مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری: بارداری خواستار یک سری از تغییرات برجسته در بدن زنان است. حالا که یک زندگی جدید در داخل شما در حال ظهور، است شما مواد غذایی اضافی و تغذیه همراه با مراقبت نیاز داریدتا اطمینان حاصل شود که هر دو شما سالم و سلامت باشید.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم در بارداری نی نی سایت

مصرف قرص کلسیم در دوران بارداری

اگر سعی می کنید با یک رژیم غذایی سالم باردار شوید ، رژیم غذایی متنوع به شما کمک می کند تا بیشتر ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز خود را دریافت کنید. بسیاری از ویتامین های مارک دار قبل از بارداری در داروخانه ها و سوپر مارکت ها وجود دارد. اینها مضر نیستند اما اسید فولیک تنها مکمل اضافی است که همه در صورت باردار شدن به آن نیاز دارند.

کلسیم یکی از مواد معدنی مهم است که برای شما و کودک متولد نشده شما بسیار ضروری می باشد.مصرف کلسیم در تغییرات مختلف در مرحله رشد جنینی اتفاق می افتد کمک می کند.

کلسیم کمک به رشد دندان و استخوانها و شکل گیری سیستم عصبی عضلات لازم است.

شما نیاز به ذخایر کافی کلسیم برای جلوگیری از اختلالات بعد از آن در زندگی هستید.در نظر گرفتن کلسیم کافی در دوران بارداری می تواند  منجر شودبه:

اگر شما به اندازه کافی کلسیم در رژیم غذایی خود در طول دوران بارداری یا شیردهی داشته باشید  کودک شما  از اختلالات استخوان مانند روماتوئید، آرتریت و پوکی استخوان  در امان میدارد.

مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

منابع کلسیم در دوران بارداری چیست؟

در حالی که شما باردار هستید، شما باید بسیار مراقب کلسیم در رژیم غذایی خودباشید. در حالی که داشتن شیر ساده ترین راه برای به دست آوردن نیاز کلسیم خود در دوران بارداری است، می تواند یک مشکل باشد اگر عدم تحمل لاکتوز دارید.

مواردی که آنزیمی به نام لاکتاز قادر به هضم لاکتوز(قند موجود در شیر)، شیر نیست،  عدم تحمل لاکتوز نامیده می شود.

اضافه کردن یک یا دوقطره انزیم لاکتاز مایع به شیر یا سایر محصولات لبنی برای جلوگیری از نفخ کافیست.

نوشیدن مقادیر کمی از شیر به راحتی قابل هضم است زمانی که با غذای با فیبر بالا مانند، پنیر ، گندم ،فراورده های لبنی  حاوی قند کمتر، مانند ماست و پنیرو دیگر محصولات  غیر لبنی مانند کلم بروکلی، اسفناج، غذاهای دریایی مانند ماهی آزاد و  میوه سبز است .

مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری


مکمل های کلسیم در دوران بارداری:

زمان مصرف قرص آهن و کلسیم در بارداری

اگر کم خونی دارید قبل از بارداری نیاز به درمان دارد. اگر فکر می کنید علائم کم خونی دارید ، با پزشک عمومی خود صحبت کنید. اگر کم خونی دارید ، آزمایش خون نشان می دهد. 

کم خونی فقر آهن با قرص مکمل آهن درمان می شود. ممکن است به شما توصیه شود غذای بیشتری با مقدار زیادی آهن مصرف کنید ، مانند:

 • سبزیجات برگ سبز مانند شاهی و کلم پیچ
 • غلات و نان با آهن اضافی در آنها (غنی شده)
 • گوشت
 • حبوبات (لوبیا ، نخود فرنگی و عدس)

رژیم غذایی سالم برای بارداری چیست؟

 • به اندازه وعده های غذایی و میان وعده ها و تعداد دفعاتی که می خورید توجه کنید.
 • از چربی های اشباع شده “بد” مانند غذاهای سرخ شده ، شیرینی ، بیسکویت ، پای و کیک خودداری کنید. 
 • بیشتر چربی های غیراشباع «خوب» مانند آووکادو ، آجیل ، ماهی های روغنی و دانه ها بخورید.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین مانند شیرینی ، بیسکویت ، کیک و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

سعی کنید از غذاهای آماده بیش از حد نیز اجتناب کنید. مواد نگهدارنده شیمیایی ، رنگ ها و طعم دهنده های اضافه شده به این مواد می توانند بر مواد مغذی موجود در غذا تأثیر بگذارند.

اگر بیماری دارید که نیاز به رژیم های غذایی خاص یا نیازهای تغذیه ای مانند دیابت دارد ، متخصص تغذیه می تواند به شما کمک کند . اگر مطمئن نیستید از پزشک عمومی خود بپرسید.

برای مواردی که شما قادر به تحقق نیازهای کلسیم خود از طریق موادغذایی نیستید، انتخاب یک مکمل ممکن است یک گزینه خوب باشد.

کلسیم با مکمل های مولتی ویتامین توصیه می شود. مصرف حداقل 1000 میلی گرم کلسیم  در روز لازم میباشد.

مصرف کلسیم بیش از حد می تواند مشکلات گوارشی مانند یبوست،  سنگ کلیه ایجادکند. بهترین منبع برای ویتامین D ،پیاده روی خارج از منزل در هر روز صبح برای چند دقیقه است.

این جذب کلسیم را بسیار آسان تر خواهد کرد.

شکلات نیز حاوی کافئین است ، بنابراین هنگامی که با استفاده از ماشین حساب کافئین ما میزان مصرف روزانه خود را تمرین می کنید ، این مورد را اضافه کنید.

کم خونی (آهن کم در خون) و برنامه ریزی برای بارداری

کم خونی یک بیماری خونی به دلیل کمبود آهن است. می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • خستگی و کمبود انرژی
 • تنگی نفس
 • ضربان قلب قابل توجه (تپش قلب)
 • پوست رنگپریده.

مصرف اهن در بارداری

نوشته های مرتبط

مصرف قرص کلسیم در سه ماه اول بارداری نی نی سایت

تمام مواد مغذی اضافی که شما در حال حاضر در طول دوره بارداری خودنیاز دارید، آهن یکی از مهم ترین مواد الی برای شماست  .

اهمیت آهن برای بدن انسان:

مصرف مواد غذایی غنی از آهن در دوران بارداری بسیار ضروری است. حتی اگر شما باردار هستید، بدن شما نیاز به آهن به چند دلیل دارد. برای شروع، آهن مسئول برای تشکیل  هموگلوبین (پروتئین در سلول های قرمز خون) است که اکسیژن را به دیگر سلولهای بدن میرساند.

در مرحله دوم، آهن یک جزء حیاتی از میوگلوبین، (یک پروتئین تامین اکسیژن به عضلات)، و کلاژن است که کمک به ساخت استخوان، غضروف و دیگر بافت همبند میکند.

آهن برای تولید بسیاری از آنزیم های مهم نیز ضروری است و کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن میکند.

مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

اهمیت مصرف قرص آهن در دوران بارداری:

افزایش مصرف آهن یک اولویت برای نوزاد  شما در دوران بارداری به دلیل زیر است:

 1. تولید هموگلوبین اضافی:

در دوران بارداری، بدن شما  تقریبا 50 درصد بیشترخون تولید میکند به  همین دلیل  شما نیاز به هموگلوبین و آهن اضافی دارید.

 • کمبود آهن قبل از بارداری:

بسیاری از زنان در حال حاضر کمبود آهن در بدن خود قبل از باردار شدن دارند. از این رو آنها ممکن است آهن اضافی در طول دوران بارداری نیاز دارند.مصرف  30 میلی گرم در روز،اهن برای بارداری لازم است.

 • افزایش نیاز در رشد کودک:

در سه ماهه دوم و سوم بارداری به علت رشد  کودک  نیاز به افزایش آهن، وجود دارد.

 • عوارض کم خونی در دوران بارداری:

فقر آهن، کم خونی است که به بسیاری از عوارض بارداری مانند زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، مرگ و میر نوزادان، و غیره منحرمیشود.
به طور کلی، زنان غیر باردار حدود 18 میلی گرم آهن  نیاز دارند در حالی که یک زن باردار ممکن است به اندازه 27 میلی گرم نیاز داشته باشد.

خطر ابتلا به فقر آهن در دوران بارداری: مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

فقر آهن در هر نقطه ای از زمان خطرناک است،به ویژه زمانی که شما در دوران بارداری دچار کمبود هستید. مقدار ناکافی از آهن منجر به کم خونی شما و به نوبه خود منجر به اثرات خطرناک در شما و کودک در دوران بارداری میشود.

 1. خطر تولد نوزاد نارس  و سقط جنین :

کم خونی در دوران بارداری با افزایش خطر تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد در نوزادان مرتبط است. همچنین گاهی اوقات به مرگ نوزاد یا جنین مرتبط است، به خصوص در  سه ماهه دوم و سوم بارداری .

 • کاهش سیستم ایمنی بدن:

فقر آهن به تضعیف انرژی  و سیستم ایمنی بدن شما ، در نتیجه توانایی بدن شما را به مبارزه با عفونت کاهش میدهد. همچنین، اگر شما مقدار زیادی خون در هنگام زایمان از دست بدهید در حالی که دچار کم خونی هم هستید، شما ممکن است به یک انتقال خون نیاز داشته باشید.

منابع غذایی آهن:

 1. گوشت قرمز:

گوشت قرمز یکی از بهترین منابع طبیعی از آهن است. گوشت خوک، گوشت گاو، گوشت گوسفند و کبد . با این حال، در دیگر منابع گیاهی آهن تمرکز داشته باشید.

 • مرغ:

مرغ یکی دیگر از منبع بزرگ غنی از آهن که شما می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مرغ و بوقلمون منابع طبیعی آهن هستند.

 • محصولات گیاهی :

بسیاری از مواد غذایی گیاهی حاوی مقادیر خوبی از آهن است. مطمئن شوید که شما مصرف حداقل 2/3 از این مواد را  هر روز دارید تا به مقدار مورد نیاز خود  آهن برسید. است. نگاهی به برخی از گزینه های مناسب زیر

لوبیا البالو کشمش نخود کدو تنبل

محصولات کافئین حاوی فنل ها هستند که با جذب مواد غذایی  غنی ​​از ویتامین C مانند پرتقال، کلم بروکلی، توت فرنگی و غیره به افزایش جذب آهن کمک میکنند.

بارداری نیازمند رژیم غذایی سالم ، ورزش و مصرف مواد غذایی مغذی ، چک کردن سطح هموگلوبین ،مصرف مکمل اهن  است. مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

کافئین در قهوه ، چای ، برخی نوشابه ها و نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد. خوردن بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز (دو لیوان قهوه فوری در روز یا یک فنجان قهوه فیلتر) برای نوزادان در رحم مادر مضر است ، بنابراین بهتر است به محض قطع پیشگیری از بارداری از مصرف کافئین خودداری کنید. کافئین زیاد نیز می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. این امر در مورد زنان و مردان صدق می کند.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک