آیا رحم دوشاخ خطرناک است

آیا رحم دوشاخ خطرناک است

رحم دوشاخ یک تغییر شکل رحم است که در طول رشد جنین قبل از تولد اتفاق می افتد. غشایی به نام سپتوم بخش داخلی رحم را در وسط آن تقسیم می کند. این سپتوم تقسیم کننده یک نوار بافتی فیبری و عضلانی است که می تواند ضخیم یا نازک باشد.

زنانی که دارای رحم دوشاخ هستند در معرض افزایش خطر سقط جنین هستند. کاملاً مشخص نیست که چرا این اتفاق می افتد. یک تئوری رایج این است که سپتوم نمی تواند حمایت مناسب مورد نیاز برای یک بارداری سالم را فراهم کند. سپتوم همچنین ممکن

است به طرق مختلف دیگری در بارداری تداخل ایجاد کند. این بیماری را می توان با جراحی درمان کرد که نشان داده است به طور قابل توجهی نتایج را بهبود می بخشد.

ممکن است رحم دوشاخ به اشتباه تشخیص داده شود. رحم دو شاخ رحمی است که به شکل قلب است. در این حالت، قسمت بالایی رحم یا فوندوس به سمت خط وسط رحم فرو می‌رود. این شیب می تواند از کم عمق تا عمیق متغیر باشد.

رحم دو شاخ به طور معمول بر شانس یک زن برای بارداری موفق تأثیر نمی گذارد، مگر اینکه افت شدید باشد. همچنین موارد نادری وجود دارد که یک رحم دو شاخ و یک رحم منقبض با هم رخ می دهند ..

رحم دوشاخ چه تاثیری بر بارداری دارد؟

 

رحم سپتوم معمولاً بر توانایی زنان برای باردار شدن تأثیر نمی گذارد، اما به طور قابل توجهی خطر سقط جنین را افزایش می دهد. زنان مبتلا به سپتوم رحم نیز می توانند سقط های مکرر داشته باشند.

میزان سقط جنین در جمعیت عمومی حدود 10 تا 20 درصد است منبع مورد اعتماد در زنانی که می دانند باردار هستند. تخمین زده می شود که میزان سقط جنین در زنان با رحم سپتوم بین 20 تا 25 درصد باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است به

چهل درصد منبع معتبر برسد.آیا رحم دوشاخ خطرناک است

اعتقاد بر این است که رحم دوشاخ شایع ترین نوع رشد غیر طبیعی رحم است. تخمین زده می شود که بیش از نیمی از مشکلات رشدی رحم شامل یک منبع قابل اعتماد سپتوم است.

زنانی که رحم دوشاخ دارند، هم خطر سقط جنین و هم سقط مکرر را افزایش می دهند. حاملگی هایی که در داخل رحم با هر نوع رشد غیرطبیعی رخ می دهد، خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش می دهد:

 

آیا رحم دوشاخ خطرناک است

 • زایمان زودرس
 • موقعیت های بریچ
 • زایمان سزارین (سزارین).
 • عوارض خونریزی بعد از زایمان

 

علائم رحم دوشاخ

 

به غیر از سقط جنین یا سقط مکرر، هیچ علامتی از سپتوم رحم وجود ندارد. اغلب تنها پس از بررسی علت سقط جنین تشخیص داده می شود. گاهی اوقات اگر سپتوم فراتر از رحم باشد و دهانه رحم و واژن را نیز شامل شود، می‌توان آن را در طول معاینه معمول

لگن برداشت.آیا رحم دوشاخ خطرناک است

علت رحم دوشاخ

Septate uterus یک ناهنجاری ژنتیکی است. معلوم نیست چه چیزی باعث ایجاد آن می شود. زمانی که جنین در حال رشد است اتفاق می افتد. همه رحم ها به صورت دو لوله شروع به رشد می کنند که در نهایت در خط وسط بدن به هم می پیوندند و تبدیل به

یک رحم می شوند. در رحم سپتوم، این دو لوله به طور موثری با هم ترکیب نمی شوند.آیا رحم دوشاخ خطرناک است

 

ایا عمل رحم دوشاخ سخت است

 

ممکن است در سونوگرافی دوبعدی لگن استاندارد یک رحم سپتات دیده شود. MRI می تواند روش دقیق تری برای شناسایی مشکلات رحم باشد.

پس از انجام معاینه لگنی، پزشک احتمالاً بررسی خود را با یکی از این آزمایشات آغاز خواهد کرد. برای تایید تشخیص، ممکن است از هیستروسالپنگوگرام یا هیستروسکوپی استفاده کنند. هیستروسالپنگوگرام نوعی اشعه ایکس است که قسمت داخلی رحم و

لوله های فالوپ را برجسته می کند.

در طول هیستروسکوپی، پزشک یک ابزار روشن را وارد واژن و از طریق دهانه رحم می کند تا دید واضحی از رحم به آنها بدهد. تحقیقات در مورد نقش اولتراسوند سه بعدی در شناسایی ساختارهای غیر طبیعی رحم ادامه دارد.

 

درمان رحم دوشاخ

رحم سپتوم را می توان با جراحی به نام متروپلاستی درمان کرد. این روش اکنون با هیستروسکوپی انجام می شود. روش هیستروسکوپی اجازه می دهد تا درمان در داخل رحم بدون نیاز به برش بیرونی شکم انجام شود.

در طول متروپلاستی هیستروسکوپی، یک ابزار روشن به واژن، از طریق دهانه رحم و داخل رحم وارد می شود. ابزار دیگری نیز برای بریدن و برداشتن سپتوم وارد می شود.

این تکنیک کم تهاجمی است و معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد. زنانی که برای انجام متروپلاستی هیستروسکوپی انتخاب می‌کنند، معمولاً در همان روز عمل به خانه بازمی‌گردند.

بعد از جراحی، بین پنجاه تا هشتاد درصد از زنانی که سابقه سقط مکرر دارند، در آینده بارداری سالمی خواهند داشت. در زنانی که قبلاً قادر به باردار شدن نبودند، تا بیست درصد منبع قابل اعتماد ممکن است پس از این روش باردار شوند.

 

آیا رحم دوشاخ خطرناک است

رحم سپتوم شایع ترین ناهنجاری رحم است. عارضه اصلی این بیماری افزایش خطر سقط جنین و سقط مکرر است.

اگر زنی مایل به بچه دار شدن نباشد، نیازی به درمان این بیماری نیست. به خودی خود خطری برای سلامتی ندارد. با این حال، اگر زنی با رحم سپتوم مایل به بچه دار شدن باشد، ممکن است هه را انتخاب کند

جراحی جراحی شانس بارداری موفق را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

 

عوارض رحم رو به عقب

 

رحم رتروگرا یا رحم رو به عقب به جای جلو در دهانه رحم به سمت عقب خمیده می شود. معمولاً بر باروری، بارداری یا جنسیت تأثیر نمی گذارد و اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند. اگر علائمی دارید، پزشک ممکن است ورزش، پساری یا جراحی را توصیه کند.

رحم رتروگرا رحمی است که به جای حالت رو به جلو، در دهانه رحم به سمت عقب خمیده می شود.

رحم رو به عقب  ی رحم رتروگرا یکی از شکل‌های «رحم کج‌شده» است، دسته‌ای که شامل رحم جلودار نیز می‌شود، که رحمی است که به‌جای عقب کج شدن به جلو است. رحم رتروگرا نیز ممکن است به این موارد گفته شود:

 • رحم نوک دار
 • رحم رتروفلکس شده
 • بازگشت به عقب رحم
 • رحم عقب افتاده

علائم رحم رو به عقب

برخی از زنان با رحم رتروگرا هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. این بدان معناست که شما ممکن است از این وضعیت بی اطلاع باشید. اگر علائمی را تجربه کردید، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

 • درد در واژن یا کمر در هنگام مقاربت
 • درد در دوران قاعدگی
 • مشکل در قرار دادن تامپون
 • افزایش تکرر ادرار یا احساس فشار در مثانه
 • عفونت های دستگاه ادراری
 • بی اختیاری خفیف
 • بیرون زدگی پایین شکم

علت رحم رو به عقب

 

رحم رتروگرا یک نوع استاندارد از آناتومی لگن است که بسیاری از زنان یا با آن به دنیا می آیند یا در زمان بلوغ به دست می آورند. در واقع حدود یک چهارم زنان دارای رحم معکوس هستند. ژنتیک ممکن است علت آن باشد.

آناتومی نرمال لگن به فوندوس رحم اجازه می دهد تا نسبتاً آزادانه در سطوح ساژیتال، عمودی، مایل و قدامی خلفی حرکت کند. در رتروورژن، فوندوس رحم به سمت عقب قرار می گیرد. در برخی موارد، رحم در این موقعیت با وجود چسبندگی از یک فرآیند التهابی

قبلی ثابت می‌شود. موارد بازگشت مشخص با یا بدون چسبندگی همراه ممکن است با بزرگ شدن رحم منجر به حبس شود.

در برخی از نقاط حساس اندازه رحم، شلی بافت و سایر عوامل ناشناخته، فوندوس به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که نمی‌تواند به راحتی از توخالی ساکروم خارج شود و قادر به چرخش خود به خود به سمت قدامی در کنار دماغه خاجی نیست. از آنجایی که رحم در

حال بزرگ شدن نمی تواند به سمت جلو بچرخد، در حالی که دهانه رحم فشار فزاینده ای را به سمت مجرای ادرار و/یا مثانه وارد می کند، به طور پیشرونده محکم در حفره ساکروم فرو می رود. تخلیه طبیعی در نهایت دشوار یا غیرممکن می شود زیرا فشار

پیشرونده دهانه رحم به سمت بالا قیف طبیعی خروجی مثانه را محدود می کند و زاویه رحم خلفی را از بین می برد.

در موارد دیگر، این بیماری ممکن است یک علت زمینه‌ای داشته باشد که اغلب با اسکار یا چسبندگی لگن همراه است. این شامل:

اندومتریوز بافت اسکار یا چسبندگی آندومتر می‌تواند باعث شود که رحم در موقعیت عقب بچسبد، تقریباً مانند چسباندن آن در جای خود.

فیبروم ها فیبروم های رحمی می توانند باعث گیرکردن یا بدشکل شدن رحم یا کج شدن آن به سمت عقب شوند.

بیماری التهابی لگن (PID). هنگامی که PID درمان نشود می تواند باعث ایجاد اسکار شود که ممکن است اثری مشابه با اندومتریوز داشته باشد.

سابقه جراحی لگن. جراحی لگن نیز می تواند باعث ایجاد اسکار شود.

سابقه بارداری قبلی در برخی موارد، رباط‌هایی که رحم را در جای خود نگه می‌دارند در طول بارداری بیش از حد کشیده می‌شوند و به همین شکل باقی می‌مانند. این ممکن است به رحم اجازه دهد تا به سمت عقب خم شود.

 

رحم رتروورسه  و باروری

نوشته های مرتبط

رحم رو به عقب یا رحم رتروگرا معمولاً بر توانایی زن برای باردار شدن تأثیر نمی گذارد. این وضعیت گاهی با تشخیص های دیگری که ممکن است بر پتانسیل باروری تأثیر بگذارد، همراه است. این شامل:

 

 • اندومتریوز
 • بیماری التهابی لگن (PID)
 • فیبروم ها

اندومتریوز و فیبروم اغلب از طریق روش های جراحی جزئی قابل درمان یا اصلاح هستند.

هنگامی که PID زود تشخیص داده شود، اغلب می توان با آنتی بیوتیک ها را درمان کرد.

در صورت نیاز، درمان‌های ناباروری، مانند لقاح داخل رحمی (IUI) یا لقاح آزمایشگاهی (IVF)، می‌تواند به زنانی که این نوع تشخیص‌ها را دارند در رسیدن به بارداری کمک کند.

داشتن رحم رتروگرا معمولاً بر بقای بارداری تأثیر نمی گذارد. رحم به عقب برگشته ممکن است در سه ماهه اول فشار بیشتری روی مثانه شما ایجاد کند. که ممکن است باعث افزایش بی اختیاری یا مشکل در ادرار شود. همچنین برای برخی از زنان می تواند

باعث کمردرد شود. همچنین ممکن است رحم شما از طریق سونوگرافی سخت تر دیده شود تا زمانی که با بارداری شروع به بزرگ شدن کند. پزشک ممکن است نیاز به استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال در سه ماهه اول داشته باشد تا پیشرفت بارداری شما

را ببیند. رحم شما باید در پایان سه ماهه اول منبسط و صاف شود، معمولاً بین هفته های 10 تا 12. این باعث می شود که رحم شما از لگن خارج شود و دیگر به عقب خم نشود.

گاهی اوقات، رحم نمی تواند این تغییر را انجام دهد. گاهی اوقات این به دلیل چسبندگی هایی است که رحم را در لگن لنگر نگه می دارد.

عوارض رحم رو به عقب

اگر رحم به سمت جلو حرکت نکند، خطر سقط جنین ممکن است افزایش یابد. این به عنوان رحم محبوس شناخته می شود، و غیر معمول است. هنگامی که به موقع کشف شود، رحم حبس شده را می توان ثابت کرد و خطر سقط جنین را کاهش داد یا از بین برد.

اگر باردار هستید و تجربه دارید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید:آیا رحم دوشاخ خطرناک است

 • ناتوانی مداوم در ادرار کردن
 • درد در معده یا نزدیک راست روده
 • یبوست
 • بی اختیاری

این علائم ممکن است نشان دهنده حبس شدن رحم باشد. این بیماری را می توان در طول معاینه لگن یا سونوگرافی تشخیص داد.

سه ماهه سوم شما به هیچ وجه نباید تحت تأثیر قرار گیرد. برخی از زنان با رحم رتروگرا بیشتر احتمال دارد درد زایمان را در ناحیه ب تجربه کنند

آک.

رحم رتروورسه و سکس

 

داشتن رحم رتروگرا معمولاً با احساس یا لذت جنسی تداخلی ندارد. اما در برخی موارد می تواند مقاربت جنسی را دردناک کند. این ناراحتی ممکن است زمانی که در موقعیت‌های خاصی قرار می‌گیرید، آشکارتر شود. تغییر وضعیت جنسی ممکن است این

ناراحتی را کاهش دهد.آیا رحم دوشاخ خطرناک است

رحم به همراه تخمدان ها نسبتاً پایین در لگن قرار دارد. در طول رابطه جنسی شدید یا رابطه جنسی با فشار عمیق، سر آلت تناسلی ممکن است به دیواره های واژن فشار وارد کند و به رحم یا تخمدان ها برخورد کند.

این می تواند باعث درد، پارگی یا کبودی شود. اگر در حین رابطه جنسی احساس ناراحتی می کنید، سعی کنید وضعیت خود را تغییر دهید تا ببینید آیا این کمک می کند یا خیر. اگر هر موقعیت جنسی باعث ناراحتی شما می شود، با خونریزی یا بدون آن، این

موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

تشخیص

پزشک شما می‌تواند رحم رتروگرا را در طول معاینه لگنی معمولی تشخیص دهد. اگر علائمی دارید که شما را نگران می کند، آنها را با پزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است برای اولین بار در دوران بارداری تشخیص داده شود که رحم به عقب برگشته است. به این دلیل که پزشکان می توانند آن را از طریق سونوگرافی نیز تشخیص دهند.

 

درمان رحم رو به عقب

اگر بدون علامت هستید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اگر علائمی دارید یا در مورد این بیماری نگران هستید، گزینه های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید. در بسیاری از موارد، نیازی به درمان نیست.

 

تمرینات

گاهی اوقات پزشک شما ممکن است بتواند رحم شما را به صورت دستی دستکاری کرده و آن را در وضعیت عمودی قرار دهد. اگر اینطور باشد، انواع خاصی از تمرینات طراحی شده برای تقویت رباط ها و تاندون هایی که رحم را در وضعیت عمودی نگه می دارند

ممکن است مفید باشند.

کگل ها یک نمونه هستند. سایر تمریناتی که ممکن است کمک کند عبارتند از:

کشش های زانو تا سینه. به پشت دراز بکشید و هر دو زانو را خم کنید و پاهایتان را روی زمین بگذارید. به آرامی یکی یکی زانو را تا قفسه سینه بالا بیاورید و به آرامی با هر دو دست آن را بکشید. این حالت را به مدت 20 ثانیه نگه دارید، رها کنید و با پای دیگر

تکرار کنید.

انقباضات لگنی. این تمرینات باعث تقویت عضلات کف لگن می شوند. به پشت دراز بکشید و بازوها را به پهلوها در وضعیتی آرام قرار دهید. در حالی که باسن خود را از روی زمین بلند می کنید، نفس بکشید. در حین بازدم نگه دارید و رها کنید. 10-15 بار تکرار کنید.

با این حال، اگر رحم شما به دلیل زخم یا چسبندگی در جای خود گیر کرده باشد، اینها کار نمی کنند.

 

دستگاه پساری

پساری ها از سیلیکون یا پلاستیک ساخته می شوند. آنها دستگاه های کوچکی هستند که می توانند به واژن وارد شوند تا رحم را در وضعیت عمودی قرار دهند.

آیا رحم دوشاخ خطرناک است

پساری ها را می توان به صورت موقت یا دائم استفاده کرد. اگر در درازمدت باقی بمانند با عفونت همراه بوده اند.

 

تکنیک های جراحی

در برخی موارد، ممکن است برای تغییر موقعیت رحم و کاهش یا از بین بردن درد، جراحی لازم باشد. انواع مختلفی از رویه ها وجود دارد. آنها عبارتند از:

روش تعلیق رحم. این نوع جراحی را می توان به صورت لاپاراسکوپی، واژینال یا شکم انجام داد.آیا رحم دوشاخ خطرناک است

روش بالا بردن. این یک روش لاپاراسکوپی است که حدود 10 دقیقه طول می کشد.

اغلب هیچ علامتی در ارتباط با رحم به عقب برگشته وجود ندارد، اگرچه مقاربت دردناک شناخته شده است. اگر علائمی را تجربه کردید، درمان هایی وجود دارد که می تواند کمک کند.

داشتن رحم رتروگرا به ندرت بر باروری یا بارداری تأثیر می گذارد، اما ممکن است با شرایط دیگری همراه باشد که می تواند تأثیرات نامطلوبی بر پتانسیل باروری داشته باشد.

پیچ خوردگی رحم

 

این وضعیت به طور بالقوه جدی است، پاتوفیزیولوژی ضعیف است و مدیریت مناسب در اوایل بارداری ایجاد نشده است. اولین سن گزارش شده برای پیچ خوردگی رحم در دوران بارداری هفته ششم بارداری است. آخرین هفته 43 است.

موارد نادر پیچ خوردگی که در اواخر یا نزدیک به ترم وجود دارد تقریباً همیشه در مرحله اول زایمان در نتیجه ناراحتی حاد مادر یا جنین که منجر به جراحی اکتشافی می شود، کشف می شود. از آنجایی که مجموعه علائم غیراختصاصی است، و از آنجایی که معمولاً

برای ایجاد تشخیص صحیح نیاز به اکتشاف جراحی است، مداخله اغلب به تأخیر می افتد و خطر عوارض را افزایش می دهد.

موقعیت حاد رحم باعث فشرده شدن مستقیم وریدهای رحم و شاید وریدهای تخمدانی می شود و در نتیجه علائم حاد مادری ایجاد می شود. پیچ خوردگی همچنین می تواند بقای جنین را تهدید کند. با انسداد خروج وریدی، فشار عروقی در لپه های جفتی به

شدت افزایش می یابد. این نظریه به عنوان مستعد جدایی جفت (abruptio placentae) است. اینکه آیا این مکانیسم درست است یا نه، حدس و گمان است. صرف نظر از پاتوفیزیولوژی دقیق، ارتباط بین جداشدگی و دوره های پیچ خوردگی حاد ذکر شده است.

اشتباه گرفتن پیچ خوردگی برای یک نهاد غیرجراحی یا دیگر عارضه های مامایی تحت مدیریت پزشکی، بالقوه فاجعه بار است. کاوش معمولاً برای بررسی ناراحتی حاد مادر با یا بدون الگوی ضربان قلب غیر اطمینان‌بخش جنین انجام می‌شود، شرایطی که زمان

کمی را برای ارزیابی گسترده می‌دهد. اعلان‌های رایج برای انجام عمل جراحی مصلحت‌آمیز، علائم مادری هستند که نشان‌دهنده انسداد روده، پارگی رحم، زایمان با انسداد حاد یا جفت جفت هستند.

با توجه به شرایط منحصر به فرد، ایجاد دستورالعمل های استاندارد برای مدیریت در زمان اکتشاف جراحی غیرممکن است. با این حال، چندین نکته مدیریتی باید در نظر گرفته شود. در اکتشاف، هر گونه آسیب شناسی کمک کننده رحم یا آدنکس بهتر است حذف

شود. اینکه آیا بارداری باید ادامه یابد یا خیر، سوال اصلی است. این بستگی به سن حاملگی و شرایط بالینی دارد. خطر تکرار پیچ خوردگی یا سایر عوارض بالقوه جدی به سادگی شناخته نشده است. همچنین مشخص نیست که آیا باید اقداماتی برای ثابت کردن

رحم در موقعیت آناتومیک معمول خود در زمان جراحی انجام شود و اگر چنین است، کدام روش باید انجام شود.آیا رحم دوشاخ خطرناک است

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.