وازکتومی : وازکتومی قابل برگشت است؟

وازکتومی و  وازو وازکتومی وازو وازکتومی اعمال جراحی برای از میان برداشتن انسداد در دستگاه تناسلی مردان می باشند. این روش ها معمولا برای بازگرداندن باروری انجام شده، اگر چه گاهی اوقات برای کاهش درد، مانند سندرم درد بعد از وازکتومی انجام می شود. وازووازوستمی شامل آناستوموز بخش هایی از مجرای دفران در بالا و پایین انسداد است.

وازکتومی

اکثریت قریب به اتفاق وازووازکتمی  برای بازگرداندن وازکتومی قبلی انجام می شود، اما این روش گاهی اوقات برای بهبود آسیب ثانویه ناشی از جراحی قبلی بر روی مجرا صورت می گیرد.

وازکتومی قابل برگشت است

این روش ایمن و کم خطر می تواند باروری شما را در کمتر از سه هفته بازگرداند

هنگامی که وازکتومی را انتخاب می کنید، عقیم سازی دائمی در نظر گرفته می شود. اما برخی از افراد، معکوس کردن وازکتومی را در نظر می گیرند.

این روش شامل آناستوموز مجرای دفران به اپیدیدیم به منظور برداشتن انسداد اپیدیدیم می باشد. این انسداد ممکن است به طور ثانویه انسداد vasal طولانی مدت ناشی از آسیب به لوله اپیدیدیم (پارگی اپیدیدیم) یا ممکن است ناشی از عفونت اپیدیدیم یا تروما باشد.این تکنیک در حال حاضر، روش استاندارد طلایی برای وازکتومی است.

اخیرا، منابع جدید تحقیقی نشان داده اند که استفاده از وازووازوکتمی با کمک رباتیک،  نتایج امیدوار کننده ای دارد. افزایش هزینه و نیز کاهش بزرگنمایی نسبت به روش میکرو جراحی از معایب اصلی این روش است.

لازم به ذکر است که هیچ  منبع تحقیق شده ای تاکنون برای نقش بالقوه وازواپیدیدیموستومی به کمک رباتیک وجود ندارد، و در نتیجه روش رباتیک در حال حاضر فقط محدود به وازووازوکتمی می باشد.

وازکتومی

در هنگام وازکتومی با بی حسی موضعی ابتدا لوله های منی بر در محل خروج از بیضه با دست پیدا می شود و بر روی آن یک شکاف یک سانتی متری بر روی پوست بیضه داده می شود  .

سپس با یک وسیله جراحی لوله منی بر از محل خود بلند می شود و از داخل کیسه بیضه خارج و قطع می شودو سپس دو انتهای قطع شده با نخهای جراحی غیر قابل جذب مسدود می شوند. پس از قطع لوله های منی بر، بیضه ها به تولید اسپرم ادامه می دهند ولی چون آنها دفع نمی شوند، توسط بدن جذب می شوند.

بنده مواردی دیده ام که حاملگی پس از وازکتومی سبب مشکلات شدید در زندگی زناشوئی و انواع اتهامها شده است. این موضوع از این نظر ذکر شد که میزان موفقیت وازکتومی صد در صد نیست ولی تقریبا در حدود صد در صد است.

عوارض وازکتومی

آزواسپرمی (فقدان اسپرم در انزال) می تواند از دستگاه تناسلی مسدود شده و یا نقص در اسپرماتوژنز در بیضه ناشی شود. وازووازوستمی برای انسداد در سطح مجرای وازدفران به کار می رود، در حالی که وازواپیدیدیموستومی برای درمان انسداد اپیدیدیم استفاده می شود.

محل انسداد که اغلب توسط آزمایش مایع از انتهای مجرا و یا از لوله اپیدیدیم تشخیص داده می شوند، در زیر شرح داده شده اند. هدف از هر دو روش بازگرداندن باز بودن دستگاه تناسلی و در نهایت اجازه به باروری است. این روش ها برای علل آزواسپرمی غیر انسدادی مشخص نشده اند.

وازکتومی

علت شکست وازکتومی این است که دو انتهای بریده شده بهم رسیده و دوباره لوله های منی بر کانالیزه می شوند. بنابراین هنگام وازکتومی سعی می شود یک تکه از لوله های منی بر برداشته شده و دو انتهای آنها دور از هم و در سطوح متفاوت (نه روبروی هم) بسته شوند.

وازکتومی یکی از رایج ترین عمل هایی است که در ایالات متحده و در سراسر جهان انجام می شود. با وجود مشاوره دقیق قبل از عمل ، بین 3 تا 6 درصد از مردان تحت وازکتومی در نهایت تمایل به بازگرداندن وازکتومی (VR) دارند. بازگرداندن باروری و رهایی از سندرم درد بعد از وازکتومی (PVSP)به عنوان دلایل اصلی بازگشت ذکر شده است

انسداد اولیه دستگاه تناسلی در حدود 4/7 درصد از مردان نابارور که قبلا وازکتومی انجام نداده اند رخ می دهد.

در حالی که ممکن است به چند علت (به عنوان مثال، از جمله تروما اپیدیدیم، عفونت، هیپوپلازی مادرزادی سیستم مجرا)، تعداد قابل توجهی از بیماران برای وازواپیدیدیموستومی به منظور ترمیم باز کردن دستگاه زایشی کاندید شوند.

نوشته های مرتبط

انسداد مجرا معمولا در نتیجه یک تقسیم عمدی برای عقیم سازی است، اگر چه گاهی اوقات ممکن است به علت آسیب ناشی از درمان در طی عمل جراحی ایجاد می شود.

انسداد اپیدیدیم می تواند مادرزادی و یا می تواند ناشی از عفونت اپیدیدیم، تروما، یا وازکتومی قبلی باشد. انسداد اپیدیدیم مادرزادی ممکن است در رابطه با انسداد مجرای دفران رخ دهد،

انسداد التهابی اپیدیدیم می تواند ناشی از اپیدیدیمیت باکتریایی باشد. باکتری نایسریا گونوره معمولا فقط اپیدیدیم دیستال را تحت تاثیر قرار داده و موجب جراحی بایپس از مجرا به سمت پروگزیمال اپیدیدیم با استفاده از وازواپیدیدیموستومی می شود.

وازکتومی

ضربه به اپیدیدیم یک علت نسبتا غیر معمول انسداد اپیدیدیم است اما ممکن است از آسیب اپیدیدیم در طول عمل جراحی بیضه (به عنوان مثال، اسپرماتوسلکتومی، هیدروسلکتومی، بیوپسی بیضه) ناشی شود.

انسداد اپیدیدیم به دنبال وازکتومی، محتمل ترین علت انسداد اپیدیدیم است. تجمع فشار بالا در داخل مجرا درون اپیدیدیم پس از وازکتومی می تواند منجر به پارگی لوله ظریف اپیدیدیم شده و در نتیجه منجر به انسداد شود (به عنوان مثال، ترکیدن اپیدیدیم).

این پدیده در مردانی که بیش از 10 سال پس از وازکتومی در خواست بازگرداندند داده و در بیمارانی که روش وازووازوستمی  قبلا در مورد آن ها شکست خورده، شایع تر است.

مراقبت های بعد از عمل وازکتومی

بیمارانی که تمایل به وازووازوکتمی برای بازگرداندن وازکتومی دارند، به طور داوطلبانه برای ارزیابی، مراجعه می کنند. سایر بیماران برای ارزیابی ناباروری پس از یک بررسی از مقاربت محافظت نشده، معرفی می شوند.

یک آزمایش فیزیکی دقیق نشان می دهد که تشخیص انسداد مجرا یا اپیدیدیم، به ترتیب موجب هدایت به سوی وازووازوستمی و وازواپیدیدیموستومی می شود.

مردان با انسداد دستگاه تناسلی از نظر اندازه طبیعی بیضه (> 20 حجم میلی لیتر یا 4 سانتی متر طول) و درجه غلظت آن آزمایش می شوند. در اپیدیدیم، برجستگی پروکسیمال به سمت محل انسداد حس شده و صاف بودن (خالی بودن) دیستال  به سمت لوله مسدود شده احساس می شود.

اتساع کل اپیدیدیم نشان می دهد که  انسداد هم در محل  اتصال اپیدیدیم با دفران و هم در داخل مجرای دفران است.

این یک روش بسیار ایمن است، با خطر کمتر از 1٪ خونریزی و عفونت. جراحان از تکنیک های میکروسرجری برای قرار دادن لوله های شما در کنار هم استفاده می کنند. میکروسکوپ جراحی آنها می تواند تا 25 برابر بزرگنمایی کند! و شش تا هشت بخیه ای که بعد از اتمام آن دریافت می کنید از موی انسان ظریف تر هستند.

 وازکتومی قابل برگشت است

چند روز بعد از وازکتومی میشه رابطه داشت

در برخی از زوج‌ها، ما تصمیم می‌گیریم که روش بازیابی اسپرم را برای لقاح آزمایشگاهی انجام دهیم. به خصوص زمانی که زمان یک عامل باشد، این روش ها نسبت به روش های طبیعی، راه کارآمدتری برای رسیدن به بارداری هستند.

اگر وازکتومی در 10 سال گذشته انجام شده باشد، میزان موفقیت معکوس وازکتومی می تواند تا 95٪ باشد، اگرچه این میزان در 15 سال شروع به کاهش می کند.

و زمان تنها مورد توجه نیست. حتی پس از بازگشت موفقیت آمیز، چندین عامل دیگر در باردار شدن یا نشدن شریک زندگی شما نقش دارند. سلامت اسپرم شما و همچنین سن شریک زندگی شما یک عامل کلیدی است.

در وازکتومی، جراح مجرای دفران، لوله داخلی که اسپرم را از بیضه ها و آلت تناسلی شما خارج می کند، می بندد یا مسیر را تغییر می دهد. برگشت وازکتومی یک روش کم تهاجمی است که خوب، وازکتومی شما را معکوس می کند.

«جراحی حدود دو ساعت طول می‌کشد، و شما می‌توانید آن روز به خانه بروید.» اگر کار پشت میزی دارید، می توانید یک یا دو روز دیگر به سر کار خود برگردید، یا اگر کار سخت تری دارید در عرض سه تا چهار روز.

اگر به انجام وازکتومی معکوس فکر می کنید، احتمالاً باید از جیب خود هزینه کنید. از آنجایی که این روش انتخابی در نظر گرفته می شود، معمولاً تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی گیرد.

بیضه های شما هرگز تولید اسپرم را متوقف نکردند.«این برای بسیاری از بیماران تعجب آور است، اما پس از وازکتومی، بیضه های شما به تولید اسپرم ادامه می دهند – هیچ راهی برای خروج از بدن شما ندارند.»

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.