تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

 

 

پاپ اسمیر: خطراتی همراه با غربالگری پاپ اسمیر وجود ندارد (اما در صورت انجام ندادن پاپ اسمیر، احتمال بیماری و مشکلات وجود دارد). ممکن است خانم بلافاصله پس از پاپ اسمیر لکه مشاهده کند (خونریزی واژینال خفیف) اما خونریزی شدید طبیعی نیست.

تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ تستی است که پزشک یا پرستار شما انجام می دهد تا دهانه رحم شما را از نظر وجود سلول های غیر طبیعی بررسی کند. دهانه رحم قسمت پایینی رحم ( رحم) است که به داخل واژن باز می شود. سلول های غیرطبیعی دهانه رحم، اگر پیدا و درمان نشوند، می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند.

در طول آزمایش پاپ  ، پزشک یا پرستار شما یک اسپکولوم (ابزاری که به پزشک یا پرستار شما کمک می‌کند دهانه رحم شما را ببیند) را در واژن قرار می‌دهد و از یک چوب مخصوص یا برس نرم برای جمع‌آوری سلول‌ها از بیرون دهانه رحم استفاده می‌کند. سلول

ها برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

 

تست HPV چیست؟

آزمایش HPV DNA HPV را در سلول های دهانه رحم شما جستجو می کند. دهانه رحم قسمت پایینی رحم (رحم) است که به داخل واژن باز می شود. HPV یک عفونت مقاربتی (STI) است که در اکثر افراد خود به خود از بین می رود. 1 اگر از بین نرود، HPV می تواند باعث ایجاد سلول های غیرطبیعی دهانه رحم شود که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

انواع خاصی از HPV احتمال بیشتری برای ایجاد سرطان دهانه رحم دارند. 2 آزمایش HPV می تواند به پزشک شما بگوید که آیا HPV دارید و کدام نوع است.

در طول آزمایش HPV ، پزشک یا پرستار شما یک اسپکولوم (ابزاری که به پزشک یا پرستار شما کمک می‌کند دهانه رحم شما را ببیند) را در واژن قرار می‌دهد و از یک برس نرم برای جمع‌آوری سلول‌ها از بیرون دهانه رحم استفاده می‌کند. سلول ها در آزمایشگاه

آزمایش می شوند.

تست پاپ و تست HPV را می توان همزمان انجام داد (به نام آزمایش همزمان).

چرا به آزمایش پاپ و HPV نیاز دارم؟

آزمایش پاپ می تواند زندگی شما را نجات دهد. می تواند سلول های سرطانی دهانه رحم را زودتر پیدا کند. احتمال درمان موفقیت آمیز سرطان دهانه رحم در صورت تشخیص زودهنگام بیماری بسیار زیاد است. تست پاپ همچنین می تواند سلول های غیرطبیعی

دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به سرطان (پیش سرطانی) پیدا کند. حذف این پیش سرطان ها در بیش از 95 درصد مواقع از سرطان دهانه رحم پیشگیری می کند.

آزمایش HPV می تواند اطلاعات بیشتری در مورد سلول های دهانه رحم به پزشک شما بدهد. برای مثال، اگر تست پاپ سلول‌های دهانه رحم غیرطبیعی را نشان دهد، آزمایش HPV می‌تواند نشان دهد که آیا شما نوعی HPV دارید که باعث سرطان دهانه رحم می‌شود یا خیر.

چه کسانی باید به طور منظم آزمایش پاپ یا HPV انجام دهند؟

اکثر زنان 21 تا 65 ساله باید آزمایش پاپ را به عنوان بخشی از مراقبت های بهداشتی روتین انجام دهند. حتی اگر در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستید، واکسن HPV را دریافت کرده اید یا یائسگی را پشت سر گذاشته اید ، باز هم نیاز به آزمایش پاپ تست دارید. کارشناسان توصیه می کنند:

زنان 21 تا 29 ساله هر 3 سال یک بار آزمایش پاپ انجام می دهند

زنان 30 تا 65 ساله دریافت می کنند:

تست پاپ هر 3 سال یکبار یا

آزمایش HPV هر 5 سال یکبار یا

هر 5 سال یکبار آزمایش پاپ و HPV با هم (به نام آزمایش همزمان).

زنان بزرگتر از 65 سال اگر هرگز آزمایش نشده اند یا اگر بعد از 60 سالگی آزمایش نداده اند نیاز به آزمایش پاپ اسمیر دارند .

آزمایش HPV برای زنان 30 سال و بالاتر توصیه می شود. اگرچه HPV در زنان کمتر از 30 سال شایع است، اما معمولاً در این زنان خود به خود از بین می رود. تست پاپ همراه با تست HPV یا تست HPV به تنهایی برای زنان 30 ساله و بالاتر مفید است. 4

برخی از زنان ممکن است بیشتر به آزمایش پاپ یا HPV نیاز داشته باشند.

چه کسانی نیازی به انجام منظم آزمایش پاپ یا HPV ندارند؟

تنها زنانی که ممکن است به آزمایش پاپ یا HPV به طور منظم نیاز نداشته باشند عبارتند از:

زنان بزرگ‌تر از 65 سال که طی 10 سال گذشته سه آزمایش پاپ‌آزمایش طبیعی یا دو آزمایش هم‌آزمایش طبیعی پشت سر هم انجام داده‌اند، که آخرین آزمایش در 5 سال گذشته انجام شده است و پزشکان به آنها گفته‌اند که انجام نمی‌دهند. دیگر نیازی به آزمایش نیست

زنانی که دهانه رحم ندارند (معمولاً به دلیل هیسترکتومی) و سابقه سرطان دهانه رحم یا نتایج غیرطبیعی تست پاپ ندارند.

همیشه قبل از قطع تست پاپ و HPV معمولی با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

تست پاپ و HPV

تست پاپ (یا تست پاپ اسمیر) به بررسی سرطان ها و پیش سرطانی ها در دهانه رحم می پردازد. پیش سرطانی ها تغییرات سلولی هستند که می توانند توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شوند . در صورت عدم درمان، این سلول های غیر طبیعی می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند . آزمایش HPV به بررسی HPV در سلول های دهانه رحم می پردازد. اکثر زنان 21 تا 65 ساله نیاز به انجام تست پاپ یا تست پاپ و تست HPV دارند. همه زنان نیازی به آزمایش هر سال ندارند.

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

 

چه زمانی نتایج آزمایش پاپ و HPV را دریافت خواهم کرد؟

معمولاً 1 تا 3 هفته طول می کشد تا نتایج آزمایش پاپ و HPV دریافت شود. بیشتر اوقات، نتایج آزمایش طبیعی است.

اگر 3 هفته پس از انجام آزمایش جواب آزمایش پاپ و HPV را دریافت نکردید، برای دریافت نتایج با مطب خود تماس بگیرید. اگر پزشک یا پرستار به شما گفت که برای پیگیری نتایج غیرطبیعی یک قرار ملاقات دیگر تعیین کنید، حتما به نوبت مراجعه کنید.

نتایج آزمایش پاپ من به چه معناست؟

نتایج آزمایش پاپ شما یکی از این سه مورد را بیان می کند:

طبیعی. سلول‌های جمع‌آوری‌شده از دهانه رحم شما در طول آزمایش پاپ به نظر می‌رسند که باید باشند و شما تا آزمایش پاپ بعدی کاری انجام نمی‌دهید.

غیر واضح. پزشک شما نمی داند که آیا سلول های جمع آوری شده از دهانه رحم شما طبیعی هستند یا غیر طبیعی. اگر نتایج نامشخص باشد، پزشک شما ممکن است فوراً آزمایشات بیشتری را برای رد هر گونه مشکل انجام دهد، یا ممکن است پزشک شما را پس از 6 ماه یا یک سال برای آزمایش پاپ آزمایشی دیگر بازگرداند.

غیرطبیعی. سلول های جمع آوری شده از دهانه رحم در طی تست پاپ غیر طبیعی به نظر می رسند. نتایج غیرطبیعی تست پاپ به این معنی نیست که شما مبتلا به سرطان هستید، بنابراین پزشک شما باید آزمایش های دیگری را انجام دهد تا بفهمد که چه اتفاقی باید بیفتد. پزشک شما ممکن است فورا تست پاپ دیگری را انجام دهد یا اگر تغییرات سلولی جزئی است، 6 ماه یا یک سال قبل از انجام آزمایش پاپ دیگر صبر کند. اگر آزمایش تغییرات جدی تری در سلول های دهانه رحم شما پیدا کند، پزشک آزمایش های بیشتری مانند کولپوسکوپی  و بیوپسی انجام می دهد.

– پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری بی درد برای سرطان دهانه رحم است.

– سلول هایی که از دهانه رحم خانم در طول آزمایش برداشته می شود زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.

– سلول ها برای ناهنجاری ها و تغییرات سرطانی مورد بررسی قرار می گیرند.

– ممکن است خانم بلافاصله بعد از آزمایش به مقدار کمی لکه بینی داشته باشد اما خونریزی شدید و سنگین طبیعی نیست.تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود

– غربالگری سرطان دهانه رحم هر سه سال برای خانم های بین 21 تا 65 سال توصیه می شود.

– پاپ اسمیر با توجه به سیستمی منظم و استاندارد به اسم سیستم بتسدا تحلیل می شود.

– پاپ اسمیر غیرطبیعی تغییرات سرطانی را نشان می دهد که در مراحل اولیه سرطان قابل درمان است.

– برای بررسی پاپ اسمیر، حالت پریودی خانم، زمان آن و زمان پاپ اسمیر غیرطبیعی مورد بررسی قرار می گیرد.

– حدود 80% خانم هایی که سرطان دهانه رحم دارند در 5 سال گذشته تست پاپ اسمیر را انجام نداده اند.

– سرطان دهانه رحم بیماری غیرقابل پیشگیری است.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام میشود نی نی سایت

پاپ اسمیر

پاپ اسمیر چیست؟

پاپ  تست غربالگری است که برای سرطان دهانه رحم انجام می شود. در این تست نمونه هایی از سلول های دهانه رحم در طول آزمایش جمع آوری می شود (انتهای رحم تا واژن). سلول ها بر روی شیشه قرار می گیرد و زیر میکروسکوپ بررسی می شود و تغییرات پیش از سرطان یا سرطانی تشخیص داده میشود.

پاپ اسمیر آزمایش غربالگری بدون درد و ساده و سریعی است. این آزمایش برای بررسی  طبیعی و غیرطبیعی انجام می شود. حساسیت پاپ  ، که برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن انجام می شود، خیلی خوب نیست و ممکن است پاسخ منفی نیز باشد. به همین دلیل برخی خانم ها با وجود تست منظم پاپ  باز هم به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند.

در بیشتر موارد، تست پاپ سلول های کوچک غیرنرمال را پیش از سرطانی شدن تشخیص می دهد و می توان به راحتی بیماری را درمان کرد. پاپ اسمیر برای تشخیص سایر سرطان ها مانند تخمدان، واژن یا رحم مناسب نیست. این سرطان ها را می توان از طریق آزمایش gynecologic تشخیص داد که معمولا همزمان با پاپ اسمیر انجام می شود.

کولپوسکوپی چیست؟

نوشته های مرتبط

در طول کولپوسکوپی، پزشک یا پرستار شما نگاه دقیق‌تری به نواحی غیرطبیعی دهانه رحم شما می‌اندازد و از ابزاری با نور و ذره‌بین (به نام کولپوسکوپ) استفاده می‌کند تا نواحی غیرطبیعی را راحت‌تر ببیند. پزشک یا پرستار شما ممکن است از مقدار کمی سرکه روی دهانه رحم شما استفاده کند تا هر ناحیه غیر طبیعی را برجسته کند.

 

اگر ناحیه غیرطبیعی روی دهانه رحم وجود داشته باشد، پزشک یا پرستار شما بیوپسی (نمونه‌ای از بافت دهانه رحم را برمی‌دارد) تا سلول‌های سرطانی را بررسی کند. نتایج این آزمایش‌ها به پزشک یا پرستار شما کمک می‌کند تا بهترین درمانی را که باید توصیه کند، تصمیم بگیرد.

 

چه چیزی باعث نتایج “نامشخص” یا “غیر طبیعی” تست پاپ می شود؟

آزمایش پاپ ممکن است به دلایل زیادی «نامشخص» یا «غیر طبیعی» باشد. اغلب، تغییرات غیر طبیعی سلولی توسط HPV ایجاد می شود . HPV یک بیماری مقاربتی است که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

 

دلایل دیگری که ممکن است نتایج تست پاپ را «نامشخص» یا «غیر طبیعی» داشته باشید عبارتند از: 6

 

یک عفونت، مانند عفونت قارچی ، یا التهاب

رشد یا کیست های خوش خیم (غیر سرطانی)

تغییرات در هورمون ها، مانند دوران بارداری یا یائسگی

مشکلات سیستم ایمنی ناشی از برخی داروها یا مشکلات سلامتی، مانند دیابت ، سرطان ، HIV یا بیماری های خود ایمنی

آیا تست پاپ خطراتی دارد؟

آره. اگرچه تست پاپ بسیار ایمن است، اما محدودیت هایی دارد.

 

آزمایش پاپ ممکن است سلول‌های غیرطبیعی را که در واقع وجود دارند، پیدا نکند. این به این معنی است که ممکن است پزشک به شما بگوید سلول‌های دهانه رحم شما طبیعی هستند، اما آزمایش مشکل سلول‌ها را از دست داد. این می تواند کشف و درمان سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را به تاخیر بیندازد. اما انجام منظم آزمایش پاپ شانس شما را برای یافتن مشکلات افزایش می دهد. سرطان دهانه رحم معمولاً سال ها طول می کشد – به طور متوسط ​​10 تا 20 سال – تا ایجاد شود. 7 اگر تست پاپ سلول‌های غیرطبیعی را از دست داد، احتمالاً پزشک یا پرستار شما آنها را در آزمایش پاپ بعدی شما پیدا خواهد کرد. بنابراین، مهم است که آزمایش پاپ را در برنامه توصیه شده برای سن و سابقه پزشکی خود انجام دهید.

نتایج آزمایش پاپ ممکن است سلول‌های غیرطبیعی را گزارش کند که واقعاً وجود ندارند. این بدان معناست که ممکن است پزشک به شما بگوید که سلول های دهانه رحم شما غیر طبیعی هستند، اما در واقع طبیعی هستند. هیچ راهی برای تشخیص طبیعی بودن سلول ها بدون آزمایش بیشتر وجود ندارد. بنابراین، پزشک شما ممکن است یک تست پاپ آزمایشی دیگر یا یک آزمایش دیگر را برای اطلاع بیشتر انجام دهد. اگر تست پاپ بعدی یا سایر آزمایشات به حالت عادی برگردد، لازم نیست تا زمانی که آزمایش پاپ بعدی شما برنامه ریزی شده باشد، کاری انجام دهید.

چه کسانی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند

 

من هیسترکتومی کردم آیا هنوز به آزمایش پاپ و HPV نیاز دارم؟

حتی اگر هیسترکتومی انجام داده باشید ، ممکن است نیاز به آزمایش پاپ و HPV داشته باشید. این بستگی به نوع هیسترکتومی و سابقه سلامتی شما دارد. در مورد اینکه آیا به آزمایش پاپ و HPV نیاز دارید یا خیر، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. 4

 

اگر به دلیل انجام هیسترکتومی به دلایلی غیر از سلول های غیرطبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم، دیگر دهانه رحم ندارید، نیازی به آزمایش پاپ و HPV ندارید.

اگر به دلیل سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم، هیسترکتومی انجام داده‌اید، باید آزمایش‌های پاپ و HPV را انجام دهید. با پزشک یا پرستار خود در مورد اینکه چند بار باید تست پاپ و HPV انجام دهید، صحبت کنید.

اگر رحم خود را برداشته اید اما هنوز دهانه رحم دارید (این نوع هیسترکتومی رایج نیست)، تا سن 65 سالگی به آزمایش پاپ و HPV به طور منظم نیاز دارید و سه آزمایش پاپ تست طبیعی یا دو آزمایش همزمان طبیعی پشت سر هم انجام داده اید. 10 سال گذشته با آخرین آزمایش در عرض 5 سال.

هر چند وقت یک بار نیاز به انجام آزمایش پاپ یا آزمایش پاپ و HPV با هم دارم؟

بستگی به سن و سابقه سلامتی شما دارد. با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید تا بدانید هر چند وقت یک بار نیاز به انجام تست پاپ یا تست پاپ و HPV دارید. اکثر زنان می‌توانند از این توصیه‌های فعلی از گروه ویژه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده پیروی کنند: 4

 

اگر 21 تا 29 سال سن دارید، باید هر 3 سال یک بار تست پاپ اسمیر بدهید.

اگر 30 تا 65 سال سن دارید، باید دریافت کنید:

تست پاپ هر 3 سال یکبار یا

آزمایش HPV هر 5 سال یکبار یا

هر 5 سال یک بار تست پاپ و تست HPV (به نام آزمایش همزمان) انجام می شود

اگر بیش از 65 سال سن دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید آزمایش پاپ و HPV را متوقف کنید.

چه کسانی بیشتر به آزمایش پاپ و HPV نیاز دارند؟

پزشک یا پرستار شما ممکن است انجام آزمایشات پاپ و HPV را بیشتر توصیه کند اگر: 4

 

شما در گذشته برای نتایج غیرطبیعی پاپ یا سرطان دهانه رحم تحت درمان بوده اید. زنان با سابقه پزشکی سلول های پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم ممکن است نیاز به آزمایش بیشتری داشته باشند، زیرا سابقه پزشکی آنها در آینده آنها را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد.

شما با HIV زندگی می کنید. زنانی که با اچ‌آی‌وی (ویروسی که منجر به ایدز می‌شود) زندگی می‌کنند، به دلیل ضعف سیستم ایمنی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان دهانه رحم و سایر بیماری‌های دهانه رحم هستند. همه زنان مبتلا به HIV باید در زمان تشخیص HIV آزمایش پاپ اولیه و 12 ماه بعد آزمایش پاپ دوم (یا تست پاپ و HPV اگر سن شما بالای 30 سال است) انجام شود. برخی از متخصصان آزمایش پاپ دوم یا آزمایش پاپ و HPV را 6 ماه بعد توصیه می کنند، بنابراین با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. پس از سه آزمایش پاپ تست معمولی متوالی، زنان مبتلا به HIV می توانند هر 3 سال یک بار آزمایش پاپ را انجام دهند. 5

راهنماهایی در خصوص غربالگری سرطان دهانه برای خانم هایی که باید انجام دهند وجود دارد. خدمات پیشگیری امریکا و جامعه سرطان امریکا پیشنهاد می کنند تمام خانم ها بین سن 21 تا 65 هر 3 سال آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم انجام دهند. 

اپ اسمیر تست غربالگری است اما هنگامی که با تست HPV ترکیب می شود، برای خانم های 30 سال به بالا، هر 5 سال قابل قبول است.
بارداری مانع از انجام پاپ اسمیر نمی شود بنابراین در بارداری نیز می توان این آزمایش را انجام داد.
آزمایش پاپ اسمیر برای خانم هایی که هیستروکتومی (برداشتن دهانه رحم) برای بیماری های بی خطر انجام داده اند قابل انجام نیست. خانم هایی که هیستروکتومی انجام داده اند و دهانه رحم برداشته نشده است باید از راهنمایی استفاده کنند که خانم هایی که هیستروکتومی انجام نداده اند استفاده می کنند.

پاپ اسمیر

چه پزشکی تست پاپ اسمیر انجام می دهد؟
این تست توسط متخصص زایمان یا پزشک خانوادگی یا مامایی انجام می شود. همچنین این تست توسط پزشکان دیگر نیز انجامی می شود مانند دستیار پزشک یا پرستار.

»» بیشتر بخوانید : پاپ اسمیر چیست؟ و چه کسانی باید آن را انجام دهند

پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

خانم به پشت دراز می کشد، پزشک ابتدا ناحیه بیرونی دستگاه تناسلی و مقعد را بررسی می کند تا ببیند همه چیز طبیعی به نظر می رسد.
– یک آینه طبی به داخل واژن وارد می شود. (آینه طبی ابزاری است که داخل واژن و دهانه رحم را نشان داده و بررسی می کند)
– یک برس کوچک داخل واژن می شود و برای جمع آوری نمونه های سلولی چرخیده می شود.
– نمونه دوم نیز از سطح دهانه رحم جمع آوری می شود (به عنوان بخشی از پاپ اسمیر)
– نمونه ها در محلولی قرار می گیرد و ایزوله می شود و در آزمایشگاه بررسی می شود.

پاپ اسمیرآزمایش لگنی معمولا با جمع آوری دو نمونه برای پاپ  انجام می شود. این آزمایش به این صورت است که دو انگشت از یک دست داخل واژن می شود و تخمدان و رحم با دست دیگر بر روی شکم لمس می شود.

چگونه برای آزمایش پاپ یا HPV آماده شوم؟

برای آماده شدن برای تست پاپ یا HPV لازم نیست کار خاصی انجام دهید. همچنین قبل از انجام تست پاپ یا HPV نباید دوش بگیرید . اکثر پزشکان به هر دلیلی دوش را توصیه نمی کنند. همچنین برای تمیز کردن واژن نباید چیزی به جز آب و صابون در قسمت بیرونی واژن قرار دهید.

 

آیا می توانم آزمایش پاپ یا HPV را در زمان پریود انجام دهم؟

بله، می توانید در طول دوره قاعدگی آزمایش پاپ یا HPV انجام دهید. بهتر است آزمایش را برای زمانی برنامه ریزی کنید که انتظار پریود شدن خود را ندارید. اما بهتر است هر زمان که بخواهید تست پاپ اسمیر بدهید تا اینکه به خاطر پریودتان وقت ملاقاتتان را از دست بدهید.

 

بسته به شدت جریان خون، قاعدگی شما ممکن است بر نتایج آزمایش پاپ یا HPV تأثیر بگذارد. اگر ناراحت هستید یا مطمئن نیستید، قبل از قرار ملاقات با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید.

 

در طی تست پاپ و HPV چه اتفاقی می افتد؟

پزشک یا پرستار شما می تواند تست پاپ اسمیر را در اتاق معاینه مطب انجام دهد. روی میز امتحان به پشت دراز خواهید کشید. پاهای خود را در دو طرف میز در زیرپایی قرار می دهید (گهواره هایی برای پاهای شما که به خم شدن و باز نگه داشتن پاهای شما کمک می کند). پزشک یا پرستار شما ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما قرار می دهد (شما ممکن است فشار را احساس کنید) و آن را برای دیدن دهانه رحم باز می کند.

 

پزشک یا پرستار شما از یک چوب مخصوص یا برس نرم برای برداشتن چند سلول از سطح و داخل دهانه رحم و واژن شما استفاده می کند. پزشک یا پرستار شما سلول ها را روی یک لام شیشه ای یا در یک ظرف کوچک قرار می دهد و آنها را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. اگر پزشک یا پرستار شما آزمایش HPV را تجویز کند، سلول های گرفته شده برای تست پاپ شما به طور همزمان برای HPV آزمایش می شوند.

 

آزمایش پاپ و HPV معمولاً حدود 5 دقیقه طول می کشد. ممکن است بعد از آن مقداری لکه بینی (خونریزی خفیف از واژن) داشته باشید.

بهترین زمان انجام تست پاپ اسمیر نی نی سایت

 

چرا حالت پریودی برای پاپ اسمیر مهم است؟تست پاپ اسمیر چند روز بعد از پریود
زنی که پریود می شود، سلول های پوشش درونی رحم (سلول های آندومتر) هر چند وقت می ریزد. اگر این سلول ها در پاپ اسمیر زن پریود دیده شود، گزارش نشان می دهد این سلول ها وجود دارند. طبیعی است که تست پاپ در زمان قاعدگی زن انجام شود. اگر در گزارش ذکر شده باشد که سلول ها از نظر سیتولوژی خوش خیم هستند یعنی سلولها بدخیم (سرطانی) نیستند.

با این حال، اگر یک زن یائسه باشد (دیگر پریود نشود)، سلول های دیواره رحم او فرو نمی ریزد. بنابراین، سلول های آندومتر در گزارش پاپ به طور غیر طبیعی ضخامت آندومتر، پوشش داخلی رحم را نشان می دهند. پاپ  برای تشخیص این گونه اختلالات طراحی نشده است. اگر این سلول ها در خانمی که پریود نمی شود دیده شود، دکتر علت فروریختن سلول های آندومتر را جویا می شود.

گاهی اوقات، علت هیپرپلازی آندومتر است؛ یک بیماری پیش سرطانی دیواره رحم، که با استفاده از بافت برداری تشخیص داده می شود. گاهی اوقات، درمان با هورمون یائسگی می تواند باعث فرو ریختن سلول های آندومتر که در آزمایش پاپ دیده می شود، شود. الگوی خونریزی، نوع دقیق از هورمون درمانی و سابقه سلامتی زن سه مولفه ای است که به پزشک کمک می کند بتواند به ارزیابی بپردازد.

برخی از زنان آزمایش پاپ و HPV را ناراحت کننده می دانند، اما این آزمایش ها نباید دردناک باشند. هنگامی که پزشک یا پرستار اسپکولوم (ابزاری که به پزشک یا پرستار کمک می کند تا دهانه رحم شما را ببیند) را در واژن قرار می دهد، احساس فشار خواهید کرد.

اگر هرگز رابطه جنسی نداشته‌اید یا وقتی چیزی در واژن‌تان گذاشته می‌شود درد داشتید، می‌توانید از پزشک یا پرستار خود بخواهید که از اسپکولوم کوچک‌تری استفاده کند.

همچنین می‌توانید با ادرار کردن قبل از آزمایش برای تخلیه مثانه یا با مصرف مسکن‌های بدون نسخه مانند آسپرین، استامینوفن یا ایبوپروفن، حدود یک ساعت قبل از آزمایش پاپ یا HPV، به کاهش یا جلوگیری از درد کمک کنید.

اگر در گذشته مورد تجاوز جنسی قرار گرفته ام، می توانم تست پاپ یا HPV انجام دهم؟

آره. اگر در گذشته مورد تجاوز جنسی یا آزار جنسی قرار گرفته اید و این تجربه معاینات پزشکی را برای شما دشوار می کند، ابتدا با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید.

قبل از انجام آزمایش، در حالی که هنوز کاملاً لباس پوشیده اید، به پزشک یا پرستار خود بگویید که در گذشته مورد تعرض قرار گرفته اید و در مورد آزمایش نگرانی هایی دارید. ممکن است سخت باشد که روی میز معاینه دراز بکشید و پاهای خود را در زیرپایی قرار

دهید (گهواره هایی برای پاها که به خم و باز نگه داشتن پاهای شما کمک می کند) یا اینکه پزشک یا پرستار یک اسپکولوم (ابزاری که به پزشک یا پرستار شما کمک می کند تا شما را ببیند) مشکل باشد. دهانه رحم) وارد واژن شما شود. پزشک یا پرستار با

شما در مورد راه هایی برای آسان کردن تست پاپ یا HPV صحبت خواهند کرد.

مشاوره پزشکی زنان در تهران با ارائه خدمات زنان و زایمان در خدمت شماست.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.