یوگای صورت چیست و چه فوایدی دارد ؟

آیا آدمی را در اطراف خود می شناسید که دلش نخواهد با بالا رفتن سنش ، ظاهرش جوان بماند ؟اما متاسفانه با گذر زمان و بالا رفتن عدد سن انسان تغییرات اجتناب نا پذیری در ظاهر افراد به وجود می آید . برای برخی کمتر و برای برخی دیگر بیشتر که عوامل زیادی از جمله ژنتیک ، مشکلات و اتفاقات گوناگون ، محیط زندگی ، لایف استایل و … بر روی آن تاثیر دارد .

همانطور که می دانیم چین و چروک های صورت نیز یکی از این تغییرات است . وقتی همیشه به همه ما توصیه می شود که ورزش را بخشی از زندگی خود قرار دهیم و اکثر ما این را می دانیم که به خاطر سلامتی خود و جلوگیری از یکسری مشکلات جسمی در آینده باید به آن اهمیت دهیم ، به این موضوع نیز باید توجه داشته باشیم که برای داشتن پوستی خوب و سالم در آینده و کم کردن تاثیرات پیری بر روی آن نیز باید به آن رسیدگی کنیم .

روش‌های موقتی مانند بوتاکس برای حل این مشکل وجود دارد . با این حال همان‌طور که می‌دانید ، بوتاکس روشی گران است و برای همه افراد در دسترس نیست . البته که تزریق بوتاکس معایب و عوارضی هم برای بدن دارد و اینکه بعضی افراد با تزریق نیز مشکل دارند . اما آیا می‌دانید یوگای صورت چیست و چگونه انجام می‌شود ؟ از فواید یوگای صورت مطلع هستید ؟ آیا یوگای صورت می‌تواند از ایجاد چین‌وچروک جلوگیری کند و باعث درمان آن شود ؟

یوگای صورت چیست ؟

یوگا به‌صورت عام ، نیازی به معرفی ندارد . این ورزش و تمرینات آرامش‌بخش ، بیش از هزاران سال است که در بخش‌های شرقی دنیا ، در حال انجام است . یوگا علاوه بر تمرین‌های آرامش‌بخش ، باعث استحکام ، افزایش انعطاف‌پذیری و قدرت عضله‌ها می‌شود . یوگای صورت نیز با تمرکز بر بافت‌ها ، ماهیچه‌ها و عضله‌های صورت ، چنین عملکردی برای صورت دارد . هدف اولیه و اصلی این تمرینات ، افزایش گردش‌خون ، افزایش اکسیژن‌رسانی و افزایش شادابی پوست و عضله‌های صورت و مبارزه با علائم پیری است .

تمرینات صورت در واقع برای استفاده در درمان برخی از مشکلات جسمی سابقه طولانی دارند که بر کنترل عضلات تأثیر می گذارند ،مثل سکته مغزی . مطالعات نشان می دهد که مسائل مربوط به سن مانند افتادگی (تخریب بافت صورت) تا حدی به دلیل از دست دادن عضله است .

یوگای صورت چگونه عمل می کند ؟

به یوگای صورت می توان به عنوان یک تمرین سبک قدرتی برای عضلات صورت و گردن نگاه کرد . با تکرار هرچه بیشتر آن و هدف قرار دادن قسمت های مختلف صورت و گردن ، تغییرات بیشتری بر روی عضلات و پوست این نواحی دیده می شود .

نیاز به این تمرینات ، با توجه به روش جدید زندگی انسان‌ها در عصر حاضر ، بسیار بیشتر است . قرار گرفتن دائم در معرض صفحه‌های نمایش و اشعه‌های آن ، افزایش استرس و شتاب زندگی و البته کم‌توجهی به سلامت فردی ، باعث شده که ظاهر افراد به‌طرز قابل توجهی خسته‌تر و عصبی‌تر از سن واقعی‌شان باشد .

یوگای صورت با چند دقیقه تمرین روزانه ، میزان تمرکز فردی بر سلامت جسمانی و روحی را افزایش می‌دهد . معمولا برای انجام این تمرینات ، باید در آرامش کامل مقابل آینه بنشینید . اگر مایل هستید یک موسیقی آرام پخش کرده و با کمک روغن‌های طبیعی و درمانی ، ماساژ صورت خود را آغاز کنید .

فواید یوگای صورت

بر اساس آنچه در مورد تمرینات صورت به طور کلی می دانیم ، به نظر می رسد که یوگای صورت به موارد زیر کمک می کند :

کاهش چین و چروک و خطوط ریز صورت

با افزایش سن ، میزان کلاژن سازی پوست کاهش می یابد . به همین خاطر کم کم انعطاف و به هم پیوستگی بافت های صورت نیز کاهش پیدا می کند . همین مسئله سبب می‌شود که خطوط نازک پدیدار ‌شوند . این خطوط ، با گذر زمان، چین و چروک‌ها را تشکیل خواهند داد . به همین خاطر ، از بین‌بردن خطوط نازک در همین ابتدا ، تاثیر فوق‌العاده‌ای بر میزان سلامت و جوانی پوست شما خواهد گذاشت .

یکی از مهم ترین فواید یوگای صورت ، علاوه بر تحریک ماهیچه ها ، تحریک کلاژن سازی پوست است . با انجام این تمرینات به‌صورت منظم و مستمر ، کاهش عمق چروک‌ها و از بین‌رفتن خطوط نازک را به‌راحتی خواهید دید . با این کار و پس از گذر مدت زمان مشخصی ، پوست شما صاف‌تر شده و خستگی پوست شما نیز از بین خواهد رفت .

مقابله با جاذبه

یکی از مشکلاتی که جاذبه زمین برای ما به وجود می آورد شل شدن و افتادگی عضلات بدن و مخصوصا صورت است . بیش از 50 عضله در صورت وجود دارند که روزانه هیچ‌گونه فعالیتی ندارند و تنها چیزی که روی آن‌ها اثر می‌گذارد جاذبه زمین است . به این معنی که این عضله‌ها می‌توانند زودتر از موعد سفتی خود را از دست بدهند و سن را زیاد نشان بدهند . برای جلوگیری از این اتفاق ، باید مدام ماهیچه‌های صورت خود را ورزش دهید . یکی از مهم‌ترین فواید انجام مستمر یوگای صورت ، تحریک این ماهیچه‌ها و مقابله با اثر ناخوشایند جاذبه زمین است . با تمرینات یوگای صورت می‌توانید این اثر را کم‌رنگ کنید .

فرم دهی به عضلات صورت

عضلات صورت پس از گذر زمان،فرم مستحکم خود را از دست داده و یا اینکه به دلیل افزایش سن ، در یک فرم نامناسب و جدید قرار می‌گیرند . تمرینات ورزش یوگا برای صورت ، باعث تصحیح فرم‌های نادرست خواهد شد .

خط خنده ، خط فک،گونه ها ، افتادگی پلک‌ها و افتادگی ابروها ، پوست دور و زیر چشم همه بخش‌هایی هستند که به فرم‌دهی نیاز دارند .

تقویت عضلات لب

خط لب‌ها نیز با افزایش سن ، محوتر شده و مرز میان پوست لب و پوست صورت ، از بین می‌رود . همه این اتفاقات ، میزان سن انسان را بیش از آن‌چه که هست ، نشان می‌دهد . خوشبختانه یکی از فواید مهم یوگای صورت جلوگیری از این اتفاق است .

تمرینات اختصاصی در این ورزش وجود دارد که باعث تقویت عضله‌های اطراف لب شده و از نازک‌شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند . با توجه به این موضوع باید بگوییم که برای حجیم‌کردن لب‌های خود در سنین بالاتر و جایگزین‌کردن طراوت طبیعی آن‌ها، نیاز به تزریق چربی و ژل نیست . تنها با کمک تمرینات صورت ، می‌توانید از داشتن چهره شاداب‌تر و جوان‌تر ، لذت ببرید .

راهی برای کاهش استرس

هنگامی که یوگای صورت را انجام می‌دهید به‌ احتمال زیاد متوجه آرامش و ریلکس شدن خود می‌شوید . این تمرین نه‌تنها برای پوست و زیبایی که برای ذهن نیز مفید است . در واقع فواید یوگای صورت علاوه بر ظاهر پوست شما ، در عملکرد ذهن‌تان نیز قابل احساس است .ترکیب یوگای کامل بدن و یوگای صورت ، احساس آرامش فراوانی را برای شما به‌ارمغان خواهد آورد . به همین خاطر ، انجام هم‌زمان آن‌ها را به‌شدت پیشنهاد می‌کنیم .

معایب یوگای صورت

این را نیز باید بگوییم که یوگای صورت همانند همه موضوعات خوب دنیا ، معایبی نیز می تواند داشته باشد . حتی بهترین روش‌ها و کارها ، در صورت انجام نادرست و به‌صورت غیر اصولی ، معایبی نیز خواهند داشت . یوگای صورت نیز از این قاعده مستثنی نیست .

افزایش چین و چروک در صورت انجام اشتباه

کاهش خطوط صورت بر اثر انجام مداوم تمرینات یوگای صورت تنها در صورتی امکان پذیر است که این تمرینات به درستی انجام شوند . به همین خاطر پیش از انجام یوگای صورت در خانه ، حتما از یک منبع معتبر کمک گرفته و تمرینات را به‌صحیح‌ترین شکل ممکن فرا بگیرید .

نوشته های مرتبط

انتقال آلودگی به صورت

قبل از شروع یوگای صورت ، دست ها و صورت خود را شسته و آن ها را کاملا تمیز کنید و اینکه در هر مکانی و در هر شرایطی این کار را انجام ندهید .

عدم توجه به این نکته ، می‌تواند آلودگی دست‌ها را به پوست صورت منتقل کرده ، باعث افزایش جوش و آکنه شود .

تمرینات یوگای صورت

برای شروع می توانید یک محیط امن و آرام را برای این کار در منزل خود انتخاب کنید .اگر مایل باشید می توانید به یک موزیک ملایم و مورد علاقه خود در حین انجام ماساژ گوش دهید . دست ها و صورت خود را به خوبی بشویید .

یکی از مهم‌ترین ابزار انجام یوگای صورت و ماساژهای مرتبط با آن ، روغن مخصوص است . بدون استفاده از روغن ، اصطکاک میان دست‌ها و پوست صورت شما افزایش پیدا می‌کند . بدین شکل ، هر حرکت با سختی بیشتری انجام شده و شکنندگی پوست‌تان بیشتر می‌شود . باید به شما بگوییم که برای همه حرکات ، باید و حتما از روغن‌های مفید و مناسب استفاده کنید . مثل روغن نارگیل ، زیتون ، آرگان ، آفتاب گردان و …

گام اول : گرم کردن دست ها و صورت

ابتدا یک سرم یا روغن با بافت سبک را برای صورت و گردن خود زده و کمی صورت را ماساژ دهید . کرم دور چشم بزنید . سپس کرم مخصوص صورت خود را استفاده کرده و به میزان کافی ، بر همه بخش‌های صورت خود بزنید .

پس از استفاده از کرم‌ها ، تمام صورت و گردن خود را با حرکات ضربه‌ای و نرم با نوک انگشتان ، لمس کنید . این کار را تنها یک بار انجام دهید . پس از آن، دهان خود را کاملا باز کرده و «آآآآ» بگویید و سپس دهان را کاملا جمع کنید . این حرکت را سه بار تکرار کرده و با این کار ، عضله‌های صورت را ریلکس کنید .

گام دوم : تمرینات پیشانی

پس از گرم‌کردن صورت ، باید بخش‌های مختلف صورت را ماساژ دهید . پیشانی اولین قسمت تمرینات یوگای صورت در خانه است . روش‌ها و تمرینات مختلفی برای یوگای پیشانی وجود دارد که با توجه به نیاز و علاقه خود ، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید .

یکی از تمرینات ساده برای این بخش از صورت ، ماساژ پیشانی با کمک مشت‌ها است . برای این کار ، دست‌های خود را مشت کرده و در نقطه مرکزی پیشانی قرار دهید . با فشاری ملایم و یک‌نواخت ، مشت‌های خود را به طرفین بکشید . این کار را 4 بار تکرار کنید .

گام سوم : خطوط اخم

خط‌های عمودی یا همان خطوط اخم میان دو ابرو ، یکی از آزاردهنده‌ترین خطوط صورت است . برای کاهش آن‌ها ، انگشت‌های اشاره را در نقطه مرکزی میان ابروهای‌تان قرار دهید . با فشاری ملایم و یک‌نواخت ، انگشت‌ها را به‌صورت افقی و در راستای ابروها بکشید . در حین انجام این کار ، به‌آهستگی نفس کشیده و تا 5 بشمارید .

گام چهارم : خطوط اطراف چشم

تمرینات مختلفی برای ناحیه اطراف چشم وجود دارد . یکی از ساده‌ترین تمرین‌های دور چشم ، ماساژ این ناحیه با سر انگشتان است . با نوک انگشتان به صورت خیلی آرام و ملایم ضربه هایی به زیر چشم بزنید .

دست خود را از بالا در راستای رویش موهای شقیقه قرار دهید . سپس با فشار ملایم ، پوست صورت خود را به سمت بالا بکشید . این کار را 5 ثانیه تکرار کرده و سپس استراحت کنید . حرکت را برای 3 تا 5 بار تکرار کنید .

گام پنجم : گونه ها و لب ها

ابتدا باید هدف خود از یوگا را در این بخش تعیین کنید . اگر قصد لاغری گونه‌ها را داشته ، حرکات مخصوص آن را یافته و آن‌ها را تکرار کنید . برای لیفت گونه ، تقویت عضلات اطراف لب ، از بین‌بردن خطوط خنده و سایر موارد مشابه ، تمرینات اختصاصی وجود دارد .

بنابراین تنها هدف خود را تعیین کرده و حرکت مناسب آن را یافته و سپس اجرا کنید .

گام ششم : گردن و خط فک

گردن یکی از مهم‌ترین بخش‌های بدن است و حتی با وجود صورتی کاملا صاف ، گردن پیر و با چروک‌های فراوان ، باعث پیری ظاهر شما خواهد شد .

بنابراین حتما تمرینات خط فک و گردن را انجام دهید . یکی از ساده‌ترین تمرین‌ها برای تقویت عضله‌های گردن را در این‌جا با هم مرور کنیم . گردن را با زاویه 45 درجه به عقب و سمت راست خم کنید . لب‌های خود را به حالت بوسه درآورید و سعی کنید تا جای ممکن ، عضله‌های لب و غبغب را به‌ سمت بالا بکشید . 5 ثانیه در این حالت منتظر مانده و سپس سر خود را پایین آورید . این حرکت را برای سمت چپ نیز تکرار کنید .

گام هفتم : سرد کردن

دقیقا همانند یک ورزش جسمانی ، پس از انجام تمرینات یوگای صورت در خانه باید مراحل سرد کردن را نیز انجام دهید . پس از انجام تمام تکرارهای مورد نیاز ، دوباره در حالت عادی و مستقیم بنشینید . با همان حرکات ضربه‌ای انگشتان ، از بخش بالایی صورت آغاز کرده و تا بخش پایینی گردن را لمس کنید . این کار را سه بار تکرار کرده و ورزش صورت خود را به‌اتمام برسانید .

حرف آخر

نکته مهم این است که یوگای صورت ، جایگزین سایر روتین‌های پوستی نیست . بنابراین هم‌زمان ، از کرم‌های جوان‌سازی و کلاژن‌ساز نیز استفاده کرده و کیفیت روتین مراقبت از پوست خود را بهبود بخشید .

درست مانند یوگای معمولی برای بدن ، در یوگای صورت هم برای رسیدن به نتیجه باید صبور باشید . اثرات یوگای صورت به‌هیچ‌وجه یک‌شبه ظاهر نمی‌شود و لازم است که به طور منظم و مداوم آن را انجام دهید .

این را به یاد داشته باشید که هدف ما از یوگای صورت حذف فرآیند پیری نیست . افزایش سن ، یکی از مهم‌ترین مراحل زندگی بشر است که در صورت خوش‌شانسی و رسیدن به آن ، باید آن را با آغوش باز بپذیرد . هدف یوگای صورت ، تا حدی کاهش تاثیرات پیری و خستگی و تنش است . یوگا کمک می‌کند که بهترین نسخه از خود باشید و حتی در دوران سال‌خوردگی ، پوست شما سالم‌ترین حالت ممکن را به‌نمایش بگذارد .

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.