درمان خانگی خارش سر

درمان خانگی خارش سر : تصور کنید در حال انجام فعالیت خاصی هستید و یا مشغول استراحت؛ که ناگهان سر شما شروع به خاریدن می‌کند، قطعا این موقعیت را تجربه کرده‌اید. در این حالت احساس ناخوشایندی به ما دست می‌دهد و سریعا به خارش سر پناه می‌بریم. اما اغلب اوقات با خاریدن سر نه تنها خارش از بین نمی‌رود بلکه بیشتر هم می‌شود. خارش سر علت‌های گوناگونی دارد. برای درمان خارش ابتدا باید به دنبال عاملی که خارش را ایجاد کرده بگردیم. در این مقاله به بررسی علت‌های گوناگون خارش سر و همچنین راه‌‌ حل‌های آسان و کارساز برای هر نوع خارش می‌پردازیم.

شوره سر

علت خارش سر چیست

مشکلات پوست سر در حالی که خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر نتیجه شوره سر است، درماتیت سبورئیک ممکن است به صورت، سینه و کشاله ران نیز سرایت کند. داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی در واقع می تواند به خلاص شدن از شر چنین مشکلات پوست سر کمک کند. سطوح پایین ویتامین B2، B6 و B3 و روی دلیل اصلی مشکلات پوست سر هستند.

شوره سر حدود 50 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

خارش پوست سر می تواند ناشی از شرایط متعددی از جمله شوره سر، درماتیت سبورئیک و پسوریازیس باشد.

شامپوهای دارویی را می توان برای درمان شوره سر و تسکین خارش پوست سر استفاده کرد.

عواملی که می توانند بر درماتیت سبورئیک تأثیر بگذارند.پسوریازیس می تواند باعث خارش پوست سر شود.

شوره سر

شوره، شایع ترین علت خارش سر و یک اختلال شایع و مزمن در کف سر است. شوره پوسته ‌پوسته‌های سفید رنگی است که در اثر تجمع سلول‌های مرده پوست در موها ایجاد می‌شود. در واقع سلول‌های مرده پوست شروع به ریزش کرده و در اثر این اتفاق شوره در سر ایجاد می‌شود.

شوره سر (pityriasis capitis) اصطلاحی است که برای توصیف پوسته پوسته شدن ساده پوست روی پوست سر استفاده می شود. حدود 50 درصد از جمعیت در مقطعی از زندگی خود از شوره سر رنج می برند. شستشوی منظم با شامپوی ضد شوره در درمان شوره سر مفید است.

چرا شوره سر ایجاد می شود

لایه بالایی پوست به طور مداوم در حال ریزش و تجدید است. زمانی که سلول ها یکی یکی می ریزند، این امر معمولاً مورد توجه قرار نمی گیرد. التهاب پوست سر ممکن است باعث چسبیدن سلول ها به هم شود. هنگامی که توده های بزرگی از سلول ها ریخته می شوند، پوسته های قابل مشاهده ممکن است روی شانه ها به خصوص هنگام پوشیدن لباس های تیره یا روی پوست سر دیده شوند، زیرا موها پوست پوسته پوسته شده را به دام می اندازند.

خارش پوست سر

خارش پوست سر، با یا بدون پوسته ریزی، بسیار شایع است. ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی در افراد میانسال رخ دهد. پاسخ معمول خراشیدن است و این اغلب باعث ایجاد آثار خراش و زخم های پوسته ای کوچک در سرتاسر پوست سر می شود. شوره سر می تواند باعث خارش پوست سر شود. همچنین تعدادی از بیماری های پوستی کمتر رایج وجود دارد که می تواند به صورت خارش در پوست سر ظاهر شود.

درماتیت سبورئیک درماتیت سبورئیک نامی است که به واکنش قرمز، خارش دار و پوسته پوسته در پوست سر داده می شود.

با اینکه شوره‌ سر مشکلی مسری یا جدی نیست، اما ظاهری ناخوشایند دارد. شوره به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود؛ از جمله: کم شستن موها، پوست خشک، پوست چرب و حساس، حساسیت به محصولات مراقبت از مو، تغییرات هورمونی، استرس و فشار روحی، بیماری‌های زمینه‌ای، قارچ، مخمرها، رژیم غذایی نامناسب و… از عوامل ایجاد شوره است.

شوره سر و درماتیت سبورئیک اینها شایع ترین دلایل خارش پوست سر هستند. پاسخ التهابی بدن شما به رشد بیش از حد مخمر باعث خارش و پوسته پوسته شدن مرتبط با این شرایط می شود.

درمان شوره سر

برای درمان شوره راهکارهای گوناگونی وجود دارد. برای مثال با شونه کردن مرتب مو، شست‌وشوی منظم مو، پرهیز از محصولات دارای مواد شیمیایی و ناسازگار با مو، استفاده از شامپوهای ضد شوره و کاهش سطح استرس می‌توان به از بین رفتن شوره سر کمک کرد. همچنین با مالیدن روغن‌هایی مثل روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن درخت چای به کف سر می‌توان به درمان شوره کمک کرد. گفتنی است مواد غذایی‌ای که دارای پروبیوتیک هستند مثل ماست، کفیر و خیارشور هم برای درمان شوره موثر است.

جالب است بدانید آسپرین یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای درمان شوره است. با خرد کردن 2عدد قرص آسپرین و اضافه کردن پودر آن به شامپو خود، پس از شستن مو با این ترکیب متوجه تاثیر فوق العاده آن می‌شوید.افراد مبتلا به کم خونی ناشی از فقر آهن ممکن است دچار خارش پوست (خارش) شوند که ممکن است هنگام خراشیدن قرمز، برآمده و دردناک شود.

بثورات همراه با کم خونی آپلاستیک معمولاً به صورت نقاط ریز قرمز یا بنفش زیر پوست شما ظاهر می شوند (پتشی).تحقیقات نشان داده است که شواهد کافی برای اطمینان از اینکه کم خونی فقر آهن می تواند باعث ریزش مو در مردان یا زنان شود وجود ندارد. در حالی که برخی از مطالعات نشان داده اند افرادی که دچار ریزش مو شده اند دچار کمبود آهن هستند، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد کمبود آهن دلیل آن است.

شپش سر

مهم ترین علامت و نشانه شپش سر، خارش است. شپش حشرات ریزی هستند که از طریق تماس سر شخصی که شپش دارد با سر فرد دیگر انتقال پیدا می‌کند. شپش از خون انسان تغذیه می‌کند و تخم‌های خود را در شافت مو قرار می‌دهد. شپش در کودکان بدلیل تحرک و فعالیت زیاد رایج‌تر از سایر گروه‌های سنی دیگر است. راهکارهای متعددی برای درمان شپش وجود دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

شوره سر

درمان شپش سر

شست‌وشوی مو و کف سر با مخلوط نمک و سرکه، مالیدن پماد وازلین به کف سر، استفاده از روغن نارگیل، روغن چریش، روغن اوکالیپتوس، روغن درخت چای، روغن زیتون به درمان شپش سر کمک می‌کند. مالیدن سس مایونز به کف سر، استفاده از جوش شیرین با نسبت یک به سه با نرم کننده شست‌وشوی مو با آن، استفاده از محلول بنزین الکل و مالیدن سیب له شده به کف سر از جمله راهکارهای آسان و سریع برای درمان شپش است. لازم به ذکر است اگر مدت زمان طولانی درگیر شپش شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

استرس و فشار عصبی

هرجا صحبت از هر نوع بیماری، مشکل جسمی یا روحی می‌شود، رنگ و بویی از استرس و فشار عصبی به چشم می‌خورد. شاید خنده‌دار به نظر برسد اما استرس می‌تواند هر نوع بیماری پوستی را تشدید کند. در واقع استرس و فشار روانی با تحت تاثیر قرار دادن سیستم عصبی و تضعیف آن می‌تواند باعث خارش پوست شود. این مسئله می‌تواند شامل خارش کف سر نیز شود.

درمان استرس و فشار عصبی

مدیتیشن و مراقبه می‌تواند به خارش کف سر کمک کند، مخصوصا اگر دلیل خارش سر ناشی از اضطراب باشد. همچنین روش‌های آرام سازی و ریلکسیشن در برنامه روزانه افراد بدلیل کاهش سطح استرس در درمان خارش سر اهمیت زیادی دارد و تا حد زیادی خارش کف سر که ناشی از استرس است را از بین می‌برد.

خشکی پوست سر

خشک بودن پوست سر به صورت طبیعی، یکی از عوامل خارش کف سر است. همان‌گونه که پوست خشک بدن، صورت و دست موجب خارش می‌شود، خشکی پوست سر هم خارش به همراه دارد. با آب‌رسانی و رساندن رطوبت به پوست سر، این مشکل بر طرف می‌شود. خشکی پوست می‌تواند در اقلیم‌های سردتر و زمستان‌ها به واسطه شرایط خشک آب و هوایی تشدید شود. پوست خشک با حساسیتی که دارد، در برابر مواد حساسیت‌زا زودتر ملتهب می‌شود و واکنش نشان می‌دهد و البته به همان تناسب قادر به مبارزه و مقاومت در برابر این مواد نیست.

خارش سر

درمان خشکی پوست سر

روغن نارگیل با آبرسانی و خاصیت ضد قارچی به بهبود خشکی پوست سر کمک می‌کند. همچنین ترکیب چند قاشق غذاخوری ماست و یک عدد تخم مرغ و مالیدن آن به سر باعث بهبود خشکی کف سر می‌شود. موارد دیگر از جمله ژل طبیعی آلوورا، روغن درخت چای، سرکه سیب و آب پیاز به درمان خشکی پوست سر کمک می‌کنند.درمان خانگی خارش سر

استفاده بی‌ رویه از محصولات آرایشی و مراقبتی مو

گاهی ممکن است مو و سر ما نسبت به محصولات آرایشی و مراقبتی واکنش نشان دهد. مثلا نرم کننده یا شامپویی که استفاده می‌کنید باعث ایجاد حساسیت شود؛ یا ممکن است به دلیل وجود مواد آلرژی‌زای در محصولات آرایشی، ماسک مو یا ژل حالت دهنده، کف سر باعث ایجاد خارش شود. تحقیقات نشان داده است که استفاده بیش از حد از مواد آرایشی باعث خارش پوست سر می‌شود.

درمان خارش سر به دلیل استفاده بی رویه از محصولات آرایشی

برای رفع خارش سر ناشی از استفاده بیش از از محصولات آرایشی یا واکنش نشان دادن مو به محصول، کافیست استفاده از محصولی که سبب باعث واکنشی شده است، تا حد زیادی کاهش دهید و در مواردی اصلا از آن محصول استفاده نکنید.

نوشته های مرتبط

حساسیت پوستی یا درماتیت تماسی

برخی از افراد که پوست حساسی دارند و بدنشان نسبت به محصولات مختلف پوست و مو عکس‌العمل‌های غیرمعمولی نشان می‌دهد، و یا نسبت به مواد خوراکی آلرژی دارند و دچار بیماری آسم هستند، خارش پوست سر این افراد می‌تواند به دلیل درماتیت تماسی یا حساسیت پوستی باشد. گاهی برخی از انواع پوست سر به صورت طبیعی حساس‌تر از باقی افراد هستند. در بسیاری از محصولات موادی به کار برده شده‌ که می‌تواند به عنوان ماده حساسیت‌زا عمل کند. داشتن رایحه و اسانس‌های گوناگون در محصولاتی مثل شامپو، اسپری یا انواع حالت دهنده‌ها هم یکی از دلایل اصلی حساسیت است.

خارش سر

درمان حساسیت پوستی یا درماتیت پوستی

با مالش روغن درخت چای یا روغن زیتون و یا ژل طبیعی آلوورا می‌توانید به بهبود حساسیت پوستی در ناحیه کف سر کمک کنید. در برخی از موارد استفاده از مکمل‌های غذایی مثل ویتامین A,B,D، روی، پروبیوتیک‌ها و امگا3 در درمان درماتیت پوستی یا حساسیت پوستی موثر است.

آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا پوست سر شما قبل از پریود احساس خارش می کند؟ قبل از قاعدگی، موها به طور طبیعی به دلیل سطوح بالای آندروژن های در گردش (هورمون های مردانه) – به ویژه تستوسترون – چرب تر می شوند.

کلام آخر

همانطور که در ابتدای این مطلب گفته شد، خارش سر علت‌های گوناگون دارد که ما در این مطلب به موارد مختصری از آن اشاره کردیم. حتما پیش از اقدام به درمان از علت خارش سرتان مطلع شوید و بعد درمان را آغاز کنید. بیشتر درمان‌های گفته شده در خانه در دسترس هستند اما اگر علائم شما بیشتر از چند هفته طول کشید و درمان‌ها موثر واقع نشد، فورا به پزشک معالج مراجعه کنید و درمان دارویی را آغاز کنید. در برخی از موارد درمان دارویی می‌تواند موثر تر از درمان‌های خانگی باشند و مدت درمان را کاهش دهد.

خارش سر کمبود چه ویتامینی است

چه ویتامین هایی به خارش پوست سر کمک می کنند؟

وقتی ویتامین D کافی در سیستم شما وجود نداشته باشد، رشد موهای جدید می تواند متوقف شود. کمبود ویتامین D با آلوپسی، یک بیماری خود ایمنی که باعث ایجاد لکه های طاسی در پوست سر و سایر نواحی بدن می شود، مرتبط است. هم مردان و هم زنان می توانند آلوپسی را تجربه کنند.

ویتامین B و ویتامین D دو ویتامینی هستند که به مراقبت از پوست شما کمک می کنند و به طور بالقوه می توانند تولید شوره سر را کاهش دهند. یکی از ویتامین های اصلی که پزشک ممکن است توصیه کند روی است. افزایش روی پیشرفت ضد قارچی را نشان داده است و می تواند به طور طبیعی به کاهش شوره سر شما کمک کند.

آیا کمبود ویتامین B12 می تواند باعث خارش پوست سر شود؟

هم کمبود ویتامین B12 و هم ویتامین A ممکن است باعث خارش پوست شود، بنابراین اگر با خارش مزمن پوست مواجه هستید، آزمایش سطح این ویتامین ها می تواند مفید باشد.

آیا کمبود ویتامین D باعث خارش پوست سر می شود؟

منجر به قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر می شود. کمبود ویتامین برخی ویتامین ها می تواند این وضعیت را بسیار بدتر کند. ویتامین های D، B2، B3، B6، B7 معمولاً با پوسته پوسته شدن پوست سر مرتبط هستند. کمبود این ویتامین ها می تواند به طور مستقیم بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و خطر التهاب را افزایش دهد.

آیا کمبود B12 می تواند باعث مشکلات پوست سر شود؟

ویتامین B12 همچنین گلبول های قرمز خون را تولید می کند که حامل اکسیژن در سراسر بدن شما از جمله پوست سر هستند. اگر پوست سر شما غنی از اکسیژن نباشد، نه تنها به احتمال زیاد دچار ریزش مو خواهید شد، بلکه فولیکول های موی شما ممکن است نتوانند رشد مجدد مو را حفظ کنند.

آیا کمبود ویتامین B12 می تواند باعث خارش پوست سر شود؟

هم کمبود ویتامین B12 و هم ویتامین A ممکن است باعث خارش پوست شود، بنابراین اگر با خارش مزمن پوست مواجه هستید، آزمایش سطح این ویتامین ها می تواند مفید باشد.

درمان خانگی خارش سر

چگونه سطح B12 خود را سریع افزایش دهیم. رایج ترین راه برای درمان کمبود B12 تنظیم رژیم غذایی است. اگر این کار ناموفق باشد، ممکن است مکمل های ویتامین توصیه شود. اگر به دنبال افزایش میزان ویتامین B12 در رژیم غذایی خود هستید، باید محصولات حیوانی بیشتری مانند گوشت، غذاهای دریایی، لبنیات و تخم مرغ مصرف کنید.

کمبود ویتامین B12 در رژیم غذایی: افرادی که به اندازه کافی غذاهای حاوی ویتامین B12 را مصرف نمی کنند یا غذاهای غنی شده با ویتامین B12 مصرف نمی کنند، ممکن است دچار کمبود ویتامین B12 شوند. گاستریت: گاستریت التهاب پوشش معده است و یکی از دلایل شایع کمبود ویتامین B12 است.درمان خانگی خارش سر

توجه به این نکته مهم است که این که منیزیم به خارش پوست کمک می کند یا اینکه کمبود منیزیم باعث خشکی پوست می شود کاملاً درست نیست. با این حال، یکی از بسیاری از مزایای مراقبت از پوست منیزیم این است که می تواند به کاهش التهاب ناشی از شرایطی که منجر به خشکی و خارش پوست می شود، مانند اگزما، کمک کند.

شامپو زینک پیریتیون در بسیاری از شامپوهای رایج ضد شوره یافت می شود. ضد قارچ، ضد باکتری و ضد میکروبی است، به این معنی که می تواند قارچ، باکتری و میکروارگانیسم هایی را که می توانند باعث خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر شوند، از بین ببرد.

بیوتین. بیوتین، که به عنوان ویتامین B7 نیز شناخته می شود، یک ویتامین B پیچیده است که اغلب به دلیل داشتن مزایای رشد مو تبلیغ می شود. و برخی از این تبلیغات ممکن است واقعا ارزشش را داشته باشد. بیوتین در ایجاد گلبول های قرمز که اکسیژن و مواد مغذی را به پوست سر و فولیکول های مو حمل می کنند، عمل می کند.

پسوریازیس پوست سر یک بیماری خود ایمنی است. این باعث ایجاد پلاک های برجسته و تغییر رنگ در پوست سر یا روی پوست اطراف پوست سر شما می شود که ممکن است خشک، خارش دار و تحریک کننده باشد.

شامپو ضد خارش و جوش سر

درمان شوره سر و خارش پوست سر

شستن منظم پوست سر با صابون های دارویی ممکن است تمام چیزی باشد که برای تسکین خارش پوست سر لازم است.

رایج ترین شامپوهای ضد شوره حاوی یک یا چند مورد از موارد زیر هستند:

زینک پیریتیون یا زینک اودین

سولفید سلنیوم

پیروکتون اولامین – این جدیدترین افزودنی به شامپوهای دارویی است. به عنوان یک عامل ضد شوره “نسل دوم” شناخته می شود. سمیت کمتری نسبت به پیریتیون روی دارد و بنابراین برای استفاده خانوادگی بی خطرتر است

عوامل ضد قارچ

تار – شامپوهای حاوی قطران سال‌هاست که معمولاً برای شرایط شدیدتر پوست سر استفاده می‌شوند. در گذشته رایحه شامپوهای پایه قیر باعث می شد که آنها کمتر قابل قبول باشند. با این حال، آماده سازی های جدیدتر به خوبی تحمل می شوند .

اگر شوره سر شدید یا مقاوم به درمان با شامپو باشد، لوسیون های کورتیکواستروئیدی موضعی می توانند علائم را تسکین دهند.درمان خانگی خارش سر

چند بار از شامپوهای دارویی استفاده کنید.

به طور معمول، کسانی که پوست سرشان پوسته پوسته است باید هر روز شامپو بزنند. شستشوی نادر با شامپو ممکن است منجر به تجمع جرم و در نتیجه بدتر شدن علائم شود. اکثر شامپوهای ضد شوره در حال حاضر شستشو و شستشو هستند.

همیشه قبل از استفاده دستورالعمل های روی بسته شامپو را بخوانید. برخی از محصولات به اندازه کافی ملایم هستند که بتوان از آنها هر روز استفاده کرد، در حالی که برخی دیگر باید فقط یک بار در هفته استفاده شوند. با گذشت زمان، متوجه خواهید شد که چند بار از شامپو برای کنترل شوره سر خود استفاده کنید.

درمان خانگی خارش سر

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.