علت سفید شدن مو و راه های جلوگیری از آن

به طور کلی تغییر رنگ مو به دلیل بالا رفتن سن امری کاملا طبیعی است . اما موهای سفید تقریبا در هر زمانی از زندگی ممکن است ظاهر شوند . برخی در سنین پایین ، دوران دبیرستان یا دانشگاه شاهد سفید شدن موهای خود هستند ، در حالی که برخی دیگر ممکن است در سنین 30 یا 40 باشند و هنوز موی سفیدی در سر خود ندیده باشند . این بدان معناست که این موضوع به عوامل زیادی از جمله ژنتیک بستگی دارد .

در این مقاله،ما به برخی از دلایل سفیدی مو ، همراه با راهکارهایی برای کاهش روند سفید شدن مو و یا در مواردی جلوگیری از آن اشاره می کنیم .

چرا موهایمان سفید می شوند ؟

اصلی‌ترین دلیل سفیدی موها بالا رفتن سن و از دست دادن رنگ‌دانه‌های مو یا ملانین است . فولیکولهای مو دارای سلولهای رنگدانه ای به نام ملانین هستند . سلول های ملانین به موهای شما رنگ می دهند . با بالا رفتن سن کم کم فولیکول های مو رنگدانه های خود را از دست می دهند و مو ها یک به یک سفید می شوند . در واقع روند سفید شدن مو ی سر از سن 35 سالگی افزایش می یابد و علت علمی آن کاهش تولید ملانین است .

متاسفانه عواملی وجود دارند که این روند را سرعت می بخشند و باعث سفیدی زودرس موی سر می شوند .

این موضوع کاملا طبیعی است و هر فردی خواه ناخواه آن را تجربه خواهد کرد . سن سفیدی موها تا حد زیادی به وراثت و سبک زندگی افراد بستگی دارد . اما دلایل دیگری نیز باعث سفیدی موها می‌شود .

پیری و ژنتیک نقش مهمی در ایجاد موهای سفید دارند، اما عوامل دیگری نیز وجود دارد.

اگر به یال موهای خود نگاه کنید و متوجه خاکستری شدن موهای خود شوید، چه واکنشی نشان می دهید؟ آیا از این موضوع راضی هستید یا آماده تهیه یک کیت رنگ مو هستید؟ مهم نیست که چه پاسخی دارید، دانستن بیشتر در مورد عواملی که باعث سفیدی مو می شود ممکن است مفید باشد.

رنگ موی شما توسط سلول هایی به نام ملانوسیت تولید می شود. ملانوسیت ها ملانین یا رنگدانه تولید می کنند. ملانین نیز همان چیزی است که به پوست رنگ می دهد.

دکتر جانین لوک، متخصص پوست با تاییدیه هیئت مدیره از بهداشت دانشگاه لوما لیندا در لوما لیندا، کالیفرنیا، می گوید: با افزایش سن، بدن شما ملانین کمتری تولید می کند و این منجر به سفیدی مو می شود. سفیدی مو به دلیل عدم وجود ملانین ایجاد می شود. فقط چرا موها در برخی مقاطع زندگی خاکستری می شوند؟ در اینجا به دلایل سفیدی مو می پردازیم.

علت سفیدی مو در جوانی

افزایش سن یکی از عوامل اصلی در ایجاد موهای سفید است. بسیاری از افراد در دهه 30 یا 40 سالگی متوجه سفیدی مو می شوند، اگرچه ممکن است قبل از آن موهای خاکستری داشته باشند، اغلب به دلیل ژنتیک.

دکتر کمونتو موکایا، متخصص پوست و متخصص پوست با درماتولوژی کامل در هیوستون و نویسنده کتاب «زندگی کن و جوان تر به نظر بمان»، می گوید: تأثیر سن بر سفید شدن موها به قومیت نیز بستگی دارد. به طور کلی، مردم آسیایی در اواخر دهه 30 زندگی خود و سیاه پوستان در اواسط دهه 40 خود دچار سفیدی مو می شوند. برای افراد سفید پوست، سفیدی مو به طور متوسط ​​در اواسط دهه 30 زندگی شروع می شود.

ژنتیک

نگاهی به پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ خود بیندازید. سنی که موهای آنها خاکستری می شود تأثیر زیادی در زمانی که شما خاکستری می شوید دارد. این به این دلیل است که ژن های شما در ایجاد موهای سفید نقش دارند. در سال 2016، محققان دانشگاه کالج لندن ژن IRF4 (مخفف فاکتور تنظیم کننده اینترفرون 4) را به عنوان کمک کننده به تنظیم ذخیره سازی و تولید ملانین شناسایی کردند. اگرچه این ژن قبلاً به دلیل ارتباط آن با رنگ مو شناخته شده بود، تحقیقات سال 2016 اولین بار بود که با سفید شدن مو مرتبط شد. در آینده، این ممکن است به توسعه روش هایی برای کند کردن یا متوقف کردن موهای خاکستری کمک کند.

بیماری ها

برخی از بیماری ها با سفید شدن زودتر موها همراه هستند. این شامل:

 • آلوپسی آره آتا ، یک بیماری ریزش مو که در آن بدن به فولیکول های موی خود حمله می کند. این باعث می شود تکه های مو، معمولاً نواحی دارای رنگ، ریزش کرده و موهای خاکستری را پشت سر بگذارند. موکایا می‌گوید: «این می‌تواند مانند سفید شدن ناگهانی به نظر برسد، زیرا موهای باقی‌مانده خاکستری یا سفید هستند. وقتی موها دوباره رشد می کنند، ممکن است خاکستری، سفید یا رنگ موهای معمولی شما باشند.
 • نوروفیبروماتوز و توبروس اسکلروزیس که شرایط تومور غیرسرطانی نادر و ارثی هستند.
 • بیماری تیروییداین به این دلیل است که هورمون های تیروئید بیش از حد یا خیلی کم در نتیجه مشکلات تیروئید می تواند ظاهر و احساس پوست و موی شما را تغییر دهد.
 • ویتیلیگو یک بیماری مزمن است که باعث از بین رفتن رنگدانه پوست در نواحی خاصی می شود. ملانوسیت ها ممکن است از بین بروند یا از بین بروند، اغلب به این دلیل که سیستم ایمنی به طور تصادفی به ملانوسیت ها حمله می کند.

ژنتیک

ژنتیک ، اولین و مهم ترین عامل سفیدی مو به شمار می رود . بدین معنا که اگر پدر ، مادر یا پدربزرگ ، مادربزرگ شما دچار سفیدی زودرس مو شوند ، احتمال وقوع آن در شما نیز وجود خواهد داشت . البته توجه کنید که وجود چنین موضوعی در یک خانواده به این معنا نیست که همه اعضای خانواده آن را تجربه خواهند کرد . ممکن است برخی عوامل ژنتیکی یا جنس موهای افراد به‌گونه‌ای باشد که سفیدی موها در آن‌ها روندی طبیعی داشته باشد .

اگر دلیل سفید شدن زود هنگام موها ژنتیک باشد ، مهار و جلوگیری آن تقریبا امکان پذیر نیست .

استرس

همانطور که می دانیم استرس و اضطراب بر روی تمامی قسمت های بدن تاثیر منفی گذاشته و موی سر نیز این قائده مستثنا نیست . استرس بر روس سلول های سازنده ملانین نیز تاثیر گذاشته و روند ساخت ملانین را تحت تاثیر قرار می دهد . ضمن اینکه استرس و اضطراب بیش‌ازحد و طولانی مدت باعث اختلال در خون‌رسانی به ریشه موها شده و کم‌کم آن‌ها را ضعیف می‌کند . در نتیجه موهای فرد خیلی زود سفید می‌شوند .

شما باید با اصلاح عادت های رفتاری خود، میزان استرس بدن را کاهش دهید . استرس منجر به افزایش رادیکال های آزاد در بدن می شود . البته شما می توانید با مصرف آنتی اکسیدان ها ، میزان رادیکال های آزاد را کاهش دهید . از جمله مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان ، می توان به سبزیجات ، تخمه آفتاب گردان ، چای سبز و غیره اشاره کرد .

بیماری

بیماری های مختلف ، می توانند بر سفیدی مو تاثیر داشته باشند . از جمله این بیماری ها می توان به کم کاری تیروئید ، مشکلات هیپوفیز ، بیماری های پیسی و بیماری هایی که تولید ب 12، ب6 و بیوتین را تحت تاثیر قرار می دهند ، اشاره کرد .

در صورت وجود این بیماری ها ، می توانید با مصرف مکمل های دارویی یا هورمون تراپی، آنها را درمان کنید .

کمبود ویتامین و مواد مغذی

کمبود ویتامین ها و مواد مغذی مثل ید ، پروتئین، مس ، سلنیوم و ویتامین‌ها به‌خصوص ویتامین B12 باعث سفید شدن زودرس مو و استفاده از آن ها باعث جلوگیری از سفید شدن آن می شوند .

در صورتی که علت سفیدی موهای شما ، کمبود ویتامین هایی چون ب12 ، ب6 و بیوتین می باشد ، می توانید با مصرف مکمل های موجود در بازار ، میزان آنها را افزایش دهید .

کاهش تولید ملانین که یکی از عوامل سفید شدن مو است نیز می تواند به دلیل کمبود پروتئین ها و مواد مغذی در بدن زودتر اتفاق بیفتد .

چاقی و افزایش وزن

چاقی بیش از حد ، کمبود ویتامین D و آلودگی هوا از دیگر مواردی هستند که بر روی تولید ملانین تاثیر می گذارند . ویتامین D نقش مهمی در بدن انسان دارد . این ویتامین به بدن انرژی می دهد ، به علاوه به ملانین ها نیز کمک می کند .

در صورت داشتن اضافه وزن ، حتما نسبت به کنترل آن اقدام کنید . بدین شکل می توانید از سفیدی زودرس موها جلوگیری کنید .

دخانیات

مصرف دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود آن‌ها باعث سریع‌تر شدن روند پیری در کل اعضای بدن و به‌خصوص پوست و موها می‌شوند . چراکه این مواد بر روی عملکرد سلول‌های مختلف بدن تاثیر گذاشته و عملکرد طبیعی آن‌ها را با مشکل مواجه می‌کند . همچنین با غلیظ کردن خون ، خون‌رسانی به اعضای بدن را دشوارتر کرده و باعث از بین بردن جوانی و طراوت آن‌ها می‌شود .

در نتیجه اگر از دخانیات استفاده می کنید،برای حفظ سلامت خود و دیگران مصرف آن را کم و قطع کنید .

اختلالات هورمونی

معمولا اختلال در هورمون‌های بدن از دلایل اصلی بروز مشکلات پوست و مو است.عدم تعادل در این هورمون‌ها و کم‌کار بودن یا پرکار بودن آن‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و سفیدی آن‌ها شود.

با دادن آزمایش های هورمونی می توانید متوجه شوید که دارای اختلال هورمونی می باشید یا خیر ، و با مصرف دارو می توانید مشکلات هورمونی را کنترل کنید تا از عوارض آن نیز جلوگیری کنید .

سبک زندگی و رژیم غذایی

این موضوع هم مربوط به اهمیت شما به رژیم غذاییتان است و هم رسیدگی مستقیم شما از موهایتان .

در صورتی که فرد موهای خود را با آب داغ یا شامپوهای نامناسب بشوید ، باید منتظر بروز انواع آسیب از جمله سفیدی موها باشد . علاوه بر آن خوردن غذاهای ناسالم نظیر فست فودها ، غذاهای شور و چرب و… بر سلامت موهای افراد تاثیر خواهد گذاشت . این مواد غذایی تقریبا هیچ ماده مفیدی برای بدن ندارند و مصرف آن‌ها تنها باعث ایجاد آسیب در موها ، خشک شدن آن‌ها و از دست رفتن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو خواهد شد .

داروهای خاص

سفیدی مو ممکن است از عوارض مصرف برخی داروهای خاص باشد . معمولا در برگه راهنمای مصرف دارو درباره عوارض آن صحبت شده است . بنابراین اگر فرد در حال مصرف داروی خاصی است که سفیدی مو از عوارض آن است ، نباید نگران شود . ممکن است پس از قطع دارو سفیدی موها متوقف شده یا در مواردی از بین برود اما در بیشتر موارد سفیدی موها حتی پس از قطع مصرف دارو نیز از بین نخواهد رفت . داروهایی نظیر کلروکین ، اترتینات ، هالوپریدول ، والپروات ، وراپامیل ، فلوروبوتیروفنون ، تریپارانول و بلئومایسین از معروف‌ترین داروهایی هستند که باعث سفیدی موها می‌شوند .

مصرف کافئین و الکل

مصرف الکل و مصرف بیش از حد نوشیدنی‌ها و مواد غذایی کافئین دار نظیر چای ، قهوه و کاکائو تاثیرات منفی زیادی بر سلامت پوست و مو خواهد گذاشت . این مواد می‌تواند روند تولید ملانین و رنگ‌دانه‌های مو را مختل کند . در نتیجه تداوم در مصرف مواد حوای کافئین و الکل باعث از بین رفتن رنگ‌دانه‌های مو و ظهور موهای سفید می‌شود .

رنگ مو و محصولات شیمیایی مو

رنگ های شیمیایی و محصولات مو ، حتی شامپوها،می توانند به سفیدی زودرس مو کمک کنند . بسیاری از این محصولات حاوی مواد مضری هستند که ملانین را کاهش می دهند .

پراکسید هیدروژن ، که در بسیاری از رنگ موها وجود دارد ، یکی از مواد شیمیایی مضر است .

علت سفید شدن مو در جوانی در طب سنتی

تغذیه

در اینجا دلیل خوب دیگری برای داشتن یک رژیم غذایی کامل و سالم وجود دارد. برخی از کمبودهای تغذیه ای با موهای خاکستری مرتبط هستند، از جمله:

نوشته های مرتبط
 • مس . غذاهای غنی از مس عبارتند از صدف، لوبیا، آجیل و غلات کامل.
 • آهن . غذاهای حاوی آهن عبارتند از: گوشت، مرغ، غذاهای دریایی، سبزیجات سبز تیره و غلات و پاستاهای غنی شده با آهن.
 • ویتامین B12 . لوک می‌گوید که این بیشتر در وگان‌ها یا گیاه‌خواران دیده می‌شود، زیرا B12 اغلب از منابع حیوانی مصرف می‌شود. شما می توانید ویتامین B12 را از گوشت، غذاهای دریایی، تخم مرغ و محصولات لبنی دریافت کنید.
 • ویتامین D. غذاهای غنی از ویتامین D شامل ماهی قزل آلا، تخم مرغ و غذاهای غنی شده با ویتامین D مانند غلات و آب پرتقال است.

سفید شدن مو از چه سنی طبیعی است

اینکه در چه سنی سفید شدن موها زود هنگام محسوب میشود براساس نژاد متفاوت است در نژاد آسیایی سفید یا خاکستری شدن موها در سن قبل از بیست تا سی سالگی زودرس نامیده میشود. به طور طبیعی در سی در صد از جمعیت  نیمی از موها تا سن پنجاه سالگی دچار تغییر رنگ به سمت خاکستری و سفید شدن می شوند.

مطالعات نشان میدهد علل ژنتیکی و عوامل محیطی در این امر نقش دارند و تاثیرگذارترین عامل شناخته شده عوامل ژنتیکی و وجود برخی ژن های موثردر فعالیت رنگدانه های مو در فرد میباشد.

استرس ممکن است باعث سفیدی مو شود

آیا می توانید موهای خاکستری خود را به خاطر برنامه کاری دیوانه وار، جیغ زدن بچه ها یا نمایش خانوادگی سرزنش کنید؟ شاید. استرس روانی می تواند به استرس اکسیداتیو در بدن کمک کند. استرس اکسیداتیو عدم تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن است. علاوه بر کمک به پیری، استرس اکسیداتیو می‌تواند در تولید رنگدانه در فولیکول‌های مو اختلال ایجاد کند.

دکتر متیو زاراگا، پزشک متخصص، می‌گوید: علاوه بر این، زمانی که بدن تحت استرس است، اعصاب سمپاتیک (آنهایی که با واکنش پرواز یا مبارزه مرتبط هستند) به سلول‌هایی منشعب می‌شوند که رنگ مو را ایجاد می‌کنند و هورمونی به نام نوراپی نفرین ترشح می‌کنند.

متخصص زیبایی و پوست عمومی در Z-ROC درماتولوژی در فورت لادردیل، فلوریدا. مقدار زیادی نوراپی نفرین همراه با سلول های بنیادی ملانوسیتی می تواند باعث تخریب دائمی سلول های تولید کننده رنگدانه شود.

استرس همچنین می تواند شرایطی به نام تلوژن افلوویوم ایجاد کند که در آن موها سه برابر سریعتر از حالت عادی می ریزند. (شاید شما در مورد افرادی که ریزش مو ناشی از COVID-19 را تجربه کرده اند شنیده باشید .) اگر میانسال هستید، موهایی که پس از تلوژن افلوویوم دوباره رشد می کنند ممکن است به جای رنگ اصلی شما خاکستری باشد.

سیگار کشیدن

در اینجا دلیل دیگری برای توقف روشن شدن وجود دارد: زاراگا توضیح می‌دهد: سیگار کشیدن می‌تواند با ایجاد غیرفعال شدن ژن‌های تولیدکننده رنگدانه ضروری، موهای خاکستری را بدتر کند. مطالعه‌ای در سال 2013 در مجله آنلاین درماتولوژی هند نشان داد افرادی که سیگار می‌کشیدند تا قبل از 30 سالگی 2.5 برابر بیشتر احتمال دارد موهای خاکستری پیدا کنند.

روش هایی برای جلوگیری از سفید شدن موها و یا به تعویق انداختن آن

علاوه بر راه راه کارهایی که برای مقابله با هر کدام از عوامل بالا گفته شد ، روش های ساده و خانگی دیگری نیز وجود دارد که به دیرتر سفید شدن موها و کنترل سرعت آن کمک می کند .

آب : مصرف آب فراوان با حفظ رطوبت موها و آب‌رسانی به آن‌ها ، سلامت فولیکول‌ها را حفظ کرده و جلوی از دست رفتن رنگ‌دانه‌های طبیعی مو را می‌گیرد .

خواب : خواب کافی و راحت نشان‌دهنده این است که فرد به خوبی از پس کنترل استرس خود برآمده است . بنابراین یکی از اصلی‌ترین عوامل سفیدی موها را از بین برده است . به‌علاوه خواب کافی به بدن شما استراحت داده و باعث می‌شود که سلول‌های آن به خوبی از پس انتقال خون به همه قسمت‌های بدن و سالم نگه داشتم اعضای مختلف بربیایند .

ورزش : ورزش منظم یکی از مهم‌ترین عوامل حفظ رنگ طبیعی موها است . ورزش کردن باعث تنظیم فرایند خون‌رسانی به بخش‌های مختلف بدن شده و این موضوع به تقویت ریشه موها و پوست کف سر کمک زیادی می‌کند . در نتیجه این امر مواد مغذی به اندازه کافی به فولیکول‌های مو می‌رسد و زمان سفید شدن آن‌ها تا حد زیادی به تعویق میافتد .

ماساژ : ماساژ دادن موها با روغن‌های تقویت‌کننده به بهبود جریان خون و حفظ رنگ‌دانه‌های مو کمک زیادی می‌کند .

روغن ها :استفاده از روغن های مختلف باعث جلوگیری از سفید شدن موها می شوند .
روغن نارگیل و لیمو ،ترکیب این دو روغن و استفاده آن به عنوان ماسک روی کف سر و موها علاوه بر کاهش ریزش مو ، باعث جلوگیری از سفید شدن موهای فرد می‌شود اما نمی‌تواند موهای سفید شده را درمان کند .
روغن‌های حیوانی و گیاهی مانند نارگیل ، بادام ، رزماری ، بابونه و …

مصرف موضعی یا خوراکی برخی روغن‌های گیاهی و حیوانی باعث تقویت فولیکول‌های مو و جلوگیری از سفیدی آن‌ها می‌شود . توجه کنید که این روغن‌ها زمانی که هنوز موهای فرد سفید نشده‌اند اثرگذار خواهند بود و نمی‌توانند موهای سفید شده را تیره کنند .

حرف آخر

سفید شدن مو ها و نشانه های دیگر بالا رفتن سن در بدن امری اجتناب ناپذیر است و مو های همه ما دیر یا زود دچار آن می شوند ، اما این موضوع خوب است که به زیبایی خود اهمیت داده و ابتدا برای حفظ سلامتی و بعد زیبایی دلایل بالا را با دقت بررسی کرده و از عوامل اسیب زا دوری کنید تا زمان سفید شدن موهای خود را تا حد ممکن به تعویق بندازید و از زیبایی موهایتان لذت ببرید .

برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم

 • روغن نارگیل
 • قبل از خواب، روغن نارگیل را روی موها ماساژ دهید.
 • زنجبیل

هر روز یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده مخلوط با 1 قاشق غذاخوری عسل بخورید.

 • ملاس سیاه

یک روز در میان، یک قاشق غذاخوری ملاس سیاه (از آب نیشکر، نه از شکر چغندر) بخورید. اعتقاد بر این است که روند سفید شدن را معکوس می کند.

 • آملا

هر روز شش اونس آب تازه آملا بنوشید یا یکبار در هفته موهای خود را با روغن آملا ماساژ دهید. آملا به انگور فرنگی هندی نیز معروف است.

 • کنجد سیاه

دو تا سه بار در هفته، یک قاشق غذاخوری دانه کنجد سیاه بخورید تا روند سفیدی را کند کرده و احتمالاً معکوس شود.

 • Ghee

دو بار در هفته، موها و پوست سر خود را با گیاهی خالص (کره روشن) ماساژ دهید.

 • آمارانت (آمارانتوس)

سه بار در هفته، آب آمارانت تازه را به موهای خود بمالید.

 • آب گندم

هر روز یک تا دو اونس آب گندم تازه بنوشید یا روزانه 1 قاشق غذاخوری پودر سبوس گندم به سوپ ها و اسموتی های خود اضافه کنید.

 • پیاز

یک پیاز را رنده کنید و سپس با صافی آب آن را بگیرید. دو بار در هفته به پوست سر خود بمالید، بگذارید 30 دقیقه در محل بماند و سپس طبق معمول شامپو بزنید.

 • آب هویج

هر روز 8 اونس آب هویج بنوشید.

 • برگ کاری

از 1/4 فنجان برگ کاری و 1/2 فنجان ماست خمیری تهیه کنید. آن را روی موها و پوست سر خود بمالید و بعد از 30 دقیقه آن را بشویید.

 • آشواگاندا
 • مکمل ashwagandha را با غذا مصرف کنید. Ashwagandha همچنین به عنوان جینسنگ هندی شناخته می شود.
 • روغن بادام

قسمت های مساوی روغن بادام، آب لیمو و آب آملا را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. این روال را دو بار در روز به مدت سه ماه دنبال کنید.

درمان قطعی سفیدی مو

آیا می توانید موهای خاکستری را متوقف کنید؟

اگر موهای خاکستری دارید، چند ایده را در نظر بگیرید که ممکن است به شما در مقابله با آن کمک کند:

زاراگا می‌گوید

1. آن را در آغوش بگیرید سعی کنید به آن به عنوان نمادی از خرد و تجربه زندگی نگاه کنید. داشتن موهای خاکستری بخشی طبیعی از روند پیری است

2.   موهای خود را به روش دیگری جدا کنیدلوک پیشنهاد می‌کند بسته به محل خاکستری، باز کردن موهایتان در جهتی متفاوت ممکن است به پوشاندن ناحیه خاکستری کمک کند. همچنین ممکن است بتوانید از محصولاتی استفاده کنید که ریشه های شما را هدف قرار می دهند تا خاکستری را بپوشانند.

آن را رنگ کنیداگر با خاکستری های خود راحت نیستید، استفاده از رنگ مو پاسخ واضحی است. موکایا می‌گوید اگر نمی‌خواهید از رنگ‌های شیمیایی استفاده کنید، حنای طبیعی در رنگ‌هایی مانند قرمز، قهوه‌ای یا حتی براق مایل به سیاه موجود است. شاید شنیده باشید که رنگ کردن موهایتان می تواند باعث سفیدی بیشتر (یا کمتر) موهای زائد شود، اما این درست نیست.

 • سیگاررا ترک کنید . شما نمی توانید به سادگی با ترک سیگار رنگ موهای خود را تغییر دهید، اما ممکن است بتوانید میزان یا سرعت رشد موهای سفید را کاهش دهید.
 • انواع غذاهای سالم بخورید. اگر می‌دانید که کمبود تغذیه‌ای دارید یا مشکوک هستید که دارید، با یک پزشک یا متخصص تغذیه کار کنید تا آن را برطرف کنید.
 • هر کاری که می توانید برای مدیریت استرسانجام دهید . چه دنبال کردن یک سرگرمی، چه با مدیتیشن و یا به سادگی دور شدن از جنون زندگی، چیزی را پیدا کنید که به شما کمک می کنداسترس را تحت کنترل داشته باشید .
 • از موهای خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. موکایا می‌گوید تا زمانی که می‌توانید از کلاه استفاده کنید، زیرا قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌تواند یک استرس محیطی برای مو باشد. این می تواند باعث افزایش سرعت موهای خاکستری شود.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.