درمان پوکی استخوان با تغذیه گیاهی (50سالگی)

پوکی استخوان چیست؟ پوکی  بیماری است که هنگامی رخ میدهد که بدن قادر به تولید استخوان جدید با سرعتی هماهنگ با جذب شدن استخوان های قدیمی نباشد.  در شرایطی که استخوان ها ضعیف شده اند ولی هنوز به آسانی نمی شکنند ؛ آیا این علامتی از پوکی استخوان است؟
استخوان های شما معمولا در سن ۳۰ سالگی در متراکم ترین حالت خود هستند. پوکی اگر اتفاق بیافتد بعد از ۵۰ سالگی اتفاق می افتد. که البته سن دقیق آن بستگی به این دارد که استخوان های شما در جوانی چقدر قوی بوده اند.

اگر استخوان های متراکم و محکمی داشته اید ممکن است اصلا دچار پوکی استخوان نشوید؛ اما اگر استخوان هایتان تراکم طبیعی نداشته اند زودتر به این بیماری دچار می شوید.

پوکی استخوان

علت  پوکی استخوان

مشکلات شامل رژیم غذایی نامناسب، عدم ورزش و عادات ناسالم می تواند به این وضعیت منجر شود.

کمبود کلسیم یا ویتامین دی
نداشتن فعالیت بدنی کافی
سیگار کشیدن
استفاده زیاد از الکل
نوشیدنی های گازدار

علائم پوکی استخوان

پوکی بیماری استخوان است که باعث کاهش تراکم استخوان و ضعف و تردی استخوان می شود. دلیل رایج پوکی کمبود ویتامین د و کلسیم است. ویتامین د توسط کلسیم جذب می شود.

علاوه بر این ها، فاکتور سن و وراثت باعث پوکی  می شود. خانم های یائسه بیشتر در معرض پوکی هستند. در این مقاله علائم و نشانه های این بیماری ذکر شده است.

نوشته های مرتبط

شکستگی پی در پی
همان طور که گفته شد پوکی  باعث کاهش تراکم استخوان و ضعف می شود. بیمار در اثر این بیماری به شکستگی مستعد می شود. شدت بیماری بر شکستگی استخوان تاثیر می گذارد.
بیشتر افراد پیر با پوکی شدید در اثر پایین رفتن از پله ها یا چرخیدن دچار شکستگی استخوان می شوند. شکستگی ستون فقرات نیز در افراد پیرتر به خاطر این بیماری است.

این بیماری به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود به خصوص اگر فرد از پوکی استخوان خبر نداشته باشد. استخوان ها نازک و شکننده می شود تا زمانی که درد شدید می شود و شکستگی اتفاق می افتد.
کاهش سلامتی دهانی
افرادی که از پوکی استخوان رنج می برند کاهش تراکم دندان نیز دارند. لثه ها برای حفظ دندان های ضعیف جمع می شود. این مسئله باعث تغییر شکل دهان و صورت می شود. در صورتی که به بهداشت دهان توجه نشود این شرایط بدتر می شود. دندان ها شل می شوند و ممکن است خونریزی لثه نیز مشاهده کنید.
درد مفاصل
التهاب مفاصل علامت رایج پوکی استخوان است. التهاب و ورم باعث می شود حرکت دادن مفاصل با درد شدیدی همراه باشد. در برخی موارد ورم نیز اتفاق نمی افتد.
علاوه بر درد در مفاصل، پشت درد نیز در افرادی که پوکی استخوان دارند دیده می شود.

این مسئله به خاطر شکستگی ستون فقرات در افراد پیر اتفاق می افتد. گرفتگی عضلات به خصوص در شب همراه با این درد می باشد.
تغییر شکل
با گذشت زمان کاهش جرم استخوان باعث پیچیدگی و انقباض در بخش هایی از استخوان می شود که منجر به تغییر شکل استخوان ها می شود. در برخی مردم این مسئله باعث کاهش ارتفاع به خاطر انحنای استخوان های پشت می شود. گاهی این تغییر شکل استخوان باعث می شود فرد از وظایف روزانه اش بماند.
اوستپنیا
این بیماری پیش از پوکیدیده می شود. در این بیماری استخوان ها نازک می شود. اگر این بیماری کنترل نشود به پوکی  ختم می شود. این بیماری باعث کاهش تراکم استخوان می شود به طوری که تراکم استخوان از استخوان سالم کمتر می شود. این بیماری اولین قدم در جهت پوکی استخوان است.

پوکی استخواندر اینجا بهترین درمانهای گیاهی خانگی برای پوکی استخوان ذکر شده است.

آلو
خوردن آلو به صورت روزانه به جلوگیری از شکستگی و پوکی استخوان کمک خواهد کرد. آلو به دلیل غلظت بالای پلی فنل، که آنتی اکسیدانی است که مانع از؛ از دست دادن استخوان ها می شود؛ کمک بزرگی به استخوان های شما را می کند. به علاوه، آلو خشک منبع خوبی از بور و مس، دو مواد معدنی لازم برای ساخت استخوان است.
روغن نارگیل
روغن نارگیل تمام اثرات کمبود استروژن از جمله از دست دادن تراکم استخوان را جبران می کند. ترکیبات آنتی اکسیدان در روغن نارگیل دارای پتانسیل برای حفظ ساختار استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان به علت تغییرات هورمونی می شود.

روغن نارگیل همچنین به بدن برای جذب کلسیم و منیزیم، دو ماده مغذی ضروری برای توسعه و حفظ استخوان های قوی؛ کمک می کند.

مصرف روزانه سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند و پنج قاشق غذاخوری روزانه می تواند حتی روند پوکی استخوان را معکوس کند.
شما همچنین می توانید روغن نارگیل را به صورت خارجی استعمال کنید ؛

آن را روی پوست مالیده و برای چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. سپس یک حمام گرم بگیرید. انجام این کار به صورت منظم می تواند تاثیر شگرفی بر سلامت استخوان ها داشته باشد. روغن نارگیل را همچنین می توانید به صورت خوراکی مصرف کنید.
شیر بادام
به طور کلی، شیر بادام حاوی مقدار زیادی از کلسیم است و از این رو آن را یک درمان خوب برای پوکی استخوان می دانند. فلاونوئیدها موجود در شیر بادام به کاهش تعداد رادیکال های آزاد موجود در بدن کمک می کند، و به نوبه خود باعث محافظت در برابر پوکی استخوان می شود.

یک فنجان بادام را برای طول یک شب در آب ساده بخیسانید. روز بعد،پوست آن را بگیرید و بادام ها را در مخلوط کن ریخته همراه با دو و یا دو و نیم فنجان آب مخلوط کنید تا پوره ی نرمی به دست آید. مخلوط حاصل شده را با کمی پودر دارچین و عسل ( بسته به مزه ای که دوست دارید ) مخلوط کنید و روزانه بنوشید.
تخم کنجد
یک راه موثر برای جلوگیری از پوکی استخوان گنجاندن دانه کنجد در رژیم غذایی روزانه تان است. دانه کنجد سرشار از کلسیم است؛ که از ضروریات برای داشتن استخوان های سالم و محکم است.
هر روز صبح یک مشت دانه کنجد سفید بو داده را بجوید و یا یک قاشق چایخوری از دانه کنجد را در شیرگرم مخلوط کرده و روزانه میل نمایید.
روغن ماهی
مکمل های روغن ماهی به دلیل داشتن امگا ۳ و اسید های چرب لازم و ویتامین دی باعث افزایش تراکم معدنی استخوان ها می شوند.
اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در روغن ماهی مانع از فعال شدن فاکتور هایی که به منجر به کاهش تراکم استخوان ها و عضلات می شوند ؛ می شوند.
یک گزینه ساده مصرف روزانه ی ۱۰۰۰ میلی گرم مکمل های روغن ماهی روزانه همراه با یکی از وعده های غذایی است.
علاوه بر رژیم غذایی انجام برخی از تمرینات ورزشی، ترک سیگار و همچنین اجتناب از استفاده بیش از حد از الکل و نوشابه نیز خطر ابتلا به پوکی را کاهش می دهد. به علاوه داروهایی برای درمان پوکی وجود دارد.

اما این داروها معمولا وقتی تجویز می شوند که شما دچار پوکی  شده اید و در شرایط جدی بیماری قرار دارید؛ نه پیش از آن. پوکیپیشرفت کرده اند. داروهایی که اغلب برای پوکی تجویز می شوند شامل بیس فسفونات ها، رالوکسیفن و جایگزین های هورمونی هستند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.