میوم رحم چیست و چگونه درمان می شود؟

فیبروم های رحم که به عنوان میوم نیز شناخته می شوند، تومورهای غیر سرطانی هستند که در رحم رشد می کنند. آنها شایع ترین تومورهای خوش خیم رحم در زنان هستند و قابل درمان هستند. اگرچه بیشتر میوم ها کوچک هستند و علائم خاصی ایجاد نمی کنند، اما می توانند از نظر شکل، اندازه و محل متفاوت باشند و منجر به علائم متفاوتی شوند. میوم ها از بافت ماهیچه ای ساخته شده اند و به ندرت در دهانه رحم ایجاد می شوند. در صورت بروز، معمولاً در قسمت فوقانی و بزرگتر رحم هستند.

به عبارت ساده تر، میوم ها تومورهای خوش خیمی هستند که از بافت و گره های عضلانی در داخل و اطراف رحم ایجاد می شوند. درک علائم میوم در تشخیص و درمان آنها بسیار مهم است. در صورت عدم درمان، میوم می تواند عوارضی مانند خونریزی شدید قاعدگی، درد لگن و مشکل در باردار شدن ایجاد کند. بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از این علائم مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

 

انواع میوم های رحمی

میوم های رحم یا فیبروم ها را می توان بر اساس محل قرارگیری آنها در رحم به انواع مختلفی طبقه بندی کرد. درک انواع مختلف میوم در تشخیص و درمان موثر آنها ضروری است. در اینجا شایع ترین انواع میوم رحم آورده شده است:

– میوم در دیواره خارجی رحم: این نوع میوم در قسمت بیرونی رحم قرار دارد و به دلیل بزرگی یا فشاری که به اندام های مجاور وارد می کند ممکن است باعث درد شود.

–  در حفره رحم: این نوع میوم در داخل رحم قرار دارد و می تواند عوارضی مانند خونریزی یا مشکلات باروری ایجاد کند.

–  داخل حفره رحم: این نوع میوم در داخل حفره رحم قرار دارد و می تواند علائمی مانند خونریزی شدید و گرفتگی شدید را ایجاد کند.

اگر میوم رحمی برای شما تشخیص داده شده است، لازم است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای تعیین نوع میوم و بهترین روش درمانی کار کنید. بسته به نوع، اندازه و محل میوم، گزینه‌های درمانی ممکن است شامل دارو، جراحی یا سایر روش‌های غیرتهاجمی باشد.

یک نوع رشد بسیار رایج است. تقریباً 40 تا 80 درصد افراد دارای رحم فیبروم دارند. اغلب در افراد بین 30 تا 50 سال رخ می دهد. افرادی که اولین قاعدگی (قاعدگی) خود را نداشته اند، معمولاً فیبروم ندارند. آنها همچنین در افرادی که وارد یائسگی شده اند کمتر

دیده می شود.

 

علائم میوم کدامند؟

میوم رحم یا فیبروم بسته به اندازه، محل و تعداد آنها می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. به گفته بهترین متخصص زنان برای درمان میوم در تهران، شایع ترین علائم میوم عبارتند از:

– خونریزی شدید در دوران قاعدگی
– کم خونی ناشی از خونریزی زیاد
– ضعف و خستگی
– درد هنگام مقاربت
– درد، خونریزی یا ترشح از واژن هنگام ایجاد عفونت میوم
– احساس فشار یا توده در شکم (این علامت نادر است)
– مشکل در ادرار کردن (عفونت های دستگاه ادراری اغلب در زنان مبتلا به میوم رخ می دهد)

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، ضروری است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا میوم رحم دارید یا خیر و بهترین روش درمانی را تعیین کنید.

بسته به شدت علائم و اندازه، محل و تعداد میوم ها، گزینه های درمانی ممکن است شامل دارو، جراحی یا سایر روش های غیر تهاجمی باشد. با تشخیص زودهنگام و درمان مناسب، اکثر زنان مبتلا به میوم رحم می توانند علائم خود را مدیریت کرده و کیفیت زندگی خود را حفظ کنند.

در صورت داشتن فیبروم ممکن است احساسات مختلفی را تجربه کنید. اگر فیبروم های کوچکی دارید، ممکن است اصلاً هیچ احساسی نداشته باشید و حتی متوجه وجود آنها نشوید. با این حال، برای فیبروم های بزرگتر، می توانید ناراحتی و درد را تجربه کنید. فیبروم ها می توانند باعث احساس کمردرد، دردهای خنجر کننده در شکم و حتی درد در حین رابطه جنسی شوند.

مشکلات ادراری و میوم

 

میوم رحم که به عنوان فیبروم نیز شناخته می شود، تومورهای غیر سرطانی هستند که در رحم رشد می کنند و می توانند علائم مختلفی از جمله مشکلات ادراری را ایجاد کنند. میوم های بزرگ ممکن است دستگاه ادراری را مسدود کرده و منجر به افتادگی شود که می تواند باعث زخم، آلودگی، خونریزی و انسداد جریان ادرار شود.

فیبروم در زنان در سنین باروری نسبتا شایع است و همچنین می تواند علائم و نشانه های دیگری مانند خونریزی غیر طبیعی و توده های لگنی را ایجاد کند. این علائم بسته به اندازه، محل و تعداد میوم ها می تواند متفاوت باشد.

اگر مشکلات ادراری یا سایر علائم مرتبط با فیبروم را تجربه می کنید، ضروری است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

تشخیص زودهنگام و درمان مناسب می تواند به مدیریت علائم و جلوگیری از عوارض کمک کند.

بسته به شدت علائم و اندازه، محل و تعداد میوم ها، گزینه های درمانی ممکن است شامل دارو، جراحی یا سایر روش های غیر تهاجمی باشد.

ترمیم پرده بکارت

دلیل ایجاد فیبروم رحم

 

علت دقیق فیبروم رحم یا میوم هنوز ناشناخته است، اما پزشکان معتقدند که عوامل متعددی ممکن است در ایجاد آنها نقش داشته باشند. این عوامل عبارتند از:

– عوامل ارثی: زنانی که سابقه خانوادگی فیبروم دارند بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند.

– عدم تعادل هورمونی: میوم ها به هورمون ها، به ویژه استروژن و پروژسترون حساس هستند. عدم تعادل در این هورمون ها ممکن است به رشد فیبروم کمک کند.

– اضافه وزن: زنانی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند بیشتر در معرض ابتلا به فیبروم هستند.

– سطوح پایین پروژسترون: پروژسترون یک هورمون زنانه است که در تنظیم چرخه قاعدگی نقش دارد. سطوح پایین پروژسترون ممکن است به ایجاد فیبروم کمک کند.

– تغذیه نامناسب و مصرف غذاهای مضر برای فیبروم رحم: رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز، کافئین و الکل ممکن است خطر ابتلا به فیبروم را افزایش دهد.

– استرس شدید: استرس مزمن نیز ممکن است به ایجاد فیبروم کمک کند.

در حالی که علت دقیق فیبروم رحم هنوز ناشناخته است، درک این عوامل خطر می تواند به زنان کمک کند تا اقداماتی را برای کاهش خطر ابتلا به فیبروم انجام دهند.

اگر فیبروم رحمی برای شما تشخیص داده شده است، ضروری است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود برای تعیین بهترین روش درمانی برای نیازهای فردی خود کار کنید.

چندین عامل خطر وجود دارد که می تواند در شانس شما برای ایجاد فیبرو نقش داشته باشدشناسه این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

  • چاقی و شاخص توده بدنی بالاتر (BMI).
  • سابقه خانوادگی فیبروم
  • بچه دار نشدن
  • شروع زودرس قاعدگی (پریود شدن در سنین پایین).
  • دیر رسیدن به سن یائسگی

 

امکان ابتلا به میوم در کدام افراد بیشتر است؟

 

فیبروم رحم یا میوم یک بیماری شایع است که بیشتر زنان در سنین باروری و بعد از آن را تحت تاثیر قرار می دهد. عوامل متعددی خطر ابتلا به فیبروم را افزایش می دهند، از جمله:

– زنان سیاه پوست: مطالعات نشان داده است که زنان سیاهپوست تا سه برابر بیشتر از زنان دیگر نژادها در معرض ابتلا به فیبروم هستند.

– رژیم غذایی: زنانی که رژیم غذایی سرشار از گوشت قرمز، کافئین و الکل مصرف می کنند بیشتر در معرض ابتلا به فیبروم هستند.

– چاقی: زنان چاق بیشتر در معرض ابتلا به فیبروم هستند.

– هیسترکتومی: زنانی که هیسترکتومی (جراحی برای برداشتن رحم) انجام نداده اند، بیشتر در معرض ابتلا به فیبروم هستند.

– سابقه خانوادگی: سابقه خانوادگی بیماری میوم نیز ممکن است خطر ابتلا به فیبروم را افزایش دهد.

در حالی که این عوامل خطر می توانند احتمال ابتلا به فیبروم را افزایش دهند، مهم است که توجه داشته باشیم که بسیاری از زنان بدون عوامل خطر شناخته شده نیز می توانند به فیبروم مبتلا شوند.

اگر علائم مرتبط با فیبروم را تجربه کردید، ضروری است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را برای نیازهای فردی خود تعیین کنید.

بسته به شدت علائم و اندازه، محل و تعداد میوم ها، گزینه های درمانی ممکن است شامل دارو، جراحی یا سایر روش های غیر تهاجمی باشد.

نحوه تشخیص میوم رحم

 

تشخیص میوم رحم یا فیبروم معمولاً شامل ارزیابی پزشکی کامل و آزمایش‌های تصویربرداری است. به گفته بهترین متخصص زنان برای درمان میوم در تهران، روند تشخیصی میوم رحم به طور کلی شامل مراحل زیر است:

– سابقه پزشکی: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما در مورد علائمی که تجربه می کنید و سابقه پزشکی شما، از جمله هرگونه سابقه خانوادگی فیبروم ها را می پرسد.

– معاینه فیزیکی: در طول معاینه لگن، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما هر گونه ناهنجاری در رحم، مانند وجود میوم را احساس می کند.

– تست های تصویربرداری: میوم های بزرگ معمولاً از طریق معاینه فیزیکی و تصویربرداری اولتراسوند قابل تشخیص هستند. میوم های کوچکتر ممکن است نیاز به تشخیص دقیق تری از طریق سونوگرافی واژینال یا سایر آزمایش های تصویربرداری مانند MRI یا سی تی اسکن داشته باشند.

– آندوسکوپی یا لاپاراسکوپی: در برخی موارد، پزشک ممکن است آندوسکوپی یا لاپاراسکوپی را برای بررسی دقیق رحم و تایید تشخیص توصیه کند.

پس از تشخیص میوم رحم، پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا بهترین روش درمانی را بر اساس اندازه، محل و تعداد میوم ها و همچنین شدت علائم شما تعیین کند. گزینه های درمانی ممکن است شامل دارو، جراحی یا سایر روش های غیرتهاجمی باشد.

علت دقیق ناشناخته است، اما ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بر این باورند که هورمون های استروژن و پروژسترون نقش دارند. بیشتر فیبروم ها در افراد در سنین باروری اتفاق می افتد. مطالعات نشان می‌دهند که فیبروم‌ها زمانی که سطح هورمون‌ها

بالاتر است (مانند بارداری) رشد می‌کنند و زمانی که سطح هورمون‌ها پایین است (مانند دوران گذار به یائسگی) کوچک می‌شوند.

 

راهکارهای درمانی میوم در تهران 

 

میوم رحم یا فیبروم را می توان با استفاده از روش های مختلف بسته به اندازه و تعداد تومورها، نوع علائم، سن و سلامت کلی بیمار درمان کرد. به گفته بهترین متخصص زنان برای درمان میوم در تهران، روش های مختلف درمان میوم به شرح زیر است:

– مشاهده و نظارت: اگر اندازه میوم کوچک باشد و بیمار علائمی نداشته باشد، ممکن است پزشک مشاهده و نظارت بر تومور را توصیه کند.

– داروهای ضد پروژسترون: این داروها می توانند اندازه میوم های رحم را کاهش دهند. اگر میوم ها کوچک و در حال رشد باشند، پزشک ممکن است این داروها را تجویز کند.

– جراحی: اگر میوم رشد کرده باشد و علائمی مانند خونریزی شدید یا درد ایجاد کند، جراحی ممکن است بهترین گزینه درمانی باشد. جراحی می تواند شامل برداشتن میوم، جراحی لاپاراسکوپی یا هیسترکتومی (برداشتن رحم) باشد.

– درمان مافوق صوت: در این روش درمانی از امواج صوتی با فرکانس بالا برای از بین بردن میوم های کوچک استفاده می شود.

انتخاب روش درمانی بستگی به وضعیت هر بیمار دارد و باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در میان گذاشته شود. همکاری با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی قابل اعتماد و با تجربه برای تعیین بهترین دوره درمانی بر اساس اندازه، محل و تعداد

میوم ها و همچنین شدت علائم ضروری است. با تشخیص زودهنگام و درمان مناسب، اکثر زنان مبتلا به میوم رحم می توانند علائم خود را مدیریت کرده و کیفیت زندگی خود را حفظ کنند.

کم خونی وضعیتی است که زمانی اتفاق می افتد که بدن شما گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به اندام های شما ندارد. کم خونی ممکن است برای افرادی که پریودهای مکرر یا بسیار سنگین دارند اتفاق بیفتد. فیبروم ها می توانند باعث شوند

که پریودهای شما بسیار سنگین شود یا حتی بین دوره های قاعدگی خونریزی داشته باشید. اگر در حین داشتن فیبروم، علائم کم خونی را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید.

نوشته های مرتبط

در بسیاری از موارد، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فیبروم های رحمی را در طول معاینه لگن کشف می کند. اغلب، خونریزی شدید و سایر علائم مرتبط ممکن است به پزشک شما هشدار دهد که فیبروم را به عنوان بخشی از تشخیص در نظر بگیرد.

چندین آزمایش وجود دارد که می توان برای تایید فیبروم و تعیین اندازه و محل آنها انجام داد. این تست ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

سونوگرافی: این آزمایش تصویربرداری غیرتهاجمی تصویری از اندام های داخلی شما با امواج صوتی ایجاد می کند.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): این آزمایش با استفاده از آهنربا و امواج رادیویی تصاویر دقیقی از اندام های داخلی شما ایجاد می کند.

توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن: سی تی اسکن از تصاویر اشعه ایکس برای ایجاد تصویری دقیق از اندام های داخلی شما از چندین زاویه استفاده می کند.

هیستروسکوپی: در طول هیستروسکوپی، ارائه دهنده شما از دستگاهی به نام اسکوپ (یک لوله نازک و انعطاف پذیر با دوربینی در انتهای آن) برای مشاهده فیبروم های داخل رحم شما استفاده می کند. اسکوپ از واژن و دهانه رحم شما عبور می کند و سپس

به داخل رحم شما منتقل می شود.

هیستروسالپنگوگرافی (HSG): این یک اشعه ایکس دقیق است که در آن پزشک مواد حاجب را تزریق می کند و سپس از رحم شما عکس می گیرد.

Sonohysterography: در این آزمایش تصویربرداری، ارائه دهنده شما یک کاتتر کوچک را در واژن شما قرار می دهد و سپس سالین را به رحم شما تزریق می کند. این مایع اضافی کمک می کند تا تصویر واضح تری از رحم شما نسبت به آنچه در طول سونوگرافی

استاندارد می بینید ایجاد کنید.

لاپاراسکوپی: در طول این آزمایش، ارائه دهنده شما یک برش کوچک (برش) در قسمت پایین شکم شما ایجاد می کند. یک لوله نازک و منعطف با یک دوربین در انتهای آن قرار داده می شود تا اندام های داخلی شما را از نزدیک ببیند.

درمان فیبروم های رحمی بسته به اندازه، تعداد و محل فیبروم ها و همچنین علائمی که ایجاد می کنند می تواند متفاوت باشد. اگر هیچ علامتی از فیبروم خود را تجربه نمی کنید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. فیبروم های کوچک اغلب می توانند به حال خود رها شوند. برخی از افراد هرگز هیچ علامتی را تجربه نمی کنند یا هیچ مشکلی در ارتباط با فیبروم ندارند. در این موارد، ارائه‌دهنده شما ممکن است توصیه کند فیبروم‌های شما را با معاینه لگن یا سونوگرافی کنترل کنید.

 

اگر علائم فیبروم خود را تجربه می کنید – از جمله کم خونی ناشی از خونریزی زیاد، درد متوسط تا شدید یا مشکلات دستگاه ادراری و روده – برای کمک به درمان نیاز دارید. برنامه درمانی شما به چند عامل بستگی دارد، از جمله:

 

چند تا فیبروم داری

اندازه فیبروم های شما

جایی که فیبروم شما قرار دارد.

چه علائمی را در رابطه با فیبروم تجربه می کنید.

تمایل شما به حفظ رحم

بهترین گزینه درمانی برای شما نیز به برنامه های شما برای بارداری در آینده بستگی دارد. هنگام بحث در مورد گزینه های درمانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اهداف باروری خود صحبت کنید. گزینه های درمانی برای فیبروم رحم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

داروها

داروهای مسکن بدون نسخه (OTC): این داروها به مدیریت درد و ناراحتی ناشی از فیبروم کمک می کنند. داروهای OTC شامل استامینوفن و ایبوپروفن است.

مکمل های آهن: اگر دچار کم خونی ناشی از خونریزی بیش از حد هستید، ممکن است پزشک شما مصرف مکمل آهن را نیز به شما پیشنهاد دهد.

کنترل بارداری: کنترل بارداری همچنین می تواند به علائم فیبروم کمک کند – به ویژه، خونریزی شدید در طول و بین دوره های قاعدگی و دردهای قاعدگی. گزینه های مختلفی برای کنترل بارداری وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید، از جمله قرص های ضد

بارداری خوراکی، حلقه ها، تزریق ها و دستگاه های داخل رحمی (IUD).

آگونیست های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH): این داروها با کوچک کردن فیبروم ها عمل می کنند. گاهی اوقات از آنها برای کوچک کردن فیبروم قبل از جراحی استفاده می شود و برداشتن فیبروم را آسان تر می کند. با این حال، این داروها موقتی هستند

و اگر مصرف آنها را متوقف کنید، فیبروم ها دوباره رشد می کنند.

درمان های خوراکی: الاگولیکس یک درمان خوراکی جدید برای مدیریت خونریزی شدید رحمی در افرادی است که یائسگی با فیبروم های رحمی علامت دار را تجربه نکرده اند. می توان آن را تا 24 ماه مصرف کرد. در مورد مزایا و معایب این درمان با ارائه دهنده خود

صحبت کنید. یکی دیگر از درمان های خوراکی، ترانکسامیک اسید، خونریزی شدید قاعدگی را در افراد مبتلا به فیبروم رحم درمان می کند.

مهم این است که با سلامتی خود صحبت کنیدارائه دهنده hcare در مورد هر دارویی که مصرف می کنید. همیشه قبل از شروع یک داروی جدید با ارائه دهنده خود مشورت کنید تا در مورد عوارض احتمالی صحبت کنید.

 

 

جراحی میوم 

اندازه فیبروم های رحمی قبل از جراحی باید چقدر باشد؟

اندازه قطعی فیبروم وجود ندارد که به طور خودکار به این معنی باشد که باید برداشته شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما بر اساس علائم شما تعیین می کند که آیا جراحی لازم است یا خیر. به عنوان مثال، فیبروم هایی به اندازه یک سنگ مرمر کوچک همچنان ممکن است بسته به محل خود باعث خونریزی بیش از حد شوند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند علائمی را که ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشد، مورد بحث قرار دهد.

 

اگر فیبروم ها درمان نشوند چه اتفاقی می افتد؟

اگر علائمی ندارید، درمان فیبروم ممکن است ضروری نباشد. اگر فیبروم های بزرگ دارید یا علائم شما باعث درد و ناراحتی شما می شود، درمان ممکن است بهترین گزینه باشد. فقط شما و ارائه‌دهنده‌تان می‌توانید بهترین روش درمانی یا نیاز به درمان را تعیین کنید.

مفید است

 

جراحی یک روش درمانی رایج برای میوم رحم یا فیبروم است و می تواند برای کنترل و حذف تومورها استفاده شود. بسته به اندازه، تعداد و محل میوم ها، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یکی از روش های جراحی زیر را توصیه کند:

– میومکتومی: این روش جراحی فقط شامل برداشتن میوم و حفظ بقیه بافت سالم رحم است. میومکتومی برای زنانی که می خواهند در آینده بچه دار شوند اما نمی توانند به طور طبیعی باردار شوند مناسب است.

– هیستروسکوپی: این روش جراحی کم تهاجمی شامل قرار دادن یک هیستروسکوپ، یک دستگاه بیمارستانی کوچک با دوربین و ابزار جراحی، در رحم برای برداشتن میوم های کوچک است.

– لاپاراسکوپی: این روش جراحی کم تهاجمی شامل ایجاد چندین برش کوچک در نزدیکی شکم و قرار دادن یک لاپاروسکوپ، دستگاهی مجهز به دوربین و ابزار جراحی، برای برداشتن میوم است.

– هیسترکتومی: این روش جراحی شامل برداشتن کل رحم است. هیسترکتومی برای زنانی که قصد بچه دار شدن در آینده را ندارند مناسب است.

همکاری با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی قابل اعتماد و با تجربه برای تعیین بهترین دوره درمانی بر اساس اندازه، محل و تعداد میوم ها و همچنین شدت علائم ضروری است. در حالی که جراحی یک روش درمانی موثر برای میوم است، مهم است که قبل

از تصمیم گیری، خطرات و مزایای بالقوه هر روش را سنجید.

جراحی فیبروم

هنگام صحبت در مورد انواع مختلف جراحی برای برداشتن فیبروم باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت. نه تنها اندازه، محل و تعداد فیبروم‌ها می‌تواند بر نوع جراحی تأثیر بگذارد، بلکه خواسته‌های شما برای بارداری‌های آینده نیز می‌تواند عامل مهمی در تدوین

برنامه درمانی باشد. برخی از گزینه‌های جراحی رحم شما را حفظ می‌کنند و به شما امکان می‌دهند در آینده باردار شوید، در حالی که گزینه‌های دیگر می‌توانند به رحم شما آسیب بزنند یا آن را خارج کنند.

 

میومکتومی روشی است که به پزشک اجازه می دهد فیبروم ها را از بین ببرد. انواع مختلفی از میومکتومی وجود دارد. نوع روشی که ممکن است برای شما بهترین کار را داشته باشد به محل قرارگیری فیبروم های شما، بزرگی آنها و تعداد شما بستگی دارد.

انواع روش های میومکتومی برای برداشتن فیبروم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

هیستروسکوپی: ارائه دهنده شما یک اسکوپ (ابزاری نازک، انعطاف پذیر و لوله مانند) را از طریق واژن و دهانه رحم و داخل رحم شما وارد می کند. ارائه دهنده شما از این اسکوپ برای برش و برداشتن فیبروم ها استفاده می کند.

لاپاراسکوپی: در این روش، ارائه دهنده شما از یک اسکوپ برای برداشتن فیبروم ها استفاده می کند. برخلاف هیستروسکوپی، این روش شامل قرار دادن چند برش کوچک در شکم است. اینگونه است که اسکوپ وارد بدن شما و خارج می شود.

لاپاراتومی: در طول این روش، پزشک یک برش بزرگتر در شکم شما ایجاد می کند و فیبروم ها را از طریق این یک برش خارج می کند.

اگر قصد بارداری در آینده را ندارید، گزینه های بیشتری وجود دارد که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است توصیه کند. این گزینه‌ها می‌توانند بسیار مؤثر باشند، اما معمولاً از بارداری‌های آینده جلوگیری می‌کنند. این موارد می تواند شامل موارد زیر

باشد:

 

هیسترکتومی: ارائه دهنده شما رحم شما را در طول هیسترکتومی خارج می کند. هیسترکتومی تنها راه برای درمان فیبروم است. با برداشتن کامل رحم، فیبروم ها نمی توانند برگردند و علائم شما باید از بین بروند. اگر تخمدان های شما در جای خود باقی

بمانند، پس از هیسترکتومی یائسگی نخواهید داشت. اگر خونریزی بسیار شدید از فیبروم های خود را تجربه می کنید یا اگر فیبروم های بزرگ دارید، ممکن است این روش توصیه شود. هیسترکتومی با حداقل تهاجم شامل روش های واژینال، لاپاراسکوپی یا

روباتیک است.

آمبولیزاسیون فیبروم رحم: رادیولوژیست مداخله ای این روش را با کمک متخصص زنان انجام می دهد. آنها یک کاتتر کوچک را در شریان رحمی یا شریان رادیال قرار می دهند و ذرات کوچکی را تزریق می کنند که سپس جریان خون از شریان به فیبروم ها را مسدود

می کند. از دست دادن جریان خون فیبروم ها را کوچک می کند و علائم شما را بهبود می بخشد. این روش ممکن است برای همه مناسب نباشد.

فرسایش با فرکانس رادیویی (RFA): این یک درمان ایمن و موثر است که از انرژی مایکروویو (RF) برای درمان فیبروم رحم استفاده می کند. برای افرادی که به یائسگی نرسیده اند توصیه می شود. فیبروم های کوچکتر را درمان می کند.

عوارض میوم

 

در صورت داشتن فیبروم ممکن است احساسات مختلفی را تجربه کنید. اگر فیبروم های کوچکی دارید، ممکن است اصلاً هیچ احساسی نداشته باشید و حتی متوجه وجود آنها نشوید. با این حال، برای فیبروم های بزرگتر، می توانید ناراحتی و درد را تجربه کنید.

فیبروم ها می توانند باعث احساس کمردرد، دردهای خنجر کننده در شکم و حتی درد در حین رابطه جنسی شوند.

در حالی که جراحی یک روش درمانی رایج برای میوم رحم یا فیبروم است، ممکن است عوارضی ایجاد کند. به گفته بهترین متخصص زنان برای درمان میوم در تهران، عوارض احتمالی جراحی میوم می تواند شامل موارد زیر باشد:

1. خونریزی: پس از جراحی، ممکن است خونریزی در محل عمل رخ دهد.

2. عفونت: محل برش جراحی می تواند عفونی شود که به طور کلی با آنتی بیوتیک درمان می شود.

3. آسیب به اندام های اطراف: در حین جراحی، خطر آسیب به اندام های مجاور مانند دستگاه ادراری وجود دارد که می تواند منجر به عوارضی مانند اختلالات ادراری پس از جراحی شود.

4. عوارض جنسی: اگر بخشی از دستگاه تناسلی در حین جراحی برداشته شود، ممکن است عوارضی مانند خشکی واژن یا کاهش میل جنسی ایجاد شود.

5. پارگی پس از جراحی: اگر میوم ها بزرگ و متعدد باشند، جراحی ممکن است باعث پارگی در بافت اطراف شود.

مهم است که قبل از تصمیم گیری در مورد خطرات و مزایای بالقوه هر گزینه درمانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. در حالی که جراحی به طور کلی ایمن و موثر است، آگاهی از عوارض جانبی احتمالی و انجام اقداماتی برای به حداقل رساندن خطر عوارض ضروری است.

زنان 909 ارائه دهنده مشاوره پزشکی و درمان.مشاوره پزشکی زنان در تهران

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.