شایع ترین سرطان در زنان ایران

شایع ترین سرطان در زنان ایران : به پزشک خود مراجعه کنید

بسیاری از زنان در مورد مراقبت های بهداشتی خود کوشا هستند. با این وجود ، نادیده گرفتن علائمی که ممکن است نشان دهنده سرطان باشد ، آسان است . در صورت بروز مشکل بهداشتی جدید ، توصیه می شود که توسط پزشک بررسی شود. 

هرچه زودتر مشکلی شناسایی شود ، درمان زودتر شروع می شود و درمان زودهنگام سرطان می تواند نجات دهنده زندگی باشد. بسیاری از انواع سرطان در صورتی که زود تشخیص داده شوند قابل درمان هستند.

اسلایدهای زیر برخی از علایمی را که زنان باید در مورد مشورت با پزشک با پزشک خود صحبت کنند ، مورد بحث قرار می دهد .

فقط به این دلیل که یک زن این علائم را دارد به این معنا نیست که او سرطان دارد ، اما برای رد آن باید ارزیابی پزشک انجام شود.

شماره 1 – کاهش وزن بدون دلیل

کاهش وزن بدون دلیل می تواند یکی از علائم سرطان باشد. بسیاری از زنان خوشحال می شوند که بدون تلاش وزن خود را کاهش دهند ، اما وقتی یک زن بدون رژیم یا ورزش وزن خود را کاهش می دهد ، باید بررسی شود. سلولهای سرطانی اغلب از منابع انرژی بدن استفاده می کنند که می تواند باعث کاهش وزن شود. پزشک آزمایشاتی را برای رد سرطان انجام می دهد و تعیین می کند که آیا کاهش وزن ناشی از بیماری دیگری مانند پرکاری تیروئید است یا خیر.

علائم سرطان رحم و تخمدان

کیست تخمدان کاملاً شایع است و علائم آن می تواند شبیه علائم سرطان تخمدان باشد.

در حالی که درد یکی از علائم رایج دوره قاعدگی زنان است ، اما اگر مداوم درد لگن داشته باشید غیر معمول به نظر می رسد. ممکن است هر ماه برای چند ماه بیاید ، سپس متوقف شوید. یا ممکن است به طور تصادفی در طول ماه احساس کنید ، و هیچ ارتباطی با قاعدگی ندارید.

در این عصر خودآزمایی ، درد لگن فقط یک جستجوی گوگل است و به دور از تشخیص سرطان است . در حقیقت ، بسیاری از زنان جوان که در زیر شکم خود درد دارند ممکن است به سادگی کیست تخمدان خوش خیم داشته باشند. سرطان تخمدان  در دوران باروری زن نادر است (بیشتر زنان مبتلا به سرطان تخمدان  بین 55 تا 64 سال هستند). اما کیست تخمدان کاملاً رایج است و علائم  ممکن است شبیه علائم سرطان تخمدان باشد: درد لگن ، نفخ ، کمر درد و حالت تهوع یا استفراغ.

شماره 2 – نفخ

بسیاری از زنان در حالت عادی چرخه ماهانه خود دچار نفخ می شوند. اما اگر نفخ هر روز اتفاق می افتد و چند هفته طول می کشد ، با پزشک خود مشورت کنید. علائم سرطان تخمدان شامل نفخ و سایر مشکلات گوارشی ، درد شکم یا لگن ، احساس سیری سریع حتی اگر زیاد غذا نخورده اید و فوریت ادرار است. پزشک می تواند سی تی اسکن را تجویز کرده و آزمایش خون را برای کمک به تشخیص انجام دهد.

شماره 3 – تغییرات سینه

زنان ممکن است به طور منظم معاینه خود پستان را انجام داده و توده های آن را بررسی کنند ، اما تغییرات سینه دیگری نیز وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. علائم سرطان سینه التهابی شامل قرمزی و ضخیم شدن پوست سینه می شود. بسیاری از خانم ها دارای توده هایی هستند که در طول چرخه خود می آیند و می روند. یک توده جدید که حدود یک ماه از بین نمی رود ، اما در عوض به تدریج بزرگ می شود ، باید توسط پزشک بررسی شود. سایر تغییرات سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • بثوراتی که هفته ها ادامه می یابد
  • تغییرات در نوک پستان
  • ترشحات در دوران شیردهی

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در پستان ، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک سینه های شما را معاینه می کند و ممکن است آزمایش هایی مانند ماموگرافی ، سونوگرافی ، MRI یا بیوپسی را تجویز کند.

شماره 4 – خونریزی بین دوره ای یا سایر خونریزی های غیر معمول

اگر به طور معمول پریودهای منظمی دارید ، خونریزی بین پریودها نگران کننده است که باید بررسی شود. خونریزی بعد از یائسگی نیز همینطور است . لکه بینی بین پریودها معمولاً خوش خیم است اما می تواند یکی از علائم اولیه سرطان آندومتر باشد

زنان همچنین خونریزی دستگاه گوارش (GI) را نادیده می گیرند که می تواند با خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته شود. خونریزی از دستگاه گوارش ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد.

در مورد هر یک از این انواع خونریزی به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است سونوگرافی یا بیوپسی را برای بررسی سرطان های آندومتر یا کولورکتال تجویز کند .

علائم سرطان تخمدان اگرچه مبهم است اما ممکن است گسترده تر از علائم کیست تخمدان باشد. همراه با علائم مشترک با کیست تخمدان ، علائم احتمالی سرطان تخمدان عبارتند از:

  • مشکل در خوردن غذا یا احساس سیری سریع
  • احساس سنگینی در پایین شکم یا لگن
  • یبوست و افزایش گاز
  • بی اشتهایی
  • ادرار بیشتر

علائم مرتبط با سرطان تخمدان را نباید نادیده گرفت. اما اگر شما جوان تر هستید ، باید آنها را در چشم انداز نگه دارید. اگر هر یک از علائم فوق را تجربه کرده اید ، به نفخ شکم یا تورم شکم ، مشکل در غذا خوردن یا احساس سیری سریع و همچنین درد لگن یا سنگینی لگن توجه ویژه ای داشته باشید.

شایع ترین سرطان در زنان ایران

شماره 5 – تغییرات پوستی

نوشته های مرتبط

سرطان پوست شایع ترین نوع سرطان در خال های ایالات متحده است که در حال تغییر ، شکل یا رنگ نامنظم یا نامتقارن از علائم رایج سرطان پوست است. اما سایر تغییرات پوستی نیز می تواند نشانه هایی از جمله تغییر رنگدانه پوست ، خونریزی یا پوسته پوسته شدن بیش از حد باشد. از آنجا که ملانوم ، نوعی سرطان پوست ، می تواند تهاجمی باشد ، بیش از چند هفته پس از مشاهده تغییرات در یک خال منتظر مراجعه به پزشک نباشید.

شایع ترین سرطان در زنان ایران

شماره 6 – مشکل بلع

مشکل در بلع ممکن است یکی از علائم سرطان دستگاه گوارش (GI) مانند سرطان مری باشد. علائم خود را به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما یک آزمایش فیزیکی انجام می دهد و احتمالاً آزمایش هایی مانند اشعه ایکس قفسه سینه یا آندوسکوپی را تجویز می کند.

شماره 7 – خون در مکان اشتباه

در صورت مشاهده خون در هر مکان “اشتباه” به پزشک مراجعه کنید. خون در مدفوع ممکن است چیزی خوش خیم مانند بواسیر باشد یا نشانه سرطان روده بزرگ باشد. در این مورد ، پزشک ممکن است کولونوسکوپی را تجویز کند. خون در ادرار ممکن است با خون قاعدگی اشتباه گرفته شود ، اما ممکن است سرطان مثانه یا کلیه باشد. سرفه کردن خون نیز باید به پزشک اطلاع داده شود.

علائم سرطان سينه در زنان

شماره 8 – آروغ زدن درد شکم و افسردگی

هنگامی که افسردگی با درد شکم همراه است ، ممکن است نشانه سرطان لوزالمعده باشد. این ارتباط به طور کامل قابل درک نیست ، اما اگر این علائم را تجربه کردید ، به پزشک خود اطلاع دهید که احتمال ابتلا به سرطان را رد کرده و در صورت لزوم درمان افسردگی را انجام دهد.

شماره 9 – سوء هاضمه

هنگامی که سوء هاضمه به دلایل قابل تشخیص مانند وعده غذایی چرب یا حاملگی ایجاد نمی شود ، ممکن است باعث نگرانی شود. سوء هاضمه بدون دلیل و مداوم ممکن است نشانه اولیه سرطان مری ، معده یا گلو باشد.

شماره 10 – تغییرات دهان

لکه های سفید داخل دهان یا لکه های سفید روی زبان ممکن است نشانه های یک بیماری پیش سرطانی به نام لوکوپلاکیا باشد که می تواند منجر به سرطان دهان شود. این حالت بیشتر در افراد سیگاری دیده می شود. در صورت مشاهده این تکه ها به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

شماره 11 – درد

درد بدون دلیل ممکن است نشانه سرطان باشد. بیشتر اوقات اینطور نیست ، اما دردی که همچنان ادامه دارد و علت مشخصی ندارد باید توسط پزشک بررسی شود.

شماره 12 – تغییرات در غدد لنفاوی

بزرگ شدن غدد لنفاوی یا برآمدگی در غدد لنفاوی زیر بغل یا گردن ممکن است نشانه سرطان احتمالی باشد. اگر اندازه توده در حال افزایش است و بیش از یک ماه وجود داشته است ، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است به دلیل عفونت باشد ، اما می تواند نشانه چیز دیگری مانند سرطان باشد.

علائم سرطان در زنان

شماره 13 – تب

تب غیر قابل توضیح مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا می تواند نشانه سرطان باشد. یکی از علائم اولیه برخی سرطان های خون مانند لوسمی و لنفوم تب است. تب نیز ممکن است زمانی رخ دهد که سرطان از محل اولیه به سایر نقاط بدن گسترش یافته (متاستاز داده شده است).

همچنین در صورت مشاهده زردی پوست یا چشم ها (زردی) یا تغییر رنگ مدفوع به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت داشتن تب غیر قابل توضیح ، پزشک ممکن است اشعه ایکس قفسه سینه ، سی تی اسکن ، MRI یا سایر آزمایشات را تجویز کند.

شماره 14 – خستگی

خستگی نشانه بسیاری از بیماری ها و شرایط پزشکی است ، اما همچنین می تواند نشانه برخی از سرطان ها مانند سرطان خون یا برخی از سرطان های روده بزرگ یا معده باشد. در صورت احساس خستگی بی دلیل به پزشک خود اطلاع دهید.شایع ترین سرطان در زنان ایران

شماره 15 – سرفه مداوم

اگر سرماخوردگی ، آلرژی ، آنفولانزا ندارید و سرفه طولانی مدت دارید که بیش از سه تا چهار هفته طول می کشد ، با پزشک خود مشورت کنید ، به ویژه اگر سیگار می کشید. پزشک شما گلو را بررسی می کند ، عملکرد ریه شما را بررسی می کند و احتمالاً

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک