چه مدت طول می کشد تا باردار شوم؟

چه مدت طول می کشد تا باردار شوم:هیچ کس نمی تواند دقیقا بگوید چقدر طول می کشد. اما می توانیم بگوییم که تقریبا چقدر طول می کشد که باردار شدن صورت بگیرد (و چگونه می توانید به روند سرعت ببخشید).

علیرغم آنچه در کلاس آموزش جنسی یاد گرفتید، اکثر مردم اولین بار که رابطه جنسی محافظت نشده دارند باردار نمی شوند. هر زوجی متفاوت است و چیزهای زیادی بر سرعت باردار شدن شما تأثیر می گذارد. بارداری ممکن است در اولین سیکلی که شما

سعی می کنید اتفاق بیفتد یا ممکن است ماه ها و سال ها طول بکشد.

در اینجا نگاهی به برخی از عواملی که بر باروری تأثیر می‌گذارند و در صورتی که بارداری به طور طبیعی اتفاق نیفتد، چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی بود، آمده است .

 

چه مدت طول می کشد تا باردار شوم؟

 

اگر آماده باردار شدن هستید، یک ویزیت قبل از بارداری را با متخصص زنان خود برنامه ریزی کنید. آنها می توانند بررسی کنند و مطمئن شوند که بدن شما سالم و آماده برای بارداری است. اگر آنها هر گونه مشکل سلامتی را شناسایی کردند، می توانید به عنوان یک تیم برای رفع آنها کار کنید.

ویزیت قبل از بارداری همچنین به شما این امکان را می دهد که در مورد باروری و مدت زمانی که ممکن است طول بکشد تا باردار شوید سؤال کنید. و می توانید در مورد هر گونه تغییر در شیوه زندگی برای کمک به تقویت باروری و شروع سالم به کودک خود صحبت کنید.

مشاوره قبل از بارداری برای بیماران بالای 35 سال حیاتی است زیرا خطرات بارداری بیشتر است. پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش های اضافی انجام دهد یا سلامت شما را با دقت بیشتری بررسی کند.

تماشای سپری شدن ماه ها با آزمایش های منفی زمانی که برای بچه دار شدن آماده هستید، سخت است. اما اکثر زوج ها می توانند به طور طبیعی بدون هیچ کمکی باردار شوند. ممکن است بیشتر از حد انتظار طول بکشد.

بعد از قطع کنترل بارداری چقدر طول می کشد تا باردار شوید؟

اگر شما زوجی هستید که می‌خواهید باردار شوید، باید تمام انواع کنترل بارداری را متوقف کنید. روش های جلوگیری از بارداری، مانند کاندوم یا دیافراگم، بر هورمون هایی که چرخه زن را دیکته می کنند، تأثیر نمی گذارد. دستگاه های داخل رحمی (IUD)، چه هورمونی و چه غیر هورمونی، معمولاً بر تخمک گذاری تأثیر نمی گذارند. از نظر فنی، یک زن می تواند بلافاصله پس از قطع این موارد باردار شود.

اما کنترل بارداری هورمونی مانع از تخمک گذاری بدن زن می شود. تخمک گذاری زمانی است که بدن زن یک تخمک آزاد می کند. مدت زمانی که طول می کشد تا تخمک گذاری پس از قطع کنترل بارداری هورمونی بازگردد به نوع کنترل بارداری بستگی دارد.

چرخه یک زن معمولاً ظرف چند هفته پس از قطع قرص، چسب یا حلقه یا برداشتن ایمپلنت از سر گرفته می شود. از سرگیری تخمک گذاری منظم با تزریق واکسن کنترل بارداری ممکن است بیشتر طول بکشد – گاهی اوقات تا یک سال.

استفاده قبلی از کنترل بارداری هورمونی بر شانس بارداری شما در آینده تأثیری نخواهد داشت. هنگامی که یک زن کنترل بارداری را متوقف می کند، در نهایت تخمک گذاری دوباره شروع می شود و باروری به حالت عادی باز می گردد.

متخصص زنان ممکن است پیشنهاد کند تا سه ماه قبل از اقدام برای باردار شدن پس از توقف کنترل بارداری هورمونی صبر کنید. از این زمان برای ردیابی چرخه قاعدگی و تعیین زمان تخمک گذاری استفاده کنید. این باعث می شود که برنامه ریزی بهترین زمان برای

رابطه جنسی و دانستن اینکه آیا باردار می شوید آسان تر می شود. این همچنین به شما زمان می دهد تا ویتامین های دوران بارداری را برای بهینه سازی تغذیه قبل از بارداری مصرف کنید.

چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد؟

تخمک گذاری زمانی است که تخمدان یک تخمک را آزاد می کند و اسپرم می تواند آن را بارور کند. برای اکثر زنان، تقریباً در نیمه چرخه قاعدگی ماهانه آنها اتفاق می افتد. تشخیص زمان تخمک گذاری می تواند احتمال باردار شدن شما را افزایش دهد زیرا بهترین زمان برای داشتن رابطه جنسی مکرر را می دانید.

اگر قاعدگی زنی هر 28 روز یکبار بیاید، حدود 14 روز پس از اولین روز پریودش تخمک گذاری می کند. همه افراد متفاوت هستند و ممکن است این سیکل کوتاهتر یا بیشتر از 28 روز باشد. در این صورت، آزمایش پیش بینی تخمک گذاری در خانه می تواند کمک کند.

تست های پیش بینی تخمک گذاری بسیار شبیه تست های بارداری عمل می کنند. چوب سطح هورمون لوتئینیزه را در ادرار اندازه گیری می کند. این هورمون درست قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد.

هر روز تست کنید و تماشا کنید که خط تست از خط کنترل تیره تر می شود. تخمک گذاری معمولا در عرض 48 ساعت از این اوج اتفاق می افتد.

راه های دیگر برای ردیابی تخمک گذاری عبارتند از:

مراقب تغییر در مخاط دهانه رحم باشید. در روزهای قبل از تخمک گذاری، ترشحات واژن افزایش می یابد و مانند سفیده تخم مرغ شفاف، لغزنده و کشدار می شود. پس از تخمک گذاری، غلیظ تر و کدرتر می شود.

اندازه گیری کاهش جزئی در دمای پایه بدن برای تایید تخمک گذاری. دمای پایه بدن را هر روز هنگام بیدار شدن با یک دماسنج بسیار حساس اندازه بگیرید. دو تا سه ماه آن را دنبال کنید تا متوجه الگوی دما شوید.

اگر تخمک گذاری قریب الوقوع است، برای داشتن بهترین شانس برای باردار شدن، حداقل یک روز در میان رابطه جنسی داشته باشید. یک تخمک می تواند تا 24 ساعت پس از خروج از تخمدان زنده بماند. و اسپرم می تواند پنج تا شش روز در دستگاه تناسلی شما زندگی کند.

این بدان معناست که اگر تا پنج روز قبل از تخمک گذاری و 24 ساعت پس از آن رابطه جنسی داشته باشید، می توانید باردار شوید. شما می خواهید که اسپرم قبل از آزاد شدن تخمک وجود داشته باشد. قاعدگی یک زن باید 14 روز پس از تخمک گذاری باشد. اگر نشد، آزمایش بارداری انجام دهید.

باردار شدن چقدر طول می کشد؟

 

بیشتر زوج ها در حدود 3 ماه پس از شروع تلاش به باردار شدن می رسند. اگر پیرتر، دارای عادات مشخص نامناسب برای باروری (مانند سیگار کشیدن) یا دارای وضعیت باشید که باروری را از کار می اندازد احتمالا این زمان برای شما بیشتر خواهد بود.

از تمامی زوج هایی که برای باردار شدن تلاش می کنند:

اگر زمان آمیزش را برای روز تخمک گذاری (زمانی که بدن شما تخمک آزاد می کند) یا روزهای قبل از آن را تعیین کنید، می توانید شانس باردار شدن خود را افزایش دهید.

تست های تخمک گذاری افزایش هورمونی به نام LH (هورمون لوتئین کننده) را تشخیص می دهد که 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری به اوج خود می رسد. استفاده از تست تخمک گذاری به محض شروع تلاش برای باردار شدن به شما کمک می کند چرخه

قاعدگی خود را درک کنید و به سرعت هر گونه بی نظمی در طول چرخه را شناسایی کنید. در حالی که آزمایش تخمک گذاری ممکن است نتواند استرس شما را به طور کامل از بین ببرد، می تواند به شما اطمینان دهد که شانس بارداری خود را به حداکثر می رسانید.

سن یک زن بر میانگین زمان باردار شدن تأثیر می گذارد. با بالا رفتن سن یک زن، تعداد تخمک های سالمی که برای بارور کردن در دسترس دارید کاهش می یابد. قدرت باروری مرد نیز با افزایش سن کمی کاهش می یابد.

زوج های سالم در دهه 20 و اوایل 30 سالگی، 25 درصد شانس باردار شدن در چرخه قاعدگی (حدود یک ماه) دارند. تا 40 سالگی ، شانس باردار شدن به حدود 10 درصد در هر ماه کاهش می یابد.چه مدت طول می کشد تا باردار شوم

چه مدت طول می کشد تا باردار شوم

  • 30 درصد در محدوده 1 چرخه باردار می شوند (حدود یک ماه)
  • 60 درصد در محدوده 3 چرخه باردار می شوند (حدود سه ماه)
  • 80 درصد در محدوده 6 چرخه باردار می شوند (حدود شش ماه)
  • 85 درصد در محدوده 12 چرخه (حدود یکسال)
  • 91 درصد در محدوده 36 چرخه (حدود سه سال)
  • 93 تا 95 درصد در محدود 48 چرخه باردار می شوند (حدود چهار سال)

باردار شوم

اگر یکسال بدون موفقیت تلاش کرده اید جا دارد که از یک متخصص باروری کمک بخواهید. ممکن است اگر تلاش کنید خود موفق شوید اما در صورت داشتن مشکل باروری اساسی بهتر است زودتر متوجه شوید تا زمان ارزشمند را از دست ندهید.

بیشتر بخوانید » مشاوره پزشکی زنان در تهران

اگر 35 سال یا بیشتر هستید، کمک باروری حتی زودتری را بطلبید: اگر در طول شش ماه حامله نشدید به سراغ متخصص بروید.چه مدت طول می کشد تا باردار شوم

باردار شدن به زمان بندی درست مربوط می شود. مشخص کنید که چه زمانی بیشترین باروری را دارید تا شانس حامله شدن را افزایش دهید.چه مدت طول می کشد تا باردار شوم

در حدود 80 تا 90 درصد از زوج ها به صورت طبیعی به باردار می رسند. ده درصد نهایتا با تشخیص نازایی رو به رو می شوند. (در حدود 93 تا 95 درصد زوج ها احتمالا در صورت تلاش بیشتر می توانستند به شکل طبیعی موفق شوند مسئله این است که برخی

کمک گرفتن را به صبر کردن ترجیح داده اند).

تشخیص نازایی تنها به معنای این است که یکسال بدون موفقیت تلاش کرده اید (گرچه اگر 35 سال یا بیشتر هستید و شش ماهی تلاش کرده اید باید پیش یک متخصص بروید. در این صورت تا گذشت یکسال در شما نازایی تشخیص داده نخواهد شد).

زمانی که زوج هایی که در انها نازایی تشخیص داده شده کمک پزشکی دریافت کردند، بسیاری نهایتا حامله می شوند. مابقی معمولا گزینه های دیگری مانند اهدای اسپرم، رحم کرایه ای یا به سرپرستی گرفتن را بررسی می کنند.

علاوه بر سن، سلامتی شما نیز بر باروری تاثیر می گذارد. برخی از شرایط سلامتی مانند PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک) یا اندومتریوز، می توانند باردار شدن را برای یک زن سخت تر کنند.

سن چه تاثیری بر روی نسبت حاملگی دارد؟

هرچه پیرتر شوید حامله شدن طولانی تر می شود (عمدتا به این خاطر که کیفیت تخمک شما با سنت افول می کند (شما با تمامی تخمک هایی که تا آخر عمر خواهید داشت بدنیا آمده اید). معنای این حرف آن است که تعداد کمی از انها می توانند با اسپرم ترکیب شده و به یک نوزاد سالم تبدیل شوند. جالب اینکه نسبت باروری مردان تا سن 50 سالگی شروع به کم شدن می کند.

 

شما زیر 35 سال دارید و یک سال است که تلاش کرده اید.

شما بیش از 35 سال دارید و شش ماه است که تلاش کرده اید.

شما مشکلات سلامتی مانند آندومتریوز یا PCOS دارید که می تواند بر باروری تأثیر بگذارد.

پزشک شما می تواند شما و همسرتان را به یک متخصص باروری ارجاع دهد که بتواند آزمایشات بیشتری را انجام دهد. اگر به درمان ناباروری نیاز دارید، گزینه های زیادی در دسترس است و متخصص باروری شما می تواند مزایا و معایب هر کدام را مورد بحث قرار دهد.

بسیاری از زوج ها تصور می کنند که به سرعت باردار می شوند. اگرچه بیش از یک سوم زوج‌های سالم در ماه اول تلاش باردار می‌شوند ، اما این کاملاً طبیعی است که برای زوج‌های زیر 35 سال و در سلامت کامل، تا یک سال طول بکشد تا باردار شوند.

باردار شوم

پس از یک سال تلاش، در حدود 86 درصد از زنان بارور و سالم 20 ساله حامله خواهند شد. این نسبت در میان زنان بارور و سالم 30 ساله به 63 درصد می رسد و 36 درصد در میان زنان سالم و بارور 40 ساله. تا سن 45 سالگی نزدیک 0 درصد از زنان می توانند به صورت طبیعی حامله شوند.

ایا می توانم زودتر باردار شوم؟

 

خوشبختانه پاسخ مثبت است. راه هایی برای سرعت بخشیدن به این روند وجود دارد.

ابتدا، زمان تخمک گذاری را مشخص کنید. تنها زمانی می توانید حامله شوید که تخمک گذاری کنید (آزاد شدن تخمک از یک یا چند تخمدان). شیوه های مختلفی برای مشخص کردن این زمان وجود دارد.

سپس، سکس را با تخمک گذاری هماهنگ کنید. مطالعات نشان می دهد که زوج هایی که این کار را انجام می دهند زودتر به حاملگی می رسند (بهترین زمان برای سکس در طول دو روز پیش از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری است).

در یک مطالعه، زوج هایی که زمان سکس و تخمک گذاری را هماهنگ کرده بودند از نسبت های معمول بیشتر بود:

  • 38 درصد حامله پس از یک چرخه (از 30 درصد)
  • 68 درصد حامله پس از سه چرخه (از 60 درصد)
  • 81 درصد حامله پس از شش چرخه (از 80 درصد)
  • 92 درصد حامله پس از 12 چرخه (از 91 درصد)

در همین حال، بدن تان را برای حاملگی اماده کنید. سلامت جنسی و عمومی شما برای باروری فاکتورهای مهمی محسوب می شوند.

اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، حفظ سلامت بدن به عملکرد بهتر اندام های تولید مثل و هورمون ها کمک می کند. این می تواند شانس باردار شدن شما را افزایش دهد . مطمئن شوید که شما:

وزن سالم را هدف بگیرید. اضافه وزن یا کمبود وزن می تواند باروری را کاهش دهد.

در حد متوسط ​​ورزش کنید. ورزش بیش از حد شدید می تواند تخمک گذاری را کاهش دهد.

رژیم غذایی سالم داشته باشید . خوردن مقدار زیادی میوه، سبزیجات، پروتئین های بدون چربی، آجیل و دانه ها مواد مغذی را برای کمک به باروری فراهم می کند.

یک ویتامین قبل از تولد با اسید فولیک مصرف کنید . این به بستن شکاف های مواد مغذی کمک می کند و بدن شما را برای رشد یک کودک سالم آماده می کند.

کافئین را به کمتر از 200 میلی گرم (حدود 2 فنجان قهوه) در روز محدود کنید. بیش از این ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد.

سیگار نکشید و الکل ننوشید. اینها می توانند بر باروری تأثیر بگذارند و اگر باردار شوید، می توانند به جنین آسیب برسانند.

بنابراین چک اپ پیش از آبستن شدن را ترتیب دهید. سیگار کشیدن، مواد مخدر، مصرف بیش از حد الکل و کافیئین زیاد را ترک کنید. یاد بگیرید که بدنتان برای حاملگی به چه ماده غذایی نیاز دارد.باردار شوم

همچنین ببینید که چگونه وزن کم یا زیاد می تواند به شانس شما برای آبستن شدن اسیب برساند.چه مدت طول می کشد تا باردار شوم

اردار شوم

چند روز بعد از ریختن اسپرم باردار می شویم

برای انجام لقاح، مایع منی باید در داخل واژن شما رسوب کند، جایی که شروع به حرکت به سمت دهانه رحم و لوله فالوپ در جستجوی تخمک برای لقاح می کند. پس از لقاح، جنین در حال رشد به رحم می رود و فروشگاهی راه می اندازد. به زودی، بدن شما شروع به ترشح گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) می کند که هورمون بارداری نیز نامیده می شود. تقریباً در آن زمان، می‌توانید تست بارداری خانگی مثبت را ببینید .

جدول زمانی از رابطه جنسی محافظت نشده تا آن تست مثبت (تقریباً):

24 ساعت پس از رابطه جنسی: اسپرم تخمک را بارور می کند.

شش روز پس از رابطه جنسی: تخمک بارور شده در پوشش داخلی رحم شما کاشته می شود.

11 روز پس از رابطه جنسی: هورمون های بارداری ترشح می شوند.

دکتر کانتول می گوید این یک واقعیت کاملاً پذیرفته شده در میان ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بارداری است که 80 درصد از افرادی که به طور منظم مقاربت واژینال دارند و از روش های ضدبارداری استفاده نمی کنند، طی شش ماه با موفقیت باردار می شوند. تا 12 ماهگی، 5 درصد دیگر باردار می شوند.

سن مهم است

با این حال، باروری شما به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. در هر چرخه قاعدگی، کالج آمریکایی زنان و زایمان می گوید شانس شما برای باردار شدن عبارت است از:

25 درصد برای افراد 20 تا 30 ساله.

10 درصد در 40 سالگی

بیش از یک سوم زوج های سالم در ماه اول تلاش باردار می شوند .

اگر زیر 35 سال دارید و از سلامت خوبی برخوردار هستید، کاملا طبیعی است که تا یک سال طول بکشد.

با این حال، اگر شما مسن تر هستید، ممکن است بیشتر طول بکشد. برای زنان 38 ساله، 67 درصد که مقاربت جنسی محافظت نشده منظم دارند، تنها پس از دو سال تلاش باردار می شوند .چه مدت طول می کشد تا باردار شوم

از هر دو زوج، یک زوج ممکن است در زمان نامناسبی باردار شوند . از آنجایی که شما فقط در روزهای قبل و روز تخمک گذاری می توانید باردار شوید، مهم است که رابطه جنسی در این زمان اتفاق بیفتد.

تخمین زده می شود که تقریباً از هر هفت زوج، یک زوج در باردار شدن مشکل دارند .

اگر بالای 35 سال دارید ، شاید فقط شش ماه قبل از دریافت کمک تلاش کنید. و اگر 40 سال یا بیشتر دارید، توصیه می شود به محض اینکه تصمیم به بچه دار شدن گرفتید به پزشک مراجعه کنید.چه مدت طول می کشد تا باردار شوم

دلیل اینکه توصیه های بالا بر اساس سن متفاوت است این است که سن شما یک عامل کلیدی در احتمال باردار شدن شما است. باروری طبیعی یک زن در اواخر دهه 20 زندگی خود شروع به کاهش می کند، زیرا تخمک های کمتری دارد و کیفیت تخمک های باقی مانده احتمالاً کمتر از زمانی است که او جوان بوده است.

پس از 35 سالگی، کاهش تخمک در حد بحرانی است و پس از 40 سال احتمال بارداری بسیار کمتر است. این نه تنها برای لقاح طبیعی، بلکه برای لقاح کمکی نیز صادق است.

بر اساس گزارش سازمان لقاح و جنین شناسی انسانی، حدود 95 درصد از زنان 35 ساله که به طور منظم رابطه جنسی محافظت نشده دارند، پس از سه سال تلاش باردار می شوند، اما برای زنان 38 ساله، تنها 75 درصد این کار را انجام می دهند .

آیا تصمیم می گیرید زمان تشکیل خانواده فرا رسیده است یا قصد دارید دوباره باردار شوید؟ برای کمک به باردار شدن و شروع یک بارداری سالم، توصیه های متخصص را دریافت کنید. در اینجا 10 لیست برتر ما از چیزهایی است که باید بدانید:چه مدت طول می کشد تا باردار شوم

1. جلوگیری از بارداری را متوقف کنید

۲- در زمان مناسب رابطه جنسی داشته باشید

3. بهینه سازی سلامت واژن – از روان کننده های سازگار با اسپرم استفاده کنید

4. اسید فولیک مصرف کنید

5. غذاهای سالم بخورید

6. از مصرف برخی غذاها خودداری کنید

7. تناسب اندام بمانید و وزن بدن خود را سالم نگه دارید

8. ترک سیگار، مواد مخدر تفریحی، الکل

9. واکسن سرخجه خود را دریافت کنید

10. شریک زندگی خود را درگیر کنید – در اینجا چند راه برای کمک به او برای ایجاد اسپرم سالم وجود دارد

چند روز بعد از پاک شدن اقدام به بارداری کنیم

 

نوشته های مرتبط

استرس احتمالاً تأثیر کمتری بر توانایی زنان برای باردار شدن دارد. مطالعات نشان داده اند که ورزشکاران نخبه و زنان با تولید هورمون زنانه پایین (اختلالات خوردن، مشکلات وزن کم) سطوح بالاتری از هورمون های استرس دارند که می تواند بر توانایی آنها در

آزادسازی تخمک تأثیر بگذارد. با این حال، استرس معمولی روزانه ممکن است تاثیر زیادی بر توانایی شما برای باردار شدن نداشته باشد. معمولا موقعیت های استرس زا کوتاه مدت هستند و تاثیر مستمری بر باروری شما ندارند.

پیشنهاد شده بود که استفاده از تست‌های تخمک‌گذاری برای زمان‌بندی مقاربت در روزهای بارور می‌تواند استرس‌زا باشد، اما مطالعه‌ای که توسط پروفسور ویلیام لجر و کلیربلو انجام شد نشان داد که استفاده از این تست‌ها استرس‌زاتر از تلاش برای باردار شدن

بدون آن نیست. در واقع، 10 چیزی که به شما کمک می کند باردار شوید.

ممکن است مدتی طول بکشد تا چرخه های قاعدگی شما پس از قطع پیشگیری از بارداری به حالت عادی بازگردد.

زمان بندی رابطه جنسی بر اساس زمان تخمک گذاری به شما کمک می کند سریعتر باردار شوید .

از هر دو زوج یک زوج ممکن است در زمان نامناسب باردار شوند .

روزهایی را که در هر چرخه باروری بیشتری دارید پیدا کنید

1. جلوگیری از بارداری را متوقف کنید

با برخی از روش های پیشگیری از بارداری مانند کاندوم مردانه و زنانه، کلاهک، دیافراگم و تنظیم خانواده طبیعی، با قطع استفاده از پیشگیری از بارداری، چرخه های قاعدگی و باروری شما مختل نمی شود. با روش‌های دیگر، مانند قرص‌های ضدبارداری ترکیبی و

تزریق‌های ضد بارداری، ممکن است مدتی طول بکشد تا چرخه‌های قاعدگی‌تان پس از قطع پیشگیری از بارداری به حالت عادی برگردد. اگرچه دلیلی وجود ندارد که نتوانید فوراً تلاش برای بچه دار شدن را شروع کنید، برخی از زنان دوست دارند قبل از تلاش چند

ماه صبر کنند تا چرخه های طبیعی خود را دوباره برقرار کنند و بدن خود را به طور کامل آماده کنند.

۲- در زمان مناسب رابطه جنسی داشته باشید

آیا می دانستید که از هر دو زوج یک زوج ممکن است در زمان نامناسب باردار شوند ؟ تنها چند روز در هر ماه وجود دارد که یک زن می تواند باردار شود. داشتن رابطه جنسی در روز تخمک گذاری (زمانی که بدن شما تخمک آزاد می کند) یا چند روز منتهی به تخمک گذاری شانس شما را برای باردار شدن به حداکثر می رساند.

در برخی موارد، احتمالا شنیده اید که چرخه متوسط ​​28 روز طول می کشد، و تخمک گذاری در روز 14 اتفاق می افتد. هر دوی این اعداد فقط میانگین هایی از داده های گزارش شده هستند. در واقع، چرخه های بیشتر زنان با این «میانگین» مطابقت ندارد. ردیابی

با آزمایش تخمک گذاری به شما کمک می کند تا طول چرخه فردی و تاریخ تخمک گذاری خود را شناسایی کنید، نه فقط حدس زدن.

3. بهینه سازی سلامت واژن – از روان کننده های سازگار با اسپرم استفاده کنید

خشکی واژن شایع تر از چیزی است که ما فکر می کنیم. در یک مطالعه در 11 کشور که شامل بیش از 6500 زن بود، تا 18 درصد از زنان 18 تا 34 ساله گزارش دادند که همیشه یا معمولاً خشکی واژن را تجربه می‌کنند . این می تواند هنگام تلاش برای باردار شدن

بدتر باشد زیرا تمایل به داشتن رابطه جنسی زیادی برای بچه دار شدن وجود دارد. برخی از رایج ترین روان کننده های موجود می توانند برای اسپرم مضر باشند – بنابراین حتما از روان کننده های سازگار با اسپرم استفاده کنید.

اگر ترشحات غیر طبیعی واژن دارید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. عفونت های رایج واژن، مانند واژینوز باکتریایی یا برفک دهان، به راحتی قابل درمان هستند و تلاش برای بچه دار شدن را آسان تر می کنند.

4. اسید فولیک مصرف کنید

مصرف مکمل اسید فولیک به جلوگیری از نقص لوله عصبی در کودک شما مانند اسپینا بیفیدا کمک می کند. به عنوان مثال، در انگلستان، مدیر ارشد پزشکی دولت توصیه می کند که زنانی که قصد باردار شدن دارند، یا زنان باردار، هر روز یک مکمل اسید فولیک

حاوی 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند، به طور ایده آل از سه ماه قبل از شروع تلاش برای باردار شدن شروع شود. و در طول سه ماهه اول بارداری 2 . اگر رژیم غذایی سالمی داشته باشید، مقداری اسید فولیک را از غذاهایی مانند غلات صبحانه غنی

شده، لوبیا، سبزیجات سبز برگ و آب پرتقال دریافت خواهید کرد، اما مصرف مکمل ها بسیار مهم است، زیرا دریافت اسید فولیک مورد نیاز بسیار دشوار است. مقدار از طریق رژیم غذایی به تنهایی

5. غذاهای سالم بخورید

برای اینکه کودکتان بهترین شروع را داشته باشد، حتی قبل از لقاح، ایده خوبی است که وعده‌های غذایی منظم و متعادل، میوه‌ها و سبزیجات تازه فراوان بخورید و غذاهای فرآوری شده و «فست» را کاهش دهید. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما شامل موارد زیر است:

 

بهترین زمان بارداری بعد از پریود برای پسردار شدن

 

کربوهیدرات ها – نان سبوس دار (قهوه ای)، پاستا، برنج و غلات بهتر از نان سفید، کیک و بیسکویت هستند.

میوه و سبزیجات – سعی کنید روزانه پنج وعده بخورید، به خاطر داشته باشید که هر چه میوه یا سبزی رنگارنگ تر باشد، مغذی تر است.

پروتئین – می توانید پروتئین مورد نیاز خود را از گوشت، ماهی، تخم مرغ، حبوبات و لوبیا دریافت کنید.

شیر و فرآورده های آن حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند که برای رشد استخوان ها مهم است

چربی – سعی کنید چربی دریافتی خود را از منابع گیاهی مانند روغن زیتون یا ماهی های روغنی مانند سالمون، شاه ماهی یا ماهی خال مخالی تامین کنید.

6. از مصرف برخی غذاها خودداری کنید

تخم مرغ خام و گوشت خام یا نیم پز یا صدف

اینها ممکن است حاوی سالمونلا یا سایر ارگانیسم هایی باشند که می توانند باعث مسمومیت غذایی شوند.

لبنیات پاستوریزه نشده، پاته جگر یا جگر و باقی مانده

این غذاها می توانند حاوی لیستریا باشند که می تواند منجر به سقط جنین یا مرده زایی شود.

این محصولات حاوی سطوح بالایی از ویتامین A هستند که ممکن است برای کودک در حال رشد مضر باشد، بنابراین باید از مصرف آن اجتناب کرد.

مکمل‌های ویتامینی بدون برچسب «برای استفاده در بارداری»

ویتامین‌ها و سایر مکمل‌ها فقط در صورتی باید استفاده شوند که روی ظرف نوشته شده باشد استفاده از آنها در بارداری بی‌خطر است. این به این دلیل است که برخی از ویتامین ها اگر در سطوح بالا مصرف شوند، برای جنین در حال رشد بسیار خطرناک هستند.

مصرف اسید فولیک همانطور که قبلاً ذکر شد مهم است، بنابراین یا این مکمل را به عنوان یک مکمل خریداری کنید یا مکملی را بخرید که به طور خاص برای استفاده در بارداری طراحی شده است.

در مورد داروها مراقب باشید

هر دارویی را که مصرف می کنید با پزشک خود در میان بگذارید و همچنین، قبل از قطع هر دارویی که مصرف می کنید، مطمئن شوید که با پزشک خود صحبت کرده اید. در صورت نیاز به داروهای بدون نسخه، به داروساز اطلاع دهید که باردار هستید. حتی داروهای ساده‌ای مانند اسپری‌های ضد احتقان بینی می‌توانند حاوی موادی باشند که نباید در دوران بارداری استفاده شوند.

از توکسوپلاسموز آگاه باشید

سبزیجات شسته نشده، گوشت نیم پز و مدفوع گربه خطر ابتلا به توکسوپلاسموز را به همراه دارد که می تواند باعث سقط جنین، مرده زایی یا آسیب به جنین شود. بنابراین همیشه میوه ها و سبزیجات را بشویید، فقط گوشت کاملا پخته شده بخورید و زمانی که در حال باغبانی یا خالی کردن سینی های خاک گربه هستید، دستکش بپوشید.

7. تناسب اندام بمانید و وزن بدن خود را سالم نگه دارید

بارداری فشار زیادی را به بدن شما وارد می کند، بنابراین تناسب اندام قبل از بارداری به شما کمک می کند بعد از باردار شدن. اگر قبل از بارداری تناسب اندام داشته باشید، فعال ماندن در دوران بارداری برای شما آسان تر خواهد بود. ورزش می تواند به بهبود

خلق و خو و سطح انرژی شما کمک کند. همچنین استرس را کاهش می دهد، که برای باردار شدن چیز خوبی است. داشتن وزن سالم می تواند به شما در باردار شدن کمک کند، بنابراین بهترین کار این است که قبل از اقدام به بارداری سعی کنید تا حد امکان به

وزن ایده آل برسید. پزشک شما می تواند اطلاعاتی در مورد وزن سالم برای شما به شما بدهد.

8. ترک سیگار، مواد مخدر تفریحی، الکل

بهتر است در طول بارداری و در طول دوران بارداری از مصرف سیگار، مواد مخدر و الکل خودداری کنید.

اگر سیگار می‌کشید یا داروهای تفریحی مصرف می‌کنید، ترک آن شانس شما را برای داشتن یک بارداری سالم و یک کودک سالم افزایش می‌دهد.

نوشیدن مشروبات الکلی در دوران بارداری می تواند منجر به آسیب طولانی مدت برای کودک شما شود، با این که هر چه بیشتر بنوشید، خطر آن بیشتر می شود. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، ایمن ترین روش این است که به هیچ وجه الکل ننوشید، تا

خطرات را برای کودک خود به حداقل برسانید. اگر شریک زندگی شما سیگار می‌کشد، مشروب می‌نوشد یا مواد مصرف می‌کند، همچنین مهم است که هنگام تلاش برای باردار شدن، مصرف این مواد را کاهش دهد (و در حالت ایده‌آل، آنها را به طور کامل متوقف

کند). جدا از اثرات ثانویه بر روی شما، سیگار، مواد مخدر تفریحی و الکل همگی می توانند بر کیفیت اسپرم اثر نامطلوبی داشته باشند.

9. واکسن سرخجه خود را دریافت کنید

سرخجه که به عنوان سرخک آلمانی نیز شناخته می شود، می تواند نوزادان متولد نشده را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد. اگر قصد بچه دار شدن دارید، بهتر است بررسی کنید که در برابر سرخجه کاملاً محافظت شده اید. در مورد سابقه واکسیناسیون خود با پزشک خود صحبت کنید .

10. شریک زندگی خود را درگیر کنید – در اینجا چند راه برای کمک به او برای ایجاد اسپرم سالم وجود دارد

تناسب اندام و سالم بمانید

همسرتان باید سعی کند تا حد امکان فعال باشد، الکل را کاهش دهد، سیگار را ترک کند و رژیم غذایی سالمی داشته باشد.

از روان کننده های سازگار با اسپرم استفاده کنید

مطمئن شوید که هر روان کننده ای که استفاده می کنید برای اسپرم “اسپرم کش” یا سمی نباشد. می‌توانید روان‌کننده‌های سازگار با اسپرم را بخرید که فرمول‌بندی خاصی دارند.

بیضه ها را خنک نگه دارید

همسر شما باید لباس زیر گشاد بپوشد و از حمام داغ اجتناب کند. گرم کردن مداوم یا طولانی مدت بیضه ها می تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد.

این ارقام بر اساس سن زنان و افرادی است که زن در بدو تولد (AFAB) تعیین شده اند. سن مرد یا فردی که در بدو تولد به او اختصاص داده شده است، تأثیر شدیدی بر باروری ندارد.

دکتر کانتول می گوید: «ما از 35 سالگی به عنوان خط جداکننده استفاده می کنیم. “ما می دانیم که پس از آن، احتمال بیشتری وجود دارد که برای باردار شدن مشکل داشته باشید. همچنین میزان بیشتری از عوارض در دوران بارداری وجود دارد. البته، باردار شدن و بارداری سالم بعد از 35 سالگی کاملاً ممکن است، اما تحقیقات نشان می‌دهد که در اواخر 30 سالگی و بعد از آن همه چیز می‌تواند سخت‌تر شود.

تخمک گذاری

اینکه افراد هر چند وقت یک بار رابطه جنسی دارند یک موضوع شخصی است. احتمالاً یکی از شخصی ترین مسائلی است که صادقانه بگوییم.

مسئله باردار شدن این نیست که باید همیشه رابطه جنسی داشته باشید. دکتر کانتول می‌گوید آنچه مهم‌تر است، زمان آن رابطه جنسی است (که ممکن است به طور قطعی کمتر از سکسی به نظر برسد).

او ادامه می‌دهد: « تخمک‌گذاری ، زمانی که تخمدان یک تخمک آزاد می‌کند، در اواسط چرخه قاعدگی شما اتفاق می‌افتد، و این زمانی است که شما بیشترین باروری را دارید. زمانی که تخمک آزاد می شود، در آن زمان است که اسپرم می تواند آن را بارور کرده و به بارداری تبدیل شود.

اگر قاعدگی شما حداقل تا حدودی منظم باشد، تقریباً هر 28 تا 35 روز یک بار، می توانید تخمک گذاری کنید که حدود 14 روز پس از شروع آخرین قاعدگی خود تخمک گذاری خواهید کرد. داشتن رابطه واژینال منجر به تخمک گذاری یا در حین تخمک گذاری شانس شما را افزایش می دهد.

دکتر کانتول توضیح می دهد: «اسپرم می تواند حدود پنج روز در واژن زندگی کند. بنابراین، داشتن رابطه جنسی درست قبل از تخمک گذاری یا در حین تخمک گذاری به این معنی است که اسپرم می تواند در موقعیتی قرار بگیرد که در زمان آزاد شدن به تخمک برسد. هر چه بیشتر در طول دوره تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید، اسپرم بیشتری در دسترس خواهد بود که شانس لقاح را افزایش می دهد.

اما بدن همه مانند ساعت کار نمی کند، بنابراین تقویم تخمک گذاری شما ممکن است متفاوت به نظر برسد. اشکالی ندارد. اگر قاعدگی شما کمتر از موقع است (یا فقط می خواهید از پنجره باروری خود بیشتر آگاه باشید)، ممکن است یک کیت پیش بینی تخمک گذاری را امتحان کنید . کیت های تخمک گذاری نوارهایی هستند که می توانید در خانه از آنها استفاده کنید. آنها مانند یک تست بارداری خانگی کار می کنند – آنها چوب های کوچکی هستند که شما روی آنها ادرار می کنید. اما به جای تعیین باردار بودن، به شما اطلاع می دهند که آیا در یکی دو روز آینده نزدیک به تخمک گذاری هستید یا خیر.

دکتر کانتول توضیح می دهد: «نوارهای تخمک گذاری به دنبال هورمون لوتئین کننده (LH) هستند. تخمک گذاری با افزایش ناگهانی LH آغاز می شود. یک آزمایش تخمک گذاری مثبت به شما می گوید که احتمالاً در 24 تا 36 ساعت آینده تخمک گذاری خواهید کرد، بنابراین در این زمان است که ما شروع به رابطه جنسی را توصیه می کنیم.

توقف پیشگیری از بارداری

برای باردار شدن، مطمئناً باید استفاده از هر نوع کنترل بارداری را متوقف کنید . این شامل کاندوم، قرص، آی یو دی یا هر روش دیگری است که در گذشته استفاده کرده اید.

دکتر Cantwell اشاره می کند که مواقعی وجود دارد که ارائه دهندگان قرص های ضد بارداری را برای مثال، برای دوره های نامنظم یا آکنه تجویز می کنند . اما آنها هنوز هم قرص های ضد بارداری هستند. حتی اگر آنها را به دلیل دیگری مصرف کنید، از باردار شدن شما جلوگیری می کنند. بنابراین، اگر قصد بارداری دارید،مطمئن شوید که داروهای مصرفی و اثرات آن بر باروری خود را درک کرده اید.

به طور مشابه، IUD ( دستگاه های داخل رحمی ) و دستگاه های کنترل بارداری قابل کاشت می توانند برای سال ها از بارداری جلوگیری کنند. آنها روش های تنظیم و فراموش کردن آن هستند، و این می تواند به این معنی باشد که آنها به راحتی فراموش می شوند. به هر حال، آنها طوری طراحی شده اند که نیازی به فکر کردن در مورد آن نداشته باشید. اما اگر به دنبال باردار شدن هستید، باید به خاطر داشته باشید که ایمپلنت ضد بارداری خود را توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی خارج کنید .

حتی پس از اینکه مصرف داروهای ضد بارداری را متوقف کردند، برخی از افراد نگران هستند که مصرف گذشته آنها بر باروری آینده آنها تأثیر بگذارد. در بیشتر موارد، دکتر کانتول می گوید که پس از توقف کنترل بارداری، باروری شما به سرعت باز می گردد .

او می افزاید: «شما می توانید تقریباً روز بعد پس از برداشتن IUD باردار شوید. پس از قطع قرص‌های ضدبارداری، هورمون‌های شما طی چند هفته دوباره به‌طور طبیعی شروع به چرخش می‌کنند و تخمک‌گذاری شما به حالت عادی باز می‌گردد.

یک استثنا در این مورد می تواند شات ضد بارداری Depo-Provera® باشد . پس از توقف تزریق واکسن، بازگشت باروری نه ماه تا یک سال طول می کشد. اگر بعد از حدود شش ماه تلاش باردار نشدید و قبلاً واکسن ضد بارداری مصرف می‌کردید، دکتر کانتول می‌گوید که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است بتواند استراتژی‌هایی را برای بهبود شانس باردار شدن توصیه کند.

یک ملاقات قبل از بارداری را در نظر بگیرید

دکتر کانتول می گوید اگر قصد باردار شدن دارید، بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. در واقع، مشاوره قبل از بارداری توسط ACOG برای هر کسی که به باردار شدن فکر می کند توصیه می شود. در یک قرار ملاقات قبل از بارداری، ارائه دهنده شما ممکن است:

با شما در مورد راه هایی برای افزایش شانس باردار شدن مشورت کنید.

برخی از غربالگری ها و آزمایش ها را برای بررسی شرایط ژنتیکی بالقوه انجام دهید.

به شما در مورد انتخاب ویتامین دوران بارداری و راه های دیگر برای آماده سازی بدن برای بارداری توصیه می کنیم.

اطمینان حاصل کنید که در معاینات زنان، مانند تست پاپ و موارد مشابه، به روز هستید.

هر گونه واکسن توصیه شده را سفارش دهید.

به هر سوالی که در مورد بارداری و بارداری دارید پاسخ دهید.

توصیه هایی برای سریعتر باردار شدن

دکتر کانتول اقداماتی را که می توانید انجام دهید که ممکن است به افزایش شانس باردار شدن شما کمک کند را به اشتراک می گذارد:

بر این اساس تخمک گذاری و زمان رابطه جنسی خود را دنبال کنید.

استرس خود را در سطح قابل کنترل نگه دارید.

به طور منظم تمرین کن.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید .

وزن سالم را حفظ کنید .

سیگار را ترک کنید .

مصرف کافئین خود را کمتر از 200 میلی گرم در روز نگه دارید.

او اضافه می‌کند که اگر همسرتان اسپرم‌های خود را برای زمان تخمک‌گذاری ذخیره کند، می‌تواند کمک کند.

 

اگر آنها مکرراً انزال می کنند، ممکن است تعداد اسپرم های کمتری در هنگام رابطه جنسی در حوالی زمان تخمک گذاری وجود داشته باشد. این همیشه ضروری نیست، اما می تواند به اطمینان از وجود مقدار کافی اسپرم در زمانی که شما بیشترین باروری را دارید، کمک کند.

 

چه زمانی باید به دنبال متخصص باروری بود

اگر مدتی تلاش کرده‌اید و نتیجه‌ای نمی‌بینید، ممکن است به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود مراجعه کنید. آنها می توانند به شما در مورد اینکه آیا زمان آن رسیده است که به دنبال حمایت اضافی برای باروری باشید، راهنمایی کنند.

 

اگر بیش از 35 سال سن دارید، دکتر کانتول پیشنهاد می کند که اگر در عرض شش ماه پس از تلاش باردار نشده اید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد ملاقات با یک متخصص باروری صحبت کنید. اکثر افراد 35 ساله و کمتر تشویق می شوند قبل از مراجعه به متخصص باروری یک سال تلاش کنند.

 

او می‌گوید: «برای افرادی که در اواسط 30 سالگی و بعد از آن زندگی می‌کنند، می‌دانیم که باروری می‌تواند سریع‌تر کاهش یابد، بنابراین نمی‌خواهیم قبل از بررسی علل و درمان‌های بالقوه پزشکی، یک سال کامل تلاش کنید.» .

 

با این حال، این یک توصیه کاملاً کلی است، بنابراین اگر عوامل خطری دارید که خطر ناباروری شما را افزایش می دهد یا فقط فکر می کنید ممکن است به حمایت نیاز داشته باشید، ارائه دهنده شما باید مایل باشد که شما را ببیند و در مورد وضعیت شما صحبت کند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.