6 روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج

روش جلوگیری بارداری اوایل ازدواج : کارآمدی روشهای انسدادی در جلوگیری از بارداری حدود 70–85% در استفاده معمول است. در صورتی که یک زوج بخواهند باردار شوند، می توانند به سادگی کاربرد ضدبارداری های انسدادی را متوقف کنند، و باروری طی پنجره باروری  بعدی ممکن خواهد بود.

6 روش جلوگیری بارداری اوایل ازدواج

1- قرص های پیشگیری از بارداریِ صرفا پروژسترونی:

در صورتی که قرص های پیشگیری از بارداریِ صرفا پروژسترونی، که مینی پیل نیز نامیده می شوند، مصرف می کنید باردار شدن بعد از پیشگیری از بارداری بلافاصله امکانپذیر است. بسته به اینکه در کجای چرخه قاعدگی هستید، ممکن است بعد از توقف مصرف مینی پیل فورا باردار شوید.

روش جلوگیری بارداری اوایل ازدواج

2- ضدبارداری های تزریقی :

ضدبارداری های تزریقی، گاهی اوقات شات  نیز نامیده می شوند، هورمون پروژسترون را به داخل جریان خون وارد می کند تا مانع از بارداری شود. تحقیقات نشان می دهند که این ضدبارداری ها 94% در جلوگیری از بارداری موثرند.

در صورت استفاده از این روش، اینکه چه مدت بعد از متوقف کردن پیشگیری از بارداری باردار می شوید، می تواند تا یک سال یا حتی طولانی تر باشد. بدین دلیل که بعد از کاربرد این نوع ضد بارداری مدتی طول می کشد بدن شما به چرخه هورمونی غیردارویی خود بازگردد.

در صورتی که صرفا می خواهید به طور موقت از بارداری پیشگیری کنید و از گزینه ای استفاده نمایید که فوری باردار شوید، این واکسن ممکن است بهترین انتخاب برای شما نباشد.

روش جلوگیری بارداری اوایل ازدواج

IUD  -3ها:

این نوع (وسیله) پیشگیری از بارداری از پلاستیک یا مس ساخته می شود و در رحم قرار می گیرد، که در آنجا مسیر حرکت اسپرم را تغییر می دهد بنابراین اسپرم ها نمی توانند به تخمک برسند. دستگاههای داخل رحمی (IUD) قادرند برای مدت طولانی شما را از باردار شدن محافظت کنند.

روش جلوگیری بارداری اوایل ازدواج

یک IUD هورمونی از پلاستیک ساخته می شود و می تواند تقریبا برای 3 تا 7 سال بسته به برند آن کارآمد باشد. IUD مسی می تواند برای 12 سال موثر باشد. در صورتی که علاقمند به بارداری سریع بعد از پیشگیری هستید، ممکن است بلافاصله بعد از اینکه پزشکتان IUD شما را برداشت باردار شوید.

4- ایمپلنت ها:

ضدبارداری های ایمپلنت میله های پلاستیکی کوچکی هستند که زیر پوست قرار می گیرند. آنها دقیقا شبیه به یک چوب کبریت هستند، می توانند برای 3 تا 5 سال دوام داشته باشند و بیش از 99% کارایی دارند. یک زن می تواند هر وقت خواست آنرا بردارد و ممکن است فورا قادر به بارداری باشد و این مساله به چرخه قاعدگی وی بستگی دارد.

5- قرص جلوگیری از بارداری ترکیبی هورمونی:

نوشته های مرتبط

پیشگیری از بارداری ترکیبی هورمونی، که با نام CHC یا قرص نیز شناخته می شود، به سهولت در دسترس است و حدودا 91% در پیشگیری از بارداری موثر است. این قرص به صورت بلعیدن مصرف می شود و حاوی استروژن و پروژسترون است که مانع رهاشدن تخمک از تخمدانها می شوند.

روش جلوگیری بارداری اوایل ازدواج

شما می تواند به سادگی مصرف قرص را در صورتی که قصد بارداری دارید متوقف کنید. اگرچه ممکن است مدتی به طور بینجامد تا چرخه شما دوباره عادی شود، ممکن است بارداری بلافاصله بعد از متوقف کردن مصرف قرص رخ دهد.

عوارض قرص بارداری : چه مدتی طول می کشد بعد از توقف قرص پیشگیری از بارداری، باردار شوید؟

تمایل به باردار شدن یک دلیل معمول برای فرد است تا قرص پیشگیری از بارداری را متوقف سازد. نوع قرص پیشگیری از بارداری که شما به کار می برید، مدت زمانی که بدن شما بعد از توقف آن آماده بارداری می شود را تعیین می کند.
باردار شدن بعد از قطع مصرف قرصهای پیشگیری از بارداری می تواند فورا رخ دهد یا مدتی به طول بینجامد. به همین دلیل است که درک اینکه بدن شما چگونه کار می کند می تواند به انتظارات واقعی درباره آنچه قرار است رخ دهد کمک کند.
در صورتی که در جستجوی این هستید که چه مدت طول می کشد تا بعد از پیشگیری از بارداری، آبستن شوید، در اینجا اطلاعاتی درباره قرصهای مختلف جلوگیری از بارداری و اینکه چگونه می توانند بر بدن یک زن اثر بگذارند ارائه می شود.

روش جلوگیری بارداری اوایل ازدواج

سایر عوامل موثر بر بارداری بعد از (توقف) پیشگیری

اینکه چه مدت بعد از پیشگیری می تواند باردار شوید به عوامل زیاد دیگری نیز بستگی دارد که تعدادی از آنها به شرح زیر است.
هنگامی که سعی دارید باردار شوید، سن عامل مهمی است چرا که باروری با افزایش سن کاهش می یابد.
رویهمرفته سلامتی نیز باید در نظر گرفته شود. چاقی یا سوء تغذیه می تواند باردار شدن را سخت تر کند، چرا که می تواند سبب بیماریهای معینی شود، اختلالات غده هیپوفیز، یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، و اختلالات تیروئید از جمله این بیماریهاست.
تعداد اسپرم شریک شما نیز می تواند بر مدت زمانی که طول می کشد تا باردار شوید اثر بگذارد.
سلامت باروری نیز عامل بسیار مهمی برای زوجهایی است که می خواهند بعد از پیشگیری بلافاصله باردار شوند. اندومتروز، انسداد لوله فالوپ، عفونتهای لگن و قاعدگی نامنظم نیز می توانند بر مدت زمانی که طول می کشد باردار شوید اثر بگذارند.
در نهایت، داشتن رابطه جنسی طی روزهای باروری شما شانس باروری تخمک را افزایش خواهد داد.

هنگامی که شما شیوه پیشگیری از بارداری را بر می گزینید، یک ملاقات با دکتر برای معاینه و ارزیابی، جهت تعیین اینکه کدام روش پیشگیری برای شما مناسب است می تواند بسیار مفید باشد.
درصورتی که احساسات یا علائم نامعمولی را بعد از متوقف کردن پیشگیری از بارداری تجربه می کنید، ممکن است نیاز باشد برای کمک حرفه ای به پزشک بازگردید. علائمی که باید در خصوص آنها هشیار باشید شامل سرگیجه، سردرد، یا تهوع هستند.

برخی افراد می توانند بدون مشکل مصرف ضدبارداری ها را متوقف کنند، اما تجربه برخی علائم یا اثرات هنگامی که شما مصرف آنها را متوقف می کنید نیز طبیعی است.
چرخه تخمک گذاری یک زن بعد از پیشگیری از بارداری باید فورا پس از متوقف کردن پیشگیری از بارداری به حالت طبیعی بازگردد مگر اینکه تزریق صورت گرفته باشد.

همچنین شما می توانید از متخصص زایمان خود درباره اینکه چگونه بعد از پیشگیری باردار شوید سوال کنید و آنها می توانند اطلاعاتی درباره موارد مورد انتظار، توصیه های مفید و حتی تخمک گذاری در اختیار شما بگذارند.

6- کاندومهای زنانه یا فمیدوم  

درست مانند کاندومهای مردانه، کاندومهای زنانه می توانند بدون نسخه در داروخانه ها خریداری شوند. این کاندومها 95% در جلوگیری از بارداری کارایی دارند و می توانند تا هشت ساعت قبل از رابطه جنسی در واژن قرار بگیرند.

از نظر جلوگیری از آلودگی به عفونتهای آمیزشی کاندومهای زنانه کارایی کمتری نسبت به کاندومهای مردانه دارند. این کاندومها همچنین می توانند کمی گرانتر نیز باشند.

زمان قاعدگی کلا اهمیت ندارد. از نظر عمومی، حاملگی زمانی است که اسپرم یک تخم را بارور می کند و آنرا به رحم تزریق می کند. فرآیند تخمک گذاری  نشان گر رهایش یک تخمک از تخمدان در عرض دو هفته پس از اولین روز یا دوره قاعدگی است.

در مقابل، این تعداد می تواند در یک یادداشت جانبی متفاوت باشد. بعضی از مردم خیلی زود حتی تا 10 روز پس از شروع قاعدگی تخمک گذاری می کنند. در حالی که اکثر افراد دیگر می توانند در روز 18 روز تخمک گذاری کنند، که در آن هر دو حالت کاملا طبیعی و عادلانه هستند.

اسپرم قادر است تا 5 روز در رحم بماند و در این روزها حتی می تواند تخم مرغ را بارور کند. زنانی که قاعدگی 8 روزه دارند ممکن است روز 12 تخمک گذاری کنند. در این روز 12 ام، که آخرین روز از قاعدگی است.

اسپرم می تواند به لحاظ نظری منتظر لقاح حادثه باشد، درست مثل زمانی که زن بعد از 4 روز تخمک گذاری می کند. این باعث می شود که حامله شدن حتی زمانی که برنامه ریزی کامل است، یکسان باشد. بنابراین، برای جلوگیری از بارداری، بهترین روش های پیشگیری از بارداری، جلوگیری از رابطه جنسی و شمارش روزهای قاعدگیست.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک