انواع بیماری های تناسلی زنان

انواع مختلفی از بیماری ها و اختلالات با دستگاه تناسلی زنان مرتبط است . این نوع بیماری ها ممکن است به دلیل عفونت یا برخی ناهنجاری ها در اندام ها ایجاد شوند. ترشح غیر طبیعی هورمون ها نیز اغلب با بیماری های دستگاه تناسلی زنان و همچنین

ناباروری زنان مرتبط است. علاوه بر این علل، گاهی اوقات بیماری های سایر اندام ها نیز ممکن است باعث اختلالات مختلفی در دستگاه تناسلی زنان شود. در طول زندگی باروری، این نوع اختلالات اغلب با تغییر قاعدگی، درد لگن و حتی ناباروری مشخص می شوند.

انواع بیماری های تناسلی زنان

 

بیماری ها و اختلالات رایج مرتبط با دستگاه تناسلی زنان با توجه به اندام های آنها به شرح زیر توضیح داده شده است:

 • سرطان زنان
 • الف. سرطان دهانه رحم
 • ب- سرطان واژن
 • ج. سرطان ولوار
 • د. سرطان رحم
 • سرطان تخمدان
 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • اختلال ولوار
 • پرده بکارت بدون سوراخ
 • اختلال در رحم
 • اندومتریت حاد
 • اندومتریوز
 • آدنومیوز
 • لیومیوم
 • اختلالات لوله رحمی
 • سالپنژیت حاد
 • حاملگی خارج رحمی
 • اختلال در تخمدان
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
 • کیست های تخمدان

سرطان زنان

سرطان ژنیکولوژیک به سرطانی اطلاق می شود که در هر قسمت از دستگاه تناسلی زنان منشا می گیرد. این گروه از سرطان در بین زنان در سراسر جهان شایع است. این شامل پنج نوع مختلف سرطان است که در اندام های مختلف سیستم رخ می دهد. هر کدام از این سرطان ها علائم و نشانه های متمایز خود را دارند.

الف. سرطان دهانه رحم

این نوع سرطان از عمیق ترین لایه اپیتلیوم دهانه رحم در محل اتصال بین اپیتلیوم طبقه بندی شده و اپیتلیوم ترشحی شروع می شود.

سرطان ممکن است به صورت موضعی گسترش یابد و به سایر اندام ها مانند واژن، بدن رحم و تخمدان ها برسد. متاستات ها در مراحل بعدی ظاهر می شوند.

ب- سرطان واژن

سرطان واژن سرطان نادری است که در واژن، یک کانال عضلانی که رحم را به سایر اندام ها متصل می کند، مشاهده می شود.

معمولا سرطان واژن که از واژن منشا می گیرد نادر است، اما سرطان های سایر اندام ها ممکن است به واژن سرایت کرده و باعث سرطان واژن شود.

ج. سرطان ولوار

سرطانی که در فرج ظاهر می شود سرطان فرج است. اغلب از سلول های سنگفرشی در فرج منشأ می گیرد و بر لب های واژن تأثیر می گذارد.

این بیماری با توده ها و زخم های اطراف فرج همراه با خونریزی و خارش گاه به گاه مشخص می شود.

د. سرطان رحم

سرطان رحم که به آن کارسینوم آندومتر نیز می گویند، در زنانی مشاهده می شود که در سنین بین 60 تا 70 سال هرگز باردار نشده اند.

بیماری دستگاه تناسلی زنان

اعتقاد بر این است که با ترشح مقدار زیادی استروژن ایجاد می شود و زنان چاق، فشار خون بالا و دیابتی اغلب در معرض خطر بالایی هستند زیرا استروژن بالایی در خونشان دارند.

از آنجایی که آندومتر فاقد لنفاوی است، احتمال انتشار بسیار کم است. حمله به رحم اغلب منجر به اورمی و هیدرونفروز می شود که علت مرگ می شود.

سرطان تخمدان

تومورهای تخمدانی که بین 20 تا 30 سال ایجاد می‌شوند اغلب خوش‌خیم هستند، اما تومورهایی که بین 45 تا 60 سال تشکیل می‌شوند بدخیم هستند.

بسته به سلول های درگیر، سه نوع مختلف تومور وجود دارد.

تومورهای سلول اپیتلیال اغلب تومورهای بدخیم هستند که از سلول های اپیتلیال در تخمدان منشأ می گیرند. تومورهای بزرگ ممکن است باعث ناراحتی در حفره شکمی و اختلالات گوارشی شوند. اینها با چرخه های قاعدگی مرتبط هستند و اغلب در دوران

بارداری یا مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی کاهش می یابند.

تومورهای تخمدان سلول زاینده در کودکان و زنان جوان مشاهده می شود و عمدتاً بی ضرر هستند. این کیست ها حاوی انواع مختلف بافت هستند.

تومورهای سلولی ترشح کننده هورمون، تومورهایی هستند که از سلول های استرومای بند ناف جنسی که پیش ساز سلول های زایا هستند، منشاء می گیرند. برخی از این تومورها استروژن ترشح می کنند که ممکن است منجر به اختلالات دیگری مانند

کارسینوم آندومتر شود، در حالی که برخی ممکن است آندروژن ترشح کنند که باعث ایجاد ویژگی های جنسی مردانه می شود.

عوامل خطر اصلی مرتبط با این سرطان ها سن، سابقه خانوادگی، چاقی، شرکای جنسی متعدد و HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) است. با این حال، بر خلاف این، زنانی که با این عوامل خطر مرتبط نیستند نیز از این سرطان ها رنج می برند.

بیماری التهابی لگن (PID)

PID التهاب اندام های موجود در ناحیه لگن است. این بیماری به صورت ولوواژینیت شروع می شود و سپس به سایر اندام ها مانند دهانه رحم و واژن گسترش می یابد.

این بیماری به دلیل وجود میکروب در واژن پس از جراحی یا در دوران بارداری رخ می دهد که سپس به سمت بالا به سایر اندام ها سرایت می کند.

این التهاب با ناباروری به دلیل انسداد مجرای تخمک و باکتریمی مشخص می شود که منجر به مننژیت یا آرتریت می شود.

اختلال ولوار

دیستروفی آتروفیک نازک شدن پوشش فرج است که پس از یائسگی در زنان رخ می دهد. این در نتیجه قطع استروژن اتفاق می افتد. این اختلال زنان را مستعد ابتلا به عفونت ها و سایر بیماری ها می کند.

نوشته های مرتبط

نئوپلازی داخل اپیتلیال ولو یکی دیگر از اختلالات فرج است که اغلب با ویروس پاپیلومای انسانی همراه است. در بیشتر موارد، این اختلال خوش خیم است، اما برخی موارد ممکن است منجر به سرطان شود.

پرده بکارت بدون سوراخ

این اختلال ممکن است تا شروع قاعدگی قابل توجه نباشد. اگر پرده بکارت سوراخ نشده باشد، واژن را می پوشاند و در نتیجه روند قاعدگی را مسدود می کند. بعداً ممکن است خون در لوله‌های رحم و رحم جمع‌آوری شود که ممکن است منجر به ناباروری شود.

اختلال در رحم

اندومتریت حاد

اگر پس از زایمان یا سقط جنین، غشاء یا جفت در رحم باقی بماند، ممکن است منجر به عفونت شود که منجر به آندومتریت حاد می شود.

عفونت غیراختصاصی است و ممکن است توسط ارگانیسم های مختلفی مانند استرپتوکوک، استافیلوکوک و سودوموناس ایجاد شود .

وقتی ذره برداشته شود، عفونت ممکن است فروکش کند. اما احتمال سرایت عفونت به سایر نقاط و در نهایت منجر به ناباروری وجود دارد.

گاهی اوقات، یک عفونت حاد ممکن است منجر به آندومتریت مزمن شود که ممکن است منجر به سرطان رحم شود.

اندومتریوز

اندومتریوز به دلیل رشد آندومتر رحم در سایر اندام ها مانند تخمدان ها و مجرای رحم رخ می دهد.

به نوسانات هورمون های جنسی در طول دوره های قاعدگی پاسخ می دهد که ممکن است باعث خونریزی در قسمت پایین شکم و تشکیل کیست های شکلاتی مانند در تخمدان ها شود.

این باعث درد مداوم در زیر شکم و تشکیل بافت فیبری در تخمدان ها می شود که ممکن است منجر به التهاب لگن و ناباروری شود.

آدنومیوز

در این مورد، آندومتر ممکن است به میومتر رشد کند که باعث بزرگ شدن رحم می شود.

این منجر به تشکیل ضایعات و خونریزی بیش از حد نامنظم در زنان 40-50 ساله می شود.

لیومیوم

لیومیوم به تومورهای متعدد اما خوش خیمی اشاره دارد که در میومتر تشکیل می شوند. آنها توپ هایی از ماهیچه های صاف هستند که توسط فیبرهای عضلانی محصور شده اند که در صورت بزرگ بودن ممکن است منجر به نکروز و کلسیفیکاسیون شوند.

اینها در مرحله تولید مثل رخ می دهند و ممکن است در طول بارداری یا در طول مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی، مرتبط با هورمون بزرگ شوند.

تومورهای بزرگ ممکن است باعث ناراحتی لگن، دفعات دفع ادرار و خونریزی نامنظم شوند که منجر به کاهش باروری می شود.

اختلالات لوله رحمی

سالپنژیت حاد

سالپنژیت عفونت لوله های رحمی است که اغلب به دلیل انتشار عفونت از رحم و حفره صفاقی ایجاد می شود.

این ممکن است منجر به انسداد لوله های رحمی و در نتیجه ناباروری همراه با درد در ناحیه شکم شود.

حاملگی خارج رحمی

این در نتیجه کاشت تخمک در لوله های رحمی رخ می دهد. هنگامی که جنین رشد می کند و لوله ها پاره می شوند و محتویات آن به صفاق آزاد می شود، باعث التهاب حاد (پریتونیت) و خونریزی شدید داخل صفاقی می شود.

اختلال در تخمدان

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

این یک عدم تعادل هورمونی زمانی است که مقدار آندروژن افزایش می یابد و باعث چرخه های قاعدگی مکرر یا طولانی می شود.

تخمدان ها ممکن است فولیکول های پر از مایع تشکیل دهند و نتوانند به طور منظم تخمک ها را آزاد کنند.

در دراز مدت، ممکن است باعث افزایش وزن و مشکلات قلبی مرتبط با آن شود.

کیست های تخمدان

کیست های تخمدان فضاهای پر از مایع در تخمدان ها هستند که عمدتاً بدون درد و معمولاً بدون علامت هستند.

گاهی اوقات، ممکن است باعث نفخ و کمردرد شود، اما اغلب بی ضرر هستند.

با این حال، اگر این کیست ها پاره شوند یا باعث پیچ خوردن تخمدان شوند، ممکن است باعث درد شدید شود.

اینها در طی تخمک گذاری یا از فولیکول ها یا جسم زرد تشکیل می شوند. بیماری التهابی لگن و سایر اختلالات نیز ممکن است منجر به تشکیل کیست تخمدان شو

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.