تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام میشود نی نی سایت

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

پاپ اسمیر: خطراتی همراه با غربالگری پاپ اسمیر وجود ندارد (اما در صورت انجام ندادن پاپ اسمیر، احتمال بیماری و مشکلات وجود دارد). ممکن است خانم بلافاصله پس از پاپ اسمیر لکه مشاهده کند (خونریزی واژینال خفیف) اما خونریزی شدید طبیعی نیست.

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

– پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری بی درد برای سرطان دهانه رحم است.

– سلول هایی که از دهانه رحم خانم در طول آزمایش برداشته می شود زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.

– سلول ها برای ناهنجاری ها و تغییرات سرطانی مورد بررسی قرار می گیرند.

– ممکن است خانم بلافاصله بعد از آزمایش به مقدار کمی لکه بینی داشته باشد اما خونریزی شدید و سنگین طبیعی نیست.تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

– غربالگری سرطان دهانه رحم هر سه سال برای خانم های بین 21 تا 65 سال توصیه می شود.

– پاپ اسمیر با توجه به سیستمی منظم و استاندارد به اسم سیستم بتسدا تحلیل می شود.

– پاپ اسمیر غیرطبیعی تغییرات سرطانی را نشان می دهد که در مراحل اولیه سرطان قابل درمان است.

– برای بررسی پاپ اسمیر، حالت پریودی خانم، زمان آن و زمان پاپ اسمیر غیرطبیعی مورد بررسی قرار می گیرد.

– حدود 80% خانم هایی که سرطان دهانه رحم دارند در 5 سال گذشته تست پاپ اسمیر را انجام نداده اند.

– سرطان دهانه رحم بیماری غیرقابل پیشگیری است.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام میشود نی نی سایت

پاپ اسمیر

نوشته های مرتبط

پاپ اسمیر چیست؟

پاپ  تست غربالگری است که برای سرطان دهانه رحم انجام می شود. در این تست نمونه هایی از سلول های دهانه رحم در طول آزمایش جمع آوری می شود (انتهای رحم تا واژن). سلول ها بر روی شیشه قرار می گیرد و زیر میکروسکوپ بررسی می شود و تغییرات پیش از سرطان یا سرطانی تشخیص داده میشود.

پاپ اسمیر آزمایش غربالگری بدون درد و ساده و سریعی است. این آزمایش برای بررسی  طبیعی و غیرطبیعی انجام می شود. حساسیت پاپ  ، که برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن انجام می شود، خیلی خوب نیست و ممکن است پاسخ منفی نیز باشد. به همین دلیل برخی خانم ها با وجود تست منظم پاپ  باز هم به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.

در بیشتر موارد، تست پاپ سلول های کوچک غیرنرمال را پیش از سرطانی شدن تشخیص می دهد و می توان به راحتی بیماری را درمان کرد. پاپ اسمیر برای تشخیص سایر سرطان ها مانند تخمدان، واژن یا رحم مناسب نیست. این سرطان ها را می توان از طریق آزمایش gynecologic تشخیص داد که معمولا همزمان با پاپ اسمیر انجام می شود.

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند

راهنماهایی در خصوص غربالگری سرطان دهانه برای خانم هایی که باید انجام دهند وجود دارد. خدمات پیشگیری امریکا و جامعه سرطان امریکا پیشنهاد می کنند تمام خانم ها بین سن 21 تا 65 هر 3 سال آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم انجام دهند. 

اپ اسمیر تست غربالگری است اما هنگامی که با تست HPV ترکیب می شود، برای خانم های 30 سال به بالا، هر 5 سال قابل قبول است.
بارداری مانع از انجام پاپ اسمیر نمی شود بنابراین در بارداری نیز می توان این آزمایش را انجام داد.
آزمایش پاپ اسمیر برای خانم هایی که هیستروکتومی (برداشتن دهانه رحم) برای بیماری های بی خطر انجام داده اند قابل انجام نیست. خانم هایی که هیستروکتومی انجام داده اند و دهانه رحم برداشته نشده است باید از راهنمایی استفاده کنند که خانم هایی که هیستروکتومی انجام نداده اند استفاده می کنند.

پاپ اسمیر

چه پزشکی تست پاپ اسمیر انجام می دهد؟
این تست توسط متخصص زایمان یا پزشک خانوادگی یا مامایی انجام می شود. همچنین این تست توسط پزشکان دیگر نیز انجامی می شود مانند دستیار پزشک یا پرستار.

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

خانم به پشت دراز می کشد، پزشک ابتدا ناحیه بیرونی دستگاه تناسلی و مقعد را بررسی می کند تا ببیند همه چیز طبیعی به نظر می رسد.
– یک آینه طبی به داخل واژن وارد می شود. (آینه طبی ابزاری است که داخل واژن و دهانه رحم را نشان داده و بررسی می کند)
– یک برس کوچک داخل واژن می شود و برای جمع آوری نمونه های سلولی چرخیده می شود.
– نمونه دوم نیز از سطح دهانه رحم جمع آوری می شود (به عنوان بخشی از پاپ اسمیر)
– نمونه ها در محلولی قرار می گیرد و ایزوله می شود و در آزمایشگاه بررسی می شود.

پاپ اسمیرآزمایش لگنی معمولا با جمع آوری دو نمونه برای پاپ  انجام می شود. این آزمایش به این صورت است که دو انگشت از یک دست داخل واژن می شود و تخمدان و رحم با دست دیگر بر روی شکم لمس می شود.

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر نی نی سایت

چرا حالت پریودی برای پاپ اسمیر مهم است؟تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود
زنی که پریود می شود، سلول های پوشش درونی رحم (سلول های آندومتر) هر چند وقت می ریزد. اگر این سلول ها در پاپ اسمیر زن پریود دیده شود، گزارش نشان می دهد این سلول ها وجود دارند. طبیعی است که تست پاپ در زمان قاعدگی زن انجام شود. اگر در گزارش ذکر شده باشد که سلول ها از نظر سیتولوژی خوش خیم هستند یعنی سلولها بدخیم (سرطانی) نیستند.

با این حال، اگر یک زن یائسه باشد (دیگر پریود نشود)، سلول های دیواره رحم او فرو نمی ریزد. بنابراین، سلول های آندومتر در گزارش پاپ به طور غیر طبیعی ضخامت آندومتر، پوشش داخلی رحم را نشان می دهند. پاپ  برای تشخیص این گونه اختلالات طراحی نشده است. اگر این سلول ها در خانمی که پریود نمی شود دیده شود، دکتر علت فروریختن سلول های آندومتر را جویا می شود.

گاهی اوقات، علت هیپرپلازی آندومتر است؛ یک بیماری پیش سرطانی دیواره رحم، که با استفاده از بافت برداری تشخیص داده می شود. گاهی اوقات، درمان با هورمون یائسگی می تواند باعث فرو ریختن سلول های آندومتر که در آزمایش پاپ دیده می شود، شود. الگوی خونریزی، نوع دقیق از هورمون درمانی و سابقه سلامتی زن سه مولفه ای است که به پزشک کمک می کند بتواند به ارزیابی بپردازد.

چند روز قبل از پاپ اسمیر نباید رابطه داشت

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک