طرز مصرف اب کرفس برای لاغری

طرز مصرف اب کرفس برای لاغری

کرفس:حقایق غذایی آب کرفس آب کرفس به عنوان یک ماده مفید برای سلامتی، محبوبیت زیادی را کسب کرده است چون که می­تواند به کاهش وزن کمک کند، میزان انرژی در حین تمرینات ورزشی/فعالیت را افزایش دهد و حتی ظاهر پوست شما را بهتر و زیباتر کند.

خواص اب کرفس برای( کبد ولاغری)

مواد معدنی موجود در آب کرف ه طور قابل توجهی به ترکیبات تشکیل دهنده­ی نوشیدنی شما بستگی دارد. برخی از دستورات تهیه آب کرفس و محصولاتی که در فروشگاه­ها فروخته می­شوند فقط حاوی کرفس نیستند (افزودنی هم دارند).

اگر آب کرفس با میوه­ها و سبزیجات دیگر ترکیب شده باشد شما با نوشیدن آن از سایر ویتامین­ها و مواد معدنی بسته به ترکیبات سازنده آبمیوه، بهره­مند خواهدی شد. یک پرس آب کرفس ساده 99 درصد از میزان ویتامین k توصیه شده­ی روزانه شما را تأمین می­کند.

ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی است که به انعقاد خون در بدن کمک می­کند. هم­چنین اگر شما 2000 کالری در هر رژیم روزانه خود مصرف می­کنید، با خوردن آب کرفس می­تواند 14 میلی گرم ویتامین c (برابر با 19 درصد از کل نیاز روزانه­ی مصرفی توصیه شده) دریافت کنید و با مصرف یک فنجان آب کرفس، 16 درصد از نیاز روزانه توصیه ­شده شما به ویتامین B6 تأمین می­شود.

هم­چنین شما از 0.2 گرم ریبوفلاون (برابر با 15 درصد از نیاز روزانه خود) و 9 درصد از نیاز مصرفی روزانه خود به ویتامین A بهره­مند خواهید شد.

آب کرفس را چه زمانی بخوریم

آیا آب کرفس به اندازه­ کرفس تازه سالم و مفید است؟

طرفداران آب کرفس می­گویند که این نوشیدنی یک نوشیدنی بسیار مقوی است که می­تواند فواید بسیاری را برای سلامتی و زیبایی داشته باشد. برای مثال، افراد مشهوری که این نوشیدنی را تبلیغ می­کنند می­گویند که به کاهش وزن کمک می­کند، در حین تمرین و فعالیت انرژی را افزایش می­دهد و کمک می­کند که پوست شما درخشنده و سالم به نظر برسد.

تحقیقاتی به منظور تأیید/ حمایت از این ادعاها صورت گرفته است، با این حال متخصصان در رابطه با توصیه­ی هرگونه نوشیدنی به تنهایی به عنوان ماده مناسبی برای تأمین تغذیه­ی خوب، محتاطانه برخورد می­کنند.

آب کرفس مقدار مناسبی از ویتامین c را تأمین می­کند. بدن ما قادر به سنتز/ تولید ویتامین سی نیست، از این رو خوردن غذاهای حاوی ویتامین c (L- آسکوربیک اسید) برای ساختار و ساختمان خوب استخوان، غضروف، ماهیچه و رگ­های خونی ضروری است.

به طور کلی، برای بدن شما خوردن میوه و سبزیجات تازه و دست نخورده و فرآوری نشده، بهتر از مصرف کردن عصاره و آب آن­ها می­باشد. میوه­ها و سبزیجات کامل و دست نخورده معمولاً نسبت به آب میوه و عصاره خود، حاوی قند کم­تر و فیبر بیشتری می­باشند.

با این حال اگر شما سعی در افزایش جذب و مصرف ویتامین­های خاصی (نظیر ویتامنی K) هستید، آب یا عصاره­ی آن ماده خوراکی در مقایسه با یک وعده از آن (دست نخورده) غلظت بالاتری از ویتامین مورد نظر را برای شما تأمین می­کند.

یک لیوان آب کرفس چند کالری میسوزاند

آیا کرفس یا آب کرفس از جمله غذاهای دارای کالری منفی به شمار می­روند؟

ویتامین سی هم­چنین به جذب آهن کمک می­کند و بهبود زخم را تسریع می­کند. ویتامین سی هم­چنین می­تواند فواید پزشکی مهمتری را ارائه دهد، به هر حال دانشمندان هنوز هم در حال بررسی/ کشف میزان وسعت مزایای آن می­باشند.

غذاهای دارای کالری منفی، غذاهایی هستند که انرژی/ کالری مورد نیاز برای هضم آن­ها بیشتر از آن انرژی است که توسط آن ماده به بدن می­رسد (کالری که به بدن می­دهد کم­تر از کالری مورد نیاز برای هضم آن می­باشد). با این که کرفس کالری بسیار ناچیزی دارد، اما باز هم حاوی مقادیری کالری است. برخی از این کالری­ها به فرم فیبر می­باشند.

فیبر توسط بدن جذب نمی­شود اما شما هم­چنین از قند و پروتئین کالری دریافت می­کنید. با این که بدن شما برای جویدن و هضم کرفس کالری می­سوزاند اما به احتمال زیاد شما کالری بیشتری را از کالری مصرفی خود نمی­سوزانید. علاوه­براین، در فرآیند هضم آب کرفس، کالری کم­تری مصرف (سوزانده) می­شود.

از این رو، شما با نوشیدن آب کرفس انرژی کم­تری مصرف می­کنید. به احتمال زیاد، کرفس یا آب کرفس یک غذای دارای کالری منفی نیست.

 کرفس

حقایق تغذیه ­ای

جدول حقایق غذایی آب کرفس در هر یک فنجان (معادل 8 اُنس)

ارزش در هر فنجان درصد ارزش روزانه (%)
انرژی/ کالری 42
کالری حاصل از چربی 0
چربی کل 0
چربی اشباع 0 0
چربی پلی اشباع نشده (با چند پیوند دوگانه) 0 0
چربی مونو اشباع نشده (با یک پیوند دوگانه) 0 0
کلسترول سالم 0 0
سدیم 215 میلی گرم 9%
پتاسیم 670 میلی گرم 14%
کربوهیدرات­ها 9 گرم 27%
فیبر لبنی 4 گرم 0%
قندها 6 گرم
پروتئین 2 گرم
ویتامین A 9%
ویتامین C 19%
کلسیم 10%
آهن 6%

* بر اساس رژیم حاوی 2000 کالری

کربوهیدرات­های موجود در آب کرفس

کالری موجود در آب کرفس تقریبا به طور کل از کربوهیدرات­ها حاصل می­شود، اما تعداد کربوهیدرات­های موجود در آب ، به برند/ مارکی بستگی دارد که شما خریداری می­کنید یا به دستورالعملی که در تهیه آب  استفاده می­کنید بستگی دارد. بسیاری از نوشیدنی­های آب که به صورت تجاری تهیه­ شده­اند در حقیقت مخلوطی از چندین نوع آب میوه هستند.

 کرفس

برای مثال، بسیاری از نوشیدنی­های آب  تک پرسی که به صورت آنلاین در دسترس هستند حاوی سیب، خیار، برگ گشنیز، اسفناج و لیمو ترش می­باشند. این میوه­ها و سبزیجات باعث شیرین شدن و خوش طعم شدن آب می­شوند، اگر کرف به تنهایی استفاده شود باعث می­شود که نوشیدنی حاصل شده تلخ و بی­مزه باشد. یک ترکیب آب کرفس تولید شده توسط بنیاد آبمیوه، حاوی 120 کالری، 29 گرم کربوهیدرات، 23 گرم قند و کم­تر از یک گرم فیبر می­باشد.

کربوهیدرات­های موجود در آب کرفس یا مخلوط­های آب کرفس (آب کفس ترکیب شده با میوه­ها و سبزیجات دیگر) در درجه اول از قند طبیعی موجود در آن نشأت می­گیرد. 6 گرم قند در یک فنجان آب کرفس وجود دارد.

بر اساس منابع USDAیک فنجان خام به عنوان یک مبنا برای مقایسه حاوی 2 گرم قند می­باشد. از آن جایی که آب کرفس از چندین فنجان تهیه می­شود زمانی که شما آبمیوه را می­نوشید میزان قندی که شما جذب می­کنید بیشتر است.

هنگام نوشیدن آب کرفس شما از فیبر موجود در آن بهره می­برید اگرچه میزان فیبر موجود در آن بستگی به نحوه­ تهیه­ آب  دارد. داده­های USDA نشان می­دهند که آب کرفس می­تواند 4 گرم فیبر را به ما بدهد اما بسیاری از دستگاه­های آبمیوه گیری پالپ را از میوه­ها و سبزیجات جدا می­کنند (توسط صافی موجود در دستگاه) و نکته مهم این است که اصولاً فیبر در این بخش پالپی ضخیم میوه و سبزی وجود دارد.

نوشته های مرتبط

شاخص گلیسمی کرفس صفر است. برآورد شده است که بار گلیسمیِ (GL) مربوط به کرفس خام هم­چنین صفر است. بار گلیسمی، اندازه­ی وعده­ مصرفی یک غذای معین یا نوشیدنی را در نظر می­گیرد تا تأثیر غذا روی قند خون را برآورد کند (تخمین بزند).

اظهار شده است که برای افرادی که مواد غذایی را براساس تأثیری که روی قند/ گلوکز خون دارند، انتخاب می­کنند، استفاده از بار گلیسمی در مقایسه با استفاده­ی تنها از شاخص گلیسمی مفیدتر است. بار گلیسمی تخمین زده شده برای آب کرفس می­تواند اندکی بیشتر از خود  باشد چون بر اساس نحوه تهیه آب کرفس ممکن است  فیبر جدا و حذف شود.

 کرفس

چربی­های موجود در آب کرفس

هیچ گونه چربی در کرفس یا آب وجود ندارد. حتی اگر آب  مصرفی شما به صورت تجاری با افزودنی­های دیگر (مواد سازنده دیگر) تهیه شده باشد احتمالاً اینگونه نیست که شما از نوشیدن آب ، چربی جذب کنید چون میزان چربی موجود در اغلب میوه­ها و سبزیجات ترکیب شده با ، صفر می­باشد.

پروتئین موجود در آب کرفس

حدود 2 گرم پروتئین می­تواند در یک پرس آب تهیه شده در خانه یا تهیه شده به صورت تجاری موجود باشد.

کرفس خام کامل حاوی برخی از ویتامین­ها و مواد معدنی است. بنابراین، با نوشیدن آب ، به احتمال خیلی زیاد شما این ویتامین­ها و مواد معدنی را جذب خواهید کرد. اگر آب  با میوه­ها و سبزیجات دیگر ترکیب شده باشد شما با نوشیدن آن از سایر ویتامین­ها و مواد معدنی بسته به ترکیبات سازنده آبمیوه، بهره­ مند خواهدی شد. یک پرس آب ساده 99 درصد از میزان ویتامین k توصیه شده­ی روزانه شما را تأمین می­کند.

ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی است که به انعقاد خون در بدن کمک می­کند. هم­چنین اگر شما 2000 کالری در هر رژیم روزانه خود مصرف می­کنید، با خوردن آب کرفس می­تواند 14 میلی گرم ویتامین c (برابر با 19 درصد از کل نیاز روزانه­ی مصرفی توصیه شده) دریافت کنید و با مصرف یک فنجان آب ، 16 درصد از نیاز روزانه توصیه­شده شما به ویتامین B6 تأمین می­شود.

هم­چنین شما از 0.2 گرم ریبوفلاون (برابر با 15 درصد از نیاز روزانه خود) و 9 درصد از نیاز مصرفی روزانه خود به ویتامین A بهره­مند خواهید شد.

مواد معدنی قابل توجهی در آب موجود است که عبارتند از: کلسیم (99 میلی گرم معادل 10 درصد از میزان مصرف روزانه توصیه شده) و پتاسیم (670 میلی گرم معادل 14 درصد از نیاز روانه). آب کرفس هم­چنین حاوی مقادیر اندکی مس، منیزیم، آهن و فسفر می­باشد.

بهترین روش برای نگهداری/ ذخیره کرفس چیست؟

وقتی کرفس را به خانه آوردید، آن را از کیسه پلاستیکی بیرون بیاورید. بسیاری از متخصصان توصیه می­کنند که سبزیجات را به طور محکم در فویل (زرورق) بپیچید و در یخچال قرار دهید برای این که تا زمانی که تمایل به استفاده از آن ندارید، تازه و ترد بماند، آن را نبرید (برش ندهید) چرا که بریدن کرفس، فرآیند خراب شدن و فاسد شدن را تسریع می­کند.

اگر کرفس را به منظور خوردن با سس دیپ استفاده می­کنید، از قبل ساقه­ها را در آب غوطه­ور سازید و در یک ظرف نگهدارنده غیرقابل نفوذ هوابه آن نگهداری کنید.

طرز مصرف اب کرفس برای لاغری

فیبر موجود در کرفس و آب کرفس می­تواند باعث تقویت و پیشرفت تمرینات و فعالیت­های کاهش وزن شما شود. فیبر به بدن شما کمک می­کند تا احساس پری و سیری کنید به طوریکه شما از خوردن میان­وعده­های غیرضروری و بی فکرانه خودداری کنید.خواص اب کرفس

فیبر هم­چنین سلامت و عملکرد درست گوارش و هضم را تقویت می­کند و سطح کلسترول سالم بدن را می­تواند افزایش دهد. عمده­ترین و بیشترین فایده آب کرفس برای سلامتی به ویتامین k موجود در آن برمی­گردد، این ویتامین مهمی است که به انعقاد خون کمک می­کند.

با این که هر کسی از عملیات انعقاد خون بهره­مند می­باشد اما به کسانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می­کنند، توصیه می­شود به میزان کافی ویتامین k استفاده کنند. این ویتامین هم­چنین برای داشتن استخوان­های سالم مورد نیاز است. افرادی که به اندازه کافی ویتامین k استفاده نمی­کنند، بیشتر از بقیه در معرض پوکی استخوان می­باشند.

نگهداری آب کرفس در یخچال

هنگام خرید کرفس برای تهیه آب کرفس به چه نکاتی باید توجه کرد و به دنبال چه ویژگی­هایی در کرفس باید بود؟خواص اب کرفس

تقریباً هر فروشگاه مواد غذایی، کرفس می­فروشد. بسیاری از فروشگاه­ها برای راحتی، کرفسِ از قبل پاک شده، شسته شده و بسته­بندی شده را می­فروشند. با این وجود اگر هدف شما از خرید کرفس تهیه آب آن می­باشد، استفاده از این کرفس­های آماده (شسته و بسته­بندی شده) مقرون­به­صرفه نمی­باشد.

از آن جایی که شما از کل ساقه کرفس برای تهیه نوشیدنی استفاده می­کنید، دلیلی ندارد که هزینه­ی اضافی برای کرفس پاک شده پرداخت کنید. به دنیال کرفسی باشید که ترد، به رنگ سبز روشن و عاری از لکه و زده­خوردگی باشد.

خوردن اب کرفس ناشتا برای لاغری

نکاتی در رابطه با آماده­ سازی و پختن کرفس

دستورالعمل­های مختلف و تفاوت­های زیادی در تهیه آب کرفس وجود دارد اما اکثر آن­ها از مراحل پایه­ای/ اصلیِ مشابهی پیروی می­کنند.

طرز تهیه آب کرفس در خانه در 3 مرحله

3 الی 5 ساقه کرفس خام و تازه تهیه کنید. آن­ها را بشورید و به 3 قسمت برش دهید، برگ­ها را کنار بگذارید (از برگ­ها استفاده نکنید). مواد را همراه با نصف یک فنجان آب (الی یک فنجان پر از آب) در مخلوط­کن بریزید. 20 الی 30 ثانیه با دور بالا مخلوط کنید. ترجیحاً برای داشتن نوشیدنی صاف و بدون تفاله می­توانید مواد مخلوط شده را از یک صافی عبور دهید.

می­توانید آب کرفس را با یخ و یک قطعه لیمو ترش سرو کنید. ترجیحاً برای داشن آب کرفس طعم­دار می­توانید از موادی نظیر کلم­پیچ، خیار، سیب، برگ گشنیز، اسفناج و مرکبات استفاده کنید.

آلرژی­ها و فعل و انفعالات مرتبط با کرفس

طبق گزارشات دانشگاه منچستر، بروز آلرژی به کرفس امکان­پذیر است. آلرژی به کرفس با حساسیت و آلرژی به گرده توس و گرده برنجاسف مرتبط است (آلرژن­های کرفس شبیه به گرده است). بر اساس منابع، کرفس خام، کرفس پخته و ادویه کرفس همگی باعث ایجاد واکنش­هایی شده­اند با این وجود، برخی افراد ممکن است به کرفس پخته شده حساسیت نشان ندهند.

علائم بروز آلرژی معمولاً محدود به ناحیه دهان می­باشد و بروز واکنش­ها و علائم شدید نادر است. در منابع پزشکی، توصیه شده است هنگام نوشیدن آب کرفس و مصرف استامینوفن (مانند تیلنول) احتیاط کنید .چرا که نوشیدن کرفس می­تواند اثرات این دارو را طولانی کند (به تأخیر بیاندازد).

هم­چنین بیمارانی که از داروهایی نظیر آرامبخش­ها، لووتیروکسین، لیتیوم استفاده می­کنند یا داروهایی که حساسیت به نور خورشید را افزایش می­دهند می­بایست قبل از خوردن آب کرفس با پزشک خود مشورت کنند چون که کرفس ممکن است با داروهای مصرفی آن برهمکنش/ فعل و انفعال ایجاد کند.

طرز مصرف اب کرفس برای لاغری

instagram banner
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.