مصرف قرص مکمل اهن | کلسیم در بارداری

مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری: بارداری خواستار یک سری از تغییرات برجسته در بدن زنان است. حالا که یک زندگی جدید در داخل شما در حال ظهور، است شما مواد غذایی اضافی و تغذیه همراه با مراقبت نیاز داریدتا اطمینان حاصل شود که هر دو شما سالم و سلامت باشید.

مصرف قرص کلسیم در دوران بارداری

کلسیم یکی از مواد معدنی مهم است که برای شما و کودک متولد نشده شما بسیار ضروری می باشد.مصرف کلسیم در تغییرات مختلف در مرحله رشد جنینی اتفاق می افتد کمک می کند. مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

کلسیم کمک به رشد دندان و استخوانها و شکل گیری سیستم عصبی عضلات لازم است.

شما نیاز به ذخایر کافی کلسیم برای جلوگیری از اختلالات بعد از آن در زندگی هستید.در نظر گرفتن کلسیم کافی در دوران بارداری می تواند  منجر شودبه:

اگر شما به اندازه کافی کلسیم در رژیم غذایی خود در طول دوران بارداری یا شیردهی داشته باشید  کودک شما  از اختلالات استخوان مانند روماتوئید، آرتریت و پوکی استخوان  در امان میدارد.

مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

منابع کلسیم در دوران بارداری چیست؟

در حالی که شما باردار هستید، شما باید بسیار مراقب کلسیم در رژیم غذایی خودباشید. در حالی که داشتن شیر ساده ترین راه برای به دست آوردن نیاز کلسیم خود در دوران بارداری است، می تواند یک مشکل باشد اگر عدم تحمل لاکتوز دارید.

مواردی که آنزیمی به نام لاکتاز قادر به هضم لاکتوز(قند موجود در شیر)، شیر نیست،  عدم تحمل لاکتوز نامیده می شود.

اضافه کردن یک یا دوقطره انزیم لاکتاز مایع به شیر یا سایر محصولات لبنی برای جلوگیری از نفخ کافیست.

نوشیدن مقادیر کمی از شیر به راحتی قابل هضم است زمانی که با غذای با فیبر بالا مانند، پنیر ، گندم ،فراورده های لبنی  حاوی قند کمتر، مانند ماست و پنیرو دیگر محصولات  غیر لبنی مانند کلم بروکلی، اسفناج، غذاهای دریایی مانند ماهی آزاد و  میوه سبز است .

مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری


مکمل های کلسیم در دوران بارداری:

برای مواردی که شما قادر به تحقق نیازهای کلسیم خود از طریق موادغذایی نیستید، انتخاب یک مکمل ممکن است یک گزینه خوب باشد.

کلسیم با مکمل های مولتی ویتامین توصیه می شود. مصرف حداقل 1000 میلی گرم کلسیم  در روز لازم میباشد.

مصرف کلسیم بیش از حد می تواند مشکلات گوارشی مانند یبوست،  سنگ کلیه ایجادکند. بهترین منبع برای ویتامین D ،پیاده روی خارج از منزل در هر روز صبح برای چند دقیقه است.

این جذب کلسیم را بسیار آسان تر خواهد کرد.

مصرف اهن در بارداری

تمام مواد مغذی اضافی که شما در حال حاضر در طول دوره بارداری خودنیاز دارید، آهن یکی از مهم ترین مواد الی برای شماست  .

اهمیت آهن برای بدن انسان:

مصرف مواد غذایی غنی از آهن در دوران بارداری بسیار ضروری است. حتی اگر شما باردار هستید، بدن شما نیاز به آهن به چند دلیل دارد. برای شروع، آهن مسئول برای تشکیل  هموگلوبین (پروتئین در سلول های قرمز خون) است که اکسیژن را به دیگر سلولهای بدن میرساند.

در مرحله دوم، آهن یک جزء حیاتی از میوگلوبین، (یک پروتئین تامین اکسیژن به عضلات)، و کلاژن است که کمک به ساخت استخوان، غضروف و دیگر بافت همبند میکند.

آهن برای تولید بسیاری از آنزیم های مهم نیز ضروری است و کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن میکند.

مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری
نوشته های مرتبط

اهمیت مصرف قرص آهن در دوران بارداری:

افزایش مصرف آهن یک اولویت برای نوزاد  شما در دوران بارداری به دلیل زیر است:

  1. تولید هموگلوبین اضافی:

در دوران بارداری، بدن شما  تقریبا 50 درصد بیشترخون تولید میکند به  همین دلیل  شما نیاز به هموگلوبین و آهن اضافی دارید.

  • کمبود آهن قبل از بارداری:

بسیاری از زنان در حال حاضر کمبود آهن در بدن خود قبل از باردار شدن دارند. از این رو آنها ممکن است آهن اضافی در طول دوران بارداری نیاز دارند.مصرف  30 میلی گرم در روز،اهن برای بارداری لازم است.

  • افزایش نیاز در رشد کودک:

در سه ماهه دوم و سوم بارداری به علت رشد  کودک  نیاز به افزایش آهن، وجود دارد.

  • عوارض کم خونی در دوران بارداری:

فقر آهن، کم خونی است که به بسیاری از عوارض بارداری مانند زایمان زودرس، وزن کم هنگام تولد، مرگ و میر نوزادان، و غیره منحرمیشود.
به طور کلی، زنان غیر باردار حدود 18 میلی گرم آهن  نیاز دارند در حالی که یک زن باردار ممکن است به اندازه 27 میلی گرم نیاز داشته باشد.

خطر ابتلا به فقر آهن در دوران بارداری: مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

فقر آهن در هر نقطه ای از زمان خطرناک است،به ویژه زمانی که شما در دوران بارداری دچار کمبود هستید. مقدار ناکافی از آهن منجر به کم خونی شما و به نوبه خود منجر به اثرات خطرناک در شما و کودک در دوران بارداری میشود.

  1. خطر تولد نوزاد نارس  و سقط جنین :

کم خونی در دوران بارداری با افزایش خطر تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد در نوزادان مرتبط است. همچنین گاهی اوقات به مرگ نوزاد یا جنین مرتبط است، به خصوص در  سه ماهه دوم و سوم بارداری .

  • کاهش سیستم ایمنی بدن:

فقر آهن به تضعیف انرژی  و سیستم ایمنی بدن شما ، در نتیجه توانایی بدن شما را به مبارزه با عفونت کاهش میدهد. همچنین، اگر شما مقدار زیادی خون در هنگام زایمان از دست بدهید در حالی که دچار کم خونی هم هستید، شما ممکن است به یک انتقال خون نیاز داشته باشید.

منابع غذایی آهن:

  1. گوشت قرمز:

گوشت قرمز یکی از بهترین منابع طبیعی از آهن است. گوشت خوک، گوشت گاو، گوشت گوسفند و کبد . با این حال، در دیگر منابع گیاهی آهن تمرکز داشته باشید.

  • مرغ:

مرغ یکی دیگر از منبع بزرگ غنی از آهن که شما می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. مرغ و بوقلمون منابع طبیعی آهن هستند.

  • محصولات گیاهی :

بسیاری از مواد غذایی گیاهی حاوی مقادیر خوبی از آهن است. مطمئن شوید که شما مصرف حداقل 2/3 از این مواد را  هر روز دارید تا به مقدار مورد نیاز خود  آهن برسید. است. نگاهی به برخی از گزینه های مناسب زیر

لوبیا البالو کشمش نخود کدو تنبل

محصولات کافئین حاوی فنل ها هستند که با جذب مواد غذایی  غنی ​​از ویتامین C مانند پرتقال، کلم بروکلی، توت فرنگی و غیره به افزایش جذب آهن کمک میکنند.

بارداری نیازمند رژیم غذایی سالم ، ورزش و مصرف مواد غذایی مغذی ، چک کردن سطح هموگلوبین ،مصرف مکمل اهن  است. مصرف مکمل اهن کلسیم در بارداری

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک