چرا هفته ششم جنین دیده نشد ؟(قطب جنینی)

چرا هفته ششم جنین دیده نشد : استفاده از سونوگرافی در اوایل بارداری

دلیل اصلی انجام سونوگرافی در اوایل بارداری، تشخیص بارداری داخل رحمی و پایان دادن به بارداری خارج رحمی است. اگر بارداری خارج رحمی تشخیص داده شود، سونوگرافی کمک می کند که چگونه این مشکل حل شود.

دیده نشدن جنین در هفته نهم

هدف از انجام سونوگرافی زودهنگام همیشه تشخیص ماندگاری و سن جنین نیست هرچند اگر بارداری داخل رحمی تشخیص داده شود این موارد نیز مشخص خواهند شد.

چرا هفته ششم جنین دیده نشد

بارداری خارج رحمی

بارداری خارج رحمی بارداری است که در آن رویان که باید در دیواره رحم قرار گیرد در آن کاشته نمی شود. برای رشد مناسب رویان لازم است که در دیواره رحم قرار گیرد.

در یک بارداری خارج رحمی،  رویان در لوله فالوپ، لوله ای که تخمکها را از تخمدان به سمت رحم هدایت می کند لانه می کند. زمانی که رویان به لوله فالوپ چسبید می تواند به این لوله آسیب وارد کند.

این لوله ممکن است پاره شود یا بترکد که اگر درمان انجام نشود می تواند باعث خونریزی و شوک شود. به همین دلیل بسیار مهم است که به بارداری خارج رحمی پایان داده شود.

بسیاری از بارداریهای خارج رحمی در اتاق اورژانس با استفاده از سونوگرافی کنار تخت[1] تشخیص داده می شوند. تا آنجا که پرسنل درمانی به خوبی آموزش دیده و با تجربه باشند، بخش اورژانس می تواند مکانی مناسب برای تشخیص باشد زیرا بارداری خارج رحمی می تواند خطرناک باشد.

زنانی که بارداری خارج رحمی دارند و در اورژانس تحت نظر قرار می گیرند می توانند در صورت لزوم از درمانهای فوری جدی برخوردار شوند.

ساك حاملگي بدون جنين در هفته چهارم

بارداری هتروتوپی (جا به جا شدگی)

در اکثر مواقع، تشخیص بارداری داخل رحمی به این معنی نیست که بارداری نا به جا رخ نداده است. هرچند، در موارد نادری، بارداری داخل رحمی و نا به جای خارج رحمی می توانند در یک زمان رخ دهند.

به این رویداد، بارداری هتروتوپی گفته می شود و اساسا شامل بارداری دوقلو می شود که یک جنین در رحم و دیگری در لوله فالوپ لانه گزینی می کند.

تحقیقات نشان داده اند که ممکن است زمانی که بارداری با لقاح آزمایشگاهی انجام می شود ریسک بارداری خارج رحمی و هتروتوپی افزایش یابد. زنانی که درمانهای لقاحی و لقاح آزمایشگاهی دریافت می کنند باید برای بارداری هتروتوپی به دقت تحت نظر باشند.

زنانی که تحت درمان لقاح مصنوعی نبوده اند، بارداری داخل رحمی معمولا به این معنی نیست که امکان بارداری نا به جا وجود ندارد.

اگر نگران مشاهده شدن ساک حامگلی خود در سونوگرافی هستید، احتمالا سوالات زیادی دارید (که باید پاسخ داده شوند).

اگر متوجه چیزی نمی شوید با پزشک خود صحبت کنید و بار دیگر سوال خود را بپرسید. نگرانی درباره بارداری واقعا طاقت فرساست. با دوستان و اعضای خانواده که می توانند در این راه همراه شما باشند صحبت کنید.

علت دير تشكيل شدن ساك حاملگي

اگر در سونوگرافی من ساک حاملگی دیده نشد چه معنایی دارد؟

ممکن است زمانی که به شما گفته می شود ساک حاملگی شما مشاهده نشده است نگران شوید. ساک حاملگی جنین در حال رشد را در بر می گیرد و دارای مایع آمنیوتیک است. در مورد زمانی که معمولا مشاهده می شود اطلاعات بگیرید و همین در مورد دلایل مختلفی که چرا در اوایل بارداری در سونوگرافی مشاهده نمی شود.

اگر ساک حاملگی وجود نداشته باشد چه کار باید بکنیم؟

در صورت مشاهده نشدن ساک حاملگی، برای پزشکان سخت است فورا تشخیص دهند کدام یک از دلایل بالا در مورد بارداری وجود دارد. بنابراین، کاملا طبیعی است که نگران و مضطرب و حتی ممکن است ناامید شوند.

ممکن است به شما گفته شود (یا این که در فرمهای پزشکی مشاهده کنید) که شما “بارداری در محل نامعلوم” دارید که به سادگی به این معنی است که سونوگرافی کیسه حاملگی را نشان نداده است و پزشکان مطمئن نیستند که آیا بارداری خارج رحمی یا سقط جنین است یا این که هنوز برای بارداری زود است اما ممکن است نرمال باشد.

به احتمال زیاد از شما خواسته می شود تا برای سونوگرافی بعدی مراجعه کنید و برای سطح HCG تحت نظر باشید. تکرار این آزمایشها با هم به شما جواب روشنی خواهند داد.

نوشته های مرتبط

ممکن است انتظار کشیدن سخت باشد اما برای پزشک شما ضروری است تا به تشخیص قطعی برسد.

علت دیده نشدن جنین در هفته ششم نی نی سایت

قطب جنینی و سونوگرافی بارداری زودهنگام

اگه تازه باردار شده اید، ممکن است پزشک شما از شما بخواهد پیش از آن که بچه شکل انسانی به خود بگیرد سونوگرافی انجام دهید. پزشک یا تکنسین با نگاه به رحم شما به دنبال ساختار “قطب جنینی” خواهند بود.

 رشد قطب جنینی یکی از اولین مراحل رشد رویان است به همین دلیل اگر در سونوگرافی اوایل بارداری مشاهده نشود کاملا می تواند نگران کننده باشد.

اما با این حال به این معنی نیست که بارداری تمام شده است فقط به ما می گوید که همه چیز دارد خوب پیش می رود. دلیل جستجوی آن همین است.

آموزش مقدماتی قطب جنینی

قطب جنینی به صورت یک ناحیه ضخیم در کنار کیسه زرده که به جنین اولیه در مراحل اولیه غذا می رساند دیده می شود. در واقع ساختاری است که تبدیل به جنین می شود اما در این مرحله از رشد هیچ شباهتی به انسان ندارد.

قطب جنینی ظاهری منحنی دارد که سر رویان در یک طرف و ظاهری که شبیه دم است در طرف دیگر قرار دارد.

اندازه ساك حاملگي در هفته پنجم چقدر است

در حال حاضر، از فاصله بین این دو قطب جنینی برای اندازه گیری طول فرق سر تا دنبالچه (CRL) استفاده می شود که به تاریخ دقیق بارداری کمک می کند.

مطابق با انجمن بارداری آمریکا (APA)، زمانی که CRL به 2 تا 4 میلیمتر می رسد، معمولا در سونوگرافی درون واژنی قابل مشاهده می شود.

زمانی که CRL به 5 میلیمتر می رسد، معمولا امکان شنیدن ضربان قلب وجود دارد.

زمانی که قطب جنینی در سونوگرافی قابل مشاهده نباشد، دو احتمال وجود دارد:

چرا هفته ششم جنین دیده نشد

چرا هفته ششم جنین دیده نشد

زودتر از آنچه که تخمین زده می شود برای بارداری زود است

با توجه به این که قطب جنینی در زمان بین 5.5 هفتگی تا 6.5 هفتگی سن بارداری قابل مشاهده است (بنابر نظر APA “سن بارداری از آخرین پریود نرمال تعریف می شود”)، هر گونه خطای کوچکی در تاریخ بارداری می تواند تفسیر سونوگرافی را باطل کند.

برای مثال، اگر درست یادتان نباشد که آخرین پریود شما کی بوده است می تواند نتایج مورد انتظار از سونوگرافی را تغییر دهد.

اگر دوره ماهانه نامنظم دارید و همیشه دو هفته بعد از هر دوره، تخمک گذاری نمی کنید، ممکن است بارداری شما به اصطلاح 6-5 هفته باشد – حتی اگر 5 یا 6 هفته از آخرین پریود شما گذشته باشد.

اگر این یکی از دلایل مشاهده نشدن قطب جنینی باشد، بیشتر پزشکان از زنان می خواهند یک یا دو هفته بعد از اولین سونوگرافی برای انجام سونوگرافی بعدی برگردند. این زمان به بارداری فرصت پیشروی می دهد.

امکان بارداری وجود ندارد : چرا هفته ششم جنین دیده نشد

زمانی که در سونوگرافی مجدد باز هم هیچ  نشانه ای از قطب جنینی (یا ساک حاملگی که به شکل یک حاشیه سفید دور یک مرکز شفاف دیده می شود و در نهایت پر از مایع آمنیوتی می شود و جنین در حال رشد را در بر می گیرد) وجود نداشته باشد به این معنی است که سقط جنین اتفاق افتاده است.

در برخی موارد، ساک حاملگی خالی می تواند هفته ها قبل از شروع علائم سقط جنین، سالم باقی بماند و حتی ممکن است بزرگ شود.

در برخی مواقع، ممکن است سقط جنین فقط با یک بار سونوگرافی تشخیص داده شود که نشان می دهد قطب جنینی وجود ندارد.

مثلا اگر ساک حاملگی در سونوگرافی مشاهده شود و بزرگتر از 25 میلیمتر باشد (در حالی که قطب جنینی در آن مشاهده نمی شود).

روی هم رفته، چگونگی رشد یک بچه از همان اول فرایند پیچیده ای است پس در صورت هر گونه نگرانی فورا با پزشک خود در میان بگذارید. چرا هفته ششم جنین دیده نشد

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک