درمان سوزش چشم بعد از ارایش (حساسیت به لوازم آرایشی)

درمان سوزش چشم بعد از ارایش : خط چشم خطری برای چشم شما ندارد؟ 

نحوه استفاده از لوازم آرایشی با خیال راحت در اطراف چشم شما به یک مهمانی تعطیلات رفته اید؟ در فصل درخشش سایه چشم و مژه های مصنوعی ، این نکات را برای استفاده ایمن از آرایش و مواد آرایشی دور چشم به خاطر بسپارید.

چگونه خطر عفونت و آسیب دیدگی چشم را کاهش دهیم

 1. محصولات آرایش چشم را بعد از 3 ماه دور بیندازید.

محصولات ارایشی چشم را برای مدت بیش از سه ماه نگه ندارید.

“اگر ریمل مژه و خط چشم قدیمی است ، این احتمال آلودگی باکتری ها یا قارچ ها را افزایش می دهد. اگر هر یک از این موارد مستقیماً وارد چشم شما شود ، ممکن است در نهایت با عفونت جدی چشم روبرو شوید. “

درمان سوزش چشم بعد از ارایش

مراقب مواد آرایشی متالیک ، زرق و برق ، پودر برق یا سایر مواد آرایشی باشید. پوسته پوسته ها می تواند به چشم بیفتد ، وارد فیلم اشک شود و چشم شما را تحریک کند. آرایش چشم با زرق و برق دلیل عمده ای برای تحریک قرنیه یا عفونت است ، به خصوص برای افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند. زرق و برق بزرگتر یا قرارگیری در آرایش می تواند باعث خراش چشم شود ، دقیقاً مانند ماسه یا خاک در چشم.

برای محافظت از چشمان خود در هنگام استفاده از آرایش ، این مراحل اساسی را دنبال کنید. اگر در مورد برنامه های آرایشی خود سوالی دارید یا بیماری چشمی دارید که ممکن است نیاز به مراقبت ویژه داشته باشد ، از پزشک خود بپرسید.

از سایه چشم گرفته تا ریمل، آرایش چشم می تواند به ظاهر شما خلاقیت ببخشد، اما برای جلوگیری از آسیب یا تحریک، باید آن را به روش صحیح پاک کنید. یاد بگیرید که چگونه آرایش چشم را به آرامی و به طور موثر پاک کنید.

 • برچسب ها را بخوانید و از مواد مضر پرهیز کنید.

توجه به برچسب مواد تشکیل دهنده روی آرایش مهم است. به عنوان مثال ، سرمه ، محصولی که برای تقویت آرایش چشم در کشورهای دیگر استفاده می شود ، با مسمومیت با سرب در کودکان ارتباط دارد.  از دیگر ترکیباتی که باید از آنها اجتناب شود ، شامل تالک ، BHA (هیدروکسیانیزول بوتیله) ، اوره ، سولفات و فتالات است. 

برخی از این مواد به عنوان مواد نگهدارنده ، تثبیت کننده یا مواد ضد پخت عمل می کنند ، اما همچنین می توانند پوست را تحریک کنند و یا مقادیر زیادی با خطر سرطان در ارتباط هستند.

 • داخل خط مژه آرایش نکنید.

دوست دارید خط چشم را در داخل پلک های خود بزنید؟ اگر از طرفداران این روش هستید . باید بدانید که این غدد روغنی داخل پلک ترشح می کنند که از قرنیه شما محافظت می کنند. همچنین می تواند باکتری ها را مستقیماً وارد چشم کند.

یک مطالعه کوچک و آزمایشی نشان  داد که ذراتی که در خط چشم استفاده می شود در داخل پلک ها می تواند چشم را آلوده کند. اگرچه وقتی این اتفاق افتاد ، ذرات در طی چند ساعت توسط چشم پاک شدند ، محققان نتیجه گرفتند که این می تواند برای دارندگان لنز تماسی و افراد مبتلا به سندرم خشکی چشم یا چشم های حساس مشکل ایجاد کند.

 • فقط به زرق و برق نه بگویید.

بله ، زرق و برق در آرایش شما می تواند به چشمان شما جرقه بزند ،  باعث قرمزی و تحریک می شود. “نه تنها آرایش چشم براق باعث خشکی چشم می شود ، بلکه زرق و برق یکی دیگر از دلایل عمده تحریک قرنیه و عفونت است.”

 • چشمهای حساس به مواد آرایشی ضد آلرژی احتیاج دارند.

اگر سابقه آلرژی دارید یا چشمان شما بسیار حساس است ، استفاده از آرایش چشم ضد حساسیت خوب است. به برچسب ها دقت کنید تا محصولی برای چشم های حساس پیدا کنید ، زیرا احتمال تحریک آنها کمتر است. ما اگر چشمانتان حساسیت ایجاد می کند روش دیگر برای کاهش حساسیت چشم به هنگام آرایش و میکاپ صورت استفاده از قطره چشم قبل از ریمل زدن است.

اگر چشمان شما بعد از آرایش حتما قرمز می شود،یا می خارد یا آبریزش پیدا می کند می توانید از این روش بهره ببرید. اگر می خواهید از قطره چشمی استفاده کنید گزینه ای را انتخاب کنید که باعث تسکین حساسیت می شود.

درمان حساسیت به لوازم آرایشی

 • فقط از مواد آرایشی که برای استفاده در اطراف چشم طراحی شده اند استفاده کنید. از محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی آزمایش نشده یا خشن هستند خودداری کنید.
 • پس از سه ماه آرایش چشم را دور بریزید و محصولات جدید دریافت کنید. باکتری های عامل عفونت در آرایش چشم خامه ای یا مایع به راحتی رشد می کنند.
 • اگر به عفونت چشم مانند چشم صورتی مبتلا شدید ، بلافاصله تمام آرایش چشم خود را بشورید. و تا زمان از بین رفتن عفونت از آرایش چشم استفاده نکنید.
 • هرگزلوازم آرایش چشم ، حتی با خانواده یا دوستان نزدیک را به اشتراک نگذارید.
 • هنگام نمونه برداری از آرایش در فروشگاه ها فقط از اپلیکاتورها و نمونه های تازه استفاده کنید که توسط چندین کاربر آلوده نشده است. مطمئن ترین انتخاب این است که به طور کلی از تست ترهای فروشگاه خودداری کنید.
 • همزمان فقط یک آرایش یا محصول مراقبت از چشم جدید ا ستفاده کنید ، خصوصاً اگر به راحتی واکنش های آلرژیک داشته باشید. محصول جدید دیگری اضافه نکنید تا زمانی که بدانید نسبت به محصول اول واکنشی نشان نمی دهید.
 • قبل از استفاده از ریمل مژه ها را فر کنید.

اگر از فر کننده مژه استفاده می کنید ، قبل از استفاده از ریمل مژه را تمیز و خشک کنید. همچنین ، مطمئن شوید که لاستیک بیگودی نرم است و سفت و ترک نیست.

دکتر سود سود مندیتا توصیه می کند: “اگر به آلرژی به نیکل حساسیت دارید ، کمی بیشتر برای یک مژه مژه بدون نیکل هزینه کنید  .”درمان سوزش چشم بعد از ارایش

 ریمل و محصولات آرایشی باعث ایجاد آلرژی های مختلف پوستی هم می شوند، آن هم به حدی که برخی متخصصان پوست معتقدند شایع ترین علت آلرژی یا اگزمای اطراف چشم، استفاده از لوازم آرایش چشمی، به خصوص خط چشم است.

گاهی یکباره ممکن است به این عوارض دچار شوید. این نوع آلرژی که در اثر استفاده از خط چشم یا ریمل چشم ایجاد می شود، می تواند به شکل قرمزی، خارش، التهاب و پوسته پوسته شدن پوست لبه های پلک و اطراف چشم ها بروز کند.

اگر با استفاده از یک محصول آرایشی جدید دچار قرمزی، خارش و التهاب لبه پلک ها شدید، بلافاصله اقدام به حذف ماده آلرژن، یعنی پرهیز از استفاده مجدد از خط چشم یا ریمل خود بر روی چشمتان کنید.

 • هنگام رانندگی یا سوار شدن در اتومبیل از ریمل مژه استفاده نکنید.

ممکن است در هنگام عجله به محل کار یا بیرون رفتن برای ملاقات با دوستان بخواهید وقت خود را صرف استفاده از ریمل مژه و ابرو کنید. با این حال ، ضربه ناگهانی روی ترمزها یا دست انداز در جاده می تواند برای شما هزینه داشته باشد. 

نوشته های مرتبط

 “یک چوب ریمل مژه و ابرو می تواند چشم شما را خراشیده و باعث سایش قرنیه شود ، که این امر به ارزیابی و درمان توسط چشم پزشک نیاز دارد.”

بهتر است بجای خطر زدن یا خراشیدن چشم  – یا بدتر از آن – فقط چند دقیقه صبح زود از خواب برخیزید (سخت است ، می دانیم!) تا زمان کافی برای آرایش را داشته باشید.

درمان سوزش چشم بعد از ارایش
درمان حساسیت چشم با طب سنتی

حساسیت چشمی زمانی اتفاق میافتد که چشم‌ها در معرض مواد آلرژی‌زا مانند هر ماده خارجی تاثیر گذار قرار می‌گیرند. گاهی برای درمان حساسیت چشمی با روش‌های خانگی می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.

 کمپرس آب سرد می‌تواند حساسیت را تسکین داده و اثر تسکین ‌بخشی بر روی چشم‌ها داشته باشد. کافی است یک پارچه تمیز را درون آب سرد غوطه‌ور کنید و آن را بر روی چشم‌ها قرار دهید. این کار را به دفعات لازم تکرار کنید.
یکی از درمان‌های اصلی و مؤثر در درمان این بیماری، کاهش میزان غذاست.

در فصل بهار باید از پرخوری جلوگیری شود و بیماران مستعد از مصرف گوشت‌های سخت هضم و غذاهای چرب تا حد امکان پرهیز کنند و تحمل گرسنگی و تشنگی و کم خوابیدن را داشته باشد تا اینکه این سموم دفع شوند.

همچنین مصرف غذاهای شور و ترش و میوه های آبکی از عوامل تشدید کننده این بیماری هستند.

عوارض استفاده از لوازم آرایش تاریخ انقضا گذشته

 • اگر واکنش آلرژیک به آرایش مشاهده کردید:
  • بدانید که چه مواد تشکیل دهنده ای هستند ، بنابراین می توانید در محصولات دیگر مراقب آنها باشید.
  • به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است در مورد محصولاتی که مستعد ایجاد واکنش هستند و همچنین در مورد گزینه های ملایم تری اطلاع داشته باشد.
 • قبل از آرایش ، مطمئن شوید که صورت و پلک های شما بسیار تمیز است.
 • همیشه برای جلوگیری از انسداد غدد چربی پلک بالا یا پایین ، آرایش را خارج از خط مژه و دور از چشم قرار دهید. این غدد روغنی ترشح می کنند که از سطح چشم محافظت می کند.
 • هرگز هنگامی که در یک وسیله نقلیه در حال حرکت هستید آرایش نکنید.
 • اگر مژه های شما توسط ریمل یا محصول دیگری به هم پیوسته اند ، از هیچ چیز تیز برای جدا کردن مژه ها استفاده نکنید. از این طریق می توانید چشم خود را به راحتی سوراخ کنید یا خراش دهید .
 • شب قبل از خواب تمام آرایش چشم را پاک کنید ، مخصوصاً ریمل مژه ای که می تواند به مژه ها بچسبد. اگر به درستی پاک نشود ، آرایش چشم می تواند باعث تحریک شود. در یک مثال ، یک زن 50 ساله که بیش از 25 سال با ریمل مژه و ابرو خوابیده بود در زیر پلک های خود توده های سیاه ناراحتی ایجاد کرد که منجر به التهاب ملتحمه فولیکولار شد  .
 • اگر اخیراً جراحی چشم کرده اید ، تا زمانی که چشم پزشک به شما نگوید انجام این عمل ایمن نیست ، آرایش دور چشم خود را انجام ندهید. وقتی دوباره آرایش را شروع کردید ، آرایش تازه و جدیدی داشته باشید تا از بروز هرگونه عفونت احتمالی جلوگیری کنید.

درمان سوزش چشم بعد از ارایش : حساسیت چشم به کرم پودر

چشم ها را با آب شیر تمیز یا محلول شستشوی چشم کاملاً بشویید تا زمانی که همه ریمل ها ، خط چشم یا مواد آرایشی را از بین ببرید. (اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید ، آنها را قبل از پاک کردن چشم ها بردارید).

 • پس از شستشوی آرایش ، قطره های چشم مرطوب را روی چشم آسیب دیده قرار دهید.
 • اگر از لنز استفاده می کنید ، لنز را با استفاده از محلول تمیز کننده خود به دقت تمیز کنید.
 • تا زمانی که چشم شما هنوز تحریک شده است ، لنزهای خود را دوباره وارد نکنید.

پاک کننده آرایش در طب سنتی

روغن نارگیل :

روغن نارگیل با خواص شگفت انگیزی که دارد ، استفاده از آن بسیار آسان است و می توانید برای پاک کردن آرایش استفاده کنید .

نارون کوهی :

نارون کوهی نه تنها پاک کننده آرایشی خوبی است بلکه پوست را با رفع جوش وحفظ رطوبت بهبود می بخشد. برای پاک کردن آرایش آن را با روغن درخت چای و یا روغن اسانس لیمو ترکیب و استفاده کنید

روغن جوجوبا :

این روغن پوست را تسکین داده و از آن محافظت می کند، و مهم تر از همه اینها یک پاک کننده آرایش بشمار می رود و برای پاک کردن آرایش چشم که بسیار حساس است آن را با روغن بادام ترکیب کنید.

شامپو بچه

پاک کردن ریمل کمی سخت از دیگر مواد آرایشی است.استفاده از کمی شامپو بچه و یک پنبه توپی راه حل مناسبی برای پاک کردن ریمل است.شامپو بچه علاوه بر اینکه برای کودکان تولید می شود برای بزرگسالان نیز کاربرد دارد.

پاك كردن آرايش چشم با وازلين

 • وازلین، پاک کننده آرایش بسیار موثری است. این روان کننده ، تسکین دهنده پوست است و به شما کمک می کند تا آرایش بدون کشیدن و کشیدن غیرضروری از بین برود.
 • شامپو بچه محصولی ارزان قیمت و توصیه شده توسط چشم پزشک برای شستشوی پلک ها و اطراف چشم است. این صابون های ‘بدون اشک’ اغلب به افرادی که برای شستن چشم خود مستعد حالت کولازی و بلفاریت هستند توصیه می شود .
 • از پاک کننده آرایش چشم هر چه استفاده می کنید ، از قرار دادن آن در چشم خودداری کنید.
 • هرگونه پاک کننده پلک خود را کاملاً بشویید.
 • یک پنبه تمیز را در امتداد پایه مژه ها مسواک بزنید تا تمام بقایای آرایش پاک شود.
 • به خصوص با اسکراب های لایه بردار مراقب باشید و از آنها در اطراف چشم خود استفاده نکنید. پاک کننده هایی که دارای مهره های شستشو یا مواد افزودنی ریز هستند می توانند باعث خراش و تحریک چشم شما شوند .

با مژه ها و نواحی ظریف اطراف چشم آرام باشید . مژه ها برای دور نگه داشتن گرد و غبار و آلودگی از چشمان شما مهم هستند. آنها همچنین با جلوگیری از حرکت هوا بر روی فیلم اشک شما را از خشک شدن چشم باز می دارند .

آرایش چشم های سرسخت – به خصوص فرمول های ضد آب – ممکن است برای پاک کردن پوست ظریف چشم شما دشوار باشد. در اینجا برخی از اشتباهات رایج هنگام برداشتن محصولات زیبایی دور چشم وجود دارد:

1.  اسکراب بیش از حد: پوست اطراف چشم ظریف ترین و حساس ترین پوست صورت شماست و حرکات زیاد شستشو می تواند باعث پیری زودرس و تحریک شود. به جای پاک کردن آرایش چشم، از حرکات دایره ای ملایم استفاده کنید و اجازه دهید پاک کننده آرایش یا پاک کننده صورت کار خود را انجام دهد.

به اندازه کافی منتظر نمانید تا پاک کننده ها اثر کنند: آب شستشوی صورت یا پاک کننده به زمان نیاز دارد تا روی پوست شما بنشیند و آرایش چشم شما (مخصوصا ریمل و خط چشم ضد آب) را خراب کند. هنگام پاک کردن آرایش چشم، اجازه دهید پاک کننده آرایش حداقل ده ثانیه روی پوست شما بماند قبل از اینکه به آرامی آن را پاک کنید.

استفاده از محصولات مراقبت از پوست خشن: ممکن است فکر کنید اگر محصولی روی پوست شما گزگز می‌کند، این نشانه کارآمدی آن است. پاک‌کننده‌های آرایشی را انتخاب کنید که هنگام استفاده از آن‌ها نسوزند و نیش بزنند.

در صورت استفاده توسط یک متخصص حرفه ای ، می توان مژه های مصنوعی را با خیال راحت انجام داد. اکثر مژه ها با استفاده از موچین و چسب نیمه دائمی با فرمول مخصوص قرار می گیرند. همچنین مژه های مغناطیسی وجود دارد که با یک خط چشم با ذرات ریز مغناطیسی در آن استفاده می شود.

مژه های مغناطیسی و چسب می توانند پوست حساس اطراف چشم را تحریک کنند یا در چشم فرو بروند و در صورت عدم استفاده خوب از آن قرنیه خراشیده شود. برای کاهش احتمال بروز این عوارض احتمالی ، فقط برای مواقع خاص از مژه مصنوعی استفاده کنید و حتماً این کار را از متخصصان انجام دهید. در صورت بروز هرگونه ناراحتی ، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک