چه غذایی میگرن را تحریک میکند ؟؟؟*

چه غذایی میگرن را تحریک میکند : تمام میگرن‌ها به یک محرک مربوط نیستند اما اگر میگرن شما این گونه است یکی از بهترین شیوه‌ها برای پیشگیری از آنها دانستن محرک‌ها است که به بهترین شیوه بایستی از آنها جلوگیری به عمل بیاورید.

برای برخی از افراد این مسئله به معنای گفتن نه به برخی از غذاهاست.

چرا غذاها ممکن است باعث ایجاد سردرد شوند؟

دلیل دقیق میگرن هنوز شناخته شده نیست اما پزشکان قبول دارند که تغییرات جزئی در فعالیت مغز باعث ایجاد آنها می‌شوند که بر عروق خونی و سیگنال‌های عصبی نیز تأثیر می‌گذ‌ارند.

 نتیجه: درد دارای ضربان سر که گاهی اوقات می تواند به مدت روزها ادامه پیدا کند.

بسیاری از چیزها می‌توانند باعث ایجاد میگرن شوند به عنوان نمونه دارویی که مصرف می‌کنید، تغییرات در هورمون و فقدان خواب و رژیم غذایی شما نیز در این زمینه نقشی دارد.

در حدود 10 درصد از افراد با این سردردها، غذا محرک است.

غذاهایی که بایستی نسبت به آنها محتاط باشید:

چه غذایی میگرن را تحریک میکند

چه غذایی میگرن را تحریک میکند

 • موز
 • لوبیا (از جمله باقالا و لوبیای پهن)
 • شکلات
 • ذرت
 • میوه‌های مرکبات
 • محصولات لبنی کشت شده (مانند ماست و کفیر)
 • آجیل و کره‌های آجیلی
 • پیاز
 • گوجه‌فرنگی
 • میزان مصرف پنیر را پایین بیاورید

تیرامین یک ترکیب طبیعی است که در غذاهای غنی از پروتئین با گذشت زمان شکل می‌گیرد که محرک میگرن می‌باشد.

اینها پنیرهای غنی از تیرامین هستند:

 • آبی
 • بری
 • چدار
 • فتا
 • موزارلا
 • مونستر
 • پارمازان
 • سوئیسی

از این افزودنی‌ها خودداری کنید

مواد شیمیایی که به غذا اضافه می‌شوند تا مزه‌ی آنها را بهبود بخشند و یا این که کمک می‌کنند مدت طولانی‌تر تازه بمانند باعث ایجاد سردرد می‌شوند:

MSG (مونو سدیم گلوتامات) ماده‌ی اصلی در سس سویا و مواد نرم کننده‌ی گوشت.

 MSG ‌می‌تواند ظرف 20 دقیقه باعث ایجاد میگرن شود و گاهی اوقات در غذاهای بسته‌بندی به عنوان نگه‌دارنده‌های طبیعی و یا پروتئین هیدرولیز شده ذکر می‌گردد.

نیترات و نیتریت: این مواد شیمیایی در بسیاری از گوشت‌های پردازش شده از جمله هات‌داگ، همبرگر و گوشت‌ خوک بیکن یافت می‌شود. زمانی که آنها در سیستم شما ورود پیدا کنند باعث می‌شوند عروق خونی متورم شوند که در نهایت سبب ایجاد سردرد می‌شود.

آسپارتام: مشخص نیست که چگونه این شیرین کننده‌ی مصنوعی که شیرینی آن 150 برابر شکر است باعث ایجاد سردرد می‌شود. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است با این حال شما بهتر است مصرف آن را محدود کنید.

چه غذایی میگرن را تحریک میکند

به آنچه که می‌نوشید نیز توجه کنید: چه غذایی میگرن را تحریک میکند

ممکن است شنیده باشید که شراب قرمز باعث ایجاد میگرن می‌شود اما نوشیدنی‌های الکلی دیگر مانند آبجو، شامپاین و لیکور هم باعث ایجاد سردرد می‌گردند.

 برخی از ترکیبات الکل باعث می‌شوند مواد شیمیایی و عروق خونی در مغز شما به شیوه‌ای غیر نرمال رفتار کنند و شما نیازی نیست که تمام مدت یک شب در یک بار باشید.

 تا این اتفاق برای شما رخ دهد برای برخی از افراد تنها یک مشروب می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود.

کافئین می‌تواند باعث ایجاد سردرد شود. اما قطع کردن و اجتناب کامل نوشیدنی مورد علاقه‌ی شما معقولانه به نظر نمی‌رسد و می‌تواند به سردرد ناشی از ترک بینجامد.

در عوض شما می‌توانید مصرف کافئین خود را به حدود 200 میلی گرم در روز برسانید که در حدود یک فنجان کوچک قهوه است.

به خاطر داشته باشید که این فقط محدود به نوشیدنی‌های گرم نیست که برخی از سوداها نیز کافئین دارند. شکلات هم دارای کافئین می‌باشد.

عادات غذایی خود را بررسی کنید

این فقط غذای شما نیست که باعث ایجاد میگرن می‌شود، عادات غذایی شما نیز نقش مهمی بر عهده دارند. ممکن است در صورت این موارد دچار سردرد شوید:

غذا نخوردن به اندازه‌‌ی کافی

عدم مصرف آب کافی

از دست دادن وعده‌های غذایی

چگونه میگرن را متوقف کنیم

این مراحل می‌تواند به شما کمک کند بعد از غذا خوردن دچار سردرد میگرنی نشوید:

غذاهای بهتری انتخاب کنید: تا آنجایی که می‌توانید از غذاهای تازه، کامل مانند میوه و سبزیجات استفاده کنید و از خوردن غذاهای دارای بسته‌بندی و پردازش شده اجتناب نمایید.

نوشته های مرتبط

آنها ممکن است حاوی ترکیباتی باشند که باعث ایجاد سردرد می‌شود.

وعده‌های غذایی کوچک بیشتری مصرف کنید: به جای خوردن سه وعده غذایی بزرگ در طی روز، 5 یا 6 وعده‌ی کوچک مصرف کنید.

این مسئله باعث می‌شود تا از سردرد ناشی از گرسنگی جلوگیری به عمل آید و شما از خوردن غذاهای بیش از اندازه که می‌تواند باعث ایجاد میگرن شود نیز اجتناب می‌کنید.

مقادیر قابل توجهی آب بنوشید: به منظور به دست آوردن آب کافی حداقل 8 لیوان آب روزانه بنوشید.

داشتن یادداشت‌های روزانه سردرد: غذاهایی که هر روز می‌خورید را ردیابی کنید و زمان خوردن آنها را نیز یادداشت کنید. اگر یکی از آنها محرک ایجاد میگرن باشد سردرد احتمالاً 12 تا 24 ساعت بعد ایجاد خواهد شد.

استرس خود را مدیریت کنید: احساس تنش و نگرانی ممکن است باعث ایجاد سردرد شود. ورزش منظم می‌تواند باعث ایجاد حس کنترل بر احساساتتان گردد و همچنین به شما کمک می‌کند وزن اضافه را از دست بدهید و وزن سالمی را حفظ کنید.

در زمان شناسایی غذاهای محرک سردرد و میگرن آهسته عمل کنید: هر چیزی که ممکن است باعث ایجاد سردرد شود را یکباره حذف نکنید زیرا بدین ترتیب شناسایی غذاهایی که واقعاً بر شما تأثیر می‌گذارند دشوارتر می‌گردد. همچنین محدود کردن غذاها برای کودکان و زنان باردار ایده‌ی بدی است.

در عوض یک غذای احتمالی محرک را در هر زمان حذف کنید و بعد احساس خود را در ارتباط با آن در طی ماه آینده ردیابی کنید. این مسئله به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که آیا غذای مورد نظر مشکل‌ساز است و یا این که شما می‌توانید خوردن آن را به صورت ایمن مجدداً از سر بگیرید.

میگرن : چه غذایی میگرن را تحریک میکند

در ادامه 9 مورد گیاهان طبیعی و دارویی آورده شده است که به شما کمک می­کند تا از شر سردرد و میگرن خلاص شوید. این گیاهان دارویی طبیعی را در خانه نگه دارید. بنابراین دفعه بعد که دچار شدید، آنها در دسترستان خواهند بود.

میوه های مفید برای میگرن

 • پوست درخت بید سفید

وقتی می­خواهید میگرن خود را سریع­تر درمان کنید، زیاد منتظر نمانید. هنگامی که دوزهای زیادی از این گیاه مصرف می­شود، پوست درخت بید سفید می­تواند تسکین درد تقریبا فوری ارائه دهد. می­توانید این مکمل را به شکل قرص یا چای خریداری کنید. اطمینان حاصل کنید که دوز توصیه شده با قد و وزن شما تناسب داشته باشد. در حقیقت، پوست درخت بید سفید چیزی فراتر از یک ضددرد است.

بنابراین، برای اینکه بهترین نتایج حاصل شود بهتر است که آن را با گیاه دیگری ترکیب کنید که می­تواند علت اصلی سردرد را درمان کند. در هر صورت، تسکین دردی که پوست درخت بید سفید می­تواند به ارمغان بیاورد، واقعی است. این گیاه قطعا جایی در قفسه­ی دارویی خانه­ی شما خواهد داشت.

 • بابونه

اگر نوشیدن چای را دوست دارید، احتمالا در مورد اثر آرام­بخش چای بابونه نیز می­دانید. چای بابونه کمک می­کند که استرس و اضطراب را از بین رفته و همچنین اعصاب را آرام می­کند.

علاوه بر این، بابونه به عنوان ضدالتهاب نیز برای بدن عمل می­کند. این می­تواند سردردهای خاصی را از ریشه و اساسشان درمان کند. چای بابونه هیچ محدودیت سنی ندارد. حتی می­توانید آن را به فرزندان خود نیز بدهید.سردرد میگرنی

 • کهن­دار یا جینکو

برخلاف بابونه، جینکو فقط برای افراد مسن توصیه می­شود. افراد جوانی که از جینکو به عنوان درمان­گر سردرد استفاده می­کنند ممکن است وضعیت را بدتر کند. 

جینکو را می­توان در قالب قرص استفاده کرد یا می­توانید آن را به چای خود اضافه کنید. علاوه بر این، دانه­هایی نیز که از جینکو حاصل می­شوند، در کاهش درد موثرند. شما می توانید این دانه­ها را به سوپ یا فرنی خود اضافه کنید. در نتیجه، جینکو یک قاتل دردهای شدید است، اما باید بدانید در چه سنی مصرف آن توصیه می­شود.

 • بابونه­ گاو چشمی (فیورفیو)

فیورفیو احتمالا یکی از بهترین داروهای شناخته شده­ی طبیعی برای سردرد و میگرن است. این گیاه می­تواند شما را آرام کند و سطح استرس­تان را کاهش دهد. بابونه­ی گاو چشمی می­تواند به صورت خام خورده شود، زیرا برگ­های آن خوشمزه است و یا می­توانید آن را به چای خود اضافه کنید.

در واقع، این گیاه نه تنها می­تواند سردرد را تسکین دهد، بلکه از آن جلوگیری نیز می­کند. اگر هر روز سردرد دارید، سعی کنید این گیاه شگفت­انگیز را هر روز مصرف کنید. پس از یک ماه از افزودن این گیاه به چای یا غذا، تفاوت قابل توجهی را متوجه خواهید شد.

 • نعنای بیابانی

نعنای بیابانی یکی از گیاهان طبیعی شناخته شده است. به طور سنتی، نعنای بیابانی در محصولات زیبایی استفاده شده است. با این حال، به تازگی مردم دریافته­اند که این گیاه در درمان سردرد نیز موثر است. می­توانید نعنای بیابانی را به چای خود اضافه کنید یا آن را به طور مستقیم به صورت خوراکی استفاده کنید. علاوه بر این، می­توانید چند قطره روغن اسانس نعناع را به آب داغ اضافه کنید و با آن بخور کنید.سردرد میگرنی

 • کوهوش سیاه

کوهوش سیاه توسط بومیان آمریکایی به عنوان درمان سردرد برای صدها سال استفاده می­شد. به تازگی کشورهای غربی، خواص درمانی آن را یاد گرفته­اند. کوهوش سیاه به ویژه به خاطر اثراتی که بر روی استروژن دارد، برای زنان مؤثر است. به طور خاص، این گیاه را می ­وان برای مبارزه با افسردگی سیاه استفاده کرد.

همانند بسیاری از گیاهان دارویی دیگر، می­توانید آن را به چای خود اضافه کنید یا آن را به صورت قرص مصرف کنید.

 • اسطوخدوس

در حقیقت، ثابت شده است که بوی اسطوخودوس آرامش­بخش مثبتی برای درمان اضطراب است و همچنین احساس آرامش را به ارمغان می­آورد. اگر سردرد شما ناشی از استرس و اضطراب است، می­توانید روغن اسطوخودوس را به طور مستقیم بر روی پیشانی خود بمالید.

علاوه بر این، می­توانید اسانس اسطوخودوس را به خوشبوکننده­های هوا اضافه کنید. با اینکه بوی اسطوخودوس موثر نیست، اما نشان داده شده است که علائم سردرد را کاهش می­دهد.

 • زنجبیل

شما احتمالا در بسیاری از غذاها از زنجبیل استفاده می­کنید. احتمالا در حال حاضر بخواهید از آن برای درمان سردرد استفاده کنید. زنجبیل به ویژه برای سردردهایی که به نظر می­رسد در پیشانی شدیدترند، موثر است. شما می­توانید آن را به چای یا غذای خود اضافه کنید. همچنین به صورت پودر نیز موجود است.سردرد میگرنی

 1. گل ساعتی

گل ساعتی نیز درمانی طبیعی و قوی برای سردرد است. به طور سنتی، برای مبارزه با اضطراب و کمک به بی­خوابی مورد استفاده قرار گرفته است. با این حال، این گیاه برای کسانی که میگرن ناشی از استرس و خشم دارند، کاملا کارساز است.

اگر سبک زندگی استرس­زایی را تجربه کرده­اید که منجر به سردردهای شدید می­شود، سعی کنید چای گیاهی گل ساعتی بخورید. شما باید درمان فوری را احساس کنید.

امیدواریم که چندین مورد از این گیاهان را به لیست خرید خود اضافه کنید. تا هنگامی که دفعه­ی بعد میگرن دارید یا دچار سردرد شدید، درمان­گری قوی و طبیعی داشته باشید. آیا کسی را می­شناسید که سردرد مکرر دارد؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Buttonتماس با پزشک