قرص برای تنظیم ph واژن

 قرص برای تنظیم ph واژن: PH طبیعی واژن عوارض بالقوه تست PH واژن نکاتی برای متعادل کردن pH واژن

بدن چگونه pH واژن را تنظیم می کند؟ علائم هشدار دهنده عدم تعادل pH علاوه بر بو و ترشحات غیر معمول چیست؟ مثل همیشه، اینجاست تا کمی در مورد این موضوع مهم روشن کند. با آخرین حقایق در مورد PH طبیعی واژن و آنچه که در صورت بروز مشکل باید انجام دهید، از سلامت خود محافظت کنید.

Ph واژن چیست

PH طبیعی واژن چقدر است؟ قرص برای تنظیم ph واژن

pH اسیدیته یا قلیایی بودن یک ماده خاص را توصیف می کند و عددی در مقیاس 1 تا 14 به آن اختصاص داده می شود. صفر اسیدی ترین در نظر گرفته می شود در حالی که 14 قلیایی ترین است. هنگامی که یک ماده به عنوان خنثی برچسب گذاری می شود، معمولاً به این معنی است که سطح pH آن 7 است.

تصور می شود که pH طبیعی واژن 5 یا کمتر در محدوده سالم قرار می گیرد. زیرا علامت خنثی 7 ثبت می شود و به عنوان اسیدی واجد شرایط است. زمانی که PH واژن بالاتر (یا قلیایی تر) باشد، احتمال ابتلا به عفونت افزایش می یابد. به این دلیل که با افزایش PH واژن، باکتری‌های ناسالم و مخمرها تکثیر می‌شوند و بر سیستم تولید مثل و ادرار تأثیر می‌گذارند. هنگامی که تعادل pH واژن مختل می شود، عوامل متعددی وارد عمل می شوند.

ترشحات واژن یک اتفاق طبیعی و سالم است. در واقع، عملکرد بسیار مهمی در سیستم تولید مثل دارد. ترشحات طبیعی واژن می تواند از رنگ شفاف تا سفید شیری متغیر باشد و عملکرد آن حذف سلول های مرده و باکتری ها است. این به تمیز نگه داشتن واژن و حفظ میکرو فلور طبیعی کمک می کند.

مقدار، بو و ویسکوزیته (ضخامت) ترشحی که شما تجربه می کنید می تواند از روز به روز متفاوت باشد. این بستگی به روز چرخه قاعدگی شما دارد، باردار بودن یا شیردهی شما و اینکه آیا از نظر جنسی تحریک شده اید.

عدم تعادل pH واژن و عوارض احتمالی

واژینیت چیست؟

واژینیت یک اصطلاح کلی است که به هر شکلی از التهاب واژن اشاره دارد که بیشتر در اثر عفونت ایجاد می شود. با این حال، التهاب همچنین می تواند به تغییرات در pH طبیعی واژن، ناشی از آسیب، رابطه جنسی خشن یا یک واکنش آلرژیک مربوط باشد. ممکن است به برخی مواد شوینده لباسشویی، صابون ها، لوسیون ها، عطرها، محصولات بهداشتی زنانه، کاندوم های لاتکس یا عوامل اسپرم کش حساسیت داشته باشید.

به طور معمول، ترشحات واژن بوی کمی دارد یا اصلاً بویی ندارد و بسته به سطح هورمون و فاز فعلی چرخه قاعدگی، شفاف، شیری یا خونی به نظر می رسد. این می تواند یک علامت هشدار دهنده واژینیت باشد اگر ترشحات شما:

  • بوی نامطبوع می دهد
  • تغییر رنگ (به زرد یا سبز)
  • تغییر در بافت (ضخیم و درشت شدن)

اگر علائمی مانند سوزش، خارش یا سوزش را نیز مشاهده کردید، با پزشک خود مشورت کنید. و اگر ترشحات غیر طبیعی با کمردرد، ادرار دردناک، ناراحتی شدید شکمی یا تب همراه است، لطفاً فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

قرص برای تنظیم ph واژن

سه پاتوژن مختلف در بیشتر موارد عفونت واژن شناسایی شده است: واژینوز باکتریایی، واژینیت کاندیدا و تریکومونیازیس. از آنجایی که علائم آنها اغلب با هم تداخل دارند، تشخیص این شرایط بدون معاینه پزشکی دشوار است.

ترشحات اسیدی واژن نشانه چیست

علائم واژینیت

PH بالای واژن که منجر به واژینوز باکتریایی (BV) یا عفونت دیگری می شود ممکن است علائم زیر را ایجاد کند:

  • خارش و سوزش واژن
  • سوزش هنگام ادرار کردن
  • ترشحات نازک و خاکستری، سفید یا سبز
  • ترشحات بدبو یا “ماهی”.

لطفاً توجه داشته باشید که در برخی موارد، زنانی که مبتلا به BV تشخیص داده شده اند، هیچ یک از علائم هشدار دهنده معمول عفونت را نشان نمی دهند.

عوامل موثر در واژینیت

احتمال ابتلا به واژینوز باکتریایی در شرایط زیر افزایش می یابد:

هنگامی که با شریک جدید یا چند شریک جنسی (به ویژه زمانی که بین دو یا چند شریک زن باشد) رابطه جنسی برقرار می کنید. اگرچه مطالعات بالینی BV را به فعالیت جنسی مرتبط می کند، اما علت دقیق آن کاملاً شناخته شده نیست.

سطح لاکتوباسیل در ترشحات واژن شما کمتر از آنچه باید باشد است. این نوع باکتری سالم به حفظ pH واژن سالم کمک می کند و از رشد باکتری های مضر جلوگیری می کند.

نوشته های مرتبط

دوش کردن با مایع پاک کننده تجاری یا خانگی. این PH طبیعی واژن را بر هم می زند و به طور مشابه منجر به رشد بیش از حد باکتری ها می شود. توجه داشته باشید که واژن فرآیند طبیعی و خود تمیز شوندگی خاص خود را دارد و دوش آن غیر ضروری است.

عوارض واژینیت

عوارض ناشی از واژینوز باکتریایی بسیار نادر است، اما می تواند بر pH واژن تأثیر منفی بگذارد و آسیب پذیری شما را در برابر موارد زیر افزایش دهد:

عفونت های مقاربتی (STIs)

وجود BV شما را مستعد ابتلا به عفونت ها از طریق رابطه جنسی محافظت نشده مانند کلامیدیا، سوزاک، سیفلیس، HIV، هپاتیت و تبخال می کند.

بیماری التهابی لگن (PID)

مطالعات اخیر BV را با بروز بالاتر عفونت در رحم و لوله‌های فالوپ مرتبط دانسته‌اند که باعث ایجاد اسکار و ناباروری احتمالی می‌شود.

زایمان زودرس

هنگامی که BV در دوران بارداری منقبض می شود، به طور بالقوه می تواند باعث زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد شود.

عوارض بعد از جراحی

اگر در حین انجام جراحی زنان، مانند اتساع و کورتاژ (D&C) یا هیسترکتومی، حامل BV باشید، ممکن است مشکلات پزشکی جدی خود را نشان دهند.

علت عدم تعادل پی اچ واژن چیست؟

هر یک از شرایط زیر می تواند سطح پی اچ واژن را تغییر دهد:

رابطه جنسی محافظت نشده: منی قلیایی است و می تواند عاملی برای رشد برخی از باکتری ها باشد.

آنتی بیوتیک ها: این داروها علاوه بر باکتری های بد که باعث بیماری می شوند، باکتری های خوبی را که برای حفظ سطح پی اچ اسیدی و سالم واژن لازم هستند، از بین می برند.

دوش واژن: اگرچه توصیه نمی شود، اما شماری از بانوان به طور مرتب واژن خود را با مخلوطی از آب و سرکه، جوش شیرین یا ید شستشو می دهند. دوش واژن نه تنها سطح پی اچ واژن را افزایش می دهد، باعث رشد کلی باکتری های مضر نیز می شود.

دوره های قاعدگی: خون قاعدگی کمی قلیایی است و پی اچ واژن را افزایش می دهد. هنگامی که خون در واژن جریان می یابد و در تامپون یا پد جذب می شود و در جای خود می نشیند، می تواند سطح پی اچ واژن را افزایش دهد.

قرص برای تنظیم ph واژن

مصرف پروبیوتیک ها به یک روش معروف برای بهبود سلامت دستگاه گوارش تبدیل شده است. پروبیوتیک ها گونه هایی از باکتری غیر بیماری زا هستند که به طور طبیعی در برخی غذاها و مکمل های غذایی یافت می شوند. اخیرا کارشناسان سلامت؛ فواید و مزیت های مکمل پروبیوتیک را برای سلامت واژن مورد ملاحظه قرار داده اند.

نظر می رسد که دستکم یک گونه از پروبیوتیک بنام ال-اسیدوفیلوس می تواند به پیشگیری و درمان مشکلات واژینال مثل واژینوسیس باکتریایی (BV) کمک کند.
تحقیقاتی که طی چند دهه گذشته انجام شده، نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند در درمان برخی بیماری ها که بواسطه تغییر در تعادل PH واژن بوجود می آید، موثر باشند.  

قیمت کیت تست ph واژن

نحوه تست PH واژن

pH واژن با نوع خاصی از کاغذ به نام کاغذ تورنسل آزمایش می شود که در صورت قرار گرفتن در معرض یک ماده اسیدی یا قلیایی تغییر رنگ می دهد. با فرض pH طبیعی واژن، یک تکه کاغذ تورنسل زمانی که برای چند ثانیه در مقابل دیواره واژن قرار می گیرد از آبی به قرمز تبدیل می شود که نشان دهنده اسیدیته آن است.

چرا از نوارهای تست pH واژن استفاده کنیم؟

اگر تا به حال احساس خارش و سوزش واژن، بوی نامطبوع یا ترشحات غیر معمول داشته باشید.قرص برای تنظیم ph واژن

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک