درمان طبیعی برای رفع بوی بد دهان

درمان طبیعی برای رفع بوی بد دهان :  احتمالا برای شما هم پیش آمده که بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب سریع دهانتان را شسته تا بوی نامطبوع دهانتان را از بین ببرید. یا مثلا در حین صحبت با شخصی متوجه بوی بد دهان از آن فرد شدید که باعث آزرده شدن شما شده و حتی آن بوی اذیت

کننده مانع شده تا توجه لازم را به صحبت‌های آن شخص داشته باشید. بوی بد دهان یا هالیتوزیس، مشکلی است که تقریبا 25 درصد از مردم جهان به آن مبتلا هستند؛ یعنی تقریبا از هر 5نفر 1نفر. بوی بدن دهان علت‌های گوناگون دارد. برای مثال از علل ایجاد

بوی بدن دهان می‌توان به مصرف دخانیات، خرابی دندان، روزه داری، اضطراب و استرس، خشکی دهان، انسداد روده، بعضی از داروها، بیماری دندان یا لثه، تغییرات هورمونی، آلرژی ها و ترشحات پشت حلقی، رفلاکس معده، رژیم‌های غذایی، برخی از غذاها و در

برخی مواقع نادر نارسایی کلیوی، گوارشی، قلبی و سرطان ریه اشاره کرد. البته در اغلب اوقات رفع بوی بد دهان قابل درمان است. در این مطلب به 6 راهکار ساده و طبیعی برای رفع بوی بد دهان می‌پردازیم.

رفع بوی بد دهان برای همیشه

بوی بد دهان موضوعی است که اغلب به عنوان فیل در اتاقی که همه در مورد آن احساس ناراحتی می کنند، تلقی می شود، اما هیچ کس نمی خواهد اولین کسی باشد که این موضوع را مطرح می کند. بوی بد دهان از نظر پزشکی می تواند تحقیرآمیز باشد و

باعث عقب نشینی و احساس خودآگاهی در فرد شود. همانطور که یاد می گیرید چگونه به راحتی و به طور موثر از شر بوی بد دهان خلاص شوید، می توانید از چنین موقعیت های ناخوشایند در آینده جلوگیری کنید.

این یک تصور غلط رایج است که بوی بد دهان از دهان شروع و به پایان می رسد. در عوض، مشکلات مختلف در دستگاه گوارش، معده، لثه ها، لوزه ها، زبان، بینی و حتی برخی از بیماری های سیستمیک ممکن است باعث آن شوند.

بسیاری از مردم ساکت می مانند و مراجعه به پزشک را به تعویق می اندازند و بسیاری دیگر مطمئن نیستند که به کدام دکتر مراجعه کنند. برخی دیگر با یک تمرین اولیه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن نفس بد را از خود دور می کنند.

بر اساس یک نظرسنجی ، بیش از 80 درصد از بزرگسالان آمریکایی تا سن 34 سالگی حداقل یک حفره داشته اند و یک چهارم بزرگسالان 20 تا 64 ساله دارای حفره های درمان نشده هستند. بر اساس داده‌های سال 2016، 45000 مورد جدید سرطان حلق و

حفره دهان در ایالات متحده تشخیص داده شد که حدود 10000 مرگ و میر را شامل می‌شود، که تمرکز بر مراقبت‌های دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان را بسیار مهم می‌سازد.

اگر بوی بد دهان دارید و به دنبال درمان های خانگی برای آن هستید، در جای مناسبی هستید. این مقاله چندین راه اساسی برای مقابله با بوی بد دهان را مورد بحث قرار می دهد.

برخی داروها مانند داروهای ضد حساسیت و ضد افسردگی های سه حلقه ای

احتمال بوی بد دهان به دلیل یک بیماری زمینه ای بسیار کم است. با این حال، اگر هیچ یک از درمان های خانگی ارائه شده در زیر موثر به نظر نمی رسد، عاقلانه است که با پزشک مشورت کنید.

اجازه دهید اکنون به درمان های مختلفی نگاه کنیم که به شما کمک می کند با بوی بد دهان خداحافظی کنید.

درمان بوی بد دهان در خانه با درمان های خانگی ساده ای که در این مقاله ذکر شده است بسیار آسان و راحت است. همه این راه‌حل‌ها به راحتی قابل پیگیری هستند و برای اکثر مردم کار می‌کنند. برخی هستند که بوی بد دهان را به طور کامل از بین می برند،

در حالی که برخی دیگر به شما در مهار بوی بد دهان کمک می کنند. دارویی را انتخاب کنید که بهترین کار را برای شما داشته باشد. ما همچنین نکاتی را فهرست کرده‌ایم که می‌توانید از آنها پیروی کنید تا بوی نفس خود را همیشه تازه نگه دارید.

 

اسم قرص برای رفع بوی بد دهان

 

نکات و اقدامات احتیاطی برای کنترل بوی بد دهان

(i) قلم مو، قلم مو، قلم مو

سه جایی که باید حداقل دو بار در روز به درستی مسواک زده شوند، دندان ها، زبان (بالا و زیر) و کام (به دلیلی وجود دارد که غذا را خوش طعم می نامند… به این دلیل که کام نقش مهمی در جویدن دارد. غذا و همچنین به همین دلیل می تواند دارای بوی بد دهان باشد). در حین مسواک زدن، بسیار مراقب باشید که لثه ها را به آرامی تمیز کنید. برای تمیز کردن صحیح زبان از یک سوهان زبان استفاده کنید.

 

(II) نخ دندان برای پرتاب بوی بد دهان

اگرچه میلیون‌ها نفر از نخ دندان کشیدن استفاده نمی‌کنند یا از وجود آن بی‌اطلاع هستند، اما همچنان بخش مهمی از یک روال مراقبت از دهان است. ذرات ریز غذا که بین دندان‌ها و در خط لثه گیر کرده‌اند می‌توانند باعث ایجاد بوی بد متوسط ​​تا شدید شوند. بنابراین، مطمئن شوید که به طور منظم از نخ دندان استفاده می کنید و نه فقط زمانی که غذا بین دندان هایتان گیر می کند. نخ دندان کشیدن منظم می تواند همان چیزی باشد که برای از بین بردن بوی بد دهان به آن نیاز دارید.

 

(iii) بخورید و بشویید

مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی در روز ممکن نیست (یا توصیه می شود) زیرا انجام این کار می تواند مینای دندان ها را از بین ببرد. بهترین و ممکن ترین کار بعدی این است که هر زمان که چیزی می خورید، دهان خود را به درستی بشویید. به محض خوردن غذا، بقایای غذا در دهان شما رسوب می کند. باکتری ها شروع به جمع شدن در دهان می کنند تا از این زباله ها تغذیه کنند و بوی بد دهان را پخش کنند. شستشوی مناسب بیشتر بقایای غذا را می‌شوید و محل تغذیه باکتری‌ها را کاهش می‌دهد.

 

(IV) سرمایه گذاری در دهان شویه

یک دهانشویه خوب با PH متعادل و با طراوت بلیط شما برای روزهای عاری از بوی بد دهان است. پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، از یک دهان شویه خوب استفاده کنید که اسیدیته دهان را کاهش می دهد و به عنوان یک آنتی باکتریال عمل می کند تا بوی بد دهان را به طور موثر کاهش دهد. حتی اگر بعد از هر وعده غذایی برای شستشوی دهان استفاده شود، مانند آب در شستن بقایای مواد غذایی و باکتری های ایجاد کننده بو موثر است.

 

(v) از مقصران آشپزی اجتناب کنید

این دانش عمومی است که غذاهایی مانند سیر و پیاز باعث بوی بد دهان می شوند و منطقی است که از این غذاها به شکل خام خودداری کنید. بیشتر غذاهای هندی با سالاد جانبی پیاز و تربچه سرو می شود و با بوی تند دهان از این غذاها دور می شوید. اگر مجبورید این غذاها را بخورید، سعی کنید به جای خوردن خام، آنها را در دستور غذا قرار دهید.

 

(vi) دهانشویه بدون الکل

همه دهانشویه ها مشکل بوی بد دهان شما را حل نمی کنند. به طور خاص به دنبال الکلی باشید که حاوی الکل بسیار کم یا بدون الکل باشد. الکل به عنوان یک محرک برای هالیتوز عمل می کند زیرا دهان را خشک می کند. دهان بدون بزاق همیشه تمایل به ایجاد بوی بد دهان دارد.

 

(vii) در فواصل منظم غذا بخورید

کم کاری دهان برای مدت طولانی می تواند باعث خشکی دهان شود که به نوبه خود باعث ایجاد باکتری های ایجاد کننده بو می شود. وعده های غذایی را حذف نکنید.

 

(viii) انفجار مرکبات

آیا تا به حال بعد از خوردن پرتقال از بوی بد دهان خلاص شده اید؟ به این دلیل که اسید سیتریک موجود در این میوه تند باعث ترشح بزاق می شود. بزاق راه بدن شما برای حفظ تعادل pH سالم، حذف باکتری ها و هیدراته نگه داشتن دهان است. بنابراین، تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد کنید و مرکبات را برای جلوگیری از هالیتوز اضافه کنید.

 

(ix) مسیر گیاهی را انتخاب کنید

بی جهت نیست که گیاهان به اشکال مختلف در سراسر جهان جویده می شوند. از جعفری گرفته تا نعناع، ​​رزماری تا نعناع، ​​ترخون گرفته تا ریحان – همه این گیاهان می توانند فوراً به شما نفس تازه کنند. آنها حفره دهان را تازه می کنند و وقتی آنها را می بلعید به آنها فرصت می دهید باکتری های مضر دستگاه گوارش را از بین ببرند.

 

(x) کربوهیدرات های پیچیده را کاهش دهید

کربوهیدرات‌های پیچیده بوی بد دهان را افزایش می‌دهند، زیرا به باکتری‌های دهان بیشتر تجزیه می‌شوند و در نتیجه بوی بد بیشتری ایجاد می‌کنند. سعی کنید مصرف نان سفید، شکر تصفیه شده، برنج سفید و آرد خوب (مایدا) را کاهش دهید. این غذاها نه تنها باعث بوی بد دهان می شوند، بلکه تجزیه بدن نیز دشوار است.

بوی بد دهان، یا بوی بد دهان، اغلب با شرایطی مانند ریفلاکس اسید، بیماری لثه، و دیابت، شیوه های نامناسب بهداشت دهان، سبک زندگی و الگوهای غذایی یا برخی داروها ایجاد می شود. شما می توانید با استفاده از تعدادی درمان خانگی که شامل

استفاده از مواد اولیه و به راحتی در دسترس است، از شر بوی بد دهان خلاص شوید. سرکه سیب، زنجبیل، جعفری، آب نمک، چای سبز، ماست، دانه‌های رازیانه، هل و دارچین از لوازم اصلی آشپزخانه یا انباری هستند که ممکن است به شما در مقابله با بوی

بد دهان کمک کنند. راه های موثر دیگر شامل جویدن آدامس، نعناع یا استفاده از پراکسید هیدروژن است. رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف مرکبات در رژیم غذایی و پرهیز از برخی غذاها، الکل و سیگار می تواند به شما در جلوگیری از بوی بد دهان کمک کند.

برای جلوگیری از ایجاد حفره و پلاک، اگر برای معاینه منظم دندانپزشکی بروید، مفید خواهد بود.

 

1- استفاده از مسواک و نخ دندان

یکی از بهترین و در دسترس‌ترین راهکارها برای رفع بوی بد دهان استفاده منظم از نخ دندان و مسواک است. مسواک زدن تا حداقل 30 دقیقه بعد از صرف وعده‌های غذایی هم به سلامت دندان‌ها کمک می‌کند و هم مانع ایجاد بوی نامطبوع در دهان می‌شود. همچنین  مسواک زدن دندان‌ها فقط می‌تواند حدود 60% از سطح دندان را تمیز کند. پس برای بهبود این مسئله استفاده از نخ دندان می‌تواند احتمال تجمع مواد غذایی و تشکیل پلاک بین دندان‌ها را کاهش دهد و مانع ایجاد بوی بد دهان که ناشی از مصرف مواد غذایی بود دار مثل پیاز، سیر و یا غیره است، شود. لازم به ذکر است مسواک زدن مرتب روی زبان را از یاد نبرید. زبان محل تمرکز خرده‌ها و رسوبات است. در طول روز از لیسۀ زبان که در داروخانه‌ها قابل تهیه است، جهت مسواک زدن زبان استفاده کنید. براساس مطالعات صورت گرفته، مسواک زبان، تا 50% بوی بد دهان را از بین می‌برد.

2- نوشیدن آب

باکتری‌ها، در محیط های خشک راحت تر و بهتر رشد می‌کنند در نتیجه یکی از عوامل عمده بوی نامطبوع دهان، خشکی دهان است. برای حفظ رطوبت دهان و کاهش تکثیر باکتری‌ها، وجود بزاق دهان ضروری است. تولید بزاق با توازن آب بدن رابطه نزدیکی دارد. یعنی به میزانی که دهان مرطوب باشد، فضا برای رشد باکتری از بین می‌رود و مانع ایجاد بوی بد دهان می‌شود. همچنین ذرات مواد غذایی و باکتری‌های باقی مانده در دهان با نوشیدن آب پاک می‌شود. در نتیجه مصرف روزی 8 لیوان آب مانع خشکی دهان شده و در نتیجه دیگر دهان بوی بد نمی‌دهد.

3- سرکه سیب

سرکه سیب با خاصیت ضد باکتریایی‌ای که دارد، کمک زیادی به کاهش هالیتوز می‌کند و تعادل pH را در دهان بازیابی می‌کند. 2 راهکار برای استفاده از سرکه سیب پیشنهاد می‌کنیم. اول آنکه شما می‌توانید یک یا دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب سرد مخلوط کنید. به مدت 3 الی 5 دقیقه با استفاده از این مخلوط دهان خود را شستشو دهید و قرقره کنید. این کار را صبح‌ها بعد از بیدار شدن و شب‌ها ، قبل از رفتن به رختخواب تکرار کنید. راهکار دوم ترکیبی از سرکه سیب و جعفری است. در واقع جعفری حاوی مقدار زیادی کلروفیل است که دارای خاصیت ضد باکتریایی است. علاوه بر این دهان را برای ترشح بزاق بیشتر تحریک می‌کند و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند. برای این کار کافی است مقدار کمی جعفری را درون یک لیوان سرکه سیب بریزید. بعد از مدتی آن را بیرون بیاورید و بجوید. پس از 2 الی 3 دقیقه جویدن می‌توانید آن را ببلعید. اگر طعمش را دوست نداشتید می‌توانید آنرا بیرون بیاورید.

4- آدامس بدون قند

جویدن آدامس برای بسیاری از افراد یک عادت یا سرگرمی است. جویدن آدامس البته از نوع بدون قندش، نه‌ تنها سبب خرابی دندان‌‌هایتان نمی‌شود، بلکه از پوسیدگی آن‌ها هم جلوگیری می‌کند. لازم است بدانید باکتری‌های موجود در دهان شما علاقه‌مند به قند هستند و از آن برای تولید اسید استفاده می‌کنند. استفاده از آب نبات یا آدامس‌های قند دار جهت خوش بو شدن دهان، باعث سایش دندان‌ها و ایجاد بوی بد دهان می شود. در عوض با جویدن آدامس بدون قند به رفع بوی بد دهانتان کمک کنید. محققان می‌گویند: جویدن آدامس بدون قند باعث تحریک بزاق دهان می‌شود. بزاق مکانیزم طبیعی دفاعی دهان در برابر اسیدهای پلاک-اسید‌هایی که باعث پوسیدگی دندان و افزایش بوی بد دهان می‌شوند- است.

5- استفاده از دهانشویه مناسب

دهانشویه علاوه بر کمک به حفظ بهداشت دهان و دندان، از ایجاد بوی بد دهان پیشگیری می‌کند و نقش موثری در شستشوی پلاک‌ها و مبارزه با بیماری‌های لثه دارد. البته دهانشویه هرگز جایگزینی برای مسواک زدن منظم و نخ دندان نیست؛ بلکه باید از آن به عنوان محصولی مکمل همراه با مسواک زدن و نخ دندان استفاده شود. دهان شویه‌های ضد درد، میکروب‌ها را کشته و بوی بد دهان را از بین می برد. دهانشویه‌ها حاوی ترکیبات کلرهگزیدین، ستیل پیریدینیوم کلراید، دی اکسید کلرین، کلرید روی و تری کلوزان هستند. فراموش نکنید که از مصرف طولانی مدت و بی رویه دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین خودداری کنید؛ زیرا این محلول می تواند رنگ دندان را تغییر دهد و همچنین از دهان شویه‌های الکلی استفاده نکنید زیرا خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می‌دهد. بعد از مصرف دهانشویه هم دهان خود را کامل آبکشی کنید. برای اطلاع از اینکه چه نوع دهانشویه‌ای برای شما مناسب است می‌توانید با دندان‌پزشک مشورت کنید.

6- میخک

میخک با خواص ضد باکتری‌ای که دارد، دهان شما را تازه می‌کند و بوی بد دهان را از بین می‌برد. برای استفاده از میخک راهکارهای مختلفی وجود دارد، برای مثال شما می‌توانید بعد از هر وعده غذایی یک یا دو میخک را بجویید. یا یک قاشق چای خوری گل میخک را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید، و اجازه بدهید به مدت 5 تا 10 دقیقه بجوشد. از این دهانشویه می توانید دو بار در روز استفاده کنید.

درمان های خانگی برای بوی بد دهان

 1. سرکه سیب

سرکه سیب برای بوی بد دهان

شما نیاز خواهید داشت

1-2 قاشق غذاخوری سرکه سیب

یک لیوان آب سرد

آنچه شما باید انجام دهید

با سرکه و آب محلولی درست کنید.

از این به عنوان دهانشویه استفاده کنید. 3-5 دقیقه غرغره کنید.

دهان خود را با آب ساده بشویید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را صبح و همچنین قبل از رفتن به رختخواب انجام دهید.

 

چرا این کار می کند

سرکه سیب دارای خواص ضد باکتریایی است که به کاهش بوی بد دهان کمک زیادی می کند. تعادل pH را در دهان بازیابی می کند .

 1. زغال چوب فعال

شما نیاز خواهید داشت

1/2 قاشق چایخوری سرکه سیب

مسواک

آنچه شما باید انجام دهید

دندان های خود را با زغال فعال مسواک بزنید.

دهان خود را به طور کامل بشویید تا تمام زغال چوب از بین برود.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

از زغال فعال 2 تا 3 بار در هفته تا رفع مشکل بوی بد دهان استفاده کنید.

چرا این کار می کند

زغال چوب فعال ناخالصی های موجود در دهان شما را جذب می کند و باکتری های مضر را از بین می برد. همچنین برای سفید کردن دندان های شما خوب است ( 2 ).

اگر از داروهای خوراکی خاصی استفاده می کنید از زغال فعال استفاده نکنید، زیرا به شدت به مواد شیمیایی متصل می شود.

 1. آدامس

جویدن آدامس برای بوی بد دهان

جویدن مداوم آدامس بدون قند می تواند بوی بد دهان را با ترویج و حفظ جریان سالم بزاق در دهان و گلو درمان کند. بیشتر آدامس‌های بدون قند حاوی طعم‌های خوشبوکننده‌ای مانند نعناع هستند که ساعت‌ها به شما تنفس بدون بو می‌دهد.

 1. روغن نارگیل

شما نیاز خواهید داشت

1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل بکر

آنچه شما باید انجام دهید

روغن نارگیل را به مدت 5 تا 10 دقیقه در دهان خود بچرخانید و سپس آن را تف کنید.

بعد از این کار از آب ولرم برای شستشوی دهان خود استفاده کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را هر روز تکرار کنید تا بوی بد دهان از بین برود.

چرا این کار می کند

روغن نارگیل swishing یک تکنیک محبوب است که برای حفظ سلامت دهان و عاری از باکتری استفاده می شود. این روغن دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است

همچنین می توانید به جای روغن نارگیل، روغن زیتون یا آفتابگردان را انتخاب کنید، زیرا آنها می توانند تارتار را حل کرده و بهداشت دهان را حفظ کنند.

 1. نمک اپسوم

نمک اپسوم برای بوی بد دهان

شما نیاز خواهید داشت

1 قاشق چایخوری نمک اپسوم

یک لیوان آب ولرم

آنچه شما باید انجام دهید

نمک را در آب مخلوط کرده و با آن غرغره کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

در ابتدا این کار را هر روز انجام دهید. بعد از مدتی هر روز متناوب این کار را انجام دهید.

چرا این کار می کند

وقتی صحبت از حذف سم می شود، نمک اپسوم قابل توجه ترین ماده است. همچنین دارای خواص ضد باکتری طبیعی است که با باکتری های دهان مبارزه می کند و بوی دهان را از بین می برد ( 4 ).

 1. روغن اکالیپتوس

شما نیاز خواهید داشت

1 لیوان آب

2-3 قطره روغن اکالیپتوس

آنچه شما باید انجام دهید

با مخلوطی از اسانس و آب غرغره کنید.

دهان خود را با آب ساده بشویید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را هر روز یک بار تکرار کنید تا زمانی که تسکین پیدا کنید.

چرا این کار می کند

روغن اکالیپتوس بر روی انواع مختلف باکتری ها اثر باکتری کشی دارد. همچنین دارای خواص ضد التهابی و ضد درد است که هر گونه درد یا تورم موجود در دهان شما را کاهش می دهد ( 5 ).

داروی گیاهی رفع بوی بد دهان

 1. دانه رازیانه

دانه رازیانه برای بوی بد دهان

شما نیاز خواهید داشت

1 قاشق چایخوری دانه رازیانه

آنچه شما باید انجام دهید

دانه های رازیانه را بجوید و بخورید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

در صورت لزوم و در صورت لزوم از این دارو استفاده کنید.

چرا این کار می کند

بخش ذاتی فرهنگ آشپزی هند، رازیانه در حل مشکلات بوی بد دهان بسیار موثر است. نفس شما را تازه می کند و همچنین از هرگونه عفونتی که ممکن است باعث بوی بد دهان شود مراقبت می کند .

 1. زنجبیل

شما نیاز خواهید داشت

1 قاشق چایخوری آب زنجبیل

یک لیوان آب گرم

آنچه شما باید انجام دهید

ریشه زنجبیل را رنده کرده و فشار دهید تا آب تازه گرفته شود.

این آب را به آب گرم اضافه کنید و دهان خود را با آن بشویید.

نوشته های مرتبط

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را ابتدا بعد از وعده های غذایی و سپس هر چند روز یک بار انجام دهید تا از بوی بد دهان جلوگیری کنید.

 

چرا این کار می کند

خواص ضد میکروبی زنجبیل به از بین بردن بوی بد و همچنین انواع مختلف عفونت های دهان و گلو کمک می کند .

 

 1. چای سبز

چای سبز برای بوی بد دهان

شما نیاز خواهید داشت

۱ عدد چای سبز کیسه ای

یک فنجان آب گرم

عسل (به سلیقه)

آنچه شما باید انجام دهید

چای کیسه ای را چند دقیقه دم کنید و سپس آن را بردارید.

عسل را به طعم اضافه کنید و این چای را میل کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

هر روز 1 تا 3 فنجان چای سبز میل کنید.

 

چرا این کار می کند

خوردن چای سبز در صبح زود به جای چای یا قهوه با شیر می تواند شما را در جنگ با بوی بد دهان بسیار طولانی کند. فیتوکمیکال های موجود در چای سبز به طور طبیعی ضد باکتری هستند و باکتری های ایجاد کننده بو را شسته و از بین می برند).

 

 1. عصاره دانه گریپ فروت

شما نیاز خواهید داشت

1-2 قطره عصاره دانه گریپ فروت

 

آنچه شما باید انجام دهید

دندان های خود را طبق معمول مسواک بزنید.

عصاره دانه گریپ فروت را روی مسواک خود قرار دهید و به آرامی آن را روی دندان های خود بمالید.

دندان های خود را با آب تمیز بشویید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را هر روز تکرار کنید، در عرض یک هفته متوجه تفاوت خواهید شد.

 

چرا این کار می کند

این عصاره مرکبات دهان را خوشبو می کند و همچنین هر گونه باکتری را که ممکن است در آن رشد کند از بین می برد .

 

 1. جعفری

جعفری برای بوی بد دهان

شما نیاز خواهید داشت

چند برگ جعفری تازه

آنچه شما باید انجام دهید

برگ های تازه را مستقیماً بجوید یا به عنوان چاشنی روی غذای خود اضافه کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

جعفری را در برنامه غذایی معمول خود قرار دهید.

 

چرا این کار می کند

جعفری نه تنها هضم را موثر و آسان می کند، بلکه یک درمان خانگی خوب برای بوی بد دهان نیز می باشد. کلروفیل موجود در جعفری به عنوان یک آنتی باکتریال عمل می کند و به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده بو از دهان و گلو کمک می کن).

 1. آب لیمو و ماست

شما نیاز خواهید داشت

1 قاشق چایخوری آب لیمو

1-2 قاشق غذاخوری ماست ساده

آنچه شما باید انجام دهید

این دو ماده را با هم مخلوط کرده و مخلوط را روی دندان های خود بمالید.

بگذارید 5-7 دقیقه بماند و سپس دهان خود را بشویید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

در صورت لزوم و در صورت لزوم از این دارو استفاده کنید.

چرا این کار می کند

آب لیمو ماهیت ضد باکتریایی دارد و باکتری های ایجاد کننده بو را از بین می برد ( 11 ). باکتری های خوب موجود در ماست تعادل را در فلور طبیعی حفره دهان شما باز می گرداند

جوش شیرین و آب لیمو

جوش شیرین و آب لیمو برای بوی بد دهان

شما نیاز خواهید داشت

1 قاشق چایخوری جوش شیرین

1/2 قاشق چایخوری آب لیمو

آنچه شما باید انجام دهید

مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیر درشتی به دست آید. این خمیر را به آرامی روی دندان های خود بمالید.

بگذارید یک دقیقه بماند و سپس دهان خود را با آب تمیز بشویید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را یک بار در هفته تکرار کنید.

چرا این کار می کند

جوش شیرین سطح pH دهان را متعادل می کند و اسیدیته را کاهش می دهد زیرا یک آنتی اسید طبیعی است ( 13 ). همراه با خواص ضد باکتریایی آب لیمو، این درمان ترکیبی قوی برای رفع بوی بد دهان ایجاد می کند.

این دارو را زیاد استفاده نکنید زیرا استفاده بیش از حد از جوش شیرین می تواند به مینای دندان آسیب برساند.

 1. آب نمک

شما نیاز خواهید داشت

1 قاشق چایخوری نمک سفره

یک لیوان آب ولرم

آنچه شما باید انجام دهید

با مواد کمی آب نمک درست کنید و به عنوان غرغره استفاده کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

چرا این کار می کند

محلول آب نمک PH دهان را خنثی می کند و آن را نیز پاک می کند ( 14 ). همچنین ماهیت ضد میکروبی دارد .

 1. روغن کنجد

روغن کنجد برای بوی بد دهان

شما نیاز خواهید داشت

1 قاشق غذاخوری روغن کنجد

آب ولرم

آنچه شما باید انجام دهید

روغن را برای چند دقیقه در اطراف دهان خود بچرخانید.

آن را تف کنید و با آب ولرم غرغره کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را هر روز صبح انجام دهید.

چرا این کار می کند

مانند روغن نارگیل، روغن کنجد به طور کامل دهان شما را تمیز می کند و سلامت دندان ها را بهبود می بخشد. مزیت اضافه استفاده از این دارو این است که روغن کنجد دندان های شما را نیز سفید می کن).

 1. روغن درخت چای

شما نیاز خواهید داشت

1-2 قطره روغن درخت چای

یک لیوان آب ولرم

آنچه شما باید انجام دهید

 روغن درخت چای را به آب اضافه کنید.

با این محلول به مدت 3-5 دقیقه غرغره کنید.

همچنین می توانید قبل از مسواک زدن، چند قطره روغن درخت چای را به خمیر دندان خود اضافه کنید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

این کار را هر روز تکرار کنید تا بوی بد دهان از بین برود.

چرا این کار می کند

روغن درخت چای یک آنتی اکسیدان قوی و عامل ضد باکتری است. علیه انواع مختلف باکتری ها عمل می کند و آنها را از بین می برد .

 1. گواوا

گواوا نارس برای بوی بد دهان

شما نیاز خواهید داشت

گواوا نارس

آنچه شما باید انجام دهید

این میوه را در هر زمانی از روز بخورید. همچنین می توانید آن را تکه تکه کنید و برای طعم دار شدن مقداری نمک و پودر فلفل سیاه روی آن بپاشید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

درطول هفته چند بار گواوا بخورید.

چرا این کار می کند

گواوا که سرشار از ویتامین C، اسید تانیک، اسید مالیک و اگزالات است، یک درمان مناسب برای خونریزی و لثه های بیمار، بوی بد دهان و دندان های حساس است. برای بهبود سلامت کلی دهان خود، این میوه شگفت انگیز را بجوید.

 1. هل

شما نیاز خواهید داشت

غلاف هل 1 عدد

آنچه شما باید انجام دهید

غلاف را به طور کامل بجوید یا غلاف را پوست بگیرید و دانه های موجود در داخل آن را بجوید.

می توانید غلاف جویده شده را بخورید.

هر چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهید

هر زمان که با سیر و پیاز یا هر ماده غذایی دیگری که بوی تند داشت میل کردید، بعد از غذا یک غلاف هل را در دهان خود بریزید.

چرا این کار می کند

هل از همیشه در هند بعد از غذا استفاده می شود. به عنوان یک خوشبو کننده معطر برای دهان شما عمل می کند و با عمل به عنوان یک خوشبو کننده، بوی بد دهان را کاهش می دهد. بوی بد را با عطر خود می پوشاند.

کلام آخر

در این مقاله به علت‌های ایجاد بوی بد دهان و همچنین 6 راهکار آسان و طبیعی برای درمان آن اشاره کردیم. به طور کلی در 85% موارد، علت بوی بد، مشکلات دهانی است. اختلالات گوارشی تنها، عامل 1% از بدبویی‌های دهان هستند. در واقع اغلب اوقات

بوی بد دهان از تغییر باقی مانده‌های مواد غذایی توسط باکتری‌های دهانی، و واکنشی که سولفور بدبو و متعفن را در سطح زبان، لثه و دندان ها تولید می‌کند، ایجاد می‌شود. همچنین افرادی که از سیگار و سایر مواد نیکوتین دار مصرف میکنند با ترک این موارد

باعث از بین رفتن بوی بد دهان می‌شوند. گفتنی است تعویض مسواک هر 2 الی 3 ماه یک بار یا بعد از هر بیماری می‌تواند باعث پیشگیری در ایجاد بوی بد دهان شود. همچنین افرادی که دندان مصنوعی دارند، پیش از خواب آن را درآورده و آن را بشویید. در

صورتی که بوی بد دهان شما با استفاده از راهکارهای مختلف از بین نرفت حتما به دکتر دندانپزشک مراجعه کنید زیرا او تشخیص خواهد داد که آیا امکان دارد که بوی بد دهانتان مربوط به یک شرایط دارویی باشد یا خیر. شما برای از بین بردن بوی بد دهان چه

راهکار خانگی امتحان شده‌ و اثربخشی را امتحان کرده‌اید؟ پیشنهادات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

چرا نفس من حتی بعد از مسواک زدن بوی بد می دهد؟

عواملی مانند خشکی دهان، دستگاه‌های دندانی نامناسب، عفونت‌های دهان، بیماری‌های لثه، حفره‌ها و مشکلات موجود در دستگاه روده، کلیه‌ها یا کبد ممکن است باعث ایجاد بوی بد دهان حتی پس از مسواک زدن شوند.

چه بیماری هایی می توانند باعث بوی بد دهان شوند؟

بیماری های کلیوی، بیماری کبد، دیابت و GERD برخی از بیماری هایی هستند که معمولا مسئول بوی بد دهان هستند.

آیا می توانید نفس خود را بو کنید؟

نه. از آنجایی که بینی شما از طریق سوراخی که در پشت دهان قرار دارد به دهان شما متصل می شود، به بوی نفس شما عادت می کند. شما می توانید تست لیس و بوییدن را انجام دهید تا مشخص شود نفس شما چگونه است. برای انجام این کار، مچ دست خود را لیس بزنید و بگذارید یک دقیقه قبل از بو کشیدن آن خشک شود. شما قادر خواهید بود بوی خود را تشخیص دهید.

خوراکی های کلیدی

رفلاکس اسید، حفره ها و بیماری های لثه می توانند باعث بوی بد دهان شوند.

چای سبز می تواند به از بین بردن باکتری های ایجاد کننده بو کمک کند.

با مصرف مرکبات تعادل pH دهان خود را حفظ کنید.

برای رفع بوی بد دهان، بعد از هر وعده غذایی، دهان خود را با دهانشویه شستشو دهید.

یاد بگیرید چگونه با درمان های خانگی ساده از بوی بد دهان خلاص شوید. برای چند نکته سریع و آسان ویدیو را تماشا کنید و با نفس بد خداحافظی کنید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.