ویتامین D برای کاهش وزن ( 2000IU)

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که هنگام مصرف به شکل مکمل غذایی، گاهاً به عنوان یک ماده طبیعی کمک کننده به کاهش وزن تبلیغ می­شود. در واقع برخی از تحقیقات اظهار می­کنند که کمبود ویتامین D ریسک افزایش وزن را می­تواند بالا ببرد در حالیکه مصرف مکمل­های ویتامین D می­توانند به کاهش وزن و حفظ آن کمک کنند.

با این که ویتامین D به طور طبیعی در غذاهایی هم­چون ماهی چرب (روغن ماهی) وجود دارد و به خوراکی­هایی هم­چون آبمیوه و شیر تقویتی اضافه می­شود، بسیاری از متخصصان سلامت و بهداشت توصیه می­کنند که این ویتامین را به طور مستقیم با قرار گرفتن در معرض آفتاب دریافت کنید.

چه کسانی در معرض ابتلا به کمبود ویتامین D هستند:

بزرگسالان (افراد پیر)

نوزادان شیرخوار

افراد دارای پوست تیره

افرادی که خیلی کم در معرض آفتاب قرار می­گیرند

افرادی که از ضد آفتاب غالباً استفاده می­کنند

افاردی که تحت عمل جراحی باریاتریک (نظیر عمل بای­پس معده) قرار گرفته­اند

افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی

افرادی که در عرض­های جغرافیایی شمالی زندگی می­کنند

ویتامین D هم ­چنین برای پیشگیری از پوکی استخوان و قوی­تر شدن استخوان­ها ضروری است و به دور کردن بیماری­های قلبی و تحریک سیستم ایمنی بدن کمک می­کند.

نوشته های مرتبط

فواید ویتامین D برای کاهش وزن

ویتامین D

در این جا به برخی از یافته ­های کلیدی و مهم در مورد ویتامین D و وزن می­پردازیم:

در یک پژوهش منتشر شده در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی (در سال 2014)، پژوهشگران، دریافتِ 2000IU ویتامین D3 در هر روز همراه با پلاسیبو (دارونما) را در زنان یائسه­ی در یک اقدام برای کاهش وزن مقایسه کردند. در پایان مطالعه مشاهده شد زنانی که ویتامین D کافی در خون داشتند، وزن و چربی ببیشتری را از دست داده بودند و کاهش بیشتری در دور کمر آن­ها صورت گرفته بود.

هم­چنین در مطالعه منتشر شده­ای در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی، محققین دریافتند که افزایش میزان ویتامین D (مصرف و جذب کلسیم اخذ شده از لبنیات) می­تواند احتمال کلی کاهش وزن را در حین رژیم افزایش دهد. در این مطالعه 126 زن مبتلا به اضافه وزن به مدت 6 ماه تحت فالو (پیگیری) قرار گرفتند.

بر اساس مطالعه­­ی موجود در آرشیو پزشکی داخلی (منتشر شده در سال 2007)،  می­تواند به جلوگیری از افزایش وزنی که اغلب در زنان میانسال رخ می­دهد، کمک کند. در این مطالعه، 36287 زن یائسه شرکت کردند و هر کدام 400IU ویتامین D و 1000  میلی گرم کلسیم را به شکل مکمل (و بقیه یک پلاسیبو) روزانه دریافت کردند.

پس از 3 سال، شرکت کنندگان دریافت کننده مکمل که قبل از پژوهش سطح کلسیم آن­ها پایین بود، 11 درصد احتمال کلی افزایش وزن آن­ها کم­تر بود (در مقایسه با کسانی که پلاسیبو دریافت کرده بودند).

طبق گزارش مؤسسه بین المللی بهداشت و سلامت، مکمل­هایی که هم حاوی ویتامین  و هم کلسیم هستند، گزینه­های امیدبخشی برای کاهش وزن می­باشند. با این وجود، دانشمندان هنوز هم باید به دنبال مشخص کردن این موضوع باشند که آیا مصرف ویتامین D به تنهایی (به جای مصرف ویتامین D در ترکیب با کلسیم) می­تواند به کاهش وزن کمک کند؟

با این که ویتامین D شاید ممکن است نتواند به تنهایی به کاهش وزن شما کمک کند، اما افزایش مصرف آن می­تواند تلاش­ها و اقدامات مبتنی بر کاهش وزن شما را تقویت کند و در عین حال سطح سلامت کلی شما را ارتقاء ببخشد. برای موفقیت در کاهش وزن، مصرف مکمل همراه با رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم عوامل مهمی هستند.

توجه داشته باشد که مصرف بیش از حد ویتامین  ممکن است باعث استفراغ، از بین رفتن تراکم استخوان و مشکلات دیگر شود. هم­چنین مصرف طولانی­مدت یا بیش از حد مکمل­های کلسیم می­تواند اثرات سوء (اثرات جانبی) را بر سلامت شما داشته باشد.

هم­چنین به خاطر داشته باشید که بی­خطر بودن این مکمل­ها در زنان باردار، مادران شیرده، کودکان و کسانی که مبتلا به عارضه­های پزشکی هستند یا کسانی که دارو مصرف می­­کنند، مشخص نشده است. اگر در فکر مصرف مکمل­های ویتامین  هستید، ابتدا با یک پزشک (ارائه دهنده خدمات سلامت و بهداشت) مشورت کنید.

خود درمانی یک بیماری و اجتناب از درمان استاندارد (یا به تأخیر انداختن آن) می­تواند عواقب جدی داشته باشد.

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک