محاسبه دقیق سن بارداری سونوگرافی | پریود نامنظم

محاسبه دقیق سن بارداری سونوگرافی : دانش عملي از اصطلاحات کليدي مورد استفاده در تاريخ هاي بارداري در درمان سقط  جنین و از دست رفتن بارداري مفيد است.

زمان زايمان به عنوان نمونه تاريخ زایمان و تاريخي­ست که در ‌آن بارداري دقيقا از آخرين پريود قائدگي به 40 هفته ميرسد.

اصطلاحات تاريخ ­بندي محاسبه سن بارداری که شما بايستي بدانيد:

سن بارداري در اصطلاح پزشکي تعداد هفته ­ها و روزهايي ­ست که از بارداري ميگذرد و تاثير مهمي بر احتمال بقاي نوزاد دارد. آخرين دوره قائدگي اغلب به صورت ال­ ام­ پي مخفف ميگردد.

اين اولين روز آخرين باري­ست که شما قبل از بارداري پريود شده ­ايد و براي محاسبه زمان زايمان قبل از انجام سونوگرافي به کار ميرود.

زايمان زودرس: بارداري کامل بين 37 تا 42 هفته است هرگونه زايماني قبل از هفته 37 زايمان زودرس در نظر گرفته ميشود يک سه­ ماهه تقريبا يک ­سوم و يا سه ماه بعد از بارداري­ست سه ماهه­ ها به صورت سه­ ماهه اول سه­ ماهه دوم و سه ­ماهه سوم مورد اشاره قرار ميگيرند.

محاسبه دقیق سن بارداری سونوگرافی

تمام سه­ ماهه ­ها طول يکساني ندارند.

زماني که شما اولين بار باردار شديد از شما پرسيده ميشود که آخرين پريود شما چه زماني بوده است. حتي اگر محاسبه زمان زايمان بر اساس زماني که باردار نبوده­ايد عجيب به نظر برسد اين ساده­ترين شيوه براي تخمين زمان بارداري­ست تا زماني که سونوگرافي انجام شود.

زماني که شما سونوگرافي خود را انجام داديد تاريخ زايمان بر اساس محاسباتي که بر روي بخشهاي مختلف بدن جنين صورت ميگيرد .

ممکن است تغيير کند تاريخ تنها در صورتي تغيير ميکند که سونوگرافي بيش از 5 روز نسبت به ال­ام­پي شما تفاوت داشته باشد مگر اينکه شما از تاريخ پريود خود مطمئن نباشيد. اگر اين اتفاق بيافتد پزشک ميتواند توضيح دهد که چرا زمان زايمان تغيير کرده است.

در مراحل بعدي بارداری دقت سونوگرافي در تخمين سن جنين کاهش مي­يابد بنابراين اگر شما نميدانيد که چه زماني باردار شده­ايد و يا اينکه اگر پريودهاي نامنظم داريد زمان زايمان ممکن است خيلي قابل اعتماد نباشد.

 پزشک به شما در صورتي که تاريخ غيردقيق در مراقبت و مراقبت از نوزاد بعد از فراغ شدن تاثير بگذارد اطلاع ­رساني ميکند.

درک اين مسئله که چگونه ماه­ هاي بارداری با تقويم هماهنگ نميشود دشوار است. از آنجايي که بارداري به بهترين شيوه به صورت هفته توصيف ميشود تطابق دقيق آن با ماه­هاي سال امکان­پذير نيست بارداري 40 هفته و يا 10 ماه قمري طول ميکشد ( از 4 هفته تشکيل شده است).

اما از آنجايي که ماه­ هاي سال بيش از 28 روز هستند بارداري به ماه­هاي تقويم نه ماهه بيشتر نزديک است با اين حال دقيق نميباشد.

براي کمک به پزشکان و پرستاران براي ارائه بهترين مراقبت از شما دانستن هفته بارداري به جاي تعداد ماه بهتر است. و احتمالا نوشتن تعداد هفته ­هايی بارداری بر روي تقويم شما ايده مناسبي­ست .

اين کار با نوشتن 40 بر روي تاريخ زايمان و شمردن برعکس همان روز در هفته انجام ميشود به عنوان نمونه اگر تاريخ زايمان شما 30 مه است شما در 23 مه 39 هفته و 16 مه 38 هفته باردار خواهيد بود.

کاربرد محاسبه سن بارداري براي سقط جنین

سن بارداري شما و اينکه چه زماني از بارداري شما ميگذرد ميتواند به تعيين اين مسئله کمک کند که پزشک چگونه بايستي از شما مراقبت کند .

اگر علايم سقط ايجاد گردد در اوايل بارداري کار زيادي براي پيشگيري از سقط نميتوان انجام داد به اين حال در مراحل بعدي انقباضات درد با دارو قابل­درمانند تا از زايمان زودهنگام جلوگيري به عمل آيد.

اگر جنين شما سقط شود اين نکته که شما هفته بارداريد حائز اهميت است .به ­خصوص اگر سن بارداري در نزديکي 20 هفته باشد. قوانين هر ايلات متفاوت است .

اما بيشتر ايالتها هفته 20 را به عنوان نقطه­اي در نظر ميگيرند که مرکز تشييع و کفن و دفن بايستي براي دفن و يا سوزاندن جسد مشارکت داشته باشند قوانين محلي نيز ممکن است بر اين نکته تاثير بگذارند که آيا شما ميتوانيد پايان درماني بارداري را داشته باشيد يا خير.

نوشته های مرتبط

تعداد هفته ­هاي بارداري شما در زمان سقط ميتواند بر درمان آتي تاثيرگذار باشد. سقطهاي اوليه احتمالا در حاملگي­هاي بعدي تکرار نميشوند.

 اما زناني که سقط در مراحل بعدي را تجربه ميکنند و يا اينکه نوزاد مرده را به دنيا مي­آورند در خطر تکرار مجدد سقط قرار دارند. دانستن تاريخهاي دقيق ميتواند به پزشک و ماما کمک کنند تا تعيين نمايند که آيا آزمايش براي ارزيابي خطر سقط مجدد براي شما ضروري هستند يا خير.

.درک مراحل بارداري ميتواند زماني که متدهاي تاريخ ­بندي مورد استفاده پزشکان با تقويم سالانه تطابق ندارد دشوار باشد. علاوه بر اين بارداري به 3 سه ماهه و سه دوره زماني تقسيم ميشود.

هر سه ­ماهه بارداري مشخصه ­هاي خود را دارد احتمالات و ويژگي­هاي سقط براي هر سه ­ماهه متفاوت است.

سه ­ماهه اول: محاسبه دقیق سن بارداری سونوگرافی پریود

سه­ماهه اول اولين دوازده ماه بارداري­ست اغلب زنان  تا هفته 6 و يا حتي ديرتر نميدانند که باردار هستند و يا خير و اين مسئله به اين معناست که اين سه­ماهه ميتواند براي برخي از زنان کوتاه­تر باشد در طي اين هفته­ها زنان معمولا ناراحتي­هاي کلاسيک اوايل بارداري مانند تهوع صبحگاهي حساسيت سينه يبوست خستگي تکرر ادرار و احتمالا خونريزيهاي غيرمعمول واژن را تجربه ميکنند.

متاسفانه اين سه­ماهه بيشترين ميزان سقط را دارد در حدود 80 درصد از سقط­ها قبل از هفته 12 بارداري رخ ميدهند رايج­ترين نشانه­هاي سقط خونريزي واژن است ديگر علايم شامل انقباضات شکمي و نشانه­هاي سقط است معمولا کار زيادي براي پيشگيري از سقط در سه­ماهه اول نميتوان انجام داد شما بايستي با پزشک و ماماي خود در صورت نگراني در مورد علايم در سه­ماهه اول مشورت کنيد.

شايع­ترين دلايل سقط در سه­ماهه اول ناهنجاري­هاي کروموزومي­ست اگرچه دلايل ديگري نيز وجود دارد .

اگر شما به ويژه در سه­ماهه اول سقط جنين را تجربه کرده­ايد احتمال سقط بعدي پايين است اما اگر چندين سقط را تجربه کرده­ايد کانديداي مناسبي براي انجام آزمايشات بيشتر ميباشيد با پزشک و يا ماماي خود درباره وضعت شخصي­تان صحبت کنيد و ببينيد که چه کارهايي را ميتوانيد انجام دهيد تا احتمال بارداري سالم در شما افزايش يابد.

سه ­ماهه دوم: محاسبه دقیق سن بارداری سونوگرافی پریود

سه­ ماهه دوم هفته­هاي 13 تا 28 بارداري را شامل ميشود عموما خانمها در اين سه ­ماهه حال بهتري دارند از حالت تهوع صبحگاهي و ديگر ناراحتي­هاي اوايل بارداري رها شده­ اند. بيشتر خانمها اولين بار تکان خوردن جنين را در اين سه ماهه احساس ميکنند. همچنين اين سه­ اهه ­اي­ست که جنين پايدار ميگردد و ميتواند خارج از رحم نيز زنده بماند. زيست ­پذيري جنين در حال حاضر هفته 24 تعيين شده است.

سه نوع متفاوت سقط وجود دارد که ميتواند در سه­ماهه دوم رخ دهد. اولين سقط سقط ديرهنگام است که بين هفته­هاي 12 تا 20 رخ ميدهد بعد از هفته 20 سقط تولد نوزاد مرده و يا مرگ جنين در درون رحم در نظر گرفته ميشود.

سه­ ماهه دوم زماني­ست که زايمان زودهنگام حائز اهميت ميگردد بعد از 3 يا 4 هفته درمان­هايي براي زايمان زودهنگام وجود دارد اگرچه درمان­ها هميشه نميتوانند از زايمان زودرس جلوگيري کنند تولد زودرس يکي از دلايل اصلي مرگ نوزادان محسوب ميشود.

نوع نهايي سقط که اغلب مورد بي ­اعتنايي قرار ميگيرد اتمام درماني بارداري­ ست. زماني که جنين يک ناهنجاري شديد دارد که ميتواند کشنده باشد و يا زماني که مادر در دوران بارداري عوارض تهديدکننده زندگي را تجربه ميکند ايمن ­ترين گزينه پايان بارداري از طريق جراحي و يا انجام زايمان است .

پايان درماني در سه­ ماهه دوم رايج ميشود اگرچه احتمال اينکه يک خانم عوارض جدي را در سه­ ماهه اول تجربه کند نيز وجود دارد.

مانند سه­ ماهه اول دليل اصلي سقط سه ­ماهه دوم ناهنجاري­هاي کروموزومي­ست با اين حال سقط ديرهنگام احتمالا به دلايل ديگري رخ ميدهد. برخي از دلايل شايع عبارتند از عفونت اختلالات لخته خون مادر و ناهنجاري­هاي جفت.

سه ماهه سوم: محاسبه دقیق سن بارداری سونوگرافی پریود

سه ماهه سوم و يا هفته­ هاي 28 تا 42 بارداري منعطف­ترين طول را دارند از آنجايي که بارداري در هفته 37 کامل در نظر گرفته ميشود در واقع 5 هفته وجود دارد که در طي آن زايمان نرمال در نظر گرفته ميشود قبل از هفته 37 هر گونه زايماني همچنان پيش از موعد ميباشد اگرچه نتايج براي نوزاداني که زود متولد ميشوند در هفته­هاي نزديک به 37 بهتر خواهد بود.

در طول اين سه­ماهه خانمها کاملا   به صورت مشخص باردارند و دردهاي بارداري را تجربه ميکنند معمولا حالت تهوع صبحگاهي در اين زمان برطرف شده است اما ناراحتي­هاي ديگري مرتبط با رشد نوزاد مانند سوزش معده و تکرر ادرار ايجاد ميگردد.

زايمان پيش از موعد در طي سه­ماهه سوم يک نگراني اصلي­ست زيرا تولد زودهنگام براي نوزادان خطرناک است با اين حال خطر تولد نوزاد مرده نيز در اين سه­ماهه وجود دارد ديگر عوارض بارداري مانند پرياکلامپزيا که باعث تولد زودهنگام و يا تولد نوزاد مرده ميشود اغلب در سه­ماهه سوم ايجاد ميگردد.

نوع ديگر خطري که خانمها در سه ماهه سوم با آن روبرو هستند مرگ نوزاد است چه کودک متولد شده عوارض پزشکي داشته باشد و يا اينکه به صورت زودرس تولد يافته باشد آنها را بعد از تولد در معرض خطر مگر قرار ميدهد اگرچه ممکن است اين از دست رفتن بارداري در نظر گرفته نشود.

اين مرگها از لحاظ بارداري بخشي از مرگ و مير پيش از تولد محاسبه ميگردد. محاسبه دقیق سن بارداری سونوگرافی پریود

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک