وازکتومی : وازکتومی قابل برگشت است؟

وازکتومی و  وازو وازکتومی وازو وازکتومی اعمال جراحی برای از میان برداشتن انسداد در دستگاه تناسلی مردان می باشند. این روش ها معمولا برای بازگرداندن باروری انجام شده، اگر چه گاهی اوقات برای کاهش درد، مانند سندرم درد بعد از وازکتومی انجام می شود. وازووازوستمی شامل آناستوموز بخش هایی از مجرای دفران در بالا و پایین انسداد است.

وازکتومی

اکثریت قریب به اتفاق وازووازکتمی  برای بازگرداندن وازکتومی قبلی انجام می شود، اما این روش گاهی اوقات برای بهبود آسیب ثانویه ناشی از جراحی قبلی بر روی مجرا صورت می گیرد.

این روش شامل آناستوموز مجرای دفران به اپیدیدیم به منظور برداشتن انسداد اپیدیدیم می باشد. این انسداد ممکن است به طور ثانویه انسداد vasal طولانی مدت ناشی از آسیب به لوله اپیدیدیم (پارگی اپیدیدیم) یا ممکن است ناشی از عفونت اپیدیدیم یا تروما باشد.این تکنیک در حال حاضر، روش استاندارد طلایی برای وازکتومی است.

اخیرا، منابع جدید تحقیقی نشان داده اند که استفاده از وازووازوکتمی با کمک رباتیک،  نتایج امیدوار کننده ای دارد. افزایش هزینه و نیز کاهش بزرگنمایی نسبت به روش میکرو جراحی از معایب اصلی این روش است. لازم به ذکر است که هیچ  منبع تحقیق شده ای تاکنون برای نقش بالقوه وازواپیدیدیموستومی به کمک رباتیک وجود ندارد، و در نتیجه روش رباتیک در حال حاضر فقط محدود به وازووازوکتمی می باشد.

وازکتومی

در هنگام وازکتومی با بی حسی موضعی ابتدا لوله های منی بر در محل خروج از بیضه با دست پیدا می شود و بر روی آن یک شکاف یک سانتی متری بر روی پوست بیضه داده می شود  سپس با یک وسیله جراحی لوله منی بر از محل خود بلند می شود و از داخل کیسه بیضه خارج و قطع می شودو سپس دو انتهای قطع شده با نخهای جراحی غیر قابل جذب مسدود می شوند. پس از قطع لوله های منی بر، بیضه ها به تولید اسپرم ادامه می دهند ولی چون آنها دفع نمی شوند، توسط بدن جذب می شوند.

بنده مواردی دیده ام که حاملگی پس از وازکتومی سبب مشکلات شدید در زندگی زناشوئی و انواع اتهامها شده است. این موضوع از این نظر ذکر شد که میزان موفقیت وازکتومی صد در صد نیست ولی تقریبا در حدود صد در صد است.

عوارض وازکتومی

آزواسپرمی (فقدان اسپرم در انزال) می تواند از دستگاه تناسلی مسدود شده و یا نقص در اسپرماتوژنز در بیضه ناشی شود. وازووازوستمی برای انسداد در سطح مجرای وازدفران به کار می رود، در حالی که وازواپیدیدیموستومی برای درمان انسداد اپیدیدیم استفاده می شود. محل انسداد که اغلب توسط آزمایش مایع از انتهای مجرا و یا از لوله اپیدیدیم تشخیص داده می شوند، در زیر شرح داده شده اند. هدف از هر دو روش بازگرداندن باز بودن دستگاه تناسلی و در نهایت اجازه به باروری است. این روش ها برای علل آزواسپرمی غیر انسدادی مشخص نشده اند.

نوشته های مرتبط

وازکتومی

علت شکست وازکتومی این است که دو انتهای بریده شده بهم رسیده و دوباره لوله های منی بر کانالیزه می شوند. بنابراین هنگام وازکتومی سعی می شود یک تکه از لوله های منی بر برداشته شده و دو انتهای آنها دور از هم و در سطوح متفاوت (نه روبروی هم) بسته شوند.

وازکتومی یکی از رایج ترین عمل هایی است که در ایالات متحده و در سراسر جهان انجام می شود. با وجود مشاوره دقیق قبل از عمل ، بین 3 تا 6 درصد از مردان تحت وازکتومی در نهایت تمایل به بازگرداندن وازکتومی (VR) دارند. بازگرداندن باروری و رهایی از سندرم درد بعد از وازکتومی (PVSP)به عنوان دلایل اصلی بازگشت ذکر شده است

انسداد اولیه دستگاه تناسلی در حدود 4/7 درصد از مردان نابارور که قبلا وازکتومی انجام نداده اند رخ می دهد. در حالی که ممکن است به چند علت (به عنوان مثال، از جمله تروما اپیدیدیم، عفونت، هیپوپلازی مادرزادی سیستم مجرا)، تعداد قابل توجهی از بیماران برای وازواپیدیدیموستومی به منظور ترمیم باز کردن دستگاه زایشی کاندید شوند.

انسداد مجرا معمولا در نتیجه یک تقسیم عمدی برای عقیم سازی است، اگر چه گاهی اوقات ممکن است به علت آسیب ناشی از درمان در طی عمل جراحی ایجاد می شود.

انسداد اپیدیدیم می تواند مادرزادی و یا می تواند ناشی از عفونت اپیدیدیم، تروما، یا وازکتومی قبلی باشد. انسداد اپیدیدیم مادرزادی ممکن است در رابطه با انسداد مجرای دفران رخ دهد، انسداد التهابی اپیدیدیم می تواند ناشی از اپیدیدیمیت باکتریایی باشد. باکتری نایسریا گونوره معمولا فقط اپیدیدیم دیستال را تحت تاثیر قرار داده و موجب جراحی بایپس از مجرا به سمت پروگزیمال اپیدیدیم با استفاده از وازواپیدیدیموستومی می شود.

وازکتومی

ضربه به اپیدیدیم یک علت نسبتا غیر معمول انسداد اپیدیدیم است اما ممکن است از آسیب اپیدیدیم در طول عمل جراحی بیضه (به عنوان مثال، اسپرماتوسلکتومی، هیدروسلکتومی، بیوپسی بیضه) ناشی شود.

انسداد اپیدیدیم به دنبال وازکتومی، محتمل ترین علت انسداد اپیدیدیم است. تجمع فشار بالا در داخل مجرا درون اپیدیدیم پس از وازکتومی می تواند منجر به پارگی لوله ظریف اپیدیدیم شده و در نتیجه منجر به انسداد شود (به عنوان مثال، ترکیدن اپیدیدیم). این پدیده در مردانی که بیش از 10 سال پس از وازکتومی در خواست بازگرداندند داده و در بیمارانی که روش وازووازوستمی  قبلا در مورد آن ها شکست خورده، شایع تر است.

بیمارانی که تمایل به وازووازوکتمی برای بازگرداندن وازکتومی دارند، به طور داوطلبانه برای ارزیابی، مراجعه می کنند. سایر بیماران برای ارزیابی ناباروری پس از یک بررسی از مقاربت محافظت نشده، معرفی می شوند. یک آزمایش فیزیکی دقیق نشان می دهد که تشخیص انسداد مجرا یا اپیدیدیم، به ترتیب موجب هدایت به سوی وازووازوستمی و وازواپیدیدیموستومی می شود.

مردان با انسداد دستگاه تناسلی از نظر اندازه طبیعی بیضه (> 20 حجم میلی لیتر یا 4 سانتی متر طول) و درجه غلظت آن آزمایش می شوند. در اپیدیدیم، برجستگی پروکسیمال به سمت محل انسداد حس شده و صاف بودن (خالی بودن) دیستال  به سمت لوله مسدود شده احساس می شود. اتساع کل اپیدیدیم نشان می دهد که  انسداد هم در محل  اتصال اپیدیدیم با دفران و هم در داخل مجرای دفران است.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک