جدیدترین روش درمان سرطان پوست

جدیدترین روش درمان سرطان پوست : ملانومامی تواند در هرجایی از بدن شما گسترش پیدا کند،پس مورد توجه قرار دادن علایم خاص سرطان پوست، یک تمرین است که شما باید در آن حرفه ای شوید.

وقتی بحث محافظت از پوست ما دربرابر آسیب های خورشید به میان می آید،اغلب ما درباره پیگیری اقدامات احتیاطی لازم گناهکاریم.

چطور برخی از ما آن را در طول زمان تشخیص نمی دهیم، در معرض اشعه های ماورابنفش می تواند موجب آسیب مشخص روی پوست شما می شود آسیب مشکل ساز تر از چین و چروک و لکه های سن.

ما داریم درباره ملانوما ،یکی از متداول ترین و خطرناک ترین سرطان های موجود،صحبت می کنیم.

ملانومای پوست معمولا وقتی ملانوسیت ها،سلول هایی که رنگدانه ملانین تولید می کنند، بطور پیوسته ای در معرض اشعه های ماورای بنفش ساختگی و طبیعی هستند.

علامتی که شما روی پوستتان می بینید وقتی ملانوسیت های در معرض قرار گرفتند، بطور غیر یکنواخت توزیع شده و بصورت دسته ای رشد می کنند، گسترش پیدا می کند.

فقط یک متخصص پوست می تواند تعیین کند که آیا شما بافت مشکوکی دارید که ممکن است سرطان پوست باشد یا خیر.

اما بوسیله آشنا سازی خود با علایم هشدار دهنده زیر و انجام چکاپ در خانه برای هر لکه بی رویه مشاهده شده ای روی بدنتان، می توانید بطور چشمگیری شانس خود را برای توسعه ملانوما،کاهش دهید.

علائم سرطان پوست سر

1. عدم تقارن

اگر شما یک خط در پایین میانه علامت بکشید، هر دو سمت باید آینه یکدیگر باشند. اگر نیستند، می تواند علامتی از سرطان باشد.

2. مرز

آیا لکه مرزهای نا منظم  وصاف دارد؟لکه ها با مرزهای نامنظم می تواند علامتی برای سرطان پوست باشد. قرمزی محاصره کننده لکه هارا بخوبی چک کنید.

3.رنگ

به رنگ علامت توجه کنید. آیا این رنگ یکنواخت است؟ آیا این چندین رنگ دارد؟ یا آیا این یک سایه خیلی تیره است؟ اگر لکه هریک از این ویژگی ها را دارد،این می تواند سرطان باشد.

4. قطر

آیا اندازه لکه بزرگتر از یک مداد است؟ لکه های بزرگتر از 6 میلی متر در قطر می تواند یک علامت خطر بزرگ باشد، بویژه اگر ایشان رشد کردن را ادامه می دهند.

5. سیر تکاملی

اگر علامت به هر نحو بسرعت تغییر می کند،آن را چک کنید. خال ها و علامت های غیر سرطانی روی پوست در اندازه، رنگ و شکل ثابت باقی می مانند.

6.ارتفاع

اگر یک خال جدیدا گسترش یافته به یک روش سریع رشد کند، این می تواند یک علامت هشدار دهنده که یک چیزی غلط است.

7.استحکام

خال یا علامت را چک کنید که ببینید آیا این برای لمس کردن مستحکم است؟ اگر مثل خال های نرمال نرم نیست، این ممکن است نیاز به کنترل شده داشته باشد.

8.رشد

اگر خال بعد از سه هفته به رشد ادامه بدهد، این می تواند یک پرچم قرمز باشد.رشد بیشتر خال های خوش خیم بعد از دوره زمانی کوتاه ،متوقف خواهد شد.

9. خونریزی

اگر علامت خونریزی کند،اغلب می تواند سرطانی باشد و بنظر نمی رسد هرگز بهبود یابد، بویژه وقتی هیچ سابقه راحتی در آن ناحیه وجود نداشته است.

10. درد

اگر لکه به هر نحوی دردناک است، آن را کنترل کنید. علامت ها و خال ها روی پوست شما نباید موجب ناخوشایندی شود.

وقتی پوستتان را برای ملانوما چک می کنید،بیاد داشته باشید لکه را در موضوع با هر یک از دیگر برجستگی ها،خال یا نشانه روی بدنتان، مقایسه کنید.جدیدترین روش درمان سرطان پوست

اگر از دسته “جوجه اردک زشت” است، احتمالا شما باید به متخصص نشانش دهید. بسادگی قرار دهید، اگر این بنظر درست نمی آید، شانسی وجود ندارد .

این هرگز خیلی دیر نیست که کنترل سلامت پوستتان را بدست بگیرید.جدیدترین روش درمان سرطان پوست

با آموزش دادن به خودتان درباره علایم هشدار دهنده، شما می توانید مشخصا شانس ها را برای گسترش ملانوما جهت سالم و بدون سرطان نگه داشتن پوستتان،کاهش دهید.

درمان گیاهی سرطان پوست

1. مصرف آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی:

غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان مصرف کنید. این یک شیوه‌ی خوب برای مقابله با اثرات مضر نور خورشید است. کلم بروکسل، پسته، چای سبز، زرده‌ی تخم‌مرغ، کدو سبز و چندین و چند گیاه دارویی، سیر و کاکائو همگی آنتی‌اکسیدان فراوانی دارند. همه‌ی آنها به طور موثر خطر سرطان ملانوما را کاهش می‌دهند. مرکبات و کلم نیز در این فهرست قرار دارند. این گیاهان و آجیل نیز می‌توانند به درمان این نوع سرطان کمک کنند.

2. بادمجان

بادمجان را به صورت خام مصرف کنید اما شما می‌توانید آن را بپزید. مصرف بادمجان خام را در اسرع وقت شروع کنید و از گسترش سرطان به سایر قسمت‌های بدن جلوگیری کنید.

3. مصرف سبزیجات سبز

این مواد خوراکی عبارتند از سیب‌زمینی شیرین، اسفناج، سبزیجات سبز و زرد یا نارنجی. این مواد خوراکی بتا کاروتن را به بدن می‌رسانند. لیکوپن را نیز می‌توانید از گوجه‌فرنگی، هندوانه و پاپایا دریافت کنید. امگا ۳ و ۶ در درمان سرطان پوست ملانوما حیاتی هستند.

4. چغندر

1 لیوان آب چغندر بخورید یا می‌توانید آن را به صورت خام بخورید. اگر مصرف آب چغندر چندان جذاب به نظر نمی‌رسد، آن را با کمی نمک بجوشانید و همراه با غذا میل کنید.

5. زردچوبه

روز خود را با یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه آغاز کنید. آن را به هر غذایی که می‌توانید اضافه کنید: سوپ، سبزیجات، سالاد و غیره.

6. چای سبز

چای سبز به درمان ملانوما کمک می‌کند و سایر علائم مانند راش پوستی ناشی از آن را از بین می‌برد. این نوشیدنی قدرتمند سلول‌های سرطانی را می‌کشد، بنابراین مصرف آن به طور روزانه مفید است.

7. سیر

سیر یکی دیگر از مواد غذایی شگفت‌آور است که باید در رژیم غذایی بیمار به صورت روزانه قرار بگیرد. این ماده‌ی خوراکی دارای خواص ضد سرطانی ارزشمندی است و برای جلوگیری از انواع بیماری‌ها مفید است.

این ماده‌ی خوراکی خواص ضد تومور دارد. همچنین می‌توانید آن را به صورت خام به غذاهایی مانند سوپ، سبزیجات و سالاد اضافه کنید.

سیر به خوبی با بیشتر رسپی‌ها سازگار می‌شود، و به همین دلیل اضافه کردن آن به رژیم غذایی روزانه‌تان بسیار آسان است.علائم خارش درمان گیاهی سرطان پوست

8. تمشک قرمز

تمشک را می‌توانید به صورت خام یا خردشده مصرف کنید یا می‌توانید خمیر آن را روی مناطق آسیب‌دیده استعمال کنید.

9 . روغن درخت چای

روغن درخت چای را می‌توانید به صورت موضعی چند بار در روز برای رسیدن به نتایج بهینه استفاده کنید. این روغن دارای اثرات ضد باکتری و ضد میکروبی است و ضد قارچ نیز است.

10. رزماری

از این گیاه، می‌توانید کارنوزول را که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد سرطانی است، دریافت کنید. این گیاه را می‌توانید روی پوست استعمال کنید تا احساس سوزش ناشی از اشعه و شیمی‌درمانی کاهش بیابد.

11. چای زنجبیل

تعجب نکنید اگر بی‌اشتها شده‌اید یا نسبت به غذاها احساس تنفر دارید. در حالی که بعضی‌ از افراد ممکن است کمبود اشتها را تجربه کنند، برخی دیگر ممکن است حالت تهوع داشته باشند.

برای رفع حالت تهوع یا استفراغ، می‌توانید چای زنجبیل بخورید. چای زنجبیل همچنین به میزان زیادی به بهبود اشتها کمک می‌کند.

12. روغن‌های معطر

اضافه کردن برخی از روغن‌های معطر به حمام می‌تواند پوست را در بیماران مبتلا به ملانوما نرم کند. روغن اسطوخدوس یا بابونه برای این منظور ایده‌آل خواهد بود. از مصرف روغن ترنج پرهیز کنید، زیرا باعث افزایش حساسیت پوست به نور آفتاب می‌شود.

13. خمیر چوب صندل

استفاده از خمیر چوب صندل می‌تواند احساس سوزش یا خشکی شدید را برطرف کند. این یک درمان طبیعی است که با هیچ دارو یا درمانی که ممکن است در حال دریافت باشید، تداخل ایجاد نخواهد کرد. این دارو باعث تسکین پوست تحریک‌شده و نرمی آن می‌شود.

14. کمپرس‌ها

اگر از درد شدید رنج می‌برید، می‌توانید هم از کمپرس سرد و هم از کمپرس گرم برای تسکین عضلات سفت و از بین بردن درد مفاصل استفاده کنید. به راحتی پارچه را در آب سرد یا گرم خیس کنید و آن را در مناطق آسیب‌دیده برای تسکین درد و سفتی بگذارید.

جدیدترین روش درمان سرطان پوست

روشهای مختلفی غیر از عمل جراحی می تواند برای درمان سرطانهای پوستی سلولهای پایه و سنگفرشی (یا سرطانهای پیش از سرطان) که در خارج از پوست پخش نشده اند ، استفاده شود. این شامل:

  • کرایوتراپی
  • فتودینامیک درمانی (PDT)
  • شیمی درمانی موضعی
  • اصلاح کننده پاسخ ایمنی
  • جراحی لیزر
  • لایه برداری شیمیایی
نوشته های مرتبط

به این روشها درمان محلی گفته می شود و بعضی از آنها حتی به عنوان انواع جراحی نیز توصیف می شوند ، زیرا باعث می شوند منطقه هدفمندی از بافت بدن از بین برود.

 اما این روشها به دلیل عدم استفاده از پوست سر یا برش در پوست از نظر جراحی متفاوت است. ( پرتودرمانی نیز نوعی از درمان موضعی است.)

کرایوتراپی (کرایو جراحی)

کرایوتراپی اغلب در شرایط پیش سرطانی مانند کاراتوز اکتینیک و کارسینوم سلولهای بازال کوچک و سلولهای سنگفرشی استفاده می شود.

برای این روش درمانی ، پزشک ازت مایع را از طریق تومور منجمد کرده و سلول ها را منجمد می کند. این اغلب چندین بار در همان بازدید از دفتر تکرار می شود. پس از ناحیه مرده پوست ، تورم ، تاول و پوسته پوسته خواهد شد.

زخم ممکن است سیال از آن تخلیه شود و یک یا دو ماه طول بکشد تا بهبود یابد. جای زخم باقی می ماند و منطقه تحت درمان ممکن است بعد از درمان رنگ کمتری داشته باشد.

فتودینامیک درمانی (PDT)

PDT را می توان برای درمان کراتوزهای اکتینیک استفاده کرد. اما نقش دقیق آن در درمان سرطانهای سلولهای پایه و سنگفرشی هنوز لازم است مشخص شود.

در این روش از دارویی استفاده می شود که به عنوان ژل یا مایع روی پوست اعمال می شود.

 این دارو طی چندین ساعت یا چند روز در سلول های تومور جمع می شود ، جایی که به ماده شیمیایی دیگری تبدیل می شود که باعث می شود سلول ها نسبت به انواع خاصی از نور حساس باشند. 

یک منبع نور ویژه سپس بر روی تومور (ها) متمرکز شده است ، که سلول ها را می کشد.

 گزینه دیگر برای فعال کردن دارو به ویژه در مواردی که مناطق زیادی نیاز به درمان دارند ، این است که فرد برای مدت مشخصی وارد نور آفتاب شود (معروف به نور روز PDT ).

PDT می تواند باعث ایجاد قرمزی و تورم روی پوست محل استفاده شود.جدیدترین روش درمان سرطان پوست

 یکی دیگر از عوارض جانبی احتمالی PDT این است که می تواند برای مدت زمانی پوست فرد را نسبت به نور خورشید بسیار حساس کند ، بنابراین ممکن است برای جلوگیری از سوختگی شدید احتیاط لازم باشد.

شیمی درمانی موضعی

شیمی درمانی از داروهایی استفاده می کند که سلول های سرطانی را از بین می برد. شیمی درمانی موضعی به این معنی است که یک داروی ضد سرطان به جای اینکه از طریق دهان یا تزریق داخل ورید تزریق شود ، مستقیماً روی پوست (معمولاً در یک کرم یا پماد) قرار می گیرد.

5-fluorouracil (5-FU): دارویی که بیشتر در درمان موضعی کراتوزهای اکتینیک و همچنین برخی سرطانهای پوستی سلولهای پایه و سنگفرشی استفاده می شود ، 5-FU (با نامهای تجاری مانند efudex ، Carac و Fluoroplex) است. به طور معمول برای چند هفته یک یا دو بار در روز بر روی پوست اعمال می شود.

هنگامی که مستقیماً روی پوست قرار می گیرد ، 5-FU سلول های توموری را در سطح پوست و یا در نزدیکی سطح پوست از بین می برد ، اما نمی تواند به سلول های سرطانی در اعماق پوست یا آنهایی که در اندام های دیگر گسترش یافته است برسد.

 به همین دلیل ، معمولاً 5-FU فقط برای شرایط پیش سرطانی مانند کراتوز اکتین و برخی سرطانهای پوستی بسیار سطحی استفاده می شود.

از آنجا که این دارو فقط روی پوست اعمال می شود ، در بدن پخش نمی شود ، بنابراین همان عوارض جانبی شیمی درمانی سیستمیک را ایجاد نمی کند (درمانی که بر کل بدن تأثیر می گذارد). اما باعث می شود پوست درمان شده برای چند هفته قرمز و بسیار حساس باشد. 

در صورت لزوم می توان از داروهای موضعی دیگر برای رفع این مشکل استفاده کرد. 5-FU همچنین می تواند پوست را در برابر نور خورشید حساس تر کند ، بنابراین باید مناطق محافظت شده در برابر آفتاب محافظت شود تا از استفاده از این کرم چند هفته از آفتاب سوختگی جلوگیری شود.

بخش بسیار کمی از افراد بیماری به نام کمبود DPD دارند که این امر باعث می شود بدن آنها تجزیه نشود و خلاص شدن از شر 5-FU دشوار باشد.

 این می تواند منجر به عوارض جانبی جدی یا حتی تهدید کننده زندگی شود. اگر 5-FU استفاده می کنید و واکنشی فراتر از آنچه به شما گفته شده انتظار دارید که روی پوست خود داشته باشید ، فوراً با پزشک یا پرستار خود تماس بگیرید.

دیکلوفناک (سولاراز): گاهی از ژل حاوی داروی دیکلوفناک استفاده می شود که برای درمان کراتوزهای اکتینیک استفاده می شود.

 این دارو بخشی از گروه داروهای موسوم به داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) است که شامل آسپرین و ایبوپروفن نیز می باشد.

 ژل معمولاً دو بار در روز به مدت 2 یا 3 ماه استفاده می شود. ممکن است باعث ایجاد واکنش های پوستی کمتری نسبت به 5-FU شود ، اما همچنین می تواند مدت بیشتری کار کند.

Ingenol mebutate (Picato): این ژل است که برای درمان کراتوز اکتینیک استفاده می شود که ممکن است سریعتر از سایر ژل های موضعی کار کند.

 روزانه به مدت 2 یا 3 روز روی پوست اعمال می شود. این ژل می تواند باعث ایجاد واکنش های پوستی شود ، اما معمولاً طی یک هفته از شروع درمان ، از بین می روند.

سرطان پوست کشنده است

اصلاح کننده پاسخ ایمنی :

برخی داروهای خاص می توانند پاسخ ایمنی بدن در برابر سرطان را تقویت کنند و باعث کوچک شدن و از بین رفتن آن شوند.

Imiquimod (Zyclara) کرم است که می تواند برای کراتوزهای اکتینیک و برخی از سرطانهای سلولهای بازال بسیار اولیه استفاده شود. 

باعث می شود سیستم ایمنی بدن نسبت به ضایعه پوستی واکنش نشان داده و آن را از بین ببرد. این معمولاً حداقل چند بار در هفته به مدت چند هفته اعمال می شود ، اگرچه برنامه ها می توانند متفاوت باشند. 

مانند سایر محصولات موضعی ، می تواند در بعضی از افراد واکنش شدید پوستی ایجاد کند. همچنین می تواند علائمی مانند آنفولانزا ایجاد کند.

Interferon یک نسخه ساخته شده از پروتئین سیستم ایمنی بدن انسان است. برای تقویت پاسخ ایمنی در برابر آن می توان مستقیماً به داخل تومور تزریق شد. ممکن است در صورت عدم امکان جراحی گزینه ای باشد اما ممکن است به اندازه سایر درمانها مؤثر نباشد.

جراحی لیزر : علائم خارش درمان گیاهی سرطان پوست

این روش از پرتویی از نور لیزر برای تبخیر سلول های سرطانی استفاده می کند. گاهی اوقات برای کراتوز اکتینیک ، کارسینوما سلول سنگفرشی درجا (بیماری بوون) و کارسینوما سلولهای پایه بسیار سطحی (مواردی که فقط روی سطح پوست هستند) استفاده می شود.

 هنوز مشخص نیست که آیا این نوع درمان به اندازه روشهای استاندارد درمان مؤثر است یا از آن استفاده گسترده ای نشده است.

لایه برداری شیمیایی

برای این تکنیک، به دکتر اعمال شیمیایی مانند اسید تری کلرواستیک (TCA) به تومور پوست، کشتن سلول های تومور در طول دوره از چند روز. این روش گاهی اوقات برای درمان کراتوز اکتینیک استفاده می شود.

همه‌ی ما دوست داریم پوستی سالم، براق و شفاف داشته باشیم. برای این مسئله تلاش می‌کنیم، از محصولات با کیفیت بالا، متنوع و در اغلب اوقات گران قیمت استفاده می‌کنیم. اما در این مطلب می‌خواهیم به شما بگوییم که برای داشتن پوستی سالم و زیبا حتما نیازی به محصولات شیمیایی یا گران قیمت نیست.

در واقع محصولات شیمیایی می‌توانند تاثیرات خوبی در از بین بردن جوش، لکه‌های پوستی و غیره داشته باشند و کمک کنند تا درخشش پوست بیشتر شود اما از آن جایی که در ترکیبات این محصولات مراقبت از پوست از مواد شیمیایی استفاده شده، ممکن است در اثر استفاده طولانی مدت و یا استفاده به روش نادرست، آسیب‌هایی را برای پوست صورت ایجاد کنند.

در این وضعیت پیشنهاد می‌شود از مواد طبیعی‌ای که اغلب در دسترس هستند و استفاده از آنها به صورت مرتب و روزمره، باعث داشتن پوستی زیبا و شفاف می‌شود، استفاده شود.

زیرا مواد طبیعی در عین طبیعی بودن، فواید خیلی زیادی را هم برای حفظ سلامت پوست به همراه دارند و هیچ آسیبی نیز به پوست وارد نمی‌کنند، همچنین با جذب انواع ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها، هیدروکلوئیدها، پروتئین ها، ترپنوئیدها و سایر ترکیبات مفید و موثر باعث حفظ سلامت و زیبایی پوست می‌شوند.

بهترین مواد طبیعی مراقبت از پوست برای روتین
بهترین مواد طبیعی مراقبت از پوست برای روتین

شوینده صورت

بهترین مواد طبیعی مراقبت از پوست برای روتین
شوینده صورت

شستن صورت از مهم ترین مراحل روتین پوستی است. زیرا گام اول در هر روتین پوستی همواره شستشوی صورت و پاک کردن هر نوع آلودگی و مواد آرایشی از روی آن است. پوست ما در طول روز در معرض آلودگی و سموم مختلفی قرار ‌می‌گیرد. آلودگی ناشی از هوای گرم، فعالیت فیزیکی، تعریق و آرایش روزانه باید از صورت پاک شود. در ادامه به معرفی 2شوینده و پاک کننده طبیعی می‌پردازیم.

شوینده شیر و عسل: 1 قاشق چایخوری عسل را با 2 قاشق چایخوری شیر مخلوط کنید تا یک بافتی شبیه لوسیون پیدا کند. لوسیون به‌دست آمده را روی پوست‌تان به آرامی به مدت 3 دقیقه ماساژ دهید و در نهایت صورت‌تان را با آب گرم بشویید. این پاک کننده صورت، باعث روشن شدن پوست شده و چربی اضافی را از بین می‌برد.

شوینده دوغ و آبلیمو: 2 قاشق غذاخوری دوغ و 3 قاشق چایخوری آبلیمو تازه را خوب مخلوط کرده و در ظرف در بسته‌ای ریخته در یخچال نگه دارید. در موقع مصرف آن را به گردن و صورت مالیده و پس از مدتی صورت خود را بشویید و با پنبه پاک کنید.

تونر

بهترین مواد طبیعی مراقبت از پوست برای روتین
تونر خانگی

تونرها موجب تمیز کردن پوست، جوانسازی و تنظیم PH پوست می شوند. تونر برای پاکسازی عمقی پوست، بعد از شستشوی صورت انجام می‌شود. تونرهایی خانگی فاقد مواد نگهدارنده و شیمیایی هستند. از همین رو باید تنها به مدت 2 تا 3 روز در یخچال نگهداری شوند. بعد از ساخت تونر طبیعی در خانه، ابتدا مقداری از آن را روی پوست تست کنید.

برای این کار کمی تونر را روی پوست دست یا آرنج خود بزنید. نیم ساعت صبر کنید. اگر پوست شما به آن واکنش نشان نداد، می توانید از این تونر برای تمام صورت استفاده نمایید.جدیدترین روش درمان سرطان پوست

تونر گلاب: گلاب با خاصیت آب‌رسانی بالایی دارد، برای پوست‌های خشک یک تونر خانگی و کم‌هزینه به شمار می‌رود. برای استفاده از این تونر کافی است 2 قاشق غذاخوری گلاب و 1 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با هم ترکیب کنید و در ظرفی بریزید و روزانه دوبار آن را به صورتتان اسپری کنید یا با پنبه به صورتتان بمالید. این تونر چربی پوست را نیز کنترل میکند.

تونر خیار سرد: 2قاشق غذاخوری آب خیار، یک قاشق غذاخوری آب گوجه و 5قاشق غذاخوری گلاب را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را درون یک بطری اسپری ریخته و داخل یخچال قرار دهید. بعد از چند ساعت ، با استفاده از یک تکه پنبه آن را روی پوستتان اعمال کنید. این تونر با حفظ رطوبت پوست همه ناخالصی های موجود را از بین میبرد.

آبرسانی پوست

بهترین مواد طبیعی مراقبت از پوست برای روتین
آبرسانی پوست

آبرسانی از مراحل مهم روتین پوستی است. فرقی نمی‌کند پوستی چرب داشته باشید یا پوستی خشک؛ در هر صورت استفاده روزانه از آبرسان، چربی پوست را کنترل کرده و رطوبت کافی به آن می‌دهد. قسمت زیاد آبرسانی به پوست از درون بدن رخ می‌دهد و این فقط با تغذیه مناسب است که اتفاق می‌افتد. نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در طول روز کمک بزرگی به آبرسانی پوست می‌کند، اما این کافی نیست زیرا آب ماندگاری کمی در بدن دارد و خیلی سریع دفع می‌شود. برای حفظ رطوبت پوست باید از سبزی‌ها که حاوی مقادیری از آب است استفاده کنید. خوردن میوه و سبزی‌ها برای حفظ و تأمین آب موردنیاز بدن به‌شدت توصیه می‌شود.

آب‌رسانی با سیب زمینی: سیب زمینی یکی از بهترین آبرسان‌های خانگی است. 1عدد سیب زمینی را رنده کنید و مقداری بابونه دم کرده به آن اضافه کنید. مخلوط این مواد را به خوبی هم زده تا به ماده ای چسبناک و یکدست برسید. این ماسک را به مدت 15 دقیقه بر روی پوست صورت قرار داده و سپس با آب ولرم بشویید.

آب‌رسانی با برنج: عصاره برنج یک مرطوب کننده و آبرسان عالی برای پوست است که در فصل های خشک سال، پوست شما را مرطوب و نرم نگه دارد. برای استفاده از این آب‌رسان کافی است 1 پیمانه برنج را شسته و با 2 پیمانه آب ولرم خیس کنید. پس از یک ساعت با مقدار کمی آب برنج ها را روی حرارت قرار دهید تا نرم شود. ک آبکش بر روی ظرفی قرار داده و برنج را در آن بریزید تا آب برنج در ظرف زیر آبکش جمع شود. برنجی که در آبکش قرار دارد را له کنید تا عصاره آن نیز از آبکش رد شده و در ظرف زیرین آن بریزد. در این ظرف باید مایع ملایمی داشته باشید که خیلی رقیق نیست. اگر پوست حساسی ندارید یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و یک قاشق عسل به آن اضافه کرده و به خوبی مخلوط کنید تا آبرسان شما آماده شود.

مرطوب کننده

بهترین مواد طبیعی مراقبت از پوست برای روتین
مرطوب کننده

یکی از مهم‌ترین کرم های مراقبت از پوست، کرم مرطوب کننده است که پوست را نرم و لطیف نگه می دارد و آب و مواد مغذی موردنیاز را به پوست می‌رساند. در ادامه به معرفی 2مرطوب کننده طبیعی پوست می‌پردازیم.

مرطوب کننده آلوئه‌ورا: آلوئه‌ورا سرشار از مواد مغذی مانند ویتامین‌های A و E است که می‌تواند پوست شما را در تمام طول سال نرم و باطراوت نگه دارد. همچنین آلوئه‌ورا خارش را تسکین می‌دهد و از پوسته‌پوسته شدن ناشی از خشکی پوست جلوگیری می‌کند. 1 برگ آلو‌ئه‌ورا را برش دهید و با استفاده از یک قاشق، ژل داخل آن را بیرون آورید. این ژل را روی پوست‌تان بمالید و اجازه دهید 10 تا 12 دقیقه بماند تا خشک شود. سپس آن را با آب ولرم بشویید. این کار را هر 2یا 3 روز یک‌بار تکرار کنید.جدیدترین روش درمان سرطان پوست

مرطوب کننده عسل: عسل یک ماده‌ی جذب‌کننده‌ی رطوبت طبیعی است و به حفظ رطوبت پوست‌تان کمک می‌کند. همچنین این نرم‌کننده‌ی طبیعی به داخل لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کند و آن را مرطوب نگه می‌دارد. 2 قاشق غذاخوری عسل و 2 قاشق غذاخوری شیر کامل را با هم مخلوط کنید و آن را روی پوست‌تان بمالید. 10دقیقه صبر کنید و سپس صورتتان را بشویید. این کار را به‌صورت روزانه یا برحسب نیاز تکرار کنید.

کلام آخر

در این مطلب به ترتیب 4 مرحله اصلی از روتین پوستی را با محصولات طبیعی و خانگی جایگزین کردیم. مراقبت از پوست، علاوه بر اینکه به پوست شما زیبایی و سلامتی می دهد، اعتماد به نفستان را بیشتر می کند؛ زیرا وقت گذاشتن برای خودمان و سلامت صورتمان باعث تقویت اعتماد به نفس می‌شود. اگر شما هم از مراقبت‌های پوستی خانگی استفاده می کنید، تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما و سایر خوانندگان این مطلب بنویسید.جدیدترین روش درمان سرطان پوست

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک