ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی

چه زمانی برای ماموگرافی مناسب است

ماموگرافی که به عنوان ماموگرافی نیز شناخته می شود، یک اشعه ایکس ویژه است که برای تشخیص و تشخیص زودهنگام سرطان سینه انجام می شود. این می تواند بافت های نرم پستان را برای افتراق بافت های نرمال و سرطانی بررسی کند.

ماموگرافی که به عنوان ماموگرافی نیز شناخته می شود، یک اشعه ایکس ویژه است که برای تشخیص و تشخیص زودهنگام سرطان سینه انجام می شود. این می تواند بافت های نرم پستان را برای افتراق بافت های نرمال و سرطانی بررسی کند.

ماموگرافی همچنین برای ارزیابی درمان مداوم سرطان سینه انجام می شود.

ماموگرافی و سایر آزمایش های غربالگری برای مشکلات پستان

زنانی که بالای 40 سال سن دارند، BRCA1 یا BRCA2 دارند، تحت پرتودرمانی قفسه سینه قرار گرفته اند و سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند، در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه هستند.

به طور کلی ماموگرافی نیاز به آمادگی خاصی ندارد. اما باید از زدن پودر، لوسیون یا کرم روی پوست سینه خودداری کنید.

از شما خواسته می شود که در مقابل دستگاه ماموگرافی که در آن تکنسین سینه های شما را روی میزی متصل به آن قرار می دهد بایستید. سپس تکنسین سینه های شما را با کمک یک پارو فشرده می کند تا بافت ها به طور مساوی پخش شوند.

از آزمایش غربالگری برای یافتن شرایطی در افرادی که علائم و نشانه هایی ندارند استفاده می شود. این امکان درمان زودرس را فراهم می کند.

سپس دستگاه سینه ها را در زوایای مختلف اسکن می کند تا ناهنجاری ها را تشخیص دهد. بسته به اطلاعات مورد نیاز، آزمایش ماموگرافی تا 30 دقیقه طول خواهد کشید.

مکانیسم اشعه ایکس در آزمایش ماموگرافی برای بررسی پستان استفاده می شود. بنابراین شما در معرض تشعشعاتی قرار خواهید گرفت که به طور کلی برای بزرگسالان بی خطر است.

 • چرا غربالگری پستان مهم است؟

در ایالات متحده ، از هر هشت زن ، یک نفر تا سن 75 سالگی به سرطان پستان مبتلا می شود. غربالگری منظم پستان می تواند به سرطان در مراحل اولیه و قابل درمان کمک کند. غربالگری همچنین می تواند مشکلاتی را در پستانها پیدا کند که سرطانی نیستند.

غربالگری ماموگرافی چیست

ماموگرافی ابزار اولیه ای است که برای غربالگری سرطان پستان و سایر مشکلات استفاده می شود. در ماموگرافی از فناوری اشعه ایکس برای مشاهده سینه ها استفاده می شود. تصاویر ایجاد شده را ماموگرافی می نامند . پزشکی به نام رادیولوژیست تصاویر را می خواند.

در ماموگرافی چه چیزی را نشان میدهد

ماموگرافی به دو دلیل انجام می شود:

1)به عنوان آزمایش غربالگری برای بررسی سرطان پستان در زنانی که علائم و نشانه های بیماری ندارند

2) به عنوان آزمایش تشخیصی برای بررسی توده ها یا سایر علائمی که خودتان پیدا کرده اید یا که توسط یک پزشک پیدا شده است

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی
 • چگونه باید برای ماموگرافی آماده شوم؟

روز آزمایش خود نباید از پودر ، لوسیون یا خوشبو کننده استفاده کنید. بیشتر این محصولات دارای موادی هستند که می توانند در اشعه ایکس نشان داده شوند. آنها می توانند ماموگرافی شما را به سختی تفسیر کنند.

 • در طی ماموگرافی چه اتفاقی می افتد؟

شما باید کاملاً از کمر به بالا لباس خود را در بیاورید و لباس راحتی بپوشید. از شما خواسته می شود در مقابل دستگاه اشعه ایکس بایستید. یکی از پستانهای شما بین دو صفحه پلاستیکی مسطح قرار می گیرد. فشار محکمی روی پستان خود احساس خواهید کرد. این صفحات تا آنجا که ممکن است پستان شما را صاف می کند تا بیشترین مقدار بافت را بتوان مشاهده کرد. این مراحل برای دیدن نمای پستانی تکرار می شوند. سپس آزمایش بر روی پستان دیگر انجام می شود.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

فشار صفحات اغلب باعث درد پستانها می شود. این ناراحتی مختصر است. اگر هنوز دوره قاعدگی دارید ، ممکن است بخواهید آزمایش را هفته بعد از پریود انجام دهید. سینه ها اغلب بعد از پریود کمتر حساس می شوند.

 •  تفسیر جواب ماموگرافی

متخصصان رادیولوژی از سیستمی به نام BI-RADS برای طبقه بندی نتایج ماموگرافی استفاده می کنند. به نتیجه ماموگرافی غربالگری شما نمره داده می شود. دامنه نمرات از 0 تا 5 است و به معنای موارد زیر است:

0 — اطلاعات بیشتری لازم است. قبل از دادن نمره ممکن است به ماموگرافی دیگری نیاز داشته باشید.

1 – هیچ چیز غیر عادی دیده نمی شود. شما باید همچنان به طور معمول غربالگری کنید.

نوشته های مرتبط

2 – شرایط خوش خیم مانند کیست دیده می شود. شما باید همچنان به طور معمول غربالگری کنید.

3 – چیزی دیده می شود که احتمالاً سرطان نیست. انجام ماموگرافی مكرر باید طی 6 ماه انجام شود.

4 – چیزی دیده می شود که برای سرطان مشکوک است. شاید لازم باشد که نمونه برداری کنید .

5 – چیزی دیده می شود که به شدت سرطان را نشان می دهد. شما باید بیوپسی کنید.

 • گزارش ماموگرافی من تراکم پستان را ذکر کرده است. این چیه؟

بافت فیبری و چربی به پستانها شکل می دهد. وقتی سینه ها متراکم هستند ، بافت فیبری بیشتری دارند و چربی کمتری دارند. تراکم پستان یک یافته طبیعی و رایج در ماموگرافی است ، اما تراکم پستان ممکن است دیدن یک سرطان را برای رادیولوژیست دشوار کند. اگر گزارش شما حاکی از پستان متراکم است ، ممکن است پزشک متخصص یا دیگر مراقبت های بهداشتی علاوه بر ماموگرافی در مورد سایر آزمایشات غربالگری نیز بحث کند.

چه کسانی باید ماموگرافی کنند

 • معنی خطر متوسط ​​ابتلا به سرطان پستان چیست؟

اگر یک زن عوامل خطر خاصی داشته باشد ممکن است در معرض خطر بالای سرطان پستان باشد. این عوامل خطر شامل سابقه خانوادگی سرطان پستان ، سرطان تخمدان یا سایر انواع سرطان ارثی است.   زنان بدون این عوامل خطر در معرض خطر متوسط ​​قرار دارند.

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی

برای خانم هایی که به طور متوسط ​​در معرض خطر سرطان پستان هستند ، انجام ماموگرافی غربالگری هر 2-2 سال یکبار از 40 سالگی توصیه می شود. اگر از 40 سالگی غربالگری را شروع نکرده اید ، باید ماموگرافی را حداکثر در 50 سالگی شروع کنید. غربالگری باید حداقل تا سن 75 سالگی ادامه یابد.

 • ماموگرافی غربالگری چقدر دقیق است؟

مانند سایر آزمایشات غربالگری ، ماموگرافی کامل نیست. اگر نتایج سرطانی را نشان نمی دهد اما شما در واقع سرطان دارید ، به آن نتیجه منفی کاذب می گویند. نتایج منفی کاذب می تواند منجر به تاخیر در درمان شود.

ممکن است ماموگرافی چیزی را نشان دهد که تصور می شود سرطان است ، اما وقتی نتایج آزمایشات پیگیری خوانده می شود ، شما نشان می دهید که سرطان ندارید. به این نتیجه مثبت کاذب می گویند. آزمایش پیگیری می تواند ناخوشایند و ناراحت کننده باشد و باعث اضطراب شود.

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی

ماموگرافی جهت تشخیص و بررسی بیماری ها است .

این در حالی است که با استفاده از سونوگرافی سینه می توان انسجام توده و قوام سینه و میزان کلسیم موجود در آن را تشخیص داد .

هم چنین در سونوگرافی سینه می توان دلیل اینکه تومورها موجب بالا رفتن جریان خون شده اند را مورد بررسی قرار داد .

یکی از مزیت های تست سونوگرافی پستان میزان دقت بالای ۸۰ درصد می باشد در برخی از مواقع سونوگرافی سینه دقیق تر از ماموگرافی عمل می کند .

فواید سونوگرافی پستان

 • غیرتهاجمی
 • نسبت به سایر روش ها مقرون به صرفه تر
 • عدم استفاده از اشعه یونیزان
 • نداشتن عوارض خاصی برای بیمار
 • در دسترس همه اشخاص می باشد
 • آقایانی که مشکل سینه دارند می توانند این سونوگرافی را انجام دهند
 • کمک به بانوان حامله و کم سن که نمی توانند ماموگرافی را انجام دهند .

تفسیر جواب سونوگرافی پستانها

پزشک معالج یا سایر مراقبت های بهداشتی ممکن است در معاینات معمول سینه های شما را معاینه کند. این عمل معاینه بالینی پستان نامیده می شود. ممکن است معاینه در حالی که دراز کشیده اید یا نشسته اید انجام شود. سینه ها از نظر تغییر در اندازه یا شکل ، پوستی ، گودی یا قرمزی پوست بررسی می شوند. پزشک متخصص یا سایر مراقبت های بهداشتی ممکن است احساس تغییر در هر پستان و زیر هر بازو را داشته باشد.

تشخيص سرطان سينه با سونوگرافي

برای زنانی که به طور متوسط ​​در معرض خطر سرطان پستان هستند و علائمی ندارند ، موارد زیر پیشنهاد می شود:

 •  
  • معاینه بالینی پستان برای زنان بین 25 تا 39 سال هر 1-3 سال
  • معاینه بالینی پستان هر ساله برای زنان 40 ساله و بالاتر
 • خودآگاهی پستان چیست؟

خودآگاهی پستان متمرکز بر داشتن احساسی از آنچه برای پستانهای شما طبیعی است ، به طوری که شما می توانید تغییرات را تغییر دهید – حتی تغییرات جزئی – و آنها را به پزشک متخصص یا دیگر مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهید.

 • چرا خودآگاهی پستان مهم است؟

سرطان پستان اغلب توسط خود زنان پیدا می شود. این تقریباً در نیمی از موارد سرطان پستان در زنان 50 ساله و بالاتر اتفاق می افتد. در زنان کمتر از 50 سال ، بیش از 70 درصد موارد سرطان پستان توسط خود زنان مشاهده می شود.

 • چگونه می توانم در مورد ماموگرافی و سلامت پستان با پزشک خود صحبت کنم؟

شما و همسر یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی باید اطلاعات را به اشتراک بگذارید ، در مورد خواسته های خود صحبت کنید و در مورد اینکه چه زمان و چند بار غربالگری پستان انجام می دهید توافق کنید.

ماموگرافی بهتر است یا سونوگرافی

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک