برای سلامت واژن چه باید کرد

برای سلامت واژن چه باید کرد:

دستگاه تناسلی زنان با هم فرق دارد.

همه ما می دانیم واژن چیست. این لوله عضلانی است که به دهانه رحم، قسمت پایینی رحم متصل می شود. واژن را مجرای زایمان نیز می نامند. اجازه عبور خون و سلول ها در دوران قاعدگی را می دهد، اسپرم های جدید را در طول رابطه جنسی وارد می کند و فراموش نکنید! بچه از آنجا بیرون می آید.

حتی بعد از همه کارهای معجزه آسا، این استاد کوچک موفق می شود آن را از بین ببرد. دارای تعداد محدودی انتهای عصبی است که تصور می‌شود برای کمک به زنان برای مقابله با درد زایمان مهم است. 

قسمتی از اندام تناسلی زن، خارج از واژن، فرج است. فرج دارای لب های بزرگ، لب های کوچک، مجرای ادرار و کلیتوریس است.

این یک واقعیت واقعی است که شکل و اندازه واژن و فرج برای هر زنی منحصر به فرد است.

همانطور که با افزایش سن همه چیز تغییر می کند، واژن شما هم تغییر می کند. با وجود اینکه تغییرات قدرت کف لگن و ضخامت پوست مهبل طی یک شب رخ نمی دهد، ولی شما می توانید با آگاه شدن  از زمان و چگونگی بروز تغییرات برای آنها آماده باشید.

 برای سلامت واژن چه باید کرد

دهانه رحم کجاست

بعد از بارداری و زایمان، واژن و واژن زن معمولاً پاره و گشاد می‌شود. علائم شدید ممکن است بر زندگی زناشویی و زندگی روزمره آنها تأثیر بگذارد، که برای جوانسازی واژن نیاز به ترمیم واژن دارد.

هنگامی که در آستانه ارگاسم هستید، شما و شریک زندگیتان به وضوح می توانید آن را مشاهده کنید.

واژن یک دستگاه لوله شکل است که برای کشیدن و گشاد کردن واژن استفاده می شود.

  • پوست شما گوشتی به نظر می رسد و احساس می کنید
  • افزایش ضربان قلب
  • اندام تناسلی شما با خون متورم خواهد شد
  • تنش عضلانی زیادی در سراسر بدن شما

و هنگامی که به ارگاسم می رسید، ماهیچه های واژن، مقعد، رحم به طور غیرارادی به طور ریتمیک منقبض می شوند و سپس شل می شوند. انتشار فوق العاده را احساس کنید.

برای ترمیم پرده بکارت اینجا کلیک کنید.

رنگ طبیعی دستگاه تناسلی زنان

عمق متوسط ​​واژن حدود 3.77 اینچ یعنی 9.6 سانتی متر است. اما عمق و ظاهر واژن می تواند بسیار متفاوت باشد و حتی تغییر کند.

عمق واژن اگر از دهانه تا نوک دهانه رحم حساب شود می تواند تا 7 اینچ یعنی 17.7 سانتی متر باشد.

انواع مختلف بافت مانند مخاط داخل واژن را می پوشاند. مخاط از سلول های خاصی تشکیل شده است که مایع روان کننده ترشح می کنند تا به کش آمدن دیواره های واژن کمک کنند.

قسمت بیرونی اندام تناسلی زن فرج است. فرج دارای لب های کوچک و ماژورا است. این قسمت های لب مانند اندام تناسلی زن هستند.

ظاهر فرج نیز تا حد زیادی متفاوت است. رنگ پوست فرج ممکن است یکسان یا تیره تر از بقیه بدن باشد. لب های بزرگ لب های خارجی هستند. اندازه آنها می تواند متفاوت باشد، از 7 تا 12 سانتی متر طول.

محاسبه عمق واژن

اندازه کلیتوریس به طور متوسط ​​بین 5 تا 35 میلی متر است. اما وقتی زن برانگیخته می شود، کلیتوریس متورم و بزرگ می شود.

واژینال چیست و کجاست

اندازه و عمق واژن در برخی شرایط تغییر می کند. در حین قرار دادن تامپون یا آلت تناسلی می تواند کشش داشته باشد.

هنگام تحریک جنسی، جریان خون به واژن افزایش می یابد. این اجازه می دهد تا واژن و دهانه رحم کشیده و کشیده شوند.

هنگامی که واژن در هنگام برانگیختگی منبسط می شود، آلت تناسلی بزرگ همچنان می تواند باعث درد یا ناراحتی در حین رابطه جنسی شود. (همچنین بخوانید: دیسپارونی یا درد هنگام رابطه جنسی )برای سلامت واژن چه باید کرد.

ارتباط اندازه واژن و طول آلت تناسلی

متوسط ​​آلت تناسلی در هنگام نعوظ حدود 33 درصد از اندازه متوسط ​​واژن بلندتر است. اگرچه اندازه آلت تناسلی و واژن هر دو متفاوت است، اما هر دو با یکدیگر سازگاری دارند.

بردن

شکل، عمق رنگ یا ظاهر کلی واژن در افراد مختلف بسیار متفاوت است. به طور کلی، عمق واژن 3 تا 7 اینچ است.

قرار نیست واژن به طور معمول یا در طول رابطه جنسی باعث ناراحتی یا درد شود. در چنین مواردی با متخصص زنان خود صحبت کنید . متخصص زنان و زایمان می‌تواند علت اصلی درد یا مشکل را پیدا کند. 

برای سلامت واژن چه باید کرد

برای سلامت واژن چه باید کرد

هیچ چیز مفیدتر از نوشیدن آب زیاد نیست. ما قبلاً می دانیم که چگونه آب واقعاً می تواند انواع مشکلات بهداشتی را حل کند و این مورد نیز تفاوتی ندارد. وقتی آب بیشتری می نوشید، خیلی بیشتر ادرار می کنید و قندهای تغذیه کننده مخمر را از بین می برید.برای سلامت واژن چه باید کرد


شما همچنین باید لباس های نخی بپوشید و از لباس های تنگ خودداری کنید. بهداشت فردی را رعایت کنید، زیرا این امر بسیار مهم است. آموزش توالت برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ضروری است.

 همچنین، هنگام انجام فعالیت جنسی با شریک زندگی خود، باید از کاندوم نیز استفاده شود، به خصوص اگر عفونت قارچی وجود داشته باشد.  وقتی زیر دوش هستید، می توانید از یک صابون ملایم استفاده کنید.

 می توانید از شستشوی بهداشتی صمیمی استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که آنها بدون بو هستند و حاوی زرق و برق و چیزهایی نیستند که می توانند شما را تحریک کنند. 

«لباس زیر تنگ، کهنه و ساینده می تواند باعث عفونت قارچی شود. اینها باعث می شوند واژن شما گرم و مرطوب شود.

 در ناحیه واژن، گرما و رطوبت شرایط مناسبی را برای رشد میکروب ها ایجاد می کند. بنابراین، اگر می خواهید سلامت واژن را حفظ کنید، بسیار مهم است که این عوامل را در نظر داشته باشید.

* از پوشیدن لباس زیر تنگ خودداری کنید

لباس‌های زیر خیلی تنگ، نجس یا کهنه ممکن است واژن را تحریک کند، به‌ویژه زمانی که یائسگی را تجربه می‌کنید. دیواره های نازک واژن می تواند باعث تحریک ناحیه صمیمی شما شود. اگر عاشق شلوارهای شلواری هستید، باید بدانید که می‌تواند دور لب باسن حرکت کند.

این احتمال وجود دارد که باکتری E.coli (نوعی باکتری که به طور معمول در روده شما زندگی می کند) می تواند گسترش یابد. اگر قبلاً سابقه مشکلات واژن یا هر گونه عفونتی از این دست دارید، لباس زیر کهنه شما فقط آن را بدتر می کند.

فاصله ابتدای واژن تا دهانه رحم


همچنین این نکات را برای تمیز و ایمن نگه داشتن واژن خود دنبال کنید:

1. از استفاده از صابون معطر و شستشوی صمیمی معطر خودداری کنید.

2. اطمینان حاصل کنید که صابون را از دهانه واژن دور نگه دارید.

3. همیشه برای تمیز کردن آن از آب گرم استفاده کنید زیرا به از بین بردن باکتری ها کمک می کند.

4. از جلو به عقب بشویید تا از خطر عفونت های باکتریایی جلوگیری کنید.

5. به دوش کردن نه بگویید.

6. از پوشیدن لباس های پارچه ای مانند ساتن، ابریشم و پلی استر خودداری کنید. در عوض، لباس های نخی بپوشید و مرتباً آنها را عوض کنید.

7. در نهایت، آب کافی بنوشید تا هیدراته بمانید. هیدراتاسیون برای حفظ سطح pH واژن مهم است.

به یاد داشته باشید خانم ها، واژن شما قدرت خود تمیز کنندگی دارد. به همین دلیل است که استفاده از آب و صابون اولیه برای کنترل بهداشت آن بیش از اندازه کافی است!

وقتی نوبت به واژن شما می رسد، آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های خوب و بد را از بین ببرند. این شما را در برابر عفونت ها آسیب پذیرتر می کند. آنتی بیوتیک ها به باکتری های بد اجازه می دهند در روده بیش از حد رشد کنند و ممکن است به واژن بروند و باعث عفونت شوند. 

راه های مراقبت از رحم و تخمدان

فیبر چگونه برای سلامت واژن کار می کند؟برای سلامت واژن چه باید کرد

دکتر جیسوال 6 روشی که فیبر می تواند برای سلامت واژن شما مفید باشد را فهرست کرده است:

1. یبوست را برطرف می کند

گاهی اوقات، یبوست می تواند عضلات کف لگن را به دلیل فشار زیاد ضعیف کند و باعث درد یا درد لگن در حین رابطه جنسی شود. نکته خوب این است که مصرف فیبر بیشتر می تواند یبوست را کاهش دهد، که به نوبه خود برای کف لگن و سلامت عضلانی واژن مفید است.

2. مدفوع شما را نرم می کند

واژن شما از تحمل صدمات ناشی از آن توپ های بی آب درد و شکنجه متنفر است. خوردن غذاهای غنی از فیبر به حرکت سریعتر محتویات روده بزرگ کمک می کند. همچنین مدفوع های نرم کننده آب را جذب می کند تا راحت تر دفع شوند و به از بین بردن مدفوع های خشک، سفت و گره خورده ای که باید به زور بیرون بیاورید کمک می کند.

3. از باکتری جلوگیری می کند

فیبر به طور معروف به جلوگیری از یبوست کمک می کند، اما خوردن غذاهای غنی از فیبر واقعاً یک برد-برد برای منظم بودن و کف لگن شما است. علاوه بر تاثیری که بر سلامت عضلانی واژن شما می گذارد، فیبر حتی می تواند از عفونت های واژن نیز جلوگیری کند. بنابراین، پری بیوتیک‌هایی مانند فیبر، باکتری‌های خوب سیستم را تغذیه و تغذیه می‌کنند.

4. روده بزرگ را سالم نگه می دارد

فیبر همچنین روده بزرگ را از جایی که بیشتر باکتری ها می آیند، سالم نگه می دارد. و بهترین راه برای حفظ سلامت واژن، سالم نگه داشتن روده بزرگ است زیرا بیشتر باکتری ها از روده بزرگ به واژن شما می آیند. بنابراین مصرف مقدار کافی فیبر در روز را برای ارتقای سلامت واژن هدف قرار دهید.

5. سطح استروژن را تثبیت می کند

سطوح بالای استروژن می تواند سلامتی شما را خراب کند. اما یک رژیم غذایی غنی از فیبر می تواند به تثبیت سطح استروژن شما کمک کند، خطر پریودهای دردناک، سرطان و افزایش درد ناشی از فیبروم، آندومتریوز و کیست رحم را کاهش دهد.برای سلامت واژن چه باید کرد

مراقبت از دستگاه تناسلی زنان

شاید وقت آن رسیده باشد که شورت کهنه و بیش از حد استفاده شده خود را کنار بگذارید! یک پزشک نکات بهداشتی لباس زیر را برای ایمن نگه داشتن شما از عفونت های واژن به اشتراک می گذارد.

نکاتی برای بهداشت لباس زیر این نکات بهداشتی لباس زیر را بدانید.

قرار نیست همه چیز برای همیشه دوام بیاورد، نه افرادی که در زندگی شما هستند و نه چیزهایی که دوست دارید. و این شامل لباس زیر شما نیز می شود که باید پس از استفاده دور انداخته شود و در مدت زمان معینی دوباره استفاده شود.

با عبور از مراحل مختلف زندگی، به طور مداوم متوجه تغییر سایز و وزن می شویم. در این سناریو، به خاطر سلامت واژن خود، به نیاز به شلوارهای مناسب و تازه توجه کنید.

 شما باید بدانید که هر چند وقت یکبار باید لباس های خود را تعویض کنید. به هر حال، بهداشت لباس زیر مهم است!

* از لباس های زیری که از پارچه خوبی ساخته شده اند استفاده کنید.برای سلامت واژن چه باید کرد

مهم است که بدانید شورت شما از چه پارچه ای تشکیل شده است. وقتی برای خرید لباس زیر می روید، به دنبال اجزای طبیعی و رنگ هایی باشید که در ساخت آن استفاده می شود. متخصص پوشیدن لباس زیر پنبه ای یا پنبه ای را پیشنهاد می کند.

آنها نفوذپذیر هستند و از تجمع سریع رطوبت جلوگیری می کنند. برعکس، مواد مصنوعی مانند نایلون و اسپندکس تمایل به نگه داشتن رطوبت دارند. با پیر شدن، بدتر می شوند. مواد مورد استفاده برای ساخت لباس زیر فانتزی می تواند ناخوشایند باشد. این می تواند باعث ناراحتی و درد شود.

در پایان، اجازه دهید به شما یادآوری کنیم که بهداشت صمیمی شما بسیار مهم است. مراقب بهداشت لباس زیر خود باشید و از سلامتی لذت ببرید.برای سلامت واژن چه باید کرد

نوشته های مرتبط

زایمان واژنی می­تواند موجب کشش بافت همبند واژن و فرج (شامل لب­های فرج) و اگر ترمیم شود، ممکن است هرگز الاستیسیتی و استحکام قبلیش را پیدا نکند. زمانی که شما زایمان واژنی انجام می­دهید هرچه مسن­تر باشید بافت­هایتان کمتر به حالت قبل بازمی­گردند، زیرا تولید کلاژن و الاستین به‌طور طبیعی باگذشت زمان کاهش می­یابد.

سن و هورمون­ها بر وضعیت واژن و فرج تأثیر دارند. زمانی که واژن و دیگر ساختارهای محلی کشیده می­شوند، دیگر بافت­ها می­توانند موجب استرس بی­اختیاری ادرار (نشت ادرار هنگام خندیدن، سرفه یا عطسه) و واژینیت آتروفیک (بافت واژن و فرج خشک، تحریک­پذیر و آسیب­پذیر) می­شود.

یکی از مسائلی که ممکن است براثر شلی فرجی واژنی رخ دهد کاهش احساسات حین رابطه جنسی است که می­تواند تأثیر منفی بر ارتباط و عزت‌نفس داشته باشد. اثر ویژه کاهش کیفیت زندگی است.

واژن سالم در سن 20 سالگی

  • قدرت: بهترین زمان برای بچه دار شدن و بهترین کفه لگنی
  • سکس: روش های کنترل بارداری بر ترشحات طبیعی تأثیر می گذارد.
  • شخصیت خود فرد: به واژن خود عطر نزنید.

واژن سالم در30 سالگی: کیگل، کیگل، کیگل !

هرچند در دهه 20 واژن شما از لحاظ فیزیکی در بهترین حالت برای زایمان قرار دارد، به این معنی نیست که افراد 20 تا 30 ساله بیشترین تعداد بچه را دارند. برای اولین بار در تاریخ، زنان آمریکایی در دهه 30 زندگی خود، گروهی هستند که بیشترین میزان زایمان را دارند.

از طرف دیگر، همچنین ممکن است دوران قبل از یائسگی را هم تجربه کنند، زمانی در دهه  30 سالگی که منجر به یائسگی می شود.

موارد دیگری که می توانید انتظار داشته باشید:

ارتمن می گوید: پیگمانته شدن مهبل ممکن است بعد از زایمان یا با افزایش سن تغییر کند و معمولاً مقداری تیره تر می شود. موی ناحیه تناسلی و کشسانی پوست معمولاً در این دهه مثل دهه 20 سالگی است، هرچند ممکن است پوست مقداری از کشسانی و چربی خود را با افزایش سن از دست بدهد.

او می گوید که یکی از قابل توجه ترین تغییران واژن کاهش قدرت کف لگن است. از آنجایی که عضلات لگنی از مثانه، رحم و روده حمایت می کنند، مشکلات زیادی مثل عدم کنترل ادرار (به خصوص هنگام عطسه، سرفه و خندیدن)، تغییرات روده، احساس سنگینی واژن و حتی پرولاپس یا (هنگامی که رحم، مثانه یا روده از جایشان پایین می افتند) می تواند هنگامی که قدرت کف لگن با افزایش سن کاهش می یابد، رخ دهد. زایمان واژنی می تواند این علائم را تشدید کند.

ارتمن اضافه می کند که اگر در دهه 30 زایمان واژنی داشته باشید، واژن شما ممکن است نسبت به دهه 20 در دوره طولانی تر بهبود یابد.

ترشحات واژن خود را بشناسید

برای یک زن، به ویژه، دانستن ترشحات واژن بخش مهمی برای حفظ سلامت جنسی است. این ترشحات نیز در واقع نشان دهنده چرخه تخمک گذاری آنهاست.

مقداری از ترشحات فیزیولوژیکی است، اما در صورت وجود ترشح بیش از حد، بوی بد یا هر گونه احساس سوزش، با پزشک مشورت کنید. دکتر شارما می افزاید: در صورتی که مردان از این مشکلات رنج ببرند، باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنند.

ورزش کگل برای واژن

تمرینات کگل می تواند به تقویت عضلات لگن کمک کند.

ورزش کنید

ورزش کردن یا ورزش کردن فقط برای لاغر ماندن، اصلاح یا تناسب اندام نیست. سلامت جنسی شما همچنین شامل نیاز به قدرت، انعطاف پذیری و استقامت است. این می تواند همراه با ورزش منظم برای حفظ سلامت جنسی باشد. برای زنانی که ممکن است نگران شل شدن واژن با افزایش سن باشند، تمرینات کگل برای سفت کردن واژن به شدت توصیه می شود.

از چه صابونی برای شستن واژن استفاده کنیم

سکس

ارتمن به ما می گوید که تفاوت زیادی بین میل و استقامت جنسی در دهه 30 و 20 زندگی وجود ندارد. او می گوید: میل جنسی وابسته به شرایط زندگی است یعنی ممکن است در دهه 30 سالگی هنگامی که احتمالاً با اجاره خانه، بچه ها و شغلتان سر و کله بزنید، فشار بیاورد. این عدم توانایی در نادیده گرفتن مسئولیت های دیگر ممکن است باعث شود تا میل و استقامت جنسی را سرکوب کنید.

برای کسانی که حامله هستند یا شیر می دهند، ارتمن اشاره می کند که بدن ممکن است وارد یائسگی موقتی شود – باعث علائم فیزیکی ناخوشایند از قبیل خشکی واژن می شود که می تواند منجر به درد حین رابطه جنسی شود.

در عین حال، پزشک یک کرم واژن استروژنی یا مرطوب کننده واژن مثل مرطوب کننده واژن طولانی مدت Replens تجویز می کند که به خشکی واژن یا ناراحتی طی فعالیت جنسی کمک می کند.

شخصیت خود فرد

قبل و بعد از زایمان واژنی بهترین زمان برای دو برابر کردن تمرینات کف لگن که به عنوان کیگل شناخته می شود، است. ارتمن تأکید می کند: کیگل، کیگل، کیگل!

کیگل و درمان فیزیکی کف لگن قبل و بعد از زایمان واژنی می تواند به عضلات کف لگن تمرین دهد تا بهتر منقبض و منبسط شوند که از تخریب طی زایمان جلوگیری می کند، به انقباض دوباره عضلات بعد از زایمان کمک می کند و مشکلات احتمالی مثانه و روده مثل فشار و پرولاپس را کاهش میدهد.

اگر احساس می کنید که زندگی جنسی شما  به علت یک تغییر مهم دیگر هیجان انگیز نیست، ارتمن توصیه می کند که ذهن خود را تمرین دهید، شاید به شکل مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق، مرقبت از خود و همچنین ارتباط صادقانه. ارتباط باز با شریکتان بخش مهمی از سلامت روحی و جسمی هر دوی شماست.

خود را در مورد ارگاسم آموزش دهید

ارگاسم به عنوان تمام و پایان هر رابطه جنسی مورد ستایش قرار گرفته است، اما حقیقت را بگوییم – همه به O بزرگ نمی رسند!

«در حالی که مردان معمولاً می توانند به ارگاسم پایان دهند، در مورد زنان اینطور نیست.

ارگاسم یکی از گریزناپذیرترین جنبه های رابطه جنسی است و برای بسیاری از زنان می تواند عاملی برای استرس باشد. تکنیک های مختلف برای صمیمیت، پیش بازی و تحریک را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی ممکن است موثر باشد.

توصیه ای از متخصص: «در صورت از دست دادن ارگاسم، سعی کنید دلیل آن را بیابید. همین امر می تواند دلایل روانی و همچنین آسیب شناختی داشته باشد.

واژن سالم در سن 30 سالگی

قدرت: بهترین زمان برای شروع تمرینات کیگل

سکس: اگر متوجه کاهش ترشحات شدید، از روغن استفاده کنید.

خود فرد: ذهن و ارتباط خود را تقویت کنید.

واژن در سن 40 سالگی: بهترین زمان برای سکس بیشتر

انجمن یائسگی آمریکای شمالی می گوید که اکثر زنان یائسگی را بین سن 45 تا 55 سالگی تجربه می کنند و سن 51 سالگی میانگین سنی است. بر اساس این اطلاعات، خیلی ها در دهه 40 سالگی پری یائسگی را تجربه می کنند. کندیس ویدن، WHNP می گوید: به طور میانگین، پری یائسگی که یعنی “نزدیک به یائسگی”، قبل از کامل شدن انتقال به یائسگی برای 4 سال طول می کشد، با این حال ممکن است طولانی تر شود.برای سلامت واژن چه باید کرد

پری یائسگی هنگامی رخ می دهد که سطوح استروژنی به آرامی و به تدریج کاهش یابند – یک نمودار را تصور کنید که خطوط آن طی زمان به پایین نزول میکند. در نتیجه، علائم تغییر زندگی مثل چرخه قاعدگی غیرعادی، خشکی واژن و گرگرفتگی می تواند رخ دهد و واژن شما را تغییر دهد.

هرچند یائسگی ممکن است طولانی باشد ولی برخی زنان در این دهه بچه دار نیز می شوند. به طور ویژه، دهه 40 به عنوان دهه پایان بارداری شناخته می شود.

ویدن می گوید: کاهش استروژن منجر به کاهش تغذیه خونی به واژن و مهبل، کاهش کلاژن در بافت مهبل و تغییر در PH واژن می شود. یک زن ممکن است متوجه شود که موهای ناحیه شرمگاهی او در حال نازک شدن است، مهبل و واژن او در حال خشکتر شدن هستند و این که لبه واژن او (به نظر شل تر می رسد) به علت کاهش محتوای چربی.

او تأکید می کند که این علائم پری یائسگی بسیار اختصاصی هستند – برخی زنان به ندرت متوجه آنها می شوند در حالیکه دیگران آنها را بیشتر تجربه می کنند.

ویدن می گوید که با توجه به زایمان های واژنی قبلی، وزن بدن نیز می تواند بر قدرت کف لگن تأثیر بگذارد. “بارداری و زایمان واژنی فشار زیادی را بر کف لگن وارد می کند، در حالیکه افزایش وزن شکمی نیز این فشار را افزایش میدهد.”

همراه با کاهش سطح استروژن، هر کدام از این فاکتورها می تواند منجر به کاهش قدرت کف لگن شود که می تواند به صورت نشت غیر ارادی ادرار یا پرولاپس واژن بروز کند. ویدن توصیه می کند که تمرینات کیگل را ادامه دهید و سالم بمانید تا قدرت کف لگن را حفظ کنید. تمریناتی مثل پیلاتس و باراسل که بر استقامت و قدرت لگن تمرکز می کنند گزینه های خوبی هستند.

شبیه به دهه 30، اگر در دهه 40 سالگی حامله شوید، ویدن اضافه می کند که واژن بعد از زایمان واژنی دیرتر خوب می شود.

سکس

دو علامت رایج پری یائسگی می تواند بر زندگی جنسی شما اثر بگذارد: کاهش ترشحات واژنی، به خصوص طی تحریک جنسی و خشکی عمومی واژن. صرف نظر از مصرف مرطوب کننده برای رفع خشکی، ویدن پیشنهاد می دهد که وقت بیشتری را برای تحریک کلیتوریس و عشق بازی قبل از رابطه جنسی صرف کنید. اگر خشکی واژنی وجود دارد، پزشکان می توانند کرم استروژنی با دوز پایین تجویز کنند.

به طور فیزیکی، بدن شما مثل زمان 20 سالگی نیست. به عبارت دیگر، کاملاً طبیعی است که هنگام سکس برخی از مفاصل صدا بدهند. ویدن می گوید: زنان در دهه 40 سالگی ممکن است متوجه شوند که به علت افزایش سن مفاصل و ماهیچه برای برخی از پوزیشن های خاص هماهنگ نیستند. من به مردم پیشنهاد می کنم که پوزیشن های جدیدی را امتحان کنند که برای مفاصل و ماهیچه ها آسان تر هستند مثل مدل قاشقی.

شخصیت خود فرد

علائم هورمونی، همراه با علائم دیگر مثل گرگرفتگی، تغییرات رفتاری و اختلالات خواب می تواند بر تمایل شما به رابطه جنسی تأثیر منفی بگذارد. به هر حال، آخرین کاری که ما می خواهیم انجام دهیم بغل کردن یکدیگر بعد از بیدار شدن ناشی از تعریق شبانه است. اما نگران نباشید، درمان های طبیعی برای این علائم وجود دارد.

اما توصیه مورد علاقه ما از ویدن؟ “اگر شما از آن استفاده نکنید، از دستش خواهید داد!” اغلب، ما فکر می کنیم که باید در بهترین سن خود باشیم تا رابطه جنسی داشته باشیم – اما می تواند به طور دیگری هم باشد. سکس داشتن باعث سلامت ما می شود.

“با پیر شدن زنان و کاهش سطح استروژن، واژن کشسانی خود را از دست می دهد، کوتاهتر و تنگتر می شود که باعث می شود تا رابطه جنسی ناخوشایند باشد. به همین دلیل است که فعالیت جنسی می تواند از تغییرات در سایز و شکل واژن جلوگیری کند.”

پوست مهبل نیز به تدریج شروع به نازک شدن می کند، پس مراقب مالش های خشن باشید و توجه داشته باشید که wax یا موم می تواند به پوست آسیب بزند. ویدن می گوید: کاهش سطوح هورمونی نیز  pH واژن را تغییر می دهد در نتیجه مقدار فلور سالم واژن کاهش می یابد. این باعث می شود که زن به عفونت های واژنی و عفونت پوست مهبل حساس تر شود که یک مکمل پروبیوتیک برای سلامت واژن می تواند کمک کننده باشد.

لبدور (Labdoor)، یک شرکت مستقل که مکمل ها را بر اساس دقت، خلوص و کارآمدی آزمایش، درجه بندی و رتبه بندی می کند گزارش می دهد که Culturelle Digestive Health Probiotic بهترین مکمل پروبیوتیک از نظر کیفیت است.

واژن سالم درسن 40 سالگی

قدرت: تمرینات را برای عضلات اصلی انجام دهید.

سکس: پوزیشن های جدیدی را در اتاق خواب امتحان کنید.

خود فرد: برای سلامت واژن خود از یک پروبیوتیک استفاده کنید.

واژن سالم  در سن 50 سالگی و بعد از آن: تعقل با افزایش سندکتر ارین فاگوت، WHNP،  می گوید: اکثر زنان هنگامی که به دهه 50 زندگیشان وارد می شوند، یا در حال تجربه دوران پس از یائسگی هستند یا در حال شروع تغییرات یائسگی هستند. سن میانگین برای یائسگی در ایالات متحده 51 سالگی است.برای سلامت واژن چه باید کرد

هرچند یائسگی باعث تغییراتی می شود، شما نیز می توانید اطمینان حاصل کنید که به قدر کافی اطلاعات ابزار مورد نیاز را برای مراقبت از واژن خود طی دهه های اخیر جمع آوری کرده اید از قبیل امتحان کردن ارتباط باز و استفاده از روغن و مرطوب کننده.

قدرت

او می گوید: تغییرات یائسگی شامل کم پشت شدن و خاکستری شدن موی شرمگاهی است، مهبل و واژن و گردن رحم نیز کوچکتر و کم رنگ تر می شوند و پوست آن به علت کاهش سطوح استروژنی نازک می شود.

هر چند حامله شدن و بچه دار شدن در دهه 50 زندگی غیرعادی است، اما هنوز زنان ممکن است بتوانند از نظر فیزیکی بارداری و درد زایمان را تحمل کنند، همانطور که ارتمن و ویدن قبلاً توضیح دادند. فاگوت می گوید: گاهی، مثانه، رحم یا روده می توانند دچار پرولاپس شوند و طی این دوره از جای خود حرکت کنند. اگر این اتفاق بیفتد، زنان دچار تغییر در عملکرد مثانه و روده می شوند یا فشاری را روی واژن خود حس می کنند.برای سلامت واژن چه باید کرد

سکس

با کاهش تدریجی استروژن در دهه 50 سالگی، ترشحات واژن ممکن است حتی کمتر شود. با گذشت زمان، فاگوت می گوید که بافت های درونی واژن می تواند پاره شود زیرا بسیار نازک، شکننده و با ترشحات کم می شوند که اغلب منجر به درد واژنی و خونریزی هنگام تماس جنسی می شود. او می گوید: اما با گذشت در یائسگی، این علائم کاهش می یابند و سپس متوقف می شوند.

تجریه کردن این اختلالات (هرچند طبیعی) فیزیکی و رابطه جنسی دردناک بر شادابی و علاقه شما تأثیر می گذارد. اگر شما در حال تجربه کردن خشکی واژن یا ناراحتی حین رابطه جنسی هستید، فاگوت پیشنهاد می کند که آن را آهسته تر انجام دهید و عشق بازی را بیشتر کنید و استفاده از ماده نرم کننده و مرطوب کننده را ادامه دهید.

به علاوه، علاقه و شهوت همیشه به معنای انجام رابطه جنسی نیست. سکس دهانی، خودارضایی، مالیدن اندام های تناسلی به یکدیگر و استفاده از یک ویبراتور یا اسباب بازی جنسی در اتاق خواب می تواند لذت بخش باشد.

خود فرد

فاگوت می گوید که طی یائسگی سطوح استروژنی تا حدی کاهش می یابد که باعث افزایش عفونت های لوله ادراری (UTI) در برخی زنان می شود. UTI ها باید با یک تجویز آنتی بیوتیکی درمان شوند که می توانید آن را با مراجعه به پزشک یا مراکز درمانی دریافت کنید.

همچون ارتمن، فاگوت بر اهمیت ارتباط و گفتگو تأکید می کند. او می گوید: اولین قدم برای حذف این علائم صحبت کردن با شریکتان است. بگذارید آنها بدانند که چه احساسی دارید، آنها را از این تغییرات مطلع سازید و این که آنها یک بخش نرمال از فرآیند پیر شدن هستند.

همچنین او پیشنهاد می کند که خیلی راحت در مورد نیازهای جنسی تان گفتگو کنید و اینکه چگونه طی دهه های اخیر تغییر کرده اند که البته یک امر طبیعی است.برای سلامت واژن چه باید کرد

واژن سالم درسن 50 و بعد از آن

  • قدرت: تمرینات کیگل را ادامه دهید و در صورت بروز درد به پزشک خود مراجعه کنید.
  • سکس: عشق بازی را بیشتر کنید و آن را آرام انجام دهید.
  • خود فرد: در مورد تغییرات با شریک خود و پزشک خود گفتگو کنید.

هرچند کلماتی مثل “کاهش” و “نازک شدن” ممکن است با افزایش سن شما بیشتر استفاده شود، فراموش نکنید که: با افزایش سن حکمت و تعقل هم افزایش می یابد (در میان تعدادی موی شرمگاهی خاکستری رنگ!).

هرچند قدرت کف لگن شما به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد، ولی دانش شما در مورد بدنتان افزایش می یابد و با آن در مسیری که در آن هستید از خود حمایت میکنید. مهم نیست که در کدام دهه از زندگی خود هستید.

وارد رابطه جنسی سالم و ایمن شوید

رابطه جنسی یک عمل سالم است، به شرطی که با رضایت طرفین انجام شود. «تا آنجا که تعداد دفعاتی که در رابطه جنسی زیاده‌روی می‌کنید، محدوده طبیعی وجود ندارد. در حالی که یک بار در ماه می تواند برای یک زوج طبیعی باشد، یک بار در روز نیز کاملا طبیعی است. این فقط به راحتی و میل جنسی هر دو طرف بستگی دارد.»

مطمئن شوید که شما یا همسرتان از محافظت استفاده می کنید. این نه تنها برای جلوگیری از بارداری بلکه برای محافظت از شما در برابر هر گونه بیماری مقاربتی احتمالی است. همچنین، از برقراری رابطه جنسی با شریکی که ممکن است از سابقه جنسی یا سلامتی او بی اطلاع باشید، خودداری کنید.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک