14خاصیت عجیب سیر در درمان بیماریها

سیر در طول تاریخ باستان، اصلی ترین کاربرد سیر برای سلامتی و مقاصد پزشکی بوده است. کاربرد آن توسط تمدن های بزرگی همچون مصری ها،بابلی ها، یونانی ها، رومی ها و چینی ها مستند شده است. سیر مواد مغذی بسیار زیادی دارد اما کالری موجود در آن بسیار اندک است:28 گرم سیر در برگیرنده مواد زیر است:
• منگنز: 23 درصد از نیاز روزانه بدن
• ویتامین B6: 17 درصد از نیاز روزانه بدن
• ویتامین C:15 درصد از نیاز روزانه بدن
• سلنیوم: 6 درصد از نیاز روزانه بدن
• فیبر: 1 گرم
• مقادیر اندکی از کلسیم، مس، پتاسیم، فسفر، آهن و ویتامین B1
• سیر کالری بسیار اندکی دارد و سرشار از ویتامین C، ویتامین B6 و منگنز است. این ماده مواد مغذی دیگری نیز دارد. می تواند با بیماری هایی همچون سرماخوردگی مبارزه کند.
• مکمل های حاوی  می توانند عملکرد سیستم ایمنی بدن را افزایش دهند.

سیر

سیر به جز پختن کاربردهای دیگری نیز دارد. در این مقاله قصد داریم کاربردهای غیر عادی سیر را با هم مرور کنیم.
سلامت و زیبایی:
1.حفظ سلامت بدن:  با خاصیت هایی همچون کمک به کبد و قلب، افزایش متابولیسم آهن، پشگیری از سرطان و مبارزه با باکتری ها و ویروس ها یک بخش جدا نشدنی و ضروری برای رژیم غذایی سالم محسوب می شود. سعی کنید هر روز یک یا دو حبه بخورید.
2. درمان کردن سرماخوردگی: سال هاست که افراد از سیر برای درمان سرفه و سرماخوردگی استفاده می کنند. اگرچه هنوز دانشمندان این موضوع را تایید نکرده اند اما پژوهش های اندکی وجود دارد که نشان می دهد  به درمان و پیشگیری از بیماری های فصل زمستان کمک می کند.

سر را له کنید و آن را به مدت 5 دقیقه در آب داغ بریزید. سپس را ابکشی نمایید و آب باقیمانده را بنوشید.این یک شربت سرفه طبیعی است. شما می توانید سه حبه  خام را در روز و در فصل های سرد سال برای پشگیری از سرماخوردگی مصرف کنید.
3. خلاص شدن از شر آکنه: یک حبه سیر را برش دهید و ان را روی ناحیه موردنظر بمالید. اینکار را به صورت منظم انجام دهید. خاصیت آنتی باکتریایی دارد و می تواند شما را از شر آکنه خلاص نماید.
4.درمان زخم سرد: همانند درمان آکنه، یک حبه را برش دهید و روی زخم خود بگذارید. اینکار ممکن است کمی دردناک باشد اما همانند درمان های تجاری دیگر مفید خواهد بود.
5. درمان بیماری پای ورزشکاران: اگر  را دوست ندارید بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید. این ماده شگفت انگیز می تواند بیماری پای ورزشکاران را به خوبی درمان کند. چند حبه را له کنید و آن را در حمام که با آب گرم پر شده است بریزید. پای خود را به مدت نیم ساعت در آن شناور کنید.
کنترل آفات:
5. استفاده از به عنوان آفت کش در باغ: به جای استفاده از آفت کش های مضر از سیر استفاده کنید.
6. دفع پشه و دیگر حشرات: همه ما به خوبی روش هایی را برای کشتن پشه ها و سایر حشرات می شناسیم. اما چرا باید از سیر استفاده کنیم؟

بهترین ماده برای از بین بردن حشراتی همچون پشه است. را بر روی پوست خود بمالید تا از شر پشه ها و حشرات گزنده در امان باشید. البته می توانید حبه سیر را در محیط اطراف خود قرار دهید تا دیگر پشه ها مزاحمتان نشوند!
7. هشدار: به حیوانات خانگی خود سیر ندهید: نظریه ای در این باره وجود دارد که می گوید سر برای محافظت از سگ و گربه در برابر حشرات مفید است. اگرچه این موضوع صحیح است اما سیر می تواند برای حیوانات بسیار سمی باشد.

مقدار اندکی از سیر که در غذاها و داروهای حیوانات خانگی پیدا می شود ممکن است دردسر ساز نباشد. اما به خاطر خطری که در این مورد وجود دارد توصیه می شود  را در غذاهای حیوانات خانگی خود نریزید.
سیر
9. تعمیر شیشه: اگر به دنبال یک راه حل سریع برای تعمیر شیشه های آسیب دیده هستید کمی سیر را له کنید و آب ان را در ترک خوردگی های موجود بریزید. سیر همانند یک چسب طبیعی عمل می کند و از اسیب های بعدی جلوگیری می نماید.
10. استفاده به عنوان چسب: شما می توانید سیر را به جای چسب بر روی کاغذ یا سایر لوازم خود قرار دهید
11. یخ زدایی از سطوح مختلف: سیر و نمک به همراه یکدیگر می توانند در یخ زدایی جاده ها، معابر و سایر سطوح مورد استفاده قرار گیرند.
12. تمیز کننده سطوح: سه الی چهار حبه از سیر را برش دهید و آن را در بطری اسپری پر شده با سرکه بریزید.

چند قطره روغن لیمو به آن اضافه کنید. این ترکیب را می توان به عنوان یک اسپری ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار داد.
13. مزیت تایید شده سیر:
سیر ترکیبی به نام آلیسین دارد که خاصیت دارویی آن بسیار قوی است. همانطور که می دانید از خانواده آلیوم هاست و شباهت زیادی به پیاز،موسیر و تره فرنگی دارد. این گیاه بی نظیر در بیشتر بخش های جهان رشد می کند و به خاطر بوی قوی و طعم خوشمزه اش در پخت و پز مورد استفاده قرار می گیرد.

نوشته های مرتبط

ترکیبات فعالی که در سیر وجود دارد می تواند فشار خون را کاهش دهد:
• بیماری های قلبی-عروقی همچون حملات قلبی و سکته بیشتر از سایر بیماری ها جان انسان ها را در سرتاسر جهان می گیرند.
فشار خون بالا یکی از مهم ترین دلایل ابتلای افراد به این بیماری هاست. مطالعات انجام شده بر روی انسان ها نشان می دهد که مصرف مکمل های سیر تاثیر خوبی بر روی کاهش فشار خون در افراد مبتلا به پرفشاری داشته است.

• دوز بالایی از می تواند فشار خون این افراد را بهبود ببخشد. در برخی از موارد، مکمل های حاوی سیر می تواند همانند داروهای معمولی موثر باشد.
سیر می تواند سطح کلسترول را بهبود ببخشد و همین امر خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد:
به نظر می رسد مکمل های حاوی سیر قادرند کلسترول کلی و کلسترول LDL را کاهش دهند. در این شرایط کلسترول خوب و تری گلیسیرید تحت تاثیر قرار نمی گیرد.
سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به پیشگیری از آلزایمر و جنون کمک می کند:آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد می تواند فرایند پیری را سرعت ببخشد. همانطور که می دانید سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از مکانیسم محافظتی بدن حمایت می کند.

همچنین این ماده در برگیرنده آنتی اکسیدان هایی است که از آسیب به سلول ها و پیری جلویگیر می کند. مصرف سیر می تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و جنون را کاهش دهد.

سیر می تواند طول عمر بیشتری برای شما به ارمغان بیاورد:
تعیین طول عمر انسان ها تقریبا غیر ممکن است اما به خاطر کاهش فاکتورهای خطری همچون پرفشاری خون، می توان به این نتیجه رسید که مصرف سیر به افزایش عمر کمک می کند. سیر اثر خوبی بر روی بیماری های مزمن دارد و می تواند طول عمر بیشتری برای افراد به ارمغان بیاورد.

ورزشکاران به کمک مکمل های حاوی سیر می توانند عملکرد خود را بهبود ببخشند:

یکی از موادی است که می تواند عملکرد بدن را بهبود ببخشد. در دوران باستان از  به عنوان ماده ای برای کاهش خستگی و بهبود ظرفیت کارگران استفاده می شده است. مصرف این ماده می تواند به سم زدایی فلزات سنگین از بدن کمک کند. در دوزهای بالا، ترکیبات سولفوری موجود در سیر می تواند از اسیب سموم فلزات سنگین به بدن جلوگیری نماید. سر مسمومیت ناشی از سرب را کاهش می دهد.

سیر ممکن است سلامت استخوان ها را بهبود ببخشد:
هنوز آزمایش های انسانی، اثر  بر روی سلامت استخوان ها را اندازه گیری نکرده اند. اما به نظر می رسد این ماده با افزایش سطح استروژن در زنان می تواند سلامت استخوان ها را بیشتر کند. البته تحقیقات بیشتری در این حوزه نیاز است.

می توان سیر را به راحتی در رژیم غذایی گنجاند و از طعم آن لذت برد:
این مزیت بسیار مهم است. شما می توانید  را به سادگی به رژیم غذایی فعلی خود اضافه کنید. می توان آن را در غذاهای مختلفی همچون سوپ و سس به کار برد. طعم تند و قوی سیر می تواند ترکیب مواد را تغییر دهد. همانطور که می دانید سیر اشکال مختلفی همچون خمیر، پودر، مکمل و روغن را دارد.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.