طور طبیعی در برخی از گیاهان و قارچ‌ها وجود دارند ولی در برخی از داروها، محصولات جانبی صنعتی و سموم دفع آفت نیز یافت می‌شوند. زنواستروژن‌هایی که به طور غیرطبیعی تولید می‌شوند ممکن است اثرات مخربی روی بدن داشته باشند مانند تأثیر روی تراکم پستان و خطر سرطان سینه.

اگر متوجه تغییرات سینه شده‌اید یا نگران سطوح استروژن خودتان هستید، برای معاینه نزد پزشک خودتان بروید.هورمون استروژن

هورمون‌های تولیدشده توسط غده‌ی هیپوفیز عبارتند از: پرولاکتین، هورمون رشد (GH)، هورمون تحریک‌کننده‌ی تیروئید (TSH)، هورمون لوتئینه‌کننده  (LH)، آدنوکورتیکوتروپین (ACTH) و هورمون تحریک‌کننده‌ی فولیکول (FSH). غده‌ی هیپوفیز هورمون آنتی‌دیورتیک  (ADH) و اکسی‌توسین نیز تولید می‌کند. تومور غده‌ی هیپوفیز ریج‌ترین نوع بیماری هیپوفیز است.

آن‌ها معمولاً خوش‌خیم (غیر سرطان‌زا) هستند. گاهی‌اوقات این تومورها هورمون‌هایی را که غده‌ی هیپوفیز می‌سازد بیش‌تر یا کم‌تر ترشح می‌کنند. سایر تومورها هیچ چیزی ترشح نمی‌کنند. برخی از تومورهای هیپوفیزی علایم ایجاد می‌کنند چون آن‌ها به اندازه‌ی کافی رشد می‌کنند که روی عملکرد غده‌ی هیپوفیز یا ساختارهای مغزی اطراف آن تأثیر بگذارند.

بیماری‌هایی مانند دیابت باعث مشکلاتی در انسولین می‌شوند که ممکن است باعث تغییر وزن، تشنگی زیاد و بی‌ثباتی سطوح قند خون شود. پزشک می‌تواند دیابت را با انسولین یا سایر داروها درمان کند بنابراین سطوح قند خون شما را ثابت نگه دارد.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) شرایطی است که تقریباً 10 درصد از زنان را در سن فرزندآوری تحت تأثیر قرار می‌دهد. این باعث دوره‌های قاعدگی نامنظم می‌شود مانند دوره‌های قطع‌شده، دوره‌های خیلی تکراری یا حتی توقف کامل قاعدگی. درحالی‌که زنانی که PCOS دارند به احتمال خیلی زیاد ناباروری را تجربه می‌کنند، پزشکان می‌توانند این شرایط را با هورمون‌ها درمان کنند و تخمک‌گذاری را برگردانند.

درمان کمبود استروژن در زنان

. محققان مطالعه‌‌ای انجام داده‌اند که زنان پیش از یائسگی و پس از یائسگی که سطوح پایین‌تری از استروژن را دارند به احتمال بیش‌تری از خواب آپنه‌ی مسدودکننده رنج می‌برند تا زنانی که دارای سطوح بالاتری از استروژن هستند.

مطالعات بیش‌تری لازم است ولی زنانی که احساس خستگی می‌کنند یا خواب نیروبخشی ندارند باید با پزشک خود ملاقات کنند تا سطوح هورمونی را بررسی کرده و زنان قفقازی و آسیایی سطوح بالاتری از پوکی استخوان را نسبت به زنان گروه‌های قومی دیگر دارند. ممکن است استروژن‌درمانی به زنان پس از یائسگی کمک کند تا توده‌ی استخوانی خود را حفط کنند ولی ممکن است خطر سرطان سینه، سکته، حمله‌ی قلبی، لخته‌های خون و سایر مشکلات را نیز افزایش بدهد. اگر درباره‌ی علایم یائسگی و نازک‌شدن استخوان‌ها نگران هستید با پزشکتان صحبت کنید.هورمون استروژن

زنانی که با هورمون درمان شدند در طول مطالعه در پاهایشان اضافه‌وزن قابل‌توجهی داشتند. این الگو از توزیع چربی ربطی به افزایش خطر بیماری قلبی عروقی ندارد. در مقایسه با زنانی که درمان هورمونی را دریافت نکردند، زنانی که با هورمون درمان شدند تراکم مواد معدنی بهتری در استخوان‌هایشان داشتند. اگر متوجه شده‌اید که در تنه‌ی خودتان اضافه‌وزن دارید با پزشکتان صحبت کنید. اگر هورمون‌درمانی برای شما مناسب و ایمن باشد، ممکن است به شما کمک کند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.